Westeuropese produktie nam in 1957 met vier procent toe GEEN NATIONALISATIE VAN AMERIKAANSE OLIEBEDRIJVEN PLANNEN VOOR FUSIE C.J.M.V. ENMEISJESVERBOND VAN C.J.V.F. DONDERDAG 10 APRIL 1953 PROVINCIALS XWWUW8B COUR ABT. ECONOMISCH OVERZICHT VAN VERENIGDE NATIES Vooruitzichten voor 1958 nauw verbonden aan 3 grootste landen In het 2e hoofdstuk van het economische overzicht voor Europa voor '57 van de Economische Commissie voor Europa (E.C.E.) van de Ver. Naties handelend over de Westeuropese expansie sedert 1953 wordt omtrent West-Europa in 1957 en de vooruit zichten voor 1958 medegedeeld, dat de toeneming van 4 procent van de totale produktie in 1957 voor West-Europa in zijn geheel ongeveer gelijk was aan die van 1956, zodat in twee achtereen volgende jaren de expansie trager ging dan in de periode van '53 tot en met 1955. Op deze algehele ontwikkeling waren echter enkele uitzonderin gen. Daartoe behoorden de landen van Zuid-Europa en in het bij zonder Joego-Slavië, waar het nationale produkt belangrijk toe nam, nadat in 1956 een einde werd gemaakt aan de deflationisti- sche politiek. Bij de industrielanden van West-Europa was de toeneming van het nationale produkt bijzonder duidelijk in Frankrijk. D« versnelde toeneming van 6 pro cent ln dat land, grotendeels door ver betering van de produktiviteit, vormt een tegenstelling met de tragere, zij het toch nog betrekkelijk grote mate van expansie ln West-Duitsland, waar de arbeidsreserve nog lang niet uitge put is. In Oostenrijk (en in Zwitser land, als men werkgelegenheid in de industrie als een indicatie voor expan sie neemt) was de mate van de groei iets sneller dan in 1956. Aan de an dere kant was in de Scandinavische landen, het Verenigd Koninkrijk, Bel gië en Nederland de mate van expan sie hetzij trager dan in 1956 dan wel gelijk. ,Waar 'aar de expansie niet sneller was dan ln 1958 schilnen vraagfactoren daarvoor hoofdzakelijk verantwoorde lijk te zijn geweest, in het bijzonder in West-Duitsland. In Nederland ech ter belemmerden capaciteitsbeperkin gen en andere aanbodfactoren een snellere groei, hoewel bovendien in de loop van het jaar maatregelen werden genomen tot beperking van de bin nenlandse vraag ter bescherming van de betalingsbalans. Wat de vooruitzichten voor 1958 betreft zijn die voor West-Europa in zijn geheel nauw verbonden aan die voor de drie grootste landen, het Verenigd Koninkrijk, Frank rijk en West-Duitsland, welke lan den tezamen tweederde van het Westeuropese bruto nationale pro dukt voor hun rekening nemen en ongeveer 40 procent van de intra- Westeuropese handel. DE IDEALE OPLOSSING De man verlangt dat zijn overhemd èn zijn boord onbe rispelijk zijn. Dat kan ook! Kerko „Espresso" shirts van meeuunoit no-iron poplin die u wèrkeljjk niet of nauwelijks behoeft te strij ken. En een oronized boord die 16 uur per dag onberis pelijk zit! Slechts f IS,50, dank zij zeer grote produktie. Koningin bij opening van fabriek in Delfzijl Koningin Juliana zal aanwezig zijn bij dc opening van de sodafabriek te Delfzijl op 5 juni. Prins Bernhard zal niet in de gelegenheid zijn de opening der fabriek bij te wonen aangezien hil op die dag het woord zal voeren tijdens een bijeenkomst van de chris telijke boeren- en tuindersbond in Utrecht. Twee beelden van de stormvloedke ring te Capelle aan de IJssel: links de twee indrukwekkende heftorens met daartussen de 620 ton zware schuif, die aan de achterzijde extra versterkt is door een boogvormige staalconstructie. Rechts: terwijl op de voorgrond de veerpont nog moei zaam het verkeer verwerkt groeit het werk op de achtergrond. Achter de grote schuif is nog een deel zicht baar van de nieuwe /~rk'*-rKbrug. Hoewel de andere landen misschien tijdelijk er in slagen een van deze drie landen afwijkende koers te vol gen, moeten zij uiteindelijk toch de zelfde lijn volgen. In de tweede plaats zijn aUe Westeuropese landen en in het bijzonder het Verenigd Koninkrijk voor een deel afhankelijk van export- vraag wordt grotendeels echter be paald door het niveau der economi sche bedrijvigheid, dat ln West-Euro pa, vooral in de grote industrielanden en in de Verenigde Staten wordt ge handhaafd alsmede door de afvloeiing van kapitaal naar de in economisch opzicht minder ontwikkelde overzeese landen. De voortdurend grote mate van ex pansie ln Oostenrijk, Frankrijk, Ita lië en West-Duitsland ging vergezeld van belangrijke toenemingen van de export en de matige toeneming der industriële produktie in Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Denemar ken hing samen met een tragere toe neming van de export. In België, waar het niveau van de industriële produktie onveranderd bleef, nam de export af. Een tragere toeneming van de investeringsvraag heeft ook een 'rol gespeeld in de afneming van de algehele vraag. Dit schijnt een belangrijke factor te zijn geweest voor de vertraging van het tempo der produktietoeneming van de metaal verbruikende indus trieën in West-Duitsland. Ook in het Verenigd Koninkrijk bleek er een zekere mate van verdere vertraging van de investeringsvraag in het laat ste kwartaal te bestaan, niet alleen voor bouwwerkzaamheden, maar ook voor machinerieën en uitrusting, het geen zich, mogelijk voor het eerst, weerspiegelde in het feit, dat de staalproduktie niet het capaciteitsni veau kon bereiken, al droeg de herle ving van de uitgaven van verbrui kers voor duurzame goederen, in het bijzonder voor motorvoertuigen, er toe bij de toeneming der produktie van de machine industrieën te steu nen. De afneming der produktie van de metaal-gebruikende industrieën in Frankrijk en Nederland moet eerder aan capaciteitstekorten dan aan vraag-factoren worden toegeschre ven. Met Nederland als voornaamste uitzondering, in welk land de om vang van het particuliere ver bruik iets kleiner was dan in het voorafgaande jaar, hield de toe neming van het particuliere ver bruik over het geheel genomen ge lijk tred met de toeneming van het nationale produkt. In West-Duitsland steeg dit zelfs snel ler dan de totale produktie, ofschoon naar mate het jaar verstreek dit par ticuliere verbruik een minder expan sieve kracht scheen te worden. Be halve in Frankrijk had de stijging van de kleinhandelsprijzen de neiging minder duidelijk te zijn in landen, waar de produktie betrekkelijk snel toenam dan in die waar de produktie toeneming matiger afmetingen had. In ongeveer de helft van de landen van West-Europa was de stijging van de kleinhandelsprijzen kleiner of on geveer even groot als in 1956. Van de landen waar in 1957 de stijging bij zonder groot was, was in Frankrijk de druk van de vraag er hoofdzake lijk verantwoordelijk voor, doch wa ren in andere landen als bv. Finland Ierland, Nederland en Spanje, verho- g van indirecte belastingen, hoge re kosten voor openbare diensten en subsidieverlagingen de meer algemene oorzaak. VERKLARING VAN INDONESISCHE REGERING Acties tegen nationalistische Chinezen te verwachten De Indonesische regering heeft woensdag nadrukkelijk de juistheid ontkend van in de Amerikaanse pers gepubliceerde berichten, als zouden zij voornemens zijn binnen drie maan den de in Indonesië opererende Ame rikaanse oliebëdrijven ter waarde van twee miljard dollar te nationali seren en als zouden Indonesische technici in Rusland worden opgeleid om de werkzaamheden op de olieter- reinen over te nemen. De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken verklaarde, dat deze berichten van alle waarheid ontbloot zijn. Het ministerie van industrie verklaarde, dat de Indonesische regering „nim mer van plan is geweest de Ameri kaanse olie ren' Diieterreinen te nationalise- Petities De chefstaf van het Indonesische le er, generaal-majoor Abdoel Haris Jasoetion, heeft met strenge straf fen gedreigd voor diegenen die zich vergrijpen aan eigendommen of het personeel van buitenlandse ambassa des. In een decreet verbood hij het houden van betogingen voor het aan bieden van petities of verklaringen, rechtstreeks aan ambassades. Derge lijke documenten dienen via het mini serie van buitenlandse zaken te wor den aangeboden, aldus het decreet. Politiek asiel De Indonesische ambassadeur in Ita lië, Soetan Mohammed Rasjid, die op het ogenblik in Genua vertoeft, heeft aan de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken Pella telegrafisch medegedeeld, dat hij zijn ambt van vertegenwoordiger der regering van Djakarta in Rome heeft neergelegd. Hij heeft politiek asyl aangevraagd. Uitwijzing Volgens het gewoonlijk welinge lichte nationalistische dagblad „Soeloeh Indonesia" zullen binnen kort twintig vooraanstaande na tionalistische Chinezen door de In donesische regering worden uitge wezen. Het blad noemde niet de namen van de betrokkenen, doch schreef, dat deze uitwijzing moet worden opgevat als de „eerste fase" van de regeringsmaatrege len tegen de aanhangers van de „Komintang" in Indonesië, na de onthullingen door het leger dat de wapens, die voor de opstandelin gen in Midden-Sumatra waren af geworpen, afkomstig waren van Formosa. De regeringswoordvoerder wenste niet In te gaan op de vraag naar welk land de nationalistische Chinezen in geval van het deportatie zullen wor den gezonden. Indonesië erkent al leen de Chinese volksrepubliek. Jongen (10) verdronken bij verkeersongeval Te Heerde is gisteren een personen auto bij de Bonenburgerbrug, be stuurd door de 28-jarige veehande laar H. Wegteveld uit Wijhe, na in botsing te zijn gekomen met een an dere auto. het Apeldoorns kanaal in- fereden. Daarbij kwam hot tienjarig roertje van W., dat naast hem zat, door verdrinking om het leven. W. wist zichzelf te redden uit de auto, die geheel onder water was verdwe nen. Familie van verdronken rekruten eisen vergoeding De families van twee marine-rekru ten, die tijdens de „dodenmars" van Parris Island in South Carolina ver dronken, twee jaren geleden, hebben dinsdag eisen tot schadevergoeding tot een gezamenlijk bedrag van 400.000 dollar ingediend, onder de beschuldiging, dat sergeant Matthew Mckeon „dronken was en op onver antwoordelijke wijze handelde", toen hij de rekruten in die nacht van de disciplinaire „mars" de dood in leidde. Die eisen zijn bij het federale dis tricthof van Richmond ingediend door mrs. Lucille V. Wood uit New York, ten gunste van Norman Wood en door Peter O'Shea voor Donald O'Shea uit New York. Beide partij en hebben 200.000 dollar geëist. Zes mariniers verdronken op 8 april 1956 tijdens de nachtelijke mars langs „Ribbon Creek" in het oplei dingskamp van het Amerikaanse korps mariniers. (Van onze Haagse redactie) Zowel het circa 25.000 leden tellen de meisjesverbond van de Christen Jonge Vrouwen Federatie (C.J.V.F.) als het Chr. Jonge Mannen Verbond (C.J.M.V.), dat ongeveer 40.000 leden telt, zullen zich op Hemelvaartsdag uitspreken over een fusie van deze landelijke jeugdorganisaties. De voor stellen daartoe werden door de hoofd besturen aan de leden voorgelegd. Op 15 mei zal van de leden van bei de bonden een duidelijke uitspraak worden gevraagd. Het meisjesverbond komt daartoe in Utrecht bijeen, het C.J.M.V. houdt op 14 en 15 mei een congres in Amersfoort. Indien de voorstellen worden aan vaard, zal de nieuwe organisatie de (voorgestelde) naam van Christelijk Jongeren Verbond (C.J.V.) krijgen. In de na-oorlogse jaren heeft het werk van jongens en meisjes boven 16 Jaar in aparte groepen, die ieder aangesloten zijn bij een eigen bond, een evolutie doorgemaakt naar het gemengde werk, jongens en meisjes in één groep. Organist Kruithof overleden In de ouderdom van 79 jaar is in het ziekenhuis te Leeuwarden overleden de organist H. J. Kruithof, die bijna gedurende 60 jaar het orgel in de Burgwalkerlt te Kampen heeft be speeld. De overledene werd in 1879 te Kam pen geboren tengevolge van een on geval werd hij op driejarige leeftijd iind. Hij ontving op een blindenin- lituut een opleiding in muziek en werd in 1897 benoemd tot organist van de toenmalige Hagenpoortkerk te Kampen. In 1899 werd hij orga nist van de Burgwalkerk te Kampen, waar elk jaar de theologische hoge schooldag der Gereformeerde Kerken wordt gehouden. In 1955 legde de heer Kruithof zijn werk te Kampen neer en vertrok hij naar Zijldijk (Groningen) waar zijn zoon predikant was. Ook te Zijldijk was de heer Kruithof als organist werkzaam en laatstelijk ook in Noord-Bergum (Friesland). Hij heeft overal in Nederland orgelconcerten gegeven en tal van Kampenaren heb ben van hem muzikaal onderwijs ge kregen. Zijn stoffelijk overschot zal heden middag vanuit de Burgwalkerk te Kampen, in IJselmuiden ter aarde worden besteld. Gortzak uit C.P.N.-fractïe in Amsterdamse raad ,De heer H. Gortzak vormt dus in het vervolg een eenlingfractie in de Amsterdamse gemeenteraad", dit constateerde burgemeester Van Hall gisteren aan het begin van een raadsvergadering na een kort debat over een verklaring, die de commu nistische fractievoorzitter, de heer L. Seegers, had afgelegd. In deze verklaring werd de raad te kennen gegeven, dat het bestuur van de communistische partij Nederland na „enige gebeurtenissen van de laatste weken in de partij" had be sloten het lid, de heer Gortzak te royeren en dat dit lid derhalve geen deel meer uitmaakt van onze fractie", nistische raadsfractie. „Nu volgens berichten in de ons vijandige pers blijkt, dat de heer Gortzak zijn zetel in de raad zal blijven bezetten, ver klaar ik uitdrukkelijk dat hij geen deel meer ulmaakt van onze fractie" De burgemeester zei op een vraag van de heer A. A. van Sandick (prot. chr.) uit de verklaringen van de heer Seegers begrepen te hebben dat de heer Gortzak thans niet meer tot de communistische fractie be hoort. Deze verklaring is dus niet van toepassing op het raadslid de beer W. Janz, wiens naam in ver band met de gebeurtenissen in de C.P.N. ook is genoemd? zo wilde de burgemeester weten. De heer Seegers zei in de verklaring uitsluitend over de heer Gortzak te hebben gesproken. Daarop kwam de burgemeester tot de bovenvermelde constatering. De raad ging hierna over tot de be handeling van de agenda. Dc heer Gortzak woonde deze verga dering zelf niet bij. Belgisch vissersvaartuig „Celtic" gezonken Het Belgische vissersvaartuig Celtic is woensdagochtend bij Newhaven (zuid-oost-Engeland) gezonken. De bemanning is gered. Het schip was door een Pranse trieier, de Reine des Flots, op sleeptouw genomen, nadat het geseind had dat het, op 4 km van Newhaven, lek was geraakt. Hand over hand is Het aantal ge mengde verenigingen toegenomen. Toch bleven beide bonden naast elk aar bestaan, zij het met een ver doorgevoerde samenwerking op be stuursniveau. Ter bestudering van de aldus ont stane situatie werd een commissie in gesteld, die ruim een jaar geleden tot de conclusie kwam, dat een fusie de enige oplossing was. Zo'n fusie betekent echter geens zins, dat nu ook alle clubs in het ge hele land verplicht worden gemengd te werken. Naast gemengde vereni gingen zullen zowel meisjesgroepen als jongemannengroepen afzonderlijk blijven bestaan. Jaarvergadering van Unie School met den Bijbel De voorzitter van de Unie „Een School met den Bijbel", prof. dr. K. Dijk heeft op de woensdag te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Unie een terugblik geworpen op de tachtigjarige strijd die voor het recht van de scholen met den Bijbel is gevoerd. In juli van dit jaar is het tachtig jaar geleden, dat de storm van het voikspetionnement met krachtige stoten door het land voer. De strijd, aldus prof. Dijk, is politiek niet ten einde i Zij begint opnieuw en paraatheid is, volgens hem, meer dan noodzakelijk. Niet alleen in politieke zin is waakzaamheid geboden, aldus prof. Dijk, maar, volgens hem, vraagt de geestelijke worsteling nog sterker een bereidheid, een gewilligheid op de dag van Christus' heirban, die even noodzakelijk is als ze was in de zeventiger jaren van de vorige eeuw. Medegedeeld werd voorts, dat er in het afgelopen jaar .10 nieuwe lo kale comités zijn opgericht, zodat thans 1020 lokale comités deel uit maken van de Unie. Bij de bestuursverkiezing werd dr. G. P. van Itterzon uit Den Haag herkozen en de heer K. Elzinga te Leeuwarden gekozen. Ds. G. J. van den Bogerd, Ne derlands hervormd predikant te Leeuwarden hield tenslotte een referaat over „De School met den Bijbel, een oud en goed principe in deze tijd." In zijn rede zei ds. Van den Bogerd, dat de kerkelijke ver deeldheid onnoemelijk veel schade teweeggebracht heeft aan het christelijk onderwijs. Finse zeeman overleden na mishandeling De Rotterdamse politie stelt een on derzoek in naar de doodsoorzaak van de 41-jarige Finse tweede machinist T. F. E. H. Deze in Lappee Finland K geboren opvarende van het 1551 me tende s.s. „Wanda" van Herbert Jan- lionen uit Helsinki, dat in de Waalha ven te Rotterdam ligt, is aan boord van zijn schip overleden. Een onderzoeK zou reeds hebben uit gewezen, dat de zeeman in een café op Katendrecht door de kastelein, de 45-jarige J. F. B., zou zijn mishan deld. B. is in bewaring gesteld. De Eolitie gaat nu na of er verband zou unnen bestaan tussen de mishande ling en de doodsoorzaak van de Fin. Er zal sectie op het stoffelijk over schot worden verricht. Angenent en Clavan spelen in Nederlands B-elftal Voor de voetbalwedstrijd tussen de B-elftallen van Nederland en België die 12 april a.s. op het ADO-terrein in Den Haag wordt gespeeld, is het Nederlandse B-elftal als volgt sa mengesteld: doel: Cox (Rapid jc); achter: Brull (Rapid JC) en Van der Lee (Sparta); midden: Munsters (Fortuna '54) Walhout (NOAD) en De Koning (Sparta); voor: Angenent (Fortuna '54), Vonhoff (Amsteram), Schuur man (ADO), Voges (Sp. Cl. Ensche de) en Clavan (ADO). Reserves: Fransen (GVAV), Rutten (MW) en Heinen (HVC). Bolwinnik won 14e partij Aan 3Vi punt uit 10 partijen heeft hij nu voldoende De veertiende partij nit de tweekamp tussen titelhouder Smyslow en Bot- winnik, die woensdag" te Moskou werd voortgezet, is door Botwinnik (wit) gewonnen. Smyslow gaf op bij de 68ste zet. De stand is nu 9-5 in het voordeel van Botwinnik. De vroegere wereldkampioen Botwin nik heeft nu uit de resterende tien partijen nog slechts 3V& punt nodig om de titel te heroveren op de huidi ge wereldkampioen Smyslow. Communiqué van de K.N.V.B' over de kwestie-Rijvers Feijenoord-speler trok zich alleen terug door „mentale paraatheid" De K.N.V.B. deelt het volgende mede: In een bespreking, welke woensdag middag op het bondsbureau van de K.N.V.B. heeft plaats gevonden tus sen de heren G. Kruyver en E. Schwartz (K.N.V.B.), K. Rijvers en J. van der Leek (Feijenoord) is op de meest prettige wijze de situatie onder het oog gezien, ontstaan door het be danken van Rijvers voor zijn aanwij zing tot deelneming aan de centrale training. Vastgesteld werd, dat Rijvers uitslui tend uit overwegingen van mentale paraatheid zich heeft teruggetrokken en dat hij, zodra in dit opzicht de no dige verbetering is ingetreden, gaar ne zijn krachten voor het nationale elftal beschikbaar zal stellen. De foto, welke van deze bespreking een beeld geeft, toont v.l.n.r. de he ren Kruyver, Van der Lek, Rijvers en Schwartz. Nederland uitgeschakeld in jeugdtoemooi Beter doelgemiddelde var» Roemenië besliste Het Nederlandse jcugdteam is uitge schakeld voor de halve finales. Onze landgenoten speelden te Triër gelijk tegen Griekenland (0-0) en eindigden daarmee in groep C met een gelijk aantal punten als Roemenië, dat even eens gelijk speelde. Het betere doel gemiddelde der Roemenen besliste evenwel. De uitslagen waren: Roemenië-Turkije 0-0; Griekenland- Nederland 0-0. De eindstand van groep C werd: 1 Roemenië 4 2 1 1 5 5—3 2 Nederland 4 2 1 1 5 6—6 iongarije 4 2 0 2 4 77 4 Griekenland 4 1 1 2 3 34 5 Turkije 4 1 1 2 3 2—3 Een belangrijke factor in de door 1500 toeschouwers bijgewoonde strijd tegen Griekenland is ongetwijfeld de afwezigheid van middenvoor Smit (EDO) geweest. De Haarlemmer was in een der vorige duels geblesseerd ge raakt en daarmee verloor de voorhoe de veel aan doortastendheid. Ook de kleine handige linksbuiten Bouw meester speelde niet mee. Nederland wenste in dit belangrijke duel kenne lijk geen risico's te nemen. In de eer ste fase speelden de binnenspelers Marcus en Goedhart duidelijk in te ruggetrokken positie en daardoor kregen de overige voorwaartsen te weinig steun. De hechte Griekse ver dediging kon zich dan ook handhaven. Vooral spil Vernezis onderscheidde zich en deze speler velde in feite het vonnis over de Oranje-ploeg, want hij voorkwam tweemaal een treffer door de bal van de doellijn weg te trappen, toen zijn doelman reeds was gepas seerd. Behalve Roemenië bereikten ook Frankrijk, Italië en Engeland de halve finales. Het programma voor de halve finales, die vrijdag worden gespeeld, is: FrankrijkItalië; Roe meniëEngeland. Uitslagen juniorenvoetbal Groep A I: RCS A IMiddelburg A II 30; Oostkapelle A IZeeland Sport A I 1—3; Groep A II: Goes A 1 Wolfaartsdijk A I 1—0; Kapelle A I Goes A II 61; Hansw. Boys A I Nieuwdorp A I, Nieuwdorp niet op gekomen: Groep B I: Arnemuiden B IMiddelburg B H 62; Vlissingen B IVlissingen B II 60; Middel burg B I—VCK B I 3—2: Groep B II: Walcheren B IVlissingen B IV 2 1; Middelburg B in—RCS B II 0—1; Vlissingen B HIDomburg B I 02; Groep B ni: Serooskerke B IZee- land Sport B II 4—2; RCS B ni— Meeuwen B I 010; Vlissingen B VI Vlissingen B VII 312; Vlissingen B V—Veere B I 2—2; Groep B IV: Wolfaartsdijk B IKruiningen B 1 0—4; Goes B I—Kapelle B I 7—0; Groep B VKrabbendijke B IKrui ningen B II 10—0; Goes B II—Rillan- dia B I 23; Groep B VI: Beren B I Lewed. Boys B I 1—4; SVD B I— Kwadendamme B I 23; Groep B vn: Groede B I—Schoondijke B I 14; Groep B VIII: Burgh B I— Zonnemaire B I 20; Zierikzee B I Dreischor B I 121; Zierikzee B LI Renesse B I 110; Mevo B IDui- veland B I 17; Groep B IX: Axel B ICorn Boys B I 22; Corn Boys B IITerneuzen B II 12: Groep B X: Graauw B ISteen B I 51; Hon- tenisse B IIHulst B II 04: Koe wacht B IClinge B I 0—2; Vogel waarde B I—Hulst B III 14—0. P.S.V. won van Anderlecht PSV heeft woensdagavond in het uit verkochte Philipssportpark (19000 toeschouwers) een 3-2 zege behaald op Anderlecht, nadat het bij de rust reeds een 1-0 voorsprong had gehad. De wedstrijd werd gespeeld voor het toernooi om de „vriendschapsbeker".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13