PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Minister Hofstra verwacht een financieel bijzonder moeilijk jaar 1959 Goede vooruitzichten voor 1958 in de Zeeuwse landbouw Geraamde belastingopbrengst wordt waarschijnlijk niet gehaald EISENHOWER IS THANS NIET VOOR BELASTINGVERLAGING Vandaag. PRINSELIJK HUWELIJK IN HET GROOTHERTOGDOM LUXEMBURG 201e jaargang - no. 84 Dagblad, uitgave van de ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 5G cent per week; 7.00 p. kW.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 april '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adtes bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (to.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Ter gelegenheid van het huwelijk van -prinses Marie-Adelaide van Luxemburg met prins Carl Henckel Von Donnersmarck bevinden de beide oudste Nederlandse prinsessen zich op het ogenblik in de Luxemburgse hoofdstad. Bij hun aankomst werden prinses Beatrix en prinses Irene op het vliegveld ver welkomd door hertog Jan van Luxemburg. (Van onze parlementaire redacteur) Voor Nederland zal 1959 in financieel opzicht een bijzonder moeilijk jaar worden. De minister van financiën, de heer Hofstra, deelde dit woens dag in de Eerste Kamer mee, toen het wetsont werp werd behandeld over de financiële verhou ding tussen het rijk enerzijds en de provincies en de gemeenten anderzijds. Hij verbond aan zijn waarschuwing de aansporing tot de gemeen ten om hun uitgaven aan de lage kant te houden. Het was een nog al somber beeld, dat de be windsman ophing. De belastingopbrengsten da len. Hij noemde het een moeilijke taak om over de opbrengst van de directe belastingen een enigszins betrouwbare prognose op te stellen. Wei kon hij zeggen, dat de opbrengst van de om zetbelasting terugloopt en dat ook de loonbelas ting vermoedelijk minder zal opleveren in elk geval als er geen nieuwe loonsverhogingen ko men. De opbrengst van de vennootschapsbelasting zal behoorlijk zijn, dacht de minister. Waarschijnlijk zal zij zelfs boven de raming uitstijgen. In totaal zullen we echter, zo vreesde hij, de geraam de opbrengst van alle belastingen niet halen. De invoerrechten zijn in januari en februari ten opzichte van de overeenkomstige maanden van 1957 met 20 miljoen gulden teruggelopen. Waar schijnlijk zal ook maart een teruggang te zien geven. Daar komt bij, dat we ons door de ontwikkeling in Indonesië en voor het scheppen van werkgelegenheid voor het toenemend aantal werklozen extra uitgaven moeten getroosten. Tenslotte moet de sterke prijsdaling van de landbouwprodukten op de wereldmarkt in aanmerking genomen worden. Het Landbouw Egalisatiefonds zal daardoor meer miljoenen uit de staats kas eisen. Dankzij de overredingskracht van de Tweede Kamer, die de minister van financiën op 21 februari overhaalde om in het wetsontwerp tot het treffen van enkele voorzieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen het rijk enerzijds en de gemeenten en de provincies anderzijds, een wijzi ging aan te brengen ten gunste van de in financiële moeilijkheden verke rende gemeenten, kon de Eerste Ka mer in haar vergadering van woens dag des te gemakkelijker haar stem aan dit wetsontwerp geven. Zij keurde het zonder hoofdelijke stemming goed en verleende eveneens zonder hoofdelijke stemming haar fiat aan de begroting van het ge meentefonds voor 1958 en aan een wijziging van de begrotingen van hét gemeentefonds voor 1956 en 1957. Nieuwe regeling Er komt een nieuwe wettelijke rege ling van de ..financiële verhouding" Minister Hofstra deelde mee. dat men er op zijn departement druk mee be zig is en dat men hoopt over enkele maanden gereed te zijn. Veel vertrou wen had de heer van Riel (vvd) daar in niet. Hij was namelijk van oordeel, dat een ieder bevredigende wettelijke re geling een bijzonder moeilijk, zo niet onoplosbaar probleem vormt. Dat be greep trouwens de minister ook, want nij vergeleek de arbeid op zijn depar tement met het zoeken naar de kwa dratuur van de cirkel De bewindsman zegde, evenals in de Tweede Kamer. toe. dat- aanvragen om een subjectieve bijdrage nauwkeu rig zullen worden onderzocht. Hij zag echter geen aanleiding om gelden spe ciaal naar de noordelijke provincies te leiden, waar de heer de Loor min of meer om had verzocht. Pensioenfonds Hoewel de Tweede Kamer op 22 ok tober van het vorige jaar de begro ting van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds voor 1958 zonder beraad slaging en zon !ot hoofdelijke stem ming aangenomen heeft, heeft de Eerste Kamer er woensdag urenlang Wederom zullen de Nederlandse pad vinders gedurende drie dagen slag leveren in hun actie „een heitje voor een karweitje". Drie dagen lang zul len zij voor iedereen klaar staan om kleine en minder kleine klusjes op te knappen waarbij er genoeg zijn, die niet zo zeer zwaar zijn als wel „ingewikkeld". Vooral voor een knaap van vijftien. over gediscussieerd en de stemming erover tot volgende week moeten uitstellen. De heren Hellema (ar), Van Bruggen (ch) en De Wilde (vvd) waren in de oppositie. Eerstgenoemde wenste na het nu en dan nog al hef tige debat met de minister van bin nenlandse zaken, mr. Struycken, hoofdelijke stemming over de begro ting. Aangezien op dat ogenblik niet voldoende Eerste Kamerleden meer aanwezig waren het was inmiddels zeven uur geworden en om half twee was de vergadering begonnen moest de stemming naar de volgende week dinsdag, als de Kamer opnieuw bijeen komt worden verschoven. Vernietigende kritiek De Kamer had twee redenen om de begroting, of eigenlijk het algemeen burgerlijk pensioenfonds, aan een be schouwing te onderwerpen. Sinds de behandeling in de Tweede Kamer is de elfde wetenschappelijke balans van het fonds verschenen, vergezeld van een toelichting, waarin ernstige be zorgdheid wordt uitgesproken een bedrag van 4.1 miljard gulden, dat inmiddels al weer is opgelopen en op het treffen van maatregelen ter voorkoming van een verdere stijging wordt aangedrongen. In de tweede plaats is het eindrapport van de al jaren werkende staatscommissie-van Poelje verschenen. „Binnenkort economische opleving te verwachten" In antwoord op vragen over de econo mische teruggang, die hem op een persconferentie werden gesteld, heeft president Eisenhower woensdag ver klaard. dat hij het in de huidige om standigheden niet nodig acht nood maatregelen in de vorm van belas tingverlagingen te nemen. Hij zcide goede reden te hebben om aan te nemen, dat zich binnenkort een economische opleving zal voor doen en gaf het Amerikaanse volk de raad zoveel mogelijk te kopen om op Vijftienduizend ambtenaren in Oslo staken Nadat reeds vijf dagen lang de trams en bussen van Oslo werkloos in de remises staan, zijn gisteren 15.000 andere gemeente-ambtenaren in staking gegaan. De gasfabrieken liggen stil, de bioscopen zijn dicht, het huisvuil wordt niet opgehaald en do scholen zijn op slot. Doordat de gaslevering uitviel kun nen de grote bakkerijen, die via 300 winkels meer dan 100.000 gezinnen het dagelijks brood leveren, niet wer ken. Verschillende fabrieken, waar onder een grote chocoladefabriek, werden eveneens gedwongen hun poorten te sluiten. In de haven wer ken de hijskranen niet omdat de ma chinisten en onderhoudsdienst sta ken. De vlees- en visveilingen zullen, wanneer het conflict binnen een week niet is opgelost, ook door de staking getroffen worden. Op het ogenblik loopt de voedselvoorziening in zijn algemeenheid echter nog geen ge vaar. deze wijze bij te dragen tot het over winnen van de recessie. Wanneer de Amerikanen hun aankopen van de dingen, die zij verlangen, uitbreiden, zal de bedrijvigheid in de industrie toenemen, aldus Eisenhower. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de ver bruiker minder tevreden gaat worden met de artikelen, die de industrie hem aanbiedt. Volgens Eisenhower dienen de fa brikanten te ontwaken en het pu bliek de artikelen aan te bieden, die het wenst en niet de artikelen, die naar het inzicht der fabrikan ten door het publiek worden ge vraagd. Wat zijn afwijzende houding tegen over een belastingverlaging betreft, liet president Eisenhower doorsche- Op West-Java werden vorig jaar 1667 mensen gedood Gedurende 1957 zijn op West-Java door terroristen 1.667 mensen gedood, aldus in Djakarta bekendgemaakte cijfers. In dezelfde periode werden 77 personen ontvoerd en werden 42.714 woningen op West-Java in brand ge stoken. West-Java is epn van de ge bieden waar de Daroel Islam zeer ac tief is. Oud jacht dreef zonder opvarenden op de Noordzee H.M. Marinesleepboot „Hercules" lice;-1 gisteren op de Noordzee het jacht „Stormfinch" gevonden en naar Den Helder gesleept. Het jacht, zo bleek later, is vier dagen geleden voor de Engelse oostkust verlaten. De op varenden zijn bij Huil aan land geko men. Het jacht werd het eerst opgemerkt door een Duits schip. Later meldde de kapitein van het Belgische schip „Captaine Paret" dat hij het jacht aan de lijn langszij had gehad. De lijn brak echter en het jaent was met een snelheid van ongeveer een mijl per uur in zuidelijke richting afge dreven. Uit het onderzoek aan boord van het jacht maakte de kapitein van het Belgische schip op, dat zich ver moedelijk twee militairen aan boord hadden bevonden. Het jacht is een oud vaartuig met nieuwe zeilen, die mtórdathUnóïi onder deIndruk ''"het ™n was van de argumenten tegen iedere fiscale maatregel van deze aard, die de Westduitse minister van economi sche zaken, prof. dr. L. Erhard, tij dens zijn recente officiële bezoek aan Washington te berde heeft gebracht. Hij onderstreepte, dat een belasting verlaging zeer gevaarlijk zou kunnen zijn, daar zij de inflatie in de hand zou werken. Gevraagd, of hij van mening was, dat de recessie gevaar inhield voor Ame- rilta's politieke positie in liet buiten land, zeide president Eisenhower, dat dit inderdaad het geval zou zijn, in dien de teruggang van het Ameri kaanse economische leven zou aan houden. De opleving, die hij verwacht zal evenwel de bezorgdheid in het buitenland wegnemen. het jacht is ongeveer acht meter. f§ de door de architecten Margry en Snickers ontworpen pa- H rochiekerk van St. Maria Mag- f7 dalena te Goes door mgr. Cal- lier werd geconsacreerd. s is het 375 jaar geleden, dat de beroemde rechtsgeleerde en diplomaat Hugo de Groot te ff Delft, waar in 1886 een stand- beeld voor hem werd opgericht, werd geboren. Een tachtigtal leden van Euro pese vorstenhuizen en aristocrati sche families heeft zich naar Luxemburg begeven om aanwezig te zijn bij het huwelijk van prinses Marie Adelaide van Luxemburg met graaf Charles Jozeph Henckel de Donnersmarck. een dertigjarige Duitse aristocraat dat vandaag in de hoofdstad van net groothertog dom wordt gesloten. Onder de gasten op het palels bevinden zich de prinsessen Bea trix en Irene, Isabelle van Frank rijk, prins Michel van Griekenland en Francois van Frankrijk. De 34-jarige prinses is de laatste van de vier dochters van groot-her togin Charlotte, die in het huwelijk treedt. Zij werd 24 mei 1924 op het kasteel te Colmarberg geboren. Tijdens de oorlog behaalde zij' haar bacalaureaat in Canada, waar zjj haar ouders in ballingschap was gevolgd. Daarna nam zij dienst bij een transporteenheid van het En gelse Rode Kruis. Terug in het groothertogdom v__ zette zij haar studies voort aan de katholieke universiteif*te Parijs. Graaf Karei Jozeph Henckel van Donnersmarck is 7 november 1928 te Romolkwitz in Polen ge boren als zoon van graaf Lazare Henckel van Donnersmarck en gravin Francoise d'Eltz. Hij studeerde economische we tenschappen aan de universiteiten van Tubingen, in Duitsland, en van Freiburg, in Zwitserland. Hg maakte een stage door in een Oos tenrijkse export-importmaatschap pij. Thans houdt hij zich bezig met de zaken van zijn familie, die ei- endommen bezit in Zwitserland, ostenryk en Engeland. Hij is rid der in de Maltezerorde. De graaf en de prinses ontmoet ten elkaar voor de eerste keer in 1955 te Parjjs op een bal. De trouw japon van de prinses is gemaakt door Jean Desses in Parijs. Zij is van zijde-shantoeng. De sluier van de prinses is van kant en door alle dochters van de groot-hertogin bij hun huwelijk ge dragen. Mr. Huygens mag dokter O. bezoeken Het overleg, dat gisteren is ge pleegd tussen de Haagse deken, jhr. mr. J. H. de Braauw en de procureur-generaal inr. Busier te Leeuwarden, heeft ertoe ge leid, zo vernemen wij van mr. M. H. Huygens, dat deze zijn cliënt, de Berkelse arts O. thans vrije lijk zal mogen bezoeken en inza ge zal kunnen nemen van het strafdossier. STRUCTUUR VAN DE GROND VERBETERDE Pessimisten kregen ongelijk Het ziet er naar uit, dat de Zeeuwse landbouw in 1958 een goed jaar tegemoet gaat. Althans de vooruitzichten zijn momen teel gunstig, hetgeen voor een groot deel het gevolg is van de twee en een halve week strenge vorst in de maand maart. Hier door werd de structuur van de grond zodanig verbeterd, dat het land in een ideale toestand was voor de gewassen, die geen diep zaaibed nodig hebben. In de landbouw zijn thans vrijwel alle factoren gunstig voor het eerste ontwikkelingsstadium, dat ech ter door de vorstperiode in maart enigszins is vertraagd. Er is dus sprake van een laat voorjaar in de landbouw. Het zag er aanvankelijk niet zo best uit voor de agrariërs in Zee land, want de omstandigheden waar onder begin van het najaar moest worden geploegd, vormden een wan kele basis voor het nieuwe zaaibed. De grond was erg nat, zodat geen goed ploegwerk kon worden geleverd. Naarmate het najaar verstreek, viel er minder neerslag, werd de grond dus droger en kon men met het ploe gen een betere grondslag leggen voor een gunstig resultaat van de oogst in 1958. De afgelopen winter viel er weer vrij veel neerslag vooral in de vorm van sneeuw zodat de grond er eind februari slecht bij lag. De pessimisten voorspelden reeds een volledig mislukken van het oogstjaar 1958, doch het kwam gelukkig anders uit. De vrij strenge vorst in maart heeft de grond, die er eerst zo slecht bij lag, voor wat de eerste vijf centimeter betreft een bijzon der goede structuur gegeven. Met name voor de gewassen die geen diep zaaibed hebben is dit van be lang. Daar alleen aardappelen hierop een uitzondering maken, betekent dit reeds een eerste stap op de weg die leidt naar een goed oogstjaar. Bovendien voorkomt een flinke regenbui bij tijd en wij le het droogliggen van het zaad, zodat het dus de nodige kiem- kracht kan ontwikkelen. Vooral dit laatste blijkt de landbouwers in andere jaren vaak voor ernstige problemen te stellen. Schaduwzijde Het huidige weertype heeft echter één schaduwzijde, want de grond is te koud voor snel kiemen en een vlug (Vervolg op pag. 7) Minister Luns naar Londen, New York en Washington De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, is gis teren met een Iv.L.M.-toestel naar Londen vertrokken voor een reis naar Engeland en de Verenigde Sta ten. Uit de Engelse hoofdstad ver trekt do minister met de „Queen Elisabeth" naar New York. Op dinsdag 15 april komt het schip in de haven van New York aan en op dezelfde dag beginnen de vergaderingen van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties. „De Nederlandse regering volgt soms met enige teleurstelling de po litieke activiteiten van de Verenigde Naties", aldus de minister. „Maar aan het economische en sociale werk van de „United Nations" hecht Ne derland bijzonder veel waarde. Vervolgens vertrekt minister Luns naar Washington, waar hij op 23 en 24 april besnrekingen zal voeren met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles. Vraagstukken als de topconferentie en het Indo nesisch conflict en in het algemeen onderwerpen op bilateraal en mul tilateraal niveau zullen tijdens dit onderhoud met minister Dulles aan de orde komen. Uiterlijk 28 april denkt de minis ter in Nederland terug te zijn. Op 29 april vangt te Straatsburg de vergadering aan van de ministers van de Raa dvan Europa en begin mei volgt in Kopenhagen de belang rijke voorjaarsconferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken der Navo-landen AF EN TOE ZON Zonnige perioden, maar ook plaatse lijk enkele buien. Aanvankelijk mati ge tot krachtige, later matige noorde lijke wind. Weinig verandering in Zon Maan op ZON EN MAAN op 5.54 onder 19.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1