Relatiegeschenken uitzoeken en leveren is een apart vak DE KERKENr ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER AMERIKANEN HEBBEN EEN BOS IN HUN EXP0-„HUIS" d. maatschappij Ootmarsumse geestelijkheid door gemeente gesteund Predikanten voorgelicht over facetten van industriële leven PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 28 MAART 1958 KONINGEN IN DE OUDHEID GAVEN ZE AL.. Voor de aannemer een duimstok; een poederdoos voor de secretaresse (Van een speciale verslaggever) Relatiegeschenken zijn in de zaken wereld een begrip geworden: en eigenlijk hebben we er allemaal wel eens wat van gemerkt al gebruiken we dat woord dan niet. Immers, de kalender van de verzekeringsmaat schappij, het ballonnetje in de schoenenwinkel en de zakagenda van weer een ander assurantiebedryf, maar ook het stukje vlakgom met de naam van een koffiemerk erop of het fleurig bedrukte vloeiblad, het zijn allemaal relatiegeschenken. Geschenken die dienen om de zakelijke relatie te versterken om te bevestigen met de klant die Koning is; en daarbij maakt het principieel geen verschil of die klant commercieel koning is van een miniatuurrijkje dan wel van een machtig imperium. Ze zijn er ook altijd al geweest, want wat was het feitelijk anders dan een relatiegeschenk, wat de koningin en keizers uit de oudheid meebrachten of meegaven aan hun gezanten, wan neer het een bezoek gold om een ver bond te sluiten of alleen maar om lui de vriendschap te bevestigen, terwijl de gevechtswagens al bijna ingespan nen stonden. Concurrentie In onze moderne dagen is het na tuurlijk wel wat anders en ook wat algemener geworden. En bij de grote 7,aken en bedrijven is het al lang niet meer zo dat de leiding zelf uitzoekt wat men zijn relaties geven zal. Het uitdenken en klaar maken van relatiegeschenken is al lang een heel apart vak geworden: een vak, dat speciaal in Nederland na de oorlog zijn mogelijkheden snel zag toenemen en waarin dus het een brengt het ander van zelfsprekend mee ook een vrij grote concurrentie is ontstaan. On ze zegsman, die al vele jaren erva ring op dit gebiod heeft en tot de oudste relatiebedrijven in den lan de behoort, vertelde: „Toen ik na de oorlog mijn zaken hervatte, wa ren er maar vijf die zich toelegden op de relatiegeschenken, nu nadert hun aantal al de vijftig". Maar niet alleen het aantal bedrijven dat zich als bemiddelaar aanbiedt tussen de man of zaak die de relatie geschenken geeft en degene die ze ontvangt, is groot geworden. Ook in de aard van de relatiegeschenken is een belangrijke verandering gekomen. Waren voor de oorlog kalenders, pot loden, kaartspelen eri dergelijke de belangrijkste artikelen thans is de sortering enorm veel groter geworden. Maar wat? Bovendien Is het geven van een kost baar geschenk aan zeer bepaalde re laties ook veel meer in zwang ge komen. De man-van-de-rclatiege- schenken schrikt er al lang niet meer van wanneer men van hem bijvoor beeld dertig kantoorblokken verlangt met op de wijzerplaat de naam van 't schenkende bedrijf; en ook is hij be slist in staat om zestig of meer zilve ren sigarettenkokers te leveren, elk met de naam van de ontvanger erop. Hij kan alles en nog wat leveren in allerlei prijzen, artikelen van drie voor een dubbeltje bij grote aantallen of van twee of één stuks van hon derd gulden of meer per exemplaar. Veel vaker evenwel dan dat hij een zeer concrete opdracht krijgt, gebeurt het ook dat zijn relaties die htf op zijn beurt elk jaar ook weer met een relatiegeschenk bedenkt hem vra gen: „Meneer, ik wou wel wat weg geven, maar wat moet ik nu". De eer ste vraag is dan: „Voor welke groep mensen fs het geschenk bedoeld" en vervolgens „Wat mag het om en bil kosten". Het maakt uiteraard nogal enig verschil wie de begiftigde is: Een aannemer of architect bijvoorbeeld zal erg in zijn nopjes zijn met een bijzon der handige duimstok maar een di rectie-secretaresse vindt het leuker en waardevoller wanneer ze een aardige poederdoos cadeau krijgt of een zak kammetje, waarvan het etui tegelijk kan dienen als kleerschuier. Wie een bedrag van twee of drie gulden per stuk wil besteden kan uiteraard niet beginnen aan een kostbare merkvul- pen, en het bedrijf dat bij zijn jubi leum de directeuren van de zaken waarmee men in relatie staat aan het feestdiner een geschenk wil aanbie den, komt niet met een goedkoop pot loodje aanzetten. Grillige handel Een bijzonder voordeel van de be roepsmensen vande relatiege schenken is ook dat zij bepaalde artikelen nog wel eens door een opdruk van de naam, een exclusief en persoonlijk cachet kunnen ge ven zonder dat het nu meteen weer verschrikkelijk duur wordt. Soms is het ene artikel erg gewild) dan weer komt plotseling een ge schenkje dat al lang verouderd scheen om onverklaarbare re denen weer heel erg in trek. Soms ook zijn allerlei omstandigheden van invloed: Op het ogenblik bij voorbeeld, nu ae neiging bestaat om steeds meer grensformalitei- ten af te schaffen, is iedere ver koper van relatiegeschenken voorzichtig met 't vormen van grote vooxvraden van portefeuilles die juist voor auto- en grensdocu- menten z(jn ingericht. Soms ook is er 'n artikel waarvan men enorm veel succes verwacht, dat in 't buitenland ook grif van de hand gaat en waar hier geen mens aan wil. En dan zijn er uiteraard ook de ge schenken voor speciale beroepen of bedrijven: bij garagebedrijven geven ze graag een ring voor het contact sleuteltje; aannemers worden vaak bedacht met duimstokken en dergelij ke; voor dokters is er een vulpotlood of ballpoint dat een handig zandloper tje in zich bergt, heel gemakkelijk bij het voelen (en tellen) van de pols; zaken die speciaal de schooljeugd willen benaderen, leggen zich toe óp vlakgom en-of potloden voor café houders zyn er flesopeners en voor huisvrouwen apparaatjes om blikjes te openen of deksels los te maken. Illllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllli II Kolonel Peter Townsend M heeft woensdagmiddag op Cla- rencehouse te Londen thee ge- dronken met prinses Margaret. H We zien kolonel Townsend hier in de auto bij het veria- M H ten van de residentie van de prinses. VERKENNING OP TENTOONSTELLINGSTERREIN Russische technici in gebouw bij de ambassade (Van speciale verslaggever) Verder dan de monumentale toe gangsdeuren van het Russische pavil joen komt de bezoeker van het Expo- bouwterrein niet zonder speciale kaart. Een Russische ingenieur wees ons bij gebrek aan zo'n permissie, met hostess en al vriendelijk en be slist terug. Van de drempel af kon den we slechts constateren, dat een deel van de Russische inzending, be staande uit machines, al was gearri veerd. Ze staan al In het pdviljoen zij het in kratten verpakt. Zo restte ons slechts geimponeerd op te kijken naar het enorme bouw werk. waarvoor het materiaal uit Rusland per trein en per schip werd aangevoerd en dat straks na de Brus selse Wereldtentoonstelling, in stuk ken en brokken naar Rusland zal worden teruggebracht om daar op nieuw, in Moskou, te verrijzen tot florie aller Russen, nadat het eerst e wereld in verbazing heeft ge bracht. Dan zal, als wij, de Russi sche bezoeker zich een heel klein mensje voelen op het moment, dat hij geïmponeerd door de majestueuze entree, de trappartij bestijgt. Ook dit paviljoen is een toppres tatie. Een topprestatie van een volk, dat op de Expo een paal van 64 meter hoogte bouwt om er twee vlaggen aan te kunnen op hangen. Maar ook een volk, dat zijn technici 20 30 specialis ten werken hier al geruime tijd allen bijeen onderbrengt in een gebouw, dat gemakkelijk kan worden gecontroleerd en dicht bij de eigen ambassade ligt In het Amerikaanse paviljoen, er vlak naast, wordt het oog het eerst getroffen door een boomgroep. De fiere toppen van een 12-tal bomen reiken tot vlak onder het plastic dak, dat op een hoogte van 29 meter dit cylindervormige gebouw 104 me ter in doorsnee bedekt. Die bo men zijn blijven staan op uitdrukke lijke wens van Koning Boudewijn. In het algemeen moesten de bomen in het Park van Laken, dat een deel van het terrein uitmaakt en konink lijk eigendom is, zoveel mogelijk worden gespaard. Daar is heel wat V ermakelijkshei cisbelasting voor begrafenissen „Noodzakelijk voor geestelijk welzijn der bewoners" (Van een correspondent) „Het is voor het geestelijk wel zijn van de bewoners (van Ool- marsum) noodzakelijk, dat de geestelijke overheid zodanig wordt gehonoreerd, dat zij zal kunnen leven, zoals dat volgens rang en stand verwacht mag worden. Daar het onomstotelijk vast staat, dat het honorarium, dat door het rijk aan de bedienaren van de gods dienst wordt betaald, voor deze tijd absoluut onvoldoende is..." aldus de motivering is op de gemeentebegroting van Ootmar- sum voor 1955, welke sluit met een aanzienlijk batig saldo, een post opgevoerd van f 1500 als geraamde toelage aan de geeste lijkheid. Gedeputeerde Staten van Over- ijsel hebben thans gemeend geen bezwaar meer te mogen maken te gen deze begrotingspost. Aanvan kelijk was dit wel het geval en de post werd van de begroting afgevoerd, doch later weer als af zonderlijke wijziging opgenomen. De goedkeuring van Gedeputeerde Staten houdt echter niet in, dat zij de mening van het gemeente- Aanpassing aan de nationale cultuur Aan het geref. blad „Belijden en Beleven" ontlenen wij het on derstaande bericht: Reverend R. de Ridder, predikant van de Dutch Reformed Church op Cey lon, heeft in een orgaan van deze kerk gepleit voor een theologi sche ontwikkeling die vervat is in termen van de omringende cul tuur. Hij acht het een betreurens waardig feit dat juist op Ceylon de kerk zo door en door westers is en dat slechts enkele zwakke pogingen gedaan zijn om in de door hem bepleite vorm de boed dhistische uitdaging met het Woord Gods te beantwoorden. Ook vraagt rev. De Ridder zich af, waarom er nog geen ernstige pogingen gedaan zijn om in de christelijke eredienst, die zich toch beroemen mag op een veel vormige rijkdom, de nationale cul- tuur om te vormen tot een gode- verheerlijkende zaak. „Het herle vende boeddhisme op Ceylon daagt de Kerk uit te bewijzen, dat het christendom leeft. Het boeddhisme ontkent dat het dit bewijzen kan, maar Christus be looft te geven aan allen die vra gen en zoeken." bestuur deelt, dat dit een morele verplichting heeft tegenover de geestelijkheid. De goedkeuring houdt dan ook, zo wordt medegedeeld, geen enkele consequentie in voor 1956 en de komende ja ren. Overigens komt op de ge meentebegroting van zowel 1956 als 1957 wederom een uitgave van 1.500 gulden ten behoeve van de geestelijkheid voor. De post is als volgt ver deeld: 1.000 voor de rooms- katholieke geestelijkheid 500 gulden voor de pastoor en 500 gulden voor beide kape laans en nog eens vijfhon derd gulden voor de Neder lands hervormde predikant van Ootmarsum. De Estlandse regering heeft de gemeentebesturen gemachtigd toegangsprijzen te heffen voor kerkbezoek en vermakelijkheids belasting voor kerkelijke plech tigheden. De opbrengst ervan is bestemd voor de plaatselijke bu reaus der communistische partij. De gelovigen moeten thans 600 roebel betalen voor een kerkelijke begrafenis eu 400 roebel voor een huwelijk in de kerk. Dit werd volgens het Kath. Ned. Persbureau te Bonn' mede gedeeld door de Baltische Raad, waarin de bannelingenorganisa ties van Litauers, Letten en Es- ten samenwerken. De Stichting Tex- tielvak in Twente heeft gedurende het laatste half jaar pre dikanten en pastoors voorgelicht over be paalde facetten van het industriële leven om een nauwer con tact tussen industrie en Kerk te bewerk stelligen. Uitgangs punt waren twee le zingen in het najaar, waarin behandeld werden het bedrijfs- apostolaat in Amster dam en het werk van een protestantse com missie in Arnhem, die werkzaam is in de A. K.U. De „cursus" is be sloten met twee lezin gen. Moderator Feyen te Hengelo be nadrukte de verschil lende motieven van de industrie en de kerk als zij zich be zighouden met bo vengenoemd pro bleem. De industrie gaat uit van de gees telijke leegheid onder het personeel, de om gangsvormen en het goed functioneren van de bedrijven, de kerk werkt vanuit de opdracht van het Evangelie. Moderator Feyen betoogde dat er van de kerk uit iets moet worden gedaan om weer invloed op de mens te krijgen in de industrie. Hij was van mening dat een intensiever contact met de fabrieksarbei der nodig is maar voegde hieraan toe dat dit langs de weg van de normale paro chiale en gemeentelij ke zielszorg onmoge lijk is. Hij bepleitte de weg van de func tionele zielszorg en vertelde dat men ook in Twente daarom is gestart met het Be- drijfsapostolaat. Ds. A. J. Jörg uit Delden gaf een scherpe tekening van de beelden die de industrie heeft gevormd als men denkt aan de kerk. Soms ziet men de kerk als een zus terbedrijf om dan tot de conclusie te komen dat het ker kelijk bedrijf, on zakelijk, inefficiënt en zonder tempo is. Soms ook ziet men de kerk als een gezel ligheidsvereniging die men wel kan steunen als deze zich maar bij het eigen werk houdt. Hij betoogde voorts dat het doel van de kerk een andere sa menleving is. Het laat de kerk als het ware koud of een be drijf rendabel is of niet maar gaat na of het bedrijf het zicht op het Koninkrijk Gods toelaat of be lemmert. Hij duidde de fabrikanten er op dat de kerk in hun bedrijven een on zichtbare gemeen schap is. De kerk is een soort virus, men kan haar niet weren. Het probleem is al leen dat het virus momenteel niet erg virulent is. Ds. Jörg was van mening dat de kerk de industrie zou kun nen helpen in het zoe ken naar genoemd uitzicht, zonder dat de rentabiliteit daar door wordt geschaad. Beide lezingen vorm den het uitgangspunt van een prettig ge sprek tussen de pre dikanten, de pastoors, de fabrikanten en vakbondsvertegen woordigers. over geconfereerd. Sommige plannen moesten veranderd worden. En als gevolg van de koninklijke wens prijkt nu een enorme spar trots in een hoek van het paviljoen van de Heilige Stoel. Duitsland bouwde zijn pavil joen juist zo, dat van drie takken van een fraaie vliegden slechts de toppen behoefden te worden afge zaagd. Maar de bomen in het Amerikaanse paviljoen hebben een eigen geschiede nis. In de schaduw van hun lover stond vroeger een landejijke open luchtdancing, een boerderij-aehtigc uitspanning. Daar heeft ex-koning Leopold voor het laatst met Konin gin Astrid gedanst. Op het behoud van die bomengroep was de Ko ninklijke familie daarom bijzonder gesteld en ter wille van die herinne ring staan er nu dus bomen in het Amerikaanse paviljoen. En achteraf zijn de Amerikanen daar bepaald niet rouwig om, want het is een at tractie te meer. IflIIIWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH H Koningin Elizabeth II en ko- ningin Juliana tijdens het staatsiebanket in de Trèves- H zaal te Den Haag. llllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KONINKLIJK BEZpEK De Londense Times schrijft over het bezoek van koningin Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edin- burg aan Nederland, dat het Britse vorstenpaar deze dagen iets kon zien van een land, waarvan de geschiedenis de laatste tijd somber is geweest. „Nederland heeft ontzaglijk veel materiële schade geleden in de oorlog en voordat deze geheel her steld kon worden, bracht de Noordzee een oudere en nog onverzoenlijker vij and, het in 1953 de verpletterende slag van de watersnood toe. Verder beleefde Nederland telkens weer te leurstellingen met Indonesië. Maar Holland geeft zich niet gewonnen. Wat er ook voor Europa in het ver schiet ligt, het is ondenkbaar, dat de banden tussen Nederland en Enge land. die reeds zo hecht zijn als de ge schiedenis en de geografische ligging van beide landen ze maar hadden kunnen maken, niet nog nauwer wor den, ten zegen van de volken van bei de landen en van de vrije wereld". De Manchester Guardian acht het een spe ling- van de geschiedenis, dat Nederland en Engeland gelijktijdig vrouwelijke soeverei nen hebben: „Maar het Is een gelukkig toe val, dat de hoge plaats van het gezin in het bouwsel van het Nederlandse en Britse le ven in het licht stelt." Het blad haalt de woorden aan, die minister-president Drees (in een brief aan de Manchester Guardian) geschreven heeft: „Op dit ogenblik zijn wij opnieuw verenigd als bondgenoten in de organisatie van vrije landen, die de vrede willen beveiligen zonder hun vrijheid te verliezen". In de huidige eeuw, aldus-de Scotsman, hebben Engeland en Nederland hun macht in het Verre Oosten verloren. „Het is vooral een zware slag voor Nederland) dat het moeilijk vindt, zo niet onmoge lijk, van zijn Europese hulpbronnen te bestaan", zo meent het blad. Ten slotte schrijft de Daily Telegraph, dat Nederland en Engeland samen een bloeitijd hebben gekend en samen geleden hebben en dat oude wedijver, hetzij dynastiek of an derszins, reeds lang vergeten is. K.P.M.-SCHEPEN Het Indonesische persbureau Antara citeer de een aantal commentaren van Indonesi sche kranten over de teruggave van de K. P.M.-schepen aan dc oude maatschappij. „Berita Indonesia" schreef, dat de overna me van Nederlandse bezittingen in Indone sië een morele overwinning voor Indonesië betekende en het prestige van het volk ver hoogde. maar dat het besluit om nu de schepen weer vrij te geven een morele ne derlaag en een achteruitgang was. Het blad vroeg zich verder af, welk een politiek de regering nu zal volgen ten aanzien van de andere overgenomen Nederlandse bezittin gen. „Republik" schreef, dat de regering nagela ten heeft mee te delen, of zij compensatie zal betalen aan de Indonesische beman ningsleden voor het geval de K.PM. hen nu ontslaat. INTERESSE Het Italiaanse blad Osscrvatorc Romano schreef over de gebeurtenissen in Indo nesië: „De polemieken over internationa le hulp die beide partijen elk voor zich zouden ontvangen zijn reeds overge gaan in de grote polemiek, waarin het oosten tegenover het westen wordt ge steld. De grote mogendheden zijn alle geïnteresseerd bij wat er gebeurt. Ook Japan, dat duidelijk blijk heeft gegeven van zijn belangstelling. Het zou belang stelling voor orde en rust moeten zijn, maar ongelukkig genoeg kan men „vre de" op verschillende wijzen interprete ren. Zo bestaat er een „Sowjet-vrede" die niet overeenstemt met wat de vrije wereld onder „vrede" verstaat. BELASTINGVERLAGING The Manchester Guardiai\ schrijft over maatregelen in geval van een wereldcrisis: Voor de eerste maal na de Tweede Wereld oorlog bestaat er een reële kans op een ma laise in de wereldeconomie. Indien deze in derdaad doorzet, wat kan de regering van Groot-Brittannië dan doen om er zich te gen te wapenen? In de herfst van '57 wer den strenge maatregelen tegen de Inflatie genomen, zoals een verhoging van het dis conto tot 7% en een krachtige beperking op de openbare uitgaven. Deze dienden ook om de vraag naar geïmporteerde goederen en naar produkten eigenlijk bestemd voor de export te verminderen en zodoende de betalingsbalans te verbeteren. Maar in ge val van een wereldcrisis zullen eigenlijk juist snelle „reflatolre" maatregelen nodig zijn, omdat dan een vermindering van de buitenlandse vraag naar Britse goederen zal optreden, die zal leiden tot dalende pro- duktie en dalende werkgelegenheid in het hele land. Helaas zullen de overzeese mark ten voor de Britse export waarschijnlijk In krimpen en de verlaging van dc prijzen van te importeren grondstoffen op zichzelf een winstpunt voor Engeland zal een aantal andere leden van de sterlingzone in moeilijkheden brengen, zodat zij een zeer dringend beroep zuilen moeten doen op de Londense goud- en dollarreserves. De rege ring komt dan voor 'n moeilijk dilemma te staan. Moet zij toch de maatregelen tegen de inflatie voortzetten en verscherpen, ten einde weerstand te kunnen bieden aan de hiervoor beschreven te verwachten her nieuwde druk op de Britse betalingsbalans Of moet zij integendeel de inflatie bevorde ren om verdere groei van de werkloosheid te vooi'komen? De schrijver van het artikel, James Meade, is voorstander van het laatste en zet uiteen wat er dan moet gebeuren. Een ontspan ning van de situatie op de geldmarkt, dat wil zeggen een lagere rentevoet en gemak kelijker voorwaarden voor leningen is wel nuttig in het algemeen maar kan geen grote stimulans geven voor een extra kapi taalvorming. De enige onmiddellijke doel treffende maatregel daarentegen is een be lastingverlaging en de regering bezit een Instrument om deze snel ten uitvoer te bren gen. Het ministerie van financiën is volgens de wet bevoegd de premie van werkgevers en werknemers voor de „National Insuran ce" (die zowel de sociale verzekeringen (ziekte, werkloosheid, etc.) als een pen sioneringsschema omvat) te wijzigen en in dien de noodzakelijke administratieve maat regelen thans werden uitgevoerd, zouden de bijdragen onmiddellijk verminderd kunnen worden, waardoor de koopkracht van de bevolking aanzienlijk zon stijgen. Elk an der systeem van belastingverlaging brengt grote administratieve moeilijkheden met zich mee, maar de premie voor de „National Insurance" kan leder ogenblik weer gewij zigd worden, zoals bijvoorbeeld ook het dis conto, zo besluit de schrijver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 22