PROF. ZIJLSTRA: KANS OP PRIJSDALING „Ieder een beetje kapitaalbezitter" Geschenken voor Enschede van Ouwerkerk en Nieuwerkerk KLANKBORD 1 ZOON VAN PUZZELMAKER WERD GEARRESTEERD VRIJDAG 4 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. S Exclusief interview bij economische zaken Voor verreweg de meeste Nederlanders draait de economie in belangrijke mate om de kosten van levensonderhoud. Stijgen de prijzen, dan wordt het steeds moeilijker de touwtjes aan elkaar te knopen. Gelukkig zijn die kosten van levensonderhoud de laatste maanden oni pre cies te zijn van augustus 1957 tot en met februa ri 1958 onveranderd gebleven. Maar wat zul len zij in de naaste toekomst gaan doen? Per slot van rekening zijn de prijzen op de wereld- grondstoffenmarkten gedaald terwijl ook de zee vrachten in de wilde vaart aanzienlijk goedko per zijn geworden. De verwachting van het Cen traal Planbureau is zo begon prof. Zijlstra dat de kosten van levensonderhoud in 1958 ge middeld 1 punt hoger zullen worden dan het ge middelde van 1957. In feite betekent dit dus een verlaging ten opzichte van het peil van het eind van 1957. Het gemiddelde voor 1957 namelijk is het indexcijfer 114 (exclusief A.O.W.), 1 punt hoger is dus ruwweg 115, maar eind 1957 was het 118. Verbetering van in- en uitvoer zeer belangrijk geacht Er zijn volgens prof. Zijlstra twee mogelijkheden voor een prijs verlaging. In de eerste plaats de gezakte grondstoffenprijzen en vrachttarieven en in de tweede plaats de kans dat er weer een normale groenten- en fruitoogst komt. De laatste twee jaren was het groenten- en fruitseizoen buitengewoon slecht. Zijn deze krachten voldoende? Dat is volgens de minister moeilijk te zeggen. Maar toch had hij een redelijke verwachting dat de kosten van levensonderhoud dit jaar gemiddeld genomen lager komen te liggen clan het gemiddelde van vorig jaar. Verschillende prijzen zijn de laatste maanden al gedaald: benzine, petroleum, brood, enkele textielsoorten. Bovendien zouden wij, als alles normaal zou zijn, thans een prijsstijging moeten hebben. Belangrijk acht de minister het ook, dat de prijsstabilisatie zich weer kan terugtrekken van die ge bieden waar de concurrentie voldoen de werkt. Zo is er een afspraak met de kruideniers gemaakt dat geen voorafgaand overleg over de prijs ontwikkeling meer nodig is: de situa tie toch in deze sector is rustig. Mo menteel zijn er onderhandelingen met de textielsector voor eenzelfde regeling. Op 1 januari 1958 is de Euromarkt formeel in werking getreden. Er zijn organen ontstaan, terwijl het admi nistratieve apparaat wordt opge bouwd. Wat zal de consument hier van merken? Wanneer worden de kosten van levensonderhoud beïn vloed Voorlopig merkt hij er volgens prof. Zijlstra niets van. In Ue komende vier jaar moeten wij wel tot de zogenaamde harmoni satie komen op het terrein van de vakantie, het overwerk en de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Hier zal dus inderdaad wel invloed op het kostenpeil van uitgaan maar in de allernaaste toekomst is dit toch niet te verwachten. Voorts zullen er misschien enkele afspraken komen op het gebied van de landbouwpolitiek: b.v. dat wij Frans graan zouden moeten nemen. Doch het zal volgens prof. Zijlstra nog wel even duren voordat het zo ver is. Met andere woorden: de eerste ja ren zullen de consumenten van de Euromarkt geen pijn hebben in de vorm van stijgende kosten van le vensonderhoud. Bestedingsbeperking Dank zij de bestedingsbeperking zjjn de bestedingen van ondernemers, overheid en consumenten teruggelo pen. Dit was nodig om de overspan ning van de economie te verminde ren. Maar zo vroegen wij de mi nister doorkruisen de huidige maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid nu niet de bestedings beperking Prof. Zijlstra ontkende dit. Het doel is hei totaal aan bestedingen te verminderen. Dit wil niet zeg gen dat de bestedingen in alle sectoren evenveel naar beneden moeten. Het is heel goed moge lijk in de ene sector, waar de toe stand wat gunstiger is, wat meer weg te halen om dat aan een an dere sector te doen toekomen, ter wijl toch het totale niveau daalt. In totaal wordt er voor een bedrag van circa 60 miljoen een beroep op de rijksbegroting gedaan (o.a. voor ONDERDOMPELING Chiu hiu-hsin, een 32-jarige employé van het wijn en tabaksbureau van de regering op Formosa, kan niet zwemmen maar wist zich noehthans drijvende te hou den toen hij een maand geleden in een tank viel waar 22.000 liters wit te wijn lagen opgeslagen. Men bracht de man naar een ziekenhuis. Thans, een maand na de onderdompe ling, is Chiu hiu-shin echter, naar zijn artsen melden, „nog steed3 in staat van dronkenschap". GEEN GIN De hertog van Bedford kwam, zoals hij beloofd had, naar de cocktail-party die in Grosvenor Hou se, een duur hotel in Londen, gehou den werd. Hets feestje was gearran geerd ter gelegenheid van de derde zuivelweek. Maar de hertog had een introducé by zich: Ethelyne. Ethelyne is een Jer sey koe die talrijke prijzen heeft ge kregen voor een fabuleuze melkpro- duktie. De hertog vond dat Ethelyne zich zo verdienstelijk heeft gemaakt voor de Engelse zuivel, dat men haar ook had moeten uitnodigen. Dus leidde hg Ethelyne de trappen op naar de balzaal van het hotel. 32 liter melk gaf de koe en natuurlijk werd die melk opgedronken. Maar de gin and tonic die men Ethelyne voorhield weigerde ze en zelfs wilde het beest geen slokje van haar eigen melk. Het feest leed daar echter niet on der. aanvullende werken en overheidsbe stedingen). Alleen als deze uitgaven op inflatoire wijze gefinancierd zou den worden, werkt dit tegen de be stedingsbeperking in. Dit is, zo zei de minister met nadruk, vanzelfspre kend niet de bedoeling. Prof Zijlstra achtto de verbetering in de in- en uitvoer uitermate be langrijk. Dit blijkt direct als wij de cijfers, vergelijken met de periode juli 1956/juni 1957. Nemen wij alleen de twee eerste maanden van het jaar, dan zien wij in.januari en fe bruari 1958 een invoersaldo van 857 miljoen en 'in januari en fe bruari 1957 een invoersaldo van 805 miljoen. Dat is dus een verbe tering in de dekking van ongeveer 450 miljoen. Investeringen Waarom loopt de invoer terug? Niet omdat er aan de grens maatre gelen worden genomen. Wel omdat de ondernemers besloten hebben min der in het buitenland te bestellen. Het zwaartepunt ligt dus bij de on dernemers. De vraag is alleen of de investeringen, die momenteel terug lopen, niet te hard teruglopen met het oog op onze toekomst. De groeiende bevolking dwingt ons het industriële apparaat in de breed te en vooral in de diepte uit te brei den, ten einde werkgelegenheid en meer produkten te scheppen. Er kan dus een tegenstelling zijn tussen de dalende investeringen van tiians en de noodzaak van meer industrialisa tie voor morgen. Minister Zijlstra heeft zij» denkbeelden hierover neer gelegd in een industrialisatienota. welke nagenoeg gereed is. Zij zal binnenkort in de ministerraad wor- (Vervolg op i 11) WIST WINNAAR TEVOREN TEVEEL? Won - onder andere namen - tweemaal grote geldprijs TWEEMAAL is mr. A. D., ambte naar bij het ministerie van econo mische zaken, een grote geldprijs ten deel gevallen in de wekelijkse puzzel Wie Weet Die Wint van het dagblad De Telegraaf. Eén maal op de naam van zijn vrouw en eenmaal op de meis jesnaam van zijn schoonmoeder. Mr. A. D. echter is de zoon van de Neer landicus dr. F. C. D., één der samen stellers van de puzzel. Woensdag morgen is mr. A. D. door de Haagse recherche gearresteerd, verdacht van oplichting dan wel valsheid in ge schrifte, omdat men van oordeel is dat hij de oplossingen, althans een deel ervan, tevoren kende. De ver dachte, die in januari van dit jaar prijzen van 3500 en van 11.000 won, heeft ontkend, dat hij zich aan valsheid in geschrifte of oplichting heeft schuldig gemaakt. Volgens Het Binnenhof zou de Neerlandicus, toen hij uitgenodigd werd aan de puzzelredactie van De Telegraaf mee te werken, de aan dacht van de redactie erop hebben gevestigd, dat zijn zoon een ver woed puzzelaar was en altijd aan Wie Weet Die Wint meedeed. „Dat is niet zo erg," zei de directie van het dagblad, maar adviseerde de jurist tevens de puzzels dan onder een andere naam in te zenden. In Donderdagmiddag heeft de burge meester van Ouwerkerk, de heer J. Romeijn, in de mozaïek zaal van het stadhuis te Enschede enkele geschen ken aangeboden als dank voor de hulp. die de gemeenten Ouxcerkerk en Nieuwerkerk bij de ramp moch ten ontvangen. De heer Romeijn middenover handigt hier een zilveren presenteer blad aan de burgemeester van En schedede heer M. van Veen (links). Burgemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk (linies) kijkt toe. (Foto P.Z.C.) januari won A. D. voor de eerste maal; de winnende oplossing had hij ingezonden onder de naam van zijn vrouw. In overleg met De Te legraaf besloot men dit adres voor de publikatie te veranderen in dat van de schoonmoeder van mr. A. D. Maar men beging een ver gissing en vermeldde het verkéér- de adres in de krant. A. D. beloofde toen niet meer zijn eigen adres te gebruiken. Drie weken later won hij wéér een prijsnu op de meisjesnaam van zijn schoon moeder. Wederom verschreef men zich: in de krant kwam een ver keerd huisnummer te staan. Hierna volgde een verzoek van de directie van De Telegraaf aan mr. D. om niet meer naar de puzzelpot mee te dingen. De bewoner van het laatste Ministeriële mening Onze economische hemel is nog altijd zwaar bewolkt. Er is een behoorlijke werkloosheid, in vele bedrijven wordt korter gewerkt terwijl de winstmarges door ge stegen kosten en gedaalde pro- duktie kleiner zijn geworden. Me nige ondernemer is dan ook verre van optimistisch over de toekomst Toch zijn er wel enkele lichtere plekken aan de hemel: de uitvoer is aan het stijgen, de invoer is afgenomen, de deviezenreserves nemen sterk toe, de kapitaal rente daalt terwijl in een enkel bedrijf de orders alweer iets toe nemen. Nu de kaaften zo geschud liggen, is het goed het oordeel te verne men van hen, die van hun hoge post af onze economie kunnen overzien en beoordelen. Daarom stellen wij het buitengewoon op prijs dat prof. dr. J. Zijlstra, mi nister van economische zaken, ons een interview heeft willen toe staan en daarin zij visie op be paalde problemen en economische mogelijkheden heeft willen geven. Jongen uit trein gevallen en op slag gedood. Woensdagavond is de elfjarige A. van O. uit Oakleigh in Victoria (Australië) bij Tilburg uit de daar passerende „Rheingold"-expressetrein gevallen en op slag gedood. De Jon gen, die maandag twaalf jaar zou zijn geworden, was met zijn moeder op weg naar zijn geboorteplaats Den Haag om daar een bezoek te brengen aan zijn grootvader die ziek ligt. Bij het onderzoek is gebleken, dat de knaap van plan was naar het toi let te gaan, hij heeft de verkeerde deur geopend sloeg uit de trein en kwam zo ongelukkig terecht dat hij direct overleed. foutieve adres kwam na een kort onderzoek by de Haagse politie. Hij klaagde over overlast van mensen die hem met het winnen van de 11.000 wilden feliciteren. De politie ging zelf op zoek en voelde toen nattigheid Gebleken is inmiddels, dat mr. D. wél de vragen van zijn vader goed had opgelost, maar In het deel van de op gaven dat door de puzzelredactie zelf was samengesteld, ook verkeerde ant woorden had gegeven. De recherche zet haar onderzoek voort; de gearresteerde zal verhoord worden en het proces-verbaal zal worden voorgelegd aan de Haagse of ficier van justitie, mr. dr. J. Maris. „Een spel van vergissingen" zo noemde de hoofdredacteur van De Telegraaf deze verwikkelingen rond om Wie Weet Die Wint. Indertijd bracht het blad een opgewekte re portage over de dame, die „pas abon nee was en prompt enige prijswin- nares werd." Aan de goede trouw van de puzzelmaker wordt noch door de politie, noch door het Amsterdamse dagblad getwijfeld. Prof. dr. J. ZIJLSTRA Man sloeg vrouw bij twist dood Naar thans bekend wordt heeft de 45-jarige G. V. te Monster woensdag rijn 43-jarige echtgenote A. R. V. S. tijdens een ruzie met een hamer op het hoofd geslagen en daarna ver moedelijk gewurgd. Dit Is uitgekomen na een onderzoek dat de politie van Monster onder leiding van de korps chef inspecteur Wurging, instelde na een melding die een arts woensdag op het politiebureau deed, dat de vrouw door een val by haar huishoudeiyke werkzaamheden om het leven was ge komen. De politie trof de vrouw inderdaad levenloos aan op de overloop, boven aan de trap in haar huis aan de Zee straat, maar kreeg reeds direct arg waan bij het zien van de verwondin gen aan haar hoofd. Dr. Zeldenrust uit Den Haag stelde toen op verzoek van de politie een on derzoek in. De 45-jarige V. werd in arrest gesteld, 's Middags verrichtte dr. Zeldenrust sectie op het lyk. Hier uit bleek, dat de vrouw een geweld dadige dood was gestorven. De man heeft bekend de schuldige te zgn. Hij vertelde dat zyn vrouw aan het werk was en hem omstreeks half elf naar boven riep om een luik te repareren. Om nog onbekende oor zaak is toen ruzie tussen de beide echtelieden ontstaan, een twist die zo hoog liep, dat de man zich niet kon beheersen en zijn vrouw met een ha mer énige slagen op het hoofd gaf. Zg was daarna niet dood, maar hg zou haar nog hebben vastgegrepen, zoda nig, dat ze door verstikking om het leven kwam. Drie gewonden bij felle brand in Groningen, In de werkplaats van de rijwielzaak van de firma P. Kruizenga te Gronin gen is gisteren een felle brand uitge broken. Het vuur ontstond in de werkplaats door een tot nu toe on bekende oorzaak en greep snel om zich heen: in een ommezien stond de werkplaats in brand. De brandweer, die zeer snel met groot materieel aankwam, was het vuur in betrekke lijk korte tijd meester. Twee volwassenen en een jongetje van drie jaar werden bij deze brand gewond en moesten door de G. G. en G. D. naar het Academisch zieken huis worden gebracht. De brand is ontstaan doordat een tank met gemengde brandstof voor bromfietsen losschoot van de muur. ZEEUWS BEZOEK AAN TEXTIELSTAD Dankbetoon voor hulp na ramp Namens de bevolking van Ouwerkerk en Nieuwerkerk heeft donder dagmiddag Ouwerkerks burgemeester, de heer J. Romeijn, in de mozaïek zaal van het stadhuis te Enschede enkele geschenken aangeboden als dank voor de hulp, die de beide Zeeuwse gemeenten bij do watersnood ramp van februari 1953 van Enschede hebben ondervonden. De heer Romeijn en zijn collega van Nieuwerkerk, de heer A. A. van Eeten, waren voor deze gelegenheid met hun echtgenoten en de beide voltallige gemeen teraden naar Enschede gegaan. Met dit Zeeuwse bezoek aan de Twentse textielstad is definitief een streep gezet onder de adoptie van de twee dorpen op Schouwen-Duiveland door Enschede. Zoals bekend, bestaat het ge schenk van de gemeenten Ouwer kerk en Nieuwerkerk aan Ensche de uit een aantal zilveren presen teerbladen, een zilveren kandelaar, twee ovale presenteerbladen en verschillende kleinere presentjes, waarin de wapens van de beide ge meenten zijn gegraveerd met de woorden: „Aangeboden als dank voor de ontvangen hulp bij de wa tersnoodramp 1953". In de mozaïekzaal van het gemeen tehuls werden de gasten verwelkomd door de burgemeester van Enschede, de heer M. van Veen. De heer Van Veen memoreerde in een korte inlei ding de totstandkoming van de adoptie, en zei vervolgens: „Het ver heugt ons dat we jets hebben kun nen doen om de nood te lenigen. De hulp uit Enschede is niet alleen van de zijde van het gemeentebestuur gekomen. De gehele bevolking heeft meegewerkt. Nu wilt U ons hiervoor iets aanbieden," aldus de heer Van Veen, „en wij hebben dit helaas niet kunnen voorkomen hoewel wij dat graag hadden gedaan. Voor de hulp, die wij hebben verleend, is géén dank verschuldigd." Voordat de heer Van Veen het woord gaf aan burgemeester J. Romeijn van Ouwerkerk overhan digde hij de heer Romeijn eerst nog de blanco volmacht, die hij in dertijd van Ouwerkerks burge meester had gekregen. Deze vol macht gaf burgemeester Van Veen vrijheid te allen tijde, tijdens en na de ramp, in Ouwerkerk te ko men en in alle omstandigheden. „Andere zijde Burgemeester Romeijn, die tevens sprak namens de gemeente Nieu werkerk, was van oordeel, dat nu, bij de afsluiting der adoptatie, niet diep meer op de ramp ingegaan moest worden. „Wij zijn in Enschede geko men om uiting te geven aan onze dankbaarheid. Onze gemeenten heb ben lange tijd uitsluitend gestaan aan de kant van hen, die ontvingen en we zijn blij, dat we nu iets terug kunnen doen," aldus de heer Ro meijn. „Ouwerkerk en Nieuwerkerk prij zen zich gelukkig dat zij slecht3 zó kort na de ramp weer aan de andere zijde kunnen staan. De hulp, die En schede ons heeft geboden, is van zeer grote betekenis geweest voor de be volking van de beide dorpen en uw medewerking getuigt van grote men selijkheid, waarvoor de dank niet groot genoeg kan zijn. Het heeft ons de moed gegeven ons te herstellen van de zware inzinking né, de ramp." Het gemeentebestuur van Ensche de, dat voor kort niet wist, welke geschenken van Ouwerkerk en Nieu werkerk zouden worden ontvangen, toonde zich zeer verrast bij de over handiging van de zilveren gebruiks voorwerpen. Mevrouw Van Veen, de echtgenote van de burgemeester, werd een zilveren trommel aangebo den als dank voor de Tote activi teit, die zij heeft ontwikkeld bij de inzameling door het U.V.V. Aan ver schillende personen, die zich voor de adoptie hebben ingespannen, werd het boek „Gekwelde grond" overhan- Het Wereldgebeuren Debutant Bij zijn bezoek aan Hongarije wordt de Rus Nikita S. Kroesj- tsjew, die dezer dagen aan zijn functie van partijleider aie van pre mier toevoegde, vergezeld door een man die tot dusver nog niet bijzonder op de voorgrond is getreden. Maar van deze Frol Romanowitsj Kozlow neemt men aan, dat hij onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden een soortement „kroonprins" van de nieuwe „tsaar" Kroesjtsjew is. Hij heeft vooral de laatste etappe naar dit stadium in recordtijd afgelegd. Kolslow werd in 1908 geboren als zoon van een arm boerenecht paar. Op vijftienjarige leeftijd moest hij in een textielfabriek aan het werk. Maar zijn ambities kregen kansen, toen hij zich had aangesloten bij de bond van jonge communisten en later bij de communistische partij. Hij werd eerst naar een school voor aanvullend arbeidersonderwijs ge stuurd en vervolgens naar een hogere technische school. Op 26-jarige leeftijd deed by eindexamen. En van die dag af klom de nieuwe technicus voortdurend op de partijladder. In een staalfabriek in de Oeral, waar hij een cheffunctie kreeg, was hij weldra secretaris van de bedrijfs-partij-afdeling; een jaar later voerde hij het secretariaat van het gehele district. Via het partijbu reau in Moskou en andere omwegen kwam hij in 1950 in «Leningrad te recht, waar hij als leider van de ste delijke partijafdeling werd ingeschre ven. Zijn verdere lot was nauw ver bonden met dat van Nikita Kroesj tsjew. Kroestsiew die in '53, na Sta ling dood. partijsecretaris was gewor den werkte op zeker ogenblik Vaili M. Andrianow (volgeling van Malen - kow) weg. Koslow mocht in diens plaats bestuurder van het hele dis trict Leningrad worden. De eerste se cretaris der partij zorgde in februari 1957 ervoor, dat het Sowjet-partij- presidium o.m. werd aangevuld met zijn vriendje Koslow, die tot plaats vervangend lid werd benoemd. Volle dig lid van het presidium werd Kos low vorig jaar juli, toen Malenkow, Molotow en Kanganowitsj de laan uit waren gestuurd. Onlangs kreeg hij een aanstelling tot premier van de republiek Rusland, de grootste in het Sowjet-lmperium. Tijd om zich in die baan in te werken heeft hij niet ge kregen: na Boelganins val, vorige week, werd Koslow, evenals Anastas Mikojan, verheven tot eerste vice- premier: zij zijn dus eerste secondan ten van de nieuwe alleenheerser Kroesjtsjew. Terwijl Kroesjtsjew thans in Boe dapest zijn best doet om zoete broodjes te bakken met de ver slagen Hongaren, staat Koslow achter hem met onbewogen gelaat. Kroest- sjew heeft in februari 1956, met zijn „destalinisatierede" zelf aanleiding gegevens tot het klinken van kritische geluiden in de satellietlanden, een ont wikkeling die in de Hongaarse op stand culmineerde. Hij draagt in hoge mate de verantwoordelijheid voor het geweld van Russische tanks waarmede die opstand in november 1956 wreed werd onderdrukt. Over het doel van zijn tocht naar Hongarije zijn de waar nemers het nog niet eens. Sommigen menen, dat de Hongaarse communis- tenleiders Kroesjtsjews adviezen heb ben gevraagd over de berechting van Imre Nagy, wiens in de opstand ge vormde regering door de Russen ver raderlijk werd gearresteerd en die nu ln Roemenië gevangen zit. Moei lijk kan men ermee voortgaan, steeds maar processen tegen allerlei deelne mers aan de opstand te voeren zonder ooit de man voor het gerecht te bren gen. die in de eerste plaats voor de opstand aansprakelijk kan worden gesteld. De Hongaarse communisti sche partij zit bovendien nog dieper in de crisis van de tijd na de opstand. Verwacht men van Kroesjtsjew nieu we richtlijnen? Of komt de Russische leider alleen „luister bijzetten" aan de herdenking van een vroegere ge beurtenis: de bevrijding van de Hon garen door het Rode Leger die een eind maakte aan de Duitse bezetting Het zijn allemaal vragen, waarop men het antwoord nog schuldig blijft. Wel mag men aannemen dat Kroesjtsjews eerste buitenlandse reis als premier niet" de gemakkelijkste is. En dat Koslow, wiens internationale debuut dit is, er méér van weet. FROL KOZLOW onbewogen achter de baas digd. Na de overhandiging van de geschenken werd de officiële bijeen komst in het gemeentehuis besloten. De colleges van B. en W. en de raden van Ouwerkerk en Nieuwerkerk maakten hierna een tocht per bus door de stad, die werd beëindigd bij het nieuwe gemeentelijke stadion. Latei op de middag werd af ...d genomen van de gastheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5