PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GR0MYK0 „B0MPR0EVEN AFGELAST" Westerse diplomaten: moment slim gekozen sl dan miljoen in Frankrijk Él*""® NOTA over de ontwikkeling van Zeeuwse huishoudscholen HELIKOPTER BRACHT VOEDSEL NAAR VASTGEVAREN VISSERS Vandaag... 201e jaargang - no. 77 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; £r. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad"' 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Aan vooravond van Amerikaanse experimenten Rusland heeft eenzijdig besloten verdere kernproeven af te gelasten, zo heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, maandagmiddag in een rede voor de Opperste Sowjet in Moskou bekendgemaakt. De Sowjet-minister van buitenlandse zaken verklaarde echter ook dat de Sowjet-Unie „nadere maatregelen voor haar beveili ging" zal moeten nemen, indien haar voorbeeld, om de proefne mingen met kernwapens te staken, niét door andere mogend heden zou worden nagevolgd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een offi cieel commentaar op het Russische besluit om de kernproeven te staken onder meer gezegd, dat niet voorzien is in een stelsel van controle. De Russische verklaring, aldus het State Departement, komt vlak na een intensieve reeks geheime Russische proefnemingen. De officiële Rus sische propaganda tracht voortdurend het buitenland het beeld van een vredelievende Russische regering voor te houden. Maar diezelfde regering tart openlijk de Verenigde Naties zowel wat betreft de kern als de proce dure van een ontwapening. De Verenigde Staten zijn van plan met hun eigen reeks proeven, die in april op Enïwetok in de Stille Oceaan zouden beginnen, door te gaan. President Eisenhower zei vorige week, dat een internationale groep geleerden onder auspiciën van de Ver. Naties uitgenodigd zal worden tot bijwoning van een grote kern- ontploffing in de Stille Oceaan die deze zomer tot stand gebracht wordt. De Verenigde Staten zouden dan la ten zien welke vooruitgang hun ge leerden hebben gemaakt in het be perken van de radio-activiteit bij kernexplosies. Men denkt, dat de verklaring die het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken anderhalf uur na de verklaring van Gromyko heeft uit gegeven reeds geruime tijd tevoren is opgesteld. Westelijke diplomaten in Moskou achten het tijdstip van de afkondi ging van het Russische besluit uit stekend gekozen, daar de Ver. Staten dit voorjaar een reeks proeven in het Brand op Noors passagiersschip Bemanning en passagiers zijn van boord gegaan Op het bijna 10.000 ton metende Noorse passagiersschip „Skaubryn", dat zich in de Indische Oceaan be vindt, is brand uitgebroken. Het schip wordt als verloren beschouwd. De elfhonderd passagiers en de be manning zijn overgenomen door het Britse schip „City of Sydney". De „Skaubryn" was van Bremer Haven op weg naar Australië. Mr. Agter wordt eerste burger van Assen Tot burgemeester der gemeente As sen is met ingang van 16 april a.s. benoemd mr. P. P. Agter te Gronin gen, thans directeur van de gevan genis en het daaraan verbonden nood-asiel van ter beschikking der re gering gestelde personen aldaar. Mr. Agter is lid van de Partij van de Arbeid. Maandag is Hr. Ms. fregat Johan Maurits van Nassau na ongeveer drie maanden dienst in de wateren rond om Nederlands Nieuxv-Guincaterug gekeerd in de haven van Den Helder. Links: het schip was nauwelijks af gemeerd toen vrouwenverloofden en verliefden het bestormden om de te ruggekeerde marinemannen te be groeten. Rechts: een beeld van het meren. gebied van de Stille Oceaan willen nemen. Indien zij dit plun uitvoeren zal de Sowjet-Unie met haar eigen proeven verder kunnen gaan en pre sident Eisenhower hiervan de scnuld kunnen geven. Gromyko zei in zijn toespraak dat het „betrekkelijk gemakkelijk" was om tot een stopzetting der proefne mingen met kernwapens te komen, omdat deze thans door slechts drie landen, namelijk de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie en Groot-Brit- tannië, worden vervaardigd. De Sowjet-minister zei ook zich voor ogen te stellen, dat het beëin digen der proefnemingen met kern wapens niét betekent dat het gevaar voor oorlog daarmede geweken zou zijn. Gromyko werd, na het afleggen van zijn verklaring, stormachtig door de leden van de Opperste Sow jet toegejuicht. Een resolutie over dit onderwerp werd door de Opper ste Sowjet met algemene stemmen goedgekeurd. De Opperste Sowjet heeft ook een beroep op alle staten gedaan, die tegen Hitler-Duitsland hebben ge streden of van Duitse agressie te lijden hebben gehad, om alles in het werk te stellen om een herbewape ning van West-Duitsland, en het uitrusten van de Westduitse strijd krachten met kernwapens, te voor komen. De voornaamste woordvoerder van de Westduitse socialistische partij heeft het Russische besluit om de kernproeven te staken misschien „zeer nuttig" bij eventuele nieuwe onderhandelingen over ontwapening genoemd. Volgens deze woordvoerder moet de Russische maatregel niet als een loutere propagandazet beschouwd worden. „Misschien moeten wij hem zien als een kans om staking van alle kernproeven en het daaraan verbon den gevaar van radio-activiteit voor de mensheid te bereiken". De eerste secretaris van het Japan se kabinet heeft gezegd, dat 'de Ja panse regering het Russische besluit „zeer waardeert". Treirien en bussen staan slil Het Franse maatschappelijke leven zal vandaag voor een groot deel ver lamd zijn door de waarschuwingssta king van bijna al het Franse over heidspersoneel uit protest tegen de wanverhouding tussen de lonen en de gestegen kosten van het levensonder houd. Van vier uur in de nacht van maandag op dinsdag af zouden de treinen, de ondergrondse en de bus sen in Parijs 24 uur lang niet meer rijden. Het treinverkeer in het hele land en naar en van het buitenland ligt vandaag stil. Ook het luchtver keer behalve dat naar en van Al- gerië zal staken. Vuilnismannen en ambtenaren zul len evenmin werken. Post zal waar schijnlijk niet worden besteld. Vermoedelijk zal de bagage van reizigers aan de grens niet onder zocht worden, omdat de douane ook het werk zal neerleggen. Men schat dat bij de staking meer dan een miljoen manuen en vrouwen betrokken zullen zijn, ongeacht dege nen die er indirect de invloed van zullen ondergaan. Het communistische vakverbond deed gisteren pogingen ook de arbei ders in bepaalde sectoren van het particuliere bedrijfsleven over te ha an. De drie voornaamste vakverbon den de communistische, de socia listische en de rooms-katholieke maken over het algemeen één front tegenover de grote werkgevers, waar onder natuurlijk in de eerste plaats de Franse staat. Zoals bekend heeft de overheid sinds augustus, toen de frank met 20 pet devalueerde, drastisch be snoeid op de staatsuitgaven. Deze anti-inflatiepoiitiek heeft een gun stiger handelsbalans tengevolge ge had. Maar de kleinhandelprijzen zijn niet omlaag gegaan. In 16 maanden zijn de voedselprij zen gestegen met circa 17 pet en de prijzen voor dienstverlening met 14 percent. De regering heeft geen stappen ge daan om de staking te voorkomen. Zij rekent op het uitkomen van de II Het vorstelijk jacht „Mon- sour" van koning Saoed van Saoedi-Arabië is in de Ita- liaanse havenplaats Genua aan H de ketting gelegd. De architect H Armando Brasini heeft name- II lijk een enorm sprookjespaleis voor de heerser ontworpen, dat nooit verder is gekomen dan een plastic maquette. Hier- ?f voor eist de architect S mil- ji joen gulden, die tot op heden H nog niet zijn betaald. Boven: het koninklijke jacht aan de kade in Genua. Links ff onder: de plastic maquette van het sprookjespaleis. Rechts on- Êf der: de Romeinse architect Ar- mando Brasini. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll Boelganin weer bankpresident Maarschalk Boelganin, die dezer da gen als premier door partijsecretaris Kroesjtsjew werd vervangen, is be noemd tot président van de staats bank van de Sowjet-Unie. De maarschalk heeft deze post al van 1938 tot 1941 bekleed. Toen was hij tevens vice-voorzïtter van de raad van volkscommissarissen het kabinet. In het nieuwe kabinet onder Kroesjtsjew zijn Mikojan en Kozlow eerste vice-premier. Andrei Gromyko behoudt de portefeuille van buiten landse zaken. De benoemingen, die verder geen belangrijke wijzigingen bevatten, werden met algemene stemmen door de Opperste Sowjet goedgekeurd. Maarschalk Boelganin volgt als president van de Gosbank V. F. Po- pow op. Hij was aanwezig toen Kroesjtsjew de samenstelling van zijn kabinet bekendmaakte. voorspellingen van deskundigen, die van mening zijn dat de prijzen de ko mende maand zullen dalen Door de 24 uurs-staking van de Franse spoorwegen, zullen de dag- treinen uit Nederland naar en van Parijs vandaag niet rijden. De Neder landse Spoorwegen deelden mee dat de nachttreinen worden gehandhaafd. Er bestaat onzekerheid of de nacht trein die vanavond uit Parijs ver trekt, woensdag 2 april in Nederland zal aankomen. Q 11 L.._ 1 NU VOORRAAD VOOR EEN WEEK Ook redders raakten vast op wad Aangezien de vissersboot „Harlin- gen 35" enige dagen over tijd was, is zondag omstreeks zes uur een Lock heed Neptune van de Marinelucht- vaartdïenst vanaf het marinevlieg kamp Valkenburg opgestegen om naar het vaartuig te zoeken. Ander half uur later werd de „Harlin- gen 35" gevonden, ten zuidoosten van het eiland Vlieland, aldaar bij zeer laag water vastgelopen op de zoge naamde Waardgronden. De redding boot „Rosilee" begaf zich vanuit Vlieland naar de gestrande vissers boot, maar liep ook op de Waard gronden vast. Aangezien beide schepen gebrek krijgen aan voedsel en water, is maandagmiddag omstreeks vier uur IN 1968: 2800 LEERLINGEN een marine-helikopter van de basis Leeuwarden opgestegen om de vaar tuigen van de lucht uit te ravitaille ren. De helikopter werd gedirigeerd door een Lockheed Neptune, daar voor opgestegen van het marine vliegkamp Valkenburg. Nog meer De helikopter kon op een droog gevallen zandplaat landen. De bemanning van de reddingboot is reeds aan boord van de Harlmgen 53 geweest om te onderzoeken of on middellijke hulp noodzakelijk is. De situatie aan boord van de gestrande vissersboot is echter goed. Men wacht op noord-noordwesten wind om op eigen kracht los te komen. Door de ravitaillering heeft men voor een week voldoende voedsel en drinkwater. Men wil trachten de reddingboot bij hoog water vlot te krijgen. Lukt dat niet, dan zou de bemanning van de „Rosilee" aan boord van de Harlingen 53 gaan. Zowel de Lockheed-Neptune, welke de helikopter naar de Waardgrond dirigeerde, als het laatstgenoemde vliegtuig zelf; zijn in de vooravond op hun respectieve bases geland. Samenwerking tussen O.K. en W. en E.T.I. voor Zeeland Bij het dagnijverheidsoiulerwijs voor meisjes ir. Zeeland zijn thans on geveer 2400 meisjes betrokken. In 1961 zullen dit er 3000 zijn en in 1968 2800. Deze cijfers zijn berekend in een nota over dit onderwijstype voor het gehele land, die thans door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is uitgebracht aan de Tweede Kamer. Evenals dit is gebeurd ten aanzien van de ontwikkeling van het lager technisch onderwijs voor jongens (zie P.Z.C. van 5 dec. 1957) is deze nota mede samengesteld aan de hand van een onderzoek, dat deze minis ter aan de elf E.T.I.'s heeft opgedragen. De cijfers voor Zeeland zijn door het Zeeuwse Economisch Technologisch Instituut berekend. Daarnaast heeft de minister ter controle een eigen berekening gemaakt, waarvan de uitkomsten weinig met die van de E.T.I.'s verschillen. De reden van dit onderzoek is ge legen in de planning van het onder wijs. Op grond van het verkregen materiaal kan nu worden nagegaan of de ter departemente aanwezige plannen tot bouw, verbouw en uit breiding van het aantal scholen vol doende zijn afgestemd op liet op- I vangen van grotere aantallen leerlin- gen die op grond van de gestegen ge boortecijfers en de toenemende be langstelling voor dit type onderwijs moeien worden verwacht. Voorts ver schaft het onderzoek een inzicht in de benodigde aantallen leerkrach ten, alsmede dc bevordering van een juiste spreiding der scholen over de diverse streken in ons land. Er is gebleken, dat o.a. in Zeeland omstreeks 1931 de belangstelling voor dit onderwijs aan huishoud- en landbouwhuishoudscholen zeer gering was, nl. 1,7% van de meisjes in de leeftijdsklasse 13 t.m. 17 jaar. Nrd.- Holland stond toen nr. 1 met 7,9%, Zeeland nam de 10e, Friesland de 11e plaats in. Het Nederlandse ge middelde was 5,2%. Sedertdien is de regionale spreiding van deze scholen sterk verbeterd, zodat over het ge hele land een sterke nivellering plaatsvond. Zo verelfvoudigde dit deelnemingspercentage tot aan 1957, zodat het thans 19,3 bedraagt. Daarmee staat Zeeland nu op de 6e plaats en tevens is het het landelijk gemiddelde (18,6) gepas seerd. Het rapport gaat er van uit, dat omstreeks 1961 dit percentage voor het gehele land en zijn on derdelen zal toenemen tot 21,3. In dat geval zal 42% van de meisjes leerlingen, die het gewoon lager onderwijs en het voortgezet lager onderwijs verlaten, dit type onder wijs volgen. Voor de dag-u.l.o. zal dit 44% en voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs 14% zijn. Het totaal komt dan op 100%, zodat allen dan voortgezet dagonderwijs zullen genieten. In 1931 was dit nog slechts 60%. Het effect van de leerplichtverlenging met één jaar zal de absolute aan tallen voor het lager dagnijver- heidsonderwijs nog met 10% ver hogen, maar in de uiteindelijke berekening is dit niet tot uiting gebracht. Van de genoemde drie typen voort gezet dagonderwijs staat Zeeland wat betreft het lager dagnijverheids- onderwijs (dus zonder het uitgebreid lager en middelbaar dagnijverheids- Vervolg op pag. 2) Pierre Frieden premier van Luxemburg Groothertogin Charlotte heeft Pier re Frieden (Christelijk-Sociale Par tij) officieel benoemd tot eerste mi nister van Luxemburg. Hij volgt in deze hoedanigheid Jo seph Bech op, die minister van bui tenlandse zaken en van wijnbouw blijft. Bech is reeds bijna 32 jaar mi nister van buitenlandse zaken. De 65-jarige Frieden is vanaf 1948 minister van onderwijs en binnen landse zaken geweest. Hij behoudt deze functie naast het premierschap. If •••is het vijftig jaar geleden 1 s dat het telefoonkantoor te H Sluis werd geopend; ...bestaat de Royal Air Force H 40 jaar. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillliiiliililllllilu Nieuw beraad over loonvoorstellen bij Spoorwegen De Stichting van de Arbeid zal zich in haar vergadering van woens dag a.s. opnieuw beraden over de loonvoorstellen, zoals die zijn neer gelegd in het ontwerp van het nieu we reglement dienstvoorwaarden van het personeel der Nederlandse Spoor wegen. Dit is maandagavond medege deeld tijdens een protestvergadering van de afdeling Utrecht van de Bond van Nederlands Vervoerspersoneel. De secretaris van het hoofdbestuur van deze bond. de heer W. Kieboom, heeft er tijdens deze vergadering op gewezen, dat het spoorwegpersoneel het moe is steeds meer schouder klopjes te ontvangen voor zijn goede daden en praktisch niets merkt. KOUD EN SCHRAAL Droog, zonnig, maar koud en schraal weer, met in het zuiden nog enkele wolkenvelden. Matige tot krachtige wind tussen noord-oost en oost. april Zon ZON EN MAAN op 6.15 onder 19.14 Maan op 17.22 onder 5.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1