RK Middelburgs Muziekkorps heeft financiële moeilijkheden Zeeuwse Almanak In de put? KAUWEN AANVARING MET „WINNETOU" VOOR SCHEEPVAARTRAAD :mn m MIDDELBURGSE SERVEERT AL EER HALVE EEUW KOFFIE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. ZATERDAG 5 APRIL 1958 OM HET BEHOUD VAN DE „SCHUTTERIJMUZIEK" Plannen voor stichting van instrumentenfonds Het bestuur van de „Vereniging tot instandhouding van het Middelburgs Muziekkorps" heeft zich beraden op welke wflze het mogelyk zal zyn dit oude korps voor de Zeeuwse hoofdstad te behouden. De vereniging is name lijk niet meer in staat de zo dringend nodige instrumenten aan te schaffen; reeds vele malen zijn diverse instrumenten hersteld, maar daaraan komt tenslotte een eind. Ook de kosten van kleding, huisvesting enz. zijn schrik barend gestegen. Al met al Is er thans een groot tekort aan financiën. Toch heeft het bestuur de moed nog niet opgegeven en het zal alles in het werk stellen het korps voor ondergang te behoeden. In een circulaire heeft het een beroep gedaan op de burgerij om naar vermogen een steentje bij te dra gen, omdat men er van overtuigd is, dat velen het korps een goed hart toedragen. Ook worden er plannen gemaakt om door middel van een ver loting gelden bijeen te brengen 'om een instrumentenfonds te stichten. Het bestuur voelt zich gesterkt door de gedachte, dat het korps een grote populariteit onder de bevolking geniet. Een populariteit, die dateert van 1815, het jaar waarin het korps werd opgericht als onderdeel van de dienstdoende schutterij. Het kan ge rekend worden tot één der oudste korpsen van Nederland. Vele jaren heeft het zijn medewerking gegeven aan festiviteiten die in Middelburg en daarbuiten gehouden werden en momenteel nog worden gehouden. Bij K.B. van 27 februari 1815 no. 191 werd de dienstdoende schutterij ingesteld. In verschillende steden, ook in Middelburg, bleek bij deze schutterij behoefte te bestaan aan 'n muziekkorps. Tijdens de Franse overheersing was er reeds in Mid delburg een zogenaamde „cohorte urbaine", een soort burgerwacht, die deels de beschikking had over een muziekkoprs. Welnu, in 1815 gingen directeur en instrumenten van dit fAdvertentie geeft uw zenuwen rust ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond oude korps over naar het nieuwe van de schutterij. INTEKENLIJSTEN. Vrij spoedig na de oprichting tekenden verschillende inwoners in op lijsten ter ondersteuning van het korps. Echter, deze jaar lijkse bijdragen toonden een niet te stuiten neiging tot dalen, tot dat dan weer een grootscheepse actie op touw werd gezet en de inkomsten stegen. Dit beeld komt men in het verenigingsleven her haaldelijk tegen. Voorts werd het korps nog door verenigingen gesteund zoals het „Muziekcollege"; later door instellin gen met meer bekende namen zoals „de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" en „het Fonds tot Instandhouding der Instrumentale Muziek." Eerst in -1857 werd van ge meentewege een bijdrage toegekend van 51,49. Het daarop volgende jaar was dit 99-,58, kennelijk be doeld om een nadelig slot te dek ken. Gedurende de jaTen 1856 tot 1862 schijnt het korps een crisis doorgemaakt te hebben, misschien wel in verband met het kleine aan tal werkende leden (plm. 20)". Op 30 september 1857 werd het korps opgeheven om spoedig, in het daarop volgend voorjaar, te herrijzen, zodat van een feitelijke verdwijning moeilijk gesproken kan worden. Het „Muziekfonds der Middelburgsche Schutterij" ging namelijk onmiddellijk na 30 september 1857 met intekenlijst ten aan het werk en zocht tevens middelen om de functie van muzi kant bij het korps aantrekkelij ker te maken, zodat het aantal leden toenam. NOG BETAALD. Het eigenaardige van dit korps is wel, dat de muzikanten thans nóg moeten worden betaald (50 cent voor een repetitie en 75 cent voor een concert), een uitvloeisel uit vroege re dagen, al wordt dit voorschrift de laatste jaren, gezien de middelen, niet meer toegepast. Vóór 1857 ont vingen de muzikanten slechts een geringe toelage; na dat jaar zijn de (Vervolg op pag. 5) NASLEEP RAMP OP WESTERSCHELDE Schip voerde geen navigatielichten De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de aanva ring, die het Duitse motorschip „Plan" op 21 oktober van het vorige jaar in de Westerschelde ter hoogte van de Biezelingse Ham had met het motorschip „Winnetou" van dezelfde nationaliteit. De „Winnetou" had geen navigatielichten gevoerd, tenge volge waarvan de aanvaring ontstond en de „Plan" onmiddellijk na de aan varing onder de golven verdween. Beide schepen hadden Belgische loodsen aan boord, die echter ter zit ting van de raad niet konden ver schijnen. Daarom achtte de hoofdin specteur voor de scheepvaart het be ter om niet op de schuldvraag in te gaan. Toch werd de zaak behandeld wegens de lering, die eruit getrokken kan worden. In de laatste tijd, zo werd ge zegd, is de navigatieverllchtfng technisch zó goed in orde, dat er ten volle op wordt vertrouwd en dat de controle erop wel eens wordt nagelaten. Op 21 oktober brandden de lich ten van de „Winnetou" niet en op de „Plan" is men blijkbaar ge schrokken, toen vooruit een onver licht voorwerp werd verkend en heeft men een noodmanoeuvre ge maakt. Toen was een aanvaring niet meer te vermijden. VAN TOT OUD-BAARLANDER PROMOVEERDE.... Wij meldden reeds, dat de oud- Baarlander ir. J. A. I). Zeevaart aan de landbouwhogeschool te Wagenin- gen de doctorstitel behaalde. Wat wij nog niet vermeldden was, dat de heer Zeevaart met zijn paranimfen in een door zwarte paarden bespannen open rijtuig aan het hoofdgebouw van de landbouwhogeschool arriveerde. In de senaatskamer trof hij vele vrien den, belangstellenden en zijn faniiie- leden nit Baarland, die, evenals Baar- lands oud-burgemeester Vogelaar, naar Wageningen waren gekomen. Ir. Zeevaart verdedigde zijn proef schrift „Flower formation as studied by grafting", nadat prof. dr. S. J. Wellensiek, de promotor, een inlei dend vraaggesprek had gevoerd. Na dat de senaat zich hierop in raadka mer had teruggetrokken, werd ir. Zeevaart medegedeeld, dat hem de SIGAAR... De eigenaar van een restaurant in Hulst ontving opgewekt een goede relatie en nauwelijks vjas de man ge seten oj de restaurant-bezitter pre senteerde hem een sigaar. Het rookgerei werd in dank aan vaard en direct ontstoken. Aanvan- kelijk genoeglijk dampend leunde de goede relatie behaaglijk achter over in een gemakkelijke stoel, maar toen de sigaar nauwelijks halfweg in rook was opgegaan, legde hij het ruime, resterende gedeelte terzijde. Daar lag driekwart sigaar, smade lijk te vergaan in een asbak en de restaurant-eigenaar, ietxout pijnlijk getroffen, in formeerde belangstel lend: „Is 't ie niet lekker Y". De relatie zweeg even, keek toen naar de sigaar en sprak: ,JItj wel. Maar ik niet meer...." doctorstitel in de landbouwkunde was toegekend. Tenslotte was er een drukbezochte receptie. MISLUKTE MANOEUVRE. Een heer uit Vierssen (West- Duitaland) bestuurde een perso nenauto op Schouwen-Duiveland. Hij zocht een tehuis voor zijn va kantie, die hij in het rijk be- strande en beboste Schouwen-Dul- veland wil doorbrengen, iets, waar we wel kunnen inkomen. Toen deze Duitse heer de Dale- boutsweg te Haamstede wilde uit draaien, naderde over de Hoge- weg een vrachtauto, die door de Haamsteedse heer P. v. D. werd bestuurd. Deze week echter te veel uit, waarbij zijn wagen een stapel bouwstenen gedeeltelijk in de sloot schoof. De vrachtwagen werd hierbij aan de voorkant enigszins beschadigd. De Duitse wagen werd niet beschadigd. fAdvertentie Het blijkt dus, dat het altijd nodig is de navigatielichten te controleren, wanneer men een schipf in zicht krijgt. De raad voegt er in zijn oor deel aan toe,dat de loods van de „Plan", toen hij het „dónkere voor werp" zag, niet zeker wist of dit een varend schip was en bakboordroer liet geven. Dit was de noodlottige manoeuvre. Voorts spreekt de raad een woord van lof uit voor allen, die door hun snel handelen aan de red ding hebben meegeholpen. Wat be treft de controle op het goed bran den van de navigatielichten sluit de raad zich aan bij de opmerking, die de inspecteur hierover maakte. 1 Toestand slachtoffers van explosie is redelijk De toestand van de in het zieken huis te Sluiskil opgenomen slachtof fers van de explosie in de Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent is redelijk goed, zo vernamen wij. Vah de vijf opgenomen arbeiders is de 50- jarige heer L. de Vries uit Sas van Gent er het ernstigst aan toe, maar ook zijn toestand is hoopgevend. Over de produktie in het bedrijf werd nog medegedeeld, dat deze ver moedelijk dinsdag a.s. weer normaal zal zijn. Men zal oude, nog in reserve gehouden machines inschakelen. Motorrijder uit Nieuwdorp gewond bij ongeval Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur is op de Halsterseweg te Bergen op Zoom een vrij ernstig ongeluk ge beurd, waarbij de motorrijder J. M. uit Nieuwdorp ernstig is gewond. M. kwam per motor uit de richting Tholen gereaen, toen plotseling een hond de weg overstak waardoor de motorrijder over de kop sloeg. De hond werd direct gedood. M. liep een ernsti ge hoofdwonde op en werd bewuste loos per ambulance-auto naar het Al- femeen Burger Gasthuis te Bergen op oom vervoerd. Grote belangstelling voor „Bezige Handen II". Termijn van inzending nog niet gesloten De Provinciale Huisvlijttentoon- stelling „Bezige Handen II", welke van 10 tot en met 14 juni a.s. in het Schuttershof te Middeiburg zal wor den gehouden, mag zich reeds thans in een grote belangstelling verheugen. Tot heden zijn bij de commissie de aanmeldingen binnengekomen van 230 personen, die ongeveer 600 werkstuk ken zullen inzenden. Deze inzendin gen komen uit alle delen van de pro vincie, waardoor het provinciale van' de tentoonstelling zeer zeker tot zijn recht zal komen. De termijn van inzending blijft nog opengesteld, zodat ieder, die wel een formulier heeft aangevraagd en dit nog niet heeft ingezonden, volop de gelegenheid krijgt tot deelname. Bij velen schijnt echter een misver stand te bestaan over de waarde van inzending. Men dient te bedenken, dat het doel van deze tentoonstelling is een demonstratie te geven van de vrije tijdsbesteding in Zeeland en bo vendien een expositie van volkshuis- vlijt. Daarom moet men niet bij voor baat aannemen, dat eigen werk min der belangrijk is dan dat van ande ren. Er zijn reeds vele belangrijke prijzen. De commissie mocht van de commissaris der koningin in Zeeland een zilveren medaille ontvangen, terwijl vele burgemeesters en ge meentebesturen, benevens verschillen de zaken en bedrijven herinnerings medailles en kunstvoorwerpen be schikbaar stelden. Subsidie voor uitvoering werken op Walcheren Het Coördinatiecollege voor open bare werk ente Den Haag heeft sub sidie toegezegd voor het draineren van respectievelijk 500 en 250 ha bouw- en weiland. Dit werk zal in handkracht door de herverkavelings commissie Walcheren ter bestrijding van de werkloosheid worden uitge voerd. De minister van sociale zaken heeft zich met deze subsidietoezegging ver enigd. Door de uitvoering van deze objec ten zal werk worden verschaft aan 80 man voor de duur van 47 weken. Thans reeds zijn uit Walcheren af komstige werklozen tewerkgesteld bij de uitvoering van lierverkavelings- werken te Eilewoutsdijk, welk werk, eveneens in handkracht uit te voeren, arbeid verschaft aan honderd man gedurende 51 weken. Het vervoer vanuit Walcheren naar Zuid-Beve land gebeurt per autobus. Zeeuwse kanarietelers te Bergen op Zoom bijeen In de Korenbeurs te Bergen op Zoom hield de „Zeeuwse afdeling" yan de Algemene Nederlandse Bond van Ka narietelers en Vogelbescherming een speciale vergadering waarin de op richting van gewest zeven van deze bond ter sprake kwam. Aanwezig waren o.a. de penningmeester van het hoofdbestuur en afgevaardigden van de aangesloten verenigingen te Vlissingen, Middelburg, Axel, Sas van Gent, Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes en Hoofdplaat. Na een openingswoord van de waarnemend voorzitter, de heer B. J. Scheppink, volgden bestuursverkiezingen waarbij de heer Scheppink tot voorzitter werd gekozen. Het verdere bestuur is samengesteld uit de heren De Klerk uit Middelburg (secretaris) H. Roozen uit Goes (penningmeester), Geldof uit Middelburg en v. d. Broek uit Vlissingen (commissarissen). Voor de speciale clubs werden als afgevaardigden gekozen: voor de har zen de heer A. Schrijver uit Goes, voor de kleurkanaries de heer Borg- steijn uit Axel en voor de watersla gers de heer Geldhof uit Middelburg. „De Edelzanger" uit Bergen op Zoom zal de gewestelijke tentoon stelling organiseren en wel omstreeks Kerstmis. Alle verenigingen van dit nieuwe gewest zullen dan, zo werd besloten, vogels inzenden. Expositie verlengd De expositie van de dames Margo Steinmetz-VInk, Nel van der Chys, de heer Wicher Meursing en de heer en mevrouw Aalbers-Kollewijn, die in de kunstzaal Van Benthem en Jutting te Middelburg gehouden wordt, is wegens de grote belang stelling verlengd tot en met zaterdag 12 april a.s. Middelburger had botsing in Bergen op Zoom Op het kruispunt bij de Vierwlndep te Bergen op Zoom werd een personen auto, bestuurd door de heer A. D. uit Middelburg, aangereden door een auto, bestuurd door A. J. uit Amsterdam, D. stopte op het kruispunt om het ver keer voorrang te verlenen, doch dit af remmen werd niet of te laat opge merkt door J. Deze reed de auto van D. van achteren aan waardoor beide wagens werden beschadigd. Drink dan een flesje vloeibaar optimisme. RIVELLA.de alcoholvrije drank, die het leven kleur en fleur geeft Verfrissend en opwekkend, pittig en toch zacht Een ideale alcoholvrije tafeldrank. Bevordert de spijsvertering. RIVELLA is een natuurproduct uit melk! Sprankelend goudgeelf Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven Benoemingen waterschappen Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd met ingang van 9 april 1958, tot dijkgraaf van het waterschap Poort vliet, C. J. van Westen te Poortvliet en tot gezworene van het waterschap St. Philipsland, N. L. de Oude te St. Philipsland. Het was vrijdag een feestelijke dag voor de heer Chr. Gabrielse, want die dag werd zijn vernieuw de zaak café „De Koophandel" aan de Markt te Middelburg geo pend. Maar het was het ook voor mevrouw T. Adriaanse-Tenhuize te Middelburg, die zo nauw ver bonden is met café „De Koophan del". Want 50 jaar lang zorgt me vrouw Adriaanse er al voor, dat de bezoekers van het café hun kopje koffie, thee, soep enz. krij gen. Binnenkort wordt mevrouw Adriaanse 85 jaar, maar die hoge leeftijd zou men haar werkelijk niet geven. Eerder 60 jaar, want zij is nog bijzonder vitaal. „Zitten op een stoel kan ik bijna niet," vertelde zij ons, „ik moet altijd wat te doen hebben." Vijftig jaar geleden kwam me vrouw Adriaanse in dienst bij de vader van de heer Chr. Gabrielse, die rond tien jaar eerder „De Koophandel" aan de Markt ge opend had; een smal en lang café tussen enkele „dikkere broeders". Overigens is van die „dienstbe trekking" niet veel meer overge bleven, want mevrouw Adriaanse is in die halve eeuw als het ware een huisgenoot geworden van de familie Gabrielse. Nog niet zo lang geleden kwam zij er driemaal in de week; op dinsdag, donderdag en vrijdag. Vooral op de donderdagen is er veel werk aan de winkel, want dan was en is het marktdag. Honder den Zeeuwse boeren, veehande laars, kooplieden en wie er al niet meer handeldrijven in de Zeeuwse hoofdstad, lopen dan in en uit cn mevrouw Adriaanse zorgt ervoor, dat zij tijdens hun zakengesprek- ken voorzien worden van kofrie of soep. Zelfs vandaag de dag nog, al is zij dan de acht „kruisjes" al lang gepasseerd. Het is nog maar zelden ge beurd, dat zij een dag moest overslaan. Vroeger was zij elke dinsdag, donderdag en vrijdag present, van half twaalf dos morgens tot half negen des avonds. En tussen het koffie- en soepbrengen door boende zij nog omstreeks het avonduur een stuk of veertig stoelen. Dinsdags en vrijdags moet mevrouw Adriaanse nu verstek laten guan en ook het stoelen boenen Ts er niet meer bij. Maar bijna elke donderdag kan de heer Gabriel se op haar rekenen. En al re gent het pijpestelen of vriest MEVROUW ADRIAANSE ....wat te doen hebben.... (Foto P.Z.C.) het bloemen op de ramen, me vrouw Adriaanse zal zich er niet doou laten weerhouden. „Ik vindt het gezellig om er te hel pen," zegt zij simpel en wie haar bezig ziet in haar huiska mer in de Koepoortstraat, kan zich dat best voorstellen. Overigens is dit niet de eerste keer, dat mevrouw Adriaanse „in het nieuws" komt. Begin 1956 was het echtpaar Adriaanse 65 jaar getrouwd. Op 9 januari 3891 tra den de heer en mevrouw Adriaan se te Zoutelande in het huwelijk, waar de heer Adriaanse op de mo len van zijn vader werkte. Vele laren woonde het echtpaar in de thans gerestaureerde Seismolen te Middelburg. KUNST. Schilderijen en houtplastieken Vlissingen, kunstzaal Bikker; Peter van den Braken en J. H. Bakker. HET IS VOORAL de levenswarme tinteling in de kleuren, die opvalt in het werk van de Nijmeegse „zwer vende" kunstschilder Peter van den Braken, van wie nog tot 19 april a.s. werk te zien is in de kunstzaal Bik ker te Vlissingen. Die kleuren gloeien in de herfstlandschappen en fonkelen in het koele blauw van de winterse impressies; twee onderwerpen, waar in Van den Braken excelleert en die getuigen van zijn liefde voor de na tuur zowel als van zijn grote werk drift. In de hier tentoongestelde doe ken vindt men de weerslag van een zwervend leven in binnen- en buiten land. Van den Braken paart een nij ver vakmanschap aan een in vele ge vallen geïnspireerde bezieling en waar die twee factoren elkaar raken ont staat een nobel, gedegen en bovenal oprecht mooi kunstwerk, waarvan als uitstekend voorbeeld kan dien „Herfst in Brabant" (no. 3). De schilder trof in dit doek volkomen zuiver de zon- doorgloeide sfeer van een Hollandse herfstdag in onzegbaar warme kleu ren geel en bruin. Een eerlijk getuige nis van een man, die de schoonheid mint en haar met aanwending van al zijn talent ook weer tot schoonheid herleidt. Men zal begrepen hebben, dat Van den Braken niemand voor een raad sel stelt in zijn werk; het is tradi tioneel en op de man af. Zonder om wegen maakt hij de beschouwer deel genoot van zijn in kleur en compositie gevangen ontroering en dat is in vele gevallen een weldadige ervaring. Een enkele maal. in de stillevens met na me, slaagt hij daar niet in. Deze doe ken bleven een weinig plichtmatig, met uitzondering van het stralende „Boeket" (no. 21). Maar in de landschappen trilt de levende natuur, in gave. harmonische opbouw en in rijke, altijd verantwoord gebruikte kleuren. In „Voorjaar" (no. 13) zeilen de wolken langs een on stuimige hemel en voelt ge de wind als het ware door de bomen ruisen; in „Winter in een bos" (no. 5) treft de koele klaarte in vele nuancen blauw en in een „Anticoste shore (no. 29) ondergaat ge de dreiging van een onheilspellende atmosfeer, getrof fen ln de schildering van een grauwe zee en naakte rotsen. Voor alles is Van den Braken dus landschapsschil der en zodra hij andere wegen bewan delt (in „Porte d' Horloge" no. 12 bijvoorbeeld) voelt ge de verstarring, de aanmerkelijk geringere beziel ng. Zo'n doek blijft gaaf vakmanschap zonder meer. Maar in de meeste van zijn werken treft het waarachtige kunstenaarschap van Van den Bra ken en treft vooral de óngekun6telde en talentvolle wijz^, waarop hij het belijdt. Een bijzonder mooie tentoon stelling. De Vlissinger J. H. Bakker expo seert in kunstzaal Bikker tegelijker tijd een aantal van zijn houtplastle- kên; knap „geboetseerde" dierfiguren uit een ongebruikelijke en vermoede lijk erg onwillige materie, namelijk boomwortels- en takken. Dit werk be zit de charme van het oorspronkelijke en getuigt bovendien van een artis tieke smaak en van grote handvaar digheid. Een uitzonderlijke vorm van kunstnijverheid, waarin de heer Bak ker opmerkelijk goede resultaten be reikt; zijn scheppingen zijn uiterst decoratief. v. B. VANDAAG. Middelburg Electro: „Funny Face". 7 en 9.15 uur, a.l.j Schouwburg: „Vo gelvrij verklaard", 8 uur, 14 j.; Van Benthem en Jutting: expositie Kunst en Kunstnijverheid. Vlissingen Alhambra: „De trein van tien over drie", 7 en 9 uur, 14 j.: Luxor: „Bloedige vergelding", 7 en 9 uur. 14 j. Kunsthandel Bikker: Schil derijen van Peter van den Braken en houtplastieken van J. H. Bakker. Goes Grand: „Strijd tegen verdovende middelen", 7 en 9 uur, 18 j. MORGEN. Middelburg Electro: Als zaterdag, 7.30 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Als zater dag, 2.30 en 8 uur. Vlissingen Alhambra: Als zaterdag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als zaterdag, 3, 7 en 9 uur; Concertgebouw: Les Rats des St. Germain (Dixieland). Goes Grand: Als zaterdag, 7 en 9 uur: „Het monster van Venus", 3 uur, 14 j.; Grote Markt: Concert .Hosanna", 11.10 uur. Sladhuistoren: koperkwar tet, 8.30 uur ('s morgens). OVERMORGEN. Middelburg Electro: „Loving You", 3.30, 7 en 9.15 uur: Schouwburg: Ba taljon der Verdoemden", 2.30 en 8 uur. Vlissingen Alhambra: „Strijd tegen verdovende middelen", 3, 7 en 9 uur, 18 J.; Luxor: „Het monster van Venus", 3, 7 en .9 uur, 14 Jaar; Con certgebouw: „Les rats des St. Ger main". Goes Grand: „De trein van tien over drie", a, 4, 7 en 9 uur, U jar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2