PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië dreigt met beslag op K.P.M.-instalIaties Afsluiting van Westerschelde zou grote voordelen bieden Schiphol volop in is weer bedrijf BILT Vandaag... 201e jaargang - no. 69 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 maart 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus. Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. «3, teL 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. „SCHULD VAN VIJFTIG MILJOEN ROEPIAH" Na belofte aan Lloyds dat schepen worden teruggegeven Wanneer de Koninklijke Paketvaart Maatschappij onze eis tot schadevergoeding niet erkent, zal beslag worden gelegd op ha veninstallaties, technische diensten enzovoort, zo zei de Indonesi sche minister van scheepvaart, Mohammed Nazir, gisteren vol gens Antara. Hij stelde de K.P.M. aansprakelijk voor ruim 50 miljoen roepiah aan salarissen van in Indonesië werkzaam perso neel dezer maatschappij. Nazir deelde ter attentie van de K.P.M.- directie mede, dat de regering te Djakarta het salaris van het personeel der kantoren en de bemanning van 33 schepen die on der overheidscontrole werden geplaatst, heeft voorgeschoten. „Al deze schade is aan 's lands economie toegebracht als gevolg van het plotseling stopzetten der activiteiten door de K.P.M.". Deze berichten van het Ameri kaanse persbureau United Press volgden gisteravond op de offi ciële bekendmaking van het Indo nesische ministerie van scheep vaart, dat Indonesië de K.P.M.- schepen aan de maatschappij zal teruggeven. De minister zei bij die gelegenheid, dat de K.P.M. zich voortaan van de interinsulaire dienst in Indonesië moet onthou den. De schepen zullen zo spoedig moge lijk mpeten vertrekken. In een brief aan dë K.P.M. schreef de minister, dat Indonesië nu geen behoefte meer heeft aan deze schepen, daar zij erin is geslaagd, schepen te kopen. (Zoals bekend, heeft Indonesië dezer dagen tien vaartuigen van de Sowjet-Unie gekocht). Volgens dagbladen in Djakarta zou de legerwoordvoerder, luitenant-kolo nel Perngadie hebben verklaard, dat dit besluit onder meer is gebaseerd op de overweging, dat „de huidige si tuatie de aanwezigheid van de K.P. M.-sehepen in de Indonesische ter- „Beta" blijft vermoedelijk dertig jaar in de ruimte Dr. Paul Herget, een adviseur van het Vanguard-project van de Ameri kaanse marine, heeft verslaggevers meegedeeld, dat de maandag gelan ceerde kunstmaan „Beta" misschien wel dertig jaar in de ruimte zal blij ven en de 31c januari afgeschoten sa telliet „Explorer" van het leger vijf tot tien jaar. Moed in maart wêêêêêêêêè &S4-. Vrijdag is de lente begonnen, maar voor de meesten van ons uitsluitend op de kalender! Deze jongedame toonde echter |j moed; voor haar was de 21ste maart de eerste lentedag en dat stak ze niet onder stoelen of banken. Onze fotograaf „knipte" haar, toen ze aan het Vlissingse strand probeerde of p het water erg koud was.... (Foto P.Z.C.). 1 ritorialewateren niet langer veroor looft, omdat zij in strijd is met de be langen van het land". Tevoren was echter uit betrouwbare bron te Djakarta vernomen, dat Lloyd's de Indonesische redering met klem een verzoek tot het teruggeven van de schepen had gedaan. De afge zanten van het verzekeringconcern verklaarden dat Lloyds en de vele samenwerkende maatschappijen in het geval dat de schepen niet worden teruggeven, in het vervólg geen sche pen en ladingen meer zouden verzeke ren of de premies aanzienlijk zou den verhogen, waardoor het voor een bevrachter onaantrekkelijk zou wor den, zaken te doen met Indonesië. Al gemeen heerst de indruk dat de Indo nesische regering, ondanks de offi ciële verklaring dat de achtergrond een andere is, voor dit argument is gezwicht. Indonesië zou op de duin- geheel geïsoleerd zijn geraakt. Het besluit van de Indonesische rege ring om de K.P.M.-schepen terug te geven, betekent een „overwinning" voor de Indonesische politiek, zo wordt door de Indonesische autoritei ten te Djakarta verklaard. Verder wordt gezegd, dat Lloyds thans alle claims op Indonesië heeft laten vallen, ook de claims die voort vloeien uit schade aan K.P.M. sche pen van december tot nu. De vorde ring van de verzekering op Indonesië was 12 miljoen pond sterling. De waarde van de betrokken schepen is volgens de Indonesische autoriteiten op slechts 37.000 pond geschat. De betaling van Lloyds, aldus deze ver klaring, zou de K.P.M. in staat heb ben gesteld de oude schepen door splinternieuwe te vervangen. De In donesische regering heeft het daarom voordeliger geoordeeld de schepen te rug te Lionel Metz kreeg bijnaam „Lion" Schiphol draaide gisteren de eerste dag na het oplossen van het sta kingsconflict weer op volle toeren. Al vormde do nu voorbije staking uit de aard der zaak het hoofdthe ma van de onderlinge gesprekken, iedereen en in alle sectoren van het K.L.M.-bedrijf hervatte zijn taak met energie en enthousiasme en op een gegeven ogenblik hoorde men de uitspraak, dat de K.L.M. deze vrij dag zeven uur op haar schema vóór lag. Want in het communiqué stond vermeld, dat de piloten zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk 12 uur vrij dagmiddag weer aan de slag zouden gaan, maar van gistermorgen half vijf af, toen de eerste machine met vracht naar Kopenhagen was ver trokken, liep alles op rolletjes. In de grote congreszaal van Kras- napolsky te Amsterdam werd gis termorgen een ledenvergadering van de Vereniging van K.L.M.-vliegers gehouden. Verscheidene piloten men schatte het aantal opgekomen leden op ruim 300 waren in uni form verschenen omdat zij nog in de middaguren zouden vertrekken en de dienst hervatten. Men besloot de pers geen toegang te verlenen en ook fotografen en filmoperateurs konden pas aan het eind van de bijeenkomst, ruim 12 uur, hun ar beid verrichten. Toen de heer Lionel Metz wilde jf ...is het 100 jaar geleden, dat de Friese volksdichter Eeltje H. Halbertsma te Grouw over- n leed. In Friesland is een her- denking van deze dokter-dich- ter op touw gezet. ....viert de Nederlandse schil- deres Jo Bauer-Stumpff, één der Amsterdamse joffers, haar 85e verjaardag. EN MORGEN viert de beroemde Ameri- kaanse filmactrice Billie Cas- sin (filmnaam: Joan Craw- f| ford) haar vijftigste verjaar- n dag. ....is het 150 jaar geleden, dat Madrid door Franse troepen onder leiding van J. Murat p werd bezet. ...is het 100 jaar geleden, dat de bekende Duitse historicus, n pacifist en nobelprijswinnaar prof. dr. L. Quldde, die in 1941 W te Genéve in ballingschap over leed, te Bremen werd geboren. j= IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Luchtpostvervoer weer normaal Het ingang van gisteren geschiedt naar de centrale directie der P.T.T. ons bericht, de verzending van lucht post weer op de normale wijze. In mei koninklijk bezoek aan Krimpenerwaard Naar ons wordt bericht is H.M. de Koningin voornemens op 21 mei a.s. een bezoek te brengen aan de ge meenten in de Krimpenerwaard, beginnen met een uiteenzetting te geven van de ontwikkeling dei- dingen in de laatste dagen stond één van de vliegers op en stelde voor de heer Metz, wiens voor naam inderdaad „Lionel" luidt, voortaan te noemen, „Lion" (leeuw), waartoe onder algeme ne instemming werd besloten. Een van de leden bood de heer Metz een verwoed pijproker vervolgens een aantal pijpdoorstekers aan. On der daverend applaus aanvaardde de heer Metz dit geschenk. Aan het einde van de bijeenkomst werden de verslaggevers, die in gro ten getale naar Krasnapolsky waren gekomen, binnengelaten. Eén hunnner vroeg waarom de heer Aler, president-directeur der K.L.M.niet was gekomen. Geant woord werd, dat men een brief had ontvangen, waarin de reden, werd uiteengezet. Verder wilde men niet op deze aangelegenheid ingaan, onder meer om de geslaagde pogingen van de bemiddelaars niet te door kruisen. Op de vraag of het be stuur de heer Aler een wenk had gegeven om niet te komen werd- geantwoord: „geen commentaar". (Het A.N.P. berichtte dat op het zelfde uur een vergadering van de K.L.M.-directie werd gehouden en dat de heer Aler daardoor verhin derd was het beloofde bezoek aan de vliegersvergadering te bren gen). Nadat bekend was geworden, dat de K.L.M.-vliegers Metz en De Laat weer in hun functies bij de lucht vaartmaatschappij waren hersteld, belegde de Vereniging van K.L.M.- vliegers 'n persconferentie op Schip hol waar beide vliegers ook aanwe zig maren. Boven: de heren J. J. de Laat (rechts en L. Metz tweede van rechts) in gesprek met de jour nalisten tijdens de perconferentie. Onder: de Douglas DC-7C Middel landse Zee" was het eerste lijntoe- stel, dat donderdagavond, na het beëindigen van de staking, naar New York vertrok. Het vertrouwde beeld van instijgende passagiers keerde weer terug op de luchthaven. Weduwe kreeg in washok dodelijke brandwonden (Van een correspondent) Tc Geijsteren (L.) zijn dc kleren van de 64-jarige weduwe J. Lommen bij het aanmaken van vuur onder een ke tel in het achter de woning gelegen washok in brand geraakt. Gillend liep de brandende vrouw naar buiten waar haar zoon te hulp schoot. Hij goot een tobbe met water over zijn toen op de grond gevallen moeder, waardoor de vlammen werden gedoofd. Met ernsti ge brandwonden overdekt is de vrouw naar het ziekenhuis te Venray overge bracht, waar het slachtoffer echter aan de opgelopen verwondingen is be zweken. Lente zette in met sneeuw en stormen In vele delen van Europa en in het oostelijk deel van de Ver. Staten is de lente vrijdag ingezet met sneeuw, vorst, en zware stormen. Sneeuw viel er in Frankrijk, Duitsland. Italië, Oostenrijk, België en Tsjecho-Slowa- kije. In vele Noordltaliaanse steden viel een zwaar pak sneeuw. In Rome regende het. Genua ging vrijdag ge bukt onder een gierende storm. Zware sneeuwstormen hebben ook in de oostelijke staten van de Ver. Sta ten moeilijkheden bij het verkeer en schade veroorzaakt. Volgens latere berichten zijn er ze ker 41 doden. In Pennsylvania is de noodtoestand afgekondigd. In honder den gebieden zit men zonder elektri citeit. Duizenden mensen moesten hun ijskoude huizen verlaten en in nood- centra worden ondergebracht. Prinses Soraja maakt reis naar Zuid-Amerika Prinses Soraja, de ex-keizerin van Perzië, zal binnenkort Keulen verla ten voor een bezoek aan Zuid-Ameri ka, zo heeft de Perzische ambassade in YVest-DuïtsIand vrijdag bekendge maakt. Volgens het communiqué zoekt de prinses op deze reis slechts ontspanning. DR. IR. F. P. MESU IN ZEEUWS TIJDSCHRIFT Gemeenschappelijk onderzoek van mogelijkheden gewenst B(j een eventuele afsluiting van de Westerschelde zijn zowel van Neder landse als van Belgische zijde zulke grote belangen betrokken, dat een gemeenschappelijk onderzoek naar de mogelijkheid en de wenselijkheid daarvan ten zeerste gewenst is. Daar België ongetwijfeld verreweg de meest belanghebbende is, ware het initiatief voor dit onderzoek van Bel gische zijde uit te gaan. Deze uitspraak doet dr. ir. F. P. Mesu aan het slot van een artikel over de voor- en nadelen van afsluiting der Wester schelde, dat hij schreef in het zo juist verschenen Zeeuws Tijdschrift. De tijd dringt voor dit- onderzoek, omdat men in Nederland reeds met kracht is begonnen met de verhoging en verzwaring van de Westerscheldedyken, zo voegt de schrijver er nog waarschuwend aan toe. Ir. Mesu wijst erop, dat zoals be kend op Nederlands gebied de dijken langs de Westerschelde zoda nig worden verhoogd en verzwaard, dat zij een aanzienlijk zwaardere storm kunnen trotseren, dan die van 31 januari 1953. De dijken zullen im mers worden verhoogd en verzwaard overeenkomende met een stormvloed stand van 5 meter -f N.A.P. te Hoek van Holland, terwijl de stormvloed- stand op 31 januari aldaar slechts 3,85 meter -f N.A.P. was. De kosten van deze verhoging en verzwaring der dijken langs de Westerschelde worden geraamd op 400 a 500 miljoen gulden, op Nederlands gebied. Wanneer men in België dezelfde be veiliging tegen zeer hoge stormvloe den wil verkrijgen als in Nederland, dan zullen daar eveneens de Schelde- dijken over zeer grote lengte moeten worden verhoogd en verzwaard, ter wijl bij Antwerpen moeilijke en kost bare werken zullen moeten worden uitgevoerd. Het is duidelijk, dat ook de haven van Antwerpen, evenals Rotterdam, zo enigszins mogelijk, de grootste schepen wenst te kunnen ontvangen. Het is echter, volgens de schrijver, de vraag, of de daarvoor vereiste diepte en breedte van de vaargeul tot Antwerpen of tot haar haven toegangen bereikbaar en zonder one- reuse onderhoudskosten houdbaar is. Bovendien moet worden bedacht dat daardoor ook de stormvloedstanden en de verzilting op de Belgische Schel de zullen toenemen. Afsluiting van de Belgische Schel de door een storm stuw zou de be- veilliging op Belgisch gebied af doende helpen, maar geeft geen oplossing voor de gewenste betere bevaarbaarheid voor zeer grote schepen. Het verdient daarom volgens dr. ir. Mesu aanbeveling na te gaan of de belangen van Neder land en België niet kunnen wor den gecoördineerd, door een on derzoek in te stellen naar de mo gelijkheid en wenselijkheid van af sluiting van de Westerschelde zo ver mögelyk westwaarts, namelijk bij de mond, dus tussen Vlissingen en Breskens, met een dam, voor zien van scheepvaart- en spuislui- zen. Dit is ongetwijfeld een reus achtig werk; by de huidige stand der techniek wellicht aan de grens der uitvoerbaarheid. De breedte van het zeegat bedraagt ruim vyf kilometer, de diepte plaatselijk meer dan vijfentwintig meter. V oordelen In het vervolg van het artikel gaat de heer Mesu dan de gevolgen van een dergelijke afsluiting na. Verhoging en verzwaring van de dq- ken langs de Schelde, zowel op Ne derlands ais Belgisch gebied zou kunnen vervallen. De bestaande dij ken zouden een zeer waardevolle tweede kering zijn. Op Nederlands gebied zou alleen .(Vervolg op pag, 8) KORTE PREDIKATIE GODS MACHTELOOSHEID. Anderen heeft Hij gered, Zichzelf kan Hij niet redden. Matth. 27 1,2. Wie in het evangelie naar Mat- theus leest, niet hoeveel nadruk de overpriesters en schriftgeleerden hebben geconstateerd dat Jezus niet bij machte was Zichzélf te redden, kan zich niet onttrekken aan de in druk dat zij daar toch niet helemaal zeker van waren geweest. Uit vers S5 blijkt trouwens dat ze bij het kruis bewakers achtergelaten had den. Hun- heimelijke angst blijkt ook uit de ongewone haast die ze achter deze terechtstelling hebben gezet. Stel je voor dat Jezus werkelijk de Zoon Gods was, de Koning van Is raël! Aan die mogelijkheid wilden ze maar liever niet denken. Maar toch was het blijkbaar een onbe schrijfelijke opluchting voor hen toen ze zagen dat Hij als hulpeloos dier vastgespijkerd zat.en niets meer in te brengen had. Hij kon zijn Mes siaanse pretenties niet waar maken, en moest de daartoe strekkende uit dagingen onbeantwoord laten. Daarmee was de juistheid van de zienswijze der priesters en schrift geleerden overtuigend bewezen, en zij herademden als mensen die al tijd gelijk hebben gehad en eindelijk ook gelijk hebben gekregen. Daarom wijzen ze met zoveel triomfantelijke nadruk op de feiten: Zichzelf kan Hij niet redden. Heden ten dage wijst de wereld ons met diezelfde triomfantelijke na druk op diezelfde feiten. De kerk, die Paulus het Lichaam van Chris tus genoemd heeft, verschijnt meer en meer als het gekruisigde lichaam van Christus, machteloos, met stom heid geslagen; als een schaap tegen over zijn scheerders. Anderen heeft zij gered, zichzélf kan zij niet red den. Het is waar: de kerk kan zichzélf niet reddenWaar zij het toch ge probeerd heeft, hield zij op kerk van Christus te zijn. Hoe kan het ook anders f En nu kan ik verder het woord laten aan de apostel Paulus: Wat zullen wij dan van deze dingen zeg genAls God vóór ons is, wie zal tegen ons zijn? Wie zal uitverkore nen Gods beschuldigen? Gelijk ge schreven staat: om Uwentwil wor den wij de ganse dag gedood, wij zijn gerekend als slachtschapen. Maar IN DIT ALLES zijn wij meer dan overwinnaars door Hem, Die ons heeft liefgehad. Sas van Gent. E. E. Stern. |iiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Winter houdt aan in de lente H (Van onze weerkundige medewerker) M Volgens de kalender moet het gisteren lente zijn gewor- M den, maar in werkelijkheid hebben wij er niets van kun- nen merken. Het bleef ook in ff H Zeeland ongeveer veertien gra- If den kouder dan verleden jaar s H op de eerste lentedag. In onze f§ H provincie vriest het nu al veer- tien nachten achter elkaar, hetgeen in maart met nor- maal in Vlissingen slechts vijf vorstdagen) een bijzonderheid H is. Helaas kunnen we ook m voor het komende weekeinde H nog niet een zodanige verande- |f H ring aankondigen, dat er zelfs uit de wind van lenteweer sprake is. De hoge drukgebie- H den, welke wij van Rusland H tot Groenland aantreffen, we- p ten nog een koude oostelijke luchtstroom in stand te hou- den. waarin 't kwik ook over- P H dagfveel te laag blijft en on- 1 geveer normaal is voor janu- I ari. pp Anders dan in 1938, toen de P lente met enkele prachtige da- P gen begon met temperaturen p van om de twintig graden Cel- M cius Illllllllllllllllll|[lli!lllllll!l!ll]lllllli|]|ll[llllllll||l|!»|]|||||;ilHI||||||;|f Prinsessen wonen huwelijk in Luxemburg bij De prinsessen Beatrix en Irene zul len op 9 en 10 april het huwelijk van H.K.H. prinses Marie Adelaide van Luxemburg en graaf Charles Jozeph Henckel de Donriersmarck te Luxem burg bijwonen. VERWACHT. ZONNIGE PERIODEN Overwegend droog weer met een ma tige tot zwakke wind uit oostelijke richtingen. Zonnige perioden met on geveer dezelfde temperaturen als gis teren. ZON EN MAAN 23 maart Zon op 6.38 onder 18.57 Maan op 7.39 onder 22.26 24 maart Zon op 6.36 onder 18.59 Maan op 8.08 onder 23.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1