Sport in Parijs: Veldslagen leveren langs boulevards 3 Gaharoe: Atjeh heeft zijn eigen politiek C VRIJDAG 28 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. IIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII BRIEF UIT DE FRANSE HOOFDSTAD Ze houden het volk lenig en de politie paraat Wie voor de eerste keer ziet hoe deze twee machten waar vaak van beide zijden duizenden strijders bij zijn betrokken, op elkaar gaan botsen, houdt zijn hart vast. De lucht is bezwangerd van revolu tionaire leuzen en de burgeroor log dreigt voor de deur te staan. Vaak gooien de demonstranten barricades op, waarachter zij zich heel sterk wanen. Zij bekogelen de gewapende macht met stenen en andere projectielen, die daar Door Jan Brusse Parijs - Het veroorzaken van relletjes is een sport, die het goede volk van Parijs met grote liefde beoefent. Het spel bestaat er uit in groten getale op straat te gaan manifeste ren voor of tegen iets. Daarbij schreeuwt men datdie of die minister het beste aan de galg zou kunnen hangen of andere min of meer vriendelijke zaken. De betoging wordt pas werkelijk sportief, wanneer de minister van binnen landse zaken hem verbiedt. Want dan zitten er massale knokpartijen in de lucht. De organisatoren trekken zich van het verbod niets aan en zij mennen hun troepen langs de boulevards waar ze weten dat gehelmde en geknuppelde hagen agenten hen staan op te wachten. liepen dus niet hard weg toen de politiemacht aanviel en zo werden zij dus een gemakkelijke prooi voor de grijpgrage handen van de ordebewaarders. Na een minuut of tien komen de betogers weer voorzichtig te voorschijn. Zij hadden zich even verstopt in de metrogangen, maar natuurlijk hebben ze er nog lang niet genoeg van. Zij hergroeperen zich met een beginnend gevoel voor strategie, zij schreeuwen harder dat minister X, echt aan de galg behoort te hangen en-dat alle politiemannen „des vaches", dus koeien zijn. Dat is het ergste scheldwoord dat je een Parijse po litieagent in het gezicht kunt slingeren. Het gebeurt nu vaak dat de ordebewaarders en de ordever stoorders een uurtje lang ach ter hun respectievelijke fronten naar elkaar blijven staan kij ken. Met niets goeds voorspel lende gezichten. Dit hoort bij deze nationale sport, die het volk lenig en de politie paraat houdt. Deze momenten voor de ware strijd zijn zeer spannend. Het plezierigste is om alles door net raam van een veilige derde étage op je gemak te kunnen bekijken. Je beleeft dan het charmante schouwspel van een operetteachtige revolu tie in zakformaat. De figuran ten spelen met veel overtuiging voor opstandelingen, waarbij de goede vormen van beide kan ten in acht worden genomen. De spelregels willen namelijk, dat er onder geen enkele voor waarde vuurwapens gebruikt zul len worden. Dit zien de spelers als buitensporig onsportief en on beleefd. Ze zijn immers niet echt boos op elkaar en het is dus ook waarlijk niet de bedoeling om elkaar waarlijk uit te roeien. Dit is het verschil tussen een opstoot (gezien het aantal deelnemers kun je het echt geen opstootje meer noemen) en een opstand. Bij de opstoot is het doel elkaar zoveel mogelijk harde klappen te geven, bij de opstand tracht één van de niet speciaal voor gemaakt zijn. De politie weet dit van tevoren, vandaar die helmen en ook soms nog de stalen platen voor de borst. Zij mogen echter niet teruggooien. Dit doet hun bloed koken en hun vechtlust verdubbelen. Als venij nige honden aan de ketting wach ten ze brommend tot ze eindelijk mogen aanvallen. Gelukkig klinken er dan einde lijk schelle fluitjes en de charge begint. Dit is vakwerk. Men heeft het in de loop der jaren vele malen kunnen repeteren zo dat er geen enkel geklungel meer mogelijk is. Deze eerste aanval, die een daalder waard is, duurt twee, hoogstens drie minuten. Maar niets is ertegen bestand. Die kleine felle mannetjes vliegen in compacte gelederen op hun te genstanders af en zij slaan met nun witte gummistokken alle» kort en klein. Betogers, nieuws gierigen, journalisten, ieder krijgt zijn deel aan bloedneuzen, blauwe ogen, gebroken tanden. Het gevolg is meestal een algemene vlucht. Enkele slachtoffers blijven op het slagveld liggen. Zij worden onmid dellijk door klaarstaande ambu lances naar een ziekenhuis gé bracht, waar hun toestand in de meeste gevallen niet ernstig lijkt. Ook worden er enkele gevangenen gemaakt. Vaak heren, die met heel ae betoging niets te maken heb ben. Zij kwamen toevallig langs, partijen het werkelijk te winnen. Maar nu klinken er opnieuw felle fluitsignalen. En de tweede charge vaagt alles over de boule vard weg. vergeleken hierbij was die eerste aanbal slechts kinder- spel. De politie-commandantcn we- ten namelijk dat de betogers, die na de eerste keer weer terugko- men daarmee tonen dat ze verzot zijn op handgemeen. Dus gaat men elkaar nu echt wel serieus te lijf. De verstandigste manifestan- ten hebben motorhelmen opgezet om de ergste dreunen te overle ven. Sinds het asfalt het onmoge lijk maakt om de keien uit de straat te trekken hebben zij zich op andere wapens moeten bezin nen. Het gelukkigste zijn ze wan neer het gevecht ontbrandt in de buurt van een café. Aangezien er in Parijs duizenden café's zijn, is die kans zeer groot. Zij maken zich daar meester van de stoeltjes, die zij trachten op de helmen, rug gen of schouders van de geliefde politie stuk te slaan. Het is voor de altijd curieuze flaneurs nu echt wel zaak hem te smeren. Want ieder hoofd, aan wie het ook toebehoort, vraagt om klappen. Het maken van pers foto's wordt ook levensgevaarlijk. Want een fotojournalist is erger, veel gevaarlijker dan de brutaal ste betoger. Hij wil de volgende dag in zijn krant tonen hoe hard handig men wel is opgetreden. Dit wordt gezien als een misdaad, aangezien niemand daar immers iets mee te maken heeft. Er gaat dan ook geen opstoot voorbij zon- der dat er een dozijn fototoestel- len in stukjes wordt geslagen. Het daarop volgende officiële protest van de vereniging van fotografen lapt iedereen aan zijn laars. De heftigste krijgslust ver- schraalt tegen etenstijd. Want veel van die verwoede stormlo- pers vliegen wel de „flics" (zo- n als de agenten hier zonder veel n respect genoemd worden) naar de keel, daarbij geen angst kennend, maar zij vrezen moe- der der vrouw, die om half acht met de soep zit te wachten. Dus lopen de meeste veldslagen tegen kwart over zeven ten einde. Iedereen heeft er nu wel genoeg van, de honger knaagt, ae dorst kwelt en moeder de vrouw zit te wachten. Dit zijn argumenten waar geen opsto- m ter tegen bestand is. Maar wel kan men het dan meemaken m dat in het kroegje, waarvan vele stoelen zijn gesneuveld, agenten en betogers heel ^vriendschappelijk samen een s slokje aan het drinken zijn. Persoonlijk hebben zij immers helemaal niets tegen elkaar? §j Ja, die veldslagen langs de bou- ié levards van Parijs worden een sport. Of het nu de communisten zijn met rode vlaggen, of de aan- M hangers van de neo-fascistische heren Le Pen en Biaggi met boks- beugels, het doel is meer een sportief verzetje dan het omke- gelen van de republiek. Advertentie) Ware wetenschap spreekt de taal der stilte Chemici analyseren en synthetiseren, technici ontwikkelen, pharma- cologen en biologen experimenteren, kleurdeskundigen onderzoeken kleurstoffen, vakkundige arbeiders produceren. Duizenden mensen werken eendrachtig samen om de mensheid nog sneller en nog beter van ziekten te genezen. Uit de natuurlijke schatten van de aarde worden onmisbare chemische en pharmaceutische producten vervaardigd. De wereld herkent ze aan het Bayer-kruis, het merk dat m zovee! gezinnen en aan zovele zieken hoop bracht en dat mensen weer gelukkig en gezond maakte. Onder de talloze geneesmiddelen, die de naam Bayer dragen en die dagelijks over de gehele wereld met succes worden gebruikt, neemt Aspirin* een belangrijke plaats in. Wanneer u hoofdpijn hebt, verkouden of grieperig bent, verlaat u dan op Aspirin, het middel dal een maximum aan pijnstillende, heilzame werking biedt. Het Bayerkruis op ieder tablet is een garantie voor echtheid, zuiver heid en constante samenstelling. Geen Aspinn zonder Bayer-kruis. Bayer's-werelds geneesmiddelenbron Minister van justitie over zaak majoor K. Op een vraag van het Tweede- Kamerlid de heer Van Rijckevorsel over de berechting van de zaak- maioor K., heeft de minister van justitie het volgende geantwoord: De minister heeft geen reden aan te nemen, dat het aaan de berechting van de zaak van majoor K. ten goe de zou komen, als daaraan zou voor afgaan een strafrechterlijke beoorde ling van de feiten, waarvan de heren D. en Van B. worden verdacht. In deze strafzaken, waarin majoor K. onder meer wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen en de beide eerdergenoemde burger- verdachten van omkoping van ma- Scandinavië-Express stopte voor snoepgrage meisjes Mevrouw Chiarina Serravan Sardinië naar Rome gekomen, zat voor het eerst in haar leven in een trein, nog wel de „Scandina vië-Express". Ze zou met haar vijf kinderen naar Frankfort reizen om zich daar te voe gen bij haar echtge noot, een Italiaans emigrant die als kok in Frankfort werkt. Maar toen de trein vertrokken ivas en moeder appel hield ble ken twee dochtertjes zoek: de 15-jarige San ta, en de 18-jarige Im- benia. Op een perron van het „Stazione Termini" in Rome zaten de twee meisjes in eikaars ar men te huilen. Toen een perronopzichter ze bij de stationschef had gebracht en de reden voor hun verdriet dui delijk ivas geworden, belde de chef het mi nisterie van vervoer op:' zou voor deze ene keer de Scandinavië- Express even opgehou den mogen worden f Het ministerie vond van wél, en dies kwam de express in Stimig- liano, een klein stadje ten noorden van Rome, voor een onveilig sein tot stilstand. Moeder Serra en drie van haar kinderen, die zich bij haar bevonden en ook al onraad hadden ge roken, toerden uit de trein gehaald. Een sneltrein in de richting Rome werd tegenge houden om het viertal mee terug te nemen. Op het 'Stazione Ter mini vond mevrouw Serra haar beide doch ters terug. Ze waren over het verdriet heen en aten chocola. Wanf daarvoor waren zij, kort voor het vertrek, uit de trein gestapt. Ze wilden nog even vlug chocola inslaan.... joor K., is laatstgenoemde de cen trale figuur. Bovendien heeft het misdrijf, waarvan hij wordt ver dacht, een ernstiger karakter dan dat, waarvan de heren D. en Van B. verdacht worden. Het ligt derhalve voor de hand, dat aan de berechting van de zaak tegen majoor K. voorrang wordt ge geven. Met betrekking tot de namens ma joor K. tegen de heren D. en Van B. ingediende meineenklacht wordt in dit verband nog het volgende opge merkt: De inhoud van de klacht biedt niet voldoende grond voor een re delijk vermoeden, dat bedoelde he ren zich aan meineed zouden heb ben schuldig gemaakt. Er bestaat derhalve geen aaanleiding hen in dit opzicht als verdachte, in de zin van artikel 27 van het wetboek van strafvordering, aan te merken. Mocht in enig stadium van de zaak alsnog een dergelijke verden king rijzen, dan kan het hoog mi litair 'gerechtshof indien het dit voor de berechting van de zaak van majoor K. nuttig zou oorde len hetzij ambtshalve, hetzij op vordering van de advocaat-fiscaal voor de zee- en landmacht de ver dere behandeling van de zaak K. schorsen, in afwachting van uitslag van de meinéedzaak. Acht maanden gevang voor uitlokken van meineed De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de oud-directeur van een con structiebedrijf en kranenfabriek te Grave, B. A. G. P., wegens het uit lokken van mijneed in een civiele pro cedure veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, waarvan drie maanden voor waardelijk. Toen hij op 13 maart te recht stond eiste de officier van jus titie tegen hem acht maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hollywood deelde weer Oscars uit „Bridge on the river Kwai" beste film van 1.957 Onder overweldigende belangstel ling duizenden hadden staan kij ken naar de aankomst der filmster7 ren en filmgrootheden en tien zoek lichten speelden tegen de avondhe mel heeft de Amerikaanse film industrie woensdagavond in het ko lossale Pantages-theater van K.R.O. op de Hollywood boulevard weer de Oscars uitgereikt. De Engelse film „Bridge on the river Kwai" van Da vid Lean werd uitgeroepen tot de beste film van 1957. De rolprent kreeg zeven Oscars, ere-onderscheï- dingen van de „Motion Picture Aca demy", toegekend. Regisseur David Lean en hoofd rolspeler Alec Guiness kregen beiden een Oscar en verder werd de film op soortgelijke wijze onderscheiden voor de beste cameratechniek, het beste (niet originele) draaiboek (medewerker hiervan is Pierre Boule, die tevens werd bekroond voor het originele scenario voor „Kwai"), de beste muziek, de beste „cutting". Ook ontving deze film de overbruggende Oscar als „beste film van het jaar". De beste buitenlandse film was „De nachten van Cabiria" en de onder scheiding voor de beste vrouwelijke hoofdrol werd toegekend aan Joanne Woodward voor haar spel in „Three faces of Eve". De film „Sayonara", die onlangs' in ons land in première ging, won Oscars voor de beste vrou welijke bijrol (Miyoshi Umeki) en de beste mannelijke bijrol (Red But tons) en voor de beste decors. De prijs voor de beste documentaire is toegekend aan de film „Albert Schweitzer". Ruim 2800 mensen wa ren in het kolossale Pantages-theater aanwezig. Jean Simmons accepteerde de onderscheiding voor haar afwezige landgenoot Alec Guiness. Regeringstroepen op 75 km van Padang Volgens donderdag in Singapo re ontvangen berichten zijn twee voorhoedes van de rege ringstroepen Padang tot op ruim 75 km genaderd. Deze strijdmachten, geraamd op 3500 man, onder wie para chutisten, zouden van Rengat en Pankanbaroe uit naar Pa dang optrekken. Deze radiografisch overgebrachte j, to toont de Jupiter-C raket, van k Amerikaanse leger op de lanceer richting te Cape Canaveral, kort vooi met deze raket de derde Amerikaan se kunstmaan met succes werd afge schoten Zij moeten echter nog over de 10.000 meter hoge bergen van het Barisan-gebergte, waarach ter de revolutionaire strijd krachten zich verschanst heb ben. Een andere voorhoede van de regeringstroepen werd intussen in haar opmars naar Boekit- tinggi gestuit d jördat de autori teiten van de residentie Tapa- noeli zich op hun neutraliteit beriepen. Luitenant-kolonel Sjamaun Gaharoe, de commandant van Atjeh, heeft don derdag verklaard, dat hij „zijn eigen ooütiek" heeft inzake de opstand in Midden-Sumatra. Hij wijdde hier •liet over uit. Maar bij deed een be- '•oep op de bevolking van Atjeh om zich niet te laten beïnvloeden door Je zaak Midden-Sumatra, „omdat wij onze eigen nog onopgeloste proble men hebben". Hij verwees blijkbaar naar de vijf jaar oude opstand van de fanatieke „Daroel Islam"-beweging in zijn eigen gebied. Op een bijeenkomst met voor aanstaanden uit Atjeh legde Ga haroe donderdag een dramatische verklaring af, die waarnemers in Djakarta niet onmiddellijk volko men duidelijk was. Hij zei: „Ik wil Atjeh niet ver nietigen, maar indien het Gods wil is, kan ik er niets aan doen". Indien Atjeh het lot van vernie tiging moet ondergaan, dan wenst hij dat „dit niet zou gebeuren ter wijl het gebied nog in mijn han den is". Vorig jaar bereikte Gaharoe een „bestands"-overeenkomst- met de leider van de Daroel Islam in Atjeh, Daud Beureuh, drie jaar nadat de fanatieke volgelingen van Beureuh, bewapend met dol ken en oude geweren, aanvallen begonnen op politie- en legerba- rakken. Hij zei donderdag: „In feite be reikte de kwestie-Atjeh de slotfase maar verdere regeling is tot staan gekomen door de laatste ontwik kelingen in het land". Twee dagen geleden werd in Dja karta bericht, dat benden van de Daroel Islam uit Atjeh steun had den verleend aan rebellen in het gebied van Pangkalanbrandan, 100 km. ten noorden vac Medan. De centrale regering te Djakarta toonde gisteravond vertrouwen dat de opstand op Sumatra spoedig zou kunnen worden onderdrukt. De regeringsgezinde bladen schreven, dat met het van rebellen gezuiverde oostelijk deel van Noord- en Midden- Sumatra. „de rebellen reeds met één voet in het graf staan". Het Indonesische consulaat-generaal in Singapore heeft de beweringen van opstandelingenzijde tegengespro ken, als zouden de tien Russisshe schepen, die kortgeleden in Djakarta zijn aangekomen, wapens en lan dingsvaartuigen hebben meegebracht In een door het consulaat-generaal uitgegeven verklaring werd er op ge wezen. dat de Indonesische regering in andere landen dan de Sowjet-Unie schepen heeft gekocht, zoals Italië, de Verenigde Staten en Japan, en dat de onderhandelingen over de aankoop van de Russische schepen waren be gonnen geruime tijd voor het uitbre ken van de opstand in Midden-Suma tra. Alle Russische schepen, aluds de ver klaring. zijn zonder enigerlei lading in Indonesië aangekomen en de Rus sische bemanningen werden slechts gebruikt om de schepen naar Indo nesië te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5