Voorlopig Nederlands elftal verloor met 2-1 van Sofia KAPPIE en de iungle-man WERELDKAMPIOEN WON DE ELFDE PARTIJ IN 24 ZETTEN uit de ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 3 APRIL 1958 DUEL ZONDER SFEER Bulgaren speelden aanmerkelijk beter dan Oranjeteam Een teleurstellende „generale" van het Nederlands elftal.... de voor lopige nationale ploeg, die zich voorbereidt op de komende interland wedstrijden tegen België, Curacao en Turkije, leed woensdagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam voor ruim 20.000 toeschouwers in een duel zonder sfeer een 21 nederlaag tegen Sofia het versterkte Bul gaarse kampioensteam C.B.N.A. Het was een onbetwistbare nederlaag, want de Bulgaren beheersten alle onderdelen van het spel aanmerkelijk beter dan de „voorlopigen". Hun techniek was superieur, de balbehandeling was bekwamer en het gevoel voor positiespel vaak schrijnend voor hun tegenstanders. Nog triester echter voor de Nederlanders was het opmerkelijke verschil in atletische scholing, vrijwel alle Bulgaren toonden een voortreffelijke loop techniek en een grotere startsnelheid, factoren die beslissend waren bij een pass in de vrije ruimte. Op dit punt kon zich in feite slechts één Nederlandse speler met hen meten: de frêle en kwetsbare linksbui ten Coen Moulijn, die vooral in de tweede helft vaak geraffineerd langs zijn directe tegenstander, rechtsachter Rakarov, flitste. Uit een van die momenten ontstond ook het enige Nederlandse doelpunt, dat met een kopbal door Lenstra werd gescoord. De „come-back" van de Feijenoord- speler is dus in alle opzxhten geslaagd geweest. Midvoor Kruiver had een slechte dag en na de rust verving Elek Schwartz hem dan ook terecht door Fons van Wissen, wiens halfplaats werd ingenomen door Jan Noter- mans. Onmiddellijk kreeg het spel van Lenstra en Wilkes meer effect dan vóór de thee. De felle Maastrich tenaar steunde zijn achterhoede, waarin nu Pieters Graafland en Kraay getest werden in plaats van De Munck en Kuys, en stichtte bo vendien met zijn" grote ijver her haaldelijk verwarring in de Bulgaar se defensie. DE WEDSTRIJD Na zes minuten spelen produ ceerde rechtsbinnen Dimitrow met een knap. „droog" schot het eer ste Bulgaarse doelpunt (01). De Nederlandse dekking bleef hierna hiaten vertonen en de schaarse tegenacties, geleid door Wilkes en Lenstra, verontrustten de homogene Bulgaarse ploeg nauwelijks. Na 33 minuten werd de stand 02. Rakarov gaf een gave pass aan de snel startende Dimitrov en Zaalhandbaltoernooi in Goes op 2e paasdag. Op 2e paasdag houdt de A.V. H.V. Hellas te Goes een zaalhandboltoer- nooi in de Veilinghal te Goes, waar aan bijna alle Zeeuwse verenigingen zullen deelnemen. Bovendien zullen deze verenigingen hun krachten kun nen meten met twee clubs uit het westen van ons land, nl. het zo juist naar het district 1ste klas gepromo veerde Wilton-Feijenoord en St-Lode- wijk, welke het afdelingskampioen- scnap heeft behaald van Rotterdam. Men ziet dan ook met belangstel rng uit naar de verrichtingen van He' s. Tonido, Marathon en EM.M. tegen deze Rotterdammers. De kans op een Rotterdamse finale is niet gering. De wedstrijden, welke 's morgens om half negen zullen beginnen en om 10 uur 's avonds eindigen, beloven in ie der geval iets bijzonders te worden, omdat voor het eerst in de zaalhand balsport westelijke ploegen op Zeeuw se bodem de strijd zullen aanbinden. Op Hemelvaartsdag spelen 72 funiorenteams in Vlissingen Voor het massale juniorentoemooi, dat de jeugdcommissie van de afde ling Zeeland van de K.N.V.B. op Hemelvaartsdag wil organiseren, heb ben thans 72 elftallen ingeschreven. De aanmelding is thans gesloten. In de A-groep zijn zes poules van drie elftallen samengesteld, in de B- groep 18 poules van dne elftallen. Elke poule speelt een halve compe titie. De duur van de wedstrijden in de A-groep is 2 x 20 minuten, in de B-groep 2 x 10 minuten. De poule winnaars komen in de volgende ronde Voor de B-groep is er een tussen- ronde nodig, welke nog op dezelfde dag zal worden gespeeld. In totaal zullen dus ongeveer 1000 jeugdige voetballers die dag samen 90 wedstrijden spelen. Na afloop van het toernoio volgt dan nog een bij zondere wedstrijd, over welke nog onderhandelingen worden gevoerd. De organisatie is opgedragen aan het jeugdbestuur van de V.C. Vlissingen. De zes finalisten van elke groep spelen de finale op zaterdag 14 juni, voorafgaande aan de wedstrijd van het Zeeuws elftal tegen D.F C. uit Dordrecht. Het is nog niet bekend, waar deze wedstrijd zal worden ge speeld. Moeder Ja, die wist 't wel! Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zij 't bemerkte:MAÏZENA! dat was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van MAÏZENA steevast DURYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu i» ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAl&ENA DURYEA. deze schonk De Munck opnieuw geen enkele kans op verweer. De Neder landse achterhoede reageerde daarbij ten onrechte niet wegens vermeend buitenspel. Twee voortreffelijke reacties van Najdenov bij schoten van Van Wissen en Lenstra werden daar na de hoogtepunten van de laatste fase der eerste helft. Na de rust kreeg het Nederlandse spel meer allure. Tijdens de lang zaam invallende duisternis werden de combinaties nadrukkelijker, de schoten veelvuldiger. De spanning keerde 22 minuten na de rust terug. Een uitstekende pass van Lenstra be reikte Coen Moulijn, die Rakarov en Bojkov beheerst omspeelde, wachtte tot de Fries naar het doel was ge sprint en vervolgens een voorzet bui ten bereik van doelman Najdenov losliet. De bal belandde precies waar Moulijn wenste: op de zwarte kuif van Lenstra en dat betekende een 21 stand. Nederlandse junioren verslaan Hongarije Woensdag is een begin gemaakt met het jeugdtoernooi van ae Euro pese Voetbal Unie (1618 jaar), waaraan door 18 landen wordt deel genomen. De resultaten waren: poule a: For- bach, FrankrijkPolen 2-0; poule b: Saarbrücken: West DuitslandOos tenrijk 2—1 (1—0). Luik: Tsj. Slo wakije—België 3—1 (1—0). Het Nederlands jeugdelftal, dat te Nancy in poule c tegen Hongarije uitkwam, won de ontmoeting met 32. De ruststand was 10 voor on ze landgenoten. SMYSLOVBOTWINN1K 4/2—6/2 Smyslov kwam terug (Van onze schaakredacteur) Ook in de 10e partij bewees Smis- lov (zwart) dat hij volkomen inge speeld is. Na 25 zetten was het ini tiatief op onnavolgbare wijze cp hem overgegaan. Weer echter was Bot- wïnnik ongenaakbaar. Ondanks tijd nood liet hij zich in op de enige speel wijze die kans bood: actief tegenspel en niet afwachten wat zijn tegen stander zou doen. Op de 44e zet bood zwart dan ook remise aan. In de 8e, 9e en 10e partij, (drie re- misen) is er dus een evenwicht aan krachten ontstaan, maar met steeds Smislov die de overhand had, zonder dat het voordeel voldoende was voor winst. Verwacht werd dat Smislov met wit in de 11e partij winst zou trachten te forceren. Dit is hem ge lukt, en wel ih 24 zetten. Twêe fac toren waren hiervoor verantwoorde lijk. In de eerste plaats hadden de voorgaande partijen kennelijk een zware psychische druk op de uitdager gelegd. Toen Smislov en dit was de tweede factor met een ope ningsnieuwtje kwam is Botwinnik onder invloed van die druk de zaak gaan forceren. Hij heeft daarbij eni- ;e zeer zwakke zetten gedaan, zodat lij op de 24e zet nog slechts keuze had tussen mat of stukverlies. De vraag Is nu of Botwinnik zich zal herstellen. De kans is niet denk beeldig dat hij uit de komende par tijen maar weinig punten zal sco ren. Wat Smislov betreft, het zal hem vast niet zo vergaan als ni zijn eerste overwinning in de vijf de partij, waarna Botwinnik weer Tsjechoslowakije-Duitsl. 3-2 Te Praag is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Tsjecho Slowakije en Duitsland: De Tsjechen wonnen de ontmoeting met 32. nadat de rust met 1—1 was ingegaan. Gonzales-Hoad 27-23 In de serie van honderd tennis-ont- moetingen tussen de Amerikaan Pan- cho Gonzales en de Australiër Lewis Hoad is te Augusta in de staat Gre- orla, de 50ste wedstrijd gespeeld, lonzales versloeg zijn tegenstander met 7-5, 10-8 en leidt daardoor met 27-23. direct de zesde won. Daarvoor is hij in te sterke en evenwichtige vorm. Botwinnik staat voor de keus met de rug tegen de muur te gaan vech ten of „in het open veld terug te slaan. Beide methoden zijn gevaar lijk omdat hij dan weinig kans heeft zichzelf te zijn. Of dit laatste voor hem bereikbaar is betwijfelen wij. Daarvoor is de strijd te nerveus. Smislov heeft in ieder geval van die nervositeit de minste hinder, zodat wij weer op hem gaan wedden. r Atliwrfentte i PASEN... KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHIltPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Vlissingse jeugdploegen tegen Catford Zaterdagmiddag spelen twee jeugd- elftallen van de V.C. Vlissingen tegen Engelse jeugdclubs. De eerste jeugd- combinatie, welke uitkomt tegen de Catford Youth Club. is bijna geheel samengesteld uit jeugdige spelers, die bij de senioren uitkomen. Ónder hen bevinden zich Henk de Nooijer en Adrie Stroo van het eerste elftal. De opstelling is als volgt: Doel: Wlm Bos (junioren); achter: Roelse en Van Belzen (2e elftal); midden: J. van Huizen, Van Peenen (2e elftal) en N. C. van Luyk; voor: A. Corré (3e elftal); M. Wijgmans (junior); A. Stroo (le elftal); Henk de Nooijer (le elftal) en Soetemerjer (3e elftal). Deze wedstrijd wordt gespeeld op het hoofdveld en begint om drie uur. Een tweede jeugdploeg van Vlissin gen speelt tezelfderti. dere velden aan de South Grove Youth Club. Deze com binatie is als volgt samengesteld: Doel: Willemstein; achter: Izeboud en Postma; midden: C. Sinke, Reyn- houd en Van Aalst; voor: Van Duin, J. Melis, J. Huser, Van Maris en Roodenburg. Na afloop verzamelen alle spelers en officials zich aan een gezamenlijke maaltijd. Wielerwedstrijd in Groede Voor de wielerwedstrijd voor ama teurs en onafhankel ijken, die ook dit jaar weer op de derde paasdag in Groede wordt verreden, bestaat van de zijde van de renners reeds grote belangstelling. Reeds een 30-tal ren ners, waarbij o.a. Van Egmond, Pay- mans. Bloedjes, Keepers, Konings en Goordens hebben zich voor deze wed strijd laten inschrijven. Ook de Zeeuws Vlaamse favoriet E. Verstraa- te uit Eede zal waarschijnlijk star ten. rtrid op een der an- Irislaan tegen de RADIO- EN T.V.-RUBRIEK oren. „Pelgrimage naar Compostella Hoezeer de schijnheiligheid ons dikwijls in haar greep gevangen houdt, hebben wij gisteravond ten overvloede waarschijnlijk kunnen constateren bij het bijzonder boeien de spel „Een pelgrimage naar Com postella" van Henri Ghcon In een vertaling van de onlangs overleden Albert Kuijle. Zes mannen gaan op reis om op het graf van St. Jaco bus te bidden en zij zweren een dure eed, dat zij elkaar trouw zullen blij ven. Alleen Norbert, do tuinman prachtig vertolkt door Frits van Dijk' kent zijn eigen kracht en zwakte en weigert te zweren. Hij weet de betekenis van het bijbelwoord uit Philippenzen 4 vers 11: „Ik heb ge leerd vergenoegd te zijn in hetgeen ik ben". De anderen daarentegen dwepen met godvruchtige woorden maar verzaken datgene, waarop deze wereld van mensen gebouwd kan worden: gij zult uw naaste liefheb ben als uzelve". Mogelijk dat niet iedereen de typi sche roomse opvatting van het spel heeft kunnen waarderen. Zeker niet het deel, waarin St. Jacobus met Norbert op zijn paard door de hemel rijdt, een voor velen wat al te een voudige voorstelling van zaken. De strekking echter van het spel kan ieder onderschrijven, die gelooft in oprechtheid, eerlijkheid en naasten liefde. Een bijzonder woord van waardering voor de prachtige decors van Fokke Duetz en de regie van Wim Bary, die met een sterke cameraregie erin Invasie in Zeeland van 23 Engelse voetbalclubs. Zaterdag komen er niet minder dan 23 Engelse voetbalclubs naar Zeeland. Het is de traditionele vreedzame in vasie op Paaszaterdag. De volgende wedstryden zullen worden gespeeld: ArnemuidenBencqo Trincky; Bres- kensSouth Essen FC; Driewegen Hendon Group Hospitals; Groede St. Mary's Old Boys; Hontenisse Harrods FC; Hansweertse Boys Old W Hammians; HoekEn teek FC Yerseke jeugdÓld Cheynians FC jeugd; Yerseke jeugdEpsom Boys Club; KoewachtBritish Öil and Ca ke Mills; LuctorEast Barnet OG; Luctor jeugdOaktown Boys Club; NieuwdorpSheene Old Grammari ans; Oostburg jeugdOaktown Boys Club (maandag 10 uur)Patrijzen Maryland FC; PhilippineBrentwood Rovers; Robur Bookham FC; SchoondijkeLisgar Athletic; Steen North Met FC; VeereGoaffs Oak Vlissingen jeugdCatford Youth Club; Vlissingen jeugdSouth Grove Youth Club; Walcheren Condor FC. HOOG EN LAAG WATER nap nap nap nap 4 april Vlissingen 1.41 2.29 14.09 2.51 8.20 2.36 20.30 222 Terneuzen 2.11 2.43 14.37 2.65 8.53 2.52 21.05 2.38 Hansweert 2.51 2.49 15.29 2.73 9.27 2.66 21.39 2,52 Zierikzee 3.07 1.49 15.40 1.74 8.44 1.84 20.55 1.54 Wemeldinge 3.33 1.75 16.01 2.00 9.07 2.14 21.27 1.83 Dit is hei eerste cljtal van de voet balvereniging „Afeuo" uit Zleriksee, dat uitkomt in de tweede klas B van de zaterdagcompetitie. Van links naar rechts: zittend C. J. van Ves- sem, J. Felius, C. J. F. Simmers, W. v. d. Ende en A. Berrevoets, staand L. Stoutjesdijk, K. de Oude, P. Gui- né, Iz. Haverhoek, C. Kloet en C. Viergever. 38. Toen het drietal hij gend het strand opholde, stond signor Rivaldi hen al op te wachten. „Daar zijn ze wederom!" riep de filmondernemer. ..Maar, carramba! Wat heb ben jullie met mijn aapbeest gedaan? Heeft Rivaldi lie toestemming jul- gegeven om zijn pleegmoederaap te ten slingeren la- Welneen! Dat heeft hij niet! Veto! Vetissi- mo! Hij zou het verboden hebbenPresto! Mijn aapbeest moet terug!" „Maak je niet druk, Ri valdi!" sprak Kappie, die zag dat de grote man lang zaam begon op te zwellen. „Dacht je nou heus, dat die dekselse aap mijn Maat in de steek zou laten? Dat beest zit op volle kracht in ons kielzog!" „Maar eapitano"! huilde Rivaldi wanhopig. „Als dat Cocabeest die Maat van jou ziet, schie ten we er niksniet mee op! Dan wil het nog niet mijn kartonnen baby vertroetelkoesteren!" „Hu!" piepte de Maat. „En dan begint dat I nare beest vast opnieuw in mijn mooie baard te plukken. Met van die grote, zwarte vingers, I huuh!" „Wat zeg je klont?" riep Kappie op gewonden. „Je baard? Maar dan heb ik een 1 idee! Dat aapbeest is gek op jouw baard, dus......" En zonder op de smartelijke uitroe pen van de Maat te letten, knipte hij een flinke pluk uit diens trotse baardtooi. Daarop greep hij de namaakbaby en plakte die het haar onder op het kartonnen gelaat, zodat de pop op een verkleinde uitgave van de Maat leek. „Alsjeblieft!" sprak Kappie, niet zonder trots het resultaat bekijkend. „Is het niet spre kend die klont?" „Welja!" riep de Maat spijtig. „Eerst wordt mijn mooie baard verpruts! on nou moet ilc nog horen, dat ik op een babypop lijk!" „Je lijkt ja net een oester met kiespijn!" stelde Kappie vast. „Maar zo bedoel ik het niet! Ik bedoel, dat het voor die aap geen verschil maakt. Als dat beest maar ln een baard kan graaien, snap je?" Al spoedig zou blijken, of Kappie gelijk nad. want reed" kwam de nige gorilla met dreunende pas naderbij yew en.... scArijven slaagde, de gevoelens en gedachten van de spelers uitstekend tot leven te brengen. Onder regie van Willy van Hemert doet de V.A.R.A. vanavond „een moordzaakje" uit de doeken, waarin Rodger Berry, een schrijver van de- tectieveverhalen een hoofdrol speelt Hans Kaart is een inspecteur van Scotland Yard. Milo Anstadt brengt na het weershuisje zijn „spiegel der kunsten", waarna Evert Garretsen en Maud samen laten zien, hoe men bij de AJC.U. met hout als grond stof textiel maakt, en wel rayon. „Matthcius Passion De N.C.R.V. gebruikt de hele avond (via Hilversum I) voor een uitvoe ring van de Mattheus Passion, onder leiding van de cantor van de Thomas- kirche Kurt Thomas. De A.V.R.O. brengt In het kader van de stille week een microfoonbe werking voor Hilversum II van het bekende verhaal van ds. A. T. W. de Kluis: „Wat denkt U", onder de titel „Indien Hij waarlijk is opgestaan". Men hoort o.a. de stemmen van Al- bert van Dalsum, Eva Jansen en Jan van Ees. Morgen, Goede Vrijdag is, over Hilversum II in de Zonnebloem van Alex van Wayenburg „Goede Vrij dag in de negerpoëzie", Gabriël Fau- ré's requiem en het studentenorkest met medewerking van Jean Louis Stuurop. Over Hilversum II een avondmaaldienst, een herhaling van het hoorspel „Een vloer van goud" en fragmenten uit Parcifal. Het ern stige karakter van deze dag weer spiegelt zich in de radioprogramma's Het televisiescherm blijft maagdelijk leeg. VRIJDAG 4 APRIL. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal, 8.00 Nws.- en weer- ber. 8.15 Gram. 9.30 Religieuze voordr. 10.30 Waterst. 10.35 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Lijdensoratorium „Laat de kinderen tot Mij komen". 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13-30 Mannenkoor. 13.50 Kamermuz. 14.55 Plechtigheden van Goe de Vrijdag. 16.30 Gram. 16.45 Het lijden van de Heer, passiespel. 18.15 Gram. 18.30 Sopr. en orgel, 19.00 Nws. 19.10 Comm. 15U5 Regeringsuitz. 19.25 V.V.D., pol. caus. 19.35 Radiophilharm. ork. 20.20 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Claveclmbel- recital. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Studentenork. en solist. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 1930 VPRO. 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Kamerkoor. VPRO: 1000 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Fluit en piano. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Gram. 1230 Regeringsuitz.: Landb. rubr. Registratie bij de rundvee- fokkerij. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamer- ork. en solist. 15.00 Voordr, 15.20 Koor- conc. VARA: 16.00 Gram. 10.30 Muz, caus. 17.10 Voor de jeugd, 17.40 Orgelspel. I8.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor, VPRO: 19.30 Avondmaaldienst. 20.40 Kamerkoor en or gel. 20.55 Nws. VARA: 21.00 Instr. octet. 21.25 Een vloer van goud, hoorspel. 21.55 Pianoduo. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Lunteren (toez.): C. J. P. Lam te Poortvliet Beroepen door de geaemle synode als predikant voor ln!t.cngewone werkzaamheden (arbeid blindenin stituut Bartimëus te Zeist) A. de Vries aldaar. Bedankt voor Wijk bij Heusden: J. Smit te Groot Ammers. Benoemd tot vicaris te Berlikum: A. Westra. kand. te Buitenpost. GEREF. KERKEN. Beroepen te Oenkerk: P. van der Spek te De Lier. GEREF. KERKEN ART. 31. Bedankt voor Goes: C. van Leeu wen te IJselmuiden. Opgeheven predikantsplaats Ds. H. R. Blankensteijn te Utrecht heeft op zijn verzoek eervol ontslag ontvangen als predikant voor de ar beid onder de oosterse studenten aan de R.U. te Leiden en de rechten van emeritus ontvangen. De, predikants plaats, verbonden aan de hervormde gemeente van Leiden, is door het vertrek van ds. Blankensteijn thans opgeheven. Vlootpredikanten Ds. S. Ocgema, vlootpredikant te 's-Gravenhage die op 25 januari 1055 naar Hollandia is gegaan, is weer naar Nederland vertrokken. Hij zal op 10 mei per schip in Rotterdam arriveren. Als vlootpredikant is in zijn plaats naar Nieuw-Guinen ver- toor- I trokken met standplaats Manok/ari 'ds. J. C. de Bruine, vlootpredikant te Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 12