Oókalaan de sigaar? Zeem Almanak MINISTER ALGERA „INFORMEEL" IN ZEELAND Haringvlietplan is 750 miljoen duurder dan Sloeproject :mn NIEUWE VICE-VOORZITTER VAN RECHTBANK GEÏNSTALLEERD COMMISSARIS DER KONINGIN KREEG EERSTE KIEVITSEIEREN Agenda 1 PROVINCIALS MBBVW8B COURANT. DONDERDAG 3 APRIL 1968 Jubileum Ned. vereniging van Huisvrouwen Middelburg Tengevolge van een fout ter zette rij welke niet is opgemerkt door de correctieafdeling is in het ver slag over de jubileumviering (P.Z.C. van gisteren) van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen te Mid delburg enkele malen gesproken over de voordrachtskunstenares Nel Oos terhout. Men zal begrepen hebben, dat het hier ging om Nel Oosthout. Tijdens de huldiging van leden, die reeds lange tijd lid zijn van de Mid delburgse afdeling, is behalve me vrouw Nederveen ook gehuldigd me vrouw E. de CasembrootAerts, een schoonzuster van de commissaris der koningin in Zeeland. Ook zij kreeg van de voorzitster een attentie. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 7 en 10 De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Al- gera, bracht woensdag een informeel bezoek aan de provincie Zeeland, waar hg o.m. kennis heeft genomen van de stand van zaken b(j de werkzaamheden aan de bouwput te Katseveer voor het Drle-Ellandenplan. Op de foto vooraan minister Algera, die o.a, in gezel schap was van ir. A. G. Marls, de directeur-gene raal van de rijkswater staat, ir. J. H. v. d. Burgt, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland en ver scheidene hoofdingenieur- directeuren van de gene rale directie te Den Haag, op de metershoge d(Jk van de bouwput. Het kleine gezelschap ar riveerde omstreeks kwart voor drie met de „Chris- tiaan Brunings" in het be gin van de Zandkreek. 'S Morgens om tien uur was minister Algera verwel komd aan het veer te An na Jacobapolder, waarna het gezelschap op verschil lende plaatsen op Schou- w en-Dulveland het d(jkher- stel in ogenschouw heeft genomen. De reis per auto voerde o.m. langs Bruinis- se, Brouwershaven, Burgh- slulg en Serooskerke (S.) naar Zlerlkzee. In laatstge noemde gemeente werden de vorderingen aan de in aanbouw zjjnde keersluis gadegeslagen. Op de „Chrlstiaan Bru nings", die de waterstaats- mensen van de Val In Zle rlkzee naar het werk bjj Katseveer bracht, werd de lunch gebruikt. Slechts vijf minuten werd de bouwput voor de schutsluis bekeken, waarna men per auto naar Ellewoutsdyk reed. Hier kon de minister een van de eerste in Zeeland op „Del tahoogte" gebrachte zee weringen aanschouwen. Het laatste gedeelte van de reis voerde naar Vlissingen, waar de nieuwe aanlegln- richting in uitvoering voor de nieuwe boot op de veer dienst Vilssingen-Breskens werd bezichtigd. Tenslotte bracht het gezelschap een kort bezoek aan de com missaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. (Foto P.Z.C.) „Handelsbelang" Middelburg op bres voor „Miniatuur" Het bestuur van de vereniging „Han delsbelang" te Middelburg heeft zich schriftelijk tot B. en W. van Middel burg gewend met het verzoek om het initiatief te nemen tot het bijeenroe pen van belanghebbende groepen, teneinde te trachten door gezamen lijke krachtsinspanning „Miniatuur Walcheren" voor de stad te behouden. Het bestuur wijst er in zijn brief op, dat alles in het werk moet wor den gesteld om onder elke voorwaar de dit object in de Zeeuwse hoofd stad te behouden. Niet alleen de di recte, maar ook de indirecte voor delen, die verkregen worden door de aanwezigheid van het miniatuur eiland, zijn van groot belang voor Middelburg, aldus meent het bestuur in zijn schrijven. (Slot van pag. 1) Ook de heer H. D. Louwea wordt geciteerd, toen hij bij de opening van het nieuwe gebouw van het Land- bouweconomisch Instituut op 19 febr. j.l. aandrong op de oprichting van een haven-economisch instituut. Het Nederlandse volk zo zei hij weet van de boer wat hij verdient en hoeveel aan hem ten koste wordt gelegd. Van de havenfuncties evenwel weet hij niets. Het grote kostenverschil tussen Haringvlietproject en Sloeplan heeft verschillende oorzaken. Het Haring- MAART EN ZIJN STAART. „Maart roert zijn staart", zegt men en hoewel dit plechtige spreekwoord uit de oude doos stamt, blijkt 't op de zojuist afgesloten maartmaand wel degeljjk van toepassing te zijn. Maart heeft inderdaad zjjn staart geroerd en die paar warme dagen aan de .staart" van de maand hebben de totale indruk hoogstens een ietsje kunnen verbete ren. De cgfers immers spreken duide lijke taal: onze weerkundige corres pondent In Bruinisse, die zijn gege vens put uit 't proefbedrijf Schelde- monden, constateert, dat er niet min der dan 21 dagen waren, waarop de thermometer beneden nul daalde. Met 22 millimeter neerslag was maart dit Jaar echter wel een vrij droge maand, want nomaal is er in Oosteljjk-Dulve- land gedurende maart een regenval van 46 mm. De laagste temperatuur werd op Scheldemonden opgenomen op 23 maart, namelijk 6 graden Celsius. MAANDELIJKSE MARKT IN SLUIS. Van de zomer is er elke eerste vrij dag van de maand markt ln Sluis, wat een attractie voor vreemdelingen betekent. Enige tijd geleden besloot BESTELLING... Het is verrukkelijk om alt dag bladschrijver een hoekje als het on derhavige te bezitten, waarin je ach ter de actualiteit mag aansukkelen zonder onmiddellijk in gewapend conflict met de hoofdredactie te ko men. Daarom kunnen wij vandaag nog rustig schrijven over hetgeen die winkeljuffrouw in een banket zaak tn een der Zeeuwse sleden dinsdag is overkomen. Twee jeugdige klanten, knaapjes van een jaar of tien, betraden haar winkel en be stelden zonder blikken of blozen 't duurste paasei uit de collectie. De juffrouw, verguld met de bestelling, deed er een feestelijk papiertje om en zocht een nóg feestelijker papiertje, toen de knapen ook nog een dure doos bonbons aan de voorraad wil den toevoegen. Ze pakte alles zorg vuldig in en eerst toen de jongelie den er nog een omvangrijke plak chocolade bij wilden hébben begon haar vertrouwen in de mensheid te wankelen. ,JIebben jullie geld bij je f" vroeg ze nog altijd met de vriendelijke verkoopsters-intonatie. „Eén april", gilden de jongetjes en renden schier stikkend van zo lang ingehouden pret de winkel uit. De rest van de dag vertrouwde de juffrouw geen klant meer de gemeenteraad hiertoe, gunstig be schikkend op een verzoek van de Ver eniging voor markt-, straat- en ri- vierhandel tot het instellen van een maandelgkse markt. De eerste wordt vrijdag 11 april gehouden. Aan het eind van het zomerseizoen zal men nagaan en künnen nagaan of een maandelijkse markt inderdaad levens vatbaarheid bezit. DE SLOPERSHAMER. De slopershamer beukt thans op de resten van het oude gymnastiek lokaal aan de Molenstraat in Oud- Vossemeer. De resten, want aanne mer Berrevoets, Zierikzee, is maandag reeds met de sloperij be gonnen en maakt snel voortgang. Zo verdwijnt dan een gebouw, dat meer dan een eeuw het beeld van de Molenstraat beheerste. Tot ln de twintigste eeuw functioneerde het als dorpsschool, wat Indertijd dan ook de bestemming van het gebouw was. Nadat men de tussenmuur had verwijderd, deed het tot juni 1957, toen het nieuwe tulngebouw offi cieel kon worden geopend, dienst als gymnastieklokaal. BRANDSPUIT ARRIVEERDE Na lang wachten is 1 april heus waar de nieuwe motorbrandspuit in Noordgouwe aangekomen, 't Is een schitterend werktuig met een vier cylinder motor, en nog vele andere technische, nuttige zaken. B(j de aan komst „een groots gebeuren" schrijft onze correspondent waren o.a. aanwezig burgemeester N. A. van Wijk van Noordgouwe, wethouders, brandweerpersoneel en de comman dant, de heer J. G. van Maanen. Op de middag van de eerste april diende zich ten gemeentehuize reeds een ko per aan voor de oude brandspuit. vliet dient te worden ontsloten door een groot zeekanaal met sluizen 220 miljoen), waardoor tevens de zoetwaterbalans één der belang rijkste nevenredenen voor het Delta plan geheel verstoord wordt (uit eindelijk 90 miljoen). Tot in Gro ningen en bij de latere inpoldering van de Waddenzee zal men dit tot zijn schade ondervinden). Bovendien moet het Haringvliet worden ontsloten door nieuwe wegen en spoorwegen en de daarbij beho rende zes tunnnels en drie bruggen. Voor het Sloeplan daarentegen wordt slechts gerekend op de aanleg van een brug bij Souburg over het kanaal, van twee tunnels onder een eventueel binnenvaartkanaal naar de Zandkreek en zo nodig van een zee sluis. De auteurs besluiten met een ci taat van drs. L. H. Klaassen waarbij Zeeland en West-Brabant bij het westen des lands worden geïncorpo reerd. Als er een Nieuwe Waterweg gegraven kan worden, waarom zou er dan geen nieuwste waterwee kun nen komen? Het ligt toch in onze hand om gunstige vestigingsvoor waarden te scheppen, daar waar ze het grootste rendement hebben". De schrijvers vragen tenslotte naar aan leiding hiervan: „Moet die nieuwste waterweg nog gegraven worden De Westerscnelde ligt er toch al, kant en klaar!" De heer W. Stofkoper te Vlissingen overleden Te Vlissingen Is op 77-jarige leef tijd overleden de heer W. Stofkoper, oud-gezagvoerder van Nievelt en Goudriaan's Stoomvaartmaatschap pij te Rotterdam. De heer Stofkoper was een gewaar deerd figuur in scheepvaartkringen. Hij bleef het grootste gedeelte van de laatste wereldoorlog in de vaart en behartigde later, na het onder gaan van zijn schip, de maatschappij en landsbelangen te Londen en Liver pool. Te Londen werd de heer Stof koper door H.K.H. prinses Wilhel- mina, toentertijd koningin Wilhel- mina, persoonlijk onderscheiden in aanwezigheid van talrijke hoogwaar digheidsbekleders. Hij was o.m. begiftigd met de Bron zen Leeuw en het Herinneringskruis met de Gesp. Het stoffelijk overschot is in alle stilte te Vlissingen ter aarde besteld. Examen Bij de herexamens van de 3de leer- krlng slaagde aan de Rijkskweek school te Middelburg, de heer C. W. Priem te Tholen en mej. A. van Selms te Middelburg. Geen enkele kandidaat werd afgewezen. (Advertentie! Eis tegen Middelburgse stuurman: inhouding diploma voor 2 weken De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, heeft woens dag de Raad voor de Scheepvaart voorgesteld zowel het diploma van kapitein F. J. A. H. uit Overschie als van de eerste stuurman A. K. uit Middelburg in te houden voor de tijd van twee weken naar aanleiding van de aanvaring in de mist van het m.s. „Prins Casimir" op 29 juni van het vorige jaar voor de ingang van de St. Lawrence rivier met het Finse m.s. „Borgholm". De aanvaring geschiedde in dichte mist. De eerste stuurman had de wacht en had op de radar het Finse schip wel gezien, maar dacht dat het een tegenligger was. Later bleek, dat het Finse schip een koerskruiser was. Tot enkele minuten voor de aan varing is de „Prins Casimir" op vol le kracht blijven varen. Toen was inmiddels ook de kapitein weer op de brug gekomen. De heer Metz zei over deze aanva ring onder meer: „De gezagvoerder behoort tot de kapiteins, die een groot vertrouwen in de radar heb ben. Het komt veel te vaak voor, dat men, omdat men op de radar ver trouwt, op volle kracht blijft varen zoals hier. Op deze wijze worden ri sico's genomen, die helemaal niet no dig zijn. De stuurman is, onge acht het toegestane beleid, zeer be wust de bepalingen niet nagekomen". Groepsbureau rijkspolitie in Kapelle De rijksgebouwendienst heeft be sloten om te Kapelle over te gaan tot de bouw van een groepsbureau van de Rijkspolitie. Tijdens de raads vergadering werd dit besluit door burgemeester H. G. van Suylekom aan de raad medegedeeld. Het te bouwen pand zal twee woonhuizen omvatten alsmede een kantoor. Het zal verrijzen aan de Van der Bilt- laan op de hoek van de Oude Bos straat. De hiervoor benodigde grond is voor een prijs van 9 de m2 reeds aan de rijksgebouwendienst ver kocht. Onderhandelingen zijn nu nog gaande met de veiling te Kapelle over aankoop van een klein stukje grond. Burgemeester van Suylekom deed voorts de mededeling, dat ver moedelijk nog deze maand de aan besteding van de bouw van dit Rijks- politiegroepsbureau zou plaatsheb ben. TIJDENS KORTE ZITTING: Continuïteit in het college gehandhaafd Tijdens een zitting van de Middel burgse rechtbank Is woensdagmorgen mr. B. S. Cleperda geïnstalleerd als vice-president van dit college, waarin hij reeds zitting had als rechter. Nn de opening der zitting door de presi- dent, mr. P. van Empel, sprak de of ficier van Justitie, mr. G. J. B. van der Dussen namens het openbaar mi nisterie er zijn vreugde over uit, dat mr. Sieperda thans In het ambt van vice-president is benoemd. De officier verklaarde, dat de reeds lange jaren bestaande samenwerking tussen hem en de nieuwe vice-president altijd van de aangenaamste aard was geweest. Nadat mr. Van der Dussen tot in stallatie van de vice-president had gerekwireerd en de griffier het pro ces-verbaal van de beëdiging voor het Haagse Hof had voorgelezen, ver klaarde de president, mr. Van Em pel, dat ook de rechtbank er bijzon der verheugd over was, dat mr. Sie perda de plaats van mr. Van Royen als vice-president had ingenomen. „U bent zeventien laar substituut griffier van deze rechtbank geweest en de laatste vijf jaar rechter. In die tijd hebben wij leren kennen als een prettig collega en medewerker". Mr. Van Empel zeide te hopen op een samenwerking die vele Jaren zou voortduren en verklaarde tenslotte mr. Sieperda geïnstalleerd als vice- president. De griffier, mr. J. W. Muller, sprak woorden van gelukwens mede namens de substituut-griffier en het griffie- personeel. Hij betoogde dat het van groot belang is, wanneer in een arron dissement zoals het Zeeuwse de con tinuïteit in het rechterlijk college blijft gehandhaafd. Dit nu is door de ze benoeming het geval. Over de loop baan van de nieuwe vice-president sprekend wees mr. Muller er op, dat mr, Sieperda het voorbeeld volgt van de oud-president van de Middelburg se rechtbank, mr. Th. Portheine, die eveneens eerst als substituut-griffier werkzaam was. Namens de balie wenste de de ken, mr. C. M. Kegge, mr. Sie perda geluk met deze benoeming. „De samenwerking met U is in ae afgelopen jaren steeds uitnemend geweest.Wij zeggen U alle mede werking toe bij de vervulling van uw hoge ambt". Aangeboden door de heer Martens te Hulst De eerste twee in Zeeland gevon den kievitseieren zijn woensdagmid dag aan de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. <le Ca sembroot, aangeboden. De vinder van deze eieren was de heer J. D. Mar tens, wethouder van Hulst. Reeds tweemaal was de heer Mar tens op zoek gegaan naar kievitseie ren. Toen hij dinsdagavond voor de derde maal er op uit trok, had hij succes. In de Willem Henarlkpolder onder de gemeente Graauw en Lan- gendam in de omgeving van de boer derij van de heer Joseph Magnus, ontdekte hij twee eieren iri twee ver- schillenda nesten. Op een speurtocht, die dc heer Martens woensdagmorgen ondernam, vond hij er nog één. Nadat hij een der eieren aan de burgemeester van Hulst, de heer A. L. S. Lockefeer had overhandigd, be gaven de heer en mevrouw Martens zich woensdagmiddag naar Middel burg, waar de commissaris der Ko ningin in zijn kamer van het gebouw der provinciale griffie aan de Dam de eieren aangeboden kreeg. Dat ge beurde door mevrouw Martens, die de „eerstelingen" op een zilveren schaal tje overhandigde. Jhr. de Casembroot sprak zijn bijzondere dank uit voor uit geschenk. Overigens heeft de Hulsterse wet houder reeds naam gemaakt in het vinden van kievitseieren. Reeds vele jaren heeft hij aan zijn burgemeester de eerste in de omgeving van Hulst gevonden kievitseieren overhandigd. Mr. Sieperda sprak hierna woorden van dank. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot mr. Van der Dussen met wie hij als rechter-commissaris nauw had samengewerkt. „Uw lei ding en raad in moeilijke zaken ls mij steeds tot grote steun geweest". Spreker verklaarde verheugd te zijn, dat de oud-president, mr. Portheine, ter zitting aanwezig was. „Ik be schouw hem als mijn leermeester ln de praktijk van het strafrecht". Ook richtte hij vriendelijke woorden tot mr J. A. E. Hink, oiid-griffier, thans rechter-plaatsvervanger in de recht bank. Aansluitend op deze installatie werd mr. Joh. de Widt, burgemeester van Middelburg, beëdigd als ambtenaar van de burgerlijke stand. Bevorderingen Provinciale Griffie Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 januari 1958 de volgende ambtenaren ter provinciale griffie bevorderd: leafdeling: A. Meulebroek en A. Visch van hoofdcommies tot hoofd commies A: J. de Wolf van hoofd commies-titulair tot. hoofdcommies; L. A. Wisse en L. M. Sinke van com mies tot commies- A. 2e afdeling: A. Hamelink van ad junct-commies tot adjunct-commies A. 3e afdeling: J. J. de Reij van commies tot commies A; P. Wisse van adjunct-commies A tot commies; F. Meertse van schrijver tot schrij ver A. Afd. Registratuur: K. G. S. Th. M. Korting van adjunct-commies A tot commies. Afd. Kabinet: M. v. d. Brink van schrijver tot klerk. Vlissingse Nutsspaarbank in de maand maart. Het tegoed van de spaarders bU de Vlissingse Nutsspaarbank is gedurende de mnd. maart gestegen van f 15.575.950,75 tot f 15.674.599,53. Er werd gedurende de ze maand Ingelegd f 697.046,80 en terug betaald f 598.398,02. Het verschil bedraagt f 98.648,78. Er werden 159 nieuwe re keningen geopend en 104 rekeningen af betaald. waardoor bet aantal rekeningen op 23992 kwam. De Inleg van het school- sparen bedroeg f 3302.20; uit de spaarbus- jes kwam f 3954.61. Hoofdkantoor: inleg f 444.622.95, terug betaald f 351.337,75, tegoed f 10.332.920.03. Souburg: Inleg f 35 055,41; terugbetaald f 35.171,75; tegoed f 887.683.10. Goes: Inleg f 161.001.92; terugbetaald f 154.659,20; tegoed f 3.005.812,48. Wolfaartsdijk: Inleg f 10.296.30; terugbe- talad f 6.674.48; tegoed f 592.388,02. Terneuzen: inleg f 17.763.13; terugbe taald f 29.938,10; tegoed f 395.398,59. Zaamslag: inleg f 1.595.04; terugbetaald f 1.133.18; tegoed f 100.783.14. Axel: Inleg f 51248.30; terugbetaald f 5.241 57; tegoed f 118.338.91. Noord-Beveland: Inleg f 8380.83; terug betaald f 3511.97; tegoed f 83.113.90. Kapelle: inleg f 5.740.16; terugbetaald f 3.207.41, tegoed f 108.871.95. Advertentiej Onze zaak is op GOEDE VRIJDAG en dinsdag 3e PAASDAG de gehele dag GEOPEND. VANDAAG. Middelburg Electro: „Als U voelt wat ik bedoel", 7 en 9.15 uur, 14 J.; Mi niatuur Walcheren: Heropening 10.30 uur; Van Benthem en Jutting: Ex positie Kuhst en Kunstnijverheid. Vlissingen Alhambra: „Achterdocht", 7 en 9 uur, 18 J.; Luxor: „Moordende handen", 8 uur, 18 J.; Kunsthandel Bikker: Schilderijen van Peter van den Braken en houtplastleken van J, H. Bakker. Goes Grand: „Mambo", S uur, tl J, Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2