ROOS Koud voorjaar remt daling van werkloosheid in landbouw af rideaux ZENUWRUST Z.L.M.-LANDBOUWEXPOSITIE DITMAAL IN SCHERPENISSE Zeeuwse Almanak ZWARE SHAG Arm der wet reikt verder dan de Wester schelde voor Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 10 APRIL 1958 NOG 4240 WERKZOEKENDEN IN ZEELAND Enige opleving in Zeeuwse bouwnijverheid verwacht Het koude voorjaarsweer drukt ook rijn stempel op de werkgelegenheid in Zeeland. Hoewel het aantal werkloze mannen eind maart in vergelij king tot de voorgaande inaand met 426 was gedaald tot 4240, waaraan de landbouw met 316 de grootste bijdrage leverde, was de daling in de agra rische sector toch aanmerkelijk minder dan een jaar geleden. Dit moet worden toegeschreven aan de latere ontwikkeling van de gewassen, zodat het werk In de landbouw wordt vertraagd. Om dezelfde reden verwacht men dan ook. dat niet vóór mei van een belangrijke terugloop van de seizoenwerkloosheid in die sector sprake zal zijn. Met een aantal werk lozen van 51 per duizend mannelijke beroepsoefenaren het landelijk cijfer is 36 staat Zeeland na Drente (122), Groningen (80) en Friesland (75) nog op de vierde plaats in de rangorde der provincies, zo biykt uit de cijfers van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening. Hoewel in gelijking werklozen Hoewel in de bouwnijverheid, in ver gelijking met februari, het aantal werklozen op eind maart wel met 100 was teruggelopen tot 983, waar van 660 geheel werkloos en 323 op aanvullende werken waren geplaatst, is toch ook de daling in deze sector onvoldoende. Vooral wanneer men nagaat, dat er eind maart 1957 to taal slechts 300 werkloze bouwvak arbeiders waren. Een nadere bestu dering van de cijfers leert, dat het merendeel tot de sector weg- en wa terbouw behoort, want onder de 983 werklozen in de bouwnijverheid zijn er 158 metselaars, 93 opperlieden metselaars, 20 huisschilders, 59 bur gertimmerlieden en 57 woning- en utiliteitsbouw-timmerlieden, dus to taal een kleine 400 of minder dan de helft. Daar er een behoorlijk aantal aan vragen voor premiewoningen is en nu ook de woningwetwoningen over de gemeenten zijn verdeeld, ver wacht men in de naaste toekomst wel enige afname van het werkloos- heidscyfer voor de bouwnyverheid. In de metaalnijverheid bleef de situ atie in vergelijking tot vorige maand vrij constant. Er waren 123 werklo zen (115 in februari, doch slechts 19 in maart 1957). Als gevolg van het feit, dat de vlas- serij weer wat mensen kon opnemen, daalde het werkloosheidscijfer voor de textSelbranahe van 208 in februari tot 164 eind maart (maart 1957: 18) Daarentegen ging een vlasvezelpla- tenfabriek te Koewacht tot een ver korte werktyd over. De toestand in de landbouw wordt het duidelijkst geïllustreerd met de vergelijkende cijfers van vorige maand en maart 1957. Per eind maart j.l. waren er 1027 arbeiders ingeschreven, waarvan 456 geheel werkloos en 571 op aanvullende wer ken, tegen 1343, resp. 657 en 686 A mi er tent te/ Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. eind vorige maand. Vorig jaar maart was het totaal werkloze landarbei ders reeds teruggelopen tot 538, waarvan 170 geheel werkloos en 368 op aanvullende werken. De werkloosheid in de visserij steeg in maart weer iets. Er werden 113 personen, voornamelijk garnalenvis- sers, ingeschreven, tegen 100 op eind februari en 9 in maart 1957. In de groep niet-varend transport- personeel was ook een kleine afname te bespeuren, namelijk van 281 in fe bruari tot 226 per ultimo maart. De helft, namelijk 113, bestaat uit chauffeurs. Het aantal bij de arbeidsbureaus ingeschreven losse arbeiders gaf weer een kleine stijging te zien, n.l. van 644 in februari tot thans 692 (maart 1957: 200), het aantal minder geschikte arbeiders dat werkloos was, steeg van 647 tot 663 en het aantal onder overige beroepen ge- rangschikten bleef ongeveer gelijk 249. Analyse Uit een analyse van de geregi streerde werklozen in deze pro vincie blijkt, dat er per eind maart in totaal 2050 seizoenwerk- lozen waren ingeschreven tegen 2400 in februari en 750 per eind maart 1957. In de groep wrij vingswerkloosheid zijn deze aan tallen resp. 830, 920 en 300, werk loosheid van minder geschikten resp. 660, 650 en 510, structuur werkloosheid 500, 500 en 256.'con junctuurswerkloosheid 200, 200 en Verdeeld over de verschillende rayons is het aantal ingeschre venen per 1000: Goes 44, Hulst 78, Kruiningen 33, Middelburg 67, Oostburg 79 (vorige maand nog 99), Sas van Gent 11, Terneuzen 36, Tholen 66, Vlissingen 38, Zie- rlkzee 29. Begrijpelijk, dat onder deze omstan digheden het aantal aanvragen om arbeidskrachten ook niet groot is. n.l. slechts 263 per eind maart (226 in februari). De grootste vraag komt uit de metaalsector met 174 aanvra gen, voorts 36 uit de bouwvakken en 6 uit de landbouw. Het aantal werkloze vrouwen nam toe van 312 in februari tot 328 pgf eind maart. Het merendeel hiervan behoort tot de landbouwsector (126) en voorts o.a. 87 uit de sector voe- dings- en genotmiddelen (als gevolg einde seizoen mosselinleggerijen). In maart 1958 kwamen er 220 aanvra gen om vrouwelijke werkkrachten binnen, waarvan 101 voor huishoude lijke beroepen. VOORBEREIDINGEN IN VOLLE GANG Op 19, 20 en 21 juni a.s. Het agrarische deel van Tholen en St. Philipsland, dat aangesloten is bij de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, heeft reeds de eerste voor bereidingen getroffen om de jaarlijk se Z.L.M.-landbouwtentoonstelling tot een succes te maken. Deze groot se manifestatie van de Zeeuwse boe ren wordt dit Jaar in Scherpenisse gehouden op donderdag 19, vrijdag 20 en zaterdag 21 juni a.s. en wordt georganiseerd door de Kring Tholen en St. Philipsland van do Z.L.M. Het tentoonstellingsterrein, langs de Poortvlietsedijk in de Scherpenisse- polder gelegen, zal een oppervlakte van circa 10 ha beslaan, terwijl eveneens een 4 ha groot terrein voor demonstraties is gereserveerd. Op het expositieterrein is plaats voor enkele tenten, waarvan men het juiste aantal thans nog niet heeft vastgesteld. De inschrijving van de VAN Itvin TOT zS.ijfc HEITJE VOOR KARWEITJE Het ls zo langzaam aan een traditie geworden, dat de padvinders zo on geveer in de schoonmaaktyd de huis vrouwen een handje komen helpen met het werk. Ook dit jaar zijn ze weer „paraat". Vandaag begint de actie, die men een ..heitje voor een karweitje" heeft genoemd, want na tuurlijk laat men de jongens niet voor niets werken. Het kwartje, dat zy voor ieder karweitje in de. Paas vakantie krijgen, komt ten goede aan de Nederlandse Padvindersvere niging, waarvoor de leden als tegen prestatie fietsen schoonmaken, ramen lappen, boodschappen doen en op de baby passen. De Hertogh van Beye- rengroep in Goes heeft besloten van deze actie ook de dorpen in de om geving te laten meeprofiteren. Vrij dag zullen de padvinders een be zoek brengen aan Kattendyke, 's Gra- BRAND De bewoonster van de hoogste etage in (lat Goese flatgebouw snoofnog eens nadrukkelijk en toen toas ze er zeker van: er stond iets in brand. Haastig en in een lichte paniekstemming controleerde ze al le vertrekken van haar apparte ment, maar er viel geen spoor van rook of vuur te ontdekken. ,J}an is het bij de buren", stelde ze vast en snelde resoluut het trappenhuis in, op zoek naar de vuurhaard. De eerste buurvrouw staarde haar niet-begrijpend aanonderzocht ook haar appartement en bevond alles in gedoofde staat. Een verdieping lager waar de brandlucht al sterker werd wist men echter ook van niets en eindelijk geraak te de actieve flatbewoonster op de begane grond, terwijl zo langzamer- j hand heel de flat in alarmstemming verkeerde en er hier en daar al ze- nuwachtig naar het telefoonnum- j mer van de brandtoeer werd ge-1 zocht. Bij de laatste mede-bewoner verscheen eindelijk, na lang bellen, een enigszins ontredderd mansper soon in de deuropening, wiens uiter lijk min of meer roetoeslagen was. ,Js de brand btj Ut" hijgde büur- vrouw-van-boven. ,jBrandt". vroeg de man en sprak toen gekwetst: „Welnee mens, ik bak een cake venpolder, 's Heer Abtskerke 's Heer Arendskerke. Zaterdag is de laatste dag van de actie. NAAR LOURDES De K.A.J. te Sluiskil vaardigt vier leden af naar Lourdes in Frank- rijk, waar zij met hun aalmoeze nier zullen deelnemen aan het eeuwfeest in deze bedevaartplaats Geld voor reis en verblijf heeft men zelf bijeen gebracht door het verzamelen van oud papier en dergelqke. Deze actie werd geleid en tot een goed einde gebracht door de heer A. H. Blerjenberj*. Zaterdag vertrekt de afvaardi ging met nog ongeveer 1500 jon geren uit het gehele land om 12.32 uur uit Roosendaal. „ORNA-BAZAR" Op 10, 11 en 12 april zal in het Con certgebouw in Vlissingen een bazar worden gehouden, waarvan de op brengst ten goede zal komen van de christelijke gymnastiekvereniging „Oranje Nassau", die hiervoor oefen materiaal zal aanschaffen, o.m. een brug met ongeiyke liggers. De bazar zal worden ingericht in oud-Holland se stijl. Een aantal dames zal zich hiervoor in kleding anno 1800 steken Het eerste kivietsei te Sluis werd gevonden door de heer Ed. du Fosse op zijn eigen weiland. Men heeft het de burgemeester van Sluis, de heer P. F. van Hoote- gem aangeboden. A averlentie/ standhouders sluit eerst op 5 mei. Uiteraard zal de expositie ook een indruk geven van wat door de her verkaveling op het eiland Tholen tót stand is gebracht, terwijl daarnaast tal van andere attractieve stands te bewonderen zullen zijn. Voorts wor den er keuringsbanen aangelegd voor warmbloed- en trekpaarden, rundvee schapen, geiten enz. Er is reeds een voorlopig programma samengesteld, dat op de eerste dag in de morgen uren een vergadering van het hoofd bestuur der Z.L.M. vermeldt. 'Deze bijeenkomst, wordt in St. Philipsland gehouden. De landbouwtentoonstelling zal 's middags om twee uur officieel worden geopend, waarna om half drie in het gebouw van de veiling te St. Maartensdijk de algemene vergadering van de Z.L.M. volgt. Het gemeentebestuur van Poort vliet zal omstreeks zes uur het hoofdbestuur ontvangen en 's avonds is er voor bestuur en genodigden een diner in Scherpe nisse. Vrijdagmorgen 20 juni zal de tradi tionele rijtoer worden gemaakt over een traject van 65 kilometer lengte, langs alle dorpen op Tholen. Daarbij wordt men dus in de gelegenheid ge steld kennis te maken met het nieu we verkavelde Tholen. Tegelijkertijd beginnen 's morgens op het tentoon stellingsterrein te Scherpenisse de landelijke demonstratie met laad- en loswerktuigen voor de landbouw en kunstmeststrooiers en de keurin gen van het vee. 's Middags om 2 uur worden de bekroonde dieren voor gebracht, waarna de landelijke rui ters zullen demonstreren. De tweede dag van de Z.L.M.-expositie zal mu zikaal worden opgeluisterd door het muziekkorps van Stampersgat. De laatste dag, zaterdag 21 juni, wordt geopend met sportwedstrijden van de leerlingen der landbouwhuishoud- scholen in Zeeland. De Z.P.M. en de L.J.G. zullen des middags o.m. rei dansen uitvoeren De Vlisslngse-turn- vereniging V.T.V. zal met bekende krachten als Jaap v. d. Sande en Nel Fritz, in de avonduren een aan trekkelijke turndemonstratie verzor- gen. f Advertentie) -JWH-y DODwe Roberts - SRSe DOUWE EGBERTS Rederij „Norlanda" moet de N.V. „Fulton" betalen Rechtbank deed uitspraak De enkelvoudige civiele kamer van de Middelburgse rechtbank heeft woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de rederij van het in de Vlissingse buitenhaven gemeerde on der Griekse vlag varende schip „Nor landa". Zoals bekend, was deze rede rij met nog enkele andere maatschap pijen en de kapitein van het schip ge dagvaard ten verzoeke van de N.V. „Fulton Marine Engeneering" te Antwerpen, daar betaling van leve- rancies en reparaties achterwege bleef. Conform de eis van de officier van justitie veroordeelde de recht bank do rederij tot betaling van 656.565 Belgische francs tegen een rente van 5 procent of de tegenwaar de daarvan in Nederlandse courant. Tevens werd de rederij veroordeeld tot betaling van de kosten van 1068. Het laatste op het schip gelegde be slag het zevende op 26 maart jl. werd door de rechtbank van waarde verklaard. Herverkavelingswerken op Schouwen-Duiveland Namens de Herverkavelingscommis sie Zeeland heeft de N.V. „Grontmij" te De Bilt woensdagmiddag in hotel ,,'t Wapen van Zeeland" te Zierikzee aanbesteed het uitvoeren van kavel- inrichtlngswerkzaamheden op com plex 57 (oppervlakte circa 135 ha.) en het maken van een toegangsweg ter lengte van circa 65 m., onderdeel van het waterschap „Schouwen" ten behoeve van de herverkaveling Schou wen-Duiveland, met bijbehorende werken. Ingeschreven werd als volgt: Verachtert, Kerkdriel f 358.000; V. Gebr. v. d. Heuvel, Zierikzee, f 269.000; Fa. J. van 't Verlaat, Har- dinxveld, f 268.000; M. de Oude en K. de Jonge, Zierikzee f 260.000; Fa. J. D. Janse, Middelburg, f 256.900; C. Goverts en J. Admiraal te Uit geest en Renesse f 254.915; P. de Jon ge, Renesse f 252.214; Uil, Middel burg f 229.000; N.V. Van Oord, Wer kendam f 247.000; G. van Oord, Dor drecht f 245.000; S. A. Sanders, Delft f 240.000; H. de Jager en Co., Slie- drecht f 238.000; Herman en Zon, Middelburg f 237.900; E. Blok, Rot terdam f 237.300; N.V. Gebr. van Oord, Werkendam f 229.495; N.V. Maas Jonker, Roosendaal f 217.400; De raming was f 240.500. De gun ning is aangehouden. Sigaretlendiefstal te Breskens Enkele Vlissingse jongens van om streeks veertien jaar werden op het Veerplein te Breskens betrapt op het stelen van sigaretten uit de wagen van een koopman. De knapen wer den aan de politie te Vlissingen over gegeven. 't siddtgs gekoekt 's ivonds gebangso Snel werk van Vlissingse politie Slechts korte ty'd na dat de politie te Vlissin gen niet behulp van de moderne communicatie middelen alarm had ge slagen, kon woensdag morgen aan de grens te Eede in Zeeuwsch- Vlaanderen een 32-Jari- ge Duitser wórden aan gehouden. De man, die zich W. B. noemt, werd ervan verdacht nog die zelfde morgen een be drag van rond ƒ500 te hebben gestolen uit de tas van een Haagse on- derwyzer, die met zijn klas in de Vlissingse jeugdherberg had over nacht. Het ging hier om de clubkas van d Jon gens Tegenover de douane In Eede, die met deze aanhouding goed werk leverde, ontkende B, aanvankeiyk iets met de diefstal te maken te hebben. Maar kort na dat politiemensen uit Vlissingen waren gear riveerd, viel de man door de mand. Men vond het bedrag in de voering van z\jn jas. De Duitser had 's morgens In de jeugdher berg waar hy had overnacht in een on bewaakt ogenblik kans gezien een greep in de tas van de onderwijzer te doen. Met de bult maakte hy zich als een haas uit de voeten en naar later bleek slaagde hij er op het nippertje In de boot naar Bres kens te halen. In Bres kens „charterde" hy een auto om zo snel moge lijk de wijk naar lïelglë te kunnen nemen, maar dank zij het doortastend optreden van de Vlis singse recherche Hep B. nog net In de val. Zijn signalement, verstrekt door onderwijzer en jeugdherbergvader, was onmiddellijk per telex, telefoon en mobilofoon aan alle grensposten doorgegeven. In Vlissin gen was de overigens niet minder snel hande lende Duitser op het nippertje aan de politie ontsnapt; naar een be manningslid van de pro vinciale boot verklaar de, was B. op het laatste ogenblik aan boord ge komen cn eerst kort na dat de boot was ver trokken, arriveerde de politie. Maar de arm der wet reikt verder dan de Westerschelde breed Is en In Eede kwam voor de Duitser toch het ein de van 7,yn vlucht. De onderwijzer en zijn pupillen hebben de reis Intussen met de club kas voortgezet en de Duitser ls in verzekerde bewaring gesteld. Hij zal worden voorgeleid voor de officier van justitie te Middelburg. Over zijn Identiteit be staat nog geen zeker heid; de mau beschikte over verschillende pa pieren. Slachtoffer ontploffing Sas van Gent overleden In het 'r.-k.-ziekenhuis te Sluiskil is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden de heer L. de Vries uit Sas van Gent. De vijftigjarige heer De Vries, die gehuwd was, werd vori ge week donderdag zwaar gewond bij de ontploffing in de fabriekshal van de Stijfsel- en Glucosefabrïek in Sas van Gent. Ds. E. H. Blaauwendraad overleden Van 1928-1932 predikant te Vlissingen Te Utrecht is in de ouderdom van 67 jaar overleden ds. E. H. Blaauwen draad, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk, die o.a. van 19281932 Êredikant te Vlissingen was. 's. Blaauwendraad werd 1 maart 1891 te Veldhuizen (U.) geboren en bezocht het chr. gymnasium te Utrecht, waarna hij aan de rijksuni versiteit aldaar theologie studeerde. In 1917 werd hij kandidaat in Zuid- Holland en in 1918 werd hij te Nieu- we-Pekela in het predikambt beves tigd. Ds. Blaauwendraad diende de gemeenten van Vlagtwedde, Oudwou- de, Vlissingen en Baarn en was van 1947 tot aan zijn emeritaat op 1 jan. 1952 diaconessenhuispredikant te Utrecht. In zijn Zeeuwse periode was hij o.m.scriba-quaestor van het classicaal bestuur van Middelburg en secrëtaris van de vereniging „Kin der zorg". Van zijn hand zijn enkele preken in druk verschenen en tal van bijdragen in het algemeen weekblad voor christendom en cultuur. Ds. Blaauwendraad heeft ln brede kring bekendheid verkregen doordat hij op 12 mei 1938 in de Grote Kerk te 's-Gravenhage de dienst heeft geleid waarin de toenmalige hofprediker, ds. W. L. Weiter, aan H.K.H. prinses Beatrix het sacrament van de H. Doop toediende. Zijn stoffelijk over schot is jl. woensdag in alle stilte te Oud-Zuilen (U.) bijgezet. De Ruyterschool won bij atletiek en volleybal Vlissingse scholieren namen revanche in Abel Tasman-toernooi De leerlingen van de De Ruyterschool uit Vlissingen nemen in Amsterdam met veel succes deel aan het Abel Tasmantoernooi voor leerlingen van middelbare zeevaartscholen en scho len voor scheepswerktuigkundigen. De onderdelen van dit toernooi zijn: atletiek, volleybal, voetbal, hockey, zwemmen en sloeproeien. In het on derdeel atletiek was de De Ruyter school uit Vlissingen steeds de eerste maar vorig jaar verdrong de Abel Tasmanschool uit Delfzijl de Zeeu wen op dit nummer van de eerste daats. De De Ruyterscholieren heb ben voor die nederlaag van vorig jaar echter op grootse wijze revanche ge nomen, want met groot verschil won nen zij nu. Op de tweede plaats kwam de Kweek school voor Scheepwerktuigkundigen uit Amsterdam en pas op de derde plaats eindigde nu de Abel Tasman- school. De vierde plaats was voor de Kweekschool voor Zeevaart uit Am sterdam. Maar niet alleen bij de at letiekwedstrijden overheersten de Vlissingse scholieren, ook bij het vol leybaltoernooi kwamen de leerlingen van de De Ruyterschool tot de beste prestaties. Ook hier eindigden zij als eersten. Vandaag wordt onder meer het sloeproeien op de Bosbaan afge werkt. Zeehengel wedstrijd bij Terneuzen De eerste internationale zeehengel- wedstrijd, die te Terneuzen op don derdag 1 mei a.s. door de plaatselijke hengelaarsvereniging „Ontspanning na Inspanning" in samenwerking me* de V.V.V. en de winkeliersvereniging „Terneuzen Klimop" wordt georga niseerd, zal zich, indien de voorte kenen niet bedriegen, in een grote belangstelling mogen verheugen. De wedstrijd, waarvoor het terrein gelegen is langs de Westerschelde vanaf de Oostbeer naar de dijk van Othene en die bestaat uit een indi viduele- en een korpswedstrijd, die gelijktijdig worden „vervist", vangt aan om 11 uur en eindigt om 14 uur. Wedstrijdleider is de heer C. J. van den Broek, voorzitter van O.N.I., ter wijl de jury wordt gevormd door de heer A. Thomaes, Belgisch consul te Terneuzen en verder door de heren A. IJsebaert, J. I. de Waal, J. C. J. Olijslager, A. P. Vermeulen en D. But. Vele waardevolle prijzen als bekers, medailles, luxe sport- en huishoude lijke artikelen werden beschikbaar gesteld en zullen vanaf woensdag 23 april in de etalages van de firma Borgihstijn te bezichtigen zijn. Na afloop van de wedstrijd worden in het parochiehuis de prijzen door burgemeester mr. P. H. W. F. Telle gen uitgereikt. Aanleg wegen in polders op Schouwen-Duiveland Namens de herverkavelingscommis sie Zeeland, bureau van uitvoering Schouwen-Duiveland heeft de Neder landse Heidemaatschappij woensdag middag in hotel „Concordia" te Zie rikzee aanbesteed het aanleggen, verbeteren en verharden van wegen en toegangswegen ter lengte van to taal circa 7,7 km., in de polders Zuid hoek, Vier Bannen van Duiveland, Oosterland en Bruinisse, een en an der met bijbehorende werken. Inge schreven werd als volgt: B. Stegink, Vlissingen f 234.600; Van de Velde, Bruinisse f 222.90; Van der Linde- Gebr. v. d. Heuvel, Werkendam f 221.000; Krijger, Middelburg Aann. bedrijf Zeeland f 219.300; Van Don gen, Haamstede f 212.315; Wandel, Nieuwerkerk f 210.900; M. dc Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee f 204.000 E. Blok, Rotterdam f 202.000; Vol- ker, Sliedrecht f 201.000; Versluijs fa. J. D. Janse, Middelburg f 200.900; J. en K. T. de Oude. Biervliet f 197.675; Th. van 't Verlaat, Middel burg f 195.400. De raming was f 215.680. De gunning is aangehou den. KUNST „Ouders en kinderen" Vlissingen, „Britannia" „Het Zuidelijk Toneel". DE NOBELE STREKKING van Ed mund Morris' toneelspel „Ouders en kinderen" in aanmerking genomen, zouden wij er een lief ding voor ge ven om in jubelende bewoordingen te kunnen schrijven over de opvoering, die „Het Zuidelijk Toneel" gister avond in „Britannia" te Vlissingen on der auspiciën van de Arbeiderskunst kring van dit stuk heeft gegeven. Morris baseerde zijn toneelspel im mers op het sprookje van Grimm, waarin het „bejaardenprobleem" zoals dat heden ten dage heet aan de orde wordt gesteld op een wijze, die men zich nauwelijks directer en aangrijpender denken kan. De Grimms verhaalden van een grijs aard, die zijn levensavond moet slij ten in het gezin van zijn zoon en wan neer de oude man niet meer kan eten zonder morsen, geeft zijn schoondoch ter hem een houten nap. Op een avond zien de ouders hoe hun zoontje houten spaanders verzamelt en als zij hem vragen, wat hij aan het doen is, antwoordt het kind: „Ik maak een houten nap voor als jullie oud zijn.,." Morris projecteerde dit gegeven in het heden en toonde daarmee aan, dat dit tirobleem in de loot» der eeuwen in ve- e gevallen hetzelfde is gebleven, of misschien nog wranger is geworden tengevolge van de woningnood, die immers velen noodzaakt tot samen woning met ouders en schoonouders. In felle, soms schrijnende taferelen schetste hij in vier bedrijven het wan begrip, dat tussen ouder en kind kan ontstaan en dat kan leiden tot een volkomen verwijdering tussen deze, toch naaste bloedverwanten. Helaas verloos de auteur zich daarnaast ech ter in een teveel aan sentiment om het probleem overtuigend aan de or de te kunnen stellen en deed hij ln diezelfde vier bedrijven teveel con cessies aan de zucht naar handeling van de dramaturg om overtuigend te blijven. En zo verdrinkt dit in opzet zeker goede stuk ln een teveel aan goede bedoelingen. „Het Zuidelijk Toneel" verdronk in de gisteravond gegeven voorstelling mee. Jammer, omdat zoals wij in de aanhef schreven de strekking zo nobel en zo sympathiek ls. Maar ook een Johan Elsensohn (in de hoofd rol) zag geen kans om voortdurend het evenwicht t.e vinden tussen een uitgebluste grijsaard en een levens wijze oude man; evenmin als een Pe ter Arvans de gekwelde en daarnaast toch nuchter-denkende en redeneren de zoon gestalte kon geven. Terwijl zij beiden toch tezamen met Lies de Wind het sterkste spel te zien gaven. Waarna onmid dellijk Johan van Doorn dient ge noemd. die van de bijrol van mr. Forsythe een bijzonder zorgvuldige, zeer subtiele creatie wist te maken zo'n „tweede planfiguur" die dankzij een gewetensvolle vertol king nadrukkelijk op de voorgrond treedt en terecht. Ja, en dan ih de overige rollen achtereenvolgens Marthe Gevers, Sacco van der Ma de, Gerrit Lindenberg, Jobs van Zuyr len, Bob LÖweusteln en Wleke Haits- ma Muiier; vlot en soepel gespeeld, maar stuk voor stuk zonder al te veel diepgang en nimmer met vol doende bezieling en talent om de dramatiek van het gebeuren op de planken over te dragen op de aan de zaalzijde van het voetlicht geze- tenen. Maar daar slaagde zelfs Johan El sensohn als de grijsaard niet ln, on danks zijn te loven pogingen in de laatste scènes om er aan solo-toneel nog uit te halen wat er maar ln kon zitten. Regisseur Lo van Rensbergen heeft ongetwijfeld zijn uiterste best ge- daan om Morris' bedoelingen gestal te te geven, maar ondanks een vrij sterke rolbezetting waarin de ty pen stuk voor stuk en lós van het geheel uitstekend voldeden on danks die rolbezetting dus heeft ook hij geen kans gezien „Ouders en kin deren" waarlijk inhoud te geven. Het talrijke publiek, dat de gister avond gegeven voorstelling bijwoon- ie, toonde zich niettemin uiterst dankbaar voor het gebodene, dat be loond werd met een kleine ovatie. Vanavond en morgenavond zijn er wederom voorstellingen. v. B. Examen Voor het praktijk-diploma machine- schreven slaagden M. G. Wolfert, Hoek: i. de Voogelasr, Biervliet; M. Toussalnt. M. Simons, K. Scholten, W. v. d. Hen gel, I. v. d. Damme en W. Leunls, (allen Terneuzen) en L. v, d. Berge, Axel. e j e It a stoffen maatkleding t>ett fabrics ontr vraagt uw kleermaker VANDAAG, middelburg Electro: „The Ranmaker", 7 en 9.15 uur, 14 j.; Concert- en Ge hoorzaal: Jubileumconcert Willem Andrlessen, 8 uur, Vlissingen Alhombra: ,In de penarie", 2 en 4 uur, n.l.; „Achter elke deur", 7 en 9 uur. 18 j.; Luxor Vlissingen: „Het monster van Vcnus", 8 uur, 14 J.: Kunsthandel Bikker: Schilderijen van Peter van den Braken en hout- plastieken van J. H. Bakker. Gors Grand; „Onstuimig bloed", 8 uur, 18 j. Landbouw: Vergadering Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 7.30 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2