PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D£ BILT PILOTEN UIT INDIA NAAR INDONESIË Amerika betreurt daad van centrale regering BEZOEK AAN ONS LAND NIET OVERROMPELEND GROOT GEEN OVERSTELPENDE DRUKTE MET PASEN IN ZEELAND Vliegtuigramp in Amerika eist 47 doden Een Viscount-passagiersviiegtuig van de Amerikaanse maatschappij Capital Airlines is in de nacht van zondag op maandag bij de landing op een vliegveld van Midland in de staat Michigan verongelukt. Alle 47 inzittenden, 44 passagiers en 3 be manningsleden kwamen om het le ven. De viermotorige Viscount, een toe stel van Britse makelij, was zondag middag uit New York vertrokken. Het vliegtuig dat op weg was naar Chicago en in Midland een tussen landing zou maken, is volgens oog getuigen kort voor de landingsbaan ondersteboven op de grond terechtge komen en daarna ontploft en in brand gevlogen. Te Estray bij Sherbrooke in Quebec is zondagavond in een sneeuwstorm een auto met elf inzittenden, onder wie zeven kinderen, in botsing geko men met een trein. Allen in de auto zijn om het leven gekomen. Paus vraagt oprecht streven naar vrede Paus Pius de twaalfde heeft zon dag in een paasboodschap tot de r.-k. gelovigen een beroep op alle volken ter wereld gedaan om „oprecht te streven naar vrede, gepaard gaande aan het volledig brengen van alle re delijke opofferingen, die hiervoor noodzakelijk zjjn, en een eerlijke be spreking van de verschillende kanten van dit vraagstuk". „Dit", aldus de paus, „behoort vol doende te zyn om de schaduwen van het wantrouwen te verjagen. In in dien dit streven geen succes heeft, zal althans uiteindelijk zijn vastgesteld wie er de schuld van draagt, dat geen basis voor een duurzame vrede kon worden gevonden". Het 82-jarige hoofd der R.-K. Kerk deed in zijn boodschap, die hij met vas te en heldere stem uitsprak op het balkon aan de voorgevel van de St. Pieter, een beroep op de „gehele chris tenheid om met alle kracht, waarover zij beschikt, naar de degelijke grond vesting van een duurzame vrede te streven". VERWACHT, KOUD Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien. Matige wind tussen noord en noordwest. Weinig verande ring ln temperatuur. ZON EN MAAN Zon op 5.59 onder 19.26 Maan op 0.56 onder 9.44 Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 201e jaargang - no. 82 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Dinsdag 8 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. S regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Tegenregering meldtDjakarta kocht Russische jagers De Indonesische regering heeft in Tsjecho-Slowakije Russische Mig-jagers aangekocht, aldus heeft de minister van v oorlichting in de revolutionaire regering, Djambek' meegedeeld. De vliegtui gen zouden via Afghanistan, India en Birma naar Indonesië ko men. Djambek zei te hopen, dat de regeringen van deze landen de toestellen zullen verbieden over hun grondgebied te vliegen. De correspondent van de „Sunday Express" te Singapore meldt dat een groot aantal deskundigen van de Indiase luchtmacht naar Indonesië zullen worden gezonden om piloten op te leiden voor de Mig-jagers. De correspondent brengt in herinnering, dat India dezelfde soort hulp aan Egypte heeft geleverd kort voor de Frans-Britse interventie. Voorts zouden Indiase piloten uitgeleend worden aan de Garoeda, de Indonesische burgerlucht vaartmaatschappij voor vervanging van personeel dat zal wor den opgeleid voor het besturen van straalvliegtuigen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maan dag er zijn leedwezen over uitgesproken, dat de regering te Dja karta zich tot het communistische blok heeft gewend om wa pens te kopen, teneinde deze mogelijk te gebruiken om Indone siërs te doden, die zich openlijk verzetten tegen de groeiende in vloed van het communisme in Indonesië". aanval wordt voorbereid. Hij moest toegeven, dat de zaak op het ogenblik er niet gunstig uitzag. Volgens de berichten, marcheren eli tetroepen van de centrale regering naar het grensgebied van Noord-Su- matra gesteund door pantserwagens en vliegtuigen. In diplomatieke krin gen in Singapore gelooft men dat de 'ndonesische regering reeds enige tijd gewerkt heeft aan het opbouwen van ïaar strijdkrachten in Noord-Suma- tra en dat zij onlangs Russische mili taire voertuigen naar Medan heeft gezonden. De Indonesische tegenregering heeft zondagochtend in een bijzon dere vergadering plannen voor de De woordvoerder van het ministerie, Lincoln White, las dit commentaar voor toen hem werd gevraagd naar het oordeel van het ministerie over de berichten, dat de centrale Indone sische regering onderhandelingen met Polen, Joego-Slavië en Tsjecho-Slo wakije voor de aankoop van militair materieel heeft voltooid. De woord voerder gaf als zijn mening te ken nen, dat de communistische landen ongetwijfeld de wapens verkopen met de bedoeling de positie van het com munisme in Indonesië te versterken. Volgens White is van de opstandelin gen nog geen verzoek voor aankoop van Amerikaanse wapens ontvangen. De Amerikaanse regering zou maat regelen treffen om te voorkomen dat Auto tegen boom gereden2 doden Op de provinciale weg GietenAssen 19 in de nacht van zondag op maandag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft ge kost. De 33-jarige arts J. H. S. uit Heem stede, die als plaatsvervanger optrad ln Oudehaske (Fr.) is vermoedelijk doordat hij in de auto zocht naar een asbakje, met zijn auto in volle vaart tegen een langs de weg staande boom gereden. De vier inzittenden .van de auto moesten zwaargewond naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen wor den overgebracht, waar de bestuurder twee uur na het ongeluk overleed. Maandag vroeg is daar tevens de 28- jarige schoonzuster van de heer S., mevrouw B. van der B.K. uit Hoo- geveen aan de bekomen verwondingen bezweken. De beide andere zwaarge wonden zijn de verloofde van de arts, mej. H. V. uit Den Haag en de moeder van de bestuurder, mevrouw S.P., eveneens uit Heemstede. Man door leeuw in kooi verscheurd Uit bravour, of door overdadig wijn gebruik, is een 30-jarige Siciliaanse arbeider, Giovanni Guiliano genaamd, zondag te Palermo een leeuwenkooi van de dierentuin binnengedrongen. Ten aanschouwe van zeker honderd gillende mensen werd hij door een zeven jaar oude Afrikaanse leeuw verscheurd. Brandweerlieden zijn een half uur lang met waterstralen in actie geweest voor het dier het ver minkte lichaam losliet. Ooggetuigen vertelden, dat Guiliano, die ongewapend was, in een boom klom om een muur te bereiken nabij de leeuwenkooi welke door een hek van zware ijzeren staven was afge sloten. Balancerend over de muur, bereikte Guialiano de kooi, waarin Barbarus, een grote leeuw, in het warme paas-zonnetje lag te doezelen. Guialiano sprong in de kooi en begon het dier te strelen. Guiliano viel toen en de leeuw wierp zich op hem. De theorie van zelfmoord wordt door de politie uitgeschakeld. Zij denkt aan een doldrieste weddenschap en wil wel eens praten met vrienden van Guiliano. Amerikaanse schrijver Eiliot Paul overleden De Amerikaanse schrijver en jazz musicus Elliot Paul Is maandag, na een langdurige ziekte, op de leeftijd van 67 jaar overleden. Hij heeft een aantal romans, reis verhalen en sensatieromans geschre ven. Zijn bekendste werk is wellicht „The narrow street". Daarin beschrijft hy zyn leven in de Rue de la Huchette ln het Parijs van voor de oorlog. Dit boek is eerst in 1942 verschenen. Het eerste grote succes van Paul was het boek „Life and death of a Spanish town", dat in 1937 ver scheen. er zonder vergunning wapens uit de Verenigde Staten naar Indoneuië wor den verscheept. Naar in kringen, welke in nauw con tact met het Franse ministerie van buitenlandse zaken staan, verluidt, is de Franse regering ingenomen met deze Amerikaanse verklaring. Men acht het te Parijs niet uitgesloten, dat de Amerikaanse verklaring wil zeggen dat de V.S. bereid worden om de opstandelingen in Indonesië te hel pen. De Indonesische regering beschikt over bewijzen, dat de opstandelin gen wapens uit de Philippijnen ontvangen, aldus bericht het Indo nesische persagentschap Antara. Vorige week maandag kwamen in Tawao, Brits Noord-Borneo, twee schepen uit de zuidelijke Philippij nen aan die wapens vervoerden. Na enkele dagen vertrokken de schepen naar Noord-Celebes, zo bericht de Antara-correspondent in Tawao. De troepen van de centrale regering maken zich gereed voor een groot of fensief tegen de noordelijke grenzen van het gebied der opstandelingen in Noord-Sumatra. Een woordvoerder van de opstandelingen zei maandag, dat de recente rust aan het noordelij ke front mogelijk betekent dat een Hond beet 400 bennen dood Tijdens de paasdagen heeft een hond huis gehouden op de kippenfarm van de heer Van Eek te Hoogerheide. Vierhonderd hennen werden doodge beten en honderd kippen werden zo ernstig toegetakeld, dat zij moesten worden afgemaakt. Er is een schade aangericht van f 1500. ontruiming van Boekit Tinggi, die door de minister van binnenlandse zaken, kolonel Djambek, waren opgesteld, goedgekeurd. De plan nen voorzien in de overbrenging van de regering naar de bergen om de hoofdstad aer tegen-regering. Een woordvoerder van de tegen-rege ring heeft evenwel gezegd, dat het hier slechts om voorzirgsmaatrege- len gaat die pas zullen worden uitge voerd als het onmogelijk zou blijken de troepen van de centrale regering terug te drijven. Een terrorist heeft maandagavond 'n handgranaat geworpen naar een me nigte mensen die bij twee naast el kaar gelegen bioscopen in de stad Cheribon stonden. Dertig personen werden gewond. Volgens de berich ten is de dader ontkomen. Onder de menigte bevonden zich geen vooraan staande persoonlijkheden. Tot dusver is niet bekend, of de dader handelde uit politieke motieven. Prins Bernhard in Sankt Anton aangekomen Prins Bernhard is zaterdagmiddag in Sankt Anton am Arlberg in Oos tenrijk aangekomen en heeft zich bij koningen Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene gevoegd, die daar hun traditionele wintervakantie door brengen. De prins was in drie uur tijds met zijn tweemotorig particu lier vliegtuig uit Amsterdam zelf naar Innsbrück gevlogen. Boodschap van premier Kroesjtsjew aan Eisenhower De Sowjetrussische premier, Nikita Kroesjtsjew, heeft er bij president Ei senhower op aangedrongen, dat ook de Verenigde Staten zullen verklaren hun proefnemingen met kernwapens te staken. Premier Kroesjtsjew heeft ook de premiers van Noorwegen en Italië Einar Gerhardsen en Adone Zoli, en bondskanselier Adenauer van West- Duitsland nota's gezonden. De nota's werden zaterdag door de Sowjetambassadeurs in de diverse hoofdsteden overhandigd. Eisenhowers perschef, Hagerty, gaf zaterdagavond een verklaring uit, waarin gezegd werd dat de brief „niets anders is dan een herhaling van Gromyko's verklaring". EEN FRISSE NEUS MET PASEN Grote scharen fietsers en brommers ontbraken Duitsers, Fransen, Belgen, Italanen, Turken, Amerikanen, Brazilianen en Englsen hebben ondanks het minder gunstige paasweer de moed opge bracht een frisse neus in Nederland te halen. Hoewel het bezoek niet over rompelend groot was, kan de Neder landse hotellerie over het algemeen niet ontevreden zijn. Tegen de verwachtingen in zijn over het algemeen de getroffen maatrege len om bezoekers uit den vreemde van dienst te zijn, doeltreffend gebleken. De logies-informatiedienst van de sa menwerkende V.V.V.'s en de A.N.V.V. heeft het tot en met zondagavond be hoorlijk druk met reserveren gehad, hetgeen vlot ging, dank zij een op nieuw uitgebreid telexsysteem. Am sterdam zat reeds zaterdag tjokvol met vreemdelingen. Rotterdam had het ook behoorlijk druk. Reeds zaterdagavond waren alle hotels en pensions bezet, zodat reser ve-adressen werden aangesproken en desgewenst reserveringen in andere plaatsen gemaakt werden. In Den Haag heeft de logies-informa tiedienst flink poot-aan moeten spelen Zondagavond was de „dichtheid van logies-zoekenden ongeveer zestig per uur. - Het was met het vreemdelingenbezoek aan westelijk Nederland „betrekkelijk stil" door afwezigheid van tulpenvel den cn zonneschijn. Die .betrekkelijke stilte' betekende desondanks goed be zette hotels en pensions, goedbezette restaurants, vrij druk bezochte stede lijke bezienswaardigheden, zoals mu sea, rondvaartboten monumenten enz. Voornamelijk uit Duistland kwamen autobussen vol dagbezoekers. Allen misten zij een typerende aanblik op de Nederlandse wegen: grote schare fietsers en brommers. Die zaten hui verend bij de kachel of in de bioscoop. Druk was het op de wegen dus niet. Desondanks had de beschutte „Keu kenhof", waar krokussen, narcissen en botanische tulpen reeds bloeien en de warme kassen reeds vol schitteren de tulpen staan, een zeer bevredigend bezoek. En langs de wegen zagen de pioniers der bollengangers zowaar i hier en daar veldjes blauw en geel van de vroegbloeiers in bollenland. Het noorden, oosten en zuiden des lands ontvingen veel dagbezoek van over de grenzen. Hierdoor hadden o.a. de grensposten Nieuwe-Schans, Dene kamp, Elten en Venlo het behoorlijk druk. Zeer velen ook bleven de nacht over, waardoor bijvoorbeeld in de stad Groningen de hotels behoorlijk bezet Het ministerie van maatschap- j pelijk werk en het produkt- schap voor pluimvee- en eie- l ren hebben het paasfeest van de gerepatrleerden in de voor- malige legerplaats Budel en in diverse andere opvang-en door- gangs-centra in Nederland op- I gevrolijkt door aan de ouderen per gezinslid een doosje met zes eieren aan te bieden (foto boven) en door voor de kinde- ren een eierzoekwedstrijd te organiseren waarvan de on- derste foto een beeld geeft. Voor een en ander bestond grote belang stelling. Illlllllllllllllllllllll waren. Ditzelfde geldt voor de Gelder se steden. In Zuid-Limburg was reeds tijdig veel geboekt, zodat men daar ook een bevredigende bezetting had. Dagbezoekers hebben in de grensstre ken, vooral zaterdag, veel aankopen gedaan. De boulevards aan de Noordzeekust, die bij mooi weer de gehele dag we melden van bezoekers hebben, op paaszondag nog vrij aardig kunnen profiteren van het vreemdelingenbe zoek. De jacht op warme dranken en souvenirs veroorzaakten tot verbazing der exploitanten in de vroege middag uren nog vrij veel drukte, dank zij de frisse neus, die tienduizenden vreem delingen met Pasen in ons land heb ben willen halen. „Miniatuur" trok rond duizend bézoekers Hoewel de drukte in Zeeland tij dens de paasdagen niet bepaald over stelpend is geweest, hebben toch nog tal van buitenlanders Duitsers, Fransen, Engelsen en natuurlijk ook Belgen de tocht naar onze pro vincie ondernomen en zo kon men langs de Zeeuwse wegen nog vele auto's met vreemde nummerborden aanschouwen. Zo kon het. ook gebeu ren, dat met name op het traject Vlissingen-Breskons van dc provin ciale stoombootdiensten tweede paas dag lange wachttijden gemaakt moesten worden. Eerst tegen half elf maandagavond was het aanbod van auto's aan bei de zijden van de Westerscheldc ver werkt. De gehele dag was met twee veerboten gevaren, namelijk de „Ko ningin Juliana" en met de „Wilhel- mina"; de „Prins Bernhard" kon niet worden ingeschakeld omdat deze boot voor de gebruikelijke revisie in dok ligt. Tweede paasdag was het ook in Zeeland overal drukker dan zondag. Over beide dagen telde „Miniatuur Walcheren" in Middelburg rond dui zend bezoekers; aanmerkelijk min der dan bijvoorbeeld verleden jaar, maar ook hier deed zich uiteraard de omstandigheid gelden, dat Pasen dit jaar vroeger valt dan in 1957 en dat ook „Miniatuur" nog maar sinds en kele dagen geopend is. Hoewel de drukte in Zeeland tijdens de paasdagen niet over- stelpend was, bewees de nieu- we parkeerplaats bij de pro- vinciale boot in Vlissingen toch al goede diensten. Met name tweede paasdag, toen er toch H nog vrij lange wachtijden ge- If maakt moesten worden, vonden vele auto's hier een plaats. (Foto P.Z.C.). 1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De frisse wind weerhield tal loze „paasgangers" er overigens niet van om maandag langs de Vlissingse boulevards een plaats je in de zon en vanzelfsprekend uit de wind te zoeken. De ter rassen van verscheidene café restaurants waren over het alge meen vrij goed bezet. Het vrij gure klimaat heeft onge twijfeld ook vele niet-automobilisFen van een tochtje weerhouden; fietsers en scooter-berijders waren schaars op de Zeeuwse wegen, waar de auto mobilist opmerkelijk sterk in de meerderheid was. De totaal-indruk was, dat het vreemdelingenbezoek minder was dan vorig jaar en zelfs in ..erkende toeristencentra" bleef het rustig. Zo als bijvoorbeeld in Yerseke, dat an ders bij onze zuiderburen nogal in trek is. Wel ontwaarde men daar een enkele Fransman. Uitgesproken druk was het met Pasen 1958 echter ner gens in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1