PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Midden-Sumatra wordt thans beslissende slag verwacht Vele Zeeuwen trekken deze zomer weer naar het buitenland PARIJS WAS VERSTOKEN VAN OPENBAAR VERVOER GEREDDEN VAN „SKAUBRYN" WEER NAAR ANDER SCHIP Vand aag. 201e jaargang - no. 78 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adlunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim- p. advertentie 4.—. mg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2335 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546): Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Teineuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red tel 2425. adm tel. 2Q9 BAMBOESTOKKEN OP VLIEGTERREINEN Veiligheidszonevoor evacuatie van buitenlanders ingesteld Bewoners van Midden-Sumatra hebben op open vlakten die kunnen dienen voor luchtlandingen scherpe bamboestokken ge plaatst als onderdeel van een campagne om Midden-Sumatra tot het uiterste te verdedigen. Van de actie met de bamboestokken is het vliegveld van Boekittinggi niet uitgesloten. Evenals andere open vlakten is deze kleine luchthaven thans dik bezaaid met vlijmscherpe bamboestokken, mijnen en olievaten, zo meldt Ro bert Udick van United Press uit Midden-Sumatra. Neutrale waarnemers in Djakarta menen, dat de beslissende slag in Midden-Sumatra thans voor de deur staat. Zij verwezen naar het legercommuniqué van dinsdag, waaruit blijkt dat de regeringstroepen zijn doorgedrongen in de residentie West- Sumatra en thans vorderen in de richting van Pajakoemboeh, dat slechts 25 km van Boekittinggi ligt. Zij baseerden hun me ning voorts op de mededeling van het legerhoofdkwartier, dat een „veiligheidszone" zal worden ingesteld voor de evacuatie van buitenlanders, die zich nog steeds in het gebied van Padang bevinden. Deze buitenlanders is dinsdag aangeraden voortdurend naar de uitzendingen van Radio-Djakarta te luisteren. Deze waarnemers hebben er echter ook op gewezen, dat zowel Padang als Boekittinggi slechts bereikbaar zijn door het overtrekken van de Boe- kit Barisan, welk gebergte voor de opstandelingen een natuurlijke ver dedigingslinie vormt. Volgens Radio-Padang heeft presi dent Soekarno aan de chef-staf van het Indonesische leger, gen.-majoor Nasoetion, opdracht gegeven, de op stand in Sumatra te bedwingen voor het Islamietische nieuwjaar (29 apr.). Volgens Radio-Padang zou, als dit niet gelukt, Nasoetion stellig worden vervangen als chef-staf. Nederlandse mijnen verhogen kolenprijzen De kolenmijnen van drie landen der Europese gemeenschap voor ko len en staal zijn gisteren het nieuwe kolenjaar begonnen met prijswijzigin gen, die ten doel hebben hun ver- kooppolitiek aan te passen aan de huidige toestand van de kolenmarkt. De Nederlandse kolenmijnen heb ben bij de Hoge Autoriteit te Lu xemburg nieuwe prijslijsten inge diend, die voorzien in verhogin gen van de prijzen van huisbrandkolen met 2 tot 7 gul den per ton. Voor enkele kwalitei ten industriekolen hebben de Ne derlandse mijnen hun prijzen ver laagd met 0,75 tot 3 gulden per ton. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, moeten de prijsverhogin gen voor Nederlandse huisbrandko len worden gezien als een aanpas sing aan het algemene prijspeil op de kolenmarkt in de E G K S De betrokken kolensoorten zijn tot dus verre steeds lager in prijs geweest dan de vergelijkbare soorten uit de andere landen der E.G.K.S. De ver laging van de prijzen van sommige soorten industriekolen heeft eveneens ten doel de Nederlandse prijzen aan te passen aan de marktsituatie. Tijdens zijn bezoek aan Turkije heeft Z.K.H. Prins Bernhard te Ankara een krans gelegd op de graftombe van Kemal Ataturk, de grondvester van de moderne Turkse republiek De foto geeft een beeld van de krans- legging. Assaat tegen-president? In Djakarta wordt verwacht, dat de tegenregering in Midden-Sumatra mr. Assaat, de voormalige waarne mend president van de Indonesische republiek, tot president zal uitroepen. Assaat is tien dagen geleden uit Dja karta naar Padang vertrokken. Hij is een Sumatraan en was minister van binnenlandse zaken in 1950 tij dens het kabinet-Natsir. Volgens Radio-Padang hebben de premier van de tegenregering, Sja- froeddin en de minister van onder wijs, Sjafei, in een onderhoud met 60 buitenlandse leerkrachten in hun ge bied medegedeeld te hopen, dat deze leerkrachten niet zullen weggaan. Wensen zij niettemin te vertrekken, dan zal hun alle mogelijke hulp wor den verleend. De havenmeester van Singapore heeft gisteren in een circulaire de schepen, die in de kolonie hun thuis haven hebben, gewaarschuwd, de westkust van Midden-Sumatra te mijden, daar de zee voor de kust na bij Padang over een afstand van 65 mijlen cn een diepte van 10 mijlen uit de kust, met mijnen is belegd. Polen op schepen Het Indonesische ministerie van scheepvaart heeft dinsdag medege deeld, dat Poolse koopvaardijoffi- cieren naar Indonesië zullen ko men om Indonesische schepen te bemannen. Verwacht wordt, dat er spoedig dertig in Indonesië zullen aankomen. De Russische bemannin gen, die aan boord van de tien Rus sische aan Indonesië geleverde schepen kortgeleden in Djakarta zijn aangekomen, zullen naar Rus land terugkeren. Het ministerie heeft voorts me degedeeld, dat Poolse scheepvaart deskundigen zullen worden uitge nodigd naar Djakarta te komen om Indonesische zeelieden op te leiden. Het Indonesische ministerie van onderwijs heeft dinsdag oefeningen van de Chinese padvinders van de „Tsjoeng Kwo Toeng Tse Tsjoeng" in geheel Indonesië verboden. Ook mo gen zij niet meer hun uniform dra gen. Het verbod is gebaseerd op de ordonnantie inzake controle op parti culiere en buitenlandse onderwijsin stellingen, aldus werd medegedeeld, en noodzakelijk om de rust en orde op scholen en opleidingsinstituten te handhaven. W$ER DILIGENCES OP DE WEG Menigten fietsers zorgden voor Nederlandse aanblik Het parool voor de 24-uurstaklng in de Franse openbare diensten, dat dins dagochtend te 4 uur van kracht werd, is over het algemeen opgevolgd. De Franse hoofdstad was in de vroege ochtenduren reeds geheel van open baar vervoer verstoken. Daardoor was het vroeger druk dan anders, want de Pargzenaars zagen zich nu gedwon gen van eigen vervoermiddelen - van „benenwagen" tot auto of van taxi's gebruik te maken. Elke auto en vrachtwagen die in Pa rijs aankwam was overvol meerijden den en de politie liet oogluikend toe dat op motoren en scooters meer dan twee personen werden vervoerd, het- feen normaal ook in Fr&nkrijk is ver oden. Door de ongewoon grote aan tallen fietsers bood Parijs een bijna Nederlandse aanblik. Vele bedrijven hadden tijdig voorzorgsmaatregelen genomen en voor vervoer van hun eigen personeel gezorgd, dat zich op bepaalde punten in de stad verzamelde en met vrachtauto's werd afgehaald. De omhooggestoken duim om te liften was dinsdagmorgen ook een goed begrepen teken. De anders in de spitsuren zo drukke Parijse stations waren vreemd stil. Alles wat met enige goede wil als voertuig kon dienen was op de weg gebracht: men zag auto's rijden, die uit een museum of rariteitenverza meling afkomstig moesten zijn, en zelfs diligences. Niettemin werd er behalve in grote verkeersopstoppin gen, die van een en ander het gevolg waren, weinig gemor gehoord, er heerste integendeel een geest van solidariteit. De Parijzenaars aanvaardden de toestand, ondanks het verwarde ver keer, deniet-geleegde vuilnisemmers en de verminderde druk op het gas, met een onmiskenbaar gevoel voor humor. Van het Gare du Nord vertrokken dinsdagmorgen twee treinen, een naar Calais en de andere naar Ryssel. Slechts zeven passagiers zaten in de trein naar Calais, Spoorwegbeambten zeiden dat men zou trachten met vrij willige treinbestuurders een beperkte treinenloop te handhaven. Later slaagde men erin ook naar Straatsburg, Bazel, Luxemburg en op enkele binnenlandse lijnen nog treinen te laten lopen. In Parijs bleven de gemeentelijke en rijkskantoren gesloten. Noorse passagiersschip Skaubryn Generaalsweduwe gaf merkwaardige leiding Een te Parijs wonende Fran- H se generaalsweduwe vond dat de vorderingen van haar zoon, leerling van de tweede klas van een plaatselijk lyceum, niet te best waren en zij besloot hem --- van school te nemen. „Voort- aan zal je thuis, onder mijn n leiding, werken," verklaarde zij. Het merkwaardige geval deed zich echter voor, dat men de jongen nadien nooit meer n zag. Ongerust geworden buren ee besloten tenslotte er was toen bijna een jaar verstreken n de politie van een en ander in kennis te stellen. Gendarmes begaven zich naar de woning van de gene- raalsweduwe, waar zij zeer lang aan de deur aan de praat v werden gehouden, voordat zij erin slaagden het huis te be- fallen. Daar troffen zij in een ver- M trek de geheel afgestompte voormalige lyceist. Hij was in pyjama gekleed en speelde, als §1 een dier op handen en voeten rondkruipend. Tevens werd toen duidelijk, H waarom de politiemannen zo lang hadden moeten wachten, voordat zij werden binnengela- ten. Het bleek, dat men inder- m haast de haren van de jongen - had geknipt, die, toen de poli- tie belde, nog op zijn schouders n hingen. Dokters, die de jongen on- |l derzochten, bevonden dat hij lichamelijk niet had geleden, m doch dat hij een ernstige gees- telijke schok had gekregen. s En wat de generaalsweduwe betreft, die op zo merkwaar- s dige wijze de leiding der ont- wikkeling van haar zoon van de school overnam: zij wordt thans door drie psychiaters on- derzocht, nadat de rechter haar eerst in staat van beschuldi- ging had gesteld wegens vrij- heidsberoving, met de bepaling, 1| dat zij voorshands niet zal wor- ee den gearresteerd. MASSAAL OVERSTAPPEN IN VOLLE ZEE ïg langzaam op donderdag wordt „Cycloop" op zoek naar uitgebrand wrak De ruim 1280 opvarenden van het Noorse emigrantenschip „Skaubryn", dat in de nacht van maandag op dins dag op de Indische Oceaan in brand vloog, bevonden zich gisteravond aan boord van het Italiaanse passagiers schip „Roma", op weg naar Aden. Volgens een nog onbevestigd radio bericht is slechts een persoon bij de scheepsramp om het leven gekomen en wel tengevolge van een hartver lamming na de redding. De Roma, die alle 1076 passagiers en ruim 100 bemanningsleden van de Skaubryn heeft overgenomen van het Britse Vrachtschip de „City of Syd ney, stoomde dinsda; naar Aden, waar zij verwacht. De Skaubryn, die Europese (voor namelijk Duitse) emigranten naar Australië vervoerde, ging in vlammen op nadat een in de machinekamer ontstane brand zich snel tot de olie tanks had verspreid. Het schip be vond zich op dat tijdstip ongeveer 450 km ten zuidoosten van het eiland Socotra, voor de Afrikaanse kust. Passagiers en bemanning begaven zich in de reddingsboten onder het licht van de vlammen, die de Indische Oceaan tot ver in de omtrek ver lichtten. Een van de eerste schepen die op de noodsignalen van de Skaubryn reageerde was het Britse vrachtschip de „City of Sydney", Het was het eerst op het toneel van de ramp en nam de schipbreukelingen aah boord. Zwaar beladen en zonder passagiers accommodatie, zette het schip koers naar de dichtstbijzijnde haven, Aden, de Skaubryn in vlammen gehuld en nog steeds drijvende, achter zich la tend. De Roma, een Italiaans passa giersschip, had zich intussen even eens naar de plaats van de ramp gespoed. In de vroege ochtenduren ontmoetten de „Roma" en de „City of Sydney" elkaar en beide gezag voerders kwamen overeen de ge redden naar de „Roma" over te brengen, daar deze meer voedsel en accommodatie had. Opnieuw had midden op zee de overbrenging {daats van ruim 1200 schipbreuke- ingen, hetgeen in de ochtendsche mering en zonder ongelukken ge schiedde. De Roma zette vervolgens koers naar Aden, gevolgd door de City of Sydney, thans bevrijd van haar menselijke lading. __In Aden werden door de plaatse lijke autoriteiten intussen maatrege len getroffen voor de ontvangst Aan de schipbreukelingen. Het comité voor Europese migratie te Genève, dat zorg had gedragen voor de emi gratie van het merendeel der passa giers van de Skaubryn, zond tele grafisch 50.000 dollar om de eerste kosten van hulpverlening te dekken. De sleepboot „Cycloop" van de N.V. Wijsmuller te IJmuiden Is, on derweg van Basra naar Aden, na een bok te hebben weggebracht, de Noorse Skaubryn in de Indische Oce aan te hulp geschoten. De „Cycloop" heeft een contract met de rederij van het Noorse schip en zal proberen bij de berging te helpen. ...herdenkt de Nederlandse vi- olist en componist John Chits H (pseudoniem: Boris Lensky) de dag waarop hij 60 jaar geleden voor het eerst in het openbaar optrad. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii ZELFS NAAR NOORD-AFRIKA EN TURKIJE Ruime belangstelling voor Spanje en Italië „WAAR GAAN WE tijdens de vakantie nu eens naar toe?" Omstreeks deze t\jd een veelvuldig gestelde vraag in de Zeeuwse huiskamers. En om dat die vraag nu eenmaal niet in vijf minuten definitief beantwoord kan worden, trekken we er soms één of meer avonden voor uit. Vader, moeder, de (grote) kinderen en misschien oom en tante of de kennissen, met wie de reis deze zomer gemaakt wordt, schikken zich gezellig rond de met breed uitgespreide landkaarten en talrijke folders voorziene tafel. Vooral niet folders; onderschat het belang ervan niet. In alle soorten rollen ze onze brievenbus binnen; soms zyn het complete boekwerken, netjes in een bandje of enveloppe bezorgd. Hoewel niet iedereen naar de Rivièra, Spanje of Oos tenrijk gaat, er in kijken doen We allemaal. De avond wordt al plezierig met de droomreizen die m. d. inhoud van deze blaadjes gemaakt kunnen worden. Het blijven echter niet altijd droomreizen voor enkele duizenden Zeeuwen worden de plaatjes en routebeschrijvingen werkelijkheid en zo zal men ze deze zomer kunnen zien genieten ln de meest uiteenlopende delen van Eu ropa, ja zelfs in Noord-Afrika. Honderden Zeeuwse reislustige ge zinnen zitten zo vandaag de dag hun vakantiereis uit te puzzelen. Toch hebben vele vakantiegangers hun reis programma momenteel reeds keurig op papier uitgestippeld, zo is ons bij informatie aan verschillende reisbu reaus en -verenigingen gebleken. Op velerlei manieren zullen zij hun reis doel bereiken: met comfortabele bus sen van reisbureaus en touringcaron dernemingen, per auto, trein, vlieg tuig, motor, scooter, bromfiets of op de gewone fiets. Waar kunnen we al die Zeeuwse toe risten van de zomer vinden Vanzelf sprekend gaan er weer enkele honder den met de landelijke of plaatselijke reisbureus, -ondernemingen of -ver enigingen mee. Evenals vorige jaren voeren de bussen hen weer naar de be- toeristenoorden in Frankryk, Oostenrijk, Zwitserland, Duitsland Italië, Spanje en de Scandinavische landen. Vooral het bezoek aan Italië en Spanje neemt ook vanuit Zeeland toe. En wanneer men eenmaal tot Spanjes zuidkust genaderd is, ligt Noord-Afrika binnen het bereik, waar Marokko dit. jaar door enke le tientallen Zeeuwen met een be zoek vereerd wordt. In Italië if onder meer het Gardameer 't reis doel, met bezoeken aan Venetië, de Dolomieten en het Comomeer. Nog verder De Zeeuwse automobilisten gaan zelfs in sommige gevallen nog iets verder. Behalve de landen in Zuid- Europa, van waaruit eveneens de oversteek naar Noord-Afrika ge maakt wordt, zal men ze onder meer in Joego-Siavië, in Griekenland en enkeling zelfs in Turkije en Syrië kunnen vinden. En nu dit jaar in Stockholm de wereld-voetbalkam pioenschappen afgewerkt worden, is ook het bezoek aan Zweden sterk toe genomen. Voorts is Groot-Brittannië dit jaar weer bijzonder in trek. De Zeeuwen maken tevens ge bruik van de goedkope vakantie- treinen. Een speciale vakantie- trein, die des 2»mers driemaal per Vervolg op pag, 2) V erkiezingszege voor Diefenbaker De maandag gehouden Canadese verkiezingen hebben een overweldi- fende overwinning opgeleverd voor e „vooruitstrevende conservatieve partij" van premier John Diefenba ker. Deze zege heeft zelfs de geest- driftigste aanhangers van deze partij verrast. Zij betekende de grootste ne derlaag in de geschiedenis van de liberale partij, die door de Nobelprijs winnaar voor de vrede, Lester Pear son, wordt geleid. Deze verklaarde, dat hij teleurgesteld was maar ge loofde, dat het voor het land goed is, dat één partij de meerderheid heeft. De overwinning van de conserva tieven is de grootste in de Canadese geschiedenis. Premier Diefenbaker had het oude parlement ontbonden, omdat de meerderheid van zijn par tij in het Lagerhuis naar zijn mening te klein was om behoorlijk te regeren. De conservatieven kregen volgens de onofficiële cijfers 210 van de 265 zetels (bij de verkiezingen van vorig jaar 113). De liberalen behaalden er hoogstens 47 (106). Radio-activiteit boven Noorwegen verdrievoudigd De radio-activiteit in de lucht bo ven Noorwegen was in maart drie maal zo hoog als normaal. Dit heeft het instituut voor onderzoek van de Noorse defensie dinsdag bekendge maakt. AANHOUDEND KOUD Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden, vooral in het noorden en oosten. Meestentijds mati ge wind tussen noordwest en noord oost. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 3 april Zon op 6.12 onder 19.16 Maan op 18.46 onder* 5:36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1