Eisenhower zai staken van proeven 1 met kernwapens overwegen 4 Mlt Kroesjtsjew krabbelde terug GROEP-REUTER WINT KORT GEDING TEGEN DE GROOT k._ DONDERDAG 10 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. Niet om de Russen te volgen Atoomgeleerden zullen eerst gewenste gegevens moeten hebben President Eisenhower heeft woens dag op zijn persconferentie ver klaard, dat hij het staken van de kernwapenproeven ernstig zal over wegen als de geleerden hem na de komende proeven op Eniwetok, zou den vertellen dat zij beschikten over alle gegevens die zij nodig hebben. Het eenzijdig staken van de kern wapenproeven door de Verenigde Staten zou dan volkomen juist zijn, aldus Eisenhower. Eisenhower maakte het duidelijk, dat de Amerikanen niet tot stopzet ting van de kernwapenproeven zouden overgaan, louter en alleen om het voorbeeld van de Russen te volgen. Eisenhower achtte het geen nood zakelijke voorwaarde voor een topcon ferentie met de Russen, dat er een be gin wordt gemaakt met de uitvoering van zijn plan om groepen technici te belasten met het onderzoek van me thoden voor een doeltreffend toezicht op de ontwapening. Zoals bekend heeft de Amerikaanse president dit plan dinsdag in een brief aan Kroesjtsjew ontvouwd. Eisenhower zei voorts dat de zoge naamde „schone" bommen toch altijd een percentage radio-actieve neerslag veroorzaken, als zij tot ontploffing worden gebracht. Hij was van mening, dat de Amerikanen niet alleen proe ven kunnen nemen met deze „schone" wapens. Met de komende proeven wordt beoogd na te gaan hoe men „schonere" wapens kan maken, aldus Eisenhower. JlllllllllllllltilllllllllllllllllllllllllllllU Langzaam minder koud I (Van onze weerkundige ff medewerker) Met een temperatuur van acht M graden behoorde Vlissingen gisteren nog tot de warmste plaatsen van ons land. In de meeste provincies kwam het kwik maar nauwelijks boven |i de vijf graden Celsius en n voornamelijk in de noordelijke provincies vielen tal van sneeuwbuien. Een rug van ho- M ge luchtdruk nadert nu met j| flinke opklaringen ons land, s maar de aangevoerde lucht blijft n«g belangrijk koud. Toch doen er zich belangrijke veranderingen voor. Actieve s oceaandepressies koersen snel langs de zuidpunt van Groen- land in de richting van IJs- land. Hierdoor wordt de aan- voer van koude lucht afge- sneden en gaat de wind mor- §j gen meer naar westelijke rich- ting draaien. Tegen het einde n van dc week is een langzame stijging van de temperatuur waarschijnlijk, voorafgegaan j§ door een gebied met enige re- M gen en veel bewolking. Deze H ontwikkeling kan dan eindelijk het einde van het abnormaal M koude voorjaarsweer beteke- =1 nen. lllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllll Leerkrachten nijverheids onderwijs teleurgesteld In de rede waarmee de voorzitter van de Nederlandse bond van leer krachten bij het nijverheidsonderwijs de lieer G. N. Meurs, gisteren de al gemene vergadering van deze orga nisatie te Enschede heeft geopend, heeft deze uiting gegeven aan zijn teleurstelling over het niet recht trekken van de salarissen bij het lager nijverheidsonderwijs met de salarissen van hoofdaktebezitters by het voortgezet lager onderwijs. De bond zal zich bij het regerings standpunt niet neerleggen, zo zei de heer Meurs. Spreker zag bovendien de mogelijk heden van afdoende uitbreiding van de schoolruimte somber in. Hij kon digde aan, dat op 19 april, samen met andere organisaties op het ge bied van onderwijs, een appel tot net Nederlandse volk gericht zal worden, waarmee men dit wil overtuigen van de noodzaak dat alles in het werk moet worden gesteld om het onder wijs te helpen. mmuRD STUNT JE Zonder acht te slaan op het bordje „pas op, gevaarlijke hon den" drong een onbekende deze week de militaire opslagplaatsen van Halmstad, Zuid-Zweden binnen en stal er een van de grote Duitse politie-honden, die er geplaatst wa ren om de militaire uitrustingstuk ken tegen diefstal te beschermen. GEBOD De predikant van een Bap- tlstenkerk in Lexington (Kentucky), die op het dorpsplein veel overlast van geparkeerde auto's ondervond, plakte aan zijn kerkdeur de korte mededeling: Gij zult niet parkeren. Naar zijn zeggen werkt het bijzon der goed. MIDDEL Dokters in Los Angeles hebben een middel gevonden waar mee iemand die stomdronken is, bin nen een half uur weer nuchter kan zijn. Men vroeg de president toen of het verslag van de speciale studiegroep onder leiding van Eisenhowers we tenschappelijke adviseur Killlan over lief opsporen van kernwapenproeven gepubliceerd zal worden. Eisenhower was van mening, dat de methoden van opsporing en andere gedeelteli van 't verslag door Killian bekend kunnen worden gemaakt. Hij merkte hierbij op, dat het aantal onderzoekposten blijkens het verslag groter moet zijn dan voorheen werd aangenomen. Zoals bekend heeft Stassen, die vroeger Eisenhowers adviseur voor ontwa peningskwesties is geweest, kort na zijn ontslag als zodanig ver klaard, dat 11 of 12 van deze pos ten zowel in de Sowjet-Unie als in de Verenigde Staten voldoende worden geacht. Russisch raadsel op de Expo Dc Russische ambassade in Brussel heeft maandag, naar aanleiding van berichten in de Belgische pers over een raadselachtig voorval in het Rus sische paviljoen op de Brusselse Expo verklaard, dat berichten volgens wel ke een zekere Solowotsky daar ge dood was door een kogel uit een ka rabijn, geheel uit de lucht zijn gegre pen. De ambassade deelde mede dat een der personeelsleden van het Rus sische paviljoen als gevolg van een hartaanval is overleden, zo meldt een correspondent van het Franse blad „Le Monde". In een der Belgische persberich ten werd gezegd, dat een chirurg van het Brugmann-ziekenhuis in Brussel heeft verklaard, in de nacht van 1 april een revolverko gel te hebben verwijderd uit het hoofd van de Russische ingenieur Solowotsky. Deze chirurg zei dat hij nog een tweede Rus had be handeld voor een schotwond aan een van zijn handen. In dit bericht was verder ge zegd, dat de tweede Rus door am bassadefunctionarissen naar het ziekenhuis was begeleid en geen ogenblik alleen gelaten was. De Belgische gerechtelijke autori teiten, die volgens de verklaring „het overlijden als gevolg van een hart aanval" onderzoeken, hullen zich in stilzwijgen, hetgeen extra voedsel geeft aan de geruchten die in Brussel de ronde blijven doen. Bij nadere beschouwing minder zetelverlies voor C.H.U. en A.R. Uit de vergelijkende staten, die de dag na de verkiezingen zijn gepu bliceerd, zou de conclusie kunnen worden getrokken, dat de C.H.U. 5 zetels en de A.K. partij 6 zetels heb ben verloren In de Provinciale Sta ten over het gehele land. De twee C.H.U.-zetels en de ene A. R.-zetel in de staten van Noord- Brabant waren in 1954 op eigen lijs ten verkregen. De samenwerking voor de kandidaten van één lijst „Prot. Chr. groepen" heeft thans drie zetels opgeleverd in deze provincie en boven dien een zetel in de staten van Lim burg, waarin de protestants-christelij ke partijen tot dusverre niet waren vertegenwoordigd. De C.H.U. als zodanig heeft dus 3 zetels en de A.R. partij 5 zetels verloren, waartegenover een ge zamenlijke winst staat van 1 zetel en wel in Limburg. Dc daar geko zene is Chr. Historisch, waardoor het feitelijk verlies der C.H. 2 zetels wordt. Tengevolge van bedoelde samenwer king geeft ook de vergelijking van de in 1956 (Tweede Kamer) en in 1958 behaalde stemmenpercentages een onjuist beeld wat de twee genoemde partijen betreft. Het Wereldgebeuren rr- BMI. r*\. r i 'S'- 4* A XT i'v ""W Ah IJ ïte DE RUZIE TUSSEN E.V.C. EN C.P.N. Vonnis is bij voorraad uitvoerbaar De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman heeft gisteren uitspraak gedaan in een kort geding, voortgevloeid uit de ru zie in de E.V.C. tussen aanhangers van de groep ReuterBrandsen en de volgelingen van de C.P.N.-secretaris Paul de Groot. Het gedaagde bestuurs lid T. van Eek werd verboden zich in enigerlei vorm uit te geven voor of zich te gedragen als orgaan of ver tegenwoordiger van de eisende partij, de Coöperatieve vereniging bedryfs- boild van werknemers in de grafische en papierverwerkendo bedrijven U.A. aangesloten bij de E.V.C. van de he ren Keuter en Brandsen. Voorts verbood de president de een zitting van de Raad van Diensthoofden van Nederlands Nieuio Guinea heeft gouverneur Van Baal officieel zijn ambt neergelegd. Tijdens deze plechtigheid, die gehou den werd in het receptiepaviljoen van de dienstwoning van de gouverneur te Hollandia, werd de ondervoorzitter van de Raad van Diensthoofden, de heer J. C. Baarspul, als waarnemend gouverneur beëdigd. heer Van Eek voor deze coöperatieve vereniging bestemde contributies te innen en aan zich te laten afdragen met machtiging aan de eisers (de he ren W. Sindorf en J. Grootboers) na mens bedoelde coöperatieve vereni ging om de heer Van Eek te doen gij zelen voor iedere overtreding van dit verbod. De president bepaalde dat dit von nis bij voorraad uitvoerbaar is. met andere woorden terstond van kracht, ongeacht het eventueel aantekenen van hoger beroep. De gedaagde werd veroordeeld in de kosten van het ge ding zijnde 272,30. De president zei in het vonnis geen reden te vinden het deel van de eis, de gedaagde te verbieden een orgaan uit te geven, waarin zij eisers be schimpen, toe te wijzen. Het verwijt van de eisende partij richtte zich in het bijzonder tegen de in dat orgaan voorkomende kwalificaties van „klas- severraad", „gezwets", „de democra tie de nek omdraaien", „arbeidsvijan- dig optreden" enz. Hierbij moet wor den bedacht, zo overwoog de presi dent, „dat de bewoordingen worden gebezigd in een politieke strijd tus sen partijen die geen van beide zich onderscheiden door gematigdheid in haar kritiek op de tegenstander". Daarom kan de president onvol doende reden vinden, om ter be scherming van een van haar in te grijpen. Ook het verzoek het vonnis te doen publiceren op de voorpagina van ten minste twee Amsterdamse dagbladen, wees de president af. Bij de toewijzing van de eis. overwoog de president, dat de be sluiten van een ledenvergadering van 19 maart, waarin de heren Sindorf en Grootboers weiden ge royeerd, terecht door eisers niet zijn erkend. De president over woog, dat deze vergadering niet door het bestuur van de eisende partij is belegd, doch door anderen, buiten het bestuur en de rechter om, zodat deze vergadering rechts geldigheid moeten worden ontzegd. Boven: het hoofdkwartier van §i kolonel Hoessein te Medan, ij ii na de beschieting door een j= korvet van de centrale rege- M -- ring: de schade is aanzienlijk, doch de kolonel en zijn staf waren tijdens de beschieting op liet hoofdkwartier buiten de H stadOnder een groep Ne- i§ derlanders de meesten van ff H hen reeds op leeftijd wacht M H voor het gebouw van de Neder- n landse diplomatieke missie in ff Djakarta, in de hoop wat fi- H nanciële hulp te krijgen. De ff meesten van hen zijn door om- standigheden geheel zonder bron van inkomsten komen te M zitten. liiiiiiiiiiiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vreemde - vechtlustige vogel in Den Helder Omtrent berichten uit Den Helder over' een grote vogel, met een vlucht van naar schatting 75 centimeter, die voorbijgangers en zelfs fietsers zou hebben aangevallen, heeft de politie aldaar medegedeeld, dat er inderdaad sinds enige dagen nabij de dijk een grote zwarte vogel is waargenomen, die aan de beschrijving kan beant woorden. Het dier zag er „griezelig" maar ove rigens ongevaarlijk uit. En 't feit dat hij toegeworpen voedsel zonder meer aannam, scheen de gedachte van on gevaarlijk te bevestigen. Van de ge signaleerde aanval van het dier op wandelaars en wielrijders, noch van enige andere gevaarlijke handelswijze is bij de politie aangifte gedaan. De gedragingen van de vogel worden thans nauwkeurig gevolgd. De iden tificatie is bijzonder moeilijk, zc wordt medegedeeld. Van geen vogel is de combinatie bekend van in dit geval gesignaleerde gedragingen en gegeven signalement. Churchill niet naar president Eisenhower Sir Winston Churchill heeft gisteren meegedeeld, dat hij zijn reis naar de Verenigde Staten voor een bezoek aan president Eisenhower heeft afge zegd. Het wordt niet raadzaam ge acht, dat hij de reis maakt. Congres van vereniging voor mulo in Apeldoorn In Apeldoorn is gisteren het twee daags congres van de vereniging voor M.U.L.O. begonnen. De algemeen voorzitter, de heer J. G. Jansens uit Groningen zeide in zijn inleiding, dat er sinds jaar en dag gestreefd wordt naar de oplossing van het onderwijs probleem en daarbij wordt dan be doeld het tot stand brengen van een afdoende regeling voor een samen hangend geheel van voorzieningen voor de verschillende schooltypen. In de tweede onderwijsnota zijn op verschillende punten vrij duidelijke richtlijnen gegeven. Overigens is er nog geen reden voor een flink opti misme, want daarvoor zijn er nog te veel onduidelijke plekken in het rap port. De heer Jansens zei verder, dat de mulo-scholen nog kampen met een gebrek aan personeel en aan school ruimte. Nieuwe leerlingen melden zich met drommen aan de mulo-poor ten, maar helaas, men zit er verlegen mee. Een Amerikaanse T-33 straaltrai- ner heeft bij het Engelse plaatsje Manston een noodlanding moeten ma ken. Bij het uitlopen kwam het toestel in aanraking met een perso nenauto. Alle vier de inzittenden van de auto kwamen om het leven. MllllllllilllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllliliW lülllilllllllllllülilllllllllllllllillllülllll! Na negen maanden Bijna negen maanden heeft dr. Rolf Lahr met Russen onder handeld. En steeds over precies dezelfde agenda. Uit deze omstandig heid blijkt wel, dat het niet van een leien dakje ging. Telkens raakte men bij de besprekingen te Moskou in een slop en dan nam Lahr met zijn dele- gatiegenoten de trein of het vliegtuig om met de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer die hem de wemig be nijdenswaardige opdracht tot deze on derhandelingen had verstrekt, naar uitwegen te zoeken. Het resultaat was dan telkens dat de draad toch weer werd opgevat. En dinsdag kon Lahr het werk als bekroond beschouwen: de besprekingen tussen West-Duits- land en de Sowjet-Unie werden afge sloten met de publikatie van een com muniqué en het afleggen van monde linge verklaringen. Uit een en ander bleek, dat men het na al die maan den tooh eens is geworden. Verneemt men dergelijke berichten, dan heeft men wel eens de nei ging de vraag te stellen of het niet met minder gepraat gekund had. In het geval van de nu afgesloten Duits-Russische onderhandelingen de den zich echter wel zeer ingewikkel de tegenslagen voor en er is b.v. in West-Duitsland eigenlijk geen krant, die het betreurt dat dr. Lahr zoveel tijd ervoor nodig had. Eerder prijst men zijn uithoudingsvermogen en zijn onderhondelingskunst. Onder meer hadden de onderhandelaars de taak, de repatriëring van Duitse burgers uit de Sowjet-Unie mogelijk te maken. De Russen waren in het begin geens zins van plan, om wensen op dit ter rein te vervullen. Zelfs heeft Kroesjts jew als Russisch partijsecretaris een paar keer betoogd, dat er in Rusland helemaal geen categorie mensen is die zich als Duitsers willen zien be schouwd en die ernaar verlangen, naar Duitsland terug te keren. „Wat Adenauer wenst", riep hij uit, „dat is de terugkeer van degenen die in Rus land gevallen zijn". Maar intussen pu bliceerde de Westduitse regering lijsten met initialen en levensbijzon derheden van burgers, die zich tot de Westduitse ambassade te Moskou had den gericht met het verzoek, in de ge legenheid te worden gesteld om te re patriëren. Dr. Lahr stelde zijn Rus sische tegenspeler Semjonow de voorwaarde, dat er aan een handels verdrag en aan een overeenkomst be treffende consulaire rechten niet viel te denken, als niet tegelijkertijd die repatriëringskwestie werd geregeld. En zijn beleid had succes het spreek woord dat de aanhouder wint vond in dit geval bevestiging. On aan het prestige van Russische leiders niet al te veel afbreuk te doen, heeft Lahr erin toegestemd dat men wat deze repatriëring van burgers betreft, volstond met monde linge verklaringen. De perschef van de Westduitse regering. Von Eckardt, heeft dinsdag verklaard dat men hier toe vooral bereid was, omdat inder tijd ook de overeenkomst die bonds kanselier Adenauer met de Russen over de terugkeer van Duitse krijgs gevangenen sloot bij zijn bezoek aan Moskou in 1955 niet schriftelijk was bevestigd, maar desniettemin werd nagekomen. Wel zijn echter documenten opge maakt voor andere punten, waarop Lahr overeenstemming bereikte: een voor de periode van 1958 tot en met 1960 geldend handelsverdrag, waar bij Duitsland aan de Sowjet-Unie in dustriële produkten zal leveren tot een waarde van 3.15 miljard mark en waarbij West-Duitsland van de Rus sen vooral industriële grondstoffen zal verkrijgen tot een waarde van drie miljard roebel. Bovendien was Lahr de eerste Westeuropese diplomaat, met wie de Russen een uitgebreide consulaire overeenkomst van klas siek allooi afsloten. Hït heeft welpijn en moeite ge kost, maar Lahr heeft resulta ten behaald, die voor velen re den zijn om hem nu danig te prijzen. En ook zijn tegenspeler die zich ove rigens net zo'n volhouder betoonde, heeft blijkbaar grote waardering voor hemanders had hij aan een diner ter ere van de Duitse delegatie niet over „mijn vriend Lahr" gespro ken In Bonn wordt niet ten onrechte verwacht, dat het ministerie van bui tenlandse zaken dr. Lahr zal belonen met ndeuwe, moeilijke en dus mis schien langdurige maar in elk geval buitengewoon belangrijke opdrachten. Het is echter waarschijnlijk, dat Lahr eerst een poosje vakantie neemt. De Russische premier Kroesjtsjew heeft zater dag blijkbaar een grote bok geschoten, toen hij zeide dat de Hongaarse communisten niet op Rus sische militaire hulp moesten rekenen als ooit weer een opstand zou uitbreken. Kroesjtsjew krabbelde terug, mogelyk op aan dringen van Hongaarse leiders, die vreesden dat hun volk Kroesjtsjew misschien letterlyk zou nemen. Dc Sowjet-premier be schuldigde „bourgeois- journalisten" er van gelogen te hebben in de berichten over de speech die hij zaterdag te Stalinvaros gehou den heeft. „Ik heb de ze berichten gelezen. Ze zijn niet waar", zo vertelde Kroesjtsjew aan een lusteloze me nigte te Tatabanya in noordwest Hongarije. Westerse journalisten die de bijeenkomst te Stalinvaros hebben bij gewoond, houden vol dat Kroesjtsjew zater dag gezegd heeft: „jul lie moeten niet den ken dat als de contra revolutie terugkomt, jullie er op kunnen re kenen dat de Russen jullie nog eens komen helpen. Jullie moeten jezelf helpen". ficiële verslagen van pers en radio van Hon garije. Maar duizen den Hongaren konden er toch kennis van ne men via de Westerse radio en mogelijk heeft dit Kroesjtsjew ge noopt verontwaardigd te doen. Westerse waarnemers geloven dat patijsecre- taris Kadar en diens adviseurs Kroesjtsjew Hij praatte zijn mond voorbij Westerse waarnemers waren verbaasd over die woorden van de Rus en de Hongaren waren dat blijkbaar ook. Een bewijs hier van is het feit dat alle opmerkingen over Sow- jet-hulp in 'n toekom stige opstand ge schrapt zijn uit de of- hebben weten te over tuigen dat zijn woor den neerkwamen op een uitnodiging om het nog eens te proberen. Waarnemers geloven dat Kroesjtsjew in Stalinvaros alleen maar heeft willen waarschu wen, dat de Hongaar- e cornmur :sten stap pen moeten vermijden die door het Hongaarse volk uitgelegd kunnen worden als„liberalise ring" van het regiem. Zoals gewoonlijk, sprak Kroesjtsjew voor de vuist weg te Stalin varos, de laatste stad waar de vrijheidsstrij ders volhielden tegen de Russen in de revolte van eind 1956. Het is niet de eerste keer dat Kroesjtsjew zijn mond voorbij praatte. Diplomatieke kringen herinneren zich andere bokken. Tijdens zijn bezoek aan Engeland twee jaar geleden, heeft Kroesjtsjew ver klaard dat Sowjet- vliegtuigen Britse ste den kunnen vergassen. In Moskou is Kroesjts jew bijzonder spraak zaam op diplomatieke recepties en zijn op merkingen hebben hoofden van Westerse diplomatieke missies bij herhaling gedwon gen uit protest te ver trekken. i]|llllllllllllllllll!lll!l!lllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllltlllllll!lllll!!ll!lllllll!iillllllll!llllllllllllllllllllll!IM DR. ROLF LAHR volhardend onderhandelaar. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder op zijn ver zoek met ingang van 1 juni 1958 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice- president van het gerechtshof te Den Haag. onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewe zen diensten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3