PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reële inkomens K.L.M.-vliegers hoogstens vijf procent onder Europees peil Timmerman te 's-Gravenpolder was landaanwinner in vrije tijd V BRITS VORSTENPAAR NAAR ONS LAND VERTROKKEN Vandaag... PADANG: OPLEIDING DOOR RUSSEN IS INMENGING 201e jaargang - no. 71 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.23 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 maart 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1-—- Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3346); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Epistel van Suurhoff aan piloten: Verdere salarisbesprekingen op grond van dit oordeel De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft in een brief aan de Vereniging van K.L.M.-vliegers en aan de K.L.M. International Pilots Association zijn oordeel gegeven over de vraag, of de reële salarissen der K.L.M.-vliegers een achter stand vertonen ten opzichte van die bij andere Europese lucht vaartmaatschappijen De K.L.M.-vliegers hebben het vorige jaar aan de directie van de K.L.M. de eis gesteld een salarisverhoging te ontvangen van 50% van het netto-salaris, hetgeen zou neerkomen op een ver hoging van 85% van het bruto-salaris. De minister is tot de conclusie gekomen, dat het reële inkomens- peil in 1956, rekening houdende met de salarisverhoging per 1 april van dat jaar, hoogstens ongeveer 5% bij het „Westeurope- se peil" ten achter bleef. Persoonlijk acht de minister een andere, uit het beschikbare materiaal te trekken, conclusie van meer belang, namelijk dat 1915 vliegers bij vier maat schappijen een lager en 654 vlie gers bij twee maatschappijen een hoger reëel inkomen geno ten dan de vliegers van de K.L. M., omdat het werken met een gemiddeld Europees salarispeil, gezien de zeer grote verschillen, weinig zegt. Tot dit oordeel is de minister geko men na bestudering van de rapporten van het Nederlands Economisch In stituut (de rapporten-Tinbergen), een nota van prof. Haccou en drs. Cop- pes, die op 17 februari 1958 werden ontvangen en het daarop door prof. Tinbergen geleverde commentaar, dat op 24 februari werd ontvangen. Het oordeel van de minister, dat thans ter kennis van de pilotenver enigingen is gebracht, is door deze verenigingen en door de directie van Staten Morgen woensdag worden de verkiezingen gehouden voor de Provinciale Staten. Er zijn verkiezingsvergaderingen gehouden en er is ook andere verkiezingsactivi teit geweest, maar dat alles bleef in een rustige sfeer. De verkiezingscampagnes voor de Tweede Kamer en voor de gemeen teraden plegen veel levendiger te zijn, want bij de Tweede Kamer gaat het om grote landsbelangen en bij de gemeenteraden om stedelijke be langen of dorpsbelangen, waarover iedere ingezetene een mening heeft. Nu liggen helaas de provinciale be langen in de meeste gewesten van ons land op een soort „tussenvlak", waarvoor het grote publiek slechts weinig belangstelling kan opbrengen. oor Zeeland is dat gelukkig cle anders. Er is in deze provin- een goede belangstelling voor de zaken, die aan de zorgen van de Staten zijn toevertrouwd. Hoewel de taak van de Provinciale Staten ook In ons gewest slechts be perkt is, hangt er om het college nog iets van de glans, die het omgaf toen de Edelhoogmogendheden in het ver leden een aanzienlijk deel van de macht tot regeren bezaten. In de Abdij té Middelburg, waar in het grijs verleden het geestelijk gezag woonde en nadien eeuwen lang het wereldlijk gezag gehuisvest was. bevindt zich de Statenzaal. In die zaal komen de Staten bijeen en het moge dan zijn, dat rond het Abdijplein thans hoofdzakelijk rijks- kantoren zijn gevestigd, het provin ciale gezag is er nog altijd aanwezig en het is er aanwezig met ere. De betekenis van de Zeeuwse Sta ten is in de laatste jaren aan merkelijk toegenomen door hun bemoeienis met het Deltaplan, dat zozeer beslissend is voor de toekomst van Zeeland. Het laat zich voorzien, dat in de komende jaren dit Deltaplan nog veel arbeid van het college zal vragen en dat in het college de stem van Zee land duidelijk zal moeten klinken, op dat men in de rest van Nederland kan weten wat Zeeland wenst en wat Zeeland doet. Is dit op zichzelf al reden genoeg voor allen in Zeeland om morgen de stemplicht te vervullen, er is ook nog een andere belangrijke reden. De stemming van morgen kan be schouwd worden als een graad meter voor mogelijke politieke verschuivingen, die zich Sn Nederland sinds de jongste Kamerverkiezingen zouden hebben voorgedaan. Ook al zijn de politieke verschui vingen in Nederland meestal niet groot, ze zijn daarom wel veelzeg gend. De politieke partijen kunnen er in zekere zin een oordeel over haar activiteit en over haar doelstellingen uit aflezen. Bij de verkiezingen van de laatste tien jaren waren er steeds zulke ver schuivingen die niet misverstaan kon den worden. Zullen morgen de overwinnaars uit Kamerverkiezingen van 1956 hun succes voortzetten, of zullen de ver liezers tot heroveringen in staat blij ken Die vraag zal morgenavond een antwoord vinden. Ieder vervulle daar om morgen zijn stemplicht in het be lang van Nederland en in het belang van Zeeland 1 de K.L.M. bij voorbaat als een eind oordeel aanvaard. Beide partijen heb ben op zich genomen de besprekingen over de salarissen en de verdere ar- beidvoorwaarden van de vliegers op grondslag van dit oordeel voort te zetten. Zijn oordeel heeft de minister verge zeld doen gaan van een uitvoerige argumentatie, waarin ook de kritiek van prof. Haccou en drs. Coppes wordt besproken. De minister komt tot de conclusie dat voor zover deze kritiek geheel of ten dele juist is, zij slechts zeer geringe wijzigingen in de door het Nederlands Econo misch Instituut gemaakte berekenin gen noodzakelijk maakt. De minister voegt aan zijn conclusies nog enkele algemene opmerkingen toe. Hij wijst er onder meer op dat door het Nederlands Economisch In stituut bewust geen rekening is ge houden met de verschillen in aantal len vlieguren. Het trekt niettemin de aandacht, dat dit aantal bij de K.L.M. het laagst ligt en dat de hoge inko mens bij de Air France mede hierin hun verklaring vinden. De minister vestigt er voorts de aan dacht op. dat bij deze internationale vergelijking van de reële inkomens verhoudingen terecht de belastingen van de bruto-inkomens zijn afgetrok ken, doch dat het een simpele eis van nationale solidariteit is, dat in de na tionale lasten (wegenbouw, onder wijsvoorzieningen etc.) door de gehe le bevolking naar verhouding wordt bijgedragen. lllll!lllllllllllllllllllllllllllllll[||llllllllllllll!llllilllllllllllllllllllllll!l H Momenteel brengt een groep f§ van J/5 nabestaanden van Ne- derlandse militairen, die tijdens de Ticeede Wereldoorlog in En- geland om het leven kwamen, M als gast van het Britse legioen een bezoek aan Engeland. De H heer Bernard Kroon uit Den Haag legde een krans aan de H voet van de Cenotaaf te Lon- den. lllllllllilllllllillllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllflIllllllllllllllll ONDANKS MIST EN STORMVERWACHTING „Rule Britannia" klonk over schemerachtige zee. Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh vertrok ken gisterochtend per trein uit Lon den en bezochten Colchester en Har wich voordat zij 's avonds met het koninklijk jacht „Britannia" uit Har wich zee kozen voor hun bezoek van drie dagen aan Nederland. Tot buiten de haven van Harwich werd de „Britannia" vergezeld door een paar sleepboten. Buitengaats werd het escorte overgenomen door de fregatten „Grenville", „Pellew" en „Paladin". Het was koud en mistig toen de „Britannia" vertrok en de weersverwachting sprak van harde tot stormachtige wind op de Noord zee. Vóór het Engelse vorstenpaar aan boord van het jacht ging, inspecteer de het een erewacht. Toen de konin gin en prins Philip aan boord waren gegaan werd de koninklijke stand aard gehesen. Toen het schip uit voer naar de mistige, schemerachtige zee, speelde een muziekkorps van de Engelse marine „Rule Britannia". Prins Bernhard, die herstellende is van een griepaanval, zal vandaag, de eerste dag van het Britse staatsbezoek, de lunch en het ga ladiner op het paleis kunnen bij wonen. De behandelende artsen zuljen nader beslissen of de prins op de volgende dagen alle pro grammapunten zal mogen mee maken. Zo hebben de inwoners van 's Gra venpolder de timmermansknecht Kees Almekinders reeds vele jaren bij de Weel aan het werk gezien. Met schop en kruiwagen won hij daar in acht jaren elf are nieuw land achter zijn huisje. (Foto P.Z.C.). De Britse minister van buitenlandse zaken. Selwyn Lloyd, zal 'tijdens het staatsiebezoek van het Engelse ko ningspaar aan Den Haag, aanstaande woensdag, een ontmoeting hebben met een aantal Nederlandse politici. Deze ontmoeting zal plaatshebben tijdens een lunch, die minister Luns te zijner ere in zijn ambtswoning zal aanbieden en waaraan mede zullen aanzitten de voorzitters van de beide Kamers van de Staten-Generaal en andere vooraanstaande politieke fi guren. Roemeense danseres in Engeland verdwenen. De Roemeense staats-dansgroep is1 maandag na een tournee van tien we ken uit Engeland vertrokken zonder de 23-jarige danseres Doina Tranda- bur, die vrijdag in Liverpool uit haar hotel is verdwenen. Het meisje heeft aan een andere danseres van de groep geschreven, dat zij in Engeland wil achterblijven om te trouwen. Men ver wacht, dat zij politiek asiel zal vragen. Busje met werklieden tegen boom: 1 dode en 4 gewonden Maandagavond is op de Meppelerweg te Steenwijk een busje met werklie den door nog onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom gereden. Daarbij werd de 17-jarige W.B. uit Eesveen op slag gedood. De bestuurder werd gewond, evenals drie andere inzittenden. De gewon den werden in min of meer ernstige toestand naar het ziekenhuis te Mep- pel overgebracht. M vier Griekenland zijn onaf- Ij j| hankelijkheidsdag. |i H is het 500 jaar geleden, dat I jjjjj de Spaanse dichter Inigo Ló- pez de Mendoza marques de |f Santillana te Guadalajara M overleed en is het 150 jaar ge- leden, dat diens eveneens §f s Spaanse collega José de Es- l| pronceda y DelgTado, eertijds ff tevens gezantschapssecretaris jjjj H in Den Haag, in Almendralejo Ij werd geboren. is het 40 jaar geleden, dat I de beroemde Franse componist m Claude A. Debussy in Parijs overleed. DJAKARTA: TOESTAND REBELLEN KRITIEK Landing van troepen der centrale regering in Bagan Siapiapi? De minister van binnenlandse zaken der revolutionaire regering op Mid- den-Suniatra, kolonel Diambek, heeft via radio-Padang verklaard, dat het opleiden van Indonesische zeelieden door Russen neerkwam op Russische inmenging in Indonesië. „Deze actie wordt door de revolutio naire regering beschouwd als inmen ging van Rusland in de binnenlandse aangelegenheden van de republiek", zo zei hij. Volgens radio-Padang heeft de pre mier van de revolutionaire regering, mr. Sjaffroedin Prawiranegara, op een politieke massabijeenkomst ge zegd, dat zijn regering nu wapens van het buitenland kon kopen, omdat resident Soekarno wapens van de lussen had aanvaard. „Soekarno heeft zijn masker afge worpen en ziet openlijk naar de Rus sen", zo zei Sjafroeddin volgens radio-Padang. Naar te Rome verluidt hebben Soe- tan Mohammed Rasjid, Indonesisch ambassadeur te Rome, en zes andere Indonesische diplomaten in Europa s hun adhesie betuigd aan de tegenre- |I|I!II!III[IIIII]!III!IIII11I1III»!II1I1II»»IHIIIII»»II!IINIII!I1IIHIIIHII1IIIIII» gering °P Sumatra. Ouder de dtplo- Kees Almekinders breidde zijn bedrijfje met elf are uit MET DEZELFDE IJVER en taaie volharding, waarmede onze voorouders vijfhonderd jaar geleden de schorren en slikken in het waterrijke .Zeeland als vruchtbare polders aan de zee hebben ontrukt, verovert de bijna 64-jarige 's Gravenpolderse timmer mansknecht Kees Almekinders thans het land op het water. Helemaal op zijn eentje en met behulp van primitieve middelen heeft hij de laatste acht jaren circa 11 are drassige en met riet overwoekerde gronden in de Weel van de Middel Zwake Polder onder 's Gravenpolder in vruchtbaar land herschapen. Schop en kruiwagen waren de voornaamste attributen die deze noeste werker bij zijn „inpoldering" heeft gebruikt. Honderden kubieke meters steenslag, zand en klei verdwenen achter zijn woning in de Weel, die plaatselijk twee tot drie meter diep is. Met recht kan de 's Gravenpolderse timmermansknecht daarom zeggen: „Ik heb mijn eigen land zélf gewonnen en ontgonnen!" Het is inderdaad een enorm karwei geweest voor Kees Almekinders om zijn grondbezit van negen are uit te breiden tot twintig are. Straks zal hij de vruchten van zijn zware arbeid plukken, want op zijn vijfenzestigste gaat Kees Almekinders het wat rus tiger aan doen. Van zijn A.O.W.-uit kering en wat verder zijn ontgonnen grond hem zal opbrengen, hoopt hij met zijn vrouw nog van een rustige onbezorgde levensavond te genieten. Het zij hem van harte gegund, want vele vrije avonden en zaterdagmid dagen zijn ten offer gevallen aan zijn arbeidslust. Als hij maar even een ogenblik vrij had, kon men Alme kinders bezig zien met de uitbreiding van zijn lapje grond. „Het is echt een hobby van me om te pionieren. Overigens ook een enorme karwei: er is zon' gro te hoeveelheid grond nodig om een paar vierkante meters land te winnen! Nooit ga ik naar een ver gadering of een avondje uit en zolang ik hier woon, ben ik nog nooit met vakantie geweest", ver telde ons de kleine, reeds grijzen de Kees Almekinders, terwijl hij z'n pet nonchalant omhoog schoof. Bij de achterdeur „Anderen gaan naar Australië of Ca nada, omdat hier geen land voor hen beschikbaar is, doch ik vind het bij de achterdeur", merkt hij lakoniek op. Zo is het ook, want vroeger stroomde het water van de Weel op enkele meters afstand van de woning, maar sedert Almekinders zijn inpol- deringswerken, nu acht jaar geleden, begon, ligt de Weel op 20 tot 25 meter afstand van het huis. Elf are bedraagt de uitbreiding van het grondgebied van Almekinders. Elf are in acht lange jaren. Twintig jaar geleden betrok hij met zijn vrouw en vier kinderen buiten het dorp de kleine woning, welke als het ware gekneld lag tussen de Weel en de Lenshoekdijk. In 1946 werd de woning, die met het erf een opper vlakte besloeg van 9 are, zijn eigen dom en uit dat jaar dateren ook zijn eerste „expansie" plannen. Daarvoor had hij zich nimmer aan inpolde ringen willen wagen, want zolang de (Vervolg op pag, 2) maten zouden zich twee militaire at- taché's bevinden. Radio-Padang heeft gisteravond gemeld, dat, naar men meende, een sterke eenheid Indonesische regeringstroepen was geland in Bagan Siapiapi aan de oostkust van Sumatra. Deze eenheid rukte op naar het binnenland. Hetzelfde radiostation der opstan delingen heeft maandagavond ge zegd dat twee Rode Kruis-schepen leeg uit Padang zijn vertrokken. De schepen, de „Lakonda" en de „Lakota", waren zondag van Java aangekomen voor het evacueren van buitenlanders uit Midden- Sumatra. De radio zei: „Het bleek dat de regering van Djakarta zich hier voor niet erg had ingespannen en dat het hoofdkwartier van het Rode Kruis niet de juiste maat regelen had getroffen". De radio deelde echter mede, dat over de regeling voor de evacuatie van buitenlanders overeenstem ming was bereikt met een delega tie van het Rode Kruis uit Zuid- Sumatra. Maandagavond berichtte radio-Pa dang ook, dat 200 Indonesische mili tairen in het oostelijk deel van Mid- den-Sumatra bij gevechten waren omgekomen. Aan de zijde van de opstandelingen waren er 50 doden geyallen. Oude man viel van trap en overleed ter plaatse De 72-jarige D. de R. is zondagavond in een woning in de Haarlemmer straat te Amsterdam van een trap gevallen en ter plaatse overleden. Dit is de 20-jarige Maniga Azam Zanghueneh, die in Rome studeert aan de Academie voor Schone Kun sten. Zij wordt genoemd als een se rieus kandidate voor een huwelijk met de Sjah van Perzië. Vrij veel bewolking, maar vooral in het noorden ook opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Krach tige tot matige zuid-oostelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 26 maart Zon op 6.31 onder 19.02 Maan op 9.22 onder .26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1