PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT nregering zou zich na zege aansluiten bii de Zoavo Gunstige vooruitzichten voor Miniatuur-W alcheren BILT Tege BURGERS ONTRUIMEN PADANG Varrdawg KR0ESJTSJEW KRITISEERT VER. STATEN TE BOEDAPEST 201e jaargang - no. 80 Dagblad, ultgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS H8 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2094- VERKLARING VAN HARAHAP De minister van defensie in de tegenregering op Sumatra, Boer- lianudin Harahap, heeft donderdag in een interview met een cor respondent van liet Franse persbureau A.F.P. verklaard, dat zijn regering zich zal aansluiten bij de Zuidoostaziatische Verdrags- organisatie (ZOAVO) als de strijd tegen de regering In Dja karta gewonnen is. „De doelën die de ZOAVO zich stelt, zijn de zelfde als die van de tegenregering. Ook de tegenregering is voor de verdediging van de vrije wereld tegen het communisme en zij gelooft evenals de ZOAVO in de overwinning van de democratie op het „goddeloze imperialisme", aldus Harahap. De minister ontweek evenwel de vraag, of de regering van Midden-Sumatra hulp van een der ZOAVO-landen ontvangt. De rebellen hebben niet op buitenlandse hulp gerekend, toen zij de strijd tegen Djakarta begonnen, zei hij. Harahap geloofde, dat het bewind van president Soekarno zowel economisch als mili tair te zwak is om de burgeroorlog op Sumatra te winnen. De regering van premier Djoeanda zal als gevolg van de interne meningsverschillen binnen twee weken vallen, zei hij. Opstand op de Molukken? Op de Molukken ïs opstand uitgebroken tegen de centrale regering in Djakarta, zo heeft radio-Padang donderdagavond bekendgemaakt. De op standelingenradio zei berichten hierover opgevangen te hebben van radio- Menado. Volgens Padang hebben officieren van het commando van de Molukken zich aangesloten bij de opstandelingenbeweging. reeds vliegtuigen van Russische makelij in Tsjecho-Slowakije be- Deze orders betreffen vijftig of zestig straaljagers van het type Mig-17 en straal-lesvliegtuigen van het type Mig-15, dertig IL-38 bom menwerpers en tien IL-14 trans- Êortvliegtuigen. 'e revolutionaire minister van bui tenlandse zaken, kolonel Maloedin Simbolon, heeft Radio-Padang verklaard dat zijn troepen wapens hebben buitgemaakt, die in de Sow- jot-Unie waren vervaardigd. Simbolon sprak de verklaring van zijn „collega" in Djakarta Soeban- drio, tegen, volgens welke de cen trale regering geen Russische wa pens had ontvangen. President Soekarno heeft op een bij eenkomst van studenten, die him op leiding aan de universiteit van Indo nesië nebben voltooid, verklaard geen communist te zijn. De president zei in een redevoering, die uitgezonden werd door radio-In- donesia: „Men heeft mij ervan beschuldigd communist te zijn, om dat ik communitische landen heb be zocht. Ik ben geen communist. De- Materiaal uit Oost-Europa voor Djakarta Tienduizenden burgers van Padang en Boekittïnggi zijn echter donder dag uit hun woonplaats vertrokken met het oog op de te verwachten am fibie-aanval van regeringstroepen. In Padang verliet, naar United Press meldt, eehter meer dan tweederde van de 150.000 inwoners de stad en ook in Boekittïnggi heb ben de inwoners hun huizen ontruimd naar aanleiding van de waarschuwing van de revolutionaire regering dat men straatgevechten kan verwach ten. Radio-Padang heeft donderdag avond verklaard, dat de rebellen in West- en Midden-Sumatra stand hou den. De opmars der regeringstroepen is tot staan gebracht. In de afgelopen vijf dagen zijn geen gevechten van betekenis meer geleverd, aldus dit be richt. Minister Harahap, heeft volgens de radio verklaard, dat de rebellen een tegenoffensief zullen beginnen als al le voorbereidingen gereed zijn. „Onze mannen zijn overal, zelfs in West-Ja- va. Zij wachten slechts op het juiste ogenblik om een guerilla te begin nen", zo zei hij. De Indonesische regering is begon nen oorlogsmaterieel, in het bijzon der vliegtuigen, in Oost-Europa te bestellen, aldus heeft een corres pondent van de Londense „Times" uit Djakarta ffcmeld. Volgens deze correspondent zijn Nadat de burgemeester van Mid delburg, inr. Joh. de Widt, donder dagmorgen de heropening van Mi- matuur Walcheren" had verricht, bood mevrouw Polderdijk uit Hein- kenszand hem een pop in Zeeuwse klederdracht aan. Geheel rechts de heer A. G. van Wagensveld, uiterst links de heer P. Blaauxo, beiden lid van de uit de stichting „Niexixp Wal cheren" samengestelde Miniatuur- commissie. Foto P.Z.C ...is het honderd jaar geleden dat de bekende Engelse por tret- en landschapschilder John Hoppner te Whitechapel (Lon den) werd geboren. if i ...is het vijftig jaar geleden, dat Kurt Wegener met zyn „Ziegler", met als passagiers de toenmalige kolonel van de generale staf C. J. Snijders en uitenant ter zee A. E. Rambal- do, vanaf het terrein Zorgvliet te Den Haag de eerste weten schappelijke ballontocht onder- |nam. De Haagse gemeenteraad had hiervoor toestemming ver leend op voorwaarde, dat de deelnemers in de lucht geen H acrobatische toeren aan de tra il peze zouden uitvoeren. genen, die zeggen dat ik dat wel ben, verspreiden propaganda voor de op standelingen". „/Veen" tot Zuid-Korea Een woordvoerder van de opstan delingen in Midden-Sumatra te Sin gapore heeft gisteren gezegd, dat de „premier" van de tegenregering, Sjafroeddin Prawiranegara, in een brief aan president S.vgnani Rhee van Zuid-Korea, een aanbod van gewa pende hnlp, dat deze laatste hem had gedaan, van de hand heeft gewezen. De woordvoerder zei: de premier zou nooit de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen van de aanwezigheid van buitenlandse troepen in Indone- Mogelijke reis van koningin Juliana naar Turkije. Bij zijn vertrek uit Istanboel, waar hij het Nederlands Historisch en Ar cheologisch instituut heeft geopend, heeft prins Bernhard tegenover ver slaggevers verklaard, dat de hij de hoop koesterde, dat ook de koningin in de toekomst Turkije zou kunnen bezoeken. In verband hiermede verne men wij dat deze uitlating van prins Bernhard niet slechts behoeft te wor den gezien als een door vragen van journalisten uitgelokte vriendelijk heid tegenover het land, waar hij en kele dagen te gast was geweest, doch dat inderdaad de mogelijkheid van een dergelijke reis in de toekomst niet is uitgesloten. Over het tijdstip waarop een dergelijke vorstelijke reis zou kunnen worden ondernomen valt dan ook nog niets te zeggen. Oud-directeur van Raiffeisenbank overleden. Woensdagavond is in zijn woning te Utrecht vrij plotseling op 67-jarige leeftijd overleden de lieer Th. J. Vis ser, oud-directeur van de Coöperatie ve Centrale Raiffeisenbank. De heer Visser trad in 1911 in dienst van de Raiffeisenbank, waarvan hij in 1933 werd benoemd tot directeur. Hij werd in 1948 ridder in de orde van Oranje Nassau en bij zijn pen sionering in 1955 ridder in df van de Nederlandse Leeuw. orde Meer aanwijzingen tegen Berkelse arts Uit officiële bron vernemen wij, dat er steeds meer aanwijzingen zijn gevonden die het aannemelijk ma ken, dat de verdachte in de myste rieuze vergiftigingszaak in de Leeu warder strafgevangenis, de Berkelse arts O. inderdaad schuldig is aan moord op zijn medegevangene, de 34- jarige L. uit Gouda. Uit het onder zoek is inmiddels komen vast te staan, dat de cyaankali, waarover dokter O. de beschikking had, door een familielid van dokter O. in België werd verkregen. Met het oog op het lopende recherchewerk kon inzake de persoon, die het vergif in België ver kreeg, nog geen nadere mededeling worden gedaan. Een hevige wervelwind heeft in de Australische havenplaats Bowen. noordelijk van Brisbane, 100 mensen dakloos gemaakt en schade voor meer dan een miljoen Australische ponden aangericht. SPRONG OVER BLOEMBED Serow behoort tot zijn reisgezellen Premier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie die zoals bekend in Boedapest vertoeft, heeft gisteravond op een bij eenkomst in het operagebouw van de ze stad een rede gehouden. De bijeenkomst was georganiseerd ter herdenking van het feit dat het Russische leger 13 jaar geleden Hon garije heeft bevrijd. Kroesjtsjew beschuldigde de V.S. ervan dat zij proberen de hele kwes tie van de topconferentie weer van voren af aan te behandelen. De Amerikanen brengen de kwes tie van de Duitse hereniging en de toestand in de Oosteuropese landen weer naar voren, aldus de Russische premier. Een bespreking over de toestand in de Oosteuropese landen zou volgens hem echter in flagrante strijd zijn met de elementaire regels voor de in ternationale betrekkingen. Premier Kroesjtsjew heeft donder dag een krans gelegd, bij 't Russi sche oorlogsgedenkteken. Hij werd vergezeld door de pas benoemde eerste vice-premier, Frol Kozlow, en zijn minister van buitenlandse zaken, Gromyko. De premier zag er ernstig en tamelijk moe uit toen hij bij het monument aankwam, maar na de plechtigheid gaf i aanleiding tot hilariteit door over een bloembed te springen. Amerikaanse diplomaten sloegen met toneelkijkers van uit de tegenover 't gedenkteken liggende Amerikaanse ambassade de plechtigheid gade. Van kardinaal Mindszenty, die sinds de opstand van november 1956 in deze ambassade verblijft, was niets te zien. Later legden de Russische leiders kransen bij het Hongaarse monument voor de gevallenen, waar indertijd de anti-Russische demonstratie be gon. Generaal Iwan Serow, het hoofd van de Sowjetrussische veiligheids politie, bevindt zich ook te Boeda pest. Hij werd opgemerkt bij de Sow jetrussische afvaardiging die onder leiding van premier Nikita Kroesjt sjew, een krans legde bij het Russi sche oorlogsgedenkteken. Er is te Boedapest van officiële zij de niet gerept over Serows aanwezig heid in de Hongaarse hoofdstad. Er zijn donderdag besprekingen ge voerd. Volgens „Tass", hadden deze in„ vriendschappelijke geest ge voerde besprekingen" betrekking op politieke, economisché en cul turele vraagstukken en op de „ont wikkeling van de internationale tnMtanri" ,Esti toestand". Volgens het Hongaarse blad volgende week worden De Russische gasten zullen acht of tien dagen blijven en verscheidene steden in Hongarije bezoeken. OPTIMISME BIJ HEROPENING: Burgemeester De Widt: „lk wil geen hekkesluiter zijn ER WORDEN tlians gunstige geluiden gehoord over een eventuele voortzetting van Miniatuur-Walcheren in het volgend jaar. Donderdag tij dens de heropening van het eiland-in-het-klein bleek, dat er een oprechte AVil tot samenwerking bestaat, opdat de Stichting Nieuw Walcheren haar werk in dit opzicht kan voortzetten. Deze wil tot samenwerking bleek namelijk uit de woorden van burgemeester mr. Joh. de Widt, die deze heropening verrichtte, en voorts uit de verzekering van bestuurszijde ge-, geven, dat men gaarne bereid is mede te overleggen, hoe deze steun zo effectief mogelijk kan worden verleend. Mr. De Widt noemde het eiland-in- het-klein een symbool van een hechte samenwerking tussen stad en platte land en tussen particulier initiatief en overheid. De burgemeester, die zinspeelde op de onlangs afgelegde verklaring van de Stichting Nieuw- Walcheren, dat zij de exploitatie wellicht zou moeten stopzetten, ver zekerde dat de gemeentebesturen en burgerij van Walcheren dit kleine „eiland" op het Molenwater niet graag zouden missen. „Ik hoop dan ook, dat ik met deze heropening niet de hekkesluiter zal zijn", aldus de burgemeester. Hij verklaarde te hopen, dat het in de nabije toekomst zal luk ken om door samenwerking Mï- niatuur-Wnleheren nog een groot aantal jaren te behouden. In dit verband deed hy namens het ge meentebestuur een beroep op alle aanwezigen en over hun hoofden heen op alle belanghebbenden om voor dit doel tot samenwerking te komen. Na de openingstoespraak van mr. De Widt bood mevrouw Polderdijk uit Heinkenszand aan de burgemees ter een pop in Zeeuwse klederdracht aan, welk geschenk uiteraard dank baar werd aanvaard. Tevoren had de waarnemend voorzitter van de Stich ting Nieuw Walcheren, de heer D. F. P. Hoegen een welkomstwoord tot de genodigden gesproken en daarbij in korte trekken een overzicht gegeven van het werk, dat door de Stichting was verricht. In dit verband herin nerde de heer Hoegen ook aan de ar beid van de overleden bestuursleden R. de Muynck, G. Sissing en G. Bal- lintijn. Er werd voorts lof toegezwaaid aaft de heer A. P. Wagensveld en zyn medewerkers, die voor Mi niatuur-Walcheren zoveel hadden verricht en nog steeds verrichten. Verder dankte de heer Hoegen de „Vitrite Works", van welke industrie steeds de grootst mogelijke mede werking wordt verkregen, alsook de Nederlandse Spoorwegen. Deze maatschappij heeft er melijk voor gezorgd dat de enkele spoorbaan op de miniatuur werd omgebouwd tot een dubbelspoor met elektrische bovenleiding. Er werd een nieuwe trein gebouwd, die 7000 kostte, in het baantje werden 18.000 schroeven ver werkt en in de voedingslijn 500 draadjes. De grote belangstelling voor de miniatuur van president directeur dr. ïr. F. Q. den Hollan der van de N.S. kwam ook nu weer tot uiting, namelijk door een speciaal telegram, gezonden gelegenheid van deze opening. Wat de andere objecten betreft vertelde de heer Hoegen, dat er een nieuwe Arnebrug was gebouwd, dat de toren van Veere een nieuwe spits kreeg, de haven van Veere een red dingboot en dat in Vlissingen een „huis-in-aanbouw" werd voorzien van stalen steigers. Om een inzicht te geven in het vele werk, dat in het winterseizoen aan de gebouwen in miniatuur moet worden verriclït, deelde de heer Hoegen nog mede. dat het voor een „schuur" In Klevers- kerke nodig was 8864 met de hand gestoken dakpannen los te maken en weer vast te lijmen, hetgeen alleen al aan arbeidsloon 78 kostte... Tenslotte zeide de heer Hoegen, dat het bestuur met vertrouwen het „woord van de burgerij" afwacht over dc voortzetting van de exploi tatie. De penningmeester van de Stichting Nieuw Walcheren, de heer G. H. Luyendijk, ging hierop later tijdens een ontvangst in het res taurant „Don Suisse" nog nader in. „Het ziet er nu na alles wat wij hebben gehoord vrij gunstig uit" verklaarde hij. „We kunnen ons niet voorstellen, dat 1958 het laatste jaar zal zijn. Maar steun zal nodig zijn! Hoe die verleend moet worden is nog niet te zeggen. In onderling overleg zal gezocht moeten worden naar de meest effectieve yorm. Ik Kroesjtsjew wuift bij zijn aan komst in Boedapest naar het volk als hij in gezelschap van de Hon gaarse partijleider Janos Kadar (rechts) naar de gereedstaande auto's wandelt. KORTE PREDIKATIE GOEDE VRIJDAG. en onder de overtreders werd geteld en voor de overtreders gebeden heeft. Jesaja S3 12. Die overtreders waren nog wél tioee moordenaars; mensen, die de ergst denkbare zonde hadden be gaan. Met hen is Christus gekrui sigd, Hij in het midden, om de schande van zijn dood nog groter te maken. Op Golgotha blijft er niets, maar dan ook helemaal niets over van de heerlijkheid en de glorie van de mens. Van de kruiselingen niet, wier lichaamskrachten in krampen af zichtelijk verteren. Van de vijand niet, die hier nog staat te spotten. Van de militair niet, die hier zit te dobbelen. Van de discipel niet, die hier ontbreekt. Bij Jezus blijven al leen over die txoee moordenaars, die met Hem gekruisigd worden, de een aan zijn rechter- en de ander aan zijn linker zijde. Van moordenaars gruwen we. Zij hebben het ergste gedaan wat een méns kan doen. Alle zonde kan op aarde vergeven worden. Alleen de zonde van de moord kan hier niet vergeven worden, omdat hij, die zou moeten vergeven er niet meer is. Met zulke overtreders is Christus nu geteld. Zo hebben mensen het ge wild. Doch niet alleen, mensen. Ook Gok heeft Zijn Zoon bij de overtre ders geteld. En Jezus zelf heeft met hen geteld willen zijn. Hij heeft naast deze twee moordenaars willen staan in het oordeel. Met hen en voor hen is Hij gestorven. Dit is vol op Evangelie, de goede boodschap van de Goede Vrijdag. Misdadigers vormen nog al eens een hecht aanééngesloten gemeen schap. De txoee, die met Jezus ge kruisigd zijn, kennen elkaar. Ze hebben waarschijnlijk hun misdaad samen gepleegd, ze zijn samen ge vangen genomen en veroordeeld. Nu ondergaan zij samen hun straf. Hun leven zou gelijk geëindigd zijn, ware het niet dat Jezus met hen geteld xcas gexveest. Hij breekt deze ge meenschap in de overtreding vanéén. Er komt scheiding txissen deze txoee vrienden in de misdaad. De één xoil nog mensen behagen. De ander laat een belijdenis horen, die alle goede belijdenissen en catechismussen ten grondslag heeft gediend. Golgotha laat zien hoe hopeloos het is met ons mensen. Het is echter niet hélemaal hopeloos, xcatit Chris tus Jezxis wil met oxis overtreders geteld zijn en Hij is het die voor deze overtreders gebeden heeft. Hij weet wat in de mens is. Maar Hij weet ook, wat er omgaat in het Vaderhart van God. Hij heeft het rechte gebed gevonden. Wij zijn overtreders het is onze dagelijkse verschrikking. Maar wij zijn niet zonder meer over treders. Wij zijn die overtreders voor wie Jezus Christus het hogepriester lijk gebed heeft opgezonden". Zo zij_ deze dag ons een Goede Vrijdag. ben er van overtuigd, dat die gevon den zal worden," aldus de heer Luy endijk, die op de genodigden een be roep deed om in dit opzicht samen te werken. De korte plechtigheid werd afge sloten met een voorstelling van de bekende Nieuw-Walcherenfilm van de heer P. Castenmiller. VERWACHT. VEEL BEWOLKING Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige wind overwegend tussen zuid en west. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN SLAAN 5 april Zon op 6.08 onder 19.19 Maan op 21.31 onder 6.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1