PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DULLES CORRIGEERDE VERKLARING Kritiek op houding van communistische landen Nieuwe haven van Sint Annaland van belang voor geheel Tholen SPLIJTBAAR MATERIAAL VOOR VREEDZAME DOELEN GEBRUIKEN Felle branden in Amsterdam en Scheveningen Vand aag. PLAATS UN0-TR0EPEN LANGS HET IJZEREN GORDIJN 201e jaargang - no. 83 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red tel. 2425, adm. tel. 2094. De heer Dulles leverde scherpe kri tiek op de houding van de landen van het Sowjetblok, die voorbereidin- fen zouden treffen om wapens naar ndonesië te zenden. Hij zei, dat wa pens alleen in overeenstemming met goed omschreven beginselen moeten worden verschaft. Deze politiek, schijnt naar hij zei, niet gedeeld te worden door de landen van het Sow jetblok. Het is volgens de heer Dul les niet verstandig dat de Verenigde Staten wapens verschaffen hetzij aan de Indonesische regering hetzij aan de opstandelingentroepen op Suma tra. Inmiddels heeft de minister van buitenlandse zaken van Indonesië Soebandrio, de Amerikaanse am bassadeur Howard Jones bij zich ontboden om te praten over de. door de Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken uitgespro ken beschuldiging dat het Sowjet blok wapens verkoopt aan Indone sië om de communistische invloed daar te versterken. Bouwen In dit blad is uitvoerig aandacht ge schonken aan de klacht van de Na tionale Woningraad over de „amb telijke rompslomp" bij het bouwen van wonnïgen. De raad is het overkoepelend or gaan en de spreekbuis van een grote groep woningbouwverenigingen. Wan neer die raad kritiek uitoefent op overheidsinstanties, dan dient daar naast ook nagegaan te worden in hoeevrre de woningbouwverenigingen zelve haar taak juist vervullen. De billijkheid gebiedt, dat men zonodig de hand in eigen boezem steekt. Wlnu, voor Zeeland heeft de Wo ningraad dat kortgeleden ge daan. Daaruit kwam een rap port voort, dat vermoedelijk voor in tern gebruik was bestemd, maar dat intussen vrij algemeen bekend is ge worden. Na lezing van het rapport hoort men tot de slotsom, dat er nogal wat hapert aan de woningbouwvereni gingen in Zeeland. Er valt wel het een en ander te verbeteren, zoveel dat men begint te beseffen hoe moeilijk het werken met. deze organisaties voor bepaalde ambtelijke instanties soms kan zijn. Zeeland telt slechts 9 gemeenten met een groter zielenaantal dan 5000 en 15 gemeenten met een zielental tussen de 3000 en 5000. Algemeen wordt aangenomen, dat een woning bouwvereniging in een gemeente met minder dan 3000 twijfelachtige ont plooiingsmogelijkheden heeft. In acht van de negen grote gemeen ten bestaan woningbouwverenigin gen. In Axel is de woningbouwver eniging niet actief; de gemeente deed tot nog toe alles. In Goes zijn teveel verenigingen en de deskundigheid der besturen moet betwijfeld worden; de gemeente doet alles zelf, In Middel burg zijn de woningbouwcorporaties niet anders dan beheerorganen der gemeentelijke na-oorlogse woningen. In Oost- en West-Souburg werkt een christelijke streekvereniging, die het goed doet. In Terneuzen werkt een zeer actieve bouwcorporatie, die soms bij de bouw tekort gehouden wordt door de gemeente. In Vlissingen zijn twee actieve ver enigingen, maar de ontwikkeling bij de bouw is soms ongunstig. In Yerseke bestaat een gemeente lijke woningstichting, dus geen echte woningbouwvereniging. In Kruinin- gen is het precies zo. In Zierikzee heeft men een goed-werkende zelf standige bouwvereniging. In Sas van Gent ligt het apparaat van de bouw verenigingen geheel in gemeentelijke handen. In West Zeeuwsch-Vlaanderen be staat een streek-woningbouwvereni- ging, waarvan geen activiteit uitgaat. Men behoeft geen deskundige te zijn om aan de hand van de bo venstaande opsomming te be grijpen dat er voor de afdeling Zee land van de Nationale Woningraad nog heel wat werk te verrichten valt op organisatorisch gebied. Het hoofdbestuur verwacht nu, dat de afdeling Zeeland zich zal toeleggen op het re-activeren van bestaande woningbouwcorporaties en op het .(Vervolg op pag. 3) De centrale regering heeft het bericht dat zij een wapen-transactie gesloten heeft met het communistische blok tegengesproken. Er gaan echter be richten dat ter waarde van 250 mil joen dollar wapens gekocht zijn. In mei zal worden begonnen met de le vering. Het hoofdkwartier van het Indonesi sche leger heeft gisteren laten weten dat de staat van beleg, welke een jaar geleden door Soekarno werd afge kondigd, ook na zijn wettelijk eind datum (16 april) gehandhaafd zal blijven. Het legerhoofdkwartier berichtte Geen verzoek van Indonesië aan Amerika om wapens De Indonesische regering heeft opnieuw een verzoek tot de Ver enigde Staten gericht om wapens. Aldus heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles in Washing ton tijdens een persconferentie bekendgemaakt. Over dit verzoek is nog niet beslist, aldus Dulles op de persconferentie. Later echter zond Dulles een boodschap aan de pers, waarin hij zei, dat hij een vergissing had gemaakt, toen hij meedeelde, dat enige da gen geleden een nieuw verzoek om wapens aan Amerika was ge daan. Hij verklaarde, dat hij gedacht had aan persberichten uit Indonesië, volgens welke zulk een verzoek werd gedaan. Dienten gevolge wijzigde Dulles de notulen van de persconferentie in die zin, dat gelezen moest worden, dat er een bericht was over een nieuw verzoek, maar dat Amerika niets had ontvangen. op Padang een Boekittingi. De veiligheidsdiensten In Djakarta hebben een complot van opstandelin gen opgerold, dat tot doel had de re- gering-Djoeanda met geweld omver te werpen. Twaalf medeplichtigen van de opstand in Midden-Suniatra werden gearresteerd. Maandagavond is door onbekenden met 'n handgranaat een aanslag ge pleegd op Boerhanoeddin Harahap, minister van defensie in de tegenre gering. Een onbekende wierp een handgranaat in het kantoor waar Ha rahap op dat ogenblik werkte. Door de explosie vlogen de ramen en deu ren van het kantoor stuk en werd binnenskamers grote schade aange richt. Een politie-agent werd ernstig gewond. De premier van de tegenregering, Sjafroeddin, en de minister van bui tenlandse zaken, kolonel Simbolon, bevonden zich buiten het kantoor op het moment van de aanslag. Uit radio-berichten, die vandaag uit Indonesië werden opgevangen blijkt, dat de rebellen van plan zijn om een grote aanval te ondernemen op de stad Medan, de hoofdstad van Noord- Sumatra, die in handen is van de re gering. Radio-Medan meldde, dat er gevochten werd zowel ten Noorden als ten zuiden van Medah. De rege- rings-radio deelde mee, dat de rege ringstroepen de stadjes Serangdjaja en Nimiologor in het noorden op de rebellen hadden veroverd. EISENHOWER ANTWOORDT KROESJTSJEW President Eisenhower heeft er in een brief aan de Russische minister-presi dent, Kroesjtsjew, op aangedrongen hot voorstel van de Verenigde Staten „splijtbaar materiaal voortaan alleen maar voor vreedzame doeleinden te maken" te aanvaarden. Eisenhowers brief, die dinsdag te Moskou werd overhandigd, is een antwoord op Kroesjtsjews boodschap van 4 april. De perssecretaris van de president, Hagerty, deelde te Washington mede, dat er over Eisenhowers antwoord overleg is gepleegd met de andere bij de Navo aangesloten landen. Eisenhower zegt in zijn brief: „Indien de Sowjet-Unie zo vredelievend is als zij zich voordoet, is zij er stellig voor standster van dat onder internatio naal toezicht splijtbaar materiaal voor vreedzame doelen in plaats van voor wapens wordt gebruikt". Indien de Sowjet-Unie „atomen voor de vrede" niet wil aanvaarden, zijn er andere belangrijke voorstellen, waar door de Sowjet-Unie de zaak van de vrede zal kunnen versterken. Eisen hower herinnerde aan zijn plan over wederzijdse luchtinspectie en zijn voorstellen tot een vreedzaam gebruik van de wereldruimte. Deze voorstel len moeten nog door de Russen wor den goedgekeurd, aldus de president. Volgens Dulles zit de kern van de brief die president Eisenhower de Russische premier Kroesjtsjew dinsdag over de kwestie van de proeven met kernwapens heeft ge zonden in het voorstel van de pre sident, dat de Sowjet-Unie ten minste begint met enige techni sche bestudering van het toezicht op de bewapening of inspectie te gen een verrassingsaanval. In dat verband zei Dulles, dat een studiegroep onder leiding van dr. Ja- De bestaande haven van Sint-Anna- land, die zal worden gedempt, zodra de nieuwe haven, die deze maand wordt aanbesteed, gereed, zal zijn. De nieuwe haven komt noordelijker te liggen. (Foto P.Z.C.) mes R. Killian, president Eisenhowers bijzondere medewerker voor weten schappelijke en technische aangele genheden, thans een rapport heeft ingediend over wat nodig is om een betrouwbare overeenkomst te hebben aangaande bijvoorbeeld het staken van proefnemingen met kernwapens. Dulles zei, dat er naar de mening van de Verenigde Staten In zeer be langrijke mate inspectie moet zijn. Inspectienloegen zouden enige bewe gingsvrijheid moeten hebben om uit te maken of het toezicht op het sta ken van kernproeven al of niet doel treffend is. Maar de Verenigde Sta ten wisten niet of de Sowjet-Unie ïn deze geest denkt. Daarom zou het nuttig zijn de technische bestudering van de kwestie te doen aanvangen, aldus Dulles. Een dreunende explosie, die de om wonenden tot ver in de omtrek deed opschrikken en een daaropvolgende hevige uitslaande brand, hebben gis teren in een uur tijds het destillatie gebouw van Philipsen asfaltfabriek aan de Buiksloterdijk te Amsterdam noord- volledig verwoest. De 50-jarige destillateur A. Vlegaar, het enige personeelslid, dat zich kwart voor zes nog in het gebouw bevond, werd door de luchtdruk te gen de muur aan gesmeten. Hij kon zich tijdig in veiligheid stellen en kwam met de schrik vrij. De explosie is vermoedelijk het ge volg van een verstopte afvoer van een teerdestillatieketel. De druk was zo groot, dat de deksel van deze ketel, die met 80 bouten was vastgeschroefd werd losgerukt en door het dak ge slingerd. Onmiddellijk daarop sloe gen de vlammen hoog boven het ge bouw uit. De exploitatie van het hotel-res taurant „Chalet Suisse" aan de Scheveningse boulevard is gister met stopzetting bedreigd door een felle brand, die door onbekende oorzaak is ontstaan in de kelder en het souterrain va ndit etablis sement. De dichtbij gekazerneerde brandweer stond in een oogwenk voor de deur met groot materieel. Het geheel werd van twee kanten aangepakt, waar door gevaar voor uitbreiding; spoedig was geweken. Een kwartier later was men de vuurhaard meester. Eisenhower antwoordt premier Kroesjtsjew De Russische ambassadeur in Den Haag, de heer Kirsanov, heeft aan de minister-president, dr. W. Drees, een brief van Kroesjtsjew overhandigd. De Sowjet-premier spreekt in zijn brief de hoop uit dat het Sowjet- yoorstel inzake het stopzetten der kernproeven „positief" door de Ne derlandse regering zal worden ont vangen. ...viert oud-burgemeester J. M Bosselaar te Aagtekerke zijn jjjj H 70ste verjaardag; M ...viert de bekende Amerikaan- jp H se negerzanger en filmacteur Paul Robeson te New York H zijn 60ste verjaardag. m iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mk HHR «sa» M MÊBBm -JBBl Oude man lag 2 dagen bekneld onder opklapbed Twee dagen heeft een 85-jarige man in zijn woning te Amsterdam met zijn rechterbeen bekneld gelegen on der een opklapbed, voordat hij uit zijn benarde positie kon worden be vrijd door de G.G.D. De oude man gleed de zaterdag avond voor Pasen uit en greep zich vast aan het opklapbed, dat daarop omlaag en op zijn been terechtkwam. Zijn 90-jarige hulpbehoevende vrouw kon hem niet helpen en pas toen op tweede paasdagavond een buurman aan de deur kwam kon de man, die met kneuzingen in het Weesperplein- ziekenhuis is opgenomen, de eerste hulp worden verleend. Premier Nehroe van India zal waar schijnlijk in het komende najaar een be zoek brengen aan Tibet. Hij heelt hiertoe een uitnodiging ontvangen van de rege ring van communistisch China. Prinses Marie Adelhaide van Luxemburg en haar verloofde graaf Charles Henckel van j= H Dormermmarck, die mor- j= gen te Luxemburg in het hu- welijk treden. llllllllllllllllllllllllllllll Vrachtauto van koningin voor Roode Kruis „Tijdens het staatsbezoek van de ko ningin en prins Bernhard aan de ko ning en koningin van Zweden in mei 1957 werd een bezoek gebracht aan de Scania-Vabis fabriek te Soder- talje. Na afloop van de bezichtiging van deze fabriek werd de koningin een vrachtauto aangeboden. De ko ningin heeft deze wagen ter beschik king willen stellen van het „Neder landse Rode Kruis". De overdracht van de wagen zal in de loop van de maand mei plaats vinden". De echtscheidingseis van de film ter Esther Williams tegen de indu strieel Ben Gage is dinsdag toege kend. PLAN VAN GUY MOLLET De socialistische ex-premier Guy Mollet heeft gister voorgesteld, troe pen van de Verenigde Naties naar de grenzen te zenden, daar, waar het Sowjet-blok het Westen raakt, om die grenzen te „neutraliseren". Mol let, een van de invloedrijke politieke figuren van Frankrijk, lanceerde dit plan in het socialistische partij-or gaan „Le Populaire". Hij komt met dit plan als een tegen voorstel van het westen van het Ra- packi-plan voor een „atoom-ontwa- GOEDE VERBINDINGEN EEN VEREISTE Deze maand aanbesteding; aanleg zal wellicht twee jaar vergen Ruim drie jaar geleden, op 10 januari 1955, zjjn de eerste voorbereidingen getroffen voor de aanleg van een niéuwe haven te Sint Annaland. Deze maand, op 16 april, zal de haven, die én voor het dorp met zijn ruim 2700 inwoners én voor het gehele eiland Tholen van groot belang is, worden aanbesteed. De aanleg zal naar schatting anderhalf tot twee jaar vergen. Zodra deze nieuwe haven is voltooid, zal de oude worden afgesloten en ge dempt. De aanleg zal tevens het einde betekenen van de zwakke plaatsen in cle zeewering nabij Sint Annaland. Lange tijd is het een vraagteken ge weest, welke Thoolse gemeente „de" haven zou krijgen. Sint Maartensdijk, Scherpenisse. Stavenisse en Sint An naland waren de kandidaten. De bei de eerste gemeenten vielen al spoedig af, toen bekend werd. dat de Pluim- pot zou worden afgesloten. Sint An naland won tenslotte het pleit. Het ziet er naar uit, dat hoewl de ge meente zich hiertegen hevig verzet de haven van Stavenisse spoedig zal worden afgesloten. Over enkele jaren zal het vervoer per schip van en naar het eiland Tholen voor een groot deel op Sint Annaland zijn geconcentreerd. Het gemeentebestuur heeft hiervan i dan ook hoge verwachtingen! j Burgemeester J. van den Bos van Sint Annaland is van mening, dat de intensivering van het vervoer via zijn gemeente belangrijke gevolgen voor de gemeenschap kan hebben. Het is wenselijk, dat het wegvervoer van en naar de nieuwe haven van Sint Annaland over goede verbindingswe gen zal beschikken. De heer Van den Bos verwacht, dat de omzet van de plaatselijke middenstand aanzienlijk groter zal worden. Bovendien acht hij het niet uitgesloten, dat het aantal inwoners van het dorp zal vermeerde ren. Schippers en vissers zullen zich in Sint Annaland vestigen. Verwachtingen heeft men in Sint Annaland ook voor de industriële sector. Gunstige factoren voor de in dustrievestiging zijn de ligging aan open vaarwater, het beschikken over een goede haven en een arbeidsreser ve op het eiland Tholen. Bovendien bestaat het plan, om na verloop van tijd, vlak naast de nieuwe haven een industrieterrein aan te leggen. De capaciteit van Sint Annalands nieuwe, grote haven, zal even groot zjjn als die van de oude haven en de havens van Stavenisse en Sint Maar tensdijk samen. De zuidzijde van de haven krijgt een 250 meter lange laad- en loswal. Aan de westzijde van de haven komt een steiger voor het lossen van zand en grind. Op deze steiger zal een „trech ter" worden aangebracht perma nent voor het laden van de vracht auto's. Binnenschippers De noordelijke dijk van de haven zal geheel gebruikt kunnen wor den als ligplaats voor binnenvaar tuigen. Tot de gemeenschap van Sint Annaland worden zestig bin nenschippers gerekend, die het dorp als thuishaven hebben. De naaste familieleden van deze schippers wonen in het dorp; men verwacht, dat dit aantal zich in de toekomst zal uitbreiden. De haven zal een diepte krijgen van drie meter min N.A.P., hetgeen een grote verbetering betekent: de oude haven loopt, by laag water geheel leeg In de nieuwe haven zal bij Taag water ruim één meter water blijven staan. Bjj een waterstand van anderhalve meter zullen schepen de haven ku..- nen binnenlopen. De wachttijd, die eventueel bij laag water zal ontstaan, zal zeer kort zjjn. In de havenbuurt van Sint Annaland is alles intussen nog bjj het oude. Op de plaats, waar de nieuwe haven zal worden aangelegd, strekt ach een vuilnisbelt uitBegin mei, zo ver- pening" van Midden-Europa dat door de communisten wordt gesteund. Het plan-Rapacki werd in oktober van het vorige jaar door de Poolse minis ter van buitenlandse zaken, Adam Rapacki, voorgesteld. Het pleit voor een buffer-zone tussen oost en west, waarbij atoomwapens gebannen zouden worden uit Polen, ost- en West-Duitsland en Tsjecho- Slowakije. Jongeman omgekomen bij brand te Oss Te Oss heeft in de nacht van maan dag op dinsdag een brand gewoed, die het leven heeft gekost aan de 24-jari- ge J. van der S. Hij heeft zich niet op tijd uit de in brand staande ouder lijke woning kunnen redden. Gister morgen is zijn stoffelijk overschot tussen de ruïnes van het uitgebrande huis gevonden. Toen de brand werd ontdekt, be vonden zich vijf mensen in het huis. Vier van hen slaagden erin, zich door het brandende benedenhuis in veilig heid te stellen. De 24-jarige zoon is vermoedelijk niet direct nadat hij ge waarschuwd was, opgestaan. Toen bleek, dat er zich iemand in het bran dende huis bevond, stond het reeds in lichterlaaie en viel er aan redding niet meer te denken. De inboedel van het huis is geheel verloren gegaan. Van het huis is het vuur op enkele kippenhokken overge slagen. Hier zijn ruim duizend kui kens in de vlammen omgekomen. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. wacht burgemeester Van den Bos, zal men met de aanleg van de haven beginnen. De grote vlakte, die zal ontstaan, na de demping van de oude haven, zal grotendeels worden bestraat. Waar schijnlijk zal hiervan een gedeelte worden gereserveerd voor industrie- wstiging en de aanleg van plantsoe nen. Dit is althans de opzet van de planologen, doch de uiteindelijke be stemming van het terrein is nog niet bekend. ONBESTENDIG Opklaringen, maar ook enkele bui en. Aanvankelijk matige, later matige tot krachtige wind tussen west en noord. Aanhoudend koud weer. ZON EN MAAN 10 april Zon op 5.56 onder 19.28 Maan op 1.45 onder 10,45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1