„Groene Iongen" van Eeuwige Stad dreigen te verschrompelen Door ontwikkeling rakettechniek luchtvaartwetgeving op de helling SOU Nepal lokt toeristen met de leuze bezoekt de sneeuwman MAANDAG 31 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 1 ADEL VERZILVERT PARKEN Grootgrondbezitters zetten de gemeenteraad onder druk De stedebouwkundige toekomst van de Eewige Stad is in de laatste tijd een politieke zaak geworden, waar iedereen zich boos over maakt. Sedert enkele weken moet de Italiaanse rege ring een storm van aanklachten over zich heen laten gaan, waarin gezegd wordt, dat zij de historische schoonheden van Rome verkwanselt aan zowel financiële als partij-politieke be langen, die „van de stad en de parken met hun fonteinen een barbaarse cement- en asfaltwoestijn willen maken", zoals het Romeinse tijdschrift „Espresso" het uitdrukt. En de gemeente raad zou transacties in de hand hebben gewerkt, die enkele speculanten winsten hebben opgeleverd, welke men in getallen van negen cijfers moet uitdrukken (en dan geen lires maar guldens Deze nieuwe golf van bouw- en grondspeculaties berust op een ver schijnsel, dat juist het omgekeerde is van wat wij kennen. In de latijnse landen en speciaal in Italië gaan welstand en een grotere af stand tussen woonplaats en stads centrum niet hand in hand. Het is er juist omgekeerd. Armen wonen ver buiten de stad, de rijken in het centrum. Dezen hebben hun zomer huizen weliswaar aan de kust in het nabije Ostia of in de bergen boven Rome, maar gedurende de week wo nen zij in luxueuze appartementen, zo dicht mogelijk bij het centrum van de stad. Dit verschijnsel heeft de grond -en huurprijzen in de grote steden en vooral in Rome zozeer op gedreven. dat de middenstand en de arbeidersklassen er niet meer tegen op kunnen. Met de toenemende welvaart wordt echter de groep van mensen, die zich 'n dure woning in het centrum kan veroorloven steeds groter en de eisen worden steeds hoger. Daar echter grote delen van de Romeinse binnenstad als monu ment onder bescherming staan of aan de staat toebehoren, is er wei nig keuze als het gaat om nieuwe bouwgrond. Cicero al Grondspeculatie was reeds in de oud heid een geliefkoosde bezigheid van begaafde Romeinen. Cicero bijvoor beeld verdiende er een groot deel van zijn onmetelijk vermogen mee. De bevolkingsdichtheid was in de eerste en tweede eeuw na Christus zo groot, dat in die dagen meer mensen op een kleiner stuk grond woonden twee miljoen binnen de wallen van Aurelius dan thans het geval is. In de jongste tijd heeft de Eeuwige Stad twee „bouwgolven" beleefd: de eerste na 1870, toen grote stukken Deze nu pas vrijgegeven foto toont de start op 2:1 februari j.l. van de anderhalf ton zware Russische een- traps raket, welke een recordhoogte van 1(12 km bereikte en op de aarde terugkeerde op een tevoren vastge stelde plaats, braakliggend land, ruïnengebied en middeleeuwse sloppen ontsloten wer den en de tweede na de Tweede We reldoorlog. Tussen de beide oorlogen heeft het fascistische regime in ieder geval de verdienste gehad, vol piëteit gewaakt te hebben over zowel de stille getuigen van een ver verleden als die andere bezienswaardigheden van Rome: de enorme parken. Deze parken, gewoonlijk behorend bij een der oude paleizen van de Ro meinse adel en evenals de gebouwen „villa" genaamd, waren in de 18e en 19e eeuw de trots van de Eeuwige Stad. Toen echter de industrialisatie inzette, begonnen de eigenaren patriciërs met oude namen steed3 meer te denken aan het te gelde ma ken van hun bezittingen. Zij hadden immers contanten nodig om in de nieuwe industrieën te steken. Een der eerste offers was de Villa Ludovisi, waar nu de prachtige bou levard Via Vittorio Veneo loopt. Daarna kwam de fascistische wet, die de adel het recht ontzegde zelf over deze „groene longen van Rome" te beschikken. Deze wet, die door de grondbezitters sterk werd aange vochten, bestaat thans nog, maar het gemeentebestuur vertoont in de laat ste jaren een opmerkelijke neiging, aan de wensen der rijken om hun grond te gelde te maken, toe te ge ven met behulp van ontheffingen van de wet. Deze „grootmoedigheid" heeft ech ter geleid tot protesten waarbij als argument werd aangevoerd, dat de zaken niet geheel behoorlijk verliepen Het begon met de Villa Leopardi, die voor negen miljoen verkaveld werd. Daarop volgden het park van de Britse ambassade, delen van de Villa Doria Pamfili en toen in de laat ste weken van december kwam de klap op dë" vuurpijl: Prins Mario Chigi, een zeer bekende uitgaans- figuur en nietsnut, die reeds een groot deel van zijn vaderlijk erfdeel heeft gespendeerd aan mooie meisjes en dure race-auto's, kreeg toestemming, het park van zijn paleis voor een kleine dertien miljoen gulden te mo gen volbouwen met dure flats. En daar blijft het niet bij, want Prins Torlina en leden van de vroegere koninklijke familie hebben ook al soortgelijke verzoeken ingediend. Prins Borghese Een storm van verontwaardi ging stak op in de Romeinse ge meenteraad en in het parlement. Zestienjarigen huwen na verloving van vier jaar Charlie West en Jean Lilley heb ben vrijdag kond gedaan van hun aanstaande huwelijk na een verlo vingstijd van vier jaar. Beiden zijn zestien. Charlie ontmoette het meis je zijner dromen toen ze als 12- jarige blagen nog op de schoolban ken zaten. Hij nam ijlings een baan tje als „ballenjongen voor het week einde" op een golfbaan aan, om Jean op zondagavond mee naar de bio scoop te kunnen nemen en haar met bescheiden cadeautjes te kunnen ver rassen. Verschillende wethouders, leden van de regeringspartij, werd de be schuldiging van corruptie voor de voeten geworpen. Getallen werden genoemd. De linkse partijen maak ten zich van de zaak meester, nu eens om de Christendemocraten van corruptie te kunnen beschul digen, dan weer om het algemeen belang en de kunst te verdedigen. Want met deze plannen zou het ge zonde groen, zo belangrijk voor de hygiëne van de stad, teruggebracht worden tot een percentage dat la ger ligt dan van vrijwel alle an- dere grote steden van Europa. En de opposanten hebben daarbij de bevolking op hun hand die de re creatieoorden niet wil verliezen en bovendien bang 'is voor een nog verder stijgen van de huurprijzen. De burgerlijke partyen vonden, dat de aanval de beste verdediging is en verweten de communistische party en de linkse socialisten, dat zy het vrije eigendomsrecht van de enkeling wilden vernietigen. En verder, zo zeiden zij, die beschermingswet was een fascistisch monstrum, dat ongel dig verklaard moest worden. De" oppositie, die thans op de steun van het overgrote deel van de pers en van talryke internationale kunst kenners kan rekenen, houdt intussen het voorbeeld voor van een der hun nen. Vorst Paul Borghese, die rond de eeuwwisseling zyn enorme tuin aan de stad schonk teneinde er een der schitterendste parken ter wereld van te maken. HOE HOOG IS DE LUCHTRUIMTE? „Vijfde vrijheid" in de lucht is nog steeds een illusie (Van een luchtvaartmedewerker) Het ligt voor de hand, dat de voorstanders van de verkeersluchtvaart streven naar een „vrye lucht" als de zeevaarders naar de „vrye zee". De vry- heid in de lucht is echter tot nog toe altyd een fictie gebleven en het ziet er ook niet naar uit, dat daar ooit verandering in zal komen. Er kan ook geen sprake zyn van een algehele vrye lucht. In plaats daar van erkent men de „vyf vryheden in de lucht". De eerste vryheid is het recht over vreemd grondgebied te vliegen, zon der er echter te landen. De tweede vrijheid heeft tevens het recht op een technische landing, d.w.z, het vreem de vliegtuig heeft het recht te landen op een of meer plaatselijke luchtha vens, bijvoorbeeld om brandstof in te nemen of reparatiewerkzaamheden te verrichten. De derde en vierde vrijheid geven recht op het opnemen en afzetten van reizigers, terwijl de vijfde vrijheid en dat is de belangrijkste een lucht vaartmaatschappij het recht geeft naar eigen goeddunken te vliegen en te vervoeren naar elke willekeurige haven, als er maar wat te vervoeren valt. De vijfde vrijheid Is nog steeds een utopie. Dc verkeersluchtvaart moet het van de eerste vier vrijheden heb ben. En deze vier vrijheden kunnen zij zich slechts permitteren als deze in een bi-lateraal luchtvaartverdrag zijn vastgelegd. De twee eerste van deze vier zijn gemakkelijk te verkrijgen, in zoverre de wederzijdse landen zich niet op voet van oorlog of in een „kou de oorlog" bevinden. Over de derde en vierde moet gemarchandeerd worden omdat hierbij het vervoer in het ge ding is, d.w.z. het belang van de we derzijdse concurrerende maatschappij en. Strikt genomen is de lucht waar in de verkeersluchtvaart zich af speelt, territoriale lucht. Deze behoort bij het land. Iedereen die zich daar wederrechtelijk in be vindt kan weggejaagd worden, desnoods met afweergeschut of een straaljager, zoals men ook vreem de schepen wegjaagt uit eigen ter ritoriale wateren met behulp van een kannoneerboot. Deze toestand misschien niet ide aal, maar wel praktisch zou zich misschien ten eeuwigen dage hebben kunnen handhaven, als er niet een aan tal kunstmanen waren afgescho ten, die op enkele honderden kilome ters boven de aarde wentelden en daarbij boven vrijwel ieders grondge bied kwamen. Mag men dit nu wel of hadden de lan cerende mogendheden daarvoor eerst een verdrag met alle staten ter wereld moeten afsluiten Het is duidelijk dat dit een academische vraag is. De satellieten draaien buiten de territo riale lucht en niemand ter wereld kan er iets tegen doen. Nu is 'n kunstmaan geen vaartuig en- geen luchtvaartmaatschappij zal er enige concurrentie van ondervinden. Maar 't is niet ondenkbaar dat er over tien twintig jaar grote raketschepen komen, waarmee het bijvoorbeeld mo gelijk zou worden in één uur tijds of nóg korter, van Europa naar Austra lië te vliegen, in zoverre dit nog vlie gen te noemen is. Komen de vijf wijheden in de lucht dan ook ter sprake? Dienen de Euro pese luchtvaartmaatschappijen die zo'n raketdienst met Australië willen beginnen dan ook nog rekening te houden met het al of niet bestaan van luchtovereenkomsten met de landen waar ze hoog overheen komen Het lijkt wel zeker van niet. In elk geval komt de gehele lucht vaartwetgeving op de helling. De snelle ontwikkeling van de raket techniek en de totaal veranderde omstandigheden, maken een heel andere regeling noodzakelijk. Arti kel 1 van de conventie van Chica go, waarin de luchtvaart ligt ver ankerd, zegt: „elke staat heeft de volledige en uitsluitende soeverei niteit over de luchtruimte boven zijn land". Maar hoe hoog is die luchtruimte en waar begint het heelal Het vaststel- Advertentie) Zo ja, dan wacht U een verrassing. Stuur de officiële aankondiging of advertentie waarin U Uw verloving bekend maakt aan de SOL A-F ABRI EK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennis making enkele couvert-artikelen als begin van Uw toekomstige SOLA- UITZET. GEGARANDEERD VOOR UW LEVEN len van de scheidingslijn tussen de lucht en het heelal dat is dus de be paling van de territoriale zone is het probleem waarvoor de luchtvaart- juristen zich in de naaste toekomst zien gesteld. In de territoriale lucht biyven de vyf vrijheden, daarboven zal sprake moeten zyn van ruimtewet geving! Prof. Paul Rivet, stichter en oud-di recteur van het „Museum van de mens" te Parijs is op 82-jarige leeftijd in deze stad overleden. Nepal, het fabelachtige land aan de voet van de Himalaya, heeft de goudmijn ontdekt die toerisme heet. In Amerokaanse reisbureaus lokken felkleurige affiches met de slagzin: „Kom naar Nepal en bezoek de Sneeuwman." En reeds menige film ster uit Hollywood of conservenkoning gaf aan deze uitnodiging gehoor, zodat men thans in de hoofdstad Kathmandu verras send vaak Amerikaanse klanken hoort. Overigens zijn niet al le bezoekers toeristen, want deze bufferstaat tussen Tibet en India is ook politiek de laatste jaren belangrijker geworden. De sage vertelt, dat de Hindoegod Wischnoe met zyn machtige zwaard een enorme kloof in de bergen sloeg, waarin ook een meer lag. Het water liep weg en er bleef een dal over: het dal van Nepal, dat zyn naam aan het land gaf. Zes miljoen mensen wonen In dit land, niet minder dan twintig ver schillende talen worden er gesproken ofschoon Nepali de voertaal is. Het merendeel van de bewoners is van Mongoolse afkomst. De meesten hebben echter ook een flinke scheut Indisch bloed. Hindoeïsme en Boedhisme zijn de voornaamste godsdiensten. Nepal is het land van herkomst van de Gnurka's, kleine taaie bergbewo ners. die als soldaten tot de dapper sten ter wereld worden gerekend en die om hun wapenfeiten oeroemd en berucht zijn geworden. Hoe dapper de ze soldaten zijn. moesten in het jaar 1814 de Britten ervaren, toen zij Nepal Kroesjtsjews benoeming Een beeld uit dc verenigde vergade ring van de twee huizen der nieuvv- gekozen opperste Sowjet in 't Krem lin te Moskou: terwijl partylelder Ni- kita Kroesjtsjew, gezeten tussen Mi- kojan en president Worosjilof, be scheiden het hoofd boog, gaven alle aanwezigen in de regeringsbank, on der wie ook de aftredende premiei Nikolai Boelganin (rechts achter) door handopsteken te kennen, Kroesjtsjew als nieuwe premier te kiezen. de oorlog verklaarden. Twee jaren van bittere strijd ein digden met een wapenstilstand en de onafhankelijkheid van Nepal was sindsdien geen twistpunt meer. Vele Ghurka's dienden in de daarop volgende 140 jaar in het Britse leger. Tussen de regeringen van Groot-Brit- tannië en Nepal bestaan sindsdien nauwe vriendschapsbanden en grote wederzijdse achting. Ondanks deze hartelijke verhouding bleef echter dit koninkrijk aan de zui delijke rand van het machtige Hima- iaya-gebergte vrijwel onberoerd door de gebeurtenissen in de overige we reld, voornamelijk omdat het voor het grootste deel verboden land was. Afgezien van enkele bebouwde en bewoonde streken aan de zuidgrens was in vroeger dagen alleen het dal van Kathmandu voor Europeanen toe gankelijk. En zelfs daar kon men slechts doordringen met een speciale vergunning van de regering van het Kathmandu, de hoofdstad, waar honderdduizend mensen wonen, ligt i een zeer vruchtbaar deel van Nepal. De eerste blik op deze „metropool" is zelfs voor de meest ervaren wereldrei ziger verbijsterend. Vele der huizen van 'n of twee verdiepingen zien er uit, of zij tweemaal op zijn minst door een bombardement zijn getroffen. Het leven in de hobbelige straten met hun vele diepe kuilen stelt zelfs alles wat India reeds aan „Oriënt" te bieden heeft, in de schaduw. Overal staan en liggen de heilige runderen en nu en dan sterft er een rochelend midden in de drukste straat van de stad, zonder dat de omstande.s ook maar een vinger uitsteken om het dier uit zijn*lijden te helpen. Het kri- ran schurftige honden. Ratten vindt men overal in Kathmandu, zelfs in de paleizen en in het enige voor Europeanen acceptabele hotel, het „Royal". De ratten houden geen halt voor de aanwezigheid van goedbetalen- de gasten, of het nu filmacteurs zijn of een Amerikaanse multimil jonair, die in Nepal naar de „Yeti", de „Verschrikkelijke Sneeuwman" zoekt. Overigens hebben de Kath- mandu's behalve dat als vanzelf sprekend accepteren van de rat ten nog wel andere eigenaardig heden: spuwen op straat vindt men doodgewoon en de zak doek kent men er niet Het autoverkeer is in Nepal be perkt tot enkele wegen. In de hoofd stad ryden naast oeroude taxi's en eveneens afgeleefde vrachtauto's, die meestal beschilderd zijn met bonte godenfiguren, een paar dozyn combi wagens en jeeps van de buitenlandse missies en verder de luxueuze auto mobielen van de koninklyke familie. Daar de wegen niet verder gaan dan een paar kilometer buiten de stad zyn die luxewagens hier vry zinloos. Het verkeer wordt „geregeld" door een paar armoedig geklede politie mannen. die echter meestal een siga retje zitten te roken in de kleine hou ten huisjes, die men heeft opgesteld op de belangrijkste kruispunten. Het „hoofdbureau van politie" is on dergebracht in een knalrood geschil derd gebouw, waarvan de toestand zo troosteloos is, dat de ambtenaren op zonnige dagen tafels en stoelen naar buiten slepen en daar, tussen de on vermijdelijke koeien en kalveren, hun werk doen. En aangezien men zich daarbij beslist niet haast, heeft de „cliëntèle" van de politie gewoonlijk alle tijd om een uitgebreid zonnebad te nemen. Nergens zelfs niet in dc heiligste stad van India, Benares ziet men zovele religieuze bouwwerken als in de hoofdstad van Nepal. Byzonder imposant zyn de, vele verdiepingen tellende, roodgeschilderde pagodes met hun vergulde daken en klokken, hun prachtig houtsnijwerk en myste rieuze godenfiguren. Op alle pleinen, in alle straten en op de binnenhoven vindt men grote en kleine figuren van Hindoegoden, die bestoven zyn met kleurig poeder of ingesmeerd met zal ven en oliën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3