PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT KR0ESJTSJEW BENOEMD TOT PREMIER Voor het eerst sedert Stalin leidt één man Sowjetpartij en regering Dam in Veerse Gat krijgt asfaltbekleding TOPCONFERENTIE IN GEDING? WILDE ACHTERVOLGING VAN PETER TOWNSEND TE LONDEN Vandaag.. EISENHOWER STEMT IN MET MAAN0NDERZ0EKINGSPLAN 201e jaargang - no. 74 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 28 maart 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim- p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent P- regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 8, tel. 20; Terneuzen, Brousverijstraat 2; Zierlkzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Wrange glimach van Boelganin Op voorstel van president Worosjilow is Kroesjtsjew donder dag op een gemeenschappelijke zitting van de beide kamers van de Opperste Sowjet benoemd tot voorzitter van de Russische ministerraad. Kroesjtsjew is dus premier geworden en volgt als zodanig maarschalk Boelganin op. Kroesjtsjew werd voorts belast met de vorming van een nieuw kabinet. Worosjilow werd herkozen als president van de Sowjet- Unie. Naar verluidt behoudt Kroesjtsjew zijn functie van eerste secretaris van het centrale comité der Russische communisti sche partij. Dit is de eerste keer sinds Stalins dood, dat de lei ding van de partij en van de regering in één man is verenigd. Waarnemers te Londen zien in de nieuwe ontwikkeling het duidelijke einde van deze periode van „collectief leiderschap" en tevens voorlopig althans -een einde van de strijd om de macht in het Kremlin sinds de dood van Stalin. Kroesjtsjews benoeming tot eerste minister wordt ook beschouwd als een nieuwe stap ter voorbereiding van een topconferentie .Diplomaten te Washington verwachten in dit verband binnenkort een nieuwe mede deling van Moskou, wellicht inhoudende dat de Sowjet-Unie besloten heeft, eenzijdig de proeven met kernwapenste staken of de vervaardiging van kernwapens te verbieden. De minister van buitenlandse zaken Gromyko zal bij de Opperste Sowjet een rapport over „de opschorting van de kern proeven" indienen. 11^ __1 l-TT-„ sterken om tot een grotere produktie 9)inl ZcLl mijl! lCVCll van levensmiddelen te komen. Kroesjtsjew leverde felle kritiek op r»ï#*fr 8nnl•Ar»', de die de ontwikkeling I11CL a|JaI CIl van de landbouw belemmeren en nam De benoemingen geschieddén in het eerste kwartier van de bij eenkomst van de Opperste Sow jet, die in het Kremlin werd ge houden. Toen de 77-jarige Wo rosjilow voorstelde Kroesjtsjew tot premier te benoemen bleef het enkele seconden doodstil. Plotseling barstte het applaus echter los. De bijna 1400 afge vaardigden rezen als één man overeind. Kroesjtsjew stond roerloos met gebogen hoofd. Boelganin, die naast Kroesjt- - sjew zat, klapte in de maat met de anderen mee. Toen maarschalk Worosjilow zijn re de beëindigd had en naar zijn plaats was teruggekeerd, feliciteerde hij Kroesjtsjew. Achter hem zat Boelga nin te glimlachen. Bijna direct daarna betrad Kroesj tsjew het spreekgestoelte hartelijk toegejuicht door de afgevaardig den. Kroesjtsjew begon met de af- gevaordigden dank te zeggen voor het grote vertrouwen dat zij hem hebben geschonken en de grote eer, die zij hem hebben bewezen. „Ik zal alles doen wat mogelijk is om dit vertrouwen niet te be schamen en ik zal om U te dienen noch mijn krachten, nog mijn ge zondheid of mijn leven sparen", aldus Kroesjtsjew. In zijn rede tot de leden van de Op- erste Sowjet zei Kroesjtsjew dat et noodzakelijk is de doelen te blij ven nastreven die zijn vastgesteld op het 20e partijcongres. Over de landbouwhervorming merk te hij op dat de partij het systeem der collectieve boerderijen wil ver- De aankomst van koningin Elisabeth van België op het vliegveld te Mos kou. Zij zal daar een speciale uitvoe ring vati een concert van Tsjaikoivski bijwonen. Links staat Vasili Koslow, de vice-president van de Sowjet-Unie, die namens president Worosjilow ter begroeting aanwezig was. het vervolgens op voor de collectieve boerderijen. Hij wees op de belangrijke rol die de ze bedrijven vervullen. KIRITSJENKO Kroesjtsjew is niet herkozen tot lid van het presidium van de Opperste Sowjet. Kroesjtsjews benoeming tot premier geschiedde bij handopsteken. Tot leden van het nieuwe presidium van de Opperste Sowjet zijn o.m. be noemd A. A. Andrejew, H. L. Bel- jaef. maarschalk Boedjenny, Alexis Kiritsjenko, K. T. Mazoero.w Spirid- now en Oestinow. Kiritsjenko kroonprins Westelijke diplomaten te Moskon wijzen er op, dat wellicht op een volgende topconferentie de nieuwe Sowjet-premier vergezeld zal worden door de hiervoor genoemde Kiritsjen ko, evenals Kroesjtsjew uit de Oe kraïne afkomstig. Sommige diploma ten zijn al geneigd om in Kiritsjenko de toekomstige „kroonprins" van het Kremlin te zien. De vraag welke men zich algemeen stelt is, of Kroesjtsjew zijn functie van eerste partijsecretaris zal blijven uitoefenen. Men kan echter stellen dat de terug keer tot het eenmansbewind in feite niets anders is dan de juridische be krachtiging van een toestand die al sinds juli 1957 bestond. In juli 1957 n.l. slaagde Kroesjtsjew erin zich te ontdoen van de sterkste oppositie die er in de boezem van het centrale comité bestond tegen zijn politiek. VERKEERSCHAOS, NIJDIGE BOBBY'S „Geen wijziging in bestaande toestand". Kolonel-vlieger Peter Townsend is donderdag op een rit door Londen urenlang door journalisten achter volgd. Maar toen hij weer naar de plaats waarvan hij vertrokken was, terugkeerde, was niemand een cent wijzer. De „knappe, slanke oorlogsheld" zoals hij wordt genoemd Townsend was piloot in de laatste Wereldoorlog vertrok van de club waar hij ge slapen had, om circa 11 uur. Zonder vertoon negeerde hij alle vragen, die op hem werden afgevuurd en die in hoofdzaak natuurlijk draaiden om de vraag of hij prinses Margaret weer zou bezoeken nadat hij woensdag met de prinses thee gedronken had. Hij stapte in een auto en de jacht begon. Met grote snelheid schoot zijn wa gen door het Londense verkeer. Maar de journalisten hielden vol. In taxi's op motorfietsen en andere voertuigen joegen zij verbeten achter hem aan. Gevolg van een en ander: verkeers chaos en nijdige bobby's. Af en toe gaf Townsend blijken van ongeduld en éénmaal zelfs draai de hij zich om en riep tot de journa listen die hem op de hielen zaten, dat hij „schoon genoeg had" van het ach terna gezeten worden. Later op de dag liet Townsend een verklaring uitgeven, waarin hij zei dat er geen redenen zijn om te ver onderstellen, dat door zijn hezoek van woensdag aan prinses Margaret een wijziging is gekomen in „de toe stand, zoals die sedert de verklaring van de prinses in 1955 bestaat". Op 31 oktober 1955 heeft de prinses bekendgemaakt, dat zij had besloten niet met Peter Townsend te trouwen, omdat hij van zijn eerste vrouw gescheiden is, terwijl „de Kerk leert dat het christelijk huwelkij onverbrekelijk is". Townsend maakte voorts don derdag bekend, dat hij prinses Margaret tijdens zijn huidige be zoek aan Londen niet meer zal ontmoeten. Donderdagochtend heeft het konink lijke gezélschap een bezoek gebracht aan het waterloopkundig laborato rium. te Delft. Vanaf de platforms boven het water bekeken de konink lijke gasten het modél van de Euro poort". (Voor verslag van het Brits staatsie- bezoek verwijzen wij naar pag. S). Muiterij op Engelse mijnenlegger. Op de Britse mijnenlegger .„Apol lo" heeft zich eind vorige week een geval van muiterij voorgedaan waar door het schip deze wéék niet kon uitvaren. Acht matrozen zijn, han gende het onderzoek in cellen opge sloten en 34 bemanningsleden staan onder arrest. Het incident begon vorige week za terdag, toen zes matrozen die in De- vonport bij Plymouth een paar kroe gen teveel hadden aangedaan, pro beerden ongemerkt aan boord te ko men. Zij werden echter door de offi cier van de wacht gezien waarop zij in een der ruimen vluchtten en zich daar opsloten. De zaak werd ernstiger toen de matrozen die de wacht hadden, wei gerden de vluchtelingen uit het ruim te halen en een officier eigenhandig met een breekijzer een der luiken moest forceren. De bemanning die naar een der matrozen tegenover de pers verklaar de „er genoeg van heeft om als honden behandeld te worden", begon daags daarop een langzaam aan-sta- king. Er is een krijgsraad gevormd die de zaak zal onderzoeken en de schul digen straffen. Radiumverf van marine in tuin verdwaald. Een bewoonster van de Ooievaar- straat in Den Helder vond in haar tuin een doosje en daar zij op het meende te lezen dat het ra- ,dlum bevatte, deed zij aangifte bij de politie van de vondst. Bij onderzoek bleek, dat er een gla zen houder met dop in zat, inhouden de een radium bevattende stof, wel ke bij de koninklijke marine wordt gebruikt bij het aanbrengen van mer ken op het geschut bij nacht. De ABCD-dienst van de koninklijke ma rine heeft het doosje in beslag geno men. Slechts indien het glas breekt en men langdurig aan de stof wordt blootgesteld, bestaat er gevaar voor de gezondheid. Over de wijze waarop het doosje in de tuin terecht is geko men is nog niets bekend. 1 viert koningin Ingrid van Denemarken haar 48ste ver- p H jaardag. viert de oud-algemeen se- M :etaris van het gouvernement van Nederlands-Indië, de heer P. J. Gerke te Den Haag zijn p 70ste verjaardag. IIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII VERKENNER III KAN HALF JAAR DRAAIEN Vijf pogingen om onbemande raketten zo ver te krijgen. President Eisenhower heeft zijn goedkeuring geheet aan plan nen om kleine onbemande ra ketten naar de maan af te schie ten. Zijn perschef, Hagerty, deelde donderdag in Washing ton mede, dat verschillende mo gelijkheden geprobeerd zullen worden, zoals het afschieten van een raket naar de maan, een raketvlucht om de maan heen en pogingen om een onbe mande raket op de maan te la ten landen. Het ministerie van defensie maakte donderdag be kend, dat vijf pogingen zullen worden gedaan om raketten in de richting van de maan af te vuren. Hagerty zei, dat reeds enige tijd aan de voorbereiding van deze proeven wordt gewerkt. Aangezien waar schijnlijk talrijke raketproeven no dig zijn, ligt het niet in de bedoeling dat een tijdschema wordt gegeven. De bedoeling van het program is het vaststellen van de mogelijkheden om de wereldruimte in de buurt van de DE DAM TUSSEN NOORD- BEVELAND en Walcheren, die de komende jaren in het kader van het Drie-eilandenplan zal worden gelegd, zal niet alleen aan de zeezijde een asfaltbekle ding krijgen, doch vermoedelijk ook aan de binnenzijde. Deze mededeling deed de commissa ris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gistermorgen tijdens een persconferentie, die werd gehouden na een bijeen komst over het Drie-eilanden plan van het provinciaal be stuur met rijkswaterstaat en vertegenwoordigers van de streek. Tijdens deze bijeen komst werden van rijkswater- staatszijde inlichtingen ver strekt over de uitvoering van de afsluitingsplannen in het Veerse Gat. Een bijeenkomst, /aarin zoals de commissaris ons verzekerde vrijwel ieder een „tot asfalt is bekeerd Dit laatste nu was een verrassende mededeling. Want nog niet zolang geleden wees men er van de zijde van het provinciaal bestuur met grote stelligheid op, dat men niets voelde voor de plannen van de rijkswater staat om de afsluitdam in het Veerse Gat te bekleden met asfalt. Men vond dit voornemen zelfs „afschuwelijk", omdat een dergelijke asfaltdijk naar bet oordeel van het provinciaal be stuur en velen waren het daarmee eens niet paste in het landschap pelijk beeld van Zeeland. Vandaar dat men wenste te streven naar een grasmat, in elk geval aan de binnen zijde. Evenwel, rijkswaterstaat heeft dus gisteren kennelijk dusdanige argumenten naar voren gebracht, dat alle „anti-asfaltianen" thans bekeerd zijn en „pro" zijn gewor den. Wat die argumenten dan wel waren De hoofdingenieur-direc teur van de Deltadienst-Zuid, ir. H. M. A. C. Dibbits, heeft ons daarvan gisteren een paar dingen vei'teld. Deze zaak heeft twee kanten, namelijk een estetische en een technische, zo zette de heer Dibbits uiteen. En wanneer het nu uitsluitend om de technische kant zou gaan, dan viel asfalt verre te verkiezen boven gras: bij overslagwater bijvoorbeeld kan een grasmat veel vlugger kapot gaan dan een asfaltbekleding. Maar over de estetische kant kunnen de meningen verschillen. Daarom heeft men een adviseur in deze zaak geraadpleegd, namelijk ir. Roosen burg uit Den Haag en toen kwam men tot de ontdekking, tot de op zienbarende ontdekking mag men wel zeggen, dat het groen van de gras mat volstrekt niet klopt met de kleur van de duinen! De „blonde" kleur van dê duinen aan beide zijden van de dam, vloekt zelfs met een groene gras mat, zo heeft men al estetiseh re denerend vastgesteld. En dat is nu een van de motieven om asfalt te nemen! „Maar dat. betekent nog niet dat die binnenkant een zwar te streep zou worden", zo voegde ir. Dibbits er geruststellend aan toe. Gelukkig niet: de moderne waterbouwkundigen kunnen hier allerlei nuances toepassen door J|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljll 1 „Waar de blanke top..." H Het ziet er naar uit, dat er een nieuwe (Zeeuwse) versie moet komen van het schone lied: „Waar de blanke top der dui- nen Want nu naar alle f§ waarschijnlijkheid de dam door H het Veerse Gat geheel zal wor- H den bekleed met asfalt, zal men H om en bij deze dam het lied kunnen aanheffen: „Waar de blanke top der duinen, wordt gekruist door d'asfaltdam Overigens zal het nodig zijn, dat er onverwijld een commis si sie wordt benoemd tot bestude- M ring van de „bijschilderings- mogelijkheden" van het Zeeuw- se landschap. Deskundigen hebben namelijk uitgemaakt, dat het „blond" van de duinen vloekt met het „groen" van een grasmat. Tot dusver waren er P velen, die deze combinatie wél l| moet worden bijgeschilderd nu dat ze er naast waren. Zo- Si dat het Zeeuwse landschap H moet worden bijgeschilderd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll het gebruik van kleurig steen slag. Tenslotte was er nog een derde argument voor die asfaltbe kleding" aan te voeren, namelijk het feit dat deze dam een proef is voor alle komende Deltawerken, zodat alle mogelijkheden ook In dit opzicht zorgvuldig moeten worden bekeken. (Vervolg op pag. 2) maan te verkennen en nuttige bij zonderheden over de maan te weten te komen. De maan-proeven zijn een aanvulling van het bestaande satel- lictprogram. Het wetenschappelijke adviesco mité van Eisenhower verklaarde woensdag in een verslag, dat er verschillende stadia van onder zoek zijn: 1) het afschieten van een raket die op de maan terecht komt of een vlucht om de maan heen maakt, en 2) een behoedza me landing van een onbemande raket op de maan, in een later stadium gevolgd door behouden terugkeer van de raket naar de aarde. Hagerty legde er donder dag de nadruk op, dat geen proe ven met door mensen bemande maanreketten op het program staan. De derde Amerikaanse kunstmaan, die woensdag werd gelanceerd, zal vermoedelijk vier tot zes maanden in haar baan blijven, zo heeft het Ame rikaanse marinelaboratorium donder dag in Washington bekendgemaakt. Uit de waarnemingen blijkt, dat de satelliet in 115,7 minuten eenmaal om de aarde draait. De afstand van de satelliet tot de aarde varieert van 200 km tot 2750 km. De baan maakt een hoek van 33,3 graden met de evenaar. Woensdag bestond aanvan kelijk de vrees, dat de satelliet in zijn baan te dicht bij de aarde zou komen en binnen enkele dagen in de atmosfeer zou verbranden. Apeldoorn oorzaak van vertraagde verkiezingsuitslag Nederland heeft tot diep in de nacht moeten wachten op de verkiezings uitslag van Apeldoorn en tenslotte is er een uitslag doorgegeven, die nog niet officieel was. Gistermorgen is men op het stadhuis te Apeldoorn in een koortsachtig tempo begonnen met het geheel opnieuw berekenen van de uitslag. De oorzaak van de vertraging ligt in het feit, dat men voor het eerst een nieuw telsysteem toepaste, dat bij een goede uitvoering onfeilbaar werkt, mits er voldoende personeel aan wordt gezet. Juist dit laatste heeft ontbroken. Men heeft de arbeidsintensiviteit die bij dit sy steem, waarbij plakstroken worden gebruikt, onderschat. Daarbij werd men nog gehandicapt doordat de uit slag van twee stembureaus pas om kwart over elf binnenkwam. VERWACHT. AANHOUDEND ZACHT. Plaatselijk enkele buien, maar ook nu en dan opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. ZON EN MAAN 29 maart Zon op 6.24 onder 19.07 Maan op 12.11 onder 2.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1