TE VEEL LEERLINGEN VOOR ÉÉN SCHOOLARTS OP WALCHEREN WALCHEREN AAN VERBETERING BOCHT IN OOSTSTRAAT WORDT BEGONNEN ZUID-BEVELAND VRIJDAG 4 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. JAARVERSLAG SCHOOLARTSEN DIENST Werk van psychologen was noodzakelijk Als een bijzonderheid vermeldt het jaarverslag van de schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beve- land, dat in 1957 voor het eerst bij wijze van proef twee psychologen werden ingeschakeld om het werk der schoolartsen te vervolmaken. Intussen is gebleken, dat hierdoor in een reeds lang gevoelde behoefte is voorzien. De schoolarts voor het district Walcheren, de heer J. D. Pregeres, wijst er in zijn jaarverslag op, dat het aantal kinderen in zijn district weer is toegenomen. Het aantal onder toe zicht staande kinderen overschreed zelfs de 10.000. „Dit aantal is te groot om jaar lijks door één schoolarts te worden gehanteerd, wil het onderzoek vol doende verantwoord blijven", zc schrijft de heer Fregeres. In 1957 konden dan ook niet alle scholen opgenomen worden in het periodie ke systematische onderzoek. Alleen het tuberculine-onderzoek vormt hierop een uitzondering; dit wordt op alle scholen bij alle Teerlin gen jaarlijks verricht. Door de ge stage toename van het aantal leer lingen moet met noodoplossingen worden gewerkt. Selectie van bepaal de groepen en klassen van leerlingen is nodig en dit is uiteraard weinig be vredigend. Uitbreiding van het aantal school artsen acht de heer Fregeres dan ook zeer wenselijk. Reeds ln maart 1957 werd het tu berculine-onderzoek, uitgevoerd door teams van het T.N.O., op Walcheren gecompleteerd. Bijzondere gezichts punten kwamen bij dit onderzoek niet naar voren. Het tuberculine-onder zoek werd op Walcheren verricht bij 9943 kinderen. Hiervan reageerden 259 leerlingen positief. Drie kinderen kregen een rustkuur voorgeschreven. Het periodiek systematisch onder zoek is vaak aanleiding geweest tot een meer uitgebreid en gericht onder zoek, aldus de heer Fregeres. Ook werden aan schoolhoofden adviezen gegeven en werden besprekingen ge houden met onderwijzend personeel over sommige leerlingen, naar aanlei ding van het systematisch onder zoek. Het accent bij het schoolgenees- kundig onderzoek verschuift in de laatste jaren steeds meer naar de mc- disch-psychologische aspecten. De heer Fregeres juicht het dan ook toe, dat voor specifieke leermoeilijkheden de schoolartsendienst de hulp heeft van een schoolpsychologe. Zwak begaafden Schoolarts Fregeres acht een on derzoek minder zinvol als er onvol doende mogelijkheden aanwezig zijn tot correctie, respectievelijk therapie der gevonden afwijkingen. „Aan dit laatst© mankeert het nog wel eens", zo schrijft deze schoolarts. Uit de testrapporten komt bijvoorbeeld duidelijk naar voren, dat er behoefte is aan een opleidingsmogelijkheid voor de grote groep der zwak-begaafden. Het normale l.o.-tempo ls voor hen te hoog en bij het b.l.o. komen ze evenmin tot hun recht» Op initiatief van de inspecteur voor de volksgezondheid werd in 1957 contact gezocht met de instanties, die zich bezighouden met het beroeps- keuze-onderzoek van leerlingen der hoogste klassen, teneinde tot een vorm van samenwerking te komen. Een allereerste begin werd hiermee gemaakt. Het is zeker, dat dit onder zoek in de nabije toekomst van veel belang zal worden voor de schoolge- neeskunde. In 1957 werden weer verschillende nieuwe scholen in gebruik genomen en treft men in sommige scholen nog vele gebouwen verbeterd. Daarnaast zeer primitieve toestanden aan: schol len met verrotte vloeren, met .absoluut onvoldoende verlichting, scholen met uiterst primitieve toiletten en verder onhygiënisch sanitair. In bijna alle gevallen wordt hard gewerkt om tot verbetering te komen, maar ook hier remt de bestedingsbeperking. Grote spreiding I.Q. De voedingstoestand is in het alge meen goed te noemen. In bepaalde ge vallen en op enkele scholen werd het gebruik van melk-op-school geadvi seerd en ingevoerd. In Vlissingen werd een intensieve inentingscampagne gehouden (difte rie, kinkhoest, tetanus) en het en tingspercentage bedraagt bijna 78 procent. Maar op de dorpen is de en tingstoestand nog lang niet overal voldoende. In 1957 werden uit Vlissingen 39 kinderen uitgezonden: één werd er in een pleeggezin geDlaatst, de anderen in kolonie-huizen. Wat betreft het b.l. o. deelt de heer Fregeres mee, dat op verzoek der leerkrachten enkele klas sen van lagere scholen werd getest. Hierbij viel, zoals altijd, de grote spreiding van de I.Q.-waarden (vaii 75 tot 130) op. Toch ontvangen alle categorieën hetzelfde onderwijs. De daarvoor in aanmerking komende leerlingen werden verder met de Bi- nct-Simon onderzocht. Van do 35 leer lingen werden er 10 op de bJ.o.-school geplaatst, 18 waren niet geschikt (zwak-begaafdheid), in zes gevallen gaven do ouders geen toestemming tot plaatsing en In 1 geval moet het onderzoek herhaald worden. Geen zwemmers De schoolarts voor het district Zuid- en Noord-Beveland, de heer I. D. Fransen van de Putte, is somber gestemd over het feit, dat een belangrijk deel van de leer lingen der hoogste klassen der la gere scholen ln zijn district de zwemkunst niet machtig is. Ze ker in een provincie als Zeeland moet dit als een zeer grote fout worden gezien, ,,'t Is natuurlijk heel gemakkelijk de bekende be zwaren (bijv. geen gelegenheid voor zwemonderricht) naar voren te brengen, dooh wordt het toch wel tijd (trots de bezuiniging) de ze gelegenheden nu eens te gaan scheppen, aldus de heer Fransen van de Putte. De nieuwe bouw van scholen 'n Zuid- en Noord-Beveland is een ver drietige zaak en in Wissekerke kan men van een noodtoestand gaan spre ken, zo zegt het jaarverslag. Zachter weer onderweg. (Van onze weerkundige M medewerker) H Hoewel er gistermorgen in Vlissingen nog twee graden vorst voor kwam begon in de loop van de dag de tempera- tuur tot 10 11 graden Cel- sius te stijgen. De ontwikke- m s ling vindt zijn oorzaak in een actieve depressie die van de Golf van Biskaye in de rich- m ting van Frankrijk trekt. Een H hierbij behorend zwak regen- front bereikte reeds gistermid- n H dag België en het zuiden van Nederland. Geleidelijk wordt er met de zuidoostenwind minder koude lucht aangevoerd, waar- m in geen nachtvorst meer voor- komt. Ook trekt het hogedruk H gebied boven Rusland lang- zaam naar het zuiden, waar- door de aanvoer van koude lucht tot staan is gekomen. De H vooruitzichten voor de paasda- s gen worden door deze ontwik- m keling belangrijk gunstiger. Wel krijgt het weer een onbe- stendiger karakter met wat §f regen, maar de temperatuur n zaï een stijgende lijn vertonen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil MIDDELBURG Jaarvergadering „Dieren in Nood". Woensdagavond werd in de zaal van café-restaurant „Wöhler" te Middel burg de jaarvergadering gehouden van de Zeeuwse vereniging tot be scherming van dieren „Dieren in Nood". Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. P. Bakker, werden de jaarstukken afgehandeld. De aftredende bestuursleden, mevr. E. A. Faasse, de heren A. Blok, J. C. Carol en H. J. van Doorn, allen te Middelburg, werden bij acclamatie herkozen; ter vervulling van een va cature werd als nieuw bestuurslid ge kozen de heer Annot te Middelburg. Tot lid van de kascommissie wer den de heren J. van Graafeiland Spruyt te Middelburg benoemd. Na de pauze hield de heer J. van Graafeiland een buitengewoon interes sante causerie over zyn reis naar en verblijf in Amerika. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter de heer Van Graafeiland voor zyn leerzame voordracht. Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen omtrent ln het tijdvak van 26 maart tot en met 1 april 1958 als gevonden aangegeven voor werpen. Indien voorwerpen bij particulieren worden afgehaald gelieve dan hiervan kennis te geven aan het bureau van po litie. Diverse soorten handschoenen en wan- ;n; goudkleurigee zegelring; rode da mesportemonnee met Inhoud; blauwe werprlng; antieke broche; zwart wollen Engelse sleutel; parapluhoes; ken tekenplaat FH-35-55: goudkleurige man chetknoop; kinderiluit; drlewielig kin derfietsje; bruine dameshoed; sleutel: rode portemonnee; groene roeiboot; zwart gelakt meisjesrijwiel; gevlamd vul potlood; bandafnemer; psalmboekje; wit te plastic tas; bruine portemonnee zon der Inhoud; plastic regenjas; zilveren ringetje; zakkam in étui; blauwe porte monnee Inhoudende Llpssleutel en enig geld; angora mutsje met veer; huissleu tel; zakdoek; grijs gevlamde vulpen: blauw jasje met capuchon; bruine alpino; map met kwitanties; rode portemonnee; paar werkschoenen; lichtbruine porte monnee met inhoud. BIGGEKERKE Raad vergader) De raad van Biggekerke vergadert vandaag om half vyf. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot strandhuur voor de tijd van vier jaar van de Staat der Nederlanden; een voorstel tot het aangaan van een lening van 2000 bij de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten en tot benoeming van vertegenwoordigers in de commissie van beheer van de schoolartsendienst. Burgerlijke stand OOSTKAPELLE. Bevallen: J. PoppeMaljaars, d.; P. den Hollander—Jobse, z.; A. G. Francke —Vlaming, z.; P. B. Schout—Boone, d. Overleden: J. Francke, 61 J., echtge noot van J. Jobse; A. J. Dingemanse, 81 j., echtgenote van H. Geschiere. KOUDE KERKE. Bevallen: J. F. Zwemer—De Voogd, z.; J. S. Luteijn—Meesen, z.; A. C. Dekker— F'oppe, d.; C. Kluijfhout—Brasser, z.; C. Sanderse—Wielemaker, z. Getrouwd: N. Kesteloo, 26 J. en K. T. Wielemaker, 23 j.; J. Melis, 30 J. en If. Wielemaker, 26 j. Overleden: P. A. Sommeijer, 84 J., we duwnaar van J. van Noorden; M. Wiele maker, 82 J., echtgen. van W. Reijnierse. AAGTEKERKE. Ondertrouwd: C. de Voogd, 23 j. en M, Vos, 23 j. WESTKAPELLE. Bevallen: B. FaasseRoelse, z.; A. Ga- brielseDe Pagter, d.; A. Peene—Bölkow, z.; A. Pouwelse—Kaljouw, d.; J. W. Roelse—Mlnderhoud, z.; Ondertrouwd: W. de Buck, 30 j. en K. Gabriëlse, 29 j. Getrouwd: M. Huljgens, 53 j. en A. Beukema, 38 J. Overleden: W. Lievense, 89 weduwe van J. Toutenhoofd. ZOUTELANDE Interkerkelijke paaszangdienst In de Ned. herv. kerk te Zoutelande zal 2e paasdag, 's morgens om 10 uur een interkerkelijke paaszangdienst worden gehouden. De meditaties wor den uitgesproken door ds. M. E. Hee- sen, gereformeerd predikant te Me- liskerke en ds. J. F. Wagener, herv. predikant te Zoutelande. Muzikale medewerking wordt ver leend door de heer A. Kleinepier, trompet; de heer J. Louws, orgel en de plaatselijke zangvereniging „Ho sanna" onder leiding van haar direc teur, de heer Thon de Vries. KOUDEKERKE Kandidatenlijst C.H.U. De kandidatenlijst voor de C.H.U. voor de aanstaande gemeenteraads verkiezingen te Koudekerke luidt als volgt: 1. J. Jasperse (aftredend); 2. Js. Vos (aftredend); 3. F. P. J. Chris- tiaansen; 4. P. Houterman; 5. P. Wie lemaker Czn.; 6. J. A. Wisse; 7. W. P. Roose; 8. A. de Lange jr. VEERE Jaarvergadering „Ijsvogels" De Veerse ijsvereniging „De Ijsvo gels" hield dezer dagen in „het Lam metje" haar jaarvergadering. Het pe riodiek aftredend bestuurslid, de heer J. Francke, stelde zich niet meer her kiesbaar, terwijl de heer J. A. Minne- boo als bestuurslid bedankte. Als nieuwe bestuursleden werden de he ren ir. J. van der Kooy en F. Bout ge kozen; het periodiek aftredend be stuurslid, de neer L. v. d. Hiele, werd herkozen. Na het afhandelen van het huishoudelijke deel van dc agenda, vertoonden de heren B. Bos uit Dor drecht en S. J. Vos uit Bilthoven twee filmpjes over schoonrijden, waarbij de heer Vos een lezing hield. Jaarvergadering A.B.V.A. gebouw Noordstraat de jaarvergade ring van de afdeling Vlissingen van de Algemene Bond van Ambtenaren gehouden. In deze vergadering wer den de jaarverslagen van de secreta ris en penningmeester behandeld en goedgekeurd. De voorzitter, de heer P. J. Greiner, bracht namens be stuur en leden deze functionarissen dank voor het vele werk, dat in het afgelopen jaar werd verricht. De be groting voor het jaar 1958 werd vast gesteld. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heer J. W. Wol- tema (loodswezen) en A. Westerveen (belastingen), die de plaats zullen in nemen van de heren J. C. Cameron en C. Vermaas. De aftredende bestuurs leden werden bedankt voor hun acti viteiten. In de kascommissie werd ge kozen de heer M. Baard (P.Z.E.M. personeel) In deze vergadering werd tevens een aantal leden gehuldigd in verband mét hun 40- of 25-jarig lidmaatschap van een N.V.V.-organisatie. Het gou den insigne voor het 40-jarig lidmaat schap werd uitgereikt aan de heren A. W Aarnoutse, H. Verheij, P. H. Bos en F. H. Kaashoek en het zilve ren insigne voor het 25-jarig lidmaat schap aan de heren C. Kapitein en J. J. de Jonge. Na afloop van het huishoudelijke ge deelte van de vergaderiing, die door een groot aantal leden met hun echt- ?enoten werd bijgewoond, werd een ilm vertoond, die zeer in de smaak viel. De afdeling kan op een geslaag de vergadering terugzien. Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Vlis singen maakt bekend, dat in het tijd vak van 26 maart 1958 tot en met 1 april 1958 de navolgende gevonden voorwerpen aan zijn bureau zijn ge deponeerd: zilveren ringetje, speldje, rode kindersjaal, wit kinderschoentje (rechts), step op drie wielen, wollen sjaal, rode vulpen, linker kinder schoentje, ceintuur van jas, zwarte halsdoek, paar zwarte kinderschoe nen, schepje, kentekenplaat PA 26 33, schoen, jurk, blauwe step en dat de adressen zijn te bekomen alwaar de navolgende "gevonden voorwerpen zich bevinden: springtouw, renteze gels, zilveren ringetje, filmrol, band van jas, broche met 5 steentjes, paar bokshandschoenen, groene portemon nee met inhoud, geklede pop, wollen das, wit kinderschoentje, plastic zak je met loten, groetie portefeuille-por temonnee met inhoud en diverse wan ten en handschoenen. Nutsspaarbank Op het bijkantoor van de Vlissingse Nutsspaarbank te Kapelle werd gedu rende de maand 'maart ingelegd 5740.16 en terugbetaald 3207.41. Het tegoed steeg met 2532,75. Er werden 5 nieuwe rekeningen geopend, waarmee het aantal rekeningen steeg tot 131. RAAD KAPELLE Geldlening met N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten In de dinsdagavond onder voorzitter schap van burgemeester H. G. van Suylekom gehouden raadsvergade ring der gemeente Kapelle werd me degedeeld, dat de bochtverbetering OoststraatMaelstede, waarover al zo dikwyis is gesproken, eindelijk doorgang zal kunnen vinden. Oor spronkelijk strandde men steeds op de grondaankoop, maar na verschil lende besprekingen in men nu tot een akkoord gekomen. Er zal 554 vierkante meter grond hiervoor aan gekocht moeten worden tegen een prys van 3 per vierkante meter. Over een maand denkt men al met PREDIKBEURTEN GOEDE VRIJDAG. Doopsgezinde Gem. Vlissingen 7.30 ds. De Boer (H.A.). d. Getrouwd: P. Paltenier, 24 j. er» J. Roel se, 22 j. Overleden: A. Blmmel, 89 j„ weduw naar van P. Brouwer; J. Konraad, 90 weduwe van C. Pouwer. ARNEMUIDEN. Bevallen: S. Delj—Dekker, z.; P. David- se—De Hamer, z.; N. J. Scheele—Janse. M. van BelzenVan Belzen, z.; A. Marijs—De Nooijer, z.; P. Mesu—Van de Ketterij, d.; Y. Poelman—Tllma, z.: j van BelzenGrootjans, z. Getrouwd: A. Kodde, 25 j. en S. Marijs. 24 J.; K. Klaasse, 21 J. en S. van de Grulter, 20 J.; P. Meerman, 28 j. en C. Huiszoon, 23 J.; C. Siereveld, 20 j. en .T de Nooijer, 18 J.; P. K. Poppe, 22 J. en van Belzen, 18 J. Overleden: C. van Belzen, 58 J., echt genote van J. van Belzen. GOES Geslaagde opvoering van Personeelsfederatie Tot voor kort hielden de Goese per soneelsverenigingen ieder apart nun jaarlijkse feestavondjes en hoewel de gezelligheid altijd hoogtij vierde, was er van een „goed" programma vrijwel nimmer sprake. In de meeste gevallen stonden ae hoge kosten het optreden van een toneel- of cabaretgezelschap in de weg. Thans is hierin verande ring gekomen, want de Goese perso neelsverenigingen hebben hun krach ten samengebundeld en zijn thans on dergebracht in een federatie. Reeds kort na de oprichting van dit over koepelend orgaan is de Goese leden van de verschillende aangesloten per soneelsverenigingen een genoeglijke avond aangeboden. Voor een vrij tal rijk publiek trad gisteravond in „de Prins van Oranje" het poppentheater ,De Schelleboom" van Cia Verboort te Oisterwyk op. Voor de pauze werd opgevoerd de bekende Faustsage van Waardenburg, waarin het verhaal van dr. Faust die zijn ziel aan de dui vel verkoopt en als een kloek jonge ling de wereld intrekt weer tot leven kwam. Na het gebruik van een kopje koffie kregen de personeelsleden èn stuk te zien van de bekende Belgische schrijver Felix Timmermans, name lijk „De zeer schone uren van mej, Symforosa". Het was een aantrekke lijk programma, dat de nog jonge fe deratie de leden van de personeels verenigingen aanbood, en gezien het hartelijke applaus, had het aller in stemming. Een openingswoord werd gesproken door de voorzitter van de federatie, de heer J. Bruggeman, die nog enkele woorden wijdde aan het ontstaan en de oprichting van dit overkoepelend personeelsorgaan in Goes, KRUININGEN Kandidatenlijst K.V.P. De plaatselijke afdeling van de K.V. P. te Kruiningen heeft voor de a.s gemeenteraadsverkiezingen de vol gende kandidatenlijst samengesteld: 1 E. A. E. M. Suij te Kruiningen; 2 Z. J. Jansen te Hansweert; 3 P. A. Westdyic te Hansweert; 4 P. L. Eeman te Hansweert; 5 G P. Blok te Kruiningen; 6 P. H. W. Huisman te Hansweert; 7 A. A. J. Martens te Hansweert; 8 P. J. van der Borgt te Hansweert. Plattelandsvrouwen bijeen De afdeling Kruiningen en omstreken van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen vergaderde in „Ons Dorpshuis" onder leiding van de pre sidente, mevrouw Sonke-Klos. Het programma bestond uit voordrachten en dergelijke door eigen krachten. Mevrouw Meijer-Wabeke vertoonde dia's van het de vorige zomer gemaak te reisje naar .Walcheren. YERSEKE Nieuw gebouw voor Aan- en Verkoopkantoor mosselen Aan de firma C. Bruijnzeel is de bouw opgedragen van een kantoor op de haven ten behoeve van het agentschap van het aan- en verkoop kantoor voor mosselen. Het bestaan- de houten gebouwtje is inmiddels van de haven verdwenen en het kantoor is nu tijdelijk ondergebracht bij de controleurs van de visserijen op de Zeeuwse stromen. Kandidatenlijst C.H.U. Voor de a.s. raadsverkiezing heeft de C.H.U. te Yerseke de volgende kandidatenlijst opgesteld: 1. C. J. van de Velde; 2. J. van Schaik (af- tr.); 3. Joz. de Koeijer Mz.; 4. J. Glerum; 5. N. J. Verschuure-Otte; 6. J. J. Röber; 7. J. P. Filius; 8. C. J. van der Endt. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Yerseke en het daaronder behorende ressort werd gedurende de maand maart in gelegd 44.692,01 en terugbetaald 42.656.05. Het aantal nieuwe boek jes bedroeg 14. HANSWEERT Hansweertse parlevinkers hebben zich verenigd Te Hansweert. is dezer dagen de Hansweertse Parlevinkers Vereniging opgericht. De vereniging is gestart met 20 leden en heeft ten doel het behartigen van de belangen der par levinkers op zakelijk gebied, zowel als op het gebied van sport en spel. Het bestuur is als volgt samengesteld M. Stevens, voorzitter; E. Schothorst, secretaris; M. Steutel, penningmees ter en de heren P. Verschure en P. Breyaard als commissarissen. Korfballers spelen in Zuidzande wedstrijd. Zaterdag wordt te Zuidzande een pro- pagandawedstrnd gespeeld tussen een Zuidbevelands jeugdtwaalftal en een Walchers jeugdtwaalftal. Deze wed strijd dient om grotere bekendheid te feven aan de korfbalsport in West eeuwsch-Vlaanderen en meer spe ciaal in Zuidzande, waar enkele maanden geleden een nieuwe club werd opgericht. Voor het Walcherse team zijn de vol gende speelsters en spelers uitgeno digd: dames: I. de Boer, Animo; W. Feny'n. BKC; A. de Ruijsscher, Ani mo; Joke Tange, Zuidwesters; Suus D'hondt, Swift enGré Bets, Swift. He ren: Jan Cijsouw, Animo; Rinus Stroo, Animo; I. van Soelen, Zuidwes ters en Sj. Baljeu en L. Geldhof bei den Swift. In het Zuidbevelandse jeugdteam spe len mee: dames: Nel Gorsse, Togo; Corrie Koster, Togo; Leni Smit, Tjo- ba; A, Stobbelaar, Volharding; G. Buteyn, Vios en Dien Kempe, VZOD. Heren: Jaap Karman, Togo; Henk Houg, Scampolo; Ley Engelse, Tjoba; Rinus Godeschalk, Tjoba; C. Markus- se, Elto en A. Brand, Olympia. Al deze speelsters en spelers zijn jon ger dan 20 jaar. Aangezien in beide twaalftallen speelsters en spelers zijn opgesteld die enkele weken geleden in Middelburg met het Z.K.B.-bonds- twaalftal tot zulk een voortreffelijk resultaat tegen Swift 1 kwamen be looft dit een goede wedstrijd te wor den. De wedstrijd begint om kwart over drie. Jeugddamkampioen speelde simultaan te Grijpskerke De eindstand van de dit seizoen door de jeugddamclub Grijpskerke ge speelde onderlinge competitie luidt: Jan Rotte Jan Cevaal Adri Sinke Henk Louws Piet Sinke David Coppoolse Wim v. Baaien Johan de Kam Jan Elzinga Arnold Boogaard l'rtf Vinpluïf ,,nn 1 18 14 18 9 18 10 18 18 18 4 18 1 4 28 5 22 6 22 7 20 2 7 20 3 7 19 3 7 19 5 8 15 3 11 11 2 15 Tot besluit van het seizoen werd ln het Dorpshuis een simultaanwedstrijd gespeeld door de heer C. van Eenen- naam, jeugdkampioen van Zeeland. In 2 uur waren alle partijen beëin digd. de heer Van Eenennaam speel de aan 12 borden, waarvan hij er 9 won. Jan Rotte en Nico van Eenen naam (een broer van de jeugdkam pioen, die als gast meespeelde) haal den remise, terwijl Wim van Baaien als enigste zijn partij wist te winnen. Raad Wemeldinge besloot geldlening aan te gaan In de donderdagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Wemeldinge werd besloten tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeen ten voor een bedrag van ƒ15.000 te gen 5*4 procent rente 's jaars. KAPELLE Aanbesteding riolering Op het gemeentehuis te Kapelle werd dinsdag aanbesteed het leEre< 3» van een riolering aan de v. d. Biltlaan. Er werd als volgt ingeschreven: J. A. 12.000.fa. Duyn- uvunu uuco, 12.131.fa. De Bour- graaf, Kattendijke, 13.100.Het werk werd gegund aan de heer Leys. De begroting was 15.000, waarin be grepen een bedrag van 3000.voor buizen welke door de gemeente wor den gekocht. Burgerlijke stand WOLFAARTSDIJK, Hen: P. M. Rijk—Rijk, z. Getrouwd: P. J. van Lutjk, 27 j. en J. G. Tazelara, 21 j. Overleden: A. van der Vliet, 84 J., we duwnaar van F. Huibregtse. WISSEKERKE. Bevallen: J. B. Dingemanse—Clement. A. K. de Kam—FUpse, d.; N. A. Han- se—Noordhoek, z.; L. de Looff— De Ja ger, d.; T. S. Zwemer—Filius, z.; M. H. Balkenende—Zwemer, z. Ondertrouwd: W. L. Anthonisse, 25 J. en A. C. Versluis, 24 J. NOORD-ZEELAND Machinist Waterschap Schouwen benoemd. Donderdag werd uit 112 sollicitan ten benoemd als eerste machinist van het waterschap Schouwen, met func tie van chef-machinist aan het diesel gemaal „De Prommel", de tweede werktuigkundige G. H. V., de heer B. Root. te Sint-Maarten (N.-H.). BURGH Raad Burgh vergadert. De gemeenteraad van Burgh komt dinsdag 15 april, 's avonds om zeven uur, in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. de behan deling van het wetsvoorstel betreffen de de samenvoeging van gemeenten op Schouwen-DuiveTand. Voorts o.m. de vaststelling der gemeenterekening over het dienstjaar 1956 en de wijzi ging van de gemeenschappelijke re geling van het Rode Kruis-ziekenhuis. OUD-VOSSEMEER Burgemeester herbenoemd Burgemeester mr. J. J. Versluijs van Oud-Vossemeer is by koninklijk be sluit met ingang van 1 april voor een Eeriode van zes jaar herbenoemd als urgemeester. de werkzaamheden te kunnen be ginnen. Ook is contact opgenomen met de Provinciale Waterstaat voor een betere hoekafronding aan de overzyde, namelijk de weg naar We meldinge. Van de gymnastiekvereniging „Olym pia" was een verzoek ingekomen om het reglement op het gebruik van het sportgebouw in die zin te wijzigen, dat ae gebruikmakende vereniging tijdig op de hoogte zal worden ge bracht, wanneer de gemeente de be schikking over het gebouw wil heb ben. Kortgeleden waren hierdoor na melijk moeilijkheden ontstaan. De voorzitter noemde het wat overdre ven. Wel was er aan de late kant ge waarschuwd, maar de voorzitter had persoonlyk voor bericht gezorgd. Het verzoek werd dan ook voor kennis geving aangenomen. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal een geldlening aange gaan worden van 66.000. Nu de ge meente uit de emissielening van deze bank ook nog de beschikking kan krijgen over een bedrag van 60.000 zal de bouw van 44 woningwetwonin gen van het afgelopen jaar voor een bedrag van 278.175 geconsolideerd kunnen worden. De kasgeldlening met de N.V. Waterleiding Maatschap pij „Zuid-Beveland" te-Goes zal van 250.000 op 175.000 worden terug gebracht, alsmede opnieuw verlengd worden tegen een rentevoet van 4%. 1 Ook een kasgeldlening van 150.000 met de N.V. Zeeuwse Fruitteelt Maat schappij te Goes werd verlengd tegen een rentevoet van 4%%, welke rente voet vermoedelijk nog iets lager zal komen te liggen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1956 werd aangeboden, waarbij dé gewone dienst zonder sal do sluit en de kapitaaidienst een na delig saldo aangeeft van 7.765. In de commissie tot het nazien hiervan werden gekozen de heren C. Tram- Ëer, F. van Hoorn en C. Goud. :et voorschot op de gemeentelijke vergoeding bijzondere scholen voor 1958 werd vastgesteld op 35,22 per leerling. De pacht van de kantine in het verenigingsgebouw te Schore aan de heer J. de Pree werd weer met een jaar verlengd voor een bedrag van 35. „GRONDZAKEN" Ter voorziening van bouwgrond zal van de heren D. Ganseman en J. C. van Liere een strook grond worden aangekocht. De voorzitter deelde mee dat in verband met de doortrekking van de Van der Biltlaan en het bouw rijp maken van de bouwgrond van de voormalige boomgaard van de heer H. P. Ganseman 12.000 kubieke meter grond is verzet. Er is nu voldoende grond over om de watergang aldaar te dempen. Met de Breede Bewate ring bewesten Yerseke is hierover reeds contact opgenomen. Voor de vrijgekomen grond, die men tydelyk als tuingrond beschikbaar zal stellen, is grote belangstelling. Van een twin tigtal personen zyn al aanvragen hiervopr ontvangen. De grond zal in gebruik gegeven worden, maar niet in pacht. Op de vraag van de heer F. van Hoorn (v.v.d.), hoe groot de stukjes grond zullen worden, deelde de voorzitter mede, dat gedacht is aan 500 vierkante meter. Ook is er een tweetal gegadigden geweest die naast de blusvijver een woning willen gaan bouwen. Raadslid J. de Jager (a.r.) zeide, blij te zyn dat B. en W. ontvankelijk waren geweest voor dempmg van de watergang, vooral omdat hierover in de vorige raad nogal uitvoerig is gesproken, maar hy vond. dat de plannen nogal „hals over kop" waren genomen. Een voorstel om tot aanleg van riolering op de voormalige boomgaard van de heer H. P. Ganseman over te gaan, werd met algemene stemmen aange nomen. De raad besloot het werk te gunnen aan de laagste inschrijver bij de onlangs gehouden inschryving. Van vier woningwetwoningen werd er één te Schore verhuurd aan L. Tholenaar; één te Biezelinge aan A. J. Zoeteweij en twee te Kapelle aan A. Hoogesteger en J. Poortvliet. In de vacature van de heer J. C. Keim werd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer L. de Jager. By de rondvraag informeerde de heer C. Goud (vrije lijst) naar de moge lijkheid om te Schore nog enkele straatlantaarns te plaatsen, omdat het op sommige plaatsen daar toch wel erg donker is. Marktberichten MARKTBERICHT BARNEVELD Coöperatieve Veluwse eiervelling Bar- neveld-Ede. Weekaanvoer circa 900.000 stuks. Handel redelijk. Notering: eieren van 44 tot 47 gram f 10.90 tot f 11,51, eieren van 52-60 g f 12,96—14,03, eieren van 60-63 g. f 14,06—14,48, eieren van 63- 66 g f 14,50—14,51, eieren van 66-69 g f 14,62—14,75, eendeëleren 66-73 f 9—10,11 alles per 100 stuks. Eiervelling SBE: aanvoer 603.160 stuks. Handel redelijk, notering: eieren van 59- 60 g 13,81—14,01, eieren van 60-63 f 14,10 14,51, eieren van 63-66 g 14,25—14.71, eieren van 66-69 g 14,77—14,99, eendeëieren 67-73 g 9,58—9,91, alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.100.00 stuks. Han del redelijk. Notering: eieren van 59-65 g f 14,35—15,25, algemene prijs 14,70, kilo prijs f 2,37, basis 62 g. Er werden plus minus 250 kievitseieren aangevoerd. Han del vlug. Notering: 0,75 tot f 1 per stuk. Prijsnotering Gelders-Overijselse vere niging van elerhandelaren. Grote eieren 14.50—15,25, gewicht 62-68 g. Kleine eieren f 13,50—14,25, gewicht 56-61 g. VISMIJN VEERE 3 april. Exportgarnalen 791 kg. 4,96—5,50 schar 103, 0,28—0,44; bot 383, 0,16—0.23; tong 5 3,12-4,60; rog 17, 0,41—0.46; onge sorteerde vis 4, 0,28; puf garnalen 270, 0,6. - VEILING RINT MAARTENSDIJK 3 april. Bintjes export 35 opw. 18,50- aanvoer 10 ton. GRAANMARKT ST. MAARTENSDIJK 3 april. Tarwe 28—29; gerst 23—28; ha ver 24—26; kleine erwten 30—33; schok kers 46—63; koolzaad 38—40; karwljzaad 50—55; maanzaad 115—180; bruine bonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3