f KLANKBORD Wrijving tussen verdediger en opsporingsambtenaren Landbouwer knoeide bij boedelscheiding LOUISE'S TONEELSTUK KREEG IN ENGELAND EEN OSCAR WOENSDAG 9 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. HET VERGIFTIGINGSGEVAL IN LEEUWARDEN Advocaat mocht niet spreken met de Berkelse arts O. (Van onze correspondent) Ia de zaak van de Berkelse arts O., die van moord op zijn mede gevangene Lodder wordt verdacht, heeft zich enige wrijving voorgedaan tussen de raadsman mr. M. H. Huygens en de com missaris van politie te Leeuwarden, de heer A. Houwing en de officier van justitie mr. H. Niemeijer. Vrijdagmiddag was mr. Huygens namelijk op het politiebureau te Leeuwarden op verzoek van O. aanwezig, toen deze in verband inet het vergiftigingsgeval in de strafgevangenis zou worden ver hoord. De commissaris deelde mr. Huy gens voor de aanvang van het ver hoor mede, dat hij niets zou mogen zeggen en dus alleen als toehoorder aanwezig zou mogen zijn. Mr. Huy gens zeide hierop, dat zijn aanwezig heid bij het verhoor geen zin zou hebben, als men hem niet toestond het dossier in deze zaak te raadple gen en onder vier ogen met dokter O. te spreken, zich daarbij beroepende op artikel 54 van het wetboek van strafvordering, dat het verkeer tus sen raadsman en verdachte regelt. De commissaris en de officier ston den echter op het standpunt, dat dit artikel in deze zaak geen opgeld kon doen, aangezien dr. O. reeds een tot levenslang veroordeelde gevangene is en niet iemand, die in verzekerde be waring wordt gesteld. Mr. Huygens, die deze gang van zaken ontoelaatbaar acht, omdat hij zo geen gelegenheid krijgt zijn taak als raadsman naar behoren uit te voeren, heeft naar aanleiding van dit verschil van mening op paasmaandag aan drie verslaggevers van landelijke dagbladen zijn standpunt uiteengezet. Twee journalisten begaven zich nog dezelfde dag naar Leeuwarden, waar zij een gesprek hadden met de com missaris van politie, die de leiding heeft van het onderzoek in de zaak O. Naar aanleiding daarvan zijn in en kele bladen berichten verschenen, Bouwen (Slot van pag. 1) stichten van nieuwe. Het bepleit daar bij een nauw contact met de provin ciale directie van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Om te beginnen zou de woningbouwvereniging in West moeten worden. Het stichten van Zeeuwsch-Vlaanderen geactiveerd streekverenigingen op Tholen en Noord-Beveland zou aangepakt moe ten worden, de vereniging te Zierikzee zou kunnen uitgroeien tot een streek- vereniging, op Walcheren zou voor enkeel dorpen concentratie in de chr. streekverenigingen dienen te komen met centra te Rilland-Bath, Kapelle, 's-Heer Arendskerke en Yerseke. Er zullen in Zeeland nog vele hon derden woningwetwoningen moeten verrijzen en daarom zit de rappor teur van de Nationale Raad met vol doende werk voor de verenigingen. Totzover de gegevens uit het rap port. Zij kunnen samengevat wor den in twee conclusies. De eerste is, dat Zeeland teveel niet- actieve woningbouwverenigingen telt en de tweede is, dat een aantal ge- meentel^'.turen de woningwetbouw teveel in eigen hand houdt. Beide verschijnselen zijn ongewenst en al kunnen ze niet op korte termijn verholpen worden, het moet mogelijk zijn in enkele jaren tijds tot sanering te komen. Een sanering, die onvermij delijk is om de woningwetbouw op een gezonde basis, namelijk een basis van zelfwerkzaamheid, te brengen of te houden. RADIO-IDYLLE. In een program ma „hoofd- en handenarbeid" van de Zweedse radio treden vertegenwoor digers van intellectuele beroepen en het ambacht, die enkele aanrakings punten hebben in hun werk, als te genstanders op. Een vrouwelijke tandarts uit Stock holm moest onlangs in dat program ma de strijd aanbinden tegen een mijnwerker uit het uiterste noorden van Zweden: in beide vakken houdt men zich bezig met het boren van gaten. De vrouw was haar tegenstan der verre de baas. Hij werd dan ook uitgeschakeld en moest naar huis te rugkeren een afstand van circa 1400 km. Maar de mijnwerker was hierdoor niet uit het veld geslagen. Op eigen kosten ging hij naar Stock holm terug om de verdere strijd van dichtbij te kunnen volgen en zijn te genstandster tot de finale te zien doordringen. Vorige week hebben zij bekendge maakt dat zij zich verloofd hebben. Nog dit voorjaar zal de vrouwelijke tandarts haar praktijk in Stockholm van de hand doen en als vrouw van een mijnwerker naar het hoge noor den gaan. RECORD. De Franse fakir Burmah heeft 108 dagen achtereen op een bed van glasscherven liggen vasten en daarmee volgens zijn zeggen het re cord met 50 uur gebroken. Honderd adders en enige Senegalese pythons hielden Burmah gezelschap bij zijn hongerige prestatie. Een van de ad ders heeft Burmah op de 74ste vas tendag geheten. Al die tijd heeft de fakir niets anders dan een liter mi neraalwater en drie liter zout water per etmaal genuttigd. Hij is van plan om nu een tijdje rust te houden. waarin onder andere staat, dat de zaak „rond" is en dr. O. reeds offi cieel in staat van beschuldiging is ge steld. Dat is echter niet waar. Het on derzoek wordt nog steeds voortge zet, maar in verband met steeds nieuwe geruchten in de zaak heeft men besloten voortaan geen enke le mededeling meer te doen aan buitenstaanders over de vorderin gen van het onderzoek. Geen verbruikersdividend meer over tabaksartikelen Er zal geen verbruikersdividend meer mogen worden uitbetaald over tabaksartikelen. Tot nu toe was het zo, dat hoewel de tabakswet het verkopen van ta baksartikelen door een kleinhande laar tegen een lagere prijs dan de banderolfe aangeeft, verbiedt, de uit voeringsvoorschriften een uitzonde ring toelieten voor de winkels die het verkopen van tabaksartikelen als ne- venbedrijf uitoefenen, wanneer deze periodiek afnemersdividenden en der gelijke uitkeringen verstrekken wel ke mede worden berekend over het bedrag dat aan tabaksartikelen is be steed. Deze uitzondering vond haar grond in de technische moeilijkheden welke verbonden waren aan de uit splitsing van de aankoopbedragen. Aangezien gebleken is dat deze be zwaren kunnen worden ondervangen, heeft de minister van financiën, ter bevordering van de gelijkheid in con currentiepositie van de betrokken be drijven, de genoemde uitzondering opgeheven en bepaald, dat met in gang van 1 juni 1958 de dividenden (ongeacht in welke vorm en onder welke benaming de uitkeringen ge schieden) niet meer mogen worden berekend over de in de aankopen be grepen tabaksartikelen. ONJUISTE OPGAVEN VERSTREKT Gevangenisstraf en geldboete geëist „Ik vind het verschrikkelijk, ge woon verschrikkelijk. Ik heb straf genoeg gehad en mijn reputatie is weg". Dit zei de 55-jarige landbou wer-veehandelaar M. G. SL uit Berg ambacht in zijn laatste woord, toen hjj gisteren voor de rechtbank te Rot terdam terecht moest staan, omdat hij onjuiste opgaven aan de belas tingen en aan een notaris zou hebben gedaan. De officier van justitie, mr. A. Klein, eiste tegen hem een gevan genisstraf van acht maanden met af trek en een geldboete van f 25.000 of acht maanden. Volgens de dagvaarding zou M. in januari 1956 onjuiste opgaven van zijn inkomen over 1954 en zijn ver mogen over 1955 hebben verstrekt aan 's Rijksbelastingen. Hij zou ver meld hebben geen geld op de spaar bankboekjes te hebben en daarvan geen rente te trekken, Bij zijn ver hoor kwamen evenwel vier spaar bankboekjes, waarop een totaal be drag van ruim 20.000 stond, uit zijn portefeuille. Een jaar later zou hetzelfde ge beurd zijn en nu zou een totaal bedrag van 50.000 op de boek jes hebben gestaan. Daarnaast was hem, zoals de president het uitdrukte, knoeierij ten laste ge legd bij de scheiding en deling van de algehele gemeenschap van goederen tussen zijn vader en moeder, toen zijn moeder was overleden. M, ontkende aan de notaris de ge gevens verstrekt te hebben. Deze kwamen van zijn vader, die inmid dels ook overleden is. Hij had „als loopjongen" gediend. Een viertal hy pothecaire vorderingen tot een to taal van ongeveer 56.000 zou hij de notaris onthouden hebben. Hij had destijds verklaard de bedoeling ge had te hebben ernaar te streven, dat zijn zwager zo weinig mogelijk geld zou ontvangen. Dit ontkende hij nu: hij had het gezegd om er vanaf te zijn. Aan twee neven had hij ieder 5.000 gegeven. „Was het niet zo", vroeg de president, „dat U de jon gens het geld hebt gegeven om ze buiten de boedelscheiding te houden". Drie jaar geëist voor doden van baby De officier van de rechtbank te Am sterdam mr. H. Bouma heeft gisteren 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis geëist te gen de 32-jarige weduwe C. V. uit Bussum wegens doodslag op haar kind, direct na de geboorte. De vrouw, zo bleek uit de talrijke over haar uitgebrachte rapporten, voelde zich met haar drie kinderen na de dood van haar echtgenoot zeer eenzaam. Ze zocht contact met man nen. Het contact met één dezer bleef niet zonder gevolgen. „Ze haatte deze man, die haar", volgens de verdedig ster, „zeer schunnig heeft behandeld, dermate, dat ze na de bevalling het kind liet stikken door een kussen over het hoofdje te leggen, toen bleek dat het kind op hem leek". De officier achtte voorbedachte rade niet aanwezig. Hij sprak van een „bijzonder ernstig strafbaar feit". De vrouw is niet verminderd toereken baar, maar de officier zei wel reke ning te willen houden met het zeer strenge gereformeerde milieu en de gesloten gemeenschap in de plaats Voorthuizen, waar verdachte is opge groeid. De raadsvrouwe, mevrouw G. Broertjes-Faber, sprak zelfs van „een gekooide jeugd". Ze meende dat ver minderde toerekenbaarheid wel kon worden overwogen en bepleitte een gecombineerde straf, mede op grond van persoonlijke omstandigheden van de verdachte. Uitspraak 22 april. „Welnee", zei verdachte, „ik inte resseerde me voor de jongens". Hier op sprak de president weer: „De jon gens zeggen bij wijze van spreken door U uitgekocht te zijn". Volgens de officier, die de feiten bewezen achtte, was de hebzucht van verdachte zo groot, dat hij zich tot dergelijke praktijken heeft laten ver leiden. Mr. K. P. Schaar uit Rotterdam, zette uiteen niet bewezen te achten, dat de vier hypothecaire vorderin gen tot nalatenschap behoorden en uit de boedel gefinancieerd zijn. Wat de belastingontduiking betreft meen- do pleiter, dat zijn cliënt er dooi de omstandigheden toe gedwongen is. Het ging volgens hem om een te weinig betaald belastingbedrag van 891. Zyn verzoek om onmiddellijke invrijheidstelling werd Uitspraak op 22 april. afgewezen. Het Wereldgebeuren „Haagsche Courant" werd 75 jaar geleden opgericht Gisteren is het feit herdacht, dat op 7 april 1883 de „Haagsche Cou rant" door de heer Albert Sijthoff werd opgericht. In de drukkerijhal, heeft de heer P. H. de Wit, hoofdre dacteur ad interim, voorzitter van de uit het personeel gevormde jubileum commissie, een toespraak gehouden. Uitvoerig ging spreker in op de ge schiedenis van de „Haagsche Cou rant", waarbij hij in het bijzonder de grote verdiensten voor de courant van de oprichter, de heer A. Sijthoff. en diens beide zoons, de heren A. W. Sijthoff en H. C. Sijthoff, in het licht stelde. Ook stond de heer De Wit stil bij de uitbreiding welke de courant in de loop der jaren onderging. De „Haagsche Courant" heeft bijna 100.000 betalende abonnees. De heer Sijthoff bood aan mevrouw Schmittmann-Zeldenrust, wier ge boorte per annonce in het allereer ste nummer van de „Haagsche Courant" was aangekondigd, een verrassing aan. P. Neven, oud-hoofd Juliana- school te Brussel overleden In de ouderdom van 72 jaar is te Oegstgeest overleden de heer P. Ne ven, oud-directeur van de Nederlands- christelijke school voor 1. o. en m.u. Lo. Prinses Juliana te Brussel. Onder zijn leiding is de kleine prinses Julia- naschool te Brussel uitgegroeid tot een onderwijsinstituut, dat opleidde voor het volledig mulo-diploma en waar tal van Belgen hun kinderen het onderwijs deden volgen. Na zijn pensionering heeft de heer stand komen van de protestants- christelijke school te Denderleeuw bij Brussel.' Zijn verdiensten vonden er kenning in zijn benoemïng tot ridder in de kroonorde van België en tot ridder in de orde van Oranje Nassau. yy Als onderdeel van liet jaar- g lijkse Abel Tasman Sporttoer- H nooi voor zeevaartscholieren te Amsterdam, werden dinsdag op de Sintelbaan aan het H Olympiaplein in de hoofdstad M atletiekwedstrijden gehouden. In de serie honderd meter hard- H lopen werd v. d. Heuvel van de H „De Ruyterschool" te Vlissin- gen (links) eerste, tweede werd Gélens van de school H voor scheepswerktuigkundigen s te Rotterdam, llllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Suikerindustrie is ontstemd De suikerindustrie in ons land is ont stemd over de jongste maatregelen van minister Vondeling over het vast stellen van de suikerprijs. Aan deze ontstemming is uiting gegeven op een gisteren in Den Haag gehouden vergadering van afgevaardigden van vrijwel alle suikerfabrieken in ons land. Na afloop van deze vergadering werd een communiqué uitgegeven. „Door de overheid is een bietenprijs gepubliceerd van 52.70 per ton bie ten bij een gehalte van 16%. In de pers is bekend gemaakt, dat de sui kerprijs, die de fabrikanten in staat moet stellen deze bietenprijs aan de telers te betalen, nog nader dient te worden vastgesteld", aldus dit com muniqué. Voordat de suikerindustrie een bieten prijs garanderen kan zullen nog be sprekingen moeten plaats vinden tus sen het departement van economische zaken, het departement van landbouw en de suikerindustrie. De suikerindus trie betreurt het in hoge mate, dat afgeweken wordt van het nu reeds jarenlang bestaande systeem, waarbij eerst de suikerprijs en daarna de bie tenprijs bekend wordt gemaakt. Daarenboven is het bijzonder be- Neven zich zeer beijverd voor het tot vreemdend,, dat thans nog onderhan- Louise Luyendijk, een 19-jarig Middelburgs meisje, keerde dinsdag avond laat in de Zeeuwse hoofdstad te rug uit Engeland waar zij tijdens de paasva kantie „triomfen" vier de als schrijfster van een toneelstuk, Daar om brachten wij haar even een bezoek en tijdens het korte ge sprek vertelde Louise ons, dat zij in haar vrije tijd belangstelling heeft voor fotograferen boetseren, tekenen, musiceren, schilderen, beeldhouwen, bloemen- schikken en verhalen en gedichten schrij ven. Juist van dit laat ste heeft Louise tijdens deze paasdagen bijzon der veel plezier gehad. Vergezeld van haar vriendin, Willy Fran sen uit Middelburg, die momenteel in Londen verblijft, woonde zij in de aula van een grote school in Crawley Newtown de première bij van het toneelstuk „Sit with a flower on a dunghill" ofwel „Zit met een bloem op een mesthoop" op gevoerd door de ,ySa- rah Robinson Evening institute group". En het bijzondere van de ze uitvoering was, dat Louise de première van haar eigen toneelstuk bijwoonde. Nadat Louise vorig jaar haar diploma 5 jaar m.m.s. had be haald, stak zij het Ka naal over om vier maanden in Engeland door te brengen, waar zij kunst en toneel stu deerde en enkele erva ringen opdeed voor het vak lerares kinderver zorging- en opvoeding (kortweg K. en O.), xvaarvoor zij thans een vormingscursus volgt in Vlissingen. In Craw ley Newtown sloot zij zich toen aan bij de Jtobinson-groupeen toneel-jeugdgroep, die- er maar niet in kon slagen een geschikt stulc te vinden om op te voeren tijdens het West Sussex Youth drama-festival". Het ene was te lang, het andere te moeilijk en het volgende niet ge schikt, Dan schrijven we er zelf een, besloot de groep en ook Louise toog aan het werk. Groot was haar vreug de toen haar stuk waardig tcerd bevon den om opgevoerd te worden. Dat gebeurde dan vo- Louise Luyendijk (links) wenst de hoofdrolspelers J ohn Prudence en Margaret Cole geluk bij de pre mière van haar toneel stuk. rige week woensdag. Er toerden ook nog twee andere toneel stukken gespeeld. Louise icas uitgenodigd om de première bij te wonen en zo zat de jonge schrijfster na afloop van het festival op de voorste rij met spanning de uit spraakvan de jury af te wachten. Die uit spraak gaf de Middel burgse veel voldoening, want haar stuk kreeg de hoofdprijs, een zil veren „oscar", die de groep volgens Louise best verdiende. „Want ze hebben er wel iets van gemaakt", ver trouwde zij ons toe. Er was zelfs speciale muziek bij gecompo neerd en die vond ik „meesterlijk", was het slotcommentaar van Louise, die ondanks de niet bepaald stralende paasdagen wel een bij zonder prettige herin nering aan deze vakan tietrip overhoudt. delingen-gevoerd moeten worden over een bietenprijs ën een suikerprijs, ter wijl het overgrote deel van de bieten reeds is gezaaid". „De suikerindustrie acht deze drasti sche verandering-in de jarenlang be staande verhoudingen en een dermate laat vaststellen van de prijzen van de produkten bijzonder teleurstel lend", aldus besluit het communiqué. Autobotsing te Den Bosch eist een mensenleven Maandagavond omstreeks 10 uur zijn ter hoogte van het stadion te 's-Hertogenbosch twee bestelauto's met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van de ene auto, de heer S. uit Arnhem, raakte bekneld achter het stuur. Hij werd zwaar gewond naar het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overgebracht, waar hij kort daarna aan de bekomen ver wondingen overleed. De bestuurder van de andere auto, de heer H. B. uit 's-Hertogenbosch, werd eveneens ge wond naar het Groot Ziekengasthuis overgebracht, doch kon later huis waarts keren. Belgisch elftal weer met Cuppens tegen Nederland In vergelijking met „Rotterdam" op zes plaatsen gewijzigd Het Belgische voetbalteam dat zon dag aanstaande in Antwerpen zal uit komen tegen het Nederlandse elftal, is als volgt samengesteld: Doel: Leysen (Berchem Sport); achter: Diricx (Union St. Gilloise) en Thellin (Standard Luik) midden: Mees (Antwerp FC), Mar- neffe (Standard Luik) en Mathonet (Standard Luik) voor: Stockman (Anderlecht) Vliers (Beerschot), Coppens (Beer schot), Jurion (Anderlecht) en Or- lans (La Gautoise). Reserves: Vanderstappen (ROC Charleroi), Culot (Anderlecht), Van- derwilt (Anderlecht) en Paeschen (Standard Luik). In vergelijking met het team dat op 17 november j.l. in het Feijenoordsta- dion te Rotterdam met 52 van Ne derland verloor, is de Belgische ploeg op niet minder dan zes plaatsen ge wijzigd. Het backstel Dries - Van Brandt werd vervangen, stopper Ne- lissen moest zijn plaats afstaan aan Marneffe en in de voorhoede werden rechtsbuiten Piters, rechtsbinnen Van- denberg en linksbinnen Houf vervan gen. Het is verder nog zeer de vraag of Jean Mathonet, de Belgische linkshalf, zondag kan spelen. Zondag j.l. heeft hij een spierscneuring in de lies opge lopen. Het Nederlands elftal zal waar schijnlijk pas donderdagavond bekend worden gemaakt. Smyslóv - Botwinnik afgebroken De 14e partij van de tweekamp SmyslovBotwinnik om het wereld kampioenschap schaken, waarin Bot winnik met wit speelde, is na 40 zet ten afgebroken. Botwinnik gaf zijn 41e zet onder couvert af. Optimisme Presbyteriaan", heeft A de Amerikaanse ex-generaal Raymond A. Wheeler eens ge zegd, „geloof ik in het goede oude Presbyteriaanse gezegde, dat uitein delijk alles ten goede keert". In die stemming verkeerde hij dezer dagen aan de oevers van het Suezkanaal, waar hij verleden jaar de leiding had over het bergen van de vele wrakken die deze belangrijke waterweg toen blokkeerden. Ditmaal was hij er ge lukkig niet om gevolgen van oor logshandelingen uit de weg te ruimen, maar om zijn oordeel te geven over mogelijkheden om de nu weer druk bevaren verkeersader aan te passen bij de moderne ontwikkeling. Hij ver richtte dit onderzoek als technisch deskundige van de Wereldbank. Euge ne Black, de directeur van deze bank instelling waarbij niet minder dan 58 landen zijn aangesloten, heeft giste ren in Cairo meegedeeld, dat Wheeler met het wikken en wegen der voor lopige verbeteringsplannen is gereed gekomen. Het is in eerste instantie de bedoe ling, het kanaal te verbreden en te verdiepen, zodat het geschikt wordt voor schepen met een diepgang van 37 voet. (Tegenwoordig is de maxi male diepgang 34 voet). Op 15 mei aanstaande zullen voor deze werk zaamheden internationale inschrijvin- ;en worden gehouden. Maar met dit Jarwel is men nog niet tevreden. Dr. A. Kaissounu, Egypte's minister van economische zaken, heeft al verteld dat president Nasser het passeren van schepen met een diepgang van 45 voet door het kanaal mogelijk wil maken. Eugene Blacks reis naar Cairo stond eveneens in het teken van deze plannen. Niet minder dan twee uur heeft hij gisteren met pre sident Nasser over dit onderwerp van gedachten gewisseld. Hij heeft ont kend, dat aan de bank was verzocht, aan Egypte voor de kanaalverbete ringen honderd miljoen pond sterling te lenen. Wat hij wel kon meedelen, was, dat zijn bank, in samenwerking met het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal, enkele studies zal verrichten over de mogelijkheid tot verdere vergroting der kanaal capaciteit. Het staat dus wel vast, dat de Wereldbank voor deze aan gelegenheid grote belangstelling heeft. En dat is te begrijpen; behalve Egypte zullen immers vele andere landen die deelgenoot zijn in de bank, met een verbreding en verdieping van het Suezkanaal gebaat zijn. Zoals bekend, houden de Russen zich afzijdig van het werk der Wereldbank. De communisten kunnen zich niet verenigen met de doelstelling „particuliere investerin gen in het buitenland te bevorderen en zelf geld uit te lenen indien geen particulier kapitaal beschikbaar is". Zij beschouwen de Wereldbank als 'n „kapitalistische" tegenstander in de strijd om de gunst van „achtergeble ven gebieden En wanneer met be hulp van de Wereldbank grote, ont wikkelingsplannen voor de landbouw, voor verbetering of uitbreiding van wegennetten, of voor de bouw van krachtcentrales en dammen worden uitgevoerd, zien de mannen van het Kremlin dat uit een oogpunt van con currentie met lede ogen aan. Eugene Black vindt in die bouwbedrijvigheid echter de beloning door zijn verre en langdurige reizen, die hem bijvoor beeld in de afgelopen dagen van een huiselijk paasfeest hebben afgehou den. Reizen, waarop hij zoveel en zo intensief moet onderhandelen, dat er praktisch geen tijd overblijft om be zienswaardigheden te bekijken. „Ik geloof", zo heeft hij eens gezegd, „dat er niemand ter wereld is. die zoveel heeft gereisd en tegelijk zo weinig gezien als ik". Klaarblijkelijk is Eugene Black, evenals Raymond Wheeler, weer optimistisch gezind, na alle moei lijkheden die het westen met Egypte, speciaal over het Suezkanaal te door worstelen heeft gehad. En zij zijn niet de enigen die willen proberen, om met Nasser een nieuw begin te maken. De westerse voornemens om de olie in reuzentankers om de Kaap te voeren of door een nieuwe buislei ding van Perzië naar een Turkse ha ven te brengen, heeft men al lang en breed laten „varen". Al heeft men vanzelfsprekend Nas sers plotse greep naar het Suezkanaal niet vergeten, toch zoekt men naar wegen om de betrekkingen tussen het westen en Egypte op meer normale basis te stellen. Men gaat klaarblij kelijk ervan uit, dat op een of andere manier wijziging moet worden ge bracht in de omstandigheid, dat het „nasserisme" en het „pan-Arabisme" (stromingen die nu weer veld win nen) hand in hand gaan met felle anti-westersgezindheid. C. L. Sulzberger schreef zaterdag over dit verschijnsel: „Deze genera tie van westerse staatslieden boet voor de zonden hunner vaderen in deze bijbelse landen". Misschien, dat er nu met een sa menwerking, op Presbyteriaans of ander optimisme sreboiijvd, iets beters te bereiken is Dividendvoorstel Albert Heyn 11 pet. onveranderd Door commissarissen en raad van bestuur van Albert Heyn N.V. te Zaandam is besloten de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1957 een dividend van 11 pro cent uit te keren, evenals over 1956. Voor de winstdelende klantenobliga ties betekent dit dat de uit te keren rente 7 procent zal bedragen. Hierbij wordt door het bestuur der vennootschap aangetekend, dat de winst in 1957 bij stijgende omzetten is achtergebleven bij het voorafgaan de jaar. Tegen het einde van 1957 zijn do omzetten belangrijk gestegen en is een deel van de achteruitgang ingehaald. De omzetstijging heeft zich in 1958 voortgezet, waardoor de resultaten gunstiger waren en men de toekomst met vertrouwen tege moet ziet. De koning en de koningin van Nepal zullen deze zomer een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie brengen. Zij zijn uit genodigd door president Worosjilow, zo meldt het Russische nieuwsbureau Tass,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5