RANG is alleen RANG als er RANG op staat. De noodlottige roos BEVORDERINGEN EN DIPLOMA'S AVONDSCHOOL MIDDELBURG WALCHEREN ZUID-BEVELAND méér kracht véérkracht WOENSDAG 2 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. BEVORDERD A-cursus, le klas metaalbewerkers: J. den Hollander, Biggekerke, J. H. Huibergtse, Middelburg, J. C. de Kam, Middelburg, B. J. Verhagen, Middel burg, R. R. van de IJssel, Middelburg. Niet bevorderd: 3 leerlingen. A-cursus, le klas stoffeerders: W. K. de Kok, Middelburg, M. J. Ver- bux-g. Middelburg, J. P. Boom, Vlis- singen. A-cursus, 2e klas bouwvakken: I. H. Buyck, Souburg, P. A. Maas, Middelburg, A. Oreel, Arnemuiden, W. Vreke, Domburg. Niet bevorderd: 2 leerlingen. A-cursus, 2e klas metaalbewerkers: D. H. van Iren, Middelburg, C. J. Manni, Middelburg, P. Wouterse te Veere. A. J. Matthijsse. Meliskerke, J. Verhage, Meliskerke, A. van Sluijs, Middelburg. Niet bevorderd: 2 leerlin gen. A-cursus, 2e klas stoffeerders: J. M. Crielaard, Souburg, W. de Groot, Middelburg, J. L. Guilliet, A dver tt-ntlp Les Rats de St. Germain MIDDELBURG Aanbesteding De dienst van gemeentewerken te Middelburg heeft aanbesteed het aan leggen van grond-, straat- en riole ringswerken op terreinen achter „De Griffioen". De laagste inschrijver was de firma Geldof te Serooskerke voor 42.900, de hoogste inschrijver was de firma Duijnhouwer te Goes voor 61.070. Secretaris N.R.V. Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer I. C. Pluijmers bedankt als secretaris van de afdeling Walcheren van de N.R.V. Zoals bekend werd in zijn plaats benoemd de heer W. P. de Nooijer te Middelburg. Gezellige feestavond van marktkooplieden De afdeling Middelburg van de bond van marktkooplieden hield in de bo venzaal van „De Gouden Poorte" een feestelijke bijeenkomst, waarop een aantrekkelijk programma werd afge werkt. In de eerstg plaats zorgde daarvoor het accordeon-jeugdorkest lit Vlissingen onder leiding van de ïeer W. Meulmeester. Dit orkest be staat uit jongens en meisjes van 7 tot 15 jaar en de heer Meulmeester heeft er maar liefst ongeveer 50 onder zijn hoede. Om deze jeugdige muzikanten een plaatsje te geven, moest het po dium van de „Gouden Poorte" zelfs verlengd worden. De jeugdige accor deonisten brachten een uitstekend programma. Als solisten traden op Anneke Roose, Chris Fritz, Rinus Meulmeester en de heer Meulmeester. Verder werkte aan de avond mee een cabaretgezelschap onder leiding van mevrouw Voorneman, terwijl de heer Ysebaart voor onderhoudende confe rences zorgdroeg. Na afloop was er een bal na met muzikale medewer king van het Rex-trio. Onderwijsbenoeming De heer H. Brasser, te Bedum (Gr.) werd tot onderwijzer benoemd aan de christelijke school aan de Herengracht te Middelburg. KOUDEKERKE Kandidatenlijst gemeentebelangen De kandidatenlijst van gemeentebe langen voor de gemeenteraadsverkie zingen te Koudekerke ziet er als volgt uit: 1 P. Flipse; 2 J. D. Chris- tiaansen; 3 A. J. van Dierendonck; 4 A. Janse; 5 L. Goedbloed; 6 L. Sloos; 7 J. A. Haartsen; 8 J. S. Kluijfhout. Middelburg, A. de Hollander, Vlissin gen, M. L. Pleune, Middelburg. A-cursus, le klas schilderen: M. B. Davidse, Meliskerke, A. J. Hil- leman, Middelburg. BEVORDERD B-cursus, le klas metaalbewerkers: L. Adriaanse, Serooskerke-W, A. W. Bommeljé, Koudekerke, C. L. van Iwaarden, Middelburg (prijs), W. Maljers, Veere. Niet bevorderd: 2 leerlingen. BEVORDERD B-cursus, le klas bouwvakken: C. W. Adriaanse. Sint-Laurens, D. Adriaanse, Middelbur, J. Blaas, Aag- tekerke, W. Houmes, Westkapelle, L. Jobse, Veere. A. Koch, Souburg (prijs), L. Meeuwse, Nieuw en Sint- Joosland, G. Poortvliet, Arnemuiden, J. Poppe, Koudekerke, P. Schroevers, Arnemuiden, J. H, Schuyer, Middel burg, J, Siereveld, Arnemuiden, L. Verhage, Westkapelle, G. v. d. Voor de, Koudekerke, J. Vos, Middelburg, J. Westerbeke, Westkapelle, A. P. v. d. Plasse, Kortgene. Niet bevorderd: 3 leerlingen. B-cursus, le klas schilderen: J. van Belzen, Arnemuiden, N. J. Le- gemate, Middelburg, J. Pouwelse, Westkapelle. B-cursus, 2e klas bouwvakken: S. Boogaard, Grijpskerke, P. Boone, Nieuw en Sint-Joosland (prijs), W. Cijvat, Zoutelande, J. Dekker, Aagte- kerke, M. Jobse, Souburg, W. Jozias- se, Vlissingen, J. Labruyère, Bigge kerke (prijs), A. Leenhouts Arnemui den, J. A. Millenaar, Souburg, W. Schreyenberg, Biggekerke. J. P. Stroo Arnemuiden, C. J. Vinke, Middelburg, P. de Voogd, Domburg, J. A. Wolf, Middelburg, J. Wondergem, Veere, P. Wondergem, Oostkapelle. Niet bevor derd: 1 leerling. GEDIPLOMEERD: A-cursus, 3e klas bouwvakken: A. Catsman, Middelburg, S. A. van der Hage, Domburg, G. Joosse, Mid delburg, A. Wattel, Middelburg. Niet gediplomeerd: 1 leerling. A-cursus, 3e klas metaalbewerkers: J. A. Barten, Vlissingen, C. van Dru- nen, Middelburg, W. Kesteloo, Mid delburg, W. van Oosten, Middelburg, H. van Sluijs, Zoutelande. Niet gedi plomeerd: 1 leerling. A-cursus, 3e klas stoffeerders: A. M. Burgs, Middelburg, J. J. v. d. Linden, Vlissingen, A. C. van Loenen, Vlissingen, D. Meeusen, Vlissingen (prijs), S. de Ridder, Vlissingen. B-cursus, 2e klas schilderen: L. C. van den Boomgaard, Middel burg,. A. C. de Hooge, Middelbur, A. Koopman, Middelburg, J. A. Maranus Aagtekerke. B-cursus, 3-jarig dipl. bouwvakken: L. Maranus, Oostkapelle, P. Sinke, Middelburg. B-cursus, 2e klas metaalbewerkers: K. de Kam, Koudekerke, J. A. Min- heere, Nieuw en Sint-Joosland, L. de Rijke, Middelburg. P. S. Schenk, Mid delburg, W. A. van Sorgen, Middel burg. B-cursus, 2e klas elekti'otechniek: Gabriëlse, Westkapelle, C. v. d. Horst, Middelburg, C. W. Jonker, Mid delburg, P. Leijnse, Zoutelande, L. Marijs, Middelburg, H. Ovaa, Zoute lande, H. F. Schaalje. Middelburg, A. J. Sturm, Veere (prijs). Niet gediplomeerd2 leerlingen. GEZEL SCHILDEREN Bevorderd: J. Griep, Middelburg, K. W. v. d. Gruiter, Veere, L. C. Minder- houd, Westkapelle (prijs), G. J. de Voogd, Nieuw en Sint-Joosland. Gezel timmeren bevorderd: J. C. W. Castel, Souburg, H. A. Ce- vaal, Ritthem, J. Janse. Serooskerke W., A. Kleinepier, Zoutelande, P. Maas, Middelburg, W. C. Marijs, Mid delburg, L. Sturm, Vrouwenpolder. (Advertentie) Les Rats de St. Germain Geslaagden „De Ruyterschool" Geslaagd voor Se stuurman G.H.V.: J. J. de Fouw; C. J. Hondius; H. H. L. Ang. 2e stuurman G.H.V.: P. H. GeyselsJ. C. H. Wimmers; W. Borsje (theor. ged.); D. S. Hanne- wijk. Kleine Handelsvaart: P. Meerman. Scheepswerktuigk. diploma BII: P. J. B. Kint (met lof); C. Krul. Scheepswerktuigk. diploma A: C. A. de Bruine: J. M. L. Remijn; C. F. Overbeeke; M. Bronke; H. Schip- holt; R. K. Meerwaldt. Scheepswerktuigk. diploma V.D.: J. F. van As met lof) Radiotelegrafist 2e klas: W. L. Riemens. Allen leerlingen van de „De Ruyter- school" te Vlissingen. Collecte De leerlingen van de christelijke ulo te Vlissingen brachten voor Simavi f 704.48 bijeen. ARNEMUIDEN Paasbijeenkomst Ned. Christen Vrouwen Bond De afdeling Arnemuiden van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield dezer da gen haar maandelijkse vergadering onder leiding van zuster Van Dosch. Op deze paasavond sprak ds. Hom burg uit Vlissingen over het onder werp „Pasen en wü". Een koortje zong enkele paasliederen, terwijl de presidente en mevr. TramperL^en- derse paasgedichten voordroegen. De volgende vergadering, waarop ds. Van der Molen uit Vlissingen over „Geloof en mystiek" zal spreken, zal op 25 april a.s. gehouden worden. WESTKAPELLE Noormannen vierden hun 25-jarig bestaan De voetbalvereniging „Noormannen" te Westkapelle vierde zaterdag haar 25-jarïg bestaan. Temidden van tal rijke bloemstukken werd in café „Ka steel Batavia" 's middags een re ceptie gehouden. Burgemeester mr. M. Tydeman wees in zijn felicitatiespeech op het belang van de bevordering van het sportief element. Vermoedelijk zal door het verbreden van de dijk in de toekomst een sportveld worden aangelegd vlak bij het dorp. Namens de gemeente bood de burgemeester de vereniging een voetbal aan. Namens de muziek vereniging O.K.K., die een serenade bracht, sprak de heer W. K. J. Die- leman en namens de korfbalvereni ging „De Stormvogels" bracht de heer I. van der Zande de felicitaties over. De voorzitter van „Noorman nen", de heer W. J. van Hoepen, dankte de sprekers voor hun woorden Een bierbrouwerij had tot aller ver rassing voor een consumptie gezorgd, 's Avonds werd in „Westkapelle her rijst" een feestavond gegeven. A.r.-kandidaien De A.R. Kiesvereniging te Westka pelle heeft de volgende kandidaten voor de gemeenteraad aangewezen: 1 H. Wouters. 2 P. van Sighem Gzn., 3 J. L. de Witte, 4 M. de Witte, 5 J. Cijsouw. Burgerlijke stand RITTHEM. Bevallen: P. C. Wisse—De Visser, d. Overleden: M. A. Hubregtse, 82 j„ we duwe van J. A. Dubois; C. Naerebout, 30 J. Koppejan, 75 J. echtgenoot van D. Marijs. SINT-LAURENS Vergadering Oranjevereniging De oranjevereniging te Sint-Laurens vergaderde onder leiding van de voorzitter, de heer W. S. Pouwer. Na de verslagen van secretaris en pen ningmeester, waaruit bleek dat 1957 een financieel tekort opleverde, werd de Keer C. v. Slooten als bestuurslid herkozen. In de vacature Van -de Voorde werd gekozen de heer A. de Puijt. Op 30 april a.s. zal de plaatse lijke jeugd getrakteerd worden. Feestavond damclub Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan gaf de damclub te Sint Lau rens in het gemeentelijk verenigings gebouw een feestavond. De voorzitter, de heer P- de Kam, kon in zgn openingswoord vele be langstellenden welkom heten, waar onder het college van burgemeester en wethouders en afgevaardigden van zusterverenigingen. Na de ope ning sprak de voorzitter van de Zeeuwse Dambond, de heer M. F. de Jonge uit Middelburg, die de vereni ging feliciteerde met haar jubileum en alle aanwezigen opwekte lid van de damclub te worden. Verder werden nog felicitaties aan geboden door de heer Walraven van de damclub uit Middelburg en door burgemeester W. Baas. De hoofdschotel van deze avond werd gevormd door het toneelstuk „Schip op strand" dat werd opgevoerd door een toneelclub uit Domburg. Muzi kale medewerking werd verleend door „The Delta Players" uit Veere. In de pauze werd ten bate van de kas een verloting gehouden. „Groene Kruis" en chr. wijkverpleging bijeen De afdelingen Westkapelle van het „Groene Kruis" en de Vereniging voor Christelijke Wijkverpleging vergaderden onder voorzitterschap van ds. M. Huijgens. Direct na aan vang der vergadering werd staande de overleden penningmeester van het Groene Kruis de heer J. Stoel her dacht. De heer Stoel vervulde zijn functie gedurende 20 jaar. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. de Vos bleek, dat het aantal leden 699 is. Door zuster Bakker werden in 1957 in totaal 5086 bezoe ken afgelegd. De wijkverpleging gaf in dat. jaar 6893,49 uit. De inkom sten bedroegen 5925,88. Deze cij fers waren voor het Groene Kruis: Inkomsten 9862,06, uitgaven 8365,25. Inkomsten T.B.C.-bestrij- ding 814,32, uitgaven 58,55; in komsten wijkgebouw 300, uitgaven 1626,77. Voor hoogtezon werd 103,75 uitgegeven en werd 293,75 ontvangen. In de plaats van ds. W. Oosthoek werd tot voorzitter van de Vereni ging voor Christelijke Wijkverple ging ds. Dondorp gekozen en als be stuurslid de heer W. Huibregtse. Tot penningmeester van het Groene Kruis koos men de heer J. Hendrikse. De heren M. Huijgens en P. de Vos wer den herkozen als bestuursleden van het Groene Kruis. De heren P. Min- derhoud Lzn. en A. Theune werden gékozen in de controlecommissies. Officiële Dublikaties MIDDELBURG. SLUITING KANTOREN EN OPHALEN HUISVUIL. De kantoren en bureaus der gemeente zullen op Goede Vrijdag en op 3e paas dag des namiddags, voor zover de dienst dit toelaat, gesloten zijn. Het huisvuil van de wijk van vrijdag 4 april zal worden opgehaald op donder dag 3 april. Het huisvuil van maandag 7 april zal worden opgehaald op dinsdag 8 april des voormiddags. Middelburg, 31 maart 1958. MIDDELBURG. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur op woensdag 2 april 1938 gaat niet door. Middelburg. 31 maart 1958. GEMEENTE VLISSINGEN. SPREEKUUR WETHOUDER VOLKS HUISVESTING EN BOUWNIJVERHEID. Het spreekuur van de wethouder van volkshuisvesting en bouwnijverheid op donderdag 3 april a.s. gaat niet door. s en bevorderingen avondnijverheidsonderwijs. Aan de Avondnijverheidsschool te Goes werd aan de volgende leerlingen een getuigschrift uitgereikt en wer den de volgende leerlingen bevorderd: Afdeling Timmeren: Getuigschrift 3-jarige cursus: J. v. Bremen te Goes; M. J. Capello te Goes en E. P. v. Dalen te Goes. Geen getuigschrift 1 Getuigschrift 2-jarige cursus: E. A. Bauer te Kruiningen; J. v. d. Berge te Goes; C. Boonman te '5 Heeren- hoek; J. Goedegebure te Nieuwdorp; L. P. de Hond te 's Heerenhoek; M. Hoogstrate te Krabbendijke; A. de Jager te Goes; P. J. Klap te Wolf aartsdijk; L. D. Paauwe te Hans- weert; J. v. d. Plasse te Nieuwdorp; P. S. G. Raas te 's Heerenhoek; J. de Regt te Wolfaartsdijk; J. A. Rooze te 's Heer Arendskerke; J. v. Schalk te 's Heer Arendskerke; C. J. Schouten te Krabbendijke: F. L. A. Soeters te Goes; B. P. A. Vaes te Goes; J. West- strate te Wilhelminadorp en C. N. de Winter te Ovezande. Geen getuigschrift 3. Bevorderd van klas Al naar A2: J. P. J. de Pan te Goes. Niet bevorderd 1 Bevorderd van klas A2 naar A3: B. Boudens te Goes; M. Corstanje te Borssele en J. Wijnands te Goes. Niet bevorderd 1 .Afdeling Metaalbewerken: Getuigschrift 3-jarige cursus: J. M. Harinek te Goes; J. H. Jacobs te Goes; J. Korstanje te Goes; J. C. Outermans te Goes; M. W. Slabber te Goes; C. J. Visser te Goes en P, J. de Wild te Colijnsplaat. Geen getuigschrift 2. Getuigschrift 2-jarige cursus: J. D. Beuzenberg te Dreisehor; P. J. Bos man te Wolfaartsdijk en P. J. de Keyzer te Schore. Bevorderd van klas Al naar A2: J. H. de Fouw te Kloetinge;. W. Holle- brandse te Yerseke; I. Maat te Nieuwdorp; L. A. L. Menheere te Goes en P. Pieterse te Heinkenszand. Niet bevorderd 2. Bevorderd van klas A2 naar A3: J. P. Dijkstra te Wolfaartsdijk; J. v. d, Klooster te Goes; C. Paulus te 's Heer Arendskerke; S. Sandee te Nieuw dorp en W. v. d. Weele te Goes. Bevorderd van klas BI naar B2: J. J. Hollebrandse te Yerseke; M. Kor stanje te Goes; M. N. v. d. Plasse te Kruiningen en K. M. de Feyter te Zaamslag. Niet bevorderd 2. Les Rats de St. Germain Advertentie. 's-HEERENHOEK Schietconcours De „Vrije Schutters" te 's Heeren hoek organiseerden een concours, waarvan de uitslag als volgt luidt: le klep A. de Jonge, „Willem Teil"; 2e klep C. Westdijk, „Zeelandia"; 3e klep H. Koens, „Spes Nostra"; 4e klep K. van Steenbergen, „Willem Teil", zijvogel E. Rentmeester, „Wil lem Tell" en J. Priem, „Zeelandia"; de kallen waren voor P. Rijk, „VI- OS", C. Rijk, L. de Jonge, „Concor dia" en A. Schouwenaar, „Batavie ren". Meeste kleine vogels: L. de Wil de, „Juliana". Aan het concours werd deelgenomen door veertig schutters. ELLEWOUTSDIJK Laatste instuifavond De dorpscommissie te Ellewoutsdijk organiseerde dezer dagen de laatste instuifavond van dit seizoen. De heer A. P. H. Goossen uit Goes vertoonde deze avond kleurendia's uit verschil lende landen, o.aa het Middelandse Zee-gebied. E/kej morgen door de O.- EN W.-SOUBURG „Contact" gaf opvoering van „Stenen voor brood" De toneelvereniging „Contact" van de vereniging „Christelijk Volkson derwijs" te Souburg heeft zaterdag avond in het „Zwaantje" een gloed volle opvoering gegeven van F. J. Rostink/s toneelspel „Stenen voor brood". In dit toneelspel wordt een zeer actueel onderwerp aangesneden: dat van de agrariër, die zijn land ziet geofferd op 't altaar van de industrie vestiging of stedenuitbreiding. In „Stenen voor brood" is het een kwe ker, die zijn moeizaam opgebouwd tuindersbedrijf moet prijsgeven voor de aanleg van een grote verkeersweg. De kweker gaat de lange weg van onteigening en procedure en wordt daarbij nog belaagd door een collega kweker, met wie hij al jaren in on min leeft. De deining, die in het tuindersgezin Voortman door de ont eigeningsprocedure is ontstaan, wordt nog verhoogd, als de jongste zoon zich de charmante doenter van de collega Achterberg tot vrouw wil ne men... Vier bedrijven lang heeft de schrijver deze liefdes- en kwekers perikelen weten uit te spinnen; voor dat het doek echter zakt, heeft hij voor alle problemen een oplossing ge geven. Vriend en vijand besluiten met hun intussen verloofd nakomeling schap te emigreren... „Contact" heeft dit toneelspel bui tengewoon verdienstelijk voor het voetlicht gebracht. Het was een goed acterend gezelschap, waarin eenter de hoofdrolvertolker, de heer A. H. Jager, excelleerde. Hij gaf de figuur van vader Voortman buitengewoon knap gestalte. Hoewel dus ook de andere tonelisten van „Contact" goed spel lieten zien. bezat deze vertolking een opmerkelijk niveau. Gaaf was ook de uitbeelding, die de heer K. Faasse van een bemiddelende predi kant ten beste gaf. De vrouwelijke -hoofdrol werd vervuld door me vrouw Faasse als de kwekers vrouw Voortman een taak, waar van zij zich bijzonder goed kweet. De heren J. de Klerk en W. Joosse wis ten de juiste toon te treffen als de beide zoons Voortman. Mevrouw Ca stel zette een vlotte Sonja Achter berg op de planken; mevrouw Lou- werse vaardig een hoogmoedige me vrouw Achterberg en mevrouw De Leeuw een olijke en ijverige Lena Bunt, een kwekersdochter. De heren G. Jansen en C. de Visser die tevens de regie voerden ver tolkten resp. de goedgemutste kwe ker Bunt en de intrigant Achterberg. Grime van de heer J. v. d. Sande uit Vlissingen en toneelaankleding waren goed verzorgd. Zeeland's to neeladviseur, de heer J. Lemaire jr., had de raamregie gevoerd. (Advertentie oaa a a a a a a a a a a a a e a a a 8 a e e a a a a a a a a a a a a a a a 8 8 8 8 e a e a a 8 e a 8 0 8 8 e a 0 a 8 0 0 a 0 0 0 a a a a a 8 8 8 8 e a a a a a a 0 0 a a a 0 0 0 a a 0 am 0 o o 0 0 0 a a 0 m n o 0 8 0 q a o ag Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat. RANG, een product van de Kingfabrieken ^TinrmrrrirrirrmrirmTinnrinrinrriiTirmTOTirnTmrayinVrm^ FEILLET0N HILLARY WAYNE 50 Don was hierheen geko men om nog eens voor het laatst haar te „taxeren", voor hij met de dochter van de fotograaf ging aan pappen en zijn dwaze truc met het gela had een deel van die „taxatie" uitgemaakt! Ziin verwaandheid was er zelfs dooi het gebeurde van de vorige dag niet minder op geworden, al had hij bijna een ernstig ongeluk veroorzaakt. In elk geval had hij erg op haar zenuwen gewerkt en ze was blij, Martin te kunnen vertellen dat ze nog stijf was. „Weet je zeker dat dit alles is? Geen overspanning? Nu, dan ben je er goed afgekomen. Er had van alles kunnen gebeuren, toen je die kant van de Beacon afdaalde met Molly; die arme oude dame houd niet van dat soort dingen Hoor eens. Lorraine als die vriend van jouw uit de her berg soms weer eens met ons wil rijden, ben ik van plan te weigeren. Dat wilde ik je graag even duidelijk zeggen". Nu, die eventualiteit zou zich niet meer voordoen, al was 't een schrale troost. Don's korte verblijf in Fox- wood was voldoende geweest om haar in Martins ogen afbreuk te doen en dus kwam het er weinig op aan of hij wegging of niet. Lorraine bleef de hele dag binnens huis, paste op Barbara en knapte al lerlei karweitjes op, zodat Gemma zich volkomen aan de toebereidselen voor het aanstaande feestje kon wij den. „Allemaal leven om niets", mom pelde Barbara. „Zulke feestjes zijn de ergste dingen in het dorpsleven. Vader kon ze niet uitstaan., Hij zei altijd: „Geef ze maar een shilling per hoofd, dat hebben ze veel liever". Ja, maar nu hebben ze allemaal veel meer shillings dan wij en bovendien zijn feestjes veel netter, waardiger, geloof ik, voor de lui die ze geven.. Je moogt van geluk spreken, dat Je al dat vervelende gewauwel vooraf niet hebt bijgewoond!" Lorraine dacht er anders over. Ze zou wat graag de danszaal van de „Cap and Bells" voor het dorpsfeest in or de hebben gemaakt en opgevrolijkt. Gemma was een van die nauwgezette vrouwen, die zichzelf zonder g.nade tot het uiterste opwinden en uitput ten. Dat deed ze ook hu. Aan het avondeten was ze zo onheb belijk, dat zelfs Martin's toegevend heid bijna uitgeput raakte. Om van onderwerp te veranderen wendde hij zich tot Lorraine en vroeg heel be leefd of ze al wat minder stijf was. „Ja, dank je", antwoordde ze, glim lachend, blij dat haar kersenvla in de smaak scheen te vallen. „Ik voel het alleen nog in mijn schouders en de achterkant van mijn benen" „Alleen nog!" riep hij uit. „Ik zal Je vanavond een smeermiddel geven". ,Och", zei Gemma, de ogen naar het plafond slaande, ,ik zou wel willen, dat iemand een smeersel uitvond om. andere soorten pijnen te genezen pijnen die naar buiten blijken. Nu ja, Ik geloof heus dat het een dwaasheid is, je nog te willen inspannen ter wil le van je medemensen Martin beet zich op de lippen, terwijl Lorraine en David wat dan ook in de bedoeling had gelegen alles behalve op hun gemak waren. „Je moest vanavond maar vroeg naai bed gaan", zei Martin tot Gemma, „want morgen zal het wel een drukke dag zijn". „Naar bed? ik heb nog een massa te doen en Barbara zou niet willen, dat iemand anders haar hielp bij het uit kleden. Misschien zal mevrouw Orton op het feest wat actiever zijn dan bij de voorbereiding. O, ze heeft het natuurlijk druk. Apropos, Martin", liet Gemma er plotseling op volgen, „hoe lang zal die ordinaire kleine man nog in de pasto rie blijven logeren?" „Ordinair" herhaalde Martin op voor zijn doen strenge toon. „Ja dat is hij. Ik weet dat je niet van het woord houdt, maar hij... hij hóórt hier niet en ik zou willen dat hij weg ging. Die man Is een ware last. En het 1 Ad' fi-niihf was belachelijk, dat dominee Orton hem introduceerde ais „iemand die uit Poker Plain kwam". Hij is daar jaren geleden een poosje geweest". „Ten tijde dat mijn moeder stierf", zei Martin kalm; „dat heb ik tenmin ste begrepen". „Zeker, dat was hij", mengde Lorrai ne- zich in het gesprek. Ze deed het zelden, maar ze vond dat Martin moest weten, welke rol de oude man in het leven had gespeeld. „Hij heeft geprobeerd haar te redden en in elk geval jou gered". „Dat heeft hij zelf je zeker verteld, nietwaar?" vroeg Gemma met bijna onmerkbare spot. „Ja, dat deed hij, maar hij pochte er niet op", antwoordde Lorraine, ter wij] ze vlug opstond, bang dat ze an ders driftig zou uitvallen. „Hii sprak met mij in de stallen omdat hij bemerkte, dat ik me schaamde over mijn gebrek aan moed om dr. Gradus tot staan te brengen... en vertelde me toen van de overstro ming". „En over Martin", mompelde Gem ma met glinsterende ogen. „Juist. Hij slaagde erin Martin te red den, maar niet net andere kindje. Hij heeft het wel geprobeerd, maar Lorraine trachtte een siddering te on derdrukken. doch het gebeurde stond haar te helder voor de geest. „En toen hij ontdekte, dat zijn eigen vrouw en kind ook waren verdronken, heeft hij die streek de rug toege keerd". „Wat een drama!"- riep Gemma, nu weer uiterst vriendelijk en voi mede lijden. „Me dunkt, dat we hem maar eens te eten moeten vragen als hij nog tot na zondag blijft". „Zodra ik een ogenblik tijd heb. zal ik naar hem toe gaan", beloofde Martin. Waarop Gemma, die nog even te vo ren zich heftig daartegen zou hebben verzet, heel tegemoetkomend zei: „Ja, beste jongen, doe dat". Toen ze op het punt stonden naar bed te gaan, riep Martin Lorraine, die bij de trap bleef wachten, zich een beetje zenuwachtig afvragend wat er nu weer zou zijn gebeurd. Hij stond haar van beneden af aan te staren en be wonderde opnieuw haar schoonheid, haar donkere ogen en prachtige blan ke huid, met het weelderige donker bruine haar, zo'n heerlijke bekroning van het hoge voorhoofd. Juist dit voorhoofd, glad en zonder rimpels, gaf haar gezicht althans op de eer ste blik een kalme uitdrukking. Een schijnbare kalmte echter, geheel het tegendeel van de ontroering, de innerlijke strijd, die zich in haar ogen weerspiegelde. „Lorraine wat dr. Gradus betreft, heb je uitstekend gehandeld", zei hij voor zijn doen nogal uitbundig, maar met een bij voorbaat om verontschul diging vragende glimlach, een soort smeekbede om hem toch goed te be grijpen. Op kalmer, maar in wezen hartelijker toon ging hij voort: „Je bent erg dapper geweest. Pancake zal wel van het gesprek met een verwan te geest hebben genoten. Wel te rus ten", (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9