„Zeeuwse" N.C.V.B. nam afscheid van presidente, mevrouw De Jong VOORDRACHTWEDSTRIJD VAN MIDDELBARE SCHOLIEREN TENTOONSTELLING GOED KAMP BIEDT WEER VEEL NIEUWS BEWONERS VAN EILAND SEIN MOETEN BELASTING BETALEN WOENSDAG 2 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. B MEVROUW N. HOMBURG OPVOLGSTER Ledental steeg onder haar leiding van duizend tot vierduizend In de dinsdag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden vergade ring van het Gewest Zeeland van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond ls afscheid genomen van de gewestelijk presidente, mevrouw J. de Jong-Bikker uit Middelburg, die het gewestelijk bestuur van de N.C.V.B. na de maximaal toegestane zittingsperiode van acht jaren als zoda nig zal verlaten. Voor het vele werk, dat mevrouw De Jong als gewes telijk presidente voor „Zeeuwse"N.C.V.B. heeft gedaan is haar dins dagmiddag een treffende hulde gebracht. Mevrouw De Jong heeft in Zeeland de oprichting van 83 plaatselijke afdelingen van de N.C.V3. op „haar naam gebracht". Toen zij presidente werd, telde de Bond ln Zee land duizend leden. Thans zijn het er vierduizend... In deze vergadering, die werd bij gewoond door de presidentes en de secretaressen van alle plaatselijke af delingen van de N.C.V.B. in Zeeland of haar plaatsvervangsters werd tevens afscheid genomen van mevrouw R. van Bennekom-van Vliet uit Middelburg, de vice-presidente. Mevrouw De Jong-Bikker, die de leiding van deze bijeenkomst had, installeerde nog voor haar afscheid de nieuwe gewestelijk presidente, mevrouw N. Homburg-Hoekveld uit Vlisslngen. Als vice-presidente werd mevrouw G. Laban-Wolfens- berger uit Tholen en als hoofd propagandiste mevrouw L. Jelle- ma-van Dijk uit Domburg ge ïnstalleerd. Nadat mevrouw De Jong deze In stallaties had verricht, zeide zij het goed te achten dat het bestuur thans een „totale" vernieuwing ondergaat. De werkzaamheden van de N.C.V.B. in Zeeland breiden zich steeds meer uit. Een nieuw bestuur ontwikkelt weer nieuwe initiatieven en mevrouw De Jong kon uit ervaring verklaren dat een dergelijke vernieuwing aan de regionale ,,top" telkens nieuwe plaatselijke afdelingen meebrengt... Zij vestigde er ook de aandacht op. dat men bij een bestuurswisseling weer andere kerkelijke richtingen in dit apparaat vertegenwoordigd ziet. Opgave De nieuwe presidente, mevrouw Homburg, zei in een toespraak het een voorrecht te achten iets te mo gen doen voor het zegenrijke werk van de N.C.V.B. „Maar U te vervan gen is op zichzelf een opgave...", zo richtte zij zich tot mevrouw De Jong. Zij memoreerde de stimuleren de kracht, die er van de leiding van de scheidende presidente uitging. „Ons gewest is U daarvoor heel dankbaar" zo zeide zij. „In de N.C.V.B. zijn wij aan elkaar verbon den, ondanks het verschil in rich ting". Nadat ook de dames Laban en Jel- lema het woord hadden gevoerd, richtte mevrouw De Jong zich in een woord van afscheid tot mevrouw Van Bennekom. Zij deelde nog mee, dat mevrouw Van Bennekom als ge delegeerde van de N.C.V.B. in de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening zal aanblijven. In een algemeen afscheidswoord onthulde de scheidende presiden te, dat de N.C.V.B. niet „zo maar een liefhebberij" van haar is ge- Reorganisatie van vervoers wezen noodzakelijk. Bestrijding werkloosheid Mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel van Amstc- dam, heeft gisteren in een byeen- komst van de afdeling Zuid-West- Duitsland van dc Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel te Stuttgart een rede gehouden over de Duitse en Nederlandse verkeersbelangen ju de Europese Economische Gemeen schap. Mr. Delprat stelde, dat het verkeer een zeer belangrijke rol speelt in het streven naar economische eenheid, zodat het beslist noodzakelijk is, dat er ook voor het vervoerswezen voor waarden worden geschapen, die een krachtige, harmonische ontwikkeling in het Europese kader mogelijk ma ken. Nu de concurrentieverhoudingen tussen de vervoerders zowel binnen een en dezelfde tak van het vervoers wezen als tussen de onderscheidene takken kunstmatig zijn vastgelegd, is het niet mogelijk, dat iedere ver voersonderneming een optimale ver- voersprestatie levert. In het belang van de welvaart zal er dan ook gestreefd moeten worden naar een zodanige reorganisatie van het vervoerswezen, dat optimale pres taties in de toekomst weer mogelijk zijn. Een belangrijk vraagstuk, is dat van de toerekening der kosten van de in frastructuur van de spoorwegen, autowegen en kanalen met alle wa terwerken aan de onderscheidene categorieën van vervoerders. Het is verheugend, aldus mr. Delprat, dat dit probleem zowel in West-Duitsland als in Nederland aan een grondig onderzoek wordt onderworpen. Een bruikbare en algemeen aanvaard bare oplossing van dit probleem zal een billijke verdeling van de lasten mogelijk maken, waardoor de onder scheidene takken van het vervoers wezen in dit opzicht weer in een juis te verhouding tot elkaar komen te staan. Om de vervoerders in staat te stellen weer een optimale presta tie te leveren is het voorts be paald noodzakelijk, dat meer speelruimte wordt gelaten aan het marktmechanisme, zodat de vrachtprijzen beter kunnen wor den afgestemd op de ontwikkelin gen op de vervoersmarkt. weest. „Ik zag het als een taak, mij door God opgelegd". Zij ver volgde: „Het was mijn ideaal, de Christenvrouwen van de verschil lende kerken bij elkaar te bren gen". Nadat zij had aangestipt, dat Zeeland tot de beste gewesten van de landelijke N.C.V.B. behoort, dank te zij de aanwezigen voor de vriend schap en het vertrouwen, die zij steeds heeft mogen ondervinden. Mevrouw Van Bennekom noemde mevrouw De Jong de „bezielde leid ster aan de top", die in de afgelo- Een jaren de stuwende kracht van et gewest is geweest en daarbij nog tijd vond, tal van nevenfuncties te bekleden. Zo is mevrouw De Jong lid van het hoofdbestuur van de N.C.V.B. Nadat, zij ook tot de heer De Jong woorden van dank had ge richt, bood zij namens het gehe le gewest mevrouw De Jong- Bikker een fraaie stoel aan. Vervolgens sprak de ere-presiden- te, mevrouw J. J. Donner uit Goes, die eveneens een geschenk aanbood en spraken vertegenwoordigsters van eilanden en streken woorden van af scheid. Node.. Zulks deden de dames J. Boogaards- Loen (Zuid-Beveland), W. Veltman- Key (Noord-Beveland), B. Mullié- Eilander (Tholen), Francke-van Nes (Schouwen), M. Boor-de Graaf (Z. Vlaanderen) en F. Blaauw-Mulder (Walcheren). Namens alle stréken en eilanden las mevrouw Blaauw ook een voor het afscheid van mevrouw De Jong samengesteld gedicht, waarin onder meer de volgende strofe voorkwam: „Wij missen U node, maar het voor schrift luidt: na acht jaren werken, dan moet je eruit..." Nadat ook nog de dames J. Ligt- hart Schenk-van Zijtveld uit Krui- ningen (oud-bestuurslid) en G. Wil- lemse-Breurink namens de afdeling Aagtekerke het woord hadden ge voerd, sprak mevrouw De Jctig een dankwoord. Mevrouw De Jong, die reeds vele geschenken en bloemen in ontvangst had mogen nemen, bood op haar beurt mevrouw Van Benne kom bloemen aan. Tenslotte sprak nog een zoon van de scheidende pre sidente, de heer A. P. de Jong uit Middelburg. In de morgenvergadering waren de huishoudelijke zaken afgehandeld. Medegedeeld werd, dat de bondsdag dit jaar op 4 juni te Leeuwarden wordt gehouden, waar de professoren Bavinck en Stempvoort zullen spre ken over het onderwerp: „Wat bete kent voor ons Christenvrouwen van- g de Bijbel?" IN VL1SSINGSE R.H.B.S. Goede keus uit poëzie .,Het verheugt me, dat op de Zeeuw se middelbare scholen een Intense be langstelling bestaat voor de poëzie." Dit zei Jan Lemaire jr., toneeladvi seur voor Zeeland dinsdagmiddag in de met matten gestoffeerde gymnas tiekzaal van de r.h.b.8. te Vlissingen bij het bekendmaken van de uitslag an de die dag gehouden voordracht wedstrijd voor middelbare scholieren uit de gehele provincie. Tientallen jongens en meisjes wa ren verschenen voor het tafeltje van de jury, bestaande uit de heren B. A. van Verre, A. D. Constandse en de heer Lemaire als voorzitter. Er was nog iets dat de heer Lemaire ver heugde en dat was het peil van de ~oëzie, die werd voorgedragen. Over iet algemeen toonden de jongelui durf genoeg om met lang niet ge makkelijke gedichten op het podium te verschijnen. De meesten wisten hun gehoor, bestaande uit leerlingen die minder bedreven zijn in deze kunst, te boeien en ook hiervoor sprak de heer Lemaire zijn waarde ring uit. Wel moest het hem van het hart, dat hetgeen de meisjes brach ten, gemiddeld van hoger gehalte was dan de keuze die de jongens heb ben gemaakt. De heer Lemaire liet het niet bij aanmerkingen, maar gaf tenslotte als „bcroepsman", zoals hij het uitdrukte, ook raad, zodat de deelnemers nog wat konden opsteken van deze dag, die hen toch al zoveel gelegenheid tot vergelijken had geschonken. De voorzitter van de jury besloot zijn adviserend speechjc met het uitspre ken van de hoop, dat men het bij deze pogingen niet zal laten, maar zal doorzetten „om dc aniateurtoneel- rerenigingen of misschien zelfs het beroepstoneel te komen versterken," aldus de heer Lemaire, waarna hij de prijswinnaars bekendmaakte. De deelnemers waren verdeeld in twee leeftijdsgroepen. In de groep van jongens tot en met 14 jaar luitk de de uitslag: le prijs Leo de Jong, Jansenius Lyceum, Hulst; 2e prijs Joop Hemelaar, idem; 3e prijs Hen drik Koosterziel, Chr. Lyc., Goes. Meisjes tot en met 14 jaar: le prijs Jeanne Soeting, Chr. h.b.s., Middel burg; 2e prijs Jet Stolte, Jansenius Lyc., Hulst; 3e prijs Marijke Fukken, Gymnasium; eervolle vermelding: Jo- sepha Aerssens, R.-k. h.b.s., Goes. Toon Hermans wil opnamen gaan maken Toon Hermans, dio van 5 tot 19 pril met zijn Eenmansshow in het vest-End Theater in Den Haag te rugkomt, zal zich in juni gaan bezig houden met experimenten op filmge bied. Op een gisteren gehouden perscon ferentie vertelde Toon Hermans, dat vrienden hem in staat hadden geste een maand lang zijn denkbeelden op filmgebied te realiseren. Toon Her mans zeide er helemaal geen idee van te hebben of zijn pogingen op dit gebied zouden slagen. Mocht dit wel het geval zijn, dan zou hij een contract tekenen om te komen tot de oprichting van een kleine maatschappij voor de produk- tie van films voor de televisie en de bioscoop. De opnamen die Toen Her mans gaat maken zijn ontleend aan eigen manuscriptjes. Na juni gaat Toon Hei mans naar Duitsland en Oostenrijk, waar hij respectievelijk in München en Wenen zal optreden. Meisjes ouder dan 14 iaar: le prijs Ienke Henry, Lyceum, Terneuzeu: le prijs Arijantji Sanders, Rijkskweelt- sch.; 2e prijs Johanna Joosse, Rijks kweekschool; 2e prijs Godeiieve Lockefeer, Jansenius Lyc., Hulst; 2e prijs Johanna Sanderse, M.M.S., Mid delburg; 3e prijs Lia Kelder, r.h.b.s., Vlissingen; 3e prijs Trees Verwilligen, Jansenius Lyceum, Hulst. Jongens ouder dan 14 jaar: le prijs Abraham Dourleyn, Chr. Kweekschool; 2e prijs Adriaan den Boer, Jansenius Lyc., Hulst; 3e prijs Johannes Meulmoes- ter. Rijkskweekschool; 3e prijs Ro bert van Hoek, r.h.b.s., Middelburg. Regeringsuitgaven in Amerika verhoogd. Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen waardoor een bedrag van 840 miljoen dollar, goedgekeurd voor uitgaven in het belastingjaar 1959, door de Amerikaanse regering in het fiscale jaar 1958 besteed kan worden. Er was voor dc rest van dit jaar nog 195 miljoen dollar beschikbaar, maar de bestrijding van de werkloos heid had een vergroting der regerings uitgaven noodzakelijk gemaakt. De minister van arbeid, Mitchell, heeft verklaard dat april de kritieke maand zal zijn, „de maand van be slissing". De werkloosheidscijfers voor maart zullen iets hoger liggen dan die voor februari 5.173.000 werklozen waren in februari inge schreven en deze maand vormde een dieptepunt. „Maar er is absoluut geen reden tot bezorgdheid, laat staan paniek", zei minister Mitchell. De verhoging der regeringsuit gaven en andere maatregelen ter verruiming van de werkgelegen heid zullen pas tegen juni resultaat te zien geven, verklaarde hij. Maar een belastingverlaging zal niet alleen van de werkloosheids cijfers afhankelijk zijn, doch ook van produktie- en verkoopcijfers. Chauffeur vrijgesproken van poging tot moord De rechtbank te Maastricht heeft de 28-jarige chauffeur W. J. M.'V. uit Beek ontslagen van rechtsvervolging van een hem (onder andere) ten las te gelegde poging tot moord door middel van een aanrijding. Verdachte had op 2 november van het vorige jaar de mijnwerker F. Oh. J. J. S. aan het begin van een voetpad, uitkomen de op de Prins Mauritslaan te Beek, met een auto aangereden. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, had op 18 maart tegen V. zes jaar gevangenisstraf geëist ter zake poging tot moord, omdat de of ficier van oordeel was, dat de ver dachte de aanrijding opzettelijk h? veroorzaakt met de bedoeling S. te doden: verdachte zou een verhouding hebben met de vrouw van de mijnwer ker S., en V. zou herhaaldelijk ge dreigd hebben S. uit de weg te willen ruimen. De officier van justitie was voorts van mening, dat verdachte uit wraakzucht had gehandeld, omdat de vrouw op aandrang van de politie enige dagen vóór de bewuste aanrij ding aan de verhouding met V. een einde had gemaakt. Verdachte hield echter vol, dat de aanrijding een ongelukkig toeval was geweest: de voorruit van de door hem gehuurde auto was gesprongen, zodat hem elk uitzicht was benomen. Dinsdagmiddag heeft het gewest Zeeland van de N.C.V.B. in „De Prins van Oranje" te Goes afscheid genomen van zijn presidente, me vrouw J. de Jong-Bikker. De schei dende presidente „probeert" hier de fraaie stoel, die haar door het ge west werd aangeboden. Van links naar rechts zittendde dames De Jong, G. Laban-Wolfensbergen, J. Donner, L. C. van Noppen-Littooy, C. Lankamp-Faber en J. Boogaards- Loen. Staand van links naar rechts de dames J. Ligthart Schenk-van Zijtveld, N. Homburg-Hoekveld (de nieuwe presidenteen R. van Ben- nekom-van Vliet, allen bestuurs- en oud-bestuursleden van het gewest Zeeland van de N.C.V.B. (Foto P.Z.C.) Tien jaar voor poging tot moord op stiefdochter Wegens poging tot moord op zijn 24-jarige stiefdochter, heeft de recht bank te Amsterdam gisteren de 58- jarige los werkman A. F. F. V. uit. Amsterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien jaar met af trek van voorarrest. De officier van justitie had twaalf jaar geëist. De man was vijf jaar geleden we gens zijn intieme verhouding met dit meisje, zijn stiefdochter Augusta H., tot vier jaar veroordeeld. Vorig jaar kwam hij weer op vrije voeten, maar voortdurend trachtte hij opnieuw met haar in contact te komen. Het meisje was inmiddels met een vriendin naar hef buitenland gegaan, omdat zij har stiefvader wilae ontwijken. Nauwe lijks was het meisje in haar woning te Amsterdam teruggekeerd of V. kwam bij haar op bezoek. Eerst had hij een gesprek met haar in de kamer waarbij ook haar vrien- Idin en haar moeder aanwezig waren. Daarna had hij haar mee naar de keuken genomen omdat hij met haar onder vier ogen wilde spreken. Voor de rechtbank verklaarde V. dat hij zelfmoord had willen plegen, maar dat het meisje de revolver naar be neden had gerukt toen hij deze op zijn hoofd richtte. Tijdens de worsteling die daarop volgde zou het schot zijn afgegaan. Daarna bracht hij haar met een mes nog zeventien steken toe en sloeg hij haar met een gietijzeren juspan zo danig op het hoofd, dat zij een breuk in het voorhoofdsbeen kreeg. Het meisje was echter na drie weken weer hersteld. De rechtbank achtte poging tot moord bewezen en veroordeelde V. tot bovengenoemde straf. Brutale juwelendiefstal in Amsterdams binnenstad Maandag heeft een jongeman op bijzonder brutale wijze een diefstal gepleegd in een juwelierszaak in de Kalverstraat. Hij wierp een steen door de etalageruit en griste aller lei sieraden weg. Na zijn daad ver dween hij snel in een der stegen. De alarminstallatie begon te loeien toen de ruit verbrijzeld werd. Een wandelaar, opgeschrikt door het glasgerinkel, zag de dader nog net even voor hij in de steeg ver dween. De politie beschikt daardoor over een signalement. Op straat wer den sieraden voor een waarde van naar schatting 13.000 gulden gevon den, die de dief in zijn haast verlo ren had. Hoeveel er gestolen is kon de juwelier, die eerst zijn inventaris moet opmaken, nog niet opgeven. Landbouwer liet Kerk zijn boerenplaats na (Van een correspondent) Aan de hervormde gemeente te Ho- gebeintum, een klein dorp in het noorden van Friesland, waar dr. R. Boeke predikant is, heeft de landbou wer J. J. va» der Mey, overleden op 17 maart jl-, testamentair zijn boe renplaats vermaakt met een aanzien lijke oppervlakte aan landerijen. De overledene werd 86 jaar oud en was jarenlang lid van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Fer- werd, Hogebeintum Marne. Hij woon de op een historische plek, Foswerd, waar eens een klooster stond. In '47 schonk hij al eens 17.000 aan de kerk te Hogebeintum voor de bouw van haar gemeentelokaal met kos terswoning. Later gaf hij er een be langrijke stoot toe, dat een plan kon worden gemaakt voor herstel van het befaamde, karakteristieke kerkge bouw, dat hier op de beroemde hoog ste terp van Friesland staat. Nu is door genoemd legaat de reeks van zijn schenkingen bijzonder royaal bekroond. VOORLICHTING VOOR KAMPEERDERS Veertigduizend bezoekers worden verwacht' De zesde „Goed Kamp"-tentoon- stelling van de A.N.YV.B., die van 11 tot en met 14 april op het Haagse Houtrust wordt gehouden, zal weer vele nieuwigheden op het gebied van tent- en vvagenkamperen bevatten. De nieuwste modellen tenten, klei ne tweepersoons als familie-tenten en „tentvilla's", zowel als rijdende tenten en luxe woonwagens (caravans) zul len in grote getale in de hallen en op het buitenterrein te bewonderen zijn. Men verwacht, zoals verleden jaar, minstens veertigduizend bezoe kers. In het woord kampeerders liggen diverse eategoriën besloten, namelijk Vierde verkeerstechnische De minister van verkeer en water staat, mr. J. Algera, heeft gisteren in Utrecht de vierde nationale ver keerstechnische leergang officieel; geopend. De voorzitter van de A. N. W. B., de heer P. Zimmerman, die de minister inleidde, pleitte in zijn welkomstwoord voor het verplicht stellen van waarschuwingstekens op het rechterspatbord van trekkers met-aanhangwagen. Dit kan, vol gens hem, per jaar enige tientallen doden en ernstig gewonden onder de wielrijders sparen. Ook koestert de A.N.W.B., aldus de heer Zimmer man, nog wensen als reflectorpeda len en toepassing van reflecterend materiaal op vrachtauto's. Minister Algera sprak in zijn ope ningsrede de hoop uit, dat de thans afgekondigde voorschriften betref fende de gele plaat voor de brom fietsen en de gevaarlijke scherpe uitsteeksels op motorvoertuigen de beoogde resultaten zullen opleveren. Sprekende over het zgn. „black- spots"-fonds, een fonds voor de ver betering van punten, waar zich ab normaal veel ongevallen voordoen, doordat er aan de verkeerssituatie in technische zin,iets ontbreekt, zei minister Algera, dat op rijkswegen hieraan reeds alle aandacht wordt besteed. Uit de begrotingspost „on derhoud en verbetering van rijks wegen" worden regelmatig bedragen voor dergelijke voorzieningen opge nomen. Zo de A.N.W.B. een post op de begroting wenst ten laste waarvan uitkeringen zouden kunnen worden gedaan aan alle wegbeheerders den lande, die dergelijke zwarte plekken wensen te verbeteren, dan zou, aldus de minister*, het Neder landse systeem van wegenfinancie ring ernstig worden doorkruist. Van veel belang acht de bewinds man dat deze zwarte plekken wor den onderkend en dat inzicht wordt verkregen in de oorzaak van het ab normaal grote aantal ongelukken op een bepaald punt. (Van een speciale correspondent) Het kale, door stormen geteisterde eilandje Sein, voor de Bretonse kust, dat slechts 1180 inwoners telt, wordt nu voor het eerst in zyn geschiedenis ook door de be lastingen geteisterd. De enkele vissers, die op dit eiland in de branding van de Atlantische Oce aan wonen, en die hun brood ver dienen met visvangst voor de kust van New Foundland, waren sinds onheuglijke tijden vrijgesteld van belastingen en alle andere heffin gen. De tegenslag bègon, toen een we duwe op Sein de zee slaat hier wreed toe onder de bevolking en de vrouwen van Sein zijn by na altyd in de rouw zonder offi ciële toestemming een kroegje opende en daarvoor het vergun- ningsgeld, inkomstenbelasting en bovendien nog een boete voor det niet-aanmelden moet betalen. De waardin en de gemeentelijke auto riteiten van Sein legden al vech tend voor hun rechten de hele lan ge weg langs alle betrokken in- staties af en verloren hun zaak tenslotte. Zij steunden hun aan spraken op een meer dan driehon derd jaar oud decreet van Lode- wijk XIV waarin werd bepaald, dat de eilandbewoners te „eeuwigen dage" vrijgesteld zouden zyn van alle heffingen en belastingen, zulks als beloning voor de hulp, die zij geregeld verleenden aan schipbreukelingen en tevens als afkoopsom voor dc door hen be oefende strandvonderij - lees: het plunderen van wrakken. In 1945 zou dit privilege nog eens be vestigd worden als dank voor de hulp, die de bewoners van Sein tijdens de invasie verleend hadden aan geallieerde vliegers en com mandotroepen. Het Franse parle ment vergat steeds weer deze zaak in stemming te brengen. En Sein is daarvan nu de dupe. Tenzij... men de bevolking van Sein nog seeds te arm vindt om er belas ting van te heffen. Want wie een officiële folder van Bretagne uitgegeven door de Franse V.V.V. in handen neemt, zal daarin kunnen lezen, dat de bevolking van Sein is vrijgesteld van belas ting omdat zij te arm is. Over de „bewezen diensten" wordt niet ge sproken... de sportkampeerders, de jeugdkam- peerders in organisatieverband en de toeristische kampeerders. Voor alle eategoriën poogt „Goed Kamp" een antwoord te geven op allerlei vragen, die met deze manieren van vrije-tijds- besteding en vakantiehouden in ver band staan. Voor trekkers zal een ultra-lichtge wicht kunstvezeltentje te zien zijn. Voorts vindt men op de expositie een model van de zogenaamde „parasol tent", bestemd voor vergaderingen, tentoonstellingen, enz. Deze tent op één zuil kan in doorsneden van 20 tot 100 meter worden gemaakt. De laat ste afmeting is geschikt voor 20.000 mensen. Tijdens een persconferentie over deze tentoonstelling verklaarde ir. R. van de Waal, hoofd van het bureau recreatie en natuurbescherming van de rijksdienst voor het nationale plan o.m. dat naast de toeristische kamp en caravanterreinen in de vrije natuur ook bij de toeristische belangrijke plaatsen dergelijke accomodatie be hoort met goede verbindingen naar die steden zelf. Belangrijk is ook het „eudcatief kamperen" op afzonder lijke terreinen bij de woonplaatsen voor jeugdorganisaties. Dit bijv. in de buurt van sportterreinen. De heer G. Staalman Azn., advi seur van het ministerie van economi sche zaken, besprak de ontwikkeling van het kamperen als nieuwe logies- vorm. Hij constateerde een steeds sterker overlapping met de traditio nele vakantie-logiesbedrijven, Vele hotels belangen lopen pensions, evenwijdig. Het heeft zijns inziens alle be lang de op gang zijnde ontwikke ling zoveel mogelijk te bevorderen met opruiming, van 'alle belemme ringen teneinde de toenemende stroom vakantiegangers zo goed mogelijk van dienst te zijn, ook in internationaal opzicht. Townsend telefoneerde met prinses Margaret Volgens het Britse blad „Daily Ex press" heeft kolonel-vlieger Towns end, die na het weekeind naar zijn standplaats, Brussel, is teruggekeerd, tijdens het weekeind een telefonisch onderhoud gehad met prinses Marga ret. De prinses heeft de kolonel woensdag ontmoet, hetgeen aanlei ding is geweest tot veel speculaties in Britse bladen. Het Britse blad „Daily Mail", waar voor Townsend regelmatig bijdragen schrijft, deelt mee, dat de kolonel in antwoord op een vraag heeft meege deeld alle reden te hebben aan te ne men, dat zijn gesprek met prinses Margaret op woensdag geen ontstem ming heeft gewekt aan het hof. F zei verder te hopen, dat hij, wanneer hij aan het einde van dé volgende maand weer naar Groot-Brittannië zal gaan, de prinses te zullen ontmoe ten. Van bevoegde zijde is vernomen, aldus de „Daily Mail", dat er vele voorbereidingen zijn getroffen voor het onderhoud van de prinses en de kolonel. Het idee van een geheime ontmoeting werd overwogen, maar als onraadzaam van de hand gewe ien. In de Britse pers wordt voorts mel ding gemaakt van een tweede ge sprek tussen koningin Elizabeth en prinses Margaret, namelijk maandag ochtend tijdens een wandelrit in het park van Windsor. Hammarskjöld spreekt over incidenten tussen Israël en Syrië Het Israëlische kabinet is dinsdag j spoedzitting byeengekoihen om de toestand aan dc grens met Syrië te bespreken. Na twee dagen van betrekkelijk ern stige gevechten, waarbij een Israëliër het leven liet en drie werden gewond, zijn de werkzaamheden in de streek van het Huleh-meer gisteren voortge zet, zo is voorts in Jeruzalem verno men. De secretaris-generaal der Ver. Na ties, Dag Hammarskjöld, is voorne mens zich naar Genève te begeven, om daar donderdag en vrijdagbesprekin- gen te voeren met de Egyptenaar Mahmoud Fawzi, minister van buiten landse zaken van de Verenigde Ara bische Republiek. Geloofd wordt dat deze besprekin gen de gevechten zullen betrefren, die in de afgelopen dagen geleverd zyn tussen Israëlische en Syrische mili tairen ten oosten van het Huleh-meer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13