GLORIEUZE TOCHT VAN BRITSE GASTEN Prins Philip bespeelde pierement koning: innen „kochten" orchideeën Djakarta zou tweederde deel van opstandige gebied beheersen FEISAL NU 00K HOOFD VAN SAOEDI-ARABISCH LEGER Niemeijer VOORTREKKERS TABAK Zal Boelganin aftreden? DONDERDAG 27 MAART 3958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 11 Scheveningers doorbraken politiecordon DE MINST OFFICIËLE maar wellicht ook de hartelijkste be groeting is de Engelse koningin gisteren, tijdens de tweede dag van haar statsiebezoek aan Nederland, in Scheveningen ten deel gevallen. Een stortvloed van wit- en goedgemutste Scheveningse vissersvrouwen overviel er de koninklijke stoet aan de haven en toen de limousine, waarin koningin Elizabeth en.koningin Juliana gezeten waren, stopte, werd deze onmiddellijk omgeven door vis sersvrouwen in hun fraaie drachten, die na lang wachten in een koude regen warm juichten voor de beide vorstinnen. In hun enthousiasme braken zij door de afzetting, zodat de portieren van de limousine eerst niet geopend kon worden. Maar later lukte dat dan toch. Prins Philip en prins Bernhard, waren inmid dels na een bezoek aan de jaarbeurs te Utrecht te hebben af gelegd naar het Kuis ten Bosch in Den Haag gereden het gehele koninklijke gezelschap, óók de prinsessen Wilhelinina Beatrix, Irene, Ma» griet en Marijke daarna in huiselijke s» lunch gebruikte, 's Ochtends vroeg waren de Engelse en de Ne derlandse koningin reeds in Aalsmeer geweest. Koningin Eliza beth was op deze tweede dag gekleed in een diep donkerblauw mantelpakje met witgestreepte surah. Het jasje met bloezende rug, was boven het nauwe rokje, gesloten met een kleine strik. Daar overheen droeg de vorstin een losse wollen marineblauwe mantel met geplooide schouderstuk. Een bijpassend hoedje met op de rand een vlinder completeerde het toilet, 's Avonds was er een groots-opgezet banket, waar naast het vorstelijke gezelschap o.a. ook minister-president dr. W. Drees en de minister van bui tenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns aanzaten. jlir. mr. C. J. A. dë Ranitz 1 Utrecht, één der vele autoriteiten, die de prinsen hij of in de jaar beurs had begroet, nam toen de draaitaak over, waarna kort daar op een bruisende Britse grena- diersmars door de hal weerklonk... Er moest worden doorgedraaid, want een echt, levensgroot piere ment zou zijn klanken op dit mo ment met die van speelgoed pa- In Aalsmeer Nadat zowel het Britse koninklij ke paar als de Nederlandse ko ninklijke familie de eerste nacht van het staatsiebezoek in het pa leis op de Dam hadden doorge bracht, vertrokken de beide vor stinnen gisterochtend om tien uur met de prinsessen Beatrix en Ire ne en een uitgebreid gevolg, dat in vijf auto's gezeten was naar de bloemenveiling in Aalsmeer. Daar arriveerde het vorstelijk gezel schap omstreeks half elf. Burge meester G. G'. Loggers stelde «Ie koninklijke families aan de voor naamste figuren van de veiling voor. Juist als baar jongere zus ter, prinses Margaretha, nu bijna tien jaar geleden. wandelde de Engelse koningin vol bewondering door de enorme hal met z.ïjn schat van snijbloemen en planten. „Ik verzoek U thans aan een kleine veiling van deze orchideecnplantcn deel te nemen", zo vroeg de veilingmeester kort daarna aan de koninginnen. Hij zette uiteen dat de ze planten ongeveer 300 waard zijn en verzocht de vorstinnen dus in ede le wedijver te pogen de planten te bemachtigen door de knop in te druk ken, zodra de draaiende wijzer het cijfer 30 bereikte. Er liep echter iets mis. De eer aan elkaar latend, lieten de,vorstinnen het cijfer-30 tot twee maal toe passeren. Tenslotte hakte koningin Juliana de knoop door en drukte haar knop in, toen d> wijzer al veel lager dan 30 was gedaald. Niet zonder enige hilariteit to verwekke- hield de wijzer stil op het cijfer KA en annonceerde dc veilingmeester, dat koningin Juliana zich in het bez' van de prachtige orchideeënplanten had gesteld voor de wel zeer geringe prijs van 85. Koningin Elizabeth maakte het verlies voor de voilinghal echter weer goed. Bij het veilen van Woensdagochtend hebben koningin Elizabeth en koningin Juliana een bezoek gebracht aan de centrale Aals- meerse bloemenveiling. Foto: De bei de vorstinnen gezeten in de banken van het veilinggebouw. Het bezoek aan de jaarbeurs, ge schiedde in zeer hoog" tempo. Nadat de Nederlandse prins begrip voor de moeilijkheden van de persfotografen had getoond en zijn hoge Engelse gast zich met moeite van de straal- stuwhelikopter „Kolibrie" had losge rukt, vertrok men naar Den Haag. In Den Haag Toen de auto, waarin de beide prinsen zaten even over half één de oprijlaan van „Huis ten Bosch" opreden begon het miezerig te wor den. Even later arriveerden via de andere ingang van „Huis ten Bosch" ook de beide vorstinnen Elizabeth en Juliana, alsmede prinses Willielmina en de prinsessen Beatrix en Irene, die omstreeks kwart voor twaalf gis terochtend van het paleis op de Dam te Amsterdam naar Den Haag waren vertrokken. Het gezelschap gebruik te hierna het noenmaal. De koningin nen hadden reeds een bezoek aan Scheveningen gebracht, waar haar een heel hartelijk welkom was toe geroepen. Daar was koningin Eliza beth het model van de. logger Sch. 233 aangeboden, welk model speciaal uit de hand was gebouwd voor prins Charles van Engeland en als symbool (Vervolg op pag. 13) Spoedig overeenkomst met de volgende orchideeënplant nam zij geen enkel risico meer en drukte vrij wel terstond haar knop in. De wijzer hield stil op het cijfer 57. „Koningin Elizabeth heeft de tweede orchideeen- plant bemachtigd voor 570" annon ceerde de veilingmeester Op de jaarbeurs „HOE LANG duurt dit?" vroeg prins Philip met een benauwd ge zicht aan een schaterende prins Bernhard. Het orgeltje waarmee prins Philip op de jaarbeurs te Utrecht omstreeks elf uur vol gens de Nederlandse prins „volko men ritmisch verantwoord" bet „Land of hope and glory" produ ceerde en dut prins Philip voor zijn kinderen teil geschenke had gekregen, scheen van geen ophou den te weten. Prins Bernhard klopte zijn gast bemoedigend op ypr ArahUrhe Renubliek? de schouder en fluisterde liem in V er. rtraoiscne ixepuDiiCK dat hij toch maar door moest j F.nvntmclip nershëriehten draaien want na bet „Land of ho- 111 L*gyP"SCne pei sueru uien pe and glory" stond er nog een j wordt gezegd, (lat kroonprins ...ars ophet muziekboekje van liet [,Vjsa] aau |,et hoofd IS gesteld van de strijdkrachten van Saoe- di Arabië. Dit is volgens de be richten meegedeeld door Radio- Mekka. Vorige week heeft prins Feisal, die premier en minister van buitenlandse zaken was, al de leiding gekregen over binnen landse en financiële aangelegen heden. Egyptische kranten heb ben deze overdracht van be voegdheden in verband ge bracht met een beweerd kora- plot van koning Saoed om presi- Onderscheidingen Koningin Elizabeth heeft ko- aingin Juliana onderscheiden met de „Order of the garter". Tijdens een korte plechtigheid In het paleis op de Dam werd voorts prins Bernhard be- loemd tot ridder grootkruis in i Je „Order of the bath" en prin- 3es Beatrix met het grootkruis van de „Royal Victorian Order" Koningin Juliana heeft het m grootkruis van de Nederland- se Leeuw toegekend aan prins M Philip. Koningin Elizabeth ont- ving deze onderscheiding reeds 2crder. Voorts heeft koningin Eliza- s oeth een groot aantal andere mderscheidingen toegekend. Grootkruis in The most dis- tinguished order of St. Mi- ïhael and St. Georges: dr. W. Drees, minister-president, mi- nister van algemene zaken en mr. J. M. A. H. Luns, minister van buitenlandse zaken. Groot- Kruis in The most excellent m order of the British Empire: mr. A. A. M. Struycken, minis- .er van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrech- :elijke bedrijfsorganisatie; prof. dr. I. Samkalden, minis- f| ter van justitie; mr. J. M. L. Th. Cals. minister van onder- wijs, kunsten en wetenschap- p p oen; ir. C. Staf, minister voor lefensie. Grootofficier in The =r most distinguished order of p p St. Michael and St. George: Irs. E. H. van der Breugel, staatssecretaris van buiten- andse zaken; mr. S. J. baron p Van Tuyll van Serooskerken. secretaris-generaal van het mi- ee aisterie van buitenlandse za- p p -ten. Dr. E. A. van Beinum, di- m rigent van het Concertgebouw- orkest werd onderscheiden als p p commandeur in The Royal Vic- p rorian Order. p Voorts ontvingen vele figuren oit de koninklijke hofhouding, p oit de ambtelijke en uit de mi- itaire wereld een onderschei- p p ling van koningin Elizabeth. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BLOEDELOZE STAATSGREEP" jaarbeursgeschenk.. Burgemeester Kroesjtsjew: Rusland kan Latijns Amerika steunen De leider van de Communistische Partij in de .Sowjct-Cnie, Kroesjtsjew heeft in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van een Mexi caans blad. dat dinsdag in Moskou is gepubliceerd, gezegd, dat de Sow- jet-Cnie Latijns-Amerika van meer uitrusting en machinerieën voor de industrialisatie en ook met verschei dene grondstoffen kan voorzien. Kroesjtsjew noemde de Russische steun aan de minder ontwikkelde landen „onbaatzuchtig". Hij zei er ze ker van te zijn. dat het Mexicaanse volk liet verschil zag tussen een der gelijke steun en de hulp van „de im perialisten". die de kleine landen ..economisch aan handen en voeten hinden en hen beroven van hun kost bare vrijheid en onafhankelijkheid." België verlaagt disconto. Het disconto van de Nationale Bank van België wordt met ingang van 27 maart verlaagd van 4 y2% tot [lent Nasser van Egypte te ver moorden en de Egyptisch-Sy- risehe Unie te saboteren. Saoed'heeft meegedeeld, dat hij met de overdracht van bevoegdheden een „centralisatie van verantwoordelijk heden" beoogt. Het Syrische blad „Al ray al aam" schrijft dat de veranderingen in Saoedi Arabië neerkomen op een bloedloze staatsgreep en dat Emir Feisal in overeenstemming met al le Saoedi Arabische emirs en na ko ning Saoed te hebben overtuigd absoluut heerser in liet koninkrijk is geworden. Verder schrijft het blad, dat de emirs zich voor de Arabische vrijheidspoli- tiek van de Egyptische president Nasser hebben uitgesproken en dat Saoedi-Arabië over enkele weken een overeenkomst met de Verenigde Ara bische Republiek zal sluiten. Saoedi- Arabië zou voortaan niet meer sa menwerken met de Jordaans-Iraakse Unie. Pijptabak op z'n best... Een bijzonder zachte mélange van liefst 16 verschillende tabakssoorten. In handige plastic tabakszak r< met accordeon - vouw. Algemeen Orgaan pleit voor ander toeslagenstelsel Het Algemeen Orgaan Voedselvoor ziening heeft een rapport doen ver schijnen over dc grondslagen van het Nederlandse landbouwbeleid, waarin een nieuw stelsel van toeslagen wordt bepleit. Volgens dit voorstel zouden de toeslagen niet meer per produkt moeten worden gegeven, maar per hectare cultuurgrond. Hiervoor zou dan voor een aantal typen landbouwbedrijven aan de hand van een standaard-produktieplan 'n bedrag moeten worden berekend, dat voor een verondersteld standaardbe- drijf als redelijk minimum netto inkomen voor de boer moet worden beschouwd. Aan liet eind van het produktiejaar zou dan aan de hand van de reeëïe marktprijzen moeten worden berekend in hoeverre de boe ren beneden dit redelijk geachte mi nimum-inkomen zijn gebleven, welk bedrag dan in de vorm van een sub sidie per hectare gebruikte cultuur grond zou moeten worden uitbe taald. Het rapport van het algemeen or gaan gaat ervan uit. dat het land bouwbeleid dient te zrjn gebaseerd op het bevorderen van een zo groot mo gelijke bijdrage van' de landbouw tot de nationale welvaart. In het kader daarvan is het gewenst aan ratio neel werkende landbouwbedrijven 'n minimum-nettoinkomen te garande ren. Vastgesteld wordt, dat het stel sel van garantieprijzen per produkt vrij bevredigend heeft gewerkt, doch op de duur tot toenemende bezwar en leidt, zoal» het bevorderen van de landbouwproduktie in ongewenste richting, het ingrijpen op de markt, belemmering van de handel, versto ring van de concurrentieverhoudin- ;en en het veronachtzamen van de iehoeften van de consument. In betrouwbare kringen verluidt, dat het centrale comité van de Russische communistische partij op zijn bijeenkomst van woensdag zijn goedkeuring heeft gehecht aan de vervanging van premier Boelganin. Het is niet bekend wie de premier zal opvolgen. Aangenomen wordt, dat de 62-ja- rige Boelganin zijn besluit om af te treden vandaag of vrijdag zal be kendmaken in het Russische parle ment, dat vandaag zijn zitting be gint. De geruchten over het aftreden van Boelganin wonnen gisteravond aan kracht toen hij niet verscheen op een diner, dat de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, door de Russische regering kreeg aangeboden. Boelga nin verscheen evenmin op het diner, dat op de Zweedse ambassade aan Hammarskjoeld werd aangeboden. Volgens de Russische grondwet moet een premier zijn ontslag aan bieden aan een verenigde zitting van de beide kamers van bet parlement. Het nieuwe Russische parlement is pas een week oud. Japan ontdekt uranium in Zuidpoolgebied. Een Japanse wetenschappelijke expe ditie heeft bij het eiland Ongul in het Zuidpoolgebied de aanwezigheid van uraniumerts vastgesteld. Het erts werd aangetroffen in een gebied 80 kilometer ten zuiden van het genoemde eiland. Dit zou, naar in Tokio wordt aangenomen, de eer ste officiële mededeling zijn betref fende de aanwezigheid van uranium erts in het Zuidpoolgebied. DE TOESTAND IN MIDDEN-SUMATRA Vastgehouden K.PM.-schepen zullen Indonesische wateren verlaten De aanvoerders van de uit Djakarta afkomstige invasietroepen, deelden woensdag in Pakanbaroe mede, dat zij tweederde deel van het opstandige Midden-Sumatra onder controle hebben. Tevens maakten zy nog verdere overwinningen bekend, die wezen op een succesvolle opmars in de richting van Padang en Boekittinggi. Buitenlandse correspondenten, die een bezoek aan dit handelscentrum van Sumatra hebben gebracht, deelden mede, dat de regeringstroepen dit gebied goed in handen hebben. Onafhankelijke waarnemers verklaarden tegenover deze correspondenten, dat de beweringen van de radio der opstandelingen over zware gevechten, toen commando- en paratroepen Oost-Sumatra binnenvielen, vals waren. Niet in de ether De radiostations van Padang en Boekittingi hebben woensdag niet uit gezonden op de gebruikelijke tijden. Waarom de uitzendingen geen door gang konden vinden is niet bekend. K.P.M.-schepen Riviertankers van de Caltex varen thans weer over de Siakrivier om de olie te vervoeren naar de zeetanksche pen, die via Straat Malakka naar de kust komen. Ook de enorme installatie van de Standard Vacuum bij Rengat, ten zui den van PakanBaroe, werd door de re geringstroepen onder hun veilige hoe de genomen Dit moi'i :igc gebied wordt door een miljoen inwoners bevolkt, terwijl in het nog door de opstandelingen be heerste gebied 2Vs miljoen mensen wonen De regeringstroepen beweren thans iedere dag meer gebie 1 op de opstan delingen te veroveren. Volgens de correspondenten, die Pa kanbaroe hebben bezocht, had Dja karta haar keurtroepen naar dit ge bied gezonden, waaronder goedbewa pende luchtlandingstroepen. Kadio Djakarta meldde woens dagavond, dat het ministerie van scheepvaart heeft bekendgemaakt, dat alle K.P.M.-schepen, die door de Indonesische regering werden vastgehouden, vrydag uit de Indo nesische wateren zullen vertrek ken. Het Indonesische marine-hoofd kwartier heeft meegedeeld, dat er mij nen zijn gelgd voor de west-kust van Sumatra. Het mijnenveld is 100 km lang en bestrijkt het gebied tussen Pariaman en Painan, dat tot gevaarlijke zone is verklaard voor alle scheepvaart. BESLISSENDE SLAG. Een woordvoerder van de Indonesi sche tegenregering heeft woensdag in Boekittinggi bekendgemaakt dat op Midden-Sumatra „zware gevechten" gaande zijn. Deze gevechten vormen waarschijn lijk de beslissende slag in de burger oorlog, waarin Indonesië gewikkeld is. Amerikaanse raket met kunstmaan gelanceerd Hel Amerikaanse leger heeft woensdag op het proefterrein te Cape Canaveral een raket van het type Jupiter-C met kunstmaan ge lanceerd. Do kunstmaan is in een baan om de aarde gebracht. De satelliet wordt officieel „verkenner 3" ge noemd. De verkenner 3 weegt ongeveer veertien kg, iets meer dan de eer ste verkenner. Volgens een woordvoerder van de radio-dienst van het Amerikaanse leger, is het herkenningssein van de derde Amerikaanse kunstmaan vier minuten na de lancering al opgevan gen door radio's van deze dienst Het sein was hoorbaar op 108 mega cycles, zei de woordvoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7