TWEE BESTUURSLEDEN M.B.B. TE MIDDELBURG GEHULDIGD ChefariiieA WALCHEREN NOORD-ZEELAND ZUID-BEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN „WILDE VRUCHTEN", MODERN SPROOKJE VOOR VOLWASSENEN WOENSDAG 2 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 1 Schoorsteenbrandje Een vuile schoorsteen, zoals dat heet, was er oorzaak van, dat maan dagmorgen in het pand nummer 18 aan de Roggeveenstraat te Middel burg een schoorsteenbrandje ontstond. De Drandweerwagen rukte onmiddel lijk uit en de brandweerlieden slaag den erin het vuur uit de schoorsteen te verwijderen. Voor alle zekerheid waren enkele slangen uitgelegd, maar water hoefde men niet te gebruiken. SEROOSKERKE (W.) Bazaar verschoven De door de muziekvereniging „E. M.M." te Serooskerke (W.) te orga niseren bazaar ten bate van het in strumentenfonds dezer vereniging zal niet, zoals vermeld op 2e en 3e pink sterdag, doch op 2e en 3e paasdag worden gehouden. hij lid van de bondsraad van de ANGB. Voor het NVV werd de heer Klop- meijer in 1950 vertegenwoordiger in de raad van beroep en in de commis sie maatschappelijke zorg. In 1946 werd hij penningmeester van de MBB en sinds 19S6 is hij plaatselijk ver zorger van het NW-t.b.c.-fonds. Ve le jaren was hij tevens secretaris van de coöp. verbruiksvereniging „De Vooruit" en „De Broederband". Als opvolger van de heer Geers als secretaris van de MBB werd be noemd de heer W. v. d. Voorde, ter wijl de heer W. B. Lagendijk thans optreedt als penningmeester, de vroe gere functie van de heer Klopmcijer. TIJDENS JAARVERGADERING De heren Geers en Klopmeijer kunnen terugzien op grote staat van dienst Tijdens dc jaarvergadering van de Middelburgse Besturenbond, die in de grote zaal van „De Gouden Poorte" gehouden werd, is afscheid genomen van twee bestuursleden van de MBB, die lange jaren de vak beweging gediend hebben. Het waren de heren L. J. Geers en W. Klop meijer, die beiden meer dan 40 jaar lid zijn van het NW. Tijdens de bijeenkomst werden zij gehuldigd door de algemeen secretaris van het NVV, de heer H. Korte jr., door de districtsbestuurder voor Zeeland, de heer C. Hoek uit Goes, door de voorzitter van de Middelburgse bestu renbond, de heer J. Goossen en door de voorzitter van de AN MB, ook namens de andere afdelingen, de heer H. J. Joziasse, die allen getuigden van hun grote waardering voor het werk van de beide bestuursleden. De heer Korte betoogde, dat de' namen Geers en Klopmeijer begrip pen in de Middelburgse vakbeweging zijn geworden. Namens het hoofd bestuur overhandigde hij als dank een aantal boeken. „De diepe achter grond van uw volhouden Is de drang naar gerechtigheid en naastenliefde geweest'', aldus zei de heer Hoek in zijn toespraak tot de scheidende leden. Hij dankte de heren Geers en Klopmeijer voor het vele werk, dat zij in hun lange bestuursperiode heb ben verricht. De heer Joziasse, sprekend namens alle bij de MBB aangesloten afde lingen, memoreerde eveneens de Kote verdiensten van de bestuurs-, len. Hij deed zijn woorden verge zeld gaan van een kist sigaren. Reeds hiervoor had de voorzitter van de MBB, dc heer Goossen, gewezen op de waarlijk uitgebreide staat van dienst van dc heren Geers en Klop meijer. Hij bood de jubilarissen een enveloppe met inhoud aan, alsmede bloemen voor mevrouw Klopmeijer en voor de zuster van de heer Geers. Op welke staat van dienst in de vakbeweging deze beide getrou wen kunnen terugzien, blijkt uit oen opsomming van al hun func tie», die zij in de loop der jaren gehad hebben. Ruim 40 jaar was do heer Geers lid van de ANMB waarin hij ook als bestuurder op trad, sinds 1918 is hij lid van de socialistische beweging, 12 jaar maakte hij deel uit van de Mid delburgse gemeenteraad, waarvan 8 jaar als wethouder, vele jaren was hij bestuurder van de I.V.A.O. elf jaar secretaris van de MBB en lid van het hoofdbestuur van de bond van arbeiderszangvereni gingen, lid en medeoprichter van de Algemene Woningbouwvereni ging, het algemeen Middelburgs ziekenfonds, de Huur-adviescom- missie, de commissie van toezicht voor het gevangeniswezen, de commissie huishoudelijke en ge zinsvoorlichting en had hij een functie in de A.J.C. Geen onbekende Ook in de. sportwereld is de heer Geers lang geen onbekende: zo was hij onder meer secretaris van „Mid delburg" en „Zeelandia", ruim 30 Jaar secretaris en lid van de sport- commissie, consul van de KNVB, en secretaris van VTV uit Vlissingen Tevens gaf hij zijn steun aan het muziek- en zangleven in Middelburg: 42 jaar lid van „De Volksstem", bij na evenveel jaren van het Middel burgse Mannenkoor en van de mu ziekvereniging „Excelsior". De heer Klopmeijer begon zijn vak bondsloopbaan bij de ANGB te Vlis singen, waarvan hij in 1914 lid en in 1920 secretaris werd. Van de Mid delburgse ANGB was hij vanaf 1932 secretaris en vanaf 1942 penning meester. Tot nu toe. Na 1945 werd Advertentie 4-voudige combinatie,een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine „4"-elk alzonderlijkal beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen,t Smyslov wint de elfde partij De elfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Smyslov (wit) en Botwinnik is na de 24e zet door Smyslov gewon nen. De stand is thans GVz4% in het voordeel van Botwinnik. De Finse president, Uhro Kekko nen, zal op 22 mei naar Moskou rei zen voor een officieel bezoek aan dè Sowjet-Unie. I. J. Luteijn nam afscheid als onderwijzer Bijeenkomst in de Bonedijkeschool Maandag was het voor dc heer I. J. Luteyn, onderwyzer aan de Bonc- dykeschool te Vlissingen, de laatste schooldag. Na byna 46 jaar kwam er aan zyn onderwijzersloopbaan een einde. De mede-leerkrachten en de leerlingen hebben hem een hartelyk afscheid bereid. Gedurende de middagschooltyd boden de leerlingen van de hoogste klas de scheidende onderwijzer enige ge schenken aan, die door de heer Lu teyn In grote dank werden aanvaard. Na schooltjjd kwam het voltallige personeel in een buitengewone per soneelsvergadering byeen, tijdens welke het ook buitengewoon harte lyk toeging. De Vlissingse wethouder van onder was, de heer W. Poppe en de wet houder van volkshuisvesting, de heer M. A. van Popering, alsmede leden van de oudercommissie waren aan wezig. Na zijn welkomstwoord sprak het hoofd der school, de heer P. H. Cor nells, de heer Luteijn tóe en schetste hom als een plichtsgetrouw en yverig onderwijzer, die een grote liefde heeft voor het openbaar onderwijs. Na nog op zijn schitterende staat van dienst gewezen te hebben, bood de heer Cornells de scheidende onderwijzer een boekenbon aan. De heer Poppe bracht de dank van B. en W. aan de heer Lutein over. De wethouder prees de-toe wijding van de heer Luteijn en wees erop, dat deze sedert 1 janu ari 1919 onafgebroken werkzaam is geweest in de Scheldestad. Spr. noemde het spijtig, dat de onder wijzers altijd met de stille trom willen vertrekken. „Als U een receptie had gehouden, zouden er ongetwijfeld velen U de hand zyn komen drukken", aldus spreker. De heer Van Popering sprak dc scheidende onderwijzer niet als wethouder maar als vriend toe. HH maakte van deze gelegenheid gebruik de heer Luteijn tevens dank te zeggen voor het vele be langeloze werk, dat deze voor het Instituut voor Arbeidersontwikke ling heeft verricht. De heer Letzer, voorzitter van de oudercommissie, vertolkte de dank van enige honderden ouders. Ook hij prees de ijver en de toewyding van de heer Luteijn. Hierna hield de heer Luteijn zelf een korte speech, waarin hy o.m. zei, dat hy feitelijk liever boer was geworden, maar zich tenslot te toch volledig aan het onder wijzersvak heeft gegeven. I»Ü dankte de diverse sprekers. In zijn slotwoord heette de heer Cornells (1e opvolger van I. J. Lu teijn, de heer D. Oosterling, wel kom. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig byeen. Causerie voor Z.V.U. over het volkenrecht Onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit heeft prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het straf recht en in het volkenrecht aan de rijksuniversiteit van Nijmegen, maan dagavond te Middelburg, in de Con cert- en Gehoorzaal en dinsdagavond te Goes, in „De Prins van Oranje" een lezing gehouden over het onder werp „Europees volkenrecht of we reldvolkenrecht?" De hoogleraar schetste allereerst de groei van de volkengemeenschap. Bij het congres van Berlijn in 1885 werden 15 staten tot „beschaafde naties" gedecreteerd, de enige naties, waarvoor het volken recht gold. In verhouding tot de ge hele wereld betekende dit uiteraard een „ruimtelijke beperking", hetgeen tot op heden nog doorwerkt. De tijd van de groep van „beschaafde naties" is voorbij. Thans zijn 82 staten in de Verenigde Naties opgenomen. In deze nieuwe groep, de „vredelievende na ties", vormen de Europese landen een minderheid. Vroeger werd het volkenrecht ge schapen door en voor welvarende, ihoog ontwikkelde, grotendeels Euro pese staten. Van de 82 staten bestaat de meerderheid thans uit vroegere koloniën en arme staten. Zij vragen van het volkenrecht bescherming te gen rijkere staten en Zonodig verzor ging. Er leeft bij deze naties een sterk ressentiment tegen de Europese staten. Spreker constateerde, dat het de mocratiseringsproces van de wereld is voltooid: alle staten mogen „mee praten". Prof. Röling vergeleek deze inter nationale ontwikkeling met die, wel- SINT-ANNALAND Ernstig ongeval Het vijfjarig dochtertje van de heer Jb. van Vossen te St. Annaland liep tijdens het spelen tegen een versperring op van prikkeldraad. Het meisje verwondde zich zo ern stig aan haar oogkap, dat dokter Van Es overbrenging naar het Al gemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom noodzakelijk achtte. Jaarvergadering Groene Kruis De vereniging „Het Groene Kruis" hield dezer dagen te St. Annaland haar algemene jaarvergadering In de zaal van de heer L. van Dijkc. De voorzitter, burgemeester J. van den Bos, heette in zijn openings woord alle aanwezigen, inzonderheid wethouder G. Goedegebuure en het raadslid J. den Engelsman hartelijk welkom. Uit het jaarverslag van de secretaris, Johs. P. Kaashoek bleek, dat 1957 gunstig te noemen valt. De wijkzuster J. A. Krijger heeft 3637 bezoeken afgelegd ln het afgelopen Jaar; de arts, dokter R. R. M. J. van Cs heeft 24 maal consultatie gehou den, terwijl er in het wijkgebouw 100 maal cursus werd gehouden. In 1957 werden in totaal 18087 baden genomen; van de verpleglngsartike- len werd 30Q maal gebruik gemaakt. De Groene Kruis-rekening over 1957 gaf aan ontvangsten en uitgaven 'n bedrag van: 10.329,29 te zien. Van het wijkgebouw waren de uitgaven en inkomsten 3515. Bij de reservering onderhoud wijk gebouw was er een saldo op 1 ja nuari 1958 van 562,29. Voor wat de t.b.c.-bestrljdlng betreft waren de uitgaven en ontvangsten 3.605.32. Het saldo van de reser vering onderhoud badhuis was per 1 januari 1958 124,89. Het badhuis gaf aan weerszijden van de balans een bedrag te zien van 6.261,08. Het periodiek aftredende bestuurslid J. van den Bos werd herkozen. De prijs van de baden zullen met 5 cent verhoogd worden. De contributie zal worden verhoogd tot 7,70. Het in- leggeld wordt gebracht op 25, be halve voor pas getrouwden, die zijn vrijgesteld van inleggeld. Coaster gestrand en weer vlot Maandag is de coaster „Cora" bij het binnenlopen van de haven van Sint- Annaland ter hoogte van het zoge naamde „Zandpaadje" omhooggelo pen en vast blijven zitten. Hierdoor was de haveningang versperd. Dins dagmiddag is bij gunstig tij het schip vlotgesleept. WISSEKERKE Wijkgebouwen in Wissekerke en Kamperland Maandagavond 'werd in het Vereni gingsgebouw te Wissekerke een le denvergadering gehouden van het Groene Kruis. Er was een goede be langstelling voor deze belangrijke vergadering. De heer P. G. A. de Lange, voorzit ter, opende met een hartelijk wel komstwoord deze vergadering. Uit het jaarverslag van de wijkverpleegster, zuster Weststratc, bleek, dat er in het afgelopen jaar 293 stuks mate riaal is uitgeleend. Het aantal bezoe ken voor ziekenzorg is 2089 en de zuigelingenbezoeken 362 te Kamper land en 302 te Wissekerke. De voorzitter dankte de zuster har telijk voor haar goede diensten. Uit het verslag van de penning meester bleek dat het batig saldo 134.16 bedraagt. Aan de vereniging is een gift van 45.000 toegezegd, met de verplich ting hiervoor in Wissekerke voor 25.000 een wijkgebouw met boven woning voor de wijkverpleegster en in Kamperland voor 20.000 een wijkgebouw te bouwen. Daar dit bedrag niet toereikend is meende het bestuur een lening van 24.000 te moeten aangaan. De ex ploitatiekosten zullen hierdoor plus minus 4000 hoger worden. Het be stuur stelde voor daarom de contri butie te verhogen tot 4 per half jaar. Na een uitvoerige bespreking werd dit voorstel met algemene stemmen goedgekeurd. De lening van 24.000 ontmoet geen bezwaren. Aan de diaconieën van de verschillende kerken zal om een jaar lijkse bijdrage verzocht worden. De aftredende bestuursleden de heren dokter J. L. J. Bruynzeel, A. J. van der Maas, P. G. A. de Lange en C. J. Prins, werden allen herkozen. Dokter Jongepier uit Middelburg hield ver volgens een lezing over de kankerbe strijding. KLOETINGE Jaarvergadering Ziekenhuis- verpleging De afdeling Kloetinge van de ver eniging voor ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland hield dezer dagen haar jaarlijkse ledenvergade ring in „Amicitia" onder voorzitter schap van dokter H. J. En tink. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental in 1957 was gestegen van 1091 tot 156Ó. Het batig saldo van de afdeling was weer iets gestegen en bedroeg nu 1456.78. De bestuursleden de heren A. J. Minnaar en J. M. Straub werden herkozen. Van de financiële commissie was de heer R. Buitenhuis aftredend en niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd ge kozen de heer J. de Jonge, terwijl in de plaats van de heer P. G. van den Bosse, die uit de gemeente was ver trokken, gekozen werd de heer L. Kraak. Na de pauze hield de heer Kraak een causerie over het onder werp: „Wat ieder van de sociale ver zekeringen weten moet". Spreker be handelde de totstandkoming, werking en uitvoering van de verschillende so ciale verzekeringswetten, terwijl hij tijdens de daaropvolgende gedachten- wisseling op verschillende detailpun ten nader inging. RAAD KAPELLE Gemeente financiert 80 pet van bouw industriehal In de dinsdagavond te Kapelle ge houden raadsvergadering is met 10 tegen 1 stem het verzoek van het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhan- del D. J. van de Have N.V. te Ka pelle om gemeentelijke financiering van de bouw van een industrie-hal aangenomen. Voordat men tot dit besluit kwam had de raad over dit punt een beslo ten zitting gehouden, die ruim an derhalf uur duurde. De kosten van deze industrie-hal zullen ruim twee ke zich in ons land heeft voltrokken. In het begin van de 19e eeuw gold in Nederland een zeer beperkt kies recht. De welvarenden maakten het recht voor de welvarenden... Toen de andere grotere groepen kies recht verkregen kon de nieuwe meer derheid de opvatting verkondigen, dat de staat een nieuwe functie moest vervullen: „welvaart voor allen" werd de doelstelling. In Rusland, waar men ;t' „proletariaat" niet „binnenhaalde" en liet meepraten, volgde de revolu tie, die resulteerde in een dictatuur. Het was prof. Rölings overtuiging, dat de toelating van allen tot het kiesrecht een zegen voor Nederland is geweest. Terugkerend naar de internationale situatie concludeerde de hoogleraar, dat men hier voor hetzelfde feit staat als in het Nederland van omstreeks 1900. Het Europees volkenrecht zal voor de wereldgemeenschap gewij zigd moeten worden. Bijzondere jeugddienst Gedurende het afgelopen winter seizoen werden er in het Ned. herv. kerkcentrum te Oostburg op geregel de tijden „Instuifavonden" gehou den, waarvoor van de zijde der jeugd een goede belangstelling bestond. Zaterdagavond werd dit belangrij ke jeugdwerk afgesloten met een bijzondere Jeugddienst in de Ned. herv. kerk, waar ds. Van Dalen uit Oostburg sprak over het onderwerp: „Wij hebben blijkbaar nog niets ge leerd." Na afloop van deze dienst werd in het Kerkcentrum de boeien de en aangrijpende Italiaanse ge luidsfilm „Rome in vlammen" ver toond. Gevonden voorwerpen Op het groepsbureau van de rijks politie te Oostburg, Volderstraat 3, zijn nadere inlichtingen te krijgen over de navolgende gevonden voor werpen portemonnaie met inhoud, rolletje gaas, bruine sjaal, 2 vulpennen, grijs gestreepte sjaal, kinderschop je, padvindersrlem, witte -das. hand schoen, glacé dameshandschoen, muntbiljet, paar nylonkousen, ro zenkrans in étui, autoped, doos kof fie. CLINGE K.V.P.-forum In het Patronaatsgebouw te Clin- ge trad voor een volle zaal het „K. V.P."-foruiu op voor de plaatselijke afdeling. In het forum hadden zit ting burgemeester J. M. A. C. van Dongen van Aardenburg; ir. G. P. M. Diköttcr uit Terneuzen, lid van G.S.; P. V. M. Vercauteren, burge meester van Clinge; de heren E. v. Ruymbeke en P. Vink. resp. lid van de Prov. Staten en vertegenwoordi- f;er van de K.A.B. Als voorzitter ungeerde de heer E. Lansu uit Aar denburg. Talrijke actuele problemen werden het forum voorgelegd en door de leden van dit college uitvoe rig behandeld. „Semper Gaudeté" heefl drumband De reeds zeer bekende muziekver eniging „Semper Gaudeté te Clinge, welke o.m. reeds meermalen voor de Belgische radio optrad, heeft haar korps uitgebreid met een drumband. Onder leiding van de heer M. v. Vlier- berghe uit St. Jansteen wordt deze drumband momenteel opgeleid, zodat men binnenkort op volledige sterkte kan uitrukken. AXEL Uitvoering lagere landbouw- huishoudschool De lagere landbouwhuishoudschool te Axel organiseerde in „Het Cen trum" te Axel voor een volle zaal haar jaarlijkse schooluitvoering. In een buitengewoon aantrekkelijk pro gramma volgde een aaneenschake ling van zang, declamatie, dans, mu ziek en toneel. De leerlingen brach ten eerst een spel, getiteld „Winter en lente", hierna volgde een blijspel letje .Tante Jet in de flat". Na de pauze werd, nadat het programma op uitnemende manier was afgewis seld met talrijke vlot ten tonele ge voerde nummers, de avond besloten met het toneelspel ,,'n Vreemde." De 'directrice van de huishoudschool, me vrouw Koole—Zweedijk en haar staf kunnen terugzien op een zeer ge slaagde avond. VOGELWAARDE Prijspiering Te Boschkapelle (gem. Vogelwaar de) werd een grote prijspiering geor ganiseerd in zaal Ottjes. Daar de kampioenstitel 1958 op het spel stond bestond voor deze wedstrijden grote belangstelling. De uitslag was als volgt: 1. M. v. Waesberghe (St. Jan steen): 2. J. v. Leuven: 3. D. v. Hoo ve; 4. J. v. Hoove; 5. A. Remorie (al len gem. Vogelwaarde). HONTENiSSE Kandidatenlijst „Arbeiderslijst" De „Arbeiderslijst" voor de n.s. ge meenteraadsverkiezingen te Honte- nissè, werd als volgt samengesteld: 1. F. Arens; 2. R. Hiel; 3. P. Everaert; 4. J. Voet; 5. A. Kints; 6. P. Sijne- sael; 7. E. van Goethem; 8. F. P. D. Arends; 9. F. de Vijlder; 10. A. Neve. KLOOSTERZANDE Nieuw bankgebouw Te Kloosterzande werd het nieuwe bankgebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank in gebruik genomen. Het sobere, doch aan de eisen des tijds aangepaste gebouw voorziet in een reeds lang bestaande behoefte, ton bedragen, waarvan de gemeen te 80 zal financieren. De raad besloot verder een riole ring op het terrein van de voormali ge boomgaard van de heer H. P. Gan seman aan te laten leggen. De kos ten hiervan zullen ongeveer 15.000 bedragen. Oorspronkelijk waren bij de N.V. Van de Have plannen gerezen om het gehele bedrijf over te plaatsen naar de gemeente Etten (Noord- Brabant) waar men een industrie complex met een oppervlakte van 5000 vierkante meter zou kunnen kopen. Deze plannen zullen thans wel geen doorgang meer vinden nu de gemeente bereid is gevonden een gedeeltelijke financiering voor haar rekening te nemen. Deze financiering zal plaats hebben onder hypothecair verband tegen een rente, die gelijk zal zijn aan die welke de gemeente zal moeten betalen, terwijl de lening in 10 jaar afgelost zal moeten worden. Dit zal plaats hebben onder voor waarde, dat de provincie voor geld zal zorgen. De voorzitter, burge meester H. G. van Suijlekom, sprak de wens uit dat G.S. in verband met het behoud van deze industrie de ge meente kapitaal en bouwvolume voor tien woningwetwoningen zal toewij zen, waarvan ook deze N.V. zal kun nen profiteren. Raadslid J. de Jager (a.r.) vond. dat, gezien het belang van dit be sluit, het verzoek op een te korte termijn gesteld is. Hij vond, dat de stukken geen volledig beeld gaven en zeide daarom zijn stem er niet aan te kunnen geven. Op verzoek van de heer L. de Kojüjer (c.h.) werd stem ming gehou^tö/i, waarbij met 10 te gen 1 het veüuu': werd aangenomen. De heer J. de Jager stemde tegen. FILMS IN ZEELAND Waarin romantiek en realiteit samengaan Het gegeven van „Wilde vruchten" Electro (Middelburg) ontleend aan dc gelijknamige roman van Michel Durafour, is even meesterlijk als 't ongelooflijk is. Het is een modern sprookje, dat doet denken aan Klein Duimpje, maar dat uitsluitend bestemd is voor volwassenen. In een armoedige wijk van Lyon wonen de hoofdpersonen, de drankzuchtige Manzana met zijn vijf kinderen. De oudste, do achttienjarige Maria zorgt voor het gezin en werkt met haar 16-jarige broer Michel in een fa briek. Papa drinkt to veel en steekt zich in de schuld. Een van de schuldeisers is de kruidenier en om de schuld te ver effenen beslist de vader dat de veer tienjarige Christine bij de kruide nier in dienst zal treden. Maria ziet het gevaar van deze „slavenhandel" Marktberichten ROTTERDAMSE VEEMARKT. Aanvoer in totaal 5338. Weektotaal 716*?. Vette koeien en ossen 400; gebrulksvee 1381; vette kalveren 320; graskalveren 194; Nuchtere kalveren 2365; varkens 127; big gen 107; paarden 90; veulens 5; schapen of lammeren 177; weide-zuiglammeren 54; bokken of geiten 18. Prijs in cents per kg. le kw. 2e kw. 3e kw. vette koeien 300 335 270—300 250—270 Vette kalveren 230—240 220—230 200—220 Slachtpaarden 260 240 220 Prijs in guldens per stuk le 2e 3e Grasltalveren Nuchtere kalveren Biggen Schapen Lammeren Kalflcoeien Melkkoeien Vare koelen Vaarzen Pinken 60 50 45 50 38 32 110 90 80 100 90 80 1275 1000 850 1275 1000 850 1885 1725 600 880 780 580 575 475 375 Vette koeien aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen als gisteren; vette kalveren aanvoer ruim, handel levendig, niet ge heel prijshoudend; graskalveren aanvoer lets ruimer, handel stroef, prijzen on veranderd; nuchtere kalveren aanvoer iets minder, handel tamelijk, prijzen vooral niet hoger; biggen aanvoer korter, handel lui, goed prijshoudend; slacht paarden aanvoer gewoon, handel stug, prijshoudend; schapen en lammeren aan voer matig, handel traag, prijzen iets la ger; kalfkoeien en melkkoeien aanvoer- ruimer, handel redelijk, prijshoudend, vare koeien aanvoer ruim, handel flauw. BEURSBERICHT MARKT GOES 1 april. Granen en peulvruchten. Rode tarwe, basis 17 pet vocht, boerenschoon af boerderij 28—29; Witte tarwe, idem 28.50—29.25; Haver, basis 15 pet vocht, boerenschoon af boerderij 19—25: Kleine groene erwten, boerenschoon af boerderij 22—31; Schokkers, idem 48—60. Bruine bonen, idem 30—60; Slaglijnzaad idem 3842; Blauwmaanzaad, idem 125 160. Voor granen en peulvruchten volgt geen notering meer. Aardappelen. De prijs van klei-aard- appelen bedroeg; Bintje, 35 mm opw, binnenl. sortering 15—16; Furore, idem 18—20; Meerlander, idem 13.50—15: Alpha, 35 mm opw., export sortering 15.50—16.50: Bintje, idem 16—17. Deze prijzen gelden per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 2.50—3.50 per 100 kg Vlas. Goede kwaliteit gerepeld vlas 18 —24 ct per kg, afwijkende kwaliteit 12— 17 ct. Goede kwaliteit ongerepeld vlas 18—17 ct per kg, afwijkende kwaliteit 9—16 ct. Eieren. Eieren noteerden 2.16 per kg. VEILING KAPELLE 1 april. Jonathan H 80-85 138, 75-80 133— 134. 70-75 132—141, 65-70 113—137, 60-65 123 —133; Golden Delicious H 75-80 150, 65-70 146—148, 70-75 152—154, 60-75 133. Gewone veiling: Jonathan H 75-80 127— 128, 70-75 126—128, 65-7" 122—124, 60-65 114 —121, II 108-119, K 111—119, F 100—105; EIERVEILING GOES 1 april. Kipeieren 11 cent; eindeieren 9 cent; ganseieren 35 cent, en verzet zich er tegen. Wanneer Manzana haar wil mishandelen neemt ze een mes. Maria moet vluchten en ze neemt alle kinderen mee naar de Provence waar ze te recht komen in een verlaten dorp. om dan te kunen leven zoals ze wil len, als „wilde vruchten." Maria blijft echter de verant woordelijkheid, die op haar rust voe len en zo vrij als de kinderen zich in de natuur bewegen, zo bezwaard voelt zij zich. Romantiek en bittere realiteit gaan in deze film samen en regisseur Hervé Bromberger heeft dit samengaan bijzonder aan vaardbaar gemaakt. Estella Blaln, Nadine Basile en Evelyne Ker spe len de rollen van de kinderen en wanneer men deze sterren nog niet kent is het een prettige kennisma king in „Wilde vruchten." Sheree Nort, de blonde ster van wie men in Amerika zich een tijdje heeft afgevraagd of ze Ma- rylin Monroe zou verdringen, speelt een hoofdrol In „De, heu vel der begeerte", Alhambra (Vlissingen). Men is inmiddels in de Verenigde Staten teruggeko men op de Sheree North-verering. Want al heeft Sheree een aardig figuurtje, gebleken is dat* miss. Monroe nog over andere talenten beschikt. Over het spel van Sheree kunt U deze week zelf oordelen in Alhambra dus. Jeffrey Hunter speelt de voor naamste mannelijke rol. Als een ex- gevangene gaat hij op zoek naar goud en al zoekende vindt hij een andere schat, namelijk Sheree, als dienstertje in een cafetaria. De goud zoeker is over deze vondst zo ver rukt, dat het goud zelfs gevaar loopt nooit gevonden te zullen worden. In Luxor, (Vlissingen) draait een thriller met lugubere titel. „Moorden de handen" is het verhaal van een man. die iedere nacht droomt, dat hij zijn vrouw vermoordt. De psychia ter vertelt de man dat het een "wens droom is en wanneer de vrouw ten slotte werkelijk wordt vermoord is er reden genoeg om hem te verden ken. Alan Napier speelt de dromen de man. Dorothy Lamour is een van de vrouwelijke verdachten. „Stop over Tokio" met oorlogsflitsen wordt ook deze week nog vertoond in Grand (Goes). DOXDERDAGCYCLUS Een echter Alfred Hitchcock wordt donderdagavond in Alhambra (Vlis singen) vertoond. „Achterdocht" is de titel en dat doet spanning ver wachten. Die verwachtingen worden niet teleurgesteld, daar zorgde Hitch cock wel voor. „Als U voelt wat ik bedoel" in Electro (Middelburg) is een Ameri kaanse komedie met Bob Hope en Eva Marie Saint. Er wordt ons een kijkje gegund in de wereld, waarin Amerikaanse televisiesterren volgens Hollywood leven en dat levert genoeg stof tot vermakelijkheid. De talentvolle actrice Silvana Man- gano is te bewonderen ln haar suc cesfilm „Marnbo", Grand (Goes), waarin ook Katherine Dunham met haar ballet optreedt. De beroemde Michael Rennie, die we de laatste tijd weinig in belangrijke rollen meer zien, speelt er do mannelijke hoofdrol in. VEILING MIDDELBURG 1 april. Aardappels: Furore grote 14.60. Appels. Golden Delicious H I 65-70 1.35 —1.42. 55-65 1,28—1.29, K 1.25. Groenten: Rodekool 12—23, Savooiekool 30—52. Boerenkool 18, Andijvie 58—79. Radijs 12—18. Witlof 93-115, Spruiten 73 —114, Kroten 6—12, Waspeen 40. Peen 17—23, Uien 27—29. Prei 4762, Sla A 1319, c 815. Snijsla, stoofsla en dunsel 45—67, Rabarber 66-82, Spinazie 53—69. Golden Delicious H 75-80 144, 70-75 147— 148, 65-70 141—143, 60-65 126, II 116—123, K 122122> F 116—122; Winston H 65-75 117 —120, 55-65 112, K 105, F 103; Goudreinette H 65-75 122—126, 75-85 133, K 132, F 103- 108: Huismanszoet H I 77, H n 63; Rot- vlekappelen 29—48: Hollands zoet K 68— 71. n 48, F 35—47. Groenten: Kropsla 17; Spinazie 54—68' Radijs 17-19; Witlof 69-106; Uien 5,50— 16; Prei 49—51; Rodekool 6.50—9.50; Breek- peen 6.50—7; Aardappelen 13,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15