PDOVINCIAIF7FFUWSE CDUDAMT 0E BILT Vorstinnen verlangen naar „nieuwe wereld" Brits vorstenpaar hartelijk begroet Oude bootkantoor te Vlissingen wijkt voor weg naar nieuwe fuik r. Prinses Beatrix voer naar Britannia Eerste groeten uit de lucht Vandaag.. Uit Lloydhotel ontsnapte werd teruggevonden. De Amsterdamse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in een woning aan de Tilanusstraat de 29-jarige W. den D. aangehouden, die op 24 januari j.l. uit het Huis van Bewaring Hl (het zogenaamde Lloyd hotel te Amsterdam met twee ande re gevangenen was ontsnapt. De twee anderen. J. de H. en A. de J. zijn in de afgelopen maanden reeds door de politie teruggevonden. VERWACHT. VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen. Matige tot zwak ke zuidoostelijke wind, later in het zuiden ruimend naar zuidwest. On geveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 27 maart Zon op 6.28 onder 19.04 Maan op 10.10 onder 1.21 Toespraken aan galadiner Geest van begrip tussen Nederland en Groot-Brittannië „Ik besef dat gij beiden iets van de polsslag van het Ne derlandse volk wilt beluiste ren en begrijpen. Hoewel gij ook zelve U bewust zijt van de tijdsbeperking van een staatsbezoek, toch doen wij wat wij kunnen om U het kloppen te vertonen van en kele onzer levensaderen". Dit zei koningin Juliana o.m. gis teravond in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam, waar ter ere van de Britse konin gin en haar gemaal een gala diner werd gehouden. „Gij wilt verstaan", zo ver volgde zij, „wat ons beweegt, zoals ook wij willen verstaan wat onze overburen van over de Noordzee beweegt, evenals alle volkeren van het gemene best, wij willen hen kennen zoals zij werkelijk zijn. Wat onder de oppervlakte zijn de diepe en wezenlijke ver langens en de diepe en wezenlijke angsten van de volkeren van die van het gemenebest zowel als van die van Europa, van die van onze gemeenschappelijke vrien den en van de volkeren van alle naties? Hoe kan al wat zij hopen worden saamgebraoht in een oplossing, die de synthese c-u moeten zijn. die aller belang net beste dient Hoe meet men de tijd die dit alles nog zou vereisen? Hoeveel kleinere belangen zouden nog moeten worden opgeofferd aan grotere? Hoeveel misverstan den opgeofferd en hoeveel vraag stukken opgelost? Gedurende deze eeuw zijn er wor stelingen geweest: op plaatselijke, op regionale en op wereldschaal, tot oorlogen die over het grootste deel der aarde woedden toe. Groot is het leiden der volkeren geweest maar ik geloof dat men dat moet zien als de geboorteweeën voor een nieuwe wereld. De beste uitkomsten worden dik wijls na lijden verkregen, en wij kunnen ons van verre voor ogen stellen hoe deze nieuwe wereld er uit zou zien, in zijn grootste een voud. Maar begrip, harmonie en eendracht zullen alleen naderbij komen naarmate alle kwade machten overwonnen zullen zijn, die tegenstellingen kweken in wel ke vorm dan ook. Moge God ons de kracht geven die wij nodig heb ben en open ogen". H.M. de koningin besloot haar lange rede als volgt: „In een geest van begrip en echte vriendschap zou ik mijn glas willen heffen ter ere van Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid als onze charmante gasten en van Uw lie ve kinderen maar ook ter ere van de symbolische verpersoon lijking van de vele natiën aaneen- feschakeld in het Britse gemene- est, en ter ere van alle mensen die ertoe behoren". Koningin Juliana had tevoren her innerd aan vroegere wedijver en vroegere gevechten tussen beide landen „maar buren zijn wij en daarom voorbestemd goede vrienden te wezen". Ook de erva- •ji ringen van de laatste wereld- _jng<_ oorlog, toen Engeland een toe vluchtsoord was en er gezamenlijk gestreden werd, bracht de konin- ?in ter sprake, alsook de emigra- ie van Nederlanders naar landen van het Britse gemenebest. „Ik geloof, dat de volkeren van Euro pa nog sterker getroffen zullen worden in een niet te verre toe komst, door hun eigen onderlinge toenadering". Innige banden In haar antwoord zei koningin Elizabeth onder meer: „Uw mi nisters hebben de eerste plannen voor de Benelux Unie tijdens de oorlog in Engeland opgesteld en Nederland neemt thans deel aan een aantal nieuwe organisaties en instellingen, die van levensbelang zijn voor het toekomstig welzijn van Europa. Hierin steunen wij U van ganser harte. Als een lid van het gemenebest en als ban kier voor het sterlinggebied neemt Groot-Brittannië een nog al bijzondere plaats in, maar wij erkennen onze verplichtingen bij de ontwikkelingen van de Euro pese economie en zijn vast beslo ten deze na te komen. Ik weet dat dit altijd zo in Uw land is begre pen". Ook koningin Elizabeth sprak over de tweede wereldoor log en noemde onder meer „het eerste Canadese leger onder gene raal Crerar, die hier vandaag aanwezig is" onder de eenheden van het Britse gemenebest die deelnamen aan de laatste strijd voor de bevrijding. Ook gaf zij voorbeelden van de nauwe econo mische samenwerking tussen Ne derlanders en Engelsen. Tenslotte sprak zij de wens uit dat alle gemeenschappelijke belangen en gemeenschappelij ke levensopvattingen ervoor zullen zorgen, dat wij innige vrienden blijven. „Hoewel deze verstandhouding ons bemoedi ging schenkt, zijn er factoren in de wereldsituatie, die niet zo bemoedigend zijn en daarom sluit ik mij aan bij Uwer Ma- jesteits hoop dat er een nieuwe geest zal ontstaan. De landen van de wereld moeten elkaar op een of andere wijze leren te begrijpen en te verdragen, om dat slechts op deze wijze de vrees en de spanningen welke deze eeuw tot dusverre hebben gekenmerkt, kunnen worden uitgebannen". „T'it naam van het gemenebest en de volken waarover ik de eer heb koningin te zijn, hef ik' thans mijn glas te Uwer ere en drink op de vriendschap van onze beide landen. En ik hoop eveneens dat de gehele wereld onze persoon lijke vriendschap, die met geluk kige bezoeken als het huidige en mét het bezoek dat U en Uw ge maal in 1950 aan Londen brachten is bezegeld, zal beschouwen als een symbool van het verlangen van alle volkeren naar een nieuw tijdperk van vriendschap en ver standhouding in de gehele wereld". Directie: F. d. Velde en F. B. B B H V II fl fl fl flf BflB B W V B B B BI O Bil 1% Kr] I I Ing. mededelingen driemaal tarief. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. fl B W fl B 1 BP BB BBbBH HH BH Bi^B V V w BH BH w ma Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum 56 ,Kpeï WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN „Z'. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. Schilderachtige taferelen in Amsterdam dat ligplaats had gekozen op het IJ. Onze kroonprinses begeleidde de vor stelijke gasten op hun schip naar de Britse koninklijke sloep, die de stand aard in top droeg, toen hij naar de landingssteiger voer. Zoals gezegd was de begroeting daar allerharte lijkst. Prinses Beatrix volgde konin gin Elizabeth toen zij voet aan wal zette en daarna kwam prins Philip. Onmiddellijk nadat ook hij koningin Juliana en prinses Irene had be groet, weerklonken de tonen van het Engelse volkslied, gespeeld door het trompetterskorps van de cavalerie. En dit waren niet de eerste vreugde- Zoals gisteren, de 25ste maart, de officieel reeds begonnen len te ook voelbaar een aanvang had genomen, zo was deze voor jaarsstemming in de vroege avonduren eveneens merkbaar in de Burgerzaal .van het Konin klijk Paleis op de Dam, waar de zoete bedwelmende geuren van 4000 gesorteerde voorjaars bloemen tot buiten de toegangs deuren van de zaal doordrongen Daar werd het galadiner gehou den, een van de hoogtepunten op de eerste dag van het be zoek, dat Groot-Brittannië's ko ningin Elizabeth en haar ge maal prins Philip thans aan Ne derland brengen. Een dag, die vervuld was van toejuichingen door tienduizenden bij de aan komst van de vorstelijke bezoe kers met het trotse 5769 ton metende koninklijke jacht „Britannia", en die onder meer werd besteed aan een kransleg- ging op de Dam, een rijtoer door de stad, bezoeken aan het Rijksmuseum en aan de dia mantslijpers en voorts na het diner een door het Am sterdams gemeentebestuur aan geboden concert in het Concert gebouw, waar de leden van de Britse en Nederlandse konink lijke families plaats namen op een fraai met bloemen versierd balkon met baldakijn. Vreugdetonen Zeer hartelijk was gisterochtend de ontvangst op de landingssteiger aan de Prins Hendrikkade. Koningin Eli zabeth en koningin Juliana omhels den elkaar, waarna koningin Eliza beth ook prinses Irene met een kus begroette. Tevoren had onze kroon- 1>rinses Beatrix als eerste namens coningin Juliana en prins Bernhard do Britse vorstin en haar gemaal be groet. Zij was hiertoe in een motor sloep van de Koninklijke Marine naar het Britse koninklijke jacht gevaren, Is het 600 jaar geleden dat Floris, de voogd van Floris V, die in Zeeland een keur ver leende, tijdens een steekspel te Antwenocn dodelijk werd ge wond. Zijn stoffelijk overschot werd naar Middelburg vervoerd en daar in de Abdijkerk begra ven; viert de heer J. C. van den Tol, oud-kapitein van de Siba- jak, die vijftien onderscheidin gen verwierf, zijn 65-ste ver- viert de oud-toneelspeel- ster Sophie de Vries te Amster- dam haar 85ste verjaardag. Op de landingssteiger aan dc Prins Hendrikkade te Amsterdam vond de begroeting tussen de beide vorstin nen plaats. tonen... Het was 's morgens al heel vroeg begonnen met de kanonnen van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provin ciën", die 21 saluutschoten over volle zee lieten daveren toen het Britse ko ninklijke jacht, begeleid door de fre gatten „Grenville", „Paladin" en „Pellew", Nederlands territoriale wa teren ten westen van IJmuiden bin nenvoer. Behalve „De Zeven Provin ciën" bereidden de onderzeebootja gers „Utrecht" en „Overijssel" de vor stelijke bezoekers daar een welkom. Deze laatste schepen voegden zich bij het koninklijk squadron, dat naar IJmuiden en vervolgens naar Amsterdam opstoomde. En verder was er gedaver van niet minder dan 83 straaljagers, die laag over de „Britannia" gierden nadat dit jacht afgemeerd was op de boeien nabij de Shellsteiger, tegenover de westelijke doorvaart onder het Centraal Station te Amsterdam. Buigingen Na de begroeting liep koningin Eliza beth, steeds vriendelijk glimlachend, langs de lange rij van ambassadeurs van het Gemenebest, die zich met hun echtgenoten nabij de steiger hadden opgesteld. Koningin Juliana stelde alle ambassadeurs en hun echtgenoten aan de Britse vorstin voor. Lang niet alle dames maakten voor koningin Elizabeth een knie buiging, zoals zeker vroeger zeer ge bruikelijk was. In het protocol van dit bezoek was echter ieder vrij gelaten naar believen een kniebui ging te maken, ja dan neen. Het waren de echtgenoten van de am bassadeurs van Zuid-Afrika. Austra lië en Canada, die deze kniebuiging wel maakten. Die van de ambassa deurs uit India en Ceylon, alsmede de ambassadeur van Pakistan, begum Liaquat Ali Khan, volstonden met een hoofdbuiging. Allen kregen van koningin Elizabeth een hand. Ook in het paviljoen reikte de Britse vorstin de daar aanwezige voltallige Neder landse regering en de leden van het dagelijks bestuur van Amsterdam de hand. Na de inspectie van de in kleurige helrode ceremoniële tenue gestoken erecompagnie van het garderegiment fuseliers Prinses Irene, reden de ko ninklijke rijtuigen voor, waarin de tocht langs het met vlaggen versier de Damrak naar het Koninklijk Pa leis werd gemaakt. De beide vorstin nen namen samen met prinses Irene plaats in het voorste rijtuig, prins Philip werd in het tweede rijtuig door prinses Beatrix begeleid. Zoals bekend, kon prins Bernhard bij deze ontvangst wegens een lichte griep niet aanwezig zijn. Hij wachtte de Britse gasten op in het paleis op de Dam. Op de Dam stonden tienduizenden Amsterdammers, die al vroeg naar het stadscentrum waren getrokken, om zich van een goed plaatsje te verzekeren. Op de daken en achter (Vervolg op pag. 3) AFBRAAK BEGINT 1 APRIL.. Opstelplaats wordt wellicht nog vóór Pasen in gebruik genomen HET IS GEEN MOP op 1 april a.s. zal het haveloze bouwsel, tegenover het Vlissingse station, waarin tot op gisteren een kantoor van de Provin ciale Stoombootdiensten over de Westerschelde was gevestigd, worden gesloopt. Althans: op die dag zal een begin worden gemaakt met de af braak van het grauwe, vierkante bouwsel, waaraan na de oorlog omdat het nu eenmaal toch moest worden afgebroken weinig meer werd ge daan. Vandaag verhuist dit kantoortje naar een nood-onderkomen: de directie keet van de Rijkswaterstaat, die bij de aanleg van de nieuwe fuik werd opgetrokken. Het slopen van het oude gebouw, waarin tot voor kort ook de reeds uitgeweken ambtenarenwaeht van de dienst invoerrechten en accijnzen was gehuisvest, betekent tevens, dat er hoe langer hoe meer tekening komt in de aanleg van de fuik voor de nieuwe veerboot en de werken, die daarmee samenhangen. Zo wordt er naar gestreefd, de opstelplaats voor auto's nog vóór Pasen, wellicht nog eind deze week, in gebruik te nemen. Deze tussen het station en de sluizen gelegen ruimte heeft een capaci teit voor een rij auto's van de slagboom bij de bestaande aan legplaats van de veerdienst Vlis singenBreskens tot aan de Keer sluis. Zodra de verlichting en de verkeersborden zijn aangebracht, kan het opstelplein in gebruik worden genomen. Volgende week zal een begin wor den gemaakt met de aanleg van de weg, die de nieuwe haveninrichting zal aansluiten met het opstelplein en de nieuwe aanleginrichting. Dit werk, waarvoor het grauwe bouwsel moet wijken, werd vorige week aanbe steed. Het werk aan de eigenlijke aanleg inrichting dat wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf E. Blok uit Rotterdam gaat intussen ge staag door. De langste van de gelei- depieren, die de fuikwanden'vormen, is vrijwel gereed. Met de korte fuik- wand is men eveneens een eind ge vorderd. Het beton voor de beide hef- torens, waarin de brug komt te han gen, is gestort. Medio april zal het beton van de bekisting kunnen wor den ontdaan. Direct daarop volgt het plaatsen van het bewegingswerk, het gigantische „brugmechanisme". Ver volgens kan deze toeleidingsbrug worden gemonteerd, de elektrische installatie worden aangebracht, waarna nog de lichtmasten moeten 1 worden geplaatst. Brugbak en landhoofd zijn vol tooid, maar toch heeft het koude' weer van de laatste weken stagnatie veroorzaakt. Donderdag a.s. rijdt de typische monorail, waarmee het beton were aangevoerd, voor het laatst. Hei treintje heeft zijn werk gedaan. Ne het beton komt dus de montage var het mechanische deel van de aanleg inrichting. De oude aanleginrichting blijft gehandhaafd; het nieuwe kantoot voor de douane de „ambtena renwaeht" zal aan de oostzijde van het station verrijzen en he' nieuwe kantoor met wachtkamei van de stoombootdiensten zal te zijner tijd nabij de kleine sluis worden opgetrokken. Aan de Vlissingse buitenhaven groeü uit duizenden kubieke meters beton specie de tweede, nieuwe aanlegirv richting, welke ligplaats zal bieder aan de grote provinciale veerboot „Prinses Beatrix", die over enkel( maanden in de vaart zal komen. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1