Brits koningspaar bezocht Rotterdam I DE KLERKeZN Politici gepolst over stembus resultaten Van en voor de boekenplank 26.'° 42.5 VRIJDAG 28 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. (Slot van pag 3) voor Charles een legpuzzel niet twee beelden -van de haven in een llcbteiken doos, versierd met het wapen van de stad en voor prinses Anne drie liederenbundels. Deze liederenbundels bestaan uit de twee delen van „Zing en speel me maar", en verder het alom beken de „Kun je nog zingen, zing dan mee": Uit de inhoud van deze bun dels is een keuze gemaakt van 30 liedjes, waarvan de teksten in het Engels werden vertaald door me vrouw mr. J. M. van Walsum Quispel. Voorts werden er boeken ten geschenke gegeven, o.m. een boek van Meindert de Jong Amerikaan van Nederlandse oor sprong „The weel on the school", dat in een Nederlands vis sersplaatsje speelt. Tegen half vier bereikte het Britse en het Nederlandse vorstenpaar, als mede de beide oudste prinsessen, het „Bouwcentrum", waar men door de voorzitter van het bestuur van de stichting „Bouwcentrum" en de di rectie werd ontvangen. Directeur ir. J. van Ettinger hield in de hal een korte speech, waarin hij de aandacht van zijn koninklijke gasten vroeg voor het wereldvraagstuk, waarmee het werk van het „Bouwcentrum" nauw verband houdt. Nadat men een rondgang door het gebouw had ge maakt en de vorstinnen, alsmede de prinsessen, door jeugdige vertegen woordigers van de verschillende bouwambachten bloemen waren aan- feboden, vertrok men naar het ge- ouw van de „Missions to seamen" aan de Pieter de Hoochweg. De hoge gasten stapten daar om half vijf uit de hofauto's, waarbij de toejuichingen niet van de lucht 'wa ren. Zij werden in het portaal van de aan de „Missions" grenzende St.- Mary's Church begroet door de Brit se ambassadeur, sir Paul Mason, en de Britse consul-generaaal K. Bum- stead. De Britse ambassadeur stelde vervolgens de bisschop van Fulham reverend W. Popham Hosford, respectievelijk landelijk deken in Ne derland en „senior chaplain" van de „Missions to Seamen", voor. Daar werden tientallen zeelieden van Britse schepen, die in de Rot terdamse en Amsterdamse haven lig gen, aan koningin Elizabeth voor gesteld. Ook de andere leden van het gezelschap onderhielden zich met de zeelieden. Toen de gasten om vijf uur het gebouw verlieten hadden tot verrassing van de niet ingewijden de hofauto's plaatsgemaakt voor waar lijk koninklijke rijtuigen, die bespan nen waren met vier van de 2 reden paarden, geëscorteerd door rui ters. In de eerste open calèche na men de beide vorstinnen en prinses Beatrix plaats, in de tweede de beide prinsen en prinses Irene. Voor het ~evolg reden nog vier rijtuigen voor. •e stoet, die zien vervolgens naar de Parkkade begaf, kon waarlijk ko ninklijk genoemd worden. Een sprookje was werkelijkheid gewor den. „Geen wonder", was de opmerking van de Engelse journalisten op het ogen blik, dat de Britse gasten zich aan ie Parkkade inscheepten op hun [acht „Britannia", waar de mariniers n groot tenue de erewacht vormden, .,dat dit wel een uniek schouwspel was en een in waarheid grandioos slot van het door lenteweer begena digde staatsiebezoek aan Nederland". Fustvraagstuk wordt bestudeerd Het bezigen van meerdere malen te gebruiken kisten of van een keer te gebruiken kisten bij de uitvoer van groenten en fruit vormde een punt van bespreking tijdens de dins dag gehouden Jaarvergadering van het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen te Scheveningen. In de vier afgelopen jaren zijn voor diverse produkten verplichte proeven genomen met eenmalig fust omdat het gebruik van fust, hoe wel goedkoper, een minder aantrek kelijk uiterlijk aan produkten geeft of kan geven. Bovendien is men dan van veel rompslomp aan fusthuur, administratie, diefstal en kosten van terugzending af. De voorzitter van het Centraal Bureau verklaarde, dat een bindende afspraak tussen de Nederlandse ex porteurs en de Duitse importeurs over het gebruik van eenmalig fust is opgezegd. Met de exporteurs zal besproken worden voor welke pro dukten het gebruik van eenmalig fust bepaald voordeel brengt en voor welke produkten in bijvoorbeeld perioden van grote aanvoer bij lage prijzen goedkoper meermalig fust moet worden gebruikt. Financiële positie van repatrianten uit Indonesië Onder verwijzing naar een eerder in de prijscourant van dc Vereeniging voor den Effectenhandel verschenen publikatie waarin de Nederlandsche Bank bekendmaakte.dat Nederlanders die uit Indonesië zijn geëvacueerd, na aankomst in Nederland als ingezete nen ziin aan te merken, deelt de Bank het volgende mede: zij is be reid Nederlanders, die uit Indonesië zijn geëvacueerd en die geen Indone sisch Re-entry Permit kunnen over leggen, een verklaring van niet-lnge- zetenschap af te geven, indien voren bedoelde personen aan de hand van een verklaring van een werkgever aannemelijk kunnen maken, dat zij binnen zes maanden, te rekenen van de dag van aankomst in Nederland af, naar net buitenland zullen worden uitgezonden. Aanvragen van deze strekking moeten worden gericht aan de afdeling Indonesië van het kantoor deviezenvergunningen. Wegens verduistering van 3400 aangehouden. De polite heeft wegens verduiste ring van 3400 de 35-jarige J. C. W. van M., vroeger handelaar in auto mobielen en thans veehouder, aange houden. Van M. had in november 1957 aan een inwoner van Loosduinen een auto verkocht en zou voor de koper diens oude wagen van de hand zien te doen. Hij kreeg deze wagen in consignatie en verkocht op een be- Ëaald ogenblik de auto voor 1700. [et geld stak hij echter in eigen zak. Daarvoor had hij op een geraf fineerde wijze ook een auto verkocht en van de koopsom 2700), even eens een bedrag van 1700 verduis terd. Dividendvoorstel Norit Het bestuur van de N.V. Algemeene Norit Maatschappij heeft in haar ver gadering van 25 maart j.l. besloten aan de a.s. vergadering van aandeel houders voor te stellen over 1957 'n dividend uit te keren van 22 waarvan 12 in contanten en 10 naar keuze in contanten of in aan delen pari. (Vorig jaar 22 plus 3,2 in contanten of aandelen naar keuze) Voor de kust van Florida is een par ticulier vliegtuig neergestort. Van de zes Inzittenden kwamen vijf om het leven. De zesde la ernatlg gewond. 1 be- Krijgsgevangene van Japan toefde 13 jaar in bergen Een voormalige Chinese krijgsge vangene, de thans 47-jarige Lioe Lien Jen, ontsnapte in 1945 uit een krijgs gevangenenkamp op een der noorde lijke Japanse eilanden. Hij vluchtte de bergen in en hield zich dertien jaar schuil. Jagers troffen hem aan en deelden hem mee, dat de oorlog nog in hetzelfde jaar, waarin hij was gevlucht, was afgelopen. Lioe kwam woensdag in Tokio aan, op weg naar communistisch China. Hij verklaarde tegenover verslaggevers van mening te zijn dat de Japanse regering hem schadeloos moet stellen voor de „ont beringen en het geestelijk lijden" van de dertien jaar, die hij als eenzame vluchteling in de bergen heeft door gebracht. Dividend N.D.S.M. blijft twaalf procent Commissarissen en directie van de N.V. Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij en de Nederlandsche Dok Maatschappij N.V. zullen aan de binnenkort te houden jaarlijkse algemene vergade ringen van aandeelhouders van bei de vennootschappen voorstellen het dividend over het boekjaar 1957 te bepalen op 12 procent (vorig jaar eveneens 12 procent). Vier Amerikanen zijn uit Callfornlë in een kaag naar het gebied rondom Enlwetok in de Stille Oceaan gezeild als protest tegen de waterstofbomproeven die Amerika daar van april tot augustus, wil nemen. f vJ Boekjes voor knutselaars in de „Vrije tijd reeks" Verhaal uit een kinderleven „Ontwaken" van Julian Fane, ver taald door mevr. A. Rutgers van der Loeff-Basenau, is een treffend ver haal van twee jaar uit een kinderle ven. Het eerste jaar is één en al zon neschijn, slechts af en toe overscha duwd door een donkere wolk. Het tweede jaar daarentegen staat in het teken van de naderende schooltijd, een schrikbeeld dat in de ogen van het kind de afmetingen van een ramp aan neemt. Zijn pogingen zich aan te pas sen aan deze vreemde, angstaanjagen de breuk met het dierbare en ver trouwde leven waaraan hij gewend is, leiden hem tenslotte na vele fiasco's de volgende fase van zijn leven bin nen, waarin een nieuwe, wijdere hori zon voor hem opdoemt. „Ontwaken" is een boeiend boek, dat verschenen is bij de uitgeverij J. H. de Bussy te Amsterdam. iO|tu9A»| uaa ^oo apinedaq fiq 1u*m ïop uaa si Japt/v :iaz snz auiai^ ;puaa ooi jooa jjsinq u, uaiqajiqq luaA aulij uaa ïuaq al :iaz mooja n(iz i fuA uaSjoz uea nu ijaa| ug |iq uaddu) dp s|E ja scm fin ddy.. uïa uaioj tuas^qq ap sje jq:>c»| fin j ,3m jaq jsjM fin ""ua ueiujnnq si jiq i=l Ondanks adviezen en heel veel goede raad Kwam deze heer ook op het "appèl" té laat! Nu kijkt hij bo^. dat ziet U wel. Want dat gaf thuis een hele rel. Zijn vrouw zegt: buurman, die was bij de hand! U ziet die buurman, keer om de krant. ■jllëóo 1W A38 N3 NHÓOO0WT9 A IdxV7^1 *81 :«9d01 j§j In de „Vrije Tijd Reeks" verschenen reeds ruim twintig handige boekskes, die elk een apart onderwerp behan delende tal van waardevolle tips en aanwijzingen voor knutselaars be vatten. Onlangs zijn weer drie van deze „knusse" zakformaat-uitgaafjes verschenen: „Figuurzagen", „Raffla- werk" en „Vlechten met pitriet". „Figuurzagen" werd samengesteld door Llitz de Jong en behandelt zowel het figuurzagen zelf waarbij de „vrije expressie" de aandacht krijgt - als het gereedschap en het hout. Het boekje bevat verder tal van voor beelden, zoals die trouwens ook voor komen in „Vlechten met pitriet" en „Raffiawerk", welk laatste „deeltje" van de hand van Lotte Marie van Oordt is. Om haar even aan het woord te laten: „Raffia is plezierig materi aal, vooral omdat er zo enorm veel verschillende mogelijkheden bestaan om het te verwerken". Aan deze tal loze toepassingen van dit mooie ma teriaal, afkomstig van de raffiapalm, besteedt zij op een onderhoudende manier aandacht. „Raffiawerk" is een frisse handlei ding voor hen, die zich reeds aan deze mooie en nuttige vorm van vrijetijds besteding wijden of willen wijden. Hetzelfde mag gelden voor „Vlech ten met pitriet", dat door Nel Bot- hof en Joop van Dijk werd samen gesteld. Ook zij bespreken eerst materiaal en gereedschap en ko men dan via eenvoudige tot inge wikkelder werkstukken. Men begint met dit eveneens mooie materiaal te „spelen" om het te leren kennen en eindigt althans in dit boekje met het vervaardiigen van boodschappenmandjes en -korfjes. Tenslotte geven samenstelster cn sa mensteller nog enkele waardevolle raadgevingen. De boekjes verschenen bij Cantecleer in Utrecht. Dr. Koster over klachten die te voorkomen zijn Bij de Erven F. Bohn N.V. te Haar lem verscheen van de hand van dr. S. Koster, zenuwarts te Amsterdam „Bedwateren en verwante toestanden" In zijn voorwoord zegt de schrijver, dat het niet meer mag voorkomen, dat tegen de ouders van kinderen, die met de klacht van bedwateren* bij hun huisarts komen, wordt gezegd: „Dat zal wel vanzelf genezen bij hel ouder worden" en dat tegen diegenen die als volwassen mens, met dezelfde klacht de huisarts bezoeken, wordt zegd: „Daar is niets aan te doen' Dr. Koster betoogt daarbij, dat veel leed, dat ouderen thans meedragen, reeds in de kinderjaren voorkomen had kunnen worden. Alleen al in Ne derland, zo zegt dr. Koster, lijden tweehonderdduizend kinderen en jon ge mensen aan bedwateren en prak tisch allen zijn vrij eenvoudig te ge nezen. In zijn verhandeling be spreekt de zenuwarts allereerst de frequentie en de sociale betekenis van de ziekte en komt vervolgens bij „MONTO IMPERIAL" VERENDE MATRASSEN I met 15 jaar garantie op de su- I blleme stalen blnnenvering. De bekende merkmatras met anti I rheuma afdekking. Overtrokken met bijzonder mooie kwaliteit I damast. 1 persoons 58.90 2 persoons 89*^^ KANTELBEDDEN Het verplaatsbare opklapbed. Niet vastschroeven, geen bescha diging van vloerbedekking. Uitgerust met extra versterkte spiraalmatras 1 persoons 39»^ 2 persoons Biipassende OMBOUWPLAN- KEN In blank- en donkereiken SCHUIMPLASTIC MATRASSEN van volgeschuimd plastic. Warmte Isolerend, licht, stofvrij en hygiënisch. Overtrokken met prima damast. 80 x 190 NU Bijpassende VEREN KUSSENS i 7 90 per stuk g CHENILLE SPREIEN roor de moderne slaapkamer. Kleurecht en prima wasbaar. Exclusieve dessins. NU zeer voordelig. 1 persoons 2 persoons BELLAMY PARK VLISSINGEN de oorzaken en de behandeling. Voorts geeft hij tal van voorbeelden over wijze van behandeling en resultaten. GEZWOREN KAMERADEN Van Leon Uris' zeer realistische ro man „Gezworen Kameraden" over de strijd die Amerikaanse mariniers in de Tweede Wereldoorlog tegen de Japanners voerden in de Stille Oceaan, is een twintigste, goedkope, druk verschenen. Al is het papier van minder goede kwaliteit dan bij vorige uitgaven en al heeft men ook op de illustraties bezuinigd, toch valt het niet te betwijfelen aat Hollandia N.V. te Baarn ook ditmaal succes zal heb ben met dit werk in de vertaling van mevrouw H. C. E. de Wit-Boonakker. Het blijft een adembenemend boek. „Een slag verloren maar niet de strijd" De heer E. A. Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, gaf donderdag het volgende commentaar op de uitslag van de Statenverkie zingen: „De uitslag is voor de Partij van de Arbeid bijzonder teleurstel lend. Uit het totale beeld blijkt, dat onze winst van twee jaar geleden verloren is gegaan. Voor een belang rijk deel is di® winst terecht geko men bij de liberale partij. Vanzelf sprekend wens ik niet te verdoezelen, dat de K.V.P. weer de grootste partij is geworden, maar het meest mar kante is toch de winst van de V.V.D." De heer Vermeer vervolgde: „In Noord-Holland heeft de Partij van de Arbeid stemmen verloren aan de Pacifistisch Socialistische Partij. Hier heeft dus het onbehagen over de internationale politiek onze partij parten gespeeld. Wij zullen ons nu in eigen kring over dit resultaat moeten beraden". De heer Vermeer besloot: „Mijn stadpunt is: wij hebben een slag verloren maar niet de strijd". „Geweldige zege" „Een geweldige verkiezings overwinning", sprak woensdag avond laat prof. mr. P. *T. Oud, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, op een bijeenkomst van de V.V.D., belegd in hotel „Atlanta" te Rotterdam. Als men ziet, dat Juist de V.V. D. de meeste vooruitgang heeft gehoekt, dan geloofde spr. hierin het bewijs te kunnen zien, dat de door de V.V.D. gevoerde oppositie op constructieve wijze is gevoerd. Dit was voor spr. het meest vreug de volle van deze verkiezingen. Dit geeft grote moed voor de Ka merverkiezingen over twee jaar, maar ook voor dc komende ge meenteraadsverkiezing, aldus spr., die opmerkte zich ook hierover zeer te verheugen. Stabiliteit Prof. mr. C. P. M. Romme, frac tievoorzitter van de K.V.P.-Twee- de Kamerfractie, vatte zijn ge dachten over de uitslag van de Statenverkiezingen als volgt sa men: „Vooropgesteld worde dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten niet kunnen worden gelijk gesteld met die voor de Tweede Kamer. Toch zit er in de resul taten daarvan een sterk vergelij kingselement. In de uitslag van de woensdag gehouden verkiezingen treffen twee dingen, ten eerste: het stabiele karakter van de le vensbeschouwelijke partijen. Ten tweede: de belangrijke overgang van P.v.d,A. kiezers naar de V.V. D. „Het spreekt wel vanzelf", aldus prof. Romme, „dat ik mij over dat eerste zeer verheug". Grotere opkomst De voorzitter van de K.V.P.. de heer mr. H. W. van Doorn, heeft in een onderhoud met het A.N.P. ver klaard, zeer tevreden to zijn over de uitslag der Statenverkiezingen. Hij stelde voorop, dat de statenverkiezin gen altijd, door de ietwat grotere opkomst bij de Kamerverkiezingen, over het algemeen gunstiger zijn voor de K.VTP. dan voor de P.v.d.A. Dit moet er zijns inziens niet toe brengen een overdreven juichtoon aan te heffen. Wel betekent het feit, dat de uitslag van de Statenverkie zing voor de K.V.P. gunstiger is, dat cr een groot aantal mensen in Nederland is, dat als ze bij de Ka merverkiezingen wel stemmen, maar bij de Statenverkiezingen niet, niet moeten worden aangezien als men sen, die zich overtuigde socialisten achten. Op zich is dat een aanwij zing, dat een vrij grote groep rand- kiezers van de P.v.d.A. niet uit door- braakoverwegingen naar die partij komt, maar uit conjuncturele gevoe lens. De grootste oorzaak van de ver schuiving, welke zich heeft voor gedaan, is naar het oordeel van de teer Van Doorn deze, dat door het Nederlandse volk wordt gehonoreerd de politiek van de niet-socialistische partijen, die zijn ingegaan tegen de ai te starre doorzetting van do beste dingsbeperking. Zij zijn daartegen ingegaan uit een welbegrepen zorg voor een gezonde ontwikkeling der industrialisatie, der activiteit in het bedrijfsleven en der werkgelegen heid. Niet ontevreden „Gebleken is, dat de Nederlandse kiezers aan de ene kant stabiel zijn in hun keuze, en dat geldt wel zeer in het bijzonder voor de eigen groepe ring, maar dat aan dc andere kant kleine verschuivingen toch voorko men", aldus de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk Histo rische Unie, in zijn commentaar op de verkiezingsuitslag. Dc lieer Ti lanus zeide, dat de Chrlstelijk-Histo- rischen in het algemeen niet onte vreden mogen zijn over do uitslag. Dc belangrijkste verschuiving is eigenlijk die van de Partij van de Arbeid naar de liberalen, welke hij verklaarde uit het feit, dat vroegere vrijzinnig-democraten enige tijd Partij van de Arbeid hebben ge stemd en nu naar de liberalen zijn overgegaan, waarbij de gevoerde landbouwpolitiek vermoedelijk ook wel invloed zal hebben uitgeoefend. Ook blijkt uit deze verkiezingen, zo zei de heer Tilanus, dat de zogenaam de doorbraak toch niet van overwe gende betekenis is, noch voor de Ka tholieke Volkspartij, noch voor de Protestants-Christelijke partijen. Gemakkelijk Mr. W. R. van der Sluis, secretaris van de Anti-Revolutionaire Partij heeft desgevraagd medegedeeld, dat de verkiezingsuitslag de anti-revolu tionairen reden geeft tot een zekere dankbaarheid en geen reden tot jui chen. De teruggang van de Anti-Re volutionaire Partij schijnt tot staan te komen, hetgeen op een kentering ton goede kan wijzen. De heer Van der Sluis was van mening, dat de protestants-christelijke partijen zich goed hebben gehandhaafd. Als men daarbij de resultaten van de Katho lieke Volkspartij voegt, mag gezegd worden, dat de christelijk politieke Sartijen in haar totaliteit een bevre- igend resultaat mochten boeken. Mr. van der Sluis noemde het op zich zelf een gunstig teken, dat er een tendens te bespeuren valt dat men de socialistische politiek in toenemende mate afwijst. Dat de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie winst zou maken, was te verwachten, aldus de secretaris der AH. Partij; die partij draagt geen verantwoordelijkheid voor net regeringsbeleid en bevindt zich propagandistisch in een gemakke lijke situatie. Over de winst van do Volkspartij voor Vrijheid en Democratie kunnen de anti-revo lutionairen allerminst verheugd zijn, omdat het hier gaat om de zelfde doorbraak in een ander ge waad, zo besloot de heer Van der Sluis zijn commentaar. Niet ongunstig Ds. P. Zandt, voorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij, heeft, gevraagd naar zijn oordeel over de verkiezingsuitslag, medege deeld, dat deze een duidelijke uit spraak van het kiezerskorps is tegen de regeringspolitiek. Voor zijn partij achtte hij de uitslag niet ongunstig. De toekomst zal moeten leren, aldus zijn mening, of de sterke verschui ving naar de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie blijvend zal rijn. Hammarskjöld: besprekingen met Russen waren nuttig „Mijn besprekingen met de Sov jetleiders zijn vruchtbaar en nuttig geweest," aldus heeft de secretaris- generaaal dor Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, woensdag op een persconferentie in het Moskouse journalistenhuis tegenover Westerse en Sowjet-Russische verslaggevers verklaard. Hammarskjöld, die z.aterdag jl. In Moskou is aangekomen, verklaarde zich daarheen niet te hebben bege ven voor het bespreken van een be paalde hachelijke toestand of spe ciale vraagstukken. „Ik was hier om te spreken over alle vraagstukken, die voor de Verenigde Naties van belang zijn," verklaarde hij. In antwoord op vragen bevestigde Hammarskjöld dat onder meer was gesproken over ontwapeningszaken cn het Midden-Oosten. Hij had ech ter geen hiermede in verband staand concreet voorstel met de Sowjet-lei- ders besproken. Hammarskjöld stemdd in met een vragensteller, die zei dat het ontwa- peningsvraagstuk de sleutel vormde voor een vermindering van de inter nationale spanning en hij zei dat dit probleem ook voor de Verenigde Na ties het voornaamste was. „Alle regeringen, dc Sowjetrus- sische inbegrepen, hebben duidelijk begrip voor het belang, dat de Verenigde Naties hebben bij een oplossing van het ontwapenings- vraagstuk," verklaarde hij. De secretaris-generaal der V.N. zei ook te geloven in de waarde van rechtstreekse gedachtenwisse- lingen, „zoals die op een topconfe rentie kunnen plaatsvinden, mits een dergelijke bijeenkomst goed is voorbereid." Rijwielvergoeding politie in eenvoudiger banen Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Franssen over de rijwiel- voreoeding voor het politiepersoneel hebben de ministers van justitie en van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie geantwoord, dat in een circulaire van 15 nov. j.l. o.m. wordt medegedeeld, dat overleg gaande is, ten einde de totstandkoming van een koninklijk besluit te bevorderen, waarbij voor de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie, voor zover nodig, de vergoeding van het zoge naamde plaatselijk vervoer en ver blijf wordt geregeld. De ministers zullen bevorderen, dat aldus een regeling wordt getroffen, die, op het voetspoor van het voor de rijksambtenaren geldende besluit vergoeding plaatselijk vervoer en verblijf, van eenvoudige aard zal zijn. zodat een onderzoek naar de kosten van het incidenteel toestemming ver lenen tot het gebruik van een eigen rijwiel achterwege kan blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 17