PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verzet in West-Duitsland tegen voorgenomen atoombewapening Polderconcentratie lokt Zeeuws- Vlamingen (nog) niet aan.... Geen dierder plek WEDERZIJDSE WAARDERING NA HET BRITSE BEZOEK ROTTERDAMSE RAAD AKKOORD MET „EUROPOORT'-PLANNEN 201e jaargang - no. 75 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adlunct-hoofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 maart 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad-' 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel.,2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Teineuzen, Brouwerijstraat 2; Zierilczee, red tel 2425. adm. tel. 2094. VAKVERBOND OVERWEEGT STAKING Bondsregering acht staking noch volksstemming mogelijk Het dagelijks bestuur van het Westduitse vakverbond heeft vrij dag in Hamburg een spoedvergadering gehouden over de kwes tie of er al dan niet gestaakt moet worden uit protest tegen de atoombewapening van de Westduitse strijdkrachten. Adolf Kummernuss, voorzitter van de bond van arbeiders in de openbare nutsbedrijven deed 'n beroep op de zes miljoen leden van het verbond zich erover uit te spreken of zij voor of tegen atoombewapening van de Westduitse strijdkrachten zijn. Na de stemming hierover over het resultaat is volgens Kum mernuss geen twijfel mogelijk moet men de regering vragen een volksstemming te houden, aldus Kummernuss. Het verbond van Westduitse werkgeversverenigingen heeft vrij dag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de werkgevers van mening zijn dat politieke stakingen niet toelaat baar zijn. Op het nationale congres van de Westduitse liberale partij te Düsseldorf heeft voorz. Rein- old Maier zich in verband met de atoombewapening uitgespro ken tegen elke actie buiten het parlement om en tegen het door de socialisten gelanceerde idee van een volksstemming. Later werd door het vakverbond een resolutie aangenomen, waarin het vakverbond aandringt op gezamenlij ke betogingen uit protest tegen het besluit om de Westduitse strijdkrach ten met atoomwapens uit te rusten. Het dagelijks bestuur zegt in een verklaring, dat het een volksstem ming noodzakèlijk acht om het stand punt van het volk te kunnen verne men over de atoombewapening. Als er geen officiële volksstemming gehouden mocht worden, zal het ver bond overwegen of de vakbonden on der hun leden een stemming moeten organiseren teneinde de mening van de leden te kunnen peilen, aldus de verklaring. Voorts wordt in de verklaring een beroep gedaan op alle lagen dér be volking om deel te nemen aan de ac tie onder het motto: „Strijdt tegen de dood door atoomontploffing", die zondag j.l. op een massabijeenkomst te Frankfort is ontketend en die door de sociaal-democraten gesteund wordt De Westduitse regering heeft vrijdag vastgesteld, dat een politieke staking volgens haar geen wettig middel is. Politieke uiteenzettingen horen in het parlement thuis. Dit is de korte inhoud van de ver klaring, die de regeringsperschef Von Eckhart vrijdag heeft afgelegd. Hiermee heeft ae Bondsregering zich voor de eerste maal uitgesproken over de vraag of een politieke sta king uit protest tegen de atoombe wapening van het Westduitse leger al dan niet geoorloofd is. Men kan uit het bovenstaande de conclusie trekken, dat de Bondsregering het ook niet mogelijk acht dat over deze kwestie een volksstemming gehouden wordt. De dam door het Veerse Gat zal een asf altbedekking krygen, zo is deze week medegedeeld. Een be slissing, die niet alleen op technische gronden zou zijn genomen, doch zelfs op esthetische: men heeft namelijk uit gedokterd, dat het „blond" van de dui nen aan beide zijden van de dam niet kleurt bij het groen van een grasmat. En dus: asfalt! Een zonderlinge motivering. Maar nog zonderlinger is het, dat alle Zeeuwse belanghebbenden dit argu ment braaf hebben geslikt, dat zij ja- geknikt hebben, toen van rijkswater- staatszijde plechtig werd verklaard, dat het groene gras en het blonde duin niet te combineren elementen waren. Dat ja-knikken is zelfs gebeurd door mensen, die opgegroeid zijn in een landschap, dat vanouds werd geken merkt door het contrast van blinkend duin met groen. Het blijkt nu, dat zij erkennen in een disharmonische om geving te zyn opgegroeid. En vele schilders, die in het verleden door het Zeeuwse duinlandschap waren geboeid onder hen waren figuren als Thorn Prikker ziin er dus allemaal naast geweest. Doch nu kan iedereen opge lucht ademhalen, want tussen Wal cheren en Noord-Beveland komt nu eindelyk eens een landschap, dat es thetisch verantwoord zal zijn. Is het geen vreemde wereld? Wanneer rijkswaterstaat meent, dat deze afsluitdam geheel be kleed moet zijn met asfalt, dan zal deze dienst daarvoor wel aegronde technische redenen hebben Redenen, die overigens alleen door technici kunnen worden beoordeeld. Maar het is niet de taak van rijkswaterstaat om met vreemde, niet-technische argu menten aan te komen, waarvoor men zich dan beroept op een esthetisch ad viseur. Toen Zeeland aanvankelijk bezwa ren maakte op welke grónden dan ook tegen een asfaltbekleding aan de binnenzijde van de afsluitdam, was alleen de vraag aan de orde of rijks waterstaat het technisch en financieel verantwoord achtte om aan de Zeeuw se bezwaren tegemoet te komen. En zodra rijkswaterstaat het antwoord op deze vraag zou heben geformuleerd, zou het aan het provinciaal bestuur zijn om, geadviseerd door eigen tech nici, te beslissen of een verdere anti- asfalt-actie nodig werd geacht. Rijkswaterstaat is nu zo intelligent geweest om met buiten zijn exacte sfeer liggende esthetische argumenten te komen aandragen. En ziet, het luk te: Zeeland bleek het plotseling met deze argumentering eens te zijn, hoe vreemd zij op zichzelf ook was Geen dierder plek voor ons op aard', zo zegt 't Zeeuws Volks- - =d, „geen oord ter wereld meer ons waard, dan waar beschermd door dijk en duin, ons toelacht veld en bos en duin Ach, had de dichter Polderman des tijds maar geweten, dat de kleuren van veld en bos en duin helemaal niet bij elkaar passen. Maar helaas, hij heeft zich toen niet esthetisch door rijkswaterstaat laten voorlichten.. Protest bij V. N. van Zuid-Slavië Zuid-Slavië overweegt de mogelijk heid om by de Ver. Naties te proteste ren tegen de plannen om het West duitse leger met kernwapens uit te rusten. Een Zuidslavische regeringswoord voerder verklaarde vrydag op een fiersconferentie in Belgrado, dat zyn and in het recente verleden tweemaal het slachtoffer van een Duitse aanval is geweest. De Duitse plannen brengen volgens Zuid-Slavië een zware slag toe aan de pogingen om de vrede te versterken en zij werpen een nieuwe grote hinder nis op voor internationale overeen stemming. Daarom ligt hier een taak voor de Ver. Naties, die alles moeten doen om een halt toe te roepen aan deze zorgwekkende ontwikkeling, ai- dus de woordvoerder. Von Eckhardt zei dat de besluiten die genomen zijn na het debat over de buitenlandse politiek, in overeen stemming zijn met de grondwet. De ïdsregering en de meerderheid van Bondsdag hebben zich van de mid delen van de parlementaire demo cratie bediend en zich aan de grond wet gehouden, aldus Von Eckhardt. Hij maakte voorts bekend dat het ge sprek, dat op 1 april gevoerd zou worden tussen Adenauer en bestuurs leden van het Westduitse vakverbond is uitgesteld. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. In elk geval zal het gesprek pas na Pasen gevoerd worden. Zoals bekend heeft Ollenhauer, de leider van de sociaal-democratische partij, kortgeleden verklaard dat hij een staking uit protest tegen de atoombewapening van het Westduit se leger niet in strijd acht met de grondwet. De Koningin van En geland heeft het vol gende telegram gezon den aan Koningin Ju liana „Wij varen vanavond van Rotterdam weg met een zeer wezenlijk gevoel van dankbaar heid jegens Uwe Ma jesteit en de Prins der Nederlanden en jegens de regering en dc be volking van Nederland voor het prachtige wel kom, dat zij ons gedu rende ons staatsbezoek hebben bereid. Wij heb ben zo bijzonder geno ten van het bezoeken van uw mooi en histo risch land. Ik en mijn echtgenoot hechten grote waarde aan de nauwe banden, die reeds zo lang tussen onze volken hebben be staan en die versterkt zijn gedurende de ja ren van de oorlog. Wij hebben met grote vol doening deze samen werking gedurende de jaren sedert 1945 zien groeien. Wij weten, dat de vriendschap tus sen onze beide families, welke wij op zo hoge prijs stellen, deze ban den nog zal versterken. Wij zouden U zeer dankbaar zijn, indien U onze warme dank en beste wensen zoudt wil len overbrengen aan de zeer velen in uw rijk, die hebben bijgedragen aan de voortreffelijke regelingen, die getrof fen zijn voor iedere dag van ons bezoek". (Was getekend) Elizabeth R, Koningin Juliana heeft dit telegram als volgt beantwoord De gemeenteraad van Rotterdam is vrijdag zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot uitvoe ring van het begin van de eerste fase van het plan „Europoort", het nieuwe havencomplex voor zeer grote schepen op de kop van het eiland Rozenburg. Zodra de nodige dijkonileggingen tot stand zyn gebracht, zal van het Ka naal van Rozenburg uit worden begonnen met het graven van een toegangs- sleuf naar het zeehavencomplex. Vervolgens wordt dit zeehavencomplex zelf gebaggerd op een diepte van 13.65 meter N.A.P. Tegelijkertijd zal de in „plan-Europoort" geprojecteerde binnenhaven met de verbinding naar de Brielse Maas worden aangelegd op een diepte van 5 meter N.A.P. Het havencomhlex wordt in eerste instantie „aangetakt" op de Nieuwe Water weg; deze toegang zal het laatst worden gebaggerd. 'oor de geraamde kosten van dit alles stond de raad een krediet toe van 65.390.700.— „Ik dank Uwe Ma jesteit voor de zeer vriendelijke boodschap, die U mij zond bij het verlaten van onze kust. Het Nederlandse volk was gelukkig zijn waardering te kunnen tonen voor de banden waarvan Uwe Majesteit spreekt en uiting te ge ven aan zijn warme vriendschap voor Uwe Majesteit, Zijne Ko ninklijke Hoogheid en uwe volkeren. Mijn echtgenoot en ik hebben er bijzonder van genoten U bij ons te hebben en ons land aan U te kunnen tonen. Moge dit bezoek een symbool zijn van de be staande en steeds groeiende banden tus sen onze beide rijken". (Was getekend) Juliana R. Ontevredenheid in spoorwegkringen. Over traag verloop besprekingen met regering. In verband met de ernstige span ningen onder het spoorwegpersoneel wegens het uitblijven van een be slissing over de voorstellen tot wij ziging cn verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden, zijn vrijdag de hoofdbesturen van de vakvereni gingen van spoorwegpersoneel in een gecombineerde spoedvergadering bij eengekomen. Deze vergadering besloot een tele gram te zenden aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. In dit telegram hebben de hoofdbestu ren uiting gegeven aan hun ongerust heid over de ontwikkeling van de situatie onder spoorwegpersoneel, in dien een redelijke beslissing langer uitblijft. Juwelendiefstal te Roermond. In de nacht van donderdag op vrij' dag hebben dieven hun slag geslagen in een juwelierszaak te Roermond. Door het instoten van de spiegelruit met een hard voorwerp hebben zij zich toegang verschaft tot de etala ge. De ruit was tevoren beplakt met pleisters om het rinkelen van glas te voorkomen. De ruit was afge schermd met een stalen rolluik, maar de ruitvormige openingen boden noeg ruimte om er een hand door~te steken. Daarvan hebben de dieven gebruik gemaakt. Uit de etalage werd o.a. meegenomen een kostbare arm band van rond 1500, diverse kost bare met diamanten bezette ringen en verschillende slavenarmbanden van goud. Tezamen naar schatting een waarde van 8 a 10 mille. Lord Maugham, die ln 1938 en 1939 lord chancellor van Engeland was de hoog ste autoriteit op jusltleel gebied— is op 92-jarige leeftijd te Londen overleden. Hij was een oudere broer van de schrij ver Somerset Maugham. Deze foto laat zien hoe de Engelse filmregisseur David Lean in New York uit handen van de Italiaanse filmster Sofia Lor en de „Oscar" ont ving voor zijn regie van de film „De bïug over de riviei' De Kwai". Alec Guinnes, die in deze film de hoofdrol vervult kreeg de Oscar als beste ac teur van het jaar. Belangen liggen ongelijk „Een hechtere samenwerking wel, maar een volledige samenvoeging niet", dat is in Oost-Zeeuwsoh-Vlaan deren één van de belangrijkste me ningen als het gesprek over de pol derconcentratie gaat. Op Schouwen en Noord-Beveland is die poldercon- centratic, zoals bekend, praktisch in kannen en kruiken en nu komt Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen aan de beurt. Binnenkort zal dan ook een commis sie van onderzoek voor deze streek worden geïnstalleerd. En dit staat nu al vast: deze commissie zal in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen grotendeels op tegenstand variërend van gema tigd tot fel stuiten! „Want", zo '-eggen velen, „de belangen liggen hier volkomen ongelijk". Daarom kan bij vele Zeeuws-Vlamingen de sa menwerking wel door de beugel, maar de samenvoeging beslist niet... Waarom liggen die belangen niet gelijk? Wie die vraag stelt, zal in Oost-Zeeuwsch-Vlaandeven vaak eerst te horen krijgen, dat op Schou wen en Noord-Beveland de belangen, althans waar het hoofdlijnen betrof, wél gelijk liepen. Stuk voor stuk zagen de polders zich daar geplaatst voor het grote gevaar van overstro ming. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is er dat gevaar wel voor het noor delijk deel, de polders langs de Wes- terschelde. Maar de zuidelijke gebie den vuri zand- en overgangsgron- den hebben het gevaar van over stroming zeker niet te duchten, zo zegt men. Beide gebieden bij elkaar dus heel Oost-Zeeuwscn-Vlaanderen tellen 36.500 ha aan belastbare oppervlakte. Dat gebied is nu nog versnipperd over niet minder dan 106 grote en kleine polders. On danks die „ongelijke belangen sfeer zijn dan ook vele Zeeuws- Vlamingen er van overtuigd, dat de concentratie niet te stuiten is. Alleen geven zij een... andere uitleg aan het woord. Voor hen, die niet blind zijn voor de toekomst, is in feite de vraag „wel of geen concen tratie?" niet belangrijk. Veel belang rijker is voor velen deze vraag: „op welke manier zal dit ^bi d gecon- centreeid worden?" En dan komt in negen van de tien gevallen weer liet antwoord: „geen volledige samenvoeging..." En voor op staat dan ook meestal de mening, dat de polders hun zelfstandigheid moeten behouden. Hoogstens wordt Dit is dan het definitieve einde van het Britse koninklijke be- zoek aan ons land: boven de „Britannia" stijgen veelkleuri- ge vuurpijlen op die in fraaie patronen met daverend geweld een luisterrijk besluit vormden van het driedaagse bezoek. llilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll hier en daar gedacht aan samen smelting van zeer kleine poldertjes. Daarom wil men de concentratie al; leen maar zien als een reorganisatie", een grotere samenwerking op het ge bied van afwatering, zeewering, be heer van wegen enzovoort, zonder de autonomie van de polders aan te tas ten. Geperfectioneerd. Die samenwerking is er in zekere zin reeds door de instelling enkele tientallen jaren geleden van het waterschap Hulster- en Axeler Am bacht, waarin circa 55 polders vere nigd zijn. en ook van het waterschap Stoppeldijk c.a. Het eerste water schap omvat om en nabij 20.000 ha belastbare oppervlakte en Stoppeldijk c.a. ongeveer 7.500 ha. In totaal dus 27.500 ha van het gehele gebied, dat 36.500 ha groot is. Die waterschap pen regelen de afwatering van deze enorme gebieden. Maar velen zijn mening, dat die afwatering nog ge perfectioneerd kan worden. Want nu regelen al die polders stuk voor stuk nog hun afwatering op de hoofd leiding van het waterschap. En ook de toevoerleidingen van de verschil lende polders zouden in handen van 't waterschap moeten zijn, zo meent men. Een belangrijk struikelblok is de dijkverzwaring en de zorg en het onderhoud voor de zeewering. Oblc hier wacht men natuurlijk in span ning af hoe groot de bijdrage van het rijk zal zijn. „De zee is een nationale vijand en dus moet het rijk de dijk- Vervolg op pag, 2) KORTE PREDIKATIE GEDURFD EERBETOON Marcus 15 Gedurfd was het eerbetoon van Jozef van Arimathea inderdaad. Hxj heeft heel wat op het spel gezet, om Jezus een nette begrafenis te bezor gen. Zowel bij de Romeinen als bij de joden riskeerde hij zijn reputatie, zijn rijkdom, zelfs zijn leven. Im mers, voor de Romeinen kon hij gel den als iemand, die partij had, ge kozen voor een gekruisigde rebel, voor zijn joodse vrienden in de raad zou hij voortaan doorgaan als een verachtelijk sujet, dat het nota bene toch nog opnam voor een „ge vloekte". Wij hebben het recht niet om een beetje schamper te doen over het eerbetoon van Jozef van Arimathea, omdat hij daar zo laat mee was. Wij zeker nietIs ons eerbetoon aan Christus, onze lévende Heer, zo ris kant als dat van Jozef aan een dode Jezus Wat is ons christendom toch veel al vreselijk goedkoop, halfzacht en genoegelijk! En dat, terwijl wij in ónze samenleving nog niet eens onze reputatie, bezittingen en het vege lijf eraan hoéven te wagen, om christenen te heten. Achter het IJzeren Gordijn heeft men daar veel meer weet van dan wij. We mogen het martelaarschap niet wensen God behoede ons voor verdrukking en vervolging om de naam van Jezus Christus! Maar doorgaans zijn zulke zware tijden nog niet de slechtste tijden voor het christendom.' In elk geval beter dan een tijdwaarin het verburgerlijkt christendom het op een koopje af wil doen met het, eerbetoon aan den Heer: 's zondagsmorgens misschien nog wel één of meerdere malen naar de kerk, maar i?z het leven van elke dagho maar! Jozef van Arimathea verwachtte het Rijk Gods. Misschien was die verwachting de bodem ingeslagen door de kruisdood van de Man van Nazareth, die hem zoveel geleerd had over dat Rijk. Maar Jozefs laat ste eerbewijs was tenminste iets, wat hij nog voor Jezus kon doen Jezus bleef echter niet in zijn graf. Wij hebben een lévende Heer. Hoe komt het dan toch, dat onze eerbe wijzen niet opwegen tegen die va» Jozef, de Raadsheer f Of wilden we liever, dat Jezus in dat mooie graf gebleven was f Heer van leven en dood, ontferm U over ons! R. G. J. TIMMERS Hulst ZUIDELIJKE WIND. Plaatselijk enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid west. In het noorden van het land iets hogere temperaturen dan giste ren, elders weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 30 maart Zon op 6.22 onder 19.09 Maan op 13.23 onder 3.34 31 maart Zon op 6.19 Maan op 14.39 onder 19.10 onder 4.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1