LUYCKS lijmt koud alle hout! Jf oren, 31 cm cm schrijve m TILBURGER A. FRANKEN STAAT VAST OP DE EERSTE PLAATS DRIE MAAL ROMY SCHNEIDER, ZOET EN MINDER ZOET STEMMEN UIT DE KERKEN CETAFLEX PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. ZATERDAG 29 MAART 1958 RADIO- EN T.V.-RUBRIEK LAATSTE AFLEVERING VAN „DE LANGE WEG" WAS UITZONDERLIJKE UITZENDING MUSIC ALE T.V. Vrdagavond maakte de Vlaamse televisie muziek. lachte, soms te he vig besuikerde, klanken, die door de N.T.S. aan ons werden doorgegeven. Als T.V. had deze 35-mrauten show beslist allure (en een prima orkest) Maar dan mogen we ook geen mo ment denken aan de grote filmmusi cals en in het bijzonder de dansscè nes daaruit. Want de dansnummers in dit Belgische programma waren ronduit zwak. Men had, zoals ge woonlijk, weer veel werk gemaakt van de aankleding van het program ma. De Brusselse muziek eindigde bijna een half uur eerder dan werd verwacht. Derhalve vergastte men de kijkers op een Amerikaans show-filmpje van de beroemde Patti Page. Een film waar de reclame snel uit was ge knipt. Overigens: de zang van miss Page en de close-harmony-groep klonk overtuigender dan die uit Vlaanderen. Een tckenfilmpje en een Italiaans rolprentje moesten de tijd nog vul len, die verstreek, voordat het be loofde overzicht van het koninklijk bezoek eindelijk klaar was voor ver toning. HANNIE. Een uitzonderlijke uitzending was de laatste aflevering van „De lange weg": een adembenemend ooggetui- geverslag van een hartoperatie, afge wisseld met een uiterst' sober, maar zeer instructief commentaar. 28 hard werkende mensen deden een wonder: zij redden het leven van de driejarige Hannie. Ontroerend en verbazing wekkend was het verloop van deze medische ingreep en de manier, waar op Gabri de Wagt en Bob Uschi de luisteraars lieten meeleven, was ver bluffend openhartig en exact. Dit was geen praatcollege zonder meer, maar een imponerend beeld in woord en geluid van deze indrukwek- kend§ medische prestatie. BADPAKKENSHOW. De VARA geeft vanavond op het scherm een klein voorproefje van de zomer, door in een badpakkenshow uit Rotterdam een blik te gunnen op wat ons deze zomer op het strand te wachten staat. Voorts zijn er de bekende weekeinde-onderdelen. „Pen- LEZERS SCHRIJVEN Kritiek op kritiek Naar aanleiding van de recensie over de uitvoering van de Matthaus- Passion te Aardenburg in de P.Z.C. van 23 maart, moet rnij de volgende kritiek op die kritiek van het hart. Ik wil er absoluut niet in treden of de opvatting van de heer Van Eg- mond de juiste is of niet. Dit is mijns inziens een kwestie van appreciatie. Dit wordt bevestigd door het feit, dat het zeer zelden voorkomt, dat de heren critici het unaniem met elkaar eens zijn over het goed of slecht van een bepaalde uitvoering. Het is dus het goede recht van de recensent hierop kritiek uit te oefenen. Lees ik evenwel dit artikel, dat van kop tot signatuur 32 centimeter lang is, dan zie ik, dat hiervan 27 centimeter voor zuivere afbraak is gebezigd, terwijl de resterende vijf centimeter een droge opsomming in houden van de medewerkenden. Dit is nu mijns inziens geen. eerlijke kri tiek. Deze. beoogt immers op te bou wen. Natuurlijk houdt het in, dat te kortkomingen naar voren worden ge bracht, maar minstens evenzeer be horen de positieve kanten te worden belicht. En het behoort zeer zeker niet zo te zijn, dat door de antipa thie van de recensent voor de diri gent, de solisten en andere medewer kenden geen enkele kans krijgen. Dit soort kritiek wekt bij mij de indruk, alsof de recensent beladen met vooroordelen deze Matthaus Passion bijwoont en dit past de criti cus niet. Het is iets, dat mij al deze jaren al opgevallen is. Dat dergelijke recensies blijkbaar geen indruk maken, vermoedelijk juist door hun negatieve instelling, wordt wel bewezen door het feit, dat er ieder jaar meer publiek is, het geen al de moeite en zorgen, die het Aardenhurgue Bach comité aan deze uitvoeringen besteedt, weer enigs zins vergoedt. L. H. G. VAN DEN HOEK- MACLAINE PONT Groede Noot van dc redactie: Met enige jaloezie heeft de schrij ver van de gewraakte recensie bo- venstaaande brief gelezen: er blijkt immers uit, dat de bewuste Mat- thaus-Passionuitvoering voor haar een waardevolle belevenis is ge weest. Dat nu was niet het geval met de recensent, die dit overigens betreurt, omdat hij zich daardoor zoals ook in het verslag is opge merkt buiten de gemeenschap van uitvoerenden en luisteraars wist gesteld. Ook dat kan een onaange name ervaring zijn... Het verwijt echter, dat het verslag grotendeels (27 centimeter!) uit zuivere afbraak zou bestaan, moet volstrekt worden afgewezen. Wat de geachte brief schrijfster ten onrechte „afbraaak" noemt was veel meer een karakteris tiek van de uitvoering, geschreven vanuit de persoonlijke appreciatie van de recensent. Dat laatste kan nooit worden vermeden: ook boven staande brief getuigt immers van een persoonlijke instelling. Overigens is in het verslag wél melding ge maakt van de bewondering, die de verslaggever had voor de geniale wijze, waarop de dirigent zijn op vatting tot uitdrukking wist ti brengen. sion Hommeles" deze keer met Guus Oster als gast en „weet wel, wat je waagt", de quiz van Theo Eerdmans. De zondag gaat ook niet zonder beelden op het scherm voor bij. 's Morgéns een uitzending van een Palmzondag-gezinsdienst uit de kerk van Calne (Engeland) er 's middags een rechtstreekse repor tage van de interland-hockeywed strijd België-Nederland. De beide Hilversums bieden weinig spectaculair nieuws. Wat de zaterdag betreft alleen veertig minuten huis- kamerjazz van het kwartet Dave Brubeck (opnamen van een optreden in het Concertgebouw). Brubeck is een der grootsten van dq cool jazz, een bijzonder begaafd pianist, die sterke invloeden heeft ondergaan van zijn grote leermeester Darius Mil- haud en van Bach. In zijn puur in tellectuele improvisaties raken de jazz en de klassieke muziek elkaar. Zondagavond zendt de K.R.O. het laatste deel uit van het door vijf auteurs geschreven „kettinghoor spel", „Als je nog vrij bent". Willy Corsari is verantwoordelijk voor de ze laatste aflevering. Tien minuten nadat de ontknoping bekend is, kan men over de andere Hilversum weer naar een hoorspel luisteren. Iets meer coördinatie zou hier, geloven we, geen kwaad doen. Dat kan men trouwens met nog meer reden zeg gen met betrekking tot de Matthaus Passion, die morgen in Concertge bouwuitvoering te beluisteren is (niet in de Christuspartij Ernst Haefliger) en donderdagavond nog eens (ook volledig) in radiouïtvoering (door de N.C.R.V.). Vereniging tot verbetering van rundvee in Zeeland. De Vereniging tot Verbetering van 't Rundvee in Zeeland hield donder dagmiddag haar algemene vergade ring in „De Prins van Oranje'* te Goes. De voorzitter, H. A. A. baron Collot d'Escury deed na zijn wel komstwoord enkele mededelingen. Voor de streekfokdagen in Tholen, Zierikzee. Goes, Middelburg, Oost- burg en een nog nader te bepalen plaats in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zal een subsidie worden gegeven van 50. De premiekeuringen van het rundvee zullen van 6 mei tot 13 juni worden gehouden. Dit jaar werden voor de verplichte voorjaarsstieren- keuring 234 dieren aangevoerd, waar van er 81 werden afgekeurd. Goed gekeurd werden dus 153 dieren, het geen neerkomt op 61 De inkom sten over 1957 bedroegen 4.407,74, terwfll de ontvangsten 5.225,37 be liepen. Het goed slot, dat aan het begin van het boekjaar 5.910,11 be droeg. is hierdoor verminderd tot 5091,48. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer C. J. van de Vel de te Yerseke werd herkozen. Ver volgens hield ir. W. L Harmsen, rijksveeteeltconsulent. een causerie over zijn reis naar Zweden, waar hij de rundveehouderij aan een nadere bestudering heeft onderworpen. Spanningen onder het spoorwegpersoneel. De afdeling Vlissingen/Middelburg van de bedrijfsgroep Spoorwegen van de Nederlandse bond van vervoer personeel. die donderdag bijeenkwam en daar de uiteenzettingen van haar voorzitter over de herziening van het reglement dienstvoorwaarden heeft beluisterd, nam een motie aan, waar in zij haar ontevredenheid uitsprak over het trage verloop van de onder handelingen met de regering en haar adviseurs. Verder werd er in deze motie met klem op een spoedige af sluiting van de besprekingen aange drongen. Men verwacht dat eindelijk recht zal worden gedaan en zulks bin nen zeer korte tijd. Besloten werd de ze motie aan het hoofdbestuur te zen den. I.K.O.S.-diploma godsdienstonderwijs. Na gehouden colloquium te Middel burg werd het Hervormde Testimoni- muml, c.q. het I.K.O.S.-diploma, dat bevoegdheid geeft om godsdienston derwijs te geven, overeenkomstig art. 26 der L.O.-wet, op de lagere school, uitgereikt aan: Mej. A. T. Laurens te Aardenburg-; mej. A. Sanders te Vlis- singen; mej. C. F. Wensfoort te O. en W. Souburg; mej. J, C. Vijverberg te Zierikzee; mevr. M. S. Schijve-van Gjjzen te Groede; mej. J. S. Jansen van Rozendaal te Oostburg; mej. S. J. Van Dijke te Oosterland; mej. C. H. Beye te Oosterland; mej. L. Letzer te Vlissingen, alsmede aan de heren P. J. R. Bax te Kloosterzande; C. M. Jansen te Waterlandkerkje; J. K. Radder te Oostkapelle; M. A. Wesdorp te Hans- weert; J. Minnaard te Heinkenszand; A. M. Bauer te Kruiningen; F. J. Dle- leman te Middelburg; J. A. van der Lijke te Aardenburg; J. D. M. Smits te Ouwerkerk en W. Westerbeke te Westkapelle. (Advertentie) Aan U de keus op welke wijze U Molenaar's Kindermeel wilt klaar maken ZELF KOKEN (het Molenaar's Kinder meel in de van ouds be kende verpakking). De oude, beproefde me- I thode. De pap wordt in een pannetje aangemaakt door U zelf gaar ge- I kookt. BORDKLAAR (het Molenaar's Kinder meel pak met de rode band). Het meel wordt recht streeks uit. het pak in de melk op het bord ge strooid en met een vork opgeklopt. Het kinder meel werd reeds in de fabriek gaar gekookt. De dokter zegt: Borstvoeding, en daarna FILMS IN ZEELAND STERK SPEL IN MIDDELBURG In titelstrijd extraklas libre klein-biljart. Sterk spel is er geleverd in de 3e en 4e ronde van de eindstrijd om liet nationaal kampioenschap extra libre klein-biljart, vrijdagmiddag en -avond in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg voortgezet. Niet min der dan 10 maal kwamen do spelers boven het gemiddelde van 20, waar van 3 maal boven de 30 en om het geheel dan compleet te maken werden 12 series van boven de 100 caramboles genoteerd En dat alles in tien par tijen, want behalve dé 3e en 4e werd ook de laatste helft van de 2e ronde nog afgewerkt. Sterk ook staat-thans de 23-jarige Tilburger A. Franken, ongetwijfeld de sterkste libre-spelêr van dit toernooi. Want zoals hij de serie américaine speelt, speelt geen der zeven anderen haar. Het ivoor blijft aan de rand gekleefd en met snelle, welhaast driftige tikjes drijft de kleine Brabander de ballen langs het biljart- Zo deed hij het in zijn slotserie van 134 tegen P. de Jongh uit Me- demblik en eveneens in zijn slotserie van 135 tegen H. Emans uit Den Bosch. Een Emans, die in de 3e ronde nog schitterde met een glanzende 02, maar tegen Franken faalde. Na 9 beurten stond het 10953 voor de Tilburger, die daarna met een wegliep, op 215 kwam en in de 14e beurt de partij uitmaakte. Tegen De Jongh had Franken een prachtig ant woord van 122 op een even fraaie serie van 147 van zijn tegenstander: stand 195228 voor De Jongh. Fran ken kwam op 216, waarna hij de par tij in de volgende 17e beurt uitmaakte. Ongeslagen en met 8 punten staat de Tilburger thans stevig aan de top van de kleine ranglijst. Overigens werkte alles er toe mee om hem die vaste positie te bezorgen. Want in de 3e ronde had hij 6 punten, terwij W. Mosterdman, N. Tuijn, de kampioen van vorig jaar, Emans en R. Kiewik met 4 punten volgden. Maar Emans verloor van Franken, Mosterdman (165-15-41-11.00) van Van Tienen (350-15-108-23.33). Tuijn (328-14-100- 23,42) van De Jongh (350-14-121- Hoge Raad verwerpt beroep inzake K. N.I.L .-salarissen. De Hoge Raad der heeft vrijdagmorgen arrest gewezen eding van mr. E. J. Troo- Nederlnnden BB. exen in het geding ling, oud-majoor van het Kon. Ned. Ind. leger, tégen de staat der Neder landen betreffende de vraag of de staat de salarissen van de oud-K.N. I.L.-militairen over het tijdvak van de Japanse krijgsgevangenschap be hoort te betalen. De rechtbank te Den Haag had in 1956 de vordering toegewezen maar in hoger beroep werd dit vonnis ver nietigd, waartegen de heer Troeling bij de Hoge Raad in cassatie was ge gaan. Het geding betrof in het bijzonder de interpretatie van art. 2a van de garantiewet militairen K.N.I.L., waarbij de staat betwistte dat dit artikel' iets zou zeggen over een rechtstreekse aansprakelijkheid van de staat ten aanzien van de niet be taalde bezoldiging. In zijn arrest neeft de Hoge Raad het beroep van de heer Troeling thans verworpen. In de motivering heet het onder meer dat dc parlemen taire geschiedenis van art. 2a van de garantiewet militairen K.N.I.L. duidelijk doet blijken, dat deze. wets bepaling enkel beoogt de rechten en aanspraken te garanderen welke na 26 december 1949 aan de betrokkenen zijn toegekomen. 25,00) in een bijzonder spannende partij, waarbij beiden elkaar niets toegaven en tot 300 gelijk opgingen en Kiewik (211-19-48-11,10) van Bi- mans (350-19-74-18,24). De „top" verloor dus van de staart" en Fran ken stond vast vooraan. Zwate afstraffing Een prachtige partij speelden Kiewik en Tuijn. Kiewik, in 5 beurten op 92 gekomen, strandde in de 6e beurt op een moeilijke piqué, na 125 punten bijeenver gaard te hebben. Na enkele kleine series kwam de nian uit Lonneker op 319, maar een slordigheidje bij de 320e strafte Tuijn zwaar af. Hij stond op 168, maar met een machtige slotserie van 182 in een fantastische serie américaine liet hij Kiewik achter zich. Tuijn's ge middelde was 38,88. Dit gemiddelde bereikte ook Bi- mans in zijn partij tegen Mosterd man, vooral door zeer sterk gespeel de slotseries van 137 in de 7e beurt, 151 in de 8e en 62 in de laatste. Mos terdman bleef op 139 staan. In de 2e ronde won Kiewik van Van Tienen (350149) en Tuijn van Emans (350228). waarbij de eerste partij in 24 en de laatste in 16 beur ten ging. Tot slot verloor Van Tienen van Emans (274350) in 17 beurten, waarbij Van Tienen overigens schit terde met een goede 146. De stand thans Franken Tuijn Bimans Mosterdman Kiewik Emans De Jongh Van Tienen na vier ronden luidt 8 1400 57 264 24,56 4 1264 56 182 22,57 4 1285 60 151 21,42 4 1004 52 168 19,31 4 1230 80 131 15,38 4 998 74 97 13,49 2 1226 70 147 17,51 2 1118 77 146 14,52 Brits koninklijk bezoek op grammofoonplaat. Ter gelegenheid van het be- i zoek van koningin Elizabeth en prins Philip aan Nederland i is een bijzondere gramofoon- plaat vervaardigd, welke een j klankbeeld bevat van de ge- beurtenissen, waarbij de vor stelijke gasten waren betrok- ken. Vanmiddag wordt een exem plaar van dit klankbeeld op i Saleis Soestdijk aan koningin j uliana aangeboden. Aan ko- ningin Elizabeth zal op Wind- j sor Castle een exemplaar ter j hand worden gesteld. lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllW Brigitte Bardot is weer eens ondeugend De Romy Schneider-enthousiastcn komen dit weekeind wel aan liun trekken. In twee theaters worden maar liefst drie films vertoond, die eigenlijk hun bekendheid aan haar hebben te danken. Het zijn geen nieu we produkten en ze draaien niet voor de eerste maal in Zeeland, in tegen deel, herhaalde malen al kwamen we de titels „Sissi", „Sissi, de jonge kei zerin" Schouwburg (Middelburg) en „Haar eerste liefde", Alhambra (Vlis singen) tegen in deze rubriek. We hebben al deze rolprenten gezien en het moet ons van het hart, aat we er niet van onderste boven zijn geweest. We moeten zelfs bekennen, dat we ons oen beetje hebben verveeld bij het aanschouwen van de eerste twee, waarna we bij het zien van de laat ste nog niet geestdriftig zijn gewor den. Toch is „Haar eerste liefde" de slechtste nog niet. Minder pastelkleu- rige zoetheid dan in de historische films over het Oostenrijkse keizerlij ke hof, die toch wel wat al te sprook jesachtig zijn. Romy Schneider dankt haar roem eigenlijk aan haar moeder, Magda Schneider, een actrice van naam, met wie zij eens in een film mocht optre den. Romy viel op, maar ma Schnei der wees aangeboden contracten voor haar dochter van de hand. Een ge duchte opleiding volgde en veel van de natuurlijkheid, waarover men nu zo enthousiast is heeft Romy er in die periode ongetwijfeld „bijgeleerd". „De bruid is niet bleu", Electro (Mid delburg) is een va"n die filmpjes, waarvan het verhaal als het ware voor Brigitte Bardot geschreven zou kunnen zijn. De titel vertelt ons reeds dat het een ondeugend filmpje is en de inhoud stemt er ook wel mee over een. Over Brigitte Bardot hebben we reeds vaak wat geschreven, onder meer dat haar figuurtje meer de aan- daéht trekt dan haar dramatisch ta- Nieuwe hervormde predikant voor Goes Ds. F. M. N. Nijssen te Mijdrecht (classis Breukelen) heeft het beroep dut door de Nederlandse hervormde (emeente van Goes op hem is uitge- iracht, aangenomen. Ds. Nijssen, die in 1925 werd geboren, zal de vacature van ds. A. w. M. Odé vervullen, die aenkorr me* p-aat. lent. Het laatste is ook niet het be langrijkste in ondeugende Franse filmpjes. Om misverstand te voorko men, het verhaal werd niet speciaal voor Brigitte Bardot geschreven, maar is naar een boek van Odette Joyeux. Reeds eerder vertoonde men In een Zeeuwse bioscoop de romantische geschiedenis van de grote Perzi sche dichter Omar Khayyam (Cor nel Wilde). Men heeft deze film, die nu in Luxor (Vlissingen) te zien is, „Storm over Perzië" ge noemd. Aan romantiek en avon tuur is buitengewoon veel aan dacht besteed en de Amerikaanse vervaardigers hebben, zoals we dat van hen gewend zyn, de Oos terse pracht en praal uit het ver leden goed doen uitkomen. Aan spanning ontbreekt het bovendien Heel wat anders zien we in Grand (Goes)waar Pat Boone op de hem ge- eigende wijze liefdesliederen van de ze tijd kweelt. „Bernardine" is de ti tel van de film en ook een van Boo- nes versjes draagt deze naam. Ver der zingt Pat Boone nóg enkele van zijn top-songs, die al bijna weer ver geten zijn. Zo gaat het nu eenmaal met topsongs en met de zangers er van. Het bekende „Stop over Tokio", met episoden uit de Tweede Wereldoorlog, wordt zondagmiddag in Grand (Goes) gedraaid. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Verdeelde en zwakke markt 27 maart 28 maart Nederland 1951 (3%) 92% 92 %b Nederland 1948 (3%) 86 86%b Nederland 1955 (3%) 87 87% Nederland 1947 (3%) 3 91% 91H Nederlnad 1937 3 86% 86% Dollarlcning 1947 3 90 90% Invcsteringscert. 3 94 94 Nederland 1962-64 3 93H 93% Nederland N.W.S. 2% 60% Ned. Indië 1937 3 90% 90% Woningbouwlening 107-y» 107% Nat. Handelsbank 71 73 Ned. Handelmij. 149 148% Alg. Kunstzijde Unie 157 158% Berghs' en Jurgens 288 270 Calvé-Delft 206% 297 Hoogovens n.r. 287 286 Ned. Kabelfabrlek 222 223 Philips 260% 261% Unilever 334% 335% Wllton-Feijenoord 203% 202% Kon. Petroleum Mij. 154.58 153.50 Amsterdam Rubber 47 47% Holland Amerika Lijn 132 Kon. Paketvaart 109 110% Rotterdamse Lloyd 129% 130 Scheepvaart Unie 118% 119 Stv. Mij Nederland 143 142 H.V.A. 85 84 Dell Mij. 62ft 62% Bank van Ned. gem. 4% 96 96 Van Berkels Patent 187 189 Centrale Suiker 178 179 Kon. Mij. De Schelde N. B. 170 170 Intern, Nickel 75% 74% Anaconda 47ft 48ft Baltimore en Ohio 25% Bethlehem Steel '8% 38% General Motors 35 35 Kennecott 80% 89 Missouri K.T. r- 6% New York Central 14% 14% Republic Steel 41% 41% Shell Oil .Comp, 68% 69% Tide Water 22 ft 23 U.S. Steel 58% 08% MOSTERD SINDS Oo) JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP (Slot van pag. 3) samenwerken, wordt de aandacht ge vraagd voor de problemen die er lig- ~en voor de gezinnen in dezen tyd. )och, er zal meer moeten gebeuren. Nu wordt in het schrijven van de Hervormde Raad voor de zaken van Kerk en Gezin voorgesteld dat jonge gezinnen in een of andere vorm met elkaar in contact worden gebracht, opdat zij „elkaar bij de hand vatten om elkander te sterken en samen pal te staan tegen wat het gezin geestelijk wil schaden." Zo nu en dan voorgesteld wordt eens per kwar taal zouden de mannen en vrou wen btfeen kunnen worden gebracht. Ook Is er schriftelijk contact moge lijk. dooi bijv. een periodiek voor jon ge gezinnen De Amerikaanse kerken kennen een „voung-cupple-club", clubs voor Jonge echtparen, die gere geld te samen komen om te bespre ken wat van belang is. De Raad voor de zaken van Kerk en Gezin vraagt nu aan de ker keraden wat zy daarvan denken en welke opzet zjj voor hun ge meenten het meest gewenst ach- kunstharslijm Ctta-Bew ten. In ieder geval zou men gaar ne willen dat er een Jonge gezin- nengroep werd opgericht, al waa het dat men dan met slechts en kelen begon, waarbij dan centraal moet blijven de gedachte dat men geweid wil worden door Hem, die de Goede Herder is, „die men tel kens weer ontmoet in lezing van de Heilige Schrift, in gebed en lied en waardoor men Dly mag leven onder Zyn hoede." Gezame- lijk kunnen allerlei dingen worden aangepakt. Cursussen over be paalde onderwerpen, met deskun dige voorlichting, kunnen worden gegeven. Kringen van moeders kun nen worden gehouden. Aan vakan ties kan aandacht worden be steed. De dienst, die men elkander betonen kan. opdat de gemeente „zo weer gestalte krygt en de vreugde groeit door het vreugde geven." Dat vele jonge gezinnen het te genwoordig door allerlei omstandig heden niet gemakkelijk hebben, we ten we en eveneens dat dit ook gees telijk diep-ingrijpend kan zijn. Het Is een goede gedachte om hen nan elk aar steun te geven en met recht mag verwacht worden dat kerkeraden, bij de vele zaken die hun aandacht roods vragen, ook hierover hun gedachten laten gaan. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Londen 10.633/»—10.63%: New York 3.79ft—3.79ft; Montreal 3.80%— 3.38% Parijs 90.05—90.15; Brussel 7.61%— 7.61%; Frankfurt 00.54%—00.50%; Ztlrich 86.70%—86.75%; Zürich, vr. fres. 88.51%—88.56%; Stockholm 73.25%—73.30%; Kopenhagen 54.94% 54,94%; Oslo 53.13—53.18; Milaan 00.92%—60.97%; Wenen 14.62%— 14 63%; Turkse verr. dir. 3.79%— 3.79%. PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 87% 87% Breda 1954 81% Eindhoven 1954 81% 82 Enschede 1954 83% 83% Den Haag 1952 I 91% 91 Den Haag 1952 II 94 94% Rotterdam 1952 I 91% 92 Rotterdam 1952 H 91% Utrecht 1952 91 Amsterdam 1956 I 83% 84 Amsterdam 1958 II 95 94% Amsterdam 1056 III 96% 94% Amsterdam '33 (C. A.) 96b 96 b Dordrecht 1956 81% 81 Alkmaar 1956 84% 84yg ANP-CBS BEURSINDICES 26-3 27-3 28-3 Int. concerns. 258.90 258.09 257,24 industrie 130.74 136.77 137.21 Scheepvaart 123.24 122.49 122.70 Banken 109.01 100.01 109.99 Indon fondsen 67.07 66.79 67.07 Algemeen 181.83 181.33 181.17 BEURSOVERZICHT De markt was gisteren verdeeld. Van een bepaalde lijn in de tendentie op het Damrak was gisteren voor de laatste beursdag van deze week, totaal geen sprake. Niettegenstaande Wall Street blijft teleurstellen, vallen de koersen van de Internationale waarden In Amster dam zeker niet tegen. Dat aandelen Kon. Olies wederom l3ger noteerden was il- leen het gevolg van het feit, dat de koers van dit aandeel In New York we derom lager afkwam, zoals trouwens de koers van alle ollewaarden aldaar. Aandelen Kon. Olie noteerden gister middag bij opening f 153 tegen eergiste ren f 154,60. De arbitrage had in de mor genuren enig materiaal afgegeven waar door de koers terugliep tot f 152.50. Dit materiaal kon ln de middaguren slechts tegen hogere prijzen worden teruggeno men en aangezien ook Londen en Zwit serland -enige belangstelling voor de aan delen toonden liep de koers op tot f 153,50 en kwam daaidoor zelfs boven pariteit New York te liggen. Aan de vooravond van het jaarverslag van het Philipsconcern lagen de aande len onbewogen In de markt Algemeen wordt verwacht dat dit verslag er zeer gunstig zal uitzien en om de koers van de aandelen te kunnen stimuleren zul len beslist verrassingen uit het versiag te voorschijn moeten komen, aldus de beurs. Op 261% werd bijna een punt winst geboekt. Unilevers eveneens circa een punt hoger. AKU's na een zwakke opening, trokken aan tot 156%, min een half procent. KLM onveranderd. Van de scheepvaartwaarden noteer den KPM 2 pet hoger. Al het ongunstige nieuws uit Indonesië over deze maat schappij heeft een koersdaling voor de aandelen van circa 15 punten tot ge volg gehad en, zo redeneert de beurs, dit is ruim voldoende. Ook de overige scheepvaartwaarden lagen Iets vriende lijker. Cultures verdeeld. Van de Staatsfondsen openden de staf- fellenlng wederom zeer vast op 92%, trok zelfs aan tot 92% doch toen aan de vraag was voldaan, volgde een reactie van circa pet. Uiteindelijk werd nog eenw inst geboekt van circa pet. Aan delen N.V. Indole werden 4 pet (169) hoger vernomen op het gunstige divi dend van 13 12 pet), Prolongatie 4 pot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4