PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PADANG BEDWONG „TEGENREVOLUTIE" Eisenhower wenst ruimtevaart-bureau Haringvlietplan is 750 miljoen duurder dan Sloeproject Offensief centrale regering op Celebes BILT VIER MENSEN GEWOND NA EXPLOSIE IN ROTTERDAM Werkloosheid in maart afgenomen 201e jaargang - no. 79 Dagblad, uitgave van 'de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kW.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 april 195S ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel «net een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.z C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g i of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841: Goes, L. Vorststr. 63, tel, 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Indonesische opstandeling te Singapore De opstandelingen in Midden-Sumatra hebben een „tegen- revolutie" in hun steunpunten Padang en Boekittinggi onder drukt, zo heeft een woordvoerder van de opstandelingen in Sin gapore verklaard. Hij zei, dat deze tegenrevolutie door commu nisten geïnspireerd was. Op het hoofdkwartier van de opstande lingen had hij vernomen dat vier zeer linkse politici vorige week werden gearresteerd en dat een majoor en twee kapiteins van de opstandelingentroepen waren gevlucht. Het hoofd van de politie in de provincie werd vermist en een bedrag van 2 miljoen roe- piahs was niet te vinden, aldus de woordvoerder. Hij zei voorts, dat er natuurlijk wijzigingen in belangrijke posten in de tegen regering aangebracht zijn. Een koerier had hem op de hoogte gesteld van de pogingen tot een coup. Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft woensdag medegedeeld, dat regeringstroepen in het opstandige Noord-Celebes de plaats Paloe met vliegveld, alsmede Donggala in het zuidelijk gedeelte van dat gebied heb ben bezet. Dit is het eerste nieuws over militaire operaties in Noord- Celebes sedert de afgelopen veertien dagen. Natuur Al onthaalt de lente ons voorlo pig nog slechts op sneeuwbuien en koude, toch is er nieuw le ven in de natuur en menig mens ziet al uit naar de dag, dat hij er op uit kan trekken om van het voorjaar te genieten. De een wil het tierelieren van de leeuweriken horen, de an der wil kleurige bloemenvelden zien of teer-groene bossen. Voor wie de weg naar al het schoons dat lente en zomer kunnen bieden, niet mocht weten .heeft de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland een handboekje uitgegeven. Daarin kan men aanwij zingen vinden over onze mooiste na tuurmonumenten, over landgoederen, die men kan bezoeken en over na tuurterreinen, die voor het publiek zijn opengesteld. Die mooie „brokken" natuur lig gen overwegend buiten Zeeland en dat stelt wel teleur. Het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse stranden bieden op zich zelf veel schoons, maar ze missen de aanvul ling van de „natuurmonumenten". De vereniging, tot behoud van na tuurmonumenten, die duizenden hec taren grond bezit in tien provincies van Nederland, bezit in Zeeland slechts 4 lindebomen op een stukje grond bij 's Gravenpolder. Wanneer we de lijst van landgoederen zien, die bezocht kunnen worden dan ont breekt Zeeland geheel. Op een kaartje in het handboek, dat de lezer de weg moet leren vin den naar de natuurmonumenten, heeft de kaarttekenaar blijkbaar uit meelij met Zeeland een paar natuurmonumenten van het eiland Voorne overgeplant naar de kust van Schouwen! Hij wilde zijn goede hart laten spreken! Het handboek kan gelukkig ook op eigen Zeeuws natuurschoon wijzen. De stichting „Het Zeewse landschap" vraagt aandacht voor het prachtige Zwin in West Zeeuwsch-Vlaanderen en voor de Westeindse Weel (ten oosten van Borsselc). De stichting vermeldt ook het Wa terwildreservaat „VeeregatZand- kreek". Dan zijn er nog enkele staatsmonumenten in Zeeland: de vroomgronden bij Renesse, „Den In- kel" bij Kruiningen (landschap in wording), een klein fossielen-landje bij Nieuw Namen en het Tonio bosje bij Sint Kruis. De Domeinen beheren 800 ha. duin terrein en bos in Haamstede en het Staatsbosbeheer heeft bemoeienis met de landgoederen „Mon Plaisir" en „Weelzicht" te Schuddebeurs. Tenslotte liggen er hier en daar wat Schorrengebieden, en een enkel duinterreintje die niet „geadmini streerd" worden en dus ook niet in 't handboek worden vermeld. r^vaarmee is alles opgesomd en ge- J fcegd moet worden, dat het wel iets is, maar niet veel en dat het wel goed is, maar niet indruk wekkend. Vergeleken bij de andere provincies van Nederland kan Zeeland buiten het strandleven slechts beperkte ver pozing bieden aan natuurvrienden. Er wordt intussen door velerlei instanties zorgvuldig gewaakt over het aanwezige natuurschoon, maar het ziet er naar uit, dat er in de toe komst meer gedaan zal moeten wor den dan alleen dat waken. Vermoedelijk zal de uitvoering van het Deltaplan ook op dit gebied nieu we mogelijkheden openen. Er zal gelegenheid komen om droog vallende gebieden van respectabele omvang te beplanten en te reserve ren voor lien, die in de natuur ver pozing willen zoeken. Dat zal hard nodig zijn, want met de weinige hon derden hectaren, die Zeeland thans ter beschikking heeft valt bezwaar lijk een grote toerlstenstroom op te vangen. Deze les leert ons het handboek van de vereniging tot behoud van natuurmonumentent In het communiqué wordt meege deeld, dat de troepen werden ge steund door de luchtmacht, die muni tie-voorraden van de opstandelingen in Pandare, een dorpje 60 km. ten zuiden van Paloe, vernielde. De re geringstroepen bestonden uit een mo biele brigade en troepen onder het commando van Frans Krangan. Volgens persberichten uit Makas sar is Krangan een overgelopen op standelingenleider. In het communiqué wordt verder medegedeeld, dat ongeveer een maand geleden regeringstroepen, die Goron- talo hadden veroverd gedwongen wa ren terug te trekken na een tegen aanval van opstandelingen. Voorts wordt medegedeeld, dat de sterkte van de opstandelingen die van de regeringstroepen hier ver over treft. ëabij de stad bieden de rege ringstroepen nog steeds verzet. Een militaire woordvoerder te Dja karta deelde gisteren mee dat troe pen van de centrale regering op de westkust van Noord-Celebes met een landingsvaartuig waren geland. In het communiqué wordt nog gezegd, dat het bij de zuiveringsactie in Pa loe tot gevechten kwam met de op standelingen, die later vluchtten naar Koelawi. De woordvoerder van de opstan delingen te Singapore zei over de „tegen-revolutie" in Midden- Sumatra: „U kunt zich voorstellen hoe ern stig deze door de communisten ge- inspireerde misdaad zou kunnen zijn geweest, als U zich ervan bewust bent dat de verantwoor delijkheid voor het stuiten van de opmars naar Boekittinggi be rustte bij enige van de officieren die thans vermist worden. Hij zei, dat men meende, dat deze officie ren zich zouden voegen bij 500 Javaanse kolonisten, die enkele kilometers ten noorden van Pa dang wonen. De Indonesische re gering had uit vliegtuigen wapens voor deze kolonisten neergelaten, aldus de woordvoerder, en van enkelen hunner wist men dat zij zich tegen pogingen van de op- standelingenpolitie en -militairen om hen te ontwapenen, hadden verzet. Volgens Indonesische persberichten uit Djakarta is tot nader order de verschijning van het blad „Sinpo" verboden na de publikatie van een artikel, waarvan de inhoud niet na der werd aangeduid. „Kengpo" en „Pedoman" werd reeds eerder een verschijningsver bod ongelegd. Voor „Pedoman" is dit echter weer opgeheven. Chinezen De bittere gevoelens onder de niet- communistische Chinese gemeen schap te Djakarta over de recente re geringsmaatregelen tegen de „Kwo- mlnlang"-organisaties en de voort durende campagne in de regerings gezinde pers nemen toe. In niet-communistische Chinese krin gen te Djakarta werd gezegd, dat een aantal leden van hun groep ver ontrust was door de campagne die woensdag werd uitgebreid door een eis in bladen tot uitwijzing van sta tenloze Chinezen. De Indonesische regering erkent de Chinese volksrepubliek. De over zeese Chinezen, die tegen Mao tse Toeng zijn, worden als statenloos beschouwd. Andere eisen houden in het sluiten van scholen, het verbie den van organisaties en het sluiten van kranten in Chinese druk, die „pro-Formosa" worden beschouwd. Vertegenwoordigers van de verze keringsmaatschappij Lloyd hebben woensdag een bezoek gebracht aan de Indonesische premier Djoeanda en uitdrukking gegeven aan hun erken telijkheid voor de wijze, waarop de Indonesische regering de kwestie van de K.P.M.-schepen heeft opgelost. Bevordering der samenwerking President Eisenhower heeft woensdag het Amerikaanse Congres verzocht ofn instelling van een nieuw burgerlijk bu reau, dat een van verbeeldings kracht getuigend en duidelijk omlijnd ruiiutevaartprogramma moet uitvoeren. Hieronder wordt ook verstaan de weten schappelijke en technische sa menwerking met andere landen. Aan het programma moet de hoogste prioriteit worden gege ven, aldus Eisenhower. Dit programma en de nieuwe orga nisatie moeten volgens de Ameri kaanse president bijdragen tot: Vermeerdering van de kennis der ruimte en het technisch gebruik hiervan voor wetenschappelijk on derzoek. Grotere doeltreffendheid van de vliegtuigen. De ontwikkeling van ruimtevaar tuigen, die instrumenten, uitrus tingsstukken en levende wezens kunnen meenemen. Het nemen van maatregelen waar door de Verenigde Staten hun lei dende rol op het gebied van de ruimtevaart en de wetenschap van de ruimte kunnen blijven vervul len. Het beschikbaar stellen van ont dekkingen van militaire betekenis aan organisaties die rechtstreeks bij de nationale veiligheid betrok ken zijn. De bevordering van de weten schappelijke en technische hulp bronnen der Verenigde Staten. Het bureau moet belast worden met de leiding van alle ruimte vaartprojecten, behalve die, welke in de eerste plaats van militaire aard zijn. Eisenhower vroeg het congres het defensiebudget voor het jaar, dat 1 juli a.s. begint, te verhogen met 1.455.747.000 dollar en wel voorname lijk om H-bommenwerpers en duik boten, uitgerust met raketten, kunnen bouwen. Van dit bedrag zal onder meer 218.100.000 dollar voor het leger wor den gebruikt, 180 miljoen dollar voor 't ruimtevaartprogranima, 206.800.000 dollar voor de bouw van twee nieuwe onderzeeboten, uitgerust met polaris- raketten en 518.400.000 dollar voor de bouw van grote bommenwerpers en tankvliegtuigen die andere vlieg tuigen van brandstof moeten voor zien. Het grootste schip dat ooit in Brabant werd gebouwd, de 20.000 ton metende supertanker „Tahama" is woensdag van de werf te Heusden vertrokken, om naar Rotterdam gesleept te worden, een reis, die twee dagen zal duren. Er moeten diverse hindernissen onderweg genomen worden, zo ook de brug bij Heusden, waaronder een speciale vaargeul werd ge baggerd, die 600 m. lang en 40 m. breed i3 terwijl het schip volgepompt werd met water. Toen was er nog 20 centimeter speling. Op deze foto ziet men hoe er gepast en gemeten moest worden tijdens het passeren van de brug, hetgeen enkele uren vergde. BRAND BIJ GASFLESSENFABR1EK Belendende fabrieken werden ontruimd Twee arbeiders werden licht en twee werden zwaar gewond, toen gistermiddag door zelfontbranding 'n aantal met acetyleen gevulde fles sen, dat op een platform voor de Ne derlandse gasaccumulatorenfabriek A.G.A. te Rotterdam stond, explo deerde. Het begin van brand n& dc explosie kan door de Rotterdamse brandweer worden geblust en deze hield de ongeveer driehonderd andere gasflessen nat, omdat men gevaar voor meer ontploffingen vreesde. Het gehele verkeer Schiedam-Overschie moest uit dezelfde overweging wor den omgelegd; twee in de nabijheid gelegen fabrieken, namelijk de Glim- Tragische dood van Japanse danseres In een theater bij Osaka zijn onge veer 3500 hevig ontstelde toeschou wers getuige geweest van de tragi sche dood van de jonge Japanse dan seres Hiromi Kazuki. Middenin een danscène kwam zij per- ongeluk in aanraking met een lier, die een stuk decor in beweging moest brengen. Haar hoepelrok raak te hierin verward en een van de sta len hoepels drong in haar lichaam. De jonge danseres deed verwoede pogingen om los te komen. Toen een toneelknecht haar te hulp snelde, bleek zij reeds te zijn overleden. Haar lichaam was letterlijk in tweeën ge sneden. fabriek N.V. en de Vernis- en verf- fabriek van Tollens en Co werden overhaast ontruimd. Enige arbeiders van de fabriek, die gelegen is aan de Overschiese Dorps straat in de voormalige gemeente Overschie, waren even na twaalf uur bezig de flessen op het platform te plaatsen, toen er plotseling 'n steek vlam flitste. Een fles barstte van de hitte en uit de scheuren vloog bran dend gas. Door de vlammen werden vier arbeiders getroffen. Twee van hen moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. De twee anderen liepen minder ernstige brandwonden op. Zoals gezegd bestond er groot vaar, zodat de Rotterdamse brandweer met groot materiaal uitrukte en ook de G.G.D. met een aantal auto's op de plaats des onheils verscheen. Het blus- singswerk verliep in een soort angstige spanning. Een verlam de vrouw van 83 jaar, die in de dienstwoning van de Glim-fa- briek woont, kon door brandweer mannen in veiligheid worden ge steld. De fabriek staat gelukkig aan een open vaarwater, zodat de brandweer over voldoende water kon beschikken. De bedreigde plaats was geruime tijd in een waar watergordijn gehuld. Tegen twee uur was het gevaar gewe ken. Tijdens het blussen werden nog enige brandende flessen in het water geworpen. Deze flessen bleven onder water branden, hetgeen een opmer kelijk gezicht was. WESTERSCHELDE: „NIEUWSTE WATERWEG" Twee Zeeuwse deskundigen publiceren studie in E.S.B. De aanleg van een havenbekken In het Haringvliet is ongeveer 750 miljoen duurder dan een soortgelijk project aan het Sloe. Aldus is de con clusie van een studie over de economische waardebepaling van havenpro jecten, welke studie van de hand van drs. M. C. Verburg en ir. J. G. Snip is opgenomen in Economisch Statistische Berichten van deze week. Het bedrag van 750 miljoen heeft betrekking op het eindstadium, waarvan het rapport „Randstad en Delta" van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland aanneemt, dat het in 19D0 ls bereikt. Gaat men er van uit dat het eerste stadium is voltooid in 1970, dan is het kostenverschil nog altijd ruim 400 miljoen ten voordele van het Sloeplan. Hieruit blijkt, dat de aanleg van het Sloeproject geleidelijk en zonder onnodig renteverlies zou kunnen plaatsvinden. Sloehaven, maar uitdrukkelijk wordt vermeld, dat dit alleen om redenen van methodiek is gebeurd. Een cal culatie voor Terneuzen en Bergen op Zoom, zo wordt opgemerkt, leidt tot dezelfde uitkomsten. Uit de cij fers blijkt tevens, dat een decentra liserende taakverdeling tussen deze drie plaatsen eveneens veel voorde liger uitvalt. Uit bevolkingspolitiek oogpunt het dichtbevolkte Noord- Brabant ligt dichtbij! wordt deze ontwikkeling ook gunstiger geacht dan een verdere concentratie in de Randstad. Bij Vlissingen kan boven dien de ontwikkeling naar grotere tonnages vrij eenvoudig worden op gevangen. Het artikel neemt aan, dat op deze wijze even goed aan onze exportpo sitie wordt gebouwd als wanneer het Haringvliet wordt ontsloten. Zou dat niet het geval zijn dan zou natuurlijk het Zuid-Hollandse voorstel de voor keur verdienen. Een vraag, die in de studie wordt gesteld, is of de bedrijven dicht bij Rotterdtm niet gunstiger gelegen zijn, omdat daar verzor gende en nevenbedrijven zijn ge vestigd. Het antwoord hierop luidt, dat het niet aangaat de overheid, dus elke Nederlander te laten „opdraaien" voor de enorme extra kosten en het bedrijfsleven de genoemde voordelen te laten toucheren. Aldus wordt „overig Nederland" in een oneerlijke con currentiepositie gebracht waarbij de Randstad steeds maar en op een kunstmatige wijze verder samenklontert. De schrijvers verwijzen op dit punt naar studies, die wij reeds eerder be spraken, toen wij constateerden dat b.v. „veertig Middelburgen goedko per functioneren dan eén Amster dam" (P.Z.C. 27 juli 1957). Zij wij zen tevens op de reeds eerder in E.S.B. gepubliceerde bijdragen van drs. M. C. Verburg over prioriteiten, waarvoor in de geografische verde ling van do welvaartsbronnen nog te weinig belangstelling bestaat. Drs. J. Koopman heeft voor dit on derwerp de aandacht gevraagd bij de behandeling van de begroting voor 1958 van Verkeer en Waterstaat. (Vervolg op pag, 2) Arbeidsreserve telt 8036 mannen minder De geregistreerde arbeidsreserve is blijkens de volgende opgave van eind februari tot eind maart met 8036 mannen afgenomen. De geregistreer de arbeidsreserve bedroeg in ons land eind februari 1958 124.174 mannen (1957: 55.163). Eind maart 1958 be stond de arbeidsreserve uit 116.138 mannen (1957: 44.241). In 1957 is het werkloosheidscijfer in de maand maart met "0.922 verminderd. Het aantal werkloze mannnen be droeg eind maart 1958 91.625 (eind februari 1958: 101.182). Op aanvul lende werken arbeidden eind maart 1958 24.513 mannen (eind februari 22.992). Al deze cijfers hebben niet betrek king op de werkloosheid onder de vrouwen. Het aantal werkloze vrou wen was eind maart 6108 (eind fe bruari 6736). Voor dezelfde tijdstip pen in 1957 luidden deze cijfers resp. 60.869). Het aantal openstaande aan- de aanvragen voor mannen is bij de arbeidsbureaus van eind februari tot eind maart toegenomen van 21.070 tot 21.903 (in 1957 van 60.225 tot 60.869). Het aantal openstande aan vragen voor vrouwen nam van eind februari tot eind maart toe van 19.976 tot 21.505 (in 1957: van 36.705 tot 37.342). Kwikvergiftiging bij koeien in Murmerwoude (Van onze correspondent) De laatste tijd hebben zich bij koeien van een achttal veehouders in de om geving van Murmerwoude in Fries land verschijnselen van kwikvergif tiging voorgedaan. In enkele geval len heeft de ziekte een dodelijk ver loop gehad, terwijl er nog een aantal dieren is. waarvan afgewacht moet worden of ze zich zullen herstellen. De vergiftiging wordt toegeschreven aan het gebruik van rundveekoekjes van een bepaalde firma. Vermoed wordt, dat deze firma met een kwik preparaat ontsmet zaaigraan als voer heeft ontvangen en dit graan voor de veevoederverwerking heeft bestemd, uiteraard zonder op de hoog te te zijn van de behandeling, die dit graan heeft ondergaan. De firma heeft de hele partij koekjes, waarvan aangenomen wordt, dat er kwik- graan in zit, teruggenomen, zodat voor verdere vergiftiging geen ge vaar bestaat. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim H De Provinciale Zeeuwse Cou- §j - rant zal op Goede Vrijdag ge- tvoon verschijnen. De krant verschijnt NIET op maandag i.s. Tweede Paasdag. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllillllllllllllI VERWACHT.. KOUD Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende sneeuwbuien. Zwakke tot matige oostelijke wind. Aanhoudend koud. ZON EN MAAN 4 april Zon op 6.10 Maan op 20.10 onder 19.17 onder 6.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1