Minister Cals: Energiek streven om wetenschappelijk bij te blijven Planologisch ongerijmde dingen in Madurodam KLANKBORD GEEN STEUN VOOR PLANNEN VAN „HAAGSCHE COMEDIE" Vandaag.. DONDERDAG 3 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEÜW8B COURANT. 8 EERSTE KAMER KEURDE BEGROTING O., K. EN W. GOED Subsidieregeling voor provinciale culturele raden in de maak (Van onze parlementaire redacteur) De bewering van het christelijk-historische Tweede Kamerlid, drs. Van Hulst, dat de hulp die de minister van Onderwijs, Kun* sten en Wetenschappen, mr. Cals aan het onderwijs en met name aan het hoger onderwijs verleent om het in staat te stellen hoge wetenschappelijke prestaties te bereiken en zich te kunnen me ten met het buitenland, slechts incidenteel en fragmentarisch is, zat de bewindsman wel heel erg dwars. Dat bleek woensdag, toen hij in de Eerste Kamer antwoordde op wat daar in het voet spoor van dhr. Van Hulst, door mevr. SchouwenaarFranssen (v.v.d.) en de heren Van Kiel (v.v.d.), De Roos (p.v.d.a.) en Polak (c.p.n.) daarover in de kritische zin was gezegd. De Ka mer heeft overigens later de begroting van O. K. en,W. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alleen de C.P.N. was tegen. een bepaalde streek het aantal leer lingen niet bijster groot is. Dit neemt niet weg, dat er naar ge streefd wordt de kleine rijksmid delbare scholen te doen verdwijnen. Tenslotte deelde minister Cals mede, dat aan de oplossing van de proble men die verbonden zijn aan de sprei ding van het hoger onderwijs, een aantal commissies werkt. Zij zullen, zo is de bedoeling, dit jaar verslag uitbrengen. Kunst Staatssecretaris De minister ontkende categorisch, dat hij niet alles in het werk zou stellen om het hoger onderwijs de ge legenheid te bieden internationaal bij te blijyen. Hij ontkende niet, dat grote moei lijkheden overwonnen moeten wor den, maar ondanks de bestedingsbe perkingen zijn de uitgaven voor het hoger onderwijs voor 1958 ten op zichte van 1957 met 35 procent geste gen. Met de anti-revolutionaire heer Al- gra was mr. Cals het eens, dat de financiële gelijkstelling van het bij zonder voortgezet onderwijs en het openbaar onderwijs moet worden doorgetrokken. Dat is echter niet zo'n gemakkelijke taak als bijvoorbeeld bij het kleuteronderwijs, omdat het voortgezet onderwijs een zeer groot aantal verschillende schooltypen en verschillende soorten van onderwijs kent. In geen geval achtte hij het mogelijk net automatisme in de fi nanciële gelijkstelling van het open baar en bijzonder lager onderwijs door te trekken naar het voortgezet onderwijs. Al deze kwesties komen aan de orde als de algemene wet op het voortgezet onderwijs, die in het vooruitzicht is gesteld, wordt behan deld. Wat de salarissen voor de verschil lende groepen van leerkraenten on der andere de kleuterleidsters, aan gaat, liet de minister teleurstellende klanken horen. Hij kon geen enkele toezegging doen. omdat eventuele plannen eerst volledig in het georga niseerd overleg besproken moeten worden. Bouwrecord Bevredigender was wat hij over de scholenbouw zeide. Er wordt bij de scholenbouw te werk gegaan volgens een weloverwogen plan, liierop neer komende, dat deze bouw bij zal moe ten zijn als ook de achterstand in de woningbouw is ingehaald. In 1957 is voor 142 miljoen gulden gebouwd in de gehele onderwijssector. Dat was een record. In de laatste jaren schom melde het bedrag tussen 110 en 117 miljoen. In 1958 is het bouwvolume verhoogd tot 190 miljoen gulden, vooral ten bate van de sector nijver heidsonderwijs. Aan de heer Algra gaf de minister toe, dat het aantal leerlingen op de rijksmiddelbare scholen in een aan tal gevallen geringer is dan op de bijzondere middelbare scholen. Dat is vanzelfsprekend, omdat altijd voor voldoend openbaar onderwijs gezorgd moet worden, ook als in Dirigent David Broekman in New York overleden Amerikaan van Nederlandse afkomst Op 55-jarige leeftijd is in New York overleden de dirigent en componist David Henrines Broekman, die in Lei den was geboren. Broekman was diri gent van de Koninklijke Opera in Den Haag en ging in 1924 naar de Verenigde Staten, waar hij in dienst trad van de New York Philharmonic. Later onderhield hij relaties met ver schillende filmmaatschappijen, zoals Warner Brothers, Universal Pictures en Columbia Pictures. Vervolgens kwam hij in dienst van de Columbia Broadcasting System. Gedurende de Tweede Wereldoorlog werkte hij op het Amerikaanse mini sterie van financiën, waar hij tot taak had opnamen van concerten te ma ken en voor de muzikale omlijsting te zorgen van bijeenkomsten, waar propaganda werd gemaakt voor oor logsobligaties. Na de oorlog dirigeer de hij het New York Philharmonic in een reeks populaire concerten. Hij schreef een autobiografische roman „The shoestring symphony" geheten en enkele van zijn composities waren „Manhattan fairy tale suite", en de opera's „Barbara Allen", „The stran ger" en „The Toledo War". PARKEREN Een keurig geklede heer betrad een restaurant in de Deense stad Aalborg, bestudeerde zorgvuldig de spijskaart en bestelde een kostelijke maaltijd met daarbij een niet minder kostelijke wijn. Toen hij aan het dessert toe was, riep hij de kelner: „Mag men voor het ge bouw eigenlek parkeren?" De kelner zei dat dit niet mocht, waarop de gast zijn servet neerlegde, opstond en zei: „O, dan moet ik mijn wagen gauw wat verder weg zetten. Ik hoop, dat ik nog geen bon vindt onder mijn ruitenwisser". Niemand heeft hem daarna meer gezien..* terrein lagen. Daarbij verklaarde hij, dat ook de regering graag veel meer geld voor de bevordering van de kunst zou uitgeven evenals de so cialistische afgevaardigde mr. Cam- melbeeck maar dat zij uiteraard gebonden is aan de financiële moge lijkheden. Dat geldt ook voor de bouw van schouwburgen en concert zalen, op welk gebied in ons land een achterstand dreigt te ontstaan. De staatssecretaris deelde mee, dat hem hierover spoedig een uitvoerig rap port zal bereiken. De toneelgroep „Studio", die enkele Kamerleden in 1959 voor rijkssubsi die in aanmerking wilden laten ko men, behoeft zich geen illusies te ma ken. Mr. Höppener kon geen subsidie beloven. Sportnota De indiening van een sportnota moet nog wachten. Intern wordt ech ter voortdurend aan de voorbereiding ervan gewerkt. Over de inventarisa tie van de hier te lande bestaande ac commodatie van de sport en de licha melijke oefening worden reeds be sprekingen gevoerd. Binnenkort hoopt de staatssecre taris met een ontwerp te komen voor een regeling betreffende de subsidiëring naar objectieve maat staven van de provinciale culturele raden, zo kondigde hij aan. Tenslotte deelde mr. Höppener mee, dat een prognose over de ontwikke ling van de televisie gereed gekomen Höppener ging en in studie genomen is. Over de ver woensdagmiddag in op ae opmerkin- hoging van de luisterbijdrage is nog gen, en de vragen, die speciaal op zijn overleg nodig. OM BETERE SALARISREGELING „De Haagsche Comedie" heeft de wens te keuuen- gegeven met ingang van het seizoen 19581959 te ko men tot een wijziging in salariëring en contract-vorm van een aantal van haar toneelspelers. Zij beoogde hier mee deze spelers een compensatie te bieden voor het feit, dat hun in de toekomst slechts sporadisch mede werking aan radio, televisie en film zal worden toegestaan. „De Haag sche Comedie" achtte deze maatre gel noodzakelijk om het artistieke peil der prestaties en een regelma tige exploitatie te handhaven. De vertegenwoordigers van de over heden, welke de vier grote toneelge zelschappen subsidiëren, hebben zich beraden over de vraag of deze voor stellen aanvaardbaar zijn. De verte genwoordigers zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat zulks niet het geval is. Zij zijn n.l. van me ning, dat het aanvaarden van deze voorstellen het thans geledende sala ris-systeem zou ontwrichten en op den duur zou leiden tot een onver- Zes jonge honden levend begraven Inspecteur W. A. Roebroeks van de gemeentepolitie te Oss verzorgt thans in zijn woning zes jonge hondjes die door hun eigenaar, J. de R„ levend begraven waren. Dit begraven was opgemerkt door een buurvrouw, die hiervan de politie in kennis stelde. Toen de politie op het erf van de R. ging graven, ontdekte ze zes jonge hondjes, die alle nog in leven waren hoewel ze reeds anderhalf uur bijna een meter diep onder de grond zaten. Tegen de R. is proces-verbaal wegens dierenmishandeling opgemuakt. antwoorde stijging van het totale sa larisniveau van het toneel. Bovendien zijn zij van oordeel, dat de door „De Haagsche Comedie" voorgestel de gedragslijn geen bevredigende op lossing biedt voor de problemen, wel ke bij de groeiende vraag naar het werk der toneelspelers zijn ontstaan in de verhouding tussen het toneel en de radio, televisie en film. Terwijl de gedeputeerde A. Schout B. en W. de raad van Yerseke en tal van andere genodigden rechts toeluisterdenzongen de hinderen (links) een loflied op het moderne, nieuwe schoolgebouw, dat gistermid dag officieel door de heer Schout werd geopend. (Voor verslag zie pag. Ï0). (Foto P.Z.C.) Bom ontploft bij demonteren: 1 dode Op de vliegbasis Deelen van de Ko ninklijke Luchtmacht ïs gisteren bij het opruimen van enige, onlangs ge vonden Inmimen uit de Tweede We reldoorlog, de laatst aangetroffen bom bij hot demonteren geëxplo deerd. De negentienjarige dienstplich tig soldaat A. Brouwers uit Vee- ncndaul, kwam daarbij om het leven. Op de vliegbasis werden onlangs bommen gevonden, die in de oorlog door Engelse vliegtuigen waren afge worpen. Het bomopruimingspeloton van de Koninklijke Luchtmacht is onmiddellijk met de opruiming be- gonneh. De laatste van de vier ge vonden tijdbommen was reeds van zijn ontstekingen ontdaan, ook het grootste deel van de springlading was verwijderd. Bij het zogenaamde „uitstomen" van het restant, is de omringende hei in brand geraakt. De dienstplichtig soldaat Brouwers wilde dit brandje blussen en kwam daarbij te dicht in de buurt van de bom. welke juist op dat moment ex plodeerde, met het genoemde noodlot tige gevolg. H ...viert de Belgische expressi- §1 H onistische toneelschrijver en p folklorist A. A. L. Michel de Ghelderode, van wie vele wer- ken in het Nederlands ver- taald zijn. te Brussel zijn 60e verjaardag. §j ...is het tien jaar geleden, dat g H het Amerikaanse congres het p voorstel tot beschikbaarstel- ling van 5.300 miljoen dollar P ten behoeve van de wederop- P bouw en het economisch her- p P stel van Europa, het zoge- p naamde „Marshall-plan" be- P krachtigde. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll MR. J. KLAASESZ IN OPENINGSREDE: „Hier in Madurodam gebeuren op planolo gisch gebied de meest idiote dingen, die we in het werkelijke leven helaas nooit zouden dur ven doen," ahlus mr. J. Klaasesz, de commissa ris der koningin in Zuid- Holland, toen hy gister middag het nieuwe „sei zoen" van dit jaar van de Haagse miniatuur stad Madurodam open de. „Men houdt zich hier niet aan de regels van het spel; terwijl wjj overal ons best doen, in de steden groenstroken te handhaven en voor uitbreiding van de re creatiegelegenheid te zorgen, zien we hier op de vrye stukken telkens iets nieuws verschijnen. Misschien komt het wel zo ver, dat we er een miniatuur-satellietstad- je naast krijgen, Madu- roveen bijvoorbeeld; we moeten maar vast een aantal commissies in stellen om dat voor te bereiden. Misschien komt het ook nog wel zo ver, dat de burgemeester van Den Haag volgend jaar aan Madurodam een klein congresgebouwtje kan aanbieden, of een vuilverbrandingsoven die echt werkt, en mis schien krijgen we zelfs een waterzuiveringsin stallatie," aldus mr. Klaasesz, die het ook maar gek vond dat er in Madurodam nu twee veerponten in dienst zijn gesteld, terwijl men overal elders zijn best doet die opgeheven te krijgen. Dit bracht mr. Klaasesz op de gedach te, dat Amsterdam hier wel een aardig tunneltje zou kunnen „bij "-zet ten, en voor de Rotter damse Europoort is er op Madurodam ook nog wel plaats. Dan kan men berichten verwach ten dat in Madurodam op een bepaalde dag in april zoveel duizend schepen de haven zijn binnengevaren, hetgeen het vorige jaar eerst la ter in april geschiedde. Het standbeeldje voor Hans Br inkers, de jon gen die een pink in de dijk hield om een over stroming te voorkomen, vond mr. Klaasesz een aardig idee. „Misschien komt er ook nog wel eens een standbeeld voor minister Hofstra, die erin geslaagd is, eerst met zijn pink, daarna met zijn hele hart en ziel het gat in de Nederlandse begro ting te stoppen." Na deze toespraak bood de vierjarige Bar bara Glastra van Loon, een kleindochter van mevrouw Boon-v. d. Starp, presidente van het stichtingsbestuur van Madurodam, aan de commissaris der konin- ?in het miniatuursleu- eltje aan, waarmee zij en mr. Klaasesz samen het gemeentehuis open den, waarmede „Madu rodam" voor dit seizoen officieel was openge steld. Herauten te paard en jongedames op scoo ters reden daarna door Den Haag om het grote nieuws te verkondigen. Nadat de Amster damse studentenroei vereniging „Nere'us" aan Madurodam een nieuw botenhuis had overgedragen, was er binnenshuis nog een plechtigheid toen de ambassadeur van Zuid- Afrika in Nederland, dr. P. E. Geldenhuys, een model aanbood van een vliegtuig van de Zuid- afrikaanse Lugdiens. IIIIIIIIIIIUIIillllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilHIIIIII |l Ruim twee miljoen gulden zijn voor de voetbalpoolwinnares m mevrouw Elizabeth Heather j§ Riley en haar man Tóm Riley uit Horden in het Engelse graafschap Durham toen me- M vrouw Riley met 2S punten het M hoogst genoteerd was. Dit is het grootste bedrag dat tot H nog toe aan een poolwinnaar H H of winnares werd uitgekeerd. M De heer Riley is mijniverker. M Op de foto ziet men het geluk- s H lcige echtpaar vlak nadat zij 't H grote nieuivs gehoord hebben. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllj Uitvoering van werken in gebieden met hoge werkloosheidscijfers De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft een nadere be slissing genomen omtrent de werken, welke alsnog voor uitvoering in het extra-programma 1958 in aanmer king komen. Van het in dit kader be schikbaar gestelde bedrag van 50 miljoen voor de uitvoering van 'wer ken in gebieden met een hoog werk loosheidscijfer, was aan een bedrag van rond 34 miljoen reeds eën be stemming gegeven. Voor het bouwrijp maken van terrei nen voor extra-woningbouw werden o.a. voorlopig gereserveerd voor het rivierengebied voor het gewest Heer- de en voor Noord-Brabant resp. 80.000, 120.000 en 75.000. Voor de provincie Noord-Brabant werden goedkeuringen verleend voor de uit voering van wegverbeteringen, riole ringswerken en vaarwegverbeterin gen in de gemeente Zevenbergen, Steenbergen, Breda en Nieuw-Ginne- ke en in het Heemraadschap Mark en en Dintei. Aan het totaal voor deze provincie beschikbare bedrag van ruim 7.9 miljoen is door deze aanvullende goed keuringen bestemming gegeven. De minister van sociale zaken en volks gezondheid heeft eveneens goedkeu ring gehecht aan de beslissingen van het C.O.W. over de toewijzing in de gebouwensector. Voor Noord-Brabant werd een rege ling getroffen, om voor de bouw van wijkgebouwen, waarvoor een bijdra ge zal worden ontvangen uit buiten landse giften in verband niet de wa tersnoodramp '53 aanvullende finan cieringsmiddelen te verstrekken. Het betreft de stichting van IVit-Gele- kruisgebouwen te Woensdrecht, Os- sendreeht, Nieuw-Vossemeer, Klun- dert, Hoge- en Lage Zwaluwe, Steen bergen, Halsteren, Dinteloord, Fij naart, Geertruideberg. Raamsdonk, Standaardbuiten en Zevenbergen en van Groene Kruisgebouwen in Wer kendam en Sprang-Capelle. Inmiddels zijn de eerste aanbestedin gen voor werken in het kader van dit extra-programma 1958 gehouden, zo dat binnen enige weken de invloed van de uitvoering dezer werken op het werkloosheidscijfer ban worden verwacht. Burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg heeft woensdag tij dens de huldiging van mej. E. Bos- schaart, die jaar als leidster was verbonden aan de christelijke kleu terschool aan de Bree te Middelburg, de jubilaresse de gouden medaille in de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt. Foto P.Z.C.) Het Wereldgebeuren Schot in de roos Tussentijdse verkiezingen in Tor rington (Devonshire! hebben lezer dagen een onverwacht resul taat gehad. Als triomfator kwam na melijk uit de bus de 36-jarige Mark Bonham Carter. De voorspellers had den hem niet aangemerkt als een kanshebber op de Lagerhuiszetel, die hier in het geding was. Het is immers in Engeland vele jaren zo geweest, dat bij tussentijdse verkiezingen, waarbij 'n vacant geworden zetel in het geding is, óf de conservatieven, óf kandidaten van de Labourparty aan het langste eind trekken. Dat de uitslag van Torrington zoveel stof heeft doen opwaaien, is een gevolg van het feit dat deze beide grote par tijen daar werden verslagen door een liberale gegadigde. Het was de eerste keer in de negenentwintig jaar, dat de Britse liberale partij bij tussentijd se verkiezingen een zetel in de wacht wist te slepen. Bovendien was dit de derde keer, dat de conservatieve re gering bij tussentijdse verkiezingen werd verslagen. v owel de herhaalde nederlagen van de conservatieve regeringspartij 1als de liberale successen van de laatste tijd hebben Britse pennen in beweging gebracht, Na de verkiezin gen van Torrington heeeft Harold Wilson, die de financiële zaken behan delt in het „schaduw-kabinet" van de Labourpartij al verklaard, dat de con servatieve regering nu geen aan spraak meer erop kan maken, namens Groot-Brittannië te spreken: i.In in ternationale onderhandelingen verte genwoordigen Macmillan en Selwyn Lloyd een land, dat verlangend uit ziet naar een kans om hen kwijt te ra ken". Volgens de grondwet heeft pre mier Macmillan echter niet de plicht, om na deze nederlagen bij tussentijd se verkiezingen zijn ontslag in te die nen. Wèl zou hij zich waarschijnlijk tot aftreden gedrongen voelen wan neer hij in het parlement, bij de stem ming over een belanrijk wetsontwerp, een nederlaag zou lijden. Maar voorlo pig kan hij in het Lagerhuis nog wel zeker zijn van een flinke meerderheid: de conservatieve partij heeft wan neer men haar „afvalligen'' die toch altijd nog conservatief blijven, meere kent nog altijd 55 zetels meer dan de gezamenlijke oppositie. En Mac millan zal dan ook met veel kans op succes zijn best kunnen doen om aan te blijven tot februari 1960, wanneer de termijn van het huidige parlement afloopt. Voor de liberalen zijn de uitslagen van deze tussentijdse verkiezin gen aanleiding, om zich op een „nieuwe rol" te bez.nnen. Hun fractie is de laatste tijd in het Lagerhuis van zeer geringe omvang geweest: door de overwinning in Torrington is het ze teltal nu bijvoorbeeld opzes ge komen. De eigenltfke strijd werd ei genlijk telkens gvoerd tussen conser vatieven en socialisten. De liberalen hebben nu echter hun hoop gevestigd op de volgende algemene verkiezin gen: zij zien kansen om dan een derde grote fractie te vormen, die „op de wip" zou zitten en deel zou kunnen uit maken van een coalitiekabinet. Op de weg daarheen vindt zij echter een belangrijk struikelblok: de kieswetge ving die voor „derde partijen" moor dend wordt genoemd. Een voordeel van de liberalen is, dat zij over populaire kandidaten kunnen beschikken. In Rochdale was het onlangs de televisiespreker Kennedy, die met zijn echtgenote de balletdanseres Moira Shearer opzien barende resultaten boekte zonder ove rigens de zetel te veroveren: die zetel won de Labourkandidaat. Maar de kiezers die ontevreden waren over de conservatieven hudden tenminste aan hun gevoelens uiting gegeven door massaal op de „beroemdheden" van de liberalen te stemmen. Mark Bonham Carter, die nu voor het eerst in negen entwintig jaar een tussentijdse verkie zing voor de liberalen won en wel in Torrington, had ook zo het een en ander „meè". Men liet namelijk in de verkiezingscampagne niet onvermeld, dat hij een kleinzoon is van de Graaf van Oxford en Asquith, die bij het uit breken van de Eerste Wereldoorlog eerste minister van Groot-Bnttannië was. Hii geniet ook grote bekendheid omdat hij lange tijd bevriend is ge weest met prinses Margaret en niet mankeerde op de lijsten van mogelijke huwelijkspartners voor de prinses. Het zal de Britse liberalen niet mee vallen om voor parlementsverkiezin gen een lijst samen te stellen waarop allemaal van dit soort mensen staan vermeld. Bovendien ziet men nu in dat het zin heeft om te prakkizeren over iets waaraan het tot dusver man keert: een duidelijk omlijnd politiek program.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5