Raketten sneller dan geluid vliegen boven strand van Texel D HOMMELS ZIJN ACTIEF IN HET VOORJAAR uit de ETHER F 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 10 APRIL 1958 GEGEVENS PER RADIO NAAR DE GROND Nationaal luchtvaartlaboratorium neemt wetenschappelijke proeven Op het uitgestrekte en brede strand aan de zuidpunt van Texel is een ploeg van het nationale luchtvaartlaboratorium begonnen aan proefnemingen met een soort raket, die bijna tweemaal zo snel vliegt als het geluid. De luchtvaart krijgt steeds meer te ma ken met supersonische snelheden, waarbij het in hoge mate aan komt op de aërodynamische vorm van de vliegtuigen. Op Texel worden nu proeven genomen met een dummy-model, dat twee meter lang is en een diameter van zestien centimeter heeft. Deze dummy wordt bevestigd aan de punt van een hulp raket, die door middel van vaste brandstof wordt voortgestuwd. Deze raket is na drie seconden opgebrand en valt dan af. Op dat ogenblik is de dummy een vrij-vliegend model geworden. De vlucht ervan wordt op radar gevolgd, zodat men de kostbare dummy na het neerkomen kan terugvinden. In de laboratoria te Amsterdam staan diverse windtunnels, waarin vlieg tuigmodellen kunnen worden blootge steld aan snelheden tot mach. 1, ofte wel de geluidssnelheid. Er is ook een windtunnel voor supersonische snel heden, maar de effectieve doorsnede daarvan is slechts gering. Voor proef nemingen met grotere modellen is men daarom voorlopig nog op de bui tenlucht aangewezen. Gedurende ge ruime tijd is reeds een serie inleiden de proefnemingen met supersonische snelheden gehouden op het militaire schietterrein bij Petten. Men is than§ „verhuisd" naar Texel omdat daar veel meer ruimte beschik baar is. Het model komt namelijk op een afstand van ongeveer vijftien ki lometer van de lanceerplaats terug op de bodem. Dit hangt uiteraard af van de elevatie, dat is dus de hoek waar onder de raket wordt afgevuurd. Daar de oppervlakte van de zandplaat on der Texel bij laag water het grootst is, worden alleen dan proeven ver richt. Men heeft dan namelijk de grootste kans, dat het model op het zand en niet in zee terecht komt. Aan parachute Het gaat bij deze proefnemingen vooral om de krachten, die op het model inwerken bij zeer hoge snel heden. Daarom zijn in de dummy apparaten aangebracht voor het opnemen en registreren van de op tredende versnelling en drukken. Ook het loslaten van de parachute, waaraan het proefmodel na de vlucht neerdaalt naar de aarde, brengt schokken en trillingen mee, die kunnen worden gemeten. Het model heeft ais de hulpkracht is opgebrand, een snelheid van mach. 1.8 1.9, dat is dus bijna tweemaal de geluidssnelheid. Geen wonder, dat er enorme luchtweerstanden optreden, die men graag zo nauwkeurig moge lijk vaststelt. Wanneer deze proefne mingen slagen en waarom daar aan getwijfeld? worden zij voort- Export van gedistilleerd nam met 12 procent toe Ruim de helft van de Nederlandse ex port van gedistilleerd gaat naar Groot-Brittannië, Ghana en Liberia. Groot-Brittannië neemt in het bijzon der advocaat en likeuren af, Ghana en Liberia (waarheen 20 procent van de totale Nederlandse export gaat) ver bruiken ruim de helft van de jenever, die Nederland exporteert. De totale jenevertekort beliep in 1957 een bedrag van 8.746.000 wat een stijging van 12 procent ten opzichte van 1956 betekent. Met de totale ex- Eort van gedistilleerd was in 1957 een edrag van 24.358 gemoeid, 2.5 mil joen gulden meer dan in het jaar daarvoor. Deze cijfers worden ver strekt in het verslag over 1957 van het produktschap voor gedistilleerde dranken. In dit verslag wordt voorts vastgesteld, dat de binnelandse omzet van in Nederland geproduceerde ge distilleerde dranken is teruggelopen. In 1957 was de binnenlandse afzet 235.100 hl. 50 procent, het jaar daarvoor 281.200 a 50 procent. Dat is een teruggang van 16.4 procent. Het verbruik in Nederland van ingevoerde gedistilleerde dranken was in 1957 11.471 hl 50 procent, een nagenoeg zelfde hoeveelheid als in 1956. Mogelijk na Pinksteren volle melk In verband met enige tekstwyzigin- gen in verordeningen van het Pro duktschap voor Zuivel werd in de bestuursvergadering van dit lichaam de vraag opgeworpen, wanneer het in de handel brengen van volle melk kan worden verwacht. De voorzitter, ir. B. van Dam, deelde mede. dat een wijziging van het melk- besluit dezer dagen in het Staatsblad zal worden gepubliceerd. Zonder evenwel een datum te noemen, zodat dit besluit na drie weken van kracht zal worden. Bovendien moet het zo genaamde standaardisatiebesluit nog gewijzigd worden. Het kan dus in de liin der verwachtingen liggen, dat na Pinksteren, dus op 27 mei, volle melk in de handel kan-, komen, mits de melkinrichtingen hun voorbereidin gen daartoe tijdig treffen. Ex-rijksambtenaar werd vriigesDroken De Utrechtse rechtbank heeft giste ren de ex-ambtenaar van rijkswater staat J. J. van der L. uit Den Dolder vrijgesproken, tegen wie drie maan den voorwaardelijk met drie laar firoeftijd en twee duizend gulden boe- e of vier maanden hechtenis was ge- eist wegens het aannemen van giften van zakkenfabrikanten na de waters nood in 1953. gezet met een model, dat van meer instrumenten is voorzien. De gegevens worden tijdens de vlucht langs radiografische weg overge bracht naar de waarnemingspost op de grond. Met een zogenaamde „a- schope", die evenals de andere opne- mings-apparatuur afkomstig is van de Hollandse Signaalapparatenfa- briek te Hengelo, wordt gelijktijdig de „range" (onze geleerde zegsman omschreef dit begrip als de „afstand als functie van de tijd") vastgelegd. In het model is voorts een zogenaam de „versnellingsrecorder" aange bracht, die de opgetreden versnellin gen registreert. Het radiografisch uit zenden van de gegevens naar de grond geschiedt middels antennes, die in stabilisatievlakken van het model zijn ondergebracht. Voor het terughalen van het model dat het aan de parachute is gedaald krijgt de ploeg van het nationaal luchtvaartlaboratorium binnenkort de beschikking over een „dukw" een amfibievoertuig, dat zowel kan varen als rijden. Tenslotte kan worden meegedeeld, dat de proefnemingen dus geen raket be treffen van het type, dat bijvoorbeeld tot de bewapening van jachtvliegtui gen behoort. Van „geleide projectie len" is dus in het geheel geen sprake Militaire doeleinden worden niet na gestreefd, al zal wellicht zoals zo dikwijls met wetenschappelijke gegevens het geval is in de toe komst het verkregen materiaal ook van waarde kunnen blijken in de mi litaire sector. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL De meest interessante insecten 3Ioesten we in ons laatste artikel opgesteld op 18 april nog melden, dat we nog geen enkele hommel kon den ontdekken tussen de reeds in bloei staande trossen van het grote hoefblad, reeds de volgende dag had den we een opmerkelyk beter succes. Het toen verrukkelijk stralende zon netje bracht op het uitverkoren plek je niet minder dan zes zware aard- hommelkoninginnen bijeen en één steenhommel. Een vijftal kilometers verderop zagen we op een lange bor der van volop bloeiende winterheide .END ZWERFM.AJNS nog een aardhommel honingzuigen. Die laatste ontmoeting scheen het bewijs te leveren, dat we om de eer ste hommel te zien ons toch maar liever moeten houden aan de trossen van het groot hoefblad. Deze schynen nu eenmaal bijzonder aantrekkelijk te zijn voor deze gebontjaste dikkerds onder de bijen. Homemls behoren wegens hun groot te en om de bijzonder kleurige en dichte beharing tot de meest interes sante insecten. Daarnaast trekken ze de aandacht omdat ze reeds vroeg in het voorjaar uit hun schuilhoeken in de bodem kruipen en dan elk zonne straaltje benutten om een vluchtje te maken. Daarbij voelen ze zich vrij los van de zoeven verlaten schuilplaats en keren daar alleen naar terug, in dien ze volop zon genieten en tevens naar genoegen voedsel kunnen opne men. Wanneer ze op hun tochten echter door het voor de zon schuiven van een wolk of door opkomende mist worden verrast, kunnen ze ter plaatse een rustpunt kiezen, van waar ze pas opvliegen als de zon weer verschijnt. Een en ander kan er toe leiden, dat ze op de gekozen rustplaatsen een nachtje moeten overblijven. In dit opzicht vertonen ze hetzelfde gedrag als de buiten het nest zwervende mannetjes in de herfst, die de nachten doorbrengen op Dahlia's, Zonnebloemen en andere planten. De wijfjes-hommels hebben behalve dit zwervend voorjaarsgedrag, waar bij ze afhankelijk zijn van de tempe ratuur, maar vooral van hen direct beschijnend zonlicht, toch ook nog een andere manier van handelen. Al heel vroeg kan men ze langs de sloot kanten zien speuren naar een of an der gaatje, waar ze inkruipen om er een poosje later weer uit te voor schijn te komen en verder te trekken. Het is of ze gaan zoeken naar een geschikte vaste verblijfplaats, waar ze hun nest kunnen gaan bouwen. Veel meer dan schijn is dit echter niet, meestal wordt het mei aleer ze werkelijk bezig zijn te nestelen. Mis schien kunnen we beter zeggen, dat dit voortdurend speuren naar verbor gen holen slechts geschiedt onder de dwang van een langzaam toenemend ontwaken van de nesteldrang. Daarnaast kunnen we nog weer an dere dingen opmerken. Hoewel de meeste hommels een voorkeur tonen voor nestelen binnen een bestaand hol zodat men allerlei soorten (die alle een bepaalde soort van nestelen be zitten) kan aantreffen in nestkasten van vogels, zien we de hommelkonin ginnen in het vroege voorjaar zo tus sen het bezoek aan de bloemen door telkens hun aandacht vestigen op bla deren en zelfs op de tuinbodem. Op de bladeren lopen ze wat heen en weer en als ze over de bodem gaan kruipen, zien we ze nog al eens bezig met graafwerk. Feitelijk behoort dat laatste gedrag nog bij het herfst-ge- drag. wanneer deze bevruchte wijfjes zich voor de overwintering gaan in graven. Nog nooit hebben we gezien of er ook maar oevr gelezen, dat over winterende hommels zich verstop- py tussen zakken en kleedjes, zo als de wespen dat doen, die ook wel aan de gordijnen gaan hangen of zich, zoals een belangstellend I lezer mij meedeelde, als winterver- I blijfplaats het stopmandje uitkoos van zijn vrouw. Een vrouw overi gens, die. zo sportief deze brutali teit opnam, dat ze er voor zorgde, dat deze wesp zijn (of liever: haar!) voorjaarsplichten kon vervuilen. Hommels overwinteren vooral in de bodem en moeten zich dan ingraven. Het lijkt er veel op_, dat juist dat ook telkens in het .voorjaar nog eens even te moeten ingraven, de dieren in staat stelt een ander gedrag aan te nemen tegenover de bloemen dan de honingbijen. De hommel staat name- lyk bekend om de brutale manieren waarmee ze stuifmeel of honing weet te bemachtigen uit nog volkomen ge sloten bloemen. Elk jaar kunnen we dit weer waarnemen aan de behande ling die de bloemen van de mahonie- struik (een berberissoort) en die van de cotoneaster moeten ondergaan. Vooral de eerste, een vroegbloeier, moet het geducht ntgelden. Vroeg' in het voorjaar, wanneer de bloempjes nog niet eens open staan, laat staan wegens verwelken hun kroonblaadjes moeten afwerpen, ziet de bodem on der die mahoniestruik geel van ge vallen bloemdelen. Dat is het'werk hommelkoninginnen, die bloem knop na bloemknop met hun sterke kaken te lijf gaan en blaadje na blaadje afbijten, zodat de grond er geel van ziet. Er is geen sprake van dat honingbijen zich op een dergelijk buitensporige wijze zullen gedragen. Men behoeft deze hommels niet te verontschuldigen, door aan te voeren dat hun tongén dan wel te kort zul len zyn; berberisbloemen zijn daar voor veel te ondiep, een eenvoudige uiteenbuigen van de kroonblaadjes zou de honing bereikbaar maken voor elke hommeltong; neen, dat bijten zit hen doodgewoon in het bloed. Wat ze dan op de bladeren uitvoe ren? Wel men heeft gevonden, dat niet alleen in de bloemen nectariën voorkomen, die zoet vocht afscheiden, maar dikwijls ook in de oksels van de zich vertakkende bladnerven. Vooral wespen weten die nectariën ook te vinden. Hommels kiezen ech ter ook bladeren uit om eenvoudig als rustplaats te dienen, in dezelfde zin als ze een rust-holte opzoeken. Zo zagen we juist vandaag een hom mel, overvallen door wolkenschaduw, die zich op een blad had neergezet. Zolang de zon verborgen bleef ver roerde de hommel zich niet, ze was zelfs niet in staat zich eigener be weging uit de ban van die bewolking vrij te maken en zou zich daar tot de volgende dag hebben opgehouden, als de zon veel later, toen de avondtem- peratuur van de lucht toch lager was, zich niet opnieuw had vertoond en de hommel uit. deze ban had verlost. Dat ze werkelijk zou zijn blijven zit ten hebben we enkele malen kunnen constateren aan hommels die door de overstrijkende schaduw van een huis of een slootkant (een blijvende scha duw) in de ban geraakten (dus bij elders aanwezig blijven van de zon) en die daar de volgende morgen vroeg noe steeds onbeweeglijk ver toefden. Hiermee zien we duidelijk, dat het gedrag van de insecten ge bonden is aan bepaalde situaties, zo dat we er wat voorzichtig mee moe ten zijn, aan dit gedrag de gedachten „dom" of „slim" te verbinden. Voorts, dat er nog veel te bestuderen valt aan liet voor.jaarsgedrag van de hommels en van insecten in het alge meen. Zo zag ik 3 april by een scha- duwtemperatuur van (zegge) zeven graden een aardhommel en een wei- dehommel Arabis-bloempjes bevlie gen, wel een heel lage temperatuur! Geen enkele bij was op dat moment in de lucht, uitgezonderd dan een eerste (manlijk) exemplaar van een (voorjaars-) pelsby Anlhöphora, een z.g. wilde, eenzaam levende bij, waar van de mannetjes enkele dagen voor de wijfjes verschijnen. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Vaste tendens bij meer affaire 8 april 9 april Nederland 1951 (3%) 95% 95% Nederland 1948 (3%) Nederland 1955 (3%) 87 A 87% Nederland 1947 (3%) 3 91% 91% Nederland 1937 3 86% 86% Dollarlening 1947 3 93 93 Investeringscert. 3 93% 93% Nederland 1962-64 3 93% 92« Nederland N.W.S. 2% 60% Ned. Indië 1937 3 90% 90% Woningbouw] enln g 108% 108% Nat. Handelsbank 71 76% Ned. Handelmij. 151 151 Alg. Kunstzijde Unie 162% 163% Berghs' en Jurgens 271% 269 Calvé-Delft 292 290% Hoogovens n.r. 285% 282 Ned. Kabelfabriek 222 223% Philips 263% 265% Unilever 330% 330% W ilton-Feij enoord 200% 201% Billiton 232% 231 Kon. Petroleum Mij. 151.10 153.80 Amsterdam Rubber 51% 50% Holland Amerika Lijn 129% 131% Kon. Paketvaart 105 105% Rotterdamse Lloyd 110% Scheepvaart Unie 114% 113% Stv. Mij. Nederland 136% 134% H.V.A. 87 87 Dell Mij, 64% 65 Bank van Ned. gem, 4% 96% 96% Van Berkels Patent 190 187 Centrale Suiker 1801 1801. Kon. Mij. De Schelde N.B 165% 163% Intern. Nickel 73% 73% Anaconda 44% 45 Baltimore en Ohio 23% Bethlehem Steel 36% 37% General Motors 34% 34% Kennecott 82 83 Missouri K.T. Pennsylvania n% Republic Steel 39% Tide Water 22% U.S. Stee) - 56% PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 87 b. 87 A Breda 1954 82% 81% Eindhoven 1954 82% 81% Enschede 1954 83% 83% Den Haag 1952 I 91 Den Haag 1952 II 95% 95% Rotterdam 1952 I 90% Rotterdam 1952 II 90% Utrecht 1952 90% 91% Amsterdam 1956 I 80% 80% Amsterdam 1956 II 94% 95% Amsterdam 1956 III 95% .96% Amsterdam '33 (C. en A.) Dordrecht 1956 Alkmaar 1956 A.N.B.-C.B.S. BEURSINDICES. Intern, concerns Industrie Scheepvaart Banken Indon. fondsen Algemeen 3-4 8-4 9-4 256.40 256.06 259.11 137.10 136.94 136.74 121.85 120.99 121.63 112.44 112.27 112.44 67,99 6e,08 68.08 180.09 180.73 182.13 BEURSO VERZICHT. De Hollandse Constructiewerkplaatsen en de Electrolasch stellen aan aandeel houders een dividend voor van 22 pet. (onv.) plus 50 pet. bonus in aandelen in de loop van 1958. De laatste dagen waren de aandelen van belde maatschappijen reeds vast (eergisteren circa 10 punten hoger) op herkapitalisatiegeruchten. Gis teren was het nog niet zeker of er ln de loop van de middag notering ln deze aandelen zou komen. Aandelen Holland- sche Constructie werden vernomen op 375 bieden (365 bieden) en Electrolasch op 365 bieden (350 bieden). Er was gisteren meer affaire dan eer gisteren. De markt werd hierdoor aan gespoord op een vast slot van Wallstreet, waar een kleine opleving in de staal- en automobielindustrie viel te constateren. Aandelen Kon. Olie deden gistermiddag circa f 154.20 tegen eergisteren f 151.50 en bleven een kleinigheid onder pariteit New Vork. Londen gaf een stukje af waardoor de koers iets lager was dan in de morgenuren. De vaste tendentie voor de olie-aandelen werkte stimulerend op de overige markt. Aandelen Philips, met steun uit Londen, konden zich circa 2 punten verbeteren. De Unilevers hadden het moeilijker en konden hoegenaamd niets op het verlies van eergisteren van 3 punten Inlopen. AKU's een half puntje hoger en K.L.M., Ingevolge wallstreet. een kleinigheid lager Het bericht over ontsi»e n walperso- RADIO- EN T.V.-RUBRIEK A\\\%A\WVVWAWWWVlA oren, yen en Subliem TV-spel De wondere wereld van „de zesde etage" van een Parijse flat is gister avond in al zijn naaktheid op het scherm voor de Nederlandse kijkers getekend, dank zij de meesterhand van de V.A.R.A.-regisseur Kees van Iersel, die daarvoor kon rekenen op de medewerking van een groep voor treffelijke acteurs en actrices, die in de fraaie decors van Fokke Duetz met een merkbaar en weldadig ent housiasme het eerlijke stuk van de Franse auteur Alfred Géhri voor de camera's brachten. Men treft op deze zesde etage een vreemd gezelschap aan: de snibbige wrede hospita, de zelfingenomen en in zijn fantasie zwelgende kunste naar, de op de grens van het leven balancerende juffrouw alleen, de verlegen jongeman, die in zijn vrije tijd volksromansschrijvende boekhou der met zijn ernstige dochter en niet te vergeten de mysterieuze dame in het grijs. Zij allen leven in hun door 120 treden van de bewoonde wereld afgesloten wereldje hun eigen leven, typisch Frans, misschien soms wat pikant, maar in al zijn facetten ontwape nend eerlijk en openhartig getekend. Het zal alle kijkers heel erg spijten, dat ze op het vervolg moeten wach ten tot liefst zeven mei. Helaas, want het tweede deel mocht dan op deze avond onmogelijk aan bod kunnen komen, een week wachten was be ter geweest. Het stuk van Géhri was meer dan voortreffelijk vertaald door Johan van Hoogstraten. De regie was voor ons weinig minder dan een openba ring: prachtige beeldwisselingen, net niet teveel close-ups en sublieme entre actes (met beelden van Parijs). Er was veel aandacht besteed aan de rolverdeling. Iedere auteur of ac trice was geknipt voor zijn of haar rol, met als de grootste uitblinker Jan Retel, als de schilder, in mimiek en houding precies wat hij moest zijn, Hans Tiemeyer als een impo nerende schrijver (de ernstige beza- diging, die toch in zijn eigen leven ook de romantiek niet kan ontvluch ten), Dini de Neef als de kwebbelen de schildersvrouw en vooral het duo Sonja Brill en Maxim Hamel als het liefdespaar, het bedeesde ongelukki ge meisje en de charmeur, die hele maal in elkaar op lijken te gaan, maar wier noodlot tastbaar over de laatste beelden van deze sublieme T.V.-produktie lag. Vooraf een interessante film over de gevolgen van het IJzeren Gordijn, waarin beter dan door duizenden woorden de waanzin van dit feit tot uiting werd gebracht. T elerecordings De televisiejournaaldiensten van de Europese landen gaan de uitwisse ling van hun nieuws versnellen. Er worden geen films meer verzonden, maar via het eurovisienet worden te- lerecordings gemaakt. Eerst neemt men een proef van veertien dagen. De muziek van het ballet van Fran- qoise Sagan „Le Rendevous Manque" komt op de plaat. Een Franse gram mofoonplatenmaatschappij brengt er een 45 toerenplaatje van uit. Er bestaan plannen, om binnen vier jaar een onderzeese televisiekabel te Teggen van Amerika naar Eneland. Dat zou betekenen, dat men in 1962 in Europa storingsvrij televisiepro gramma's uit Amerika kan' ontvan gen. Vanavond zoekt de N.C.R.V. het in de hoogte. Na het journaal en de Londen 19.6214—10.63. New York 3.78i'o3.78Montreal 3,90%—3.905/s Parijs 89.90—90.00, Brussel 7,60)4— 7.61, Frankfurt 90.47—90.52, Zürich 86.72—86.77, Zürich (vr. fres.) 88.35 —88.40, Stockholm 73.16%—73.21%, Kopenhagen 54,09%—54.94%, Oslo 53.09%—53.14%, Milaan 60.84%— 60,89%, Wenen 14.61%—14.62% Turkse verr. dollar 3.80%—3.80% VV>M\VWVVVWAVVVV\VW neel, etc. bij de Rotterdamsche Lloyd had een nadelige invloed op de beurs van de aandelen, die circa 2 punten lager noteer den. Daartegen waren aandelen K.P.M. een punt hoger tengevolge van de po ging om de 40 schepen van de maat schappij, die thans in de haven van Sin gapore verblijven, in Zuidoost Azië ln de vaart te brengen. Ook de overige aande len in deze sector waren iets vriendelij ker. In de Indoneslche waarden stond enige belangstelling voor Ver. Deli's, die een punt hoger noteerden. Staatsfondsen aanvankelijk aan de vas te leant, vooral voor de Staffellenlng plus pel., liepen in het verdere beurs- verloop achteruit en belandden op circa de vorige slotkiers. In geldkrlngen ter beurze wordt gemompeld over een dis contoverlaging (vandaag) ln Londen. Ver der werden nog vernomen aandelen Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij N.V op 300 (304%) op het divldendvoorstel. Rentespaarbrieven werden wederom ho ger geadviseerd op 105% (105%). Prolongatie 4 HOOG EN LAAG WATER 11 april -f- nap nap nap nap Vlissingen 7.27 1.66 19.54 1.43 1.20 1.82 13.49 1.65 Terneuzen 7.54 1.84 20.24 1.61 1.49 1.99 14,16 1,81 Hansweert 8.22 1.95 20.46 1.75 2.20 2.12 14.47 1.95 Zierikzee 8.31 1.24 20.56 —.86 2.06 1.61 14.40 1.47 Wemeldinge 8.59 1.44 21.21 1.10 2.18 1.58 14.50 1.66 senr ij ven kunstrubriek van Ab van Roon gaan de kijkers o.m. kennis nemen van „een typisch nevenverschijnsel van de schoonmaak: de schoorsteenvege- rij". Vioolconcert van Brahms Ook voor de radio is de N.C.R.V. pa raat en wel met de steravond. Een hoogtepunt is voorts na het nieuws van elf uur het vioolconcert van Brahms, gespeeld door de meester- violist Zino Francescsatti. Voor de muziekwereld is een ander evene ment (na het nieuws van acht uur voor de A.V.R.O.) het uitzenden van een opname van een concert van het Concertgebouworkest o.l.v. Willem Mengelberg. De in 1942 overleden Emil Sauer speelde op deze histori sche opnamen het pianoconcert van Schuman. Het was zijn laatste optre den in Nederland. Voorts hoort men Mengelbergs zeer aparte opvatting van de symfonie in d van Cesar Franck. KLAMM VRIJDAG 11 APRIL. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 —24.00 NCRV. NCRV: Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar vo'or uw geld. 9.35 Waterst. 9.40 Omr, ork. en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Cel lo en piano. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Vocaal ens. 12.50 Vakantie rubriek. 13.00 Nws. 13.15 Metropoleork. 13.45 Gram. 13.55 Lichte muz. 14.25 Ka- merork. en sol, 15.15 Voordr. 15.35 Oude muz. 16.00 Tuinb.praatje 16.15 Gram. 16.50 Pianorecital. 17.00 Voordracht. 17.20 Meis jeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeonmuz. 18.20 Stemmen van over- zee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Rege- ringsuitz.: Rubriek verklaring en toelich ting. 19.25 Heet van de matrijs. 20.00 Ra diokrant. 20,20 De Jeugd op eigen wie ken, hoorspel. 20.50 Die EntfUhrung aus dem Serail, operagram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs - wegen van kunst en schoonheid. 23.40—' 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA.. 1930 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Onlbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Avon turen met kinderen, caus. 10,05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.; Landb.rubr. De kolibri, onze eerste landbouwhelikopter. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12,33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13,25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Blaas-ens. 14.25 Voordr. •- 14.45 Blaas-ens, 15.00 Gram. 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang, 16.30 Muziekrevue. 17.10 Voor de jeugd, 17.40 Lichte muz. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 P.v.d-A., pol. caus. 1825 Latijnse klan ken 18.50 De puntjes op de i, caus, 19.00 Voor de kinderen, 19.10 Musette-oric. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Een nationale zaak, caus. 19-50 VPRO: nws. 20.00 Nws. 20,05 Caus. over de Wereltentoonstelllng. 20.30 Regerings uitz: De Verenigde Naties in de afgelo pen weken. Spr.: mr. C. W- A. Schürman. 20.40 Het atoom, caus. VARA: 21.00 Leeft uw landgenoten kennen. 21.30 Onze vriend de vijand, klankb. 21.55 Jazz- muz. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nws. 23.15 —24.00 Paas-oratorlum, Bach. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Voor land en tuinbouw. 20.00 The Innocent Years, filmdocumentaire. 21.10—22.00 Kent U Europa? internat, quiz EVEN NADENKEN 1 •i 6 7 e 9 10 11 12 13 m 15 16 17 10 19 21 22 23 80 a? 25 Horizontaal: z. ue datum, afk.; 4. loon; 6. heel dun baksel; 7. bij 't woord, afk.; 9. element, afk.; 11. soort onderwijs; 12. vleien; 35. vlees- nat; 16. onbrandbare stof; 17. getij; 19. element, afk.; 20. muzieknoot; 21. schijntje; 24. stad in Letland; 25. ho ge akker. Verticaal: 1. geluid v. explosie; 2. muzieknoot; 3. jonge vogel; 4. voor naamwoord; 5. voegwoord; 8. koning; 9. doopmoeder; 10. een ongenoemde; 13 soort strik; 14. landgoed; 16. ri viertje in Drente;„18. Europeaan; 2.1. gewicht, afk.; 22 dool vV» mast; 23. Spoorwegen, af1'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6