Townsend bezocht prinses Margaret ZWARE SHAG KLAmoRD „FEEST" OP BRITSE KRUISER ONTAARDDE IN OPSTOOTJE Vandaag... VORSTELIJK BEZOEK WERD GLORIEUS VOORTGEZET DONDERDAG 27 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. Terug van reis om de wereld- Peter Townsend heeft woensdag een bezoek gebracht aan prinses Mar garet. Het was zijn eerste daad in Londen na zijn wereldreis, die 18 maanden had geduurd. Het was, voor zover bekend, het eerste bezoek van Peter Townsend aan de prinses, die in oktober 1955 zijn huwelijksaanzoek van de hand had gewezen. Geduldige verslaggevers hadden reeds de gehele dag de wacht betrok ken bij Clarence House, de residentie van koningin-moeder Elizabeth en prinses Margaret, eigenlijk zonder noop Townsend te zien verschijnen. Tegen theetijd echter reed een groe- Russische geleerden bij Amerikaanse kernproeven Eisenhower over eventuele topconferentie. President Elsenhower heeft woens dag op zijn persconferentie verklaard dat de Ver. Staten inzake een even tuele topconferentie volgens hem een verzoenende houding trachten aan te nemen. Uit deze houding spreekt re delijkheid, logica en oprechtheid, al dus de Amerikaanse president. Maar de V.S. moeten niet stilzwijgend ak koord gaan met alles wat de Russen voorstellen als onderwerp van be spreking, zo vervolgde Eisenhower. Eisenhower maakte voorts op zijn persconferentie bekend dat de V.S. een aantal geleerden, onder wie ook Russische, zullen uitnodigen om de kernontploffing, die deze zomer in de Stille Oceaan door de Amerikanen te weeg zal worden gebracht, bij te wo nen. Eisenhower zei dat de radio-actieve neerslag bij deze ontploffing dras tisch verminderd zal zijn. Deze proef zal het bewijs leveren van de voor uitgang die onze geleerden hebben gemaakt en nog maken bij him po gingen om de radio-actieve neerslag van kernontploffingen te beperken, aldus de Amerikaanse president. Advertentie DOUWE EGBERTS SNEL EN EERLIJK RIJK WOR DEN. Een opkoper in Warschau heeft een middel ontdekt om op een eerlij ke manier snel rijk te worden, zo meldt het Poolse bied „Kuerier Pol ski". De man is er uchtér gekomen, dat staatswinkels 1 zloty (100 gro- schen) betalen voor lego flessen. Ter wijl de glasfabrieken nieuwe flessen leveren voor slechts 60 groschen per stuk. Als men een vrachtauto huurt, kan men per dag dus honderden gul dens verdienen, als men maar snel genoeg heen en weer rijdt van de glasfabrieken naar de staatswinkels. Het blad weet anders nog een ge makkelijker manier. Een fles soep kost in oen staatswinkel 70 groschen. Gooi de soep weg, aldus het blad, le ver de fles in en strijk de winst van 30 groschen op. MONSTERLIJK. Het Britse socialis tische lagerhuislid Hector Hughes zal de regering vragen wat zij denkt tc doen voor dc aantrekkelijkheid van „Loch Ness en de daarin voorkomende vissen" te beschermen. Hughes zal deze vraag stellen omdat een zekere Cockrell, die in de nabijheid van het meer woont, voornemens is in de ko mende zomer het befaamde „monster van Loch Ness" op te sporen. Hij wil vergunning vragen om eventueel dy namietladingen te mogen gebruiken indien andere methoden om het mon ster naar de oppervlakte te brengen, zouden falen. ne limousine voor de ingang van het paleis en stapte de langverwachte uit. Naar verluidt geschiedde het be zoek van Townsend aan de prinses met medeweten van Buckingham Palace. Koningin-moeder Elizabeth bevond zich eveneens in het paleis, hetgeen men afleidde uit haar standaard die boven het gebouw wapperde. In gezaghebbende kringen neemt men aan dat Buckingham Palace van tevoren In kennis was gesteld van Townsends bezoek aan prinses Mar garet en dat het kennelijk was be doeld om de voormalige officier van de R.A.F. in de gelegenheid te stel len de prinses van zijn reisbelevenis sen te vertellen. In hofkringen werd verklaard, dat men geen „sensationele verwachtin gen" omtrent het bezoek moest koes teren. Er bestaat geen romance meer, zo zeide men. alleen zijn Margaret en Townsend nog „zeer goede vrien den". Indonesische Raad over Nederlandse bedrijven Naar de correspondent van het A.N.P. van de vice-voorzitter van de Indonesische nationale raad, Roeslan Abdoelgani, heeft vernomen, zal deze raad de „status en toekomst" van de in december jl., tijdens de anti- Nederlandse campagne door de Indo nesische regering „overgenomen" Ne derlandse bedrijven bespreken. Deze zitting, die drie dagen zal duren, is gisteravond begonnen. Luxemburgs kabinet afgetreden Een regeringsvertegenwoordiger heeft bekendgemaakt, dat Joseph Bech, de 71-jarige premier en minis ter van buitenlandse zaken van Luxemburg woensdag het ontslag van zijn kabinet heeft aangeboden. Kiellegging voor Braziliaan in dok-in-aanbouw Op de werf in het Botlekgebied van Verolme's Verenigde Scheepswerven is dinsdagmiddag de kiel gelegd voor een tankschip van 33.500 ton, dat ge bouwd wordt voor rekening van de „Petroleo Brazileiro s/a" te Rio de Janeiro. Dit schip maakt deel uit van een order van vier, die elk een lengte van 209 meter hebben bij een breed te van 26 meter. De eerste twee sche pen hoopt men nog dit jaar af te le veren, de twee andere het volgende jaar. De kiel is gelegd in een in aanbouw zijnd dok, dat een capaciteit zal krij gen voor schepen tot 110.000 ton. Men hoopt, dat het schip, waarvan de bouw nu begonnen is, in oktober/no vember het dan tegelijkertijd gereed- Eekomen dok zal kunnen verlaten, e heer Verolme zei nadien tegen i, dat hij naar i om een defi- de bouw van een werf te Baia Jacuacanga (bij Angra Dos Reis) af te sluiten, waar schepen tot 47.000 ton zouden kun nen worden gebouwd. Als eis zeide hij gesteld te hebben de bouw van vier prototype tank- en passagiers schepen van 10.000 ton op zijn wer ven in ons land. Deze schepen zouden dan later in Brazilië kunnen worden gebouwd, al dus de heer C. Verolme, die eraan toevoegde, dat de motoren en uitrus ting voor deze latere schepen uit Ne derland zouden moeten komen. De Britse marine stelt op het ogen blik een onderzoek in naar een in cident op het vlaggeschip van de En gelse thuisvloot, de kruiser „Apollo", dat door manschappen van het schip wordt afgeschilderd als een soort muitery tegen te bars optredende of ficieren, en door de kapitein als een ongelukkige afloop van een drink partij. Twee manschappen zgn onder streng arrest en het vertrek van 't schip uit Devenport, waar het drie maanden in dok is geweest, werd uitgesteld. Volgens de manschappen Is het een leven als een het op de „Apollo." Enkele officieren zijn ware slavendrijvers, die alleen maar te werk gaan volgens het boekje, zonder enig menselijk ge voel. Sommige manschappen zei den, dat de bemanning een ul timatum heeft gesteld, dat zij feen dienst willen doen zolang én btfzonder gehate, officier nog aan boord is. De commandant, kapitein Richard Lombard-Hobson, zei niets vernomen te hebben van een ultimatum en ook n klachten te hebben over de houding van welke officier ook. Volgens hem is het incident te wjjtcn aan een drankfestijn dat de bemanning aanrichtte na de proef vaarten onder moeilijke omstandig heden in het opgekalefaterde schip. Die proefvaarten bij stormweer wa ren niet prettig geweest, maar wel geslaagd. Na het feest hadden twee mannen zich opgesloten in een ver trek, waar zjj met dwang uit verwij derd moesten worden. Zij werden on der arrest gesteld. De volgende mor gen weigerden een 30 tot 40 nog halfdronken manschappen op appèl te komen, maar na een uur kwamen zij toch nog. H ...is het veertig jaar geleden, H dat de Duitsers aan het wes- s telijk front een nieuw lange- afstands-kanon in de strijd brachten. Met dit wapen werd over een afstand van 110 km s Parijs beschoten. s ...viert de Amerikaanse film- H ster Gloria Swanson, die in 1950 haar come-back maakte In „Sunset Boulevard", haar n 60ste (volgens sommigen haar H 59ste) verjaardag. H ...viert de letterkundige Jacques den Haan te Den Haag zijn 50ste verjaardag, iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hollandsche Betonmij.: dividend van 12 procent In de op 25 maart 1958 gehouden vergadering van de Raad van Com missarissen van de Hollandse Beton Maatsehappy N.V. te 's-Gravenhage, is besloten aan de gewone algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar '57 een dividend van 12 pet. uit te keren (vorig jaar 14 pet.) De bruto-winst van bedrijf en deelnemingen is ongeveer gelijk aan die over 1956. Voor het bedrijf in Indonesië' wor den een reserve gelgk aan de boek waarde en een reserve voor repa triëring ten laste van de winst over 1957 gebracht. Vrijspraak voor adjudant onderofficier. De krijgsraad te velde West heeft woensdag de adjudant-onderofficier administrateur IJ. C. B. uit Voor burg, werkzaam bij de sectie geeste lijke gezondheid in Den Haag, vrij gesproken. De krijgsraad nam aan, dat be klaagde geen juridische overtredin gen had begaan, maar wel het aan zien van de dienst had kunnen scha den, dit punt kan naar het oordeel van de krijgsraad krijgstuchtelijk worden afgedaan. B. was onder meer ten laste ge legd, dat hij in strijd met zijn plicht rekesten zou hebben opgemaakt om uitstel van eerste oefening te ver krijgen of om buitengewoon dienst plichtige te worden, dat hij daarvoor giften heeft aangenomen en dat hij een geval van oplichting heeft ge pleegd door geld van een persoon aan te nemen, na die persoon in de waan te hebben gebracht, dat het door zijn toedoen was als er vrijstel ling van eerste oefening zou worden verleend. De auditeur-militair eiste een ge vangenisstraf voor de tgd van 8 maanden, met aftrek van het voor arrest van 19 juni tot 3 september. Nederland is woensdag ter stembus gegaan. Ook de minister-president, dr. W. Drees, bracht in een van de Haagse stemlokalen zijn stem nit. Orderportefeuilles van industrie sterk gedaald Uit een enquête van het C.B.S. bij de Nederlandse ondernemingen blijkt een 'aanzienlijke daling van de order portefeuilles per eind 1957 voor vrij wel alle bedrijfstakken. In vergelij king met eind 1956 kan slechts de scheepsbouw nog bogen op een ver sterking van de orderpositie. Onder staand staatje geeft het verloop in enkele belangrijke bedrijfstakken in indexcijfers (uit. 1953 100) weer: eind sept. eind 1956 1957 1957 Metaalindustrie 160 161 153 machinefabr. 172 183 167 scheepsbouw 175 188 185 transportmidd. 103 75 64 Textielindustrie 150 136 112 Meubelfabrieken 288 225 190 Schoenindustrie 204 135 168 Rubberindustrie 184 149 137 Kledingindustrie 216 114 127 Papierfabrieken 161 145 122 Strokartonfabr. 71 52 38 Papierwarenfabr. 159 150 150 Advertentie best fabrics only vraagt uw kleermaker (Slot van pag. 11) diende van de verbondenheid van de zeevarende en vissende bevolking der beide landen. De residentie had zich voor deze dag waarlyk in een feest tenue gestoken: overal wapperden vrolijke Nederlandse èn Engelse vlaggen, de beeltenissen van het Engels vorstenpaar prykten in talloze etalages. Op de hofvjjver dreef een bloemenschip rond, ver vaardigd naar een model uit de 17e eeuw, dat, versierd met dui zenden voorjaarsbloemen, zó uit een sprookje weggerukt kon z(jn. Ook het op het Buitenhof opge richte „tribolium" met de lich tende letters ,E.R." (Elizabeth Regina) alsmede de op de \'\j- verdam aangebrachte oranje wim pels en rle dundoeken van Ne derland, Engeland en de landen van het gemenebest, vormden op deze hoogtijdag een bijzonder fraai detail in de Haagse feest tooi. Na de lunch op het ..Huis ten Bosch" begaven het Engelse vorsten paar, koningin Julinana en de prin sessen Beatrix en Irene zich naar het gemeentemuseum, voor een be zoek aan de tentoonstelling „Toen Elizabeth regeerdeDe Engelse kerk in de Riouwstraat, waarvoor vele kinderen van de Engelse school zich vlaggetjes zwaaiend hadden op gesteld, werd met een kort bezoek vereerd. In het museum werden de vorstinnen begroet o.a. door burge meester mr. K. A. M. T. Kolfscho ten van Den Haag en andere auto riteiten. Na bezichtiging van de ten toonstelling hield burgemeester Kolfschoten een korte toespraak, waarin hij de gemeenteraad voorstelde en namens de gemeen te een viertal zeldzame legpennin gen in lederen cassette aan ko ningin Elizabeth aanbood. In zijn rede zei de burgemees ter o.m.: „In de weken vooraf gaand aan Uwer majesteits be zoek hebben wg met liefdevolle aandacht gezocht naar een mid del om uitdrukking te geven aan onze gevoelens voor U, voor prins Philip en voor het volk van Groot-Brittannië. De relaties tus sen uw volk en het onze zijn in vreedzame en ook in stormach tig bewogen tijden telkens weer een inspiratiebron geweest voor kunstenaars aan beide zgden van de Noordzee." Het bezoek aan het gemeentemuseum werd opgeluisterd door gezang van het Haagse mannenkoor „Die Haghe Sangers'y onder leiding van Jos Vran- ken. Vervolgens begaf het gezel schap zich naar de Dierentuin waar een receptie voor de Engelse kolonie werd gehouden. Ruim 2000 mensen waren hier aanwezig. Na afloop ging de koninklijke stoet terug naar het Huis ten Bosch. 's Avonds werd het koninklijk gezel schap met gevolg en tientallen geno digden een banket in de Haagse Trè- veszaal aangeboden. De met gebor duurd damast beklede hoefijzervor mige tafel was fraai versierd met bloemstukken en het kostbare Rosen- talporselein, het tere kristal van de wijnglazen, waarin even later de Bourgogne Clos de Vougeot 1953, de l'evelingswijn van koningin Elizabeth werd geschonken. Na het staatsban ket begaf het vorstelijk gezelschap 'ich naar de Ridderzaal voor de ont vangst, die daar door de regering werd aangeboden. De ridderzaal, waar Ir. Drees en de minister van volks- luisvesting en bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte het gezelschap verwel komde, was met meer dan 15000 kas bloemen en decoratieve planten in een ware bloementuin herschapen. Het Wereldgebeuren «Voensdagochtend hebben prins Phi lip en prins Bernhard een bezoek gebracht aan de jaarbeurs te Utrecht, waar de Engelse prins een orgeltje kreeg aangeboden voor zijn kinderen. Toen prins Philip plaats nam achter het orgeltje was dit tot groot ver maak van prins Bernhard. Sterke broeder Emir Felsal, jongere broer van Saoedi-Arabië's koning Saoed, is thans met nog meer macht bekleed dan hij tevoren al had. Hg was al premier en minister van bui tenlandse zaken. Dezer dagen heeft hg binnenlandse zaken en financiën erbij verkregen. En gisteren kwam het bericht dat hij aan het hoofd van de strijdkrachten is gesteld. De portefeuille van financiën is ln Saoedi-Arabië van buitengewoon groot belang. Wie de touwtjes in handen heen van de kist met olie dollars, is immers ontegenzeggelijk een machtig man. De stamhoofden die in deze royalties delen, moeten vooral hem te vriend houden. Hij be slist ook over de besteding van de grote sommen, die ten koste worden gelegd aan het uitgebreide net van Saoedi-Arabië's geheime dienst, een van de weinige staatsinstellingen die werkelijk stevig op poten staan, en die zich ln het Midden-Oosten een zekere faam verworven heeft. Waarom heeft koning Saoed er- n toegestemd, dat zijn jonge re broer zo machtig wordt? Niet zonder reden nemen politieke waarnemers aan, dat deze wijziging in het Saoedi-Arabische bewind voor de koning een aanzienlijke in vloedsvermindering tengevolge zal hebben. Niet gemakkelijk kan men aannemen, dat de pralerige Saoed tot deze benoeming van zgn broer tot „sterke man" zelf geheel vrijwil lig het initiatief heeft genomen. Vormt deze gang van zaken, die wel licht het resultaat van een hof-in trige is, de bezegeling van een reeds eerder opgetreden prestigeverlies? Misschien hebben de mededelin gen van de vroegere chef der Syrische geheime dienst, Ser- raj. de koning geen goed gedaan. Zoals bekend, n-oft Serraj onlangs in Cairo vc.uaard, dat Saoed hem via die w oigeorganiseerde ge heime diensi fabelachtige sommen, had beloofd als hij zo goed wilde zijn, om Nasser uit te schakelen en op die manier de totstandkoming van de Verenigde Arabische Republiek (fu sie van Egypte en Syrië) te voorko men. De Egyptische en Syrische publi- citeitsorganen houden nu niet op. de koning uit te dagen tot instelling van de beloofde „commissie van on derzoek" over te gaan. Maar nog steeds is uit Saoedi-Arabië niet be richt. dat er inderdaad zo'n commis sie werktHofkringen (en dat zijn voornamelijk familieleden van Saoed) achten het wellicht moge lijk, dat er inderdaad een komplot is gesmeed. En zij nemen het de ko ning in dat geval niet zozeer kwa lijk, dat hij een samenzwering op touw heeft gezet (dat behoort mis schien in het Midden-Oosten bij zgn vak) maar dat het niet is gelukt en dat de koning nu in zgn hemd staat. Wat de gevolgen zullen zijn van de wijziging der machtsver houdingen in Ryad, is een open vraag. Dinsdag heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, op zgn wekelgkse persconferentie verklaard dat de Ver enigde Staten (die immers de voor naamste oliebelangen in dit land hebben) op dit ogenblik geen reden zien om teveel gewicht te hechten aan de uitbreiding der bevoegdheden van prins Feisal. Velen achten het niet onmogelijk, dat Feisal toenadering tot de Vere nigde Arabische Republiek zal na streven. Maar zg betwijfelen, of hij er de man naar is om zich en zijn land onder de voogdij te stellen van Egypte's president Nasser, die ernaar streeft de heerser van een groot Ara bisch imperium te worden. Misschien zal Feisals beheer van de dollarpor tefeuille minder kritiek uitlokken dan de manier, waarop Saoed dat deed. Die manier werd door menigeen als „wanbeleid" gekenschetst. Zullen ook de paupers nu aan htm trekken ko men? En wat zal Feisals verhouding ten opzichte van de Hasjemietische heersers van Jordanië en Irak zijn? Het zijn allemaal vragen, waarop men het antwoord nog schuldig blijft. Vragen overigens, die men reeds eerder had kunnen stellen. Want Feisal mag dan op een wat raadselachtige manier en eerder dan verwacht „grotere bevoegdheden" hebben gekregen, hij stond toch reeds bekend als Saoeds toekomstige troonopvolger. T EMIR FEISAL ..steeds meer macht... Luxemburgse regering afgetreden. Premier Bech heeft de grootherto gin woensdagochtend het ontslag van zijn regering aangeboden. Dit is het gevolg van de wens van Bech om het eerste-minlsterschap te laten va ren en zich uitsluitend te wijden aan zijn functie van minister van bui tenlandse zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13