stags PQflVINCIALE ZEEUWSE CDUDAHT Indonesisch leger meldt successen Jachtenbouw in Breskens groeide uit tot een bloeiende industrie BOMMEN OP BAND0ENGS VLIEGVELD? Vandaag... „SHOWMAN" MIKE TODD BIJ VLIEGTUIGONGELUK GEDOOD HAAGSE SACRAMENTSKERK DOOR BRAND VERWOEST Radio Padang heeft zaterdag bericht dat vliegtuigen van de luchtmacht der opstandelingen een bomaanval hebben uitge voerd op Bandoeng, West-Java. De toestellen zouden zijn opge stegen van een vliegveld bij Menado, Noord-Celebes. De aanval zou zijn uitgevoerd door twee bommenwerpers. Het doel zou het vliegveld van Bandoeng zijn geweest. Volgens radio Padang zou op het vliegveld van Bandoeng schade zijn aangericht. Op de terugreis zouden de uit het gebied van overste Soemoeal af komstige vliegtuigen geland zijn op Sumatra. Dit was de eerste keer dat sprake was van een luchtmacht der rebellen. Radio Padang berichtte niet van welk type de vliegtuigen waren. De stafcommandant van Bandoeng, Hoessein Sastranegara, heeft gisteren de berichten der tegenregering omtrent een lucht aanval op Bandoeng ontkend. Het luchtverkeer tussen Bandoeng en Djakarta vindt ongestoord plaats, zo zei hij. Het Indonesische leger heeft vol gens Radio-Mcdan bekendgemaakt, dat drie plaatsen in het oostelijk deel van Midden-Sumatra zijn heroverd. Het zijn Kambiri, Airmolek eh het vliegveld bij Lapoere. Het leger hoofdkwartier te Djakarta meldde dat commandotroepen het oliegebied van Lirik-Rengat, 1.30 km ten oosten van Pakanbaroe, hebben bezet. Po- ff ...viert prof. dr. A. Sizoo zijn M 25-jarig jubileum als hoogle- ff raar in de Latijnse taal- en ff ff letterkunde aan de Vrije Uni- ff versiteit te Amsterdam. lllllllliniilllliilliilillilllllllllllllllllillllllllllllilllillllllllllllllllllHIHIIIIIIIIII Ongerustheid over acties van Indonesische marine. De Russische ambassadeur in Dja karta, Zjoekow, heeft zaterdag de door de Indonesische regering aan gekochte tien Russische schepen for meel overgedragen aan de minister van scheepvaart, Nazir. In een toespraak bij deze over dracht zei hij, dat de Russische be-, manningsleden de Indonesische be manningen zullen bijstaan met de navigatie en het onderhoud der sche pen. Marechaussee bij verkeersongeval gedood. De 26-jarige marechaussee tweede klasse H. J. Pleizier van de brigade Den Haag, is bij een ongeval, dat gis termorgen om kwart over elf op rijksweg 4a gebeurde, om het leven gekomen. Hij was belast met het es corte van een militaire kolonne en raakte bij het viaduct ter hoogte van het vliegveld Ypenburg beneld tus sen een tien tonstrelcker met vuur mond en de muur van het viaduct. Hij overleed ter plaatse. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. Churchill weer ziek. Sir Winston Churchill lijdt opnieuw in lichte mate aan zijn oude ziekte, zo heeft zijn behandelend arts, dr. David Roberts, zate.rdagavond te Ro- qu eb rune aan ife Franse zuidkust tegenover verslaggevers verklaard De grijze Engelse staatsman voelt zich in het koude weer niet al te best. zo voegde hij eraan toe. Sinds zijn uitje een week tevoren naar een restaurant is Churchill steeds binnen gebleven. Zaterdag was hij weer in bed gekropen en had tot drie keer een arts bu zich gehad. Churchills secretaris verklaarde zondag: „De gezondheidstoestand van sir Winston is reeds veel beter. Hij heeft een lange rust nodig". gingen van de opstandelingen om de tactiek van „de verschroeide aarde" toe te passen, voordat zij zich te rugtrokken, waren door de regerings troepen verijdeld. Deze troepen had den geen verliezen geleden. In het gebied bevinden zich belangrijke in stallaties van de „Vacuum Standard". Later werd bericht, dat de stad Prapat aan het Toba meer is her overd door de regeringstroepen. Zij hadden de steun van een bataljon van de Siliwangi-divisie van West-Java. Volgens revolutionaire kringen in Singapore heeft majoor Nainggolan de omsingeling der regeringstroepen doorbroken en zich met zijn revo lutionaire strijdmacht bij die van ka pitein Zita Pohan gevoegd. De 2 regi menten zouden nu tezamen optrek ken naar Medan, waar de toestand tot dusver onzeker werd gehouden door kleine guerilla-troepen van zes a zeven man, aldus de revolutionaire zegslieden. Deze wezen verder nog op het feit, dat kolonel Simbolon zich per soonlijk naar dit strijdgebied bege ven heeft, hetgeen bewijst hoeveel belang de revolutionaire regering hecht aan de strijd om Medan. Pamfletten voor Padang Een bommenwerper van de centra le regering heeft zondag boven Pa dang, het voormalige hoofdkwartier van de tegenregering vlugschriften uitgegooid, zo heeft radio-Boekittin- gi bekendgemaakt. Het toestel vloog op grote hoogte, waardoor een groot aantal pamfletten in zee terecht kwam. Het radiostation zei niets over de inhoud van de vlugschriften. De le den van de tegenregering hebben zondag achter gesloten deuren de al gemene toestand op Sumatra bespro ken. Evacuatie Radio Padang heeft zondagavond mede gedeeld, dat twee vrachtsche pen die zijn gecharterd door het In donesische Rode Kruis, in de haven van Padang zijn aangekomen om buitenlanders te evacueren. Met deze schepen zal volgens ra- dio-Padang een aantal Nederlandse gezinnen uit de stad vertrekken. Het betreft personeel van de Portland Cement Company. Radio-Djakarta meldde dat dit weekeinde 1.600 Nederlandse onderi danen in twee schepen uit Soerabaja naar Nederland zijn vertrokken. Het omroepstation verstrekte geen bij zonderheden. OP WEG NAAR ONDERSCHEIDING.... Elizabeth Taylor zou meereizen, maar werd verkouden en bleef thuis. Mike Todd, tot dusver Holly wood's meest opzienbarende „showman" van deze eeuw, is zaterdag om het leven gekomen bij een vliegongeluk. Tengevol ge van ijsvorming is zijn par ticuliere vliegtuig „The Liz" bo ven de Zuni-bergen, het ge vreesde gebied van New Mexi co, in een onweer neergestort. Todd, zijn twee piloten en de scenarioschrijver Art Colm (49) kwamen om het leven. Todd was op weg naar New York, waar men hem de onderschei- iing Showman of the year' zou uitreiken. Bovendien zou hij in New York besprekingen voeren over een nieuw gigantisch plan: de stichting van een maatschap pij die demonteerbare alumi nium bioscooptheaters wilde bouwen, welke men als circus tenten kan opzetten en afbre ken. Todds echtgenote, de filmster Eli zabeth Taylor, vernam het slechte nieuws in haar huis te Hollywood en kreeg een zenuwtoeval. Zij zou met haar man meegereisd zijn als ze niet verkouden was geweest. Mike Todd verwierf zich een fabel achtig fortuin en kreeg* vooral be kendheid door zijn ijveren voor cine rama en het „Todd-AO-Grootdoeksy- steem, zijn filmversie van Jules Ver nes „De reis om de wereld in 80 da gen" en de grote ontvangsten en feesten die hij voor de première van die film liet geven. Kort geleden had het echtpaar nog een vliegreis naar Moskou gemaakt. Ruim een jaar ge leden waren Todd en Elizabeth in Mexico gehuwd. Zij hadden vier kin deren, van wie twee uit een vroe ger huwelijk van Elizabeth en één uit een vroeger huwelijk van Mike. Todd was van plan, een Don Quichottefilm te maken, met Eliza beth als „Leading Lady", met Fer- nandcl in de titelrol en Jerry Lewis als Sancho Panza. Art Cohn, schrijver van ruim twin tig filmscenario's, (o.a. „The Setup", bekroond met de prijs der critici in Cannes) was bezig de laatste hand te leggen aan het scenario voor „Don Quichotte" en werkte tevens aan een biografie van Todd. De titel zou lui den „The First nine lives of Mike Todd" (De eerste negen levens van Mike Todd). Brits vorstenpaar vertrekt vandaag naar Nederland. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen zich vanavond aan boord van het koninklijke jacht „Bri tannia" begeven, waarmee zij naar Nederland zullen reizen. De „Britan nia" ligt in de haven vüi Harwich en zal vandaar naar Amsterdam va ren, waar het vorstelijk paar morgen voet aan wat zal zetten op Neder landse bodem. Prins Bernhards griepaanval duurde langer dan verwacht Het A.N.P. heeft by de particulier secretaris van prins Bernhard geïn formeerd naar de gezondheidstoe stand van Z.K.H. De particulier se cretaris deelde het A.N.P. mede, dat de griep, waaraan de prins leed, lan ger heeft geduurd, dan aanvankelijk werd vermoed. De ziekte is thans in zoverre overwon nen, dat de behandelende geneesheren de prins hebben toegestaan vandaag deel te nemen aan de lunch ten palei- ze ter gelegenheid van het afscheid van de Italiaanse ambassadeur. In de loop van maandag zullen de be handelende geneesheren nader bepa len, aan welke gedeelten van het pro gramma voor het staatsbezoek van H.M. koningin Elizabeth en Z.K.H. prins Philip door prins Bernhard zal kunnen worden deelgenomen. Karikaturist Bertram Weihs overleden. Zaterdag is de karikaturist Bertram Weihs overleden. Bertram A. Th. Weihs werd in 1920 geboren. Na korte tijd de grafische school in Wenen te hebben bezocht, kwam hij in 1933 naar Den Haag. Hier studeerde hij ongeveer vier jaar aan de Academie voor Beeldende Kunsten. Sinds 1948 gaf hij op deze academie les in de grafische vakken en schrift. De heer Weihs verwierf in binnen- en buiten land bekendheid, door zijn cartoons, illustraties en boekomslagen. Van zijn hand verscheen o.a. het boekje „Zon der woorden", ingeleid door Simor. Carmiggelt. Hij .verzorgde voor Kees Stip o-a. de illustraties bij „Trijntje Fop" en werkte ondermeer mee aan „De Mandril". De begrafenis is woens dag a.s. om 12 uur in Rijswijk. Viermogendhedenbespreking op ambassadeursniveau? Amerika, Engeland en Frankrijk overwegen om met Rusland in Wash- in ton viermogendhedenbesprekingen op ambassadeurs niveau te houden, zo is zaterdagavond uit gezaghebben de bron in de Amerikaanse hoofdstad vernomen. Aan dergelijke besprekingen zou den deelnemen: de nieuwe Sowjet- ambassadeur in Washington, Mensji- kow, die „opvallend sociaal is", de Britse ambassadeur sir Harold Cac- cia, die ervaring heeft in onderhan delingen met de Russen, Herve Al phand, een der beste Franse diplo maten, en een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. VERMOEDELIJKE OORZAAK: KORTSLUITING Burgemeester Kolfschoten aan ernstig gevaar ontsnapt. De (r.-k.) Sacramentskerk aan de Sportlaan te Den Haag is zaterdagmiddag tussen lialf drie en vier uur door brand ver woest. Alleen de muren staan nog overeind. De brandweer is erin geslaagd de toren met de luiklokken te behouden. Het vuur, dat vermoedelijk door kortsluiting is veroorzaakt, heeft een schade van enkele honderdduizenden guldens aan gericht. Tijdens de blussingswerkzaamhe- den is de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, aan een ernstig gevaar ontsnapt. Het is aan het optreden van de onder commandant van de Haagse Brand weer, de heer J. van Houten, te dan ken geweest, dat de burgemeester het terrein van de brand ongedeerd JACHTEN VOOR AMERIKA OP STAPEL Zaterdagmiddag is bij hoog water in de haven van Breskens het zeegaand zeiljacht „Hawk" te water gelaten dat voor de bekende wedstrijdzeiler dr. Joppe uit Oostvoorne op de werf van de gebroeders Maas te Breskens werd gebouwd. (Foto P.Z.C.). Vlotte stapelloop van „Hawk" voor bekende zeiler, dr. Joppe BIJ HOOG WATER is zaterdagmiddag in de haven van Breskens, naast de scheeps- en jachtwerf van de gebroeders Maas, het sierlijke zeegaande zeiljacht „Hawk" in zijn element gegleden. Het was een vlotte stapelloop, waarbij de echtgenote van dr. A. W. Joppe uit Oostvoorne, een bekende zeewedstrijdzeiler, in wiens opdracht het jacht werd gebouwd, de cham pagnefles hanteerde. Met een waardige traagheid gleed de „Hawk" het rustige water in; luttele meters verder werd liet jacht gemeerd. Daarmee was de eenvoudige plechtigheid geëindigd. In het kantoor van de werf werden nogenkele speeches gehouden, maar voor de buitenstaander bood de haven van Breskens hierna weer het gewone beeld van elke zaterdagmiddag. De gebroeders Maas hadden een jacht gebouwd, het was te water gelaten en alles was goed gegaan af. Wie echter een blik mocht werpen in de lange werkhal van deze scheeps- en jachtwerf, heeft kunnen constateren, dat dit bedrijf bijzonder snel groeit, dat hier een vorm van industrie is opgebloeid, waarop men in Breskens trots kan zijn. De werf heeft momenteel namelijk' nog zeven andere zeegaande jachten op stapel staan. Drie hiervan wor-1 den naar een ontwerp van de be kende Engelse jachtonuverper mr. Robert Clark voor Engelse op drachtgevers gebouwd. Drie andere jachten zullen in Los Angeles èen ligplaats vinden; één hiervan wordt gebouwd naar een ontwerp van de Amerikaan Lapworth; de twee ande re jachten worden naar eigen ont werp gebouwd. Van dit type leverde de werf er reeds verschillende naar heeft kunnen verlaten. De lieer Kolf schoten betrad het kerkgebouw even voordat het spitsdak, dat het hele middenschip overwelfde, in zijn ge heel neerstortte. De heer Van Houten zag kans de burgemeester, die zich op een plaats bevond waar enkele seconden later de brandende balken de leien van de dakbedekking neervielen, in veiligheid te trekken, achter een pilaar van een zijbeuk. De brandweer had zes autospuiten, twee ladderwagens een gereeds'chaps- wagen en een commandowagen inge schakeld. De bewoners van de pastorie za gen, met hulp van omwonenden, poli tie en brandweer, nog kans de sacris tie leeg te halen, doch konden het overige deel van de kerk niet meer bereiken. Het vuur moet in het dak van het schip nabij het priesterkoor zijn ont staan. Van het priesterkoor breidde het zich met enorme snelheid uit in de richting van de toren. Het orgel, dat in een stenen nis is ingebouwd, bleef behouden. Het werd met zeilen afgedekt om het zoveel mogelijk voor waterschade te sparen. Alleen de speeltafel van het orgel, die bij het priesterkoor staat, kon niet geheel voor die schade worden gevrijwaard. Uiteraard trok de brand op deze zaterdagmiddag enorme belangstel ling, temeer daar hij van grote af stand was waar te nemen, zodat hon derden Hagenaars zich naar de Sportlaan spoedden. De politie had de Sportlaan en de straten rond de kerk echter over grote afstanden af gezet. Tientallen politiemensen gaven de brandweer vrijheid van werken. Een onwillige toeschouwer, die zich niet wenste te verwijderen, werd door de politie met spierkracht ach ter de afzetting gebracht. Zoals ge zegd wordt de oorzaak van de brand gezocht in kortsluiting. Men is de afgelopen weken namelijk doende geweest de elektrische installatie van de kerk geheel te vernieuwen. Za terdagochtend hadden elektriciens daar juist de laatste hand aan ge legd. De recherche stelt een onderzoek in. Het gebouw behoeft niet geheel te worden gesloopt, doch kan wor den hersteld. De foto geeft een beeld van de ravage. Amerika. Het zevende jacht is voor een Belgische opdrachtgever en is eveneens een ontwerp van de werf. Bovendien heeft de werf nog drie jachten voor Amerikaanse rekening in portefeuille. De bouwkosten van deze jachten variëren van 25.000 tot 55.000. W elv aartstichting Na afloop van de plechtigheid heeft burgemeester J. A. Eekhout van Breskens in hét kantoor van de werf zijn respect uitgesproken voor hetgeen in dit Breskense be drijf wordt gepresteerd. Hij zei (Vervolg op pag. 2) VERWACHT. Droog weer met opklaringen, maar voornamelijk in het noordoosten van het land ook overdrijvende wolken velden. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als zondag. Matige tot krachtige oostelijke wind. ZON EN MAAN 25 maart Zon op 6.33 onder 19.00 Maan"- op 8.42 onder Directie: F. v. d. Velde en F. B. B M B H B B B B B BS B B BJj W W B B |R_J| ^LB BU B^BB B InS- mededelingen driemaal tarief, den Boer, Adjunct: W. de Pagter. H WBS> V B fl 1 BB BBEBH JBH BH BI V V W W ^1^ mm 1 K Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur: w. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum abonnementsprijs WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN c°„', Z'ÏJ.Tj.ZLZjslCjl G„o no. 35,3. P.Z.C.. Middelburg- Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brou werljstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Bericht van opstandelingen wordt tegengesproken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1