verhoog Gedeputeerde Schout opende te Yerseke openbare lagere school IJJ Wij LEIDSTER KLEUTERSCHOOL IN MIDDELBURG JUBILEERDE COASTERS MOETEN DAGENLANG OP VRACHTEN WACHTEN DIRECTEUR ROTTERDAMSCHE BANK GOES JUBILEERDE uw weerstand PLEEGZUSTER BLOEDWIJN PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT. DONDERDAG 3 APRIL 1958 SCHOOLPLEIN VOOR VERKEERSONDERRICHT Modelschool, volkomen aangepast aan eisen van modern onderwijs Advertentiei Te Yerseke is woensdagmiddag' de in de „Oude Boogaert" verrezen nieuwe openbare lagere schooi, een uiterst modern en doelmatig gebouw, officieel in gebruik genomen. De gedeputeerde, de heer A. Schout, ver richtte de symbolische openingshandeling door de deur te ontsluiten met. een sleutel, die hem in een oesterschelp door de 7-jarige Angèle Dhooge was aangeboden. Op het schoolplein zongen de kinderen, terwijl het rood-wit-blauw werd gehesen, de lof van „hun" nieuwe school. Toen zij met vergenoegde gezichtjes een traktatie in ontvangst hadden genomen en huiswaarts waren gekeerd, begaven burgemeester, wethouders en raadsleden van Yerseke zich met de genodigden naar binnen. Na een gedegen bezichtiging, werd in het handenarbeidlokaal van de school die hiernaast nog zes klassen telt de officiële loftrompet gestoken op het gebouw. Kleur, lichtval en vorm werden geroemd en terecht. Yer seke heeft een nieuwe openbare lagere school gekregen een schepping van de Goese architect, de heer J. H. Valk die door de onderwijs- gedeputeerde Schout een „juweeltje" werd genoemd. De school zal twee oude gebouwen vervangen. De zes „normale" klassen zijn in I en aannemer de fa. La Grand te twee lagen van drie gebouwd. Boven Hoedekenskerke en de onderaan- het handenarbeidlokaal is er een nemers. „daktuin". Het speelplein is zodanig geplaveid, dat een plattegrond van „straten" en „huizenblokken" is ont staan. Hierop zal praktisch verkeers- onderricht kunnen worden gegeven. Gedurende de wintermaanden zal het nieuwe gebouw een onderkomen bie den aan de cursus voor de binnen scheepvaart. Aan de noordzijde van het gebouw is een ruimte uitge spaard voor de bouw van een gym nastieklokaal. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat dit lokaal, waar aan in Yerseke dringend behoefte is, tegelijk met de school zou verrijzen. Dit kon echter geen doorgang vin den; men hoopt echter op een spoe dige verwezenlijking van dit object. De bijeenkomst in het handenar beidlokaal werd geopend door burge meester A. C. Willemsen van Yer seke, die in het kort de wordingsge schiedenis van het nieuwe schoolge bouw releveerde en daarbij memo reerde, hoe de idee van liever één „grote school" dan twee kleine, be gon te leven. Hij zwaaide lof toe aan architect Bijeenkomst Instituut voor Efficiency te Hulst J. H. Enters sprak over „Kwaliteitszorg" De afdeling Zeeland van het Ne derlands Instituut voor Efficiency hield woensdagmiddag in hotel „De Graanbeurs" te Hulst een matig be zochte ledenvergadering waarop de heer J. H. Enters, medewerker van het Raadgevend Bureau Ir. B. XV. Berenschot te Hengelo een inleiding hield over „Kwaliteitszorg". De heer Enters besteedde eerst aandacht aan de vraag, wat de kwa liteitszorg in wezen betekent, waar na hij uitvoerig het begrip „kwali teit" uiteenzette en daarbij de ver schillende facetten ervan onder de aandacht bracht. Aan de hand van tal van grafieken gaf spr. vervolgens een overzicht van datgene wat zijns inziens voor de kwaliteitsverbetering der produkten kan dienen. Vooral wees hij daarbij op de gunstige in vloed, die controle van de kwa liteit mits men daarbij de nodi ge voorzorgen in acht neemt op het produkt tot gevolg kan hebben. Vervolgens wees de heer Enters erop dat het voor de kwaliteitszorg van groot belang is, dat men tot de vast legging van de normen voor een ze kere controle op de kwaliteit komt, daarbij het achterliggende proces van de fabricage in het oog houdt, de kwaliteit van het produkt voor hen, die bij de fabricage betrokken zijn, zichtbaar maakt en dat tevens actie wordt gevoerd om de gesigna leerde fouten zoveel mogelijk te be perken. De heer Enters ging voorts in op de kosten, waarmee dit alles gepaard gaat Hierbij nam hij de verliezen o.m. het verlies van good will, welke kwaliteitsvermindering meebrengt, onder de loep. Een gea nimeerde discussie volgde op het betoog van de heer Enters. De bij eenkomst werd vervolgens gesloten door de voorzitter, de heer G. N. van Ginkel, die er in zijn openingswoord op had gewezen, dat de heer Bij de Vaate binnenkort in het Schelde- kwartier te Vlissingen zal spreken over „De baas in het bedrijf", waar bij discussiegroepen zullen worden gevormd. In juni wordt een algemene verga dering gehouden, gevolgd door 'n excursie naar het bedrijf van de houthandel Alberts tc Middelburg. Dit betekent het einde van het programma voor dit seizoen. Promotie in Wageningen Ir. J. A. D. Zeevaart, geboren te Baarland (Z.B.) is. met lof, bevor derd tot doctor in de landbouwkunde aan de universiteit te Wageningen. Twee keer per week groenteveiling Op de veiling te Kapelle-Biezelinge zal met ingang van deze week twee maal per week een groenteveiling worden gehouden en wel op maandag en vrijdagmiddag, aanvang 1 uur. De groenteveiling van maandag 7 april wordt in verband met de Paasdagen gehouden op dinsdag 8 april. Collecte De collecte voor Simavl bracht te Aardenburg f 72.92 op. Model De heer Schout zeide rpeds vele openingen van nieuwe scholen in Zeeland te hebben meegemaakt. „Maar dit is een zeer moderne, typische school, die ik nog ner gens gevonden heb". Voor de ge meenten, die in deze richting nog plannen koesteren, wilde hij dit gebouw graag als „model" in de welwillende aandacht aanbevelen... Hij constateerde met een blik van verstandhouding naar de archi tect en het schoolhoofd, de heer J. Glerum dat hier bij het ontwerpen een onderwijsman belangrijke sug gesties heeft gedaan. De architect mocht een compliment van de heer Schout in ontvangst nemen voor de wijze, waarop hij deze suggesties heeft verwerkt. Hij noemde de school „geheel aangepast aan de eisen van het moderne onderwijs" en wenste zowel het Yersekse gemeentebestuur als de leerkrachten geluk met deze aanwinst. Zijn derde gelukwens gold de schoolarts... De inspecteur van het lager on derwijs, mr. L. Wolf uit Goes bracht hulde voor het bouden van deze, zo als hij het noemde „progressieve school, die een verkwikkende geest ademt". Andere sprekers Vervolgens spraken nog architect J. H. Valk, de voorzitter van de oudercommissie, de heer H. Osse- waarde, die geassisteerd door mej. M. Peltaar een bandrecorder aanbood; mevrouw W. van Loo- Pekaar, die een schoolbel ten ge schenke gaf; de heer H. van der Veen, namens het hoofdbestuur van Volksonderwijs; de heer A. Goeman voorzitter van de afdeling Yer seke van Volksonderwijs deze bood een elektrische bakoven aan mej. J. M. Hollaerts, de schoolarts de heer E. Steenbergen, vertegen woordiger van de Nederlandse On derwijzersvereniging dfeze bood een geschenk onder couvert aan mej. D. M. Wesdorp, die namens het personeel een windwijzer aan bood (naar een ontwerp van me vrouw W. Messer uit Vlissingen) de heer J. J. la Grand, de aannemer, die mede namens de onderaannemers een microscoop overhandigde; de heer J. H. Koens, die namens de directeur van de binnenvaartschool een baro meter schonk; de heer S. Zuijder- houdt, voorzitter van de examencom missie binnenvaartschool en de heer A. C. Fagginger Auer, leverancier van de schoolmeubelen, die een klok had aangeboden. Tenslotte spraken nog het schoolhoofd, de heer J. Gle rum en burgemeester Willemsen. voor een goed geschenk Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger VEERTIG JAAR BIJ ONDERWIJS Kon. onderscheiding voor mej. E. J. Bosschaart HOE GROOT de waardering voor mej. E. J. Bosschaart, de hoofdleid ster van de christelijke kleuterschool aan de Bree te Middelburg is, bleek wel heel duidelijk uit de onderscheiding, die haar woensdagavond tijdens een huldigingsbijeenkomst ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum ten deel viel. Dat was namelijk de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, die haar opgespeld werd door de hurgemees- ter van Middelburg, mr. Joh. de Widt. „Het is wel de moeite waard om even bij dit jubileum stil te staan", zei mr. De Widt, die namens het gemeentebestuur mej. Bosschaart van harte gelukwenste. De burgemeester wees er op, dat tijdens het kleuteronderwijs de grondslag gelegd wordt voor de vol wassen mens en die basis is daarom zo belangrijk, omdat de omgang met de nog zo jonge kinderen bijzonder moeilijk is. De heer De Widt getuig de dan ook van zijn gróte waarde ring voor de wijze, waarop mej. Bos schaart al die 40 jaar haar taak ver vuld heeft. Tot slot overhandigde mr. De Widt haar de koninklijke on derscheiding. De bijeenkomst, die in de school werd gehouden, werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur de heer I. Vereist. „Het bestuur heeft met veel waardering uw werk bewonderd en het is dankbaar U vanavond te mogen huldigen", sprak de heer Vereist. De heer Vereist hoopte, dat mej. Bosschaart haar werk de resterende jaren met dezelf de levenskracht zal mogen voortzet ten. Dr. L. W. A. M. Lasonder in Den Haag overleden Oud-Middelburger was lange ti|d archivaris Ned. Herv. Kerk In de ouderdom van 79 jaar is te 's-Gravenhage overleden dr. L. W. A. M. Lasonder, oud-rijksarchivaris en oud-archivaris van de Nederlands Hervormde Kerk. Dr. Lasonder werd 23 februari 1879 te Middelburg gebo ren. Hij studeerde Nederlandse Tette ren en promoveerde aan de Rijks universiteit te Utrecht. In 1909 pro* moveerde hij er op een proefschrift, getiteld „Bijdrage tot de geschiede nis van de hoge vierschaar in Zee land". In 1910 werd hij commies bij. het rijk. Hij was als rijksarchivaris werk zaam in Zeeland cn vervolgens als rijksarchivaris in algemene dienst. In 1924 werd hij benoemd tot archivaris van de Synode der Nederlands Her vormde Kerk, welke functie hij be kleed heeft tot aan zijn pensionering in 1944. Tal van jaren was hij bestuurslid van de Vereniging van Archivarissen in Nederland. Ook is hij redacteur ge weest van het orgaan van deze ver eniging. Dr. Lasonder heeft een groot aantal geschriften gepubliceerd en bijdragen in verschillende bladen als „Die Haghe", de organen van de Evangelische Maatschappij, van de Nederlandse Protestantenbond en van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Hij was lid van de Ne derlandse Maatschappij voor Letter kunde te Leiden, van het Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen en van een historisch genootschap te Utrecht. De teraardebestelling zal vanmid dag om kwart over drie op nieuw Eykenduynen te 's-Gravenhage ge schieden. De inspecteur voor het kleuter onderwijs in Beeland en Noord- Brabant, mej. J. A. E. G. van Waesberge, noemde mej. Bos schaart een stimulerende kracht voor het kleuteronderwijs in Mid delburg. „Dat is U 40 jaar lang geweest", aldus mej. Van Waes berge. „We zeggen dit heel vlug, maar uw werk is van bijzonder grote omvang". Voorts wees de inspectrice op de verandering, die zien in het kleuteronderwijs heeft voltrokken. „Toch moeten we bij die vernieuwing niet vergeten, dat de liefde van de leidsters voor de kleuters van groot belang is. Die liefde hebben de kinderen bij U altijd gevonden", aldus besloot mej. Van Waesberge. Diep respect Namens de oud-leerlingen en het bestuur sprak mevrouw J. de Hoo- fe-Westerhout, die getuigde van haar iep respect en haar bewondering voor de wijze, waarop mej. Bos schaart immer de school geleid heeft. Mevrouw De Hooge bood de jubi lerende hoofdleidster een radiotoe stel aan. Mej. T. de Jonge sprak namens de leidsters van de school. Zij roemde het geduld, waarmee mej Bosschaart de kinderen tegemoet treedt. Ook de leiding aan leidsters en kwekelingen gebeurde immer op een prettige ma nier. „Wij hebben ontzettend 'veel van U geleerd en daarvoor zijn we heel dankbaar, aldus besloot mej. De Jonge. In haar dankwoord tot de spreek sters en sprekers en voor de onder scheiding, stipte de jubilerende hoofd leidster aan, dat zij het werk al die 40 jaar met veel plezier gedaan heeft en het in de resterende jaren nog hoopt te doen. Zij dankte de onder wijzeressen voor de steun, die zij van hen gekregen heeft. Tijdens een receptie, die na deze huldiging gehouden werd, ontving mej. Bosschaart bijzonder veel ge lukwensen en attenties van talrijke oud-leerlingen en ouders. Aantal Zeeuwse werklozen in maart weer verminderd De geregistreerde arbeidsreserve nam in Zeeland van 28 februari tot 31 maart weer af en wel met 426 personen, van 4666 tot 4240. Het aantal werklozen vertoonde een daling van 347: op 28 februari be droeg het nog 3218; op 31 maart was het 2871. Het aantal mensen, werk zaam op aanvullende werken, was op 28 februari en 31 maart respectie velijk 1448 en 1369, een afneming dus met 79. Jaarlijks handbaltoernooi middelbare scholen in Goes Vandaag donderdag wordt op het gemeentelijk sportterrein te Goes het paashandbaltoernooi van de Zeeuwse Middelbare scholen gehou den. De organisatie van dit jaarlijks terugkerend evenement berust zoals te doen gebruikelijk bij de Goese Ly ceumvereniging „Vlam". Tweeëntwin tig scholen uit geheel Zeeland, teza men met 36 teams, zullen de strijd aanbinden. De wedstrijden beginnen 's morgens om 9 uur en zij duren tot circa 4.30 uur. Om half vijf volgt een demonstratie zevenhandbal tussen een Hellas-combinatie en een team, dat is samengesteld uit vertegen woordigers van de verschillende ver enigingen die aan het toernooi deel nemen. Om 5 uur zal de voorzitter van de afdeling Zeeland van het Ne derlands Handbalverbond, de heer J. Viergever, de prijzen uitreiken. Laatste trein te laat De trein die om 0.12 uur te Vlis singen moet aankomen, was gisteren ruim een uur te laat. De oorzaak van deze vertraging was, dat deze trein te Roosendaal op 'n aansluiting met een andere trein heeft moeten wach ten. Uit deze D-trein zou op het tra ject TilburgGilze-Rijen een kind gevallen zijn. OOK IN ZEELAND... In Vlissingen zijn zelfs 2 kustvaarders opgelegd „Als het de mensen aan de wal slecht gaat, gaat het ons ook slecht", zegt kapitein Fikkert uit Delfzijl, die spreekt met een sterk noordelijk ac cent. Op het ogenblik heeft kapitein Fikkert weinig te doen, want zijn gloednieuwe kustvaarder „Jan Brons" uit Veendam, die pas vorig jaar in de vaart kwam, ligt leeg en zonder uitzicht op orders in de vlis singse buitenhaven. Het is niet de enige coaster in Vlissingen. die voor lopig tot nietsdoen gedoemd is, want in ae binnenhaven liggen ook de „Roelof Jan" uit Groningen en de „Rien Teekman" uit Zwolle zonder vracht. Zij liggen te wachten op or ders, die slechts mondjesmaat losko men. Er liggen nog twee kustvaar ders zij-aan-zij in de Vlissingse bin nenhaven, maar die wachten al niet eens meer op vracht. Het zijn de „Cornelia B 1" en de „Pia" uit Delf zijl. Ze zijn opgelegd, de bemanning ongeveer tien koppen per schip wordt ontslagen en de eigenaars wachten rustig op betere tijden. „Want", zeggen die eigenaars, „het kost ons minder de schepen op te leg gen dan ze in de vaart te houden, want de vrachtprijzen zijn veel te laag". De gouden tijd voor de kust vaarders Is voorbij, dat ziet men dui delijk geïllustreerd in de Vlissingse havens. De vrachtprijzen voor de kust vaarders zijn met zevenmijlslaarzen teruggelopen, omdat het vrachtaan bod veel minder werd, terwijl er juist de laatste jaren tientallen nieu we kustvaarders in de vaart zijn ge komen. In het algemeen mag men dan ook stellen, dat de vrachtprijzen tenminste gehalveerd zijn. Vorig jaar kreeg men bijvoorbeeld nog 16 shil ling per ton voor een lading kolen van Engeland naar Nederland. Nu zijn er zo weinig kolenvrachten voor Neder land bestemd en zoveel schepen, die op vracht liggen te wachten, dat er niet meer aan 8 shilling betaald wordt De vrachtkosten zijn voor de kust vaarders echter hoog gebleven, zo niet hoger geworden. „Het is nu zelfs veel slechter dan voor de oor log", zegt kapitein J. W. Ludwig uit Ede van de „Cornelia B 1". Voor de oorlog was de verhouding tussen vrachtprijs en laadkosten bijvoor- beald veel gunstiger. Voor een be paalde laadeenheid hout uit Scan dinavië kreeg men toen 22 gulden, terwijl men aan laadkosten 2 gul- HARTELIJKE HULDIGING De heer B. v. d. Berg 40 jaar in dienst ondergaan ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de direc teur, de heer B. van den Berg. Bu reaus en tikmachines hadden plaats moeten maken voor keurige tafel tjes en stoelen, want 's middags werd in de „werkruimte" van de Bank een druk bezochte receptie gehouden. Voor één dag waren geld on wissels in de safe geborgen en werd de ju bilerende. directeur met zijn echtge note en kinderen in de bloemetjes ge zet. Verscheidene sprekers voerden tijdens de receptie liet woord, waarbij zij do heer Van den Berg feliciteer den met het bereiken van deze mijl paal. f Advertentie) fgEN GOED HQRLQ6EJ 's Morgens had het personeel de directeur hulde gebracht. Namens de employés feliciteerde de oudste pro curatiehouder, de heer S. Dekker te 's-Heer Hendrikskinderen, de heer Van den Berg met zijn 40-jarig jubi leum. Hij overhandigde hem daarbij twee ouderwetse zilveren sierknopen. Tal van vrienden, zakenrelaties, cliënten, alsmede alle directeuren van de kantoren der Rotterdamsche Bank in Zeeland, waren des middags naar de receptie gekomen om de heer Van den Berg hun gelukwensen aan te bieden. Namens vrienden en zaken relaties richtte de heer W. G. Ko ning te Goes zich tot de jubilaris, die hij prees voor zijn ijver c'n toewijding als bankdirecteur. Hij deed zijn ge lukwensen vergezeld gaan van een fraai schilderij. De districtsdirecteur, de heer B. J. Schreuder te Vlissingen, sprak ziin waardering uit voor het vele werk, dat de heer Van den Berg heeft verricht sedert zijn benoeming tot directeur in 1934. In het bijzon der dankte hij hem voor de prettige samenwerking, waarna hij namens de Zeeuwse collega's een antiek bord van Japanse makelij aanbood. Tenslotte «prak de heer G. P. Kor- tenhorst te Rotterdam namens de hoofddirectie. HIJ vestigde de aan dacht op de snelle carrière, die de heer Van den Berg bij de Rotterdam sche Bank heeft gemaakt. Spreker was de jubilaris zeer erkentelijk voor zijn gedegen werk en grote toewij ding. De lieer Van den Berg wees er in zijn dankwoord op, dat het werk oi> de Bank mede dank zij de grote ijver en vlijt van het personeel zo goed kon verlopen. den kwijt was. Nu zijn die bedra gen respectievelijk 65 en 18! Bo vendien zijn de lonen voor de be manningen gestegen. Vooral de grote kustvaarders van bijna 500 br. reg. ton komen moeilijk aan een vracht. Deze schepen kunnen 700 800 ton lading transporteren maar vaak zijn er kleinere hoeveelhe den te vervoeren. Op het ogenblik blijven dan ook veel schepen, die met ongeveer 300 ton lading tevreden kun nen zijn, door bijvoorbeeld kleine la dingen aardappelen en uien uit Zee land voor Engeland, nog wel varen. ALLEEN RENTE Vooral de grote kustvaarders, die sinds korte tijd in de vaart zijn. heb ben voor rente en aflossing vrachten hard nodig. „Vrijwel alle kustvaarders kunnen de aflossing nauwelijks opbrengen en de banken zijn voorlopig al tevreden met de rente", zegt kapitein H. W. Bakker uit Groningen van de „Roelof Jan", die ook op orders ligt tc wachten. Eén order is er al voor dit schip, maar tot 10 april is er niets te doen. Op die dag vaart de „Roelof Jan" met stukgoed af naar Ghana aan de westkust van Afrika. Die reis le vert f 16.000, op. Maar er gaan voor die tijd het «chip is 26 dagen onderweg al zeker 5.000.aan haven- en laadkosten, 5.000.aan lonen en 1.000.aan voeding af. Dan blijft er per dag nog geen J 200 over. „En om een kustvaarder ren dabel te maken Is 700.nodig als het in Nederland en omgeving vaart en 800.per dag als het schip ver der naar het zuiden vaart", verklaart kapitein Bakker. Toch blijft de „Roelof Jan" varen, „want als we alleen maar dc mensen aan het werk kunnen houden en de rento kunnen afbetalen is het toch beter dan stilliggen", zeggen de re ders. Andere reders, zoals die vAn de „Cornelia B 1" zien zelfs al geen kans meer het schip nog zo „renda bel" te maken. Voor de kleinere kustvaarders is er in Zeeland overigens nog.wel wat te doen. Zo worden er wekelijks in de haven van Hansweert en aan de los- kade bij Schore niet minder dan vijf tien schepen geladen met aardappe len en uien. Maar men realiseert zich, dat dit slechts tijdelijk is. Daarom zal het aantal kustvaar ders, dat dagelijks in Vlissingen meert om dagenhuig op orders te wachten, toenemen (Advertentie) ote, AcJbCt. geeft extra kracht en stimuleert 1 „Uitsluitend bij apotheek en drogist". Pastoor E. P. G. Burm 25 jaar in Biervliet Voor Blefvllcts pastoor, de heer E. P, G- Burm is 1958 een gedenkwaar dig jaar. Na op 6 februari j.l. zijn 70e verjaardag te hebben gevierd zal het op 11 april a.s. 25 jaar geleden zijn dat hij als pastoor te Biervliet werd geïnstalleerd. Dit jubileum zal op zondag 13 april a.s. plechtig worden gevierd. Op die dag zal de jubilaris een plechtige hoogmis opdragen. Hij zal nierbij worden geassisteerd door 4 priesters uit de parochie. Na de hoogmis zal de pastoor recipiëren. Het ligt ook in do bedoellpg de pastoor een tastbare herinnering aan te bieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 10