HOFNAR RIGOLETTO Explosie in fabriek te Sas van Gent nociéjfynefc pefcccfó/ 'join. tS.ijpe Om in een lijstje te zetten! ZEEUWSE MELKFEDERATIE HULDIGDE DE HEER C.ZEE Zeeuwse Almanak AMBTENAAR EN HANDELAAR IN SCHROOTZAAK VEROORDEELD CONTACT MET BELGIË OVER GEVOLGEN DELTAWERKEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT. VRIJDAG 4 APRIL 1958 TWEE ZWAAR, VEERTIEN LICHT GEWONDEN J7*»Z7y* Lf/rn/J een troosteloze aanblik. Honderden JT Cl IS OTClTlQ. W€rU zakken maiszetmeel waren door de vuurgloed verteerd. snel geblust In een fabriekshal van de Stijf sel- en Glucosefabriek te Sas van Gent heeft zich donderdagmiddag rond drie uur een ontploffing voor gedaan, waardoor 16 arbeiders wer den gewond, van wie twee ernstig. Vijf man zijn met brandwonden en verwondingen, veroorzaakt door rondslingerende scherven, in het r.-k.-ziekenhuis te Sluiskil opgeno men. De anderen konden na door de bedrijfs-E.H.B.O. verbonden te zijn enkelen na in het ziekenhuis be handeld te zijn naar huis worden vervoerd. Onmiddellijk na de ont ploffing brak een felle brand uit, die door bedrijfsbrandweren en de korpsen van Sas van Gent en West- dorpe met succes is bestreden. De brandweren van Sluiskil en Terneuzen stonden gereed om in te grijpen. De schade is op een honderd duizend gulden niet te schatten. Het bedrijf is verzekerd. Bij de ontplof fing was een reusachtige steekvlam te zien; dak- en zijwanden van de houten fabriekshal werden uit elkaar gerukt. De brokstukken werden over honderden meters weggeslingerd. De explosie ging gepaard met een geweldige knal. Dank zij het mas sale optreden van de verschillende brandweerkorpsen er werden 20 stralen op de vuurhaard gericht was men de brand reeds omstreeks vier uur meester en ken men be ginnen met het nablussen. Na de expolsie bleek al dadelijk, dat er vele gewonden onder de ar beiders waren. De fabrieks-E.H.B.O. en een arts waren direct ter plaatse; verschillende gewonden weraen per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht, onder wie de zwaar gewonden, de 50-jarige (ge huwde) L. de Vries uit Sas van Gent en de 43-jarige (ongehuwde) F. de Bakker uit Westdorpe. Het vuur woedde bij enkele machi nes, die in de hal, waarin het mais zetmeel wordt gebuild, stonden op gesteld. Het dak stond eveneens in Onvoldoende druk De bedrijfsbrandweer van de stijf sel- en glucosefabriek „Sas van Gent" stond aanvankelijk voor een onmoge lijke taak, omdat men door te ge ringe druk op de waterleiding de vuurhaard in het dak niet kon be reiken. Spoedig arriveerde echter ook de brandweer van Sas van Gent. Er werd een lagedrukspuit bij het ka- maal opgesteld en een hogedrukspuit tussen ae bedrijfsgebouwen van de bedreigde fabriek. Toen was het mogelijk de vuur haard in het dak te beteugelen. In tussen verschenen ook de bedrijfs brandweer van de nabijgelegen Coöp. Suikerfabriek en het korps van West- dorpe op de onheilsplaats. De brand weren stonden voor de opgave, de belendende afdelingen die in vol be drijf bleven, zoveel mogelijk voor wa terschade te sparen. Door de lage lig ging van enkele gebouwen mocht dit niet geheel gelukken. De fabriekhal bood na de blussing Weinig stagnatie Op de plaats van de brand waren aanwezig burgemeester en wethou ders van Sas van Gent, alsmede de di rectie van de fabriek. Van de zijde van de directie werd medegedeeld, dat de bedrljfsgang weinig zal worden gestoord, hoewel de atdelingen glu- coserie en veevoeder wel enige stag natie zullen ondervinden. De aflevering in het binnenland zal echter door de brand geen vertraging ondervinden. Wel doen zich enige moeilijkheden voor bij de export. Een achter de hal staande droger ging verloren. Doordat het bedrijf over meer drogers beschikt kon de pro- duktie van stijfsel echter gisteravond al weer worden hervat. Naar wil nader vernemen is de met droge bloem verzadigde lucht in de fabriekshal tot zelfexplosie ge komen. Bij de brand gingen voorts grote hoeveelheden droge stijfsel, die in de hal lagen opgeslagen, ver loren. In het gebouw zelf bevonden zich zes mensen, die werden getrof fen door vallend puin en wegslin- f erende metaaldelen. Zij liepen randwonden op. Tien andere ar beiders, die in andere afdelingen van het fabriekscomplex waren, werden eveneens door puin ge troffen of kregen bij de reddings pogingen brandwonden. Van de arbeiders, die licht gewond werden, is een aanzienlijk deel uit werd het dak afgerukt; het S;deelten meters verder t zullen diverse andere gebouwen moeten worden gesloopt; door de kracht van de explosie wer den zij totaal ontzet. Minister Hofstra voor Zeeuwse P. v. d. A. te Goes Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid houdt zaterdag 12 april a.s. te Goes een grote kader- vergadering. Deze vergadering is bestemd voor leden van Provinciale Staten en ge meenteraden, bestuursleden van Zeeuwse afdelingen en deelnemers aan het partijwerk. De hoofdschotel van deze vergadering is een rede van de heer J. W. Hofstra, minister van financiën. BIJ ZILVEREN JUBILEUM Tijdens bijeenkomst in Middelburg Op 4 april 1933 trad de heer C. Zee te Middelburg in dienst b\J de Wal- cherse melkfederatie. Vandaag (vrij dag) is het 25 jaar geleden, dat hij als 21-jarlge jongeman uit de Friese ge meente Abbekerk naar de Zeeuwse hoofdstad kwam, „gehaald" door de toenmalige ryksveeteelt- en zuivelcon- sulent, wijlen de heer C. Zwagerman. Donderdagavond is de heer C. Zee, thans secretaris van de Zeeuwse melk federatie, ter gelegenheid van dit ju bileum hartelpk gehuldigd tijdens een bijeenkomst in het „Nederlands Kof fiehuis". Talrijke sprekers gewaagden die avond van hun grote waardering voor het werk, dat de „centrumfi guur" van de Zeeuwse melkfederatie in zijn 25-jarigé loopbaan verricht heeft. De heer J. K. Voogd, de voorzitter van de kring Walcheren der Zeeuwse melkfederatie, sprak een welkomst woord, speciaal tot de bijna voltallige familie Zee. Verder waren aanwezig vertegenwoordigers op het gebied van de zuivel uit geheel Zeeland. De Wal- cherse melkfederatie is opgericht in 1932, op initiatief van de heer Zwa- VAN TOT In Sint-Annaland zullen tot 1 ok tober 1958 alle winkels van maandag tot en met donderdag tot zeven uur geopend zijn. De wekelijkse koop avond blijft gehandhaafd op vrijdag avond; dan mogen de winkels ge opend blijven tot negen uur 's avonds. Op de zaterdagen gaan de winkels om zes uur 's avonds dicht. BLOEMEN IN ONTLUIKEND BOS Heerlijk om in Brouwershaven te wandelen! Want daar is te zien, dat het nu toch werkelijk lente is en dat de paasdagen alweer voor de deur staan. Het Slingerbos is iedere inwo ner van Brouwershaven welbe kend van het milde zonnetje, dat het laatste weekend aan de hemel De gast, die zich in dat Middel burgse restaurant aan een tafeltje zette telde hooguit vijf hele jaren. Tegenover de toesnellende ober ver klaarde hij zonder blikken of blozen: Jh wil wat eten". De ober, in vele dienstjaren wijs geworden, vroeg vaderlijk: Weet je moeder datl". „Nee", sprak de gast, „maar dat hoeft toch niet". De ober was een andere mening toegedaan en veiligheidshalve infor meerde hij nog even naar de kaspo- sitie van zijn cliënt. Die bestond he lemaal niet, zo kwam vast te slaan en toen heeft, de ober zijn jeugdige gast maar getroost met een handje vol koekjes. Waarop de jongeman voldaan heen ging. Met de allure van een groot zakenman, .die zojuist een geslaagde zakenlunch achter de rug heeft. Dat knaapje komt in de toe komst beslist wel aan de kost prijkte kregen de narcissen wat meer kleur, evenals de mensen. De narcis sen „vergeelden" en dit betekent een ware verlevendiging van en een vro lijk gezicht in het Slingerhos, kort geleden nog met sneeuw en ijzel over dekt. De oostenwind heeft de groei de bloei der paaslelies de „offi ciële" volksnaam voor narcissen overigens wel vertraagd. Het Slinger- bos is de laatste weken door gemeen tewerklieden flink bijgewerkt. „Strui ken komen uit, verscheidene vogel soorten zoeken een nestplaats" zo schrijft onze correspondent GEEN EEN APRIL. Op 1 april werd de Brouwershaven- se brandweer gealarmeerd: er was een „begin van brand" zoals dat heet bij de heer N. R. De sirene loeide de brandweer kwam ter be stemder plaatse maar de brand was al geblust. Eén april zou men bij na zeggen, hoewel het hier toch heus een „echte brand betrof. BABYMOLEN, GOLFBAAN, SCHIETTENT. *Babymolen, golfbaan, schiettent, ping-pong spel, gebakkraam, frites tent, luchtschommel enzovoort kermis in Hansweert. Thans treft men de voorbereidingen voor de ker mis, die tijdens dé paasdagen zal worden gehouden. NAAR ENGELAND. Eén dag rondgaan met de collecte bus beloond met een gratis reis naar Engeland! Dit „sprookje" wordt op 10 april werkelijkheid voor 22 Neder landse collectanten, die op 9 novem ber 1957 meewerkten aan de Klap rooscollecte. De nabestaanden der ge vallenen tijdens de laatste wereldoor log, die door de Klapiooscollecte in de gelegenheid waren de graven van hun familieleden in het buitenland te bezoeken, danken nu 22 der collectan ten met deze reis. Onder hen bevin den zich de collectanten L. Chris- tiaanse uit Yerseke en R. Visser uit i Terneuzen german. De Melkfederatie voor Zee land bestond toen nog niet en is pas opgericht in 1937. Ook hiervan werd de heer Zee secretaris, nadat hg deze functie ook in het bestuur van de kring Walcheren bekleedde. In 19o6 fuseer den beide verenigingen tot de Zeeuw se melkfederatie. Uitvoerig ging de heer Voogd in op het omvangrijke werk, dat de heer Zee in dienst van de melkfederatie verricht heeft. In het begin bestond dat uit het bezoeken-van de Wal- cherse veehouders: het nemen van monsters en het kweken van saam horigheid. Vooral op dit laatste legde de heer Voogd de nadruk, omdat de „stukken er in het Jiegin nog wel eens afvlogen", aldus spre ker. „U bent doelbewust een bepaalde weg gegaan en wie de toestanden van 25 jaar geleden vergelekt met die van thans moet wel tot de overtuiging ko men, dat er veel veranderd is. Daar voor heeft ook de heer Zee zich met inzet van alle krachten gegeven", al dus de voorzitter, die de heer Zee na mens het bestuur van de kring Wal cheren daarvoor harteigk dankte. De heer Voogd liet het niet alleen bij woorden: namens de kring ontving de heer Zee een radiotoestel. Grote ijver Een respectabel aantal sprekers be klom daarna het spreekgestoelte om zijn waardering uit te spreken voor de jubilaris, die zij of als collega of als vriend veelvuldig ontmoetten. De voorzitter van de Zeeuwse melkfede ratie, ir. J. D. Drost, kenschetste dhr. Zee als een man, die met bekwaamheid en grote ijver gewerkt heeft voor al len die by het werk van de Zeeuwse melkfederatie betrokken zijn. „Zonder de „motorische" figuur van de heer Zee waren wg nooit gekomen op de plaats, waar we nu zijn", zwaaide de heer Dorst de jubilaris lof toe. Met grote waardering getuigde spreker ook van het stimulerende werk van de heer Zwagerman, de leermeèster van de heer Zee. Ir. Dorst hoopte, dat de heer Zee in de volgende jaren op de zelfde weg mag voortgaan. Het hoofd van het produktschap voor het zuiden, de heer Van Opstel- DE HAAGSE RECHTBANK Eén jaar en 9 maanden plus een jaar en een maand De rechtbank te 's-Gravenhage heeft donderdag do 56-jarige referen daris I). van der G., voormalig hoofd van de afdeling ijzer en staal van de directie industrie en handel van het ministerie van economische zaken, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek van voorarrest. Hij heeft als ambtenaar meermalen giften aangenomen, tengevolge of vanwege het feit dat hij handelingen had gepleegd die in strijd waren met zijn plicht. Voorts werd hij voor vijf jaar ontzet uit het recht ambten te bekleden en stukken namens de over heid te ondertekenen. De referendaris had bekend, dat hij van de directie van de N.V. Zeeuwse Metaalmaatschappij te Vlissingen tienduizend gulden als steekpenningen had aangenomen, als beloning vöor het afgeven van valse verklaringen (zg, derde-landenverklaringen) om trent de herkomst van het door de Zeeuwse Maatschappij verhandelde schroot. De officier van justitie had veertien dagen geleden tegen Van der ten uit Tilburg, stipte aan, dat de sa menwerking met de heer Zee als col lega Immer van prettige aard is en op dezelfde wyze gaf de ryksveeteelt- en zulvelconsulent, Ir. W. L. Harmsen van zijn waardering biyk. Speciaal me moreerde ir. Harmsen de „lange adem" van de heer Zee wanneer het er om gaat Iets te bereiken. Verdere sprekers Verder voerden het woord de heren D. Eveleens, de voorzitter van de C.M.M.C. op Schouwen-Duiveland, S. Simonse, voorzitter va'n het bestuur van de coöp. zuivelfabriek en melkin richting „Walcheren" te Middelburg, Van Leeuwen, uit Rotterdam, namens de Verenigde Zuivelbewerkers, ir. A. E. Bruijning, namens de kring Zuid- Beveland van de Zeeuwse melkfedera tie, Sanderse, met wie de heer Zee vele jaren samenwerkte, Karelse, namens de melkslyters uit Goes, S. Abraham- se, namens de melksigters uit Middel burg en Dekker, namens het personeel. De neer Zee sprak hierna zyn bgzon- dere erkentelijkheid uit voor deze hul diging en dankte de sprekers voor de waarderende woorden. Donderdagavond is in het „Neder lands Koffiehuis" te Middelburg de heer C. Zee (links) gehuldigd in ver band met zijn 25-jarig dienstjubi- leum bij de Walcherse melkfederatie. De voorzitter van de kring Walche ren van de Zeeuwse melkfederatie, de heer J. K. Voogd, bood hem na mens de kring een radiotoestel aan. Foto P.Z.C.) G. een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek gevorderd. De rechtbank veroordeelde verder de 33-jarlge directeur van de N.V. Zeeuwse Metaalmaatschappij B. M., uit Den Haag tot een gevangenisstraf van één jaar en één maand, omdat deze directeur aan de ambtenaar gif ten had gedaan, welke hij deed als be loning voor handelingen die de amb tenaar had gedaan in strijd met de be diening van zijn plicht. De president deelde mede, dat het voorarrest (cir ca twee maanden) niet kon worden afgetrokken, omdat de directeur voor een ander feit was veroordeeld dan voor datgene waarvoor hij in voor arrest had gezeten. De rechtbank heeft echter bij het bepalen van de straf rekening gehouden met het voor arrest. De officier van justitie had te gen de directeur een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden gevor derd. Aanrijdingen in en rond Bergen op Zoom Op de hoek Zuidzgde Zoom - Van Overstratenlaan te Bergen op Zoom werd M. A. uit Bruinisse aangereden door een motor, bestuurd door A. van D. uit Oud-Vossemeer. M. A., die op zy'n fiets uit de Van Overstratenlaan linksaf de Zuidzijde Zoom in wilde rgden, verleende geen voorrang aan Van D. De heer Van D. kon een aan- rgding niet voorkomen. Het rijwiel van M. A. werd zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonigke ongeluk ken voor. Op de Rondweg te Wouw werd de auto, bestuurd door Van V. uit Roo sendaal bij het inrijden van de Wouw- se Plantage aangereden door een au to, bestuurd door De P. uit Hulst. Er deden zich geen persoonigke ongeluk ken voor, hoewel beide auto's aan- zienigke schade opliepen. A. van N. uit Bergen op Zoom reed per rijwiel op de stilstaande auto van J. G. uit Terneuzen. Het rijwiel van Van N.p die omkeek en zodoende de auto niet heeft gezien, werd beschadigd. Eindexamens in Zeeland Het mondelinge gedeelte van de eindexamens op de h.b.s. en gymna sia wordt dit jaar in Bergen op Zoom en in de Zeeuwse steden afgenomen op de volgende data: Bergen op Zoom: r.h.b.s. afd. A op 23, 24, 25 en 26 juni; r.h.b.s afd. B op 8, 9, 10 en 11 juli; Mollerlyceum afd. h.b.s. A op 16, 17 en 18 juni; Mollerlyceum afd. h.b.s. B op 27, 28 en 30 juni en 1, 2, 3, 4, 5 en 7 juli. Goes: Goese lyceum afd. h.b.s. A op 21, 23 en 24 juni; Goese lyceum afd. h.b.s. B op 11, 12, 13 en 14 juni; Goese lyceum afd. gymnasium op 25, 26 en 27 juni; christelijk lyceum voor Zeeland afd. gymnasium op 24, 25, 26 en 27 juni; christelijk lyceum voor Zeeland afd. h.b.s. A op" 19 en 20 juni; christelijk lyceum voor Zeeland afd. h.b.s. B op *16, 17 en 18 juni; r.-k. h.b.s. afd. A op 24, 25 en 26 juni; r.k. h.b.s. afd. B op 19, 20 en 21 juni. Hulst: Janseniuslyceum afd. h.b.s. B op 16, 17, 18 en 19 juni; Jansenius lyceum afd. gymnasium op 23 en 24 juni. Middelburg: r.h.b.s afd. A op 21 en 23 juni; r.h.b.s. afd. B op 16, 17, 18 en 19 juni; christelijke h.b.s. voor Walcheren afd. A op 27, 28 en 30 juni; christelijke h.b.s. voor Walche ren afd. B op 17, 18 en 19 juni; ge meentelijk gymnasium op 27, 28 en 30 juni. Oostburg; Koningin Wilhelminaly- ceum afd. h.b.s. A op 1, 2 en 3 juli; Koningin Wilhelminalyceum afd. h.b.s. B op 9, 10 en 11 juli. Schoondijke: r.-k. h.b.s. voor Z. Vlaanderen „St.-Eloy" afd. A op 7 en 8 juli; r.-k. h.b.s. voor Z.-Vlaan deren „St.-Eloy" afd. B op 20 en 21 juni. Terneuzen: openbaar lyceum afd. gymnasium op 19 en 20 juni; open baar lyceum afd. h.b.s. A op 4 en 5 juli; openbaar lyceum afd. h.b.s. B op 7, 8 en 9 juli. Vlissingen: r.h.b.s. afd. A op 25, 26, 27 en 29 juni; r.h.b.s. afd. B op 2, 3. 4 en 5 juli. Zicrikzee: Prof. Zeemanlyceum afd. h.b.s. A* op 2 en 4 juli; Prof. Zeemanlyceum afd. h.b.s. B op 16, 17, 18 en 19 juni; Zierikzees lyceum afd. gymnasium 24 en 25 juni. VOORLOPIG VERSLAG EERSTE KAMER Maar zonder aan eigen recht tekort te doen In liet voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van buitenlandse zaken wilden enige le den uitdrukking geven aan hun wens, dat ons land bij de uitwerking van de Deltaplannen niet zal vergeten dat deze vanzelfsprekend in menig op zicht ook voor België van belang zijn. Daarom zal de regering er naar moeten streven, dat land in te lichten in een sfeer van vertrouwen, waar door het naar de mening van de hier aan het. woord zijnde leden mogelijk zal blijken in redelijkheid ook met Belgische problemen, met de Neder landse Deltaplannen samenhangende, rekening te houden. Deze leden meen den, dat een en ander mogelijk moet zijn, zonder aan eigen recht tekort te doen. Zij zagen zeer wel in, dat bij een overleg als vorenbedoeld het ge vaar bestaat, dat van beide zijden oude chauvinistische stellingen naar voren zouden worden gebracht. Zij spraken de hoop uit, dat zodanige overblijfselen uit een vorig tijdperk alsdan zullen kunnen verdwijnen. Op rechte vriendschap met België acht ten deze leden even natuurlijk als nuttig. Enige andere leden merkten op. dat zij het vanzelfsprekend acntten, dat de regering bij het contact met België over de eventueel te ver wachten gevolgen voor dat land van de uitvoering der Deltawerken de eigen belangen van ons land zal moeten handhaven. Zij meenden, dat er thans een zekere aanleiding bestaat hierop nog eens te wijzen,. In dit verband wilden zij de aandacht vestigen op de motie over de uitvoering van de Deltawerken, welke op 13 februari 1.1. was inge diend in de Belgische Senaat en se dertdien met algemene stemmen, was aangenomen. De hier het woord voe rend® leden wilden reeds thans hun waai-schuwende stem doen horen. Zij meenden namelijk, dat van Ne derlandse zijde niet al te veel aan de in die motie tot uitdrukking komende tendens moet worden toegegeven, aangezien op die wijze België gaan deweg bemoeienis zou gaan verkrij gen met zuiver Nederlandse aange legenheden. Deze leden waren niet geheel zonder bezorgdheid, aange zien zij meenden te hebben geconsta teerd, dat anderzijds bij internatio nale onderhandelingen wel eens een al te toeschietelijke houding was aan genomen om enig resultaat te be reiken. VANDAAG. Middelburg Electro: „Funny Face", 7 en 9.15 uur, a.l.; Schouwburg: „Vo gelvrij verklaard", 8 uur, 14 J.; Van Benthem en Jutting. Expositie van Kunst en Kunstnij verheid. Vlissingen Alhambra: „De trein van tien over drie", 7 en 9 uur, 14 J.; Luxor; „Bloedige vergelding", 8 uur, 14 J.; Kunsthandel Bikker: Schilde rijen van Peter van den Braken en houtplastleken van J. H. Bakker. Goes Grand: „Strijd tegen verdovende middelen", 8 uur, 18 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2