Pas op voor jn M/VCfGfl kippensoep pFOCft U de kip! MAGGI alleen het beste van de kip gebruikt. Hervormden in Wemeldinge hebben voor het eerst een orgel Waar zijn onze schepen? POLITIERECHTER MOEST TWEE BURENRUZIES BIJLEGGEN verkoudheid PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 21 MAART 1958 Omdat 1 GEWRAAKTE CLAUSULE NA 170 JAAR OMZEILD Tijdens bijzondere dienst in gebruik genomen Voor het eerst in haar geschiedenis heeft de Nederlands hervormde ge meente van Wemeldinge sedert donderdagavond de beschikking over een orgel. Meer dan 170 jaar heeft een clausule in een testament de weg af gesloten om een orgel te plaatsen in het fraaie en sfeervolle bedehuis van Wemeldinge, doch thans heeft men de bepaling met succes weten te om zeilen. Bij de ingebruikneming van het orgel, welke gisteravond geschied de tijdens een bijzondere kerkdienst, werd van de grote dankbaarheid ge wag gemaakt jegens God. „Nimmer nog heeft de hervormde gemeente van Wemeldinge een eigen orgel gehad en het zag er naar uit, dat zij nooit een dergelijk instrument zou krijgen. Doch na 170 jaren van vele teleur stellingen is onze wens in vervulling gegaan en daarvoor mogen we God danken", merkte de vroegere hervormde predikant van Wemelinge, ds. J. G. van leperen, op in zijn toespraak. De dienst werd geopend met het zin gen van psalm 118, de verzen 1 en 7. Nadat de hervormde predikant van Wemeldinge, ds. K. W. Slik, in gebed was voorgegaan, las deze psalm 150. „Hierin lezen we, dat God's naam ook kan worden geloofd door gebruik van muziekinstrumenten", zo zeide ds. Slik. „Het is daarom een grote zegen, dat we thans de beschikking hebben over een orgel". Vervolgens richtte ds. Slik zich tot verscheidene genodigden, o.w. het college van B. en W. en afgevaardigden van de Ne derlands Hervormde Kerk van Krui- ningen. Een bijzonder woord van waardering had hij voor de vier ba zuinblazers, die bijna 6 jaar lang hun medewerking hebben verleend tijdens de diensten. De heer J. Veerhoek voerde namens de kerkeraad en de orgelcommissie het woord. In korte trekken schetste hij de situatie in de kerk gedurende de laatste 170 jaar, toen men alleen voorzangers had en er geen Instru menten werden gebruikt, in 1952 werden vier jeugdige muzikanten van „O.K.K." opgeleid, die sedert dien als bazuinblazers fungeerden. In dat jaar schafte men eveneens een harmonium aan, zodat het gemis aan een orgel niet meer zo sterk naar vo ren trad. Spreker herinnerde er voorts aan, dat men ruim een jaar geleden het uit 1899 daterende orgel van de hervormde gemeente van Kruiningen voor een billijke prijs heeft overgenomen. De firma Koch te Apeldoorn plaatste het orgel van Kruiningen over naar Wemeldinge, waarbij het instrument gedeeltelijk moest worden herbouwd. Namens de or gelcommissie stelde hij het orgel vervolgens ten dienste van de ge- Uitvoering Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes De jaarlijkse uitvoering van „Astra", de ieerlingenvereniging van 't Chris telijk Lyceum voor Zeeland in Goes, die donderdagavond in het Schutters hof werd gegeven, kenmerkte zich nu niet bepaald door uitbundige lucht hartigheid, die men van feestvieren de jongeren toch mag verwachten. Het kon een feestavond van een school uit de eerste helft van de ne gentiende eeuw zijn, de tijd waaruit ook het toneelspel stamde dat werd opgevoerd. Niet dat „De familie Keg ge" uit Hildebrands Camera Obscura geen momenten kent. maar wanneer het opgevoerd wordt direct na een voordracht van fragmenten uit Lord Byron's „Cain", dan is dat toch wel w'at teveel van het goede, althans voor een schooluitvoering. Gelukkig waren er bij de vertolkers van „De familie Kegge" enkelen, die er werke lijk iéts van wisten te maken. Zo speelde Henk van der Peyl uitstekend de rol van Jan Adam Kegge, de uit West Indië teruggekeerde parvenu, die Hildebrand een vriend van zijn overleden zoon William voor een be zoek heeft uitgenodigd. Zo komt Hil debrand op visite bij de familie Keg ge. Een beetje te veel „op visite" naar ons gevoel. Er ging weinig uit van deze Hildebrand, die zoals iedere kenner van de Camera Obscura weet in het boek gaarne op dc voorgrond treedt en bijzonder met zich zei inge nomen is. Meer waardering hadden we voor Sofie Rothuizen, die een heel aanvaardbare dochter Henriette Keg ge wist voor te stellen. Zij was stel lig de sterkste speelster en slechts Henk van der Peyl als J. A. Kegge en" Hans Oranje als de „charmante" Van der Hoogen stelde zij niet in de scha duw. In de voordracht „Cain" viel vooral A. Bel op door zijn goede mi miek. Jammer, dat de stemmen hierin wat hoog klonken en niet al te krach tig waren. De grime was uitstekend, evenals trouwens die van de spelers in „De familie Kegge". In het voor programma traden de „Astra-stars" drie meisjes en drie jongens, die zongen en door twee gitaren werden begeleid - voor het voetlicht en liet een aantal leerlingen onder leiding van de heer Goedee zien wat op gym nastisch gebied wordt gepresteerd. Dc* heer Goedee had ook de leiding bij een door enkele meisjes gedanst me nuet. Aan het begin van de avond had de conrector, de heer A. B. Rom- bouts een welkomstwoord gesproken en de uitvoering met gebed geopend. meente. Met orgelbegeleiding werd hierna gezongen psalm 89 de verzen 1 en 7, waarna mej. J. Rouw te Yerseke, oud-organiste van Kruiningen, enkele stukken speelde. De oud-predikant van de hervormde gemeente te Wemeldinge, ds. Van Ieperen, wenste de gemeente geluk met dit historische gebeuren. Histo risch, omdat' aan de plaatsing van 't orgel een hele geschiedenis is ver bonden. Ds. Van Ieperen haalde daar bij de feiten nog eens aan. Toen de ambachtsvrouwe van Wemeldinge in 1787 kwam te overlijden, vermaakte zij al haar landerijen en bezittingen aan de kerk. In het testament stonden echter vreemde bepalingen. Haar bezittingen en goederen mochten nooit verkocht, vervreemd of veranderd worden en.... voor rekening van de kerk zou nooit een orgel mogen worden gebouwd. Wat de beweegredenen van de am bachtsvrouwe zijn geweest om deze clausule In het testament op te ne men, zal wel nimmer duidelijk wor den. Hoe het echter ook zij, de ker keraad van 1787 aanvaardde de con dities zonder slag of stoot. Langzamerhand ontwaakte echter 't besef bij de gemeenteleden, wat de afwezigheid van een orgel nu eigen lijk wel betekende, doch toen einde lijk in 1905 een comité in het leven werd geroepen om de mogelijkheden te bestuderen,stuitte men toch nog op vrij veel tegenstand. Het resultaat is geweest, dat alle predikanten, die in de laatste tientallen jaren Wemel dinge hebben gediend, gepoogd heb ben een oplossing te vinden. Een en ander kreeg eerst zijn beslag, toen ds. Van Ieperen in 1952 naar de ge meente kwam. Hij vroeg spoedig om advies aan de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Geleidelijk kwam men tot het inzicht, dat het mogelijk was een orgel in de kerk te plaatsen met in achtneming van de gewraakte clausule in het testament. Het orgel is nu niet met gelden van de kerk aangeschaft, doch men deed dit met particuliere steun. „Dit orgel is niets meer en niet min der dan een geschenk van God, het geen ons tot grote dankbaarheid stemt", aldus ds. Van Ieperen. Nadat burgemeester C. N. F. van Sas na mens het gemeentebestuur en ds. C. de Ruyter namens de Geref. Kerk en de Vrij Evangelische Gemeente het woord hadden gevoerd, bracht de kerkorganist C. Philipse een bewer king van psalm 105 vers 1 ten ge hore. Na solozang door de heer H. Dekker, ging ds. Van Ieperen voor in dankgebed. „Walcheria" ^pende nieuw bedrijfsgebouw Het constructie- en reparatiebe drijf „Walcheria" in Vlissingen is de zer dagen ondergebracht in 'n nieuw bedrijfsgebouw op de hoek van de Koningsweg en de Paul Kruger- straat. Het heeft een aantrekkelijk aanzien gekregen, dat direct opvalt, wanneer men uit Middelburg de stad binnenkomt. Ondanks de moeilijke tijden heeft de heer C. I. Somers, eigenaar van het bedrijf, aan het uiterlijk grote aandacht doen be steden. Van een kleine werkplaats waarvan de outillage niet meer aan de eisen voldeed, is de heer Somers verhuisd naar een ruime werkplaats, die ongeveer viermaal zo groot is. Het nieuwe gebouw, waarin ook de kantoren zijn. ondergebracht, werd gebouwd naar een ontwerp van de architect W. Messer te Vlissingen De staalconstructie werd door het twintig man tellende personeel van „Walcheria" zelf gemaakt. Het ver vaardigden van staalconstructie is namelijk de specialiteit van dit be drijf. Bij de verplaatsing heeft men ook enkele nieuwe machines aange schaft, waaronder een moderne "draaibank en een schaafbank. In de werkplaats is het bijzonder licht. Grote ramen in de bovenste helft van alle vier de wanden zorgen ervoor, dat er volop daglicht binnendringt. De ramen in de muren, die aan an dere gebouwen grenzen, zijn voorzien van zogenaamd „nylonglas", dat het uitstralen van hinderlijk licht bij las- werkzaamheden belet. Voor de arbeiders is er een keurige kantine met daarnaast een wasge legenheid. Boven het bedrijfskantoor is het keurig verzorgde privé-kan- toor, dat donderdagmiddag vol bloe men stond van vrienden en relaties van de heer Somers. Openbare belijdenis De openbare belijdenis des geloofs van 38 leden van de hervormde ge meente te Middelburg wordt dit jaar gehouden op Palmzondag, 30 maart aanstaande. Dag-in-dag-uit gaat het werk aan de nieuwe veerhaven voor de provincia le boot in Breskens doorDe haven heeft al duidelijk de uiteindelijke vor men aangenomen en momenteel is men druk aan het werk aan de fuik. Nog deze zomer zal de nieuwe pro vinciale veerboot, de Prinsen Beatrix, die ongeveer begin mei de technische proefvaart zal maken, in deze fuik meren. (Foto P.Z.C.) t Advertentie/ Aagtedijk 19 te Colombo, Aagtekerk 19 te Suez. AalsdUk 19 te Boston. Abbekerk 18 te Shanghai, Alcor 20 te Buenos Aires. Aldabl 19 te Rotterdam. Alderamin p. 18 Str. Messina. Alioth 19 van Rio de Janeiro li. Santos. Alamak 18 165 m. van Prto Alegre. Alphard 20 te Rio de Janeiro. AlphaCca 19 te New York. Alwaki 19 van Marseille n. Cadiz. Amstelbrug 20 te Bombay. Amstelstad 18 120 m. z. van Kreta. Ameland 18 te Buenos Aires. Appingedam 17 van Guernsey n. Antw, Arendskerk 19 te Livorno Astrld Neass 18 42 m. 7.. van Ras al Hadd. Biitar 14 te Singapore. Bloemfontein 18 450 m. z.o. v. Monrovia. Boissevain 19 te Mauritius Boskoop 19 te Antwerpen. Bussum 17 van Suez n. Rns Tanura. camerounkust 20 te Le Havre. Caüsto 17 te Freetown. Caltex Leiden p. 19 Alg.ers. Caltex Pernis p. 19 Gibraltar. Caltex The Hague 18 335 m. z.w. van Padang. Carlllo 18 te Tela. Cartago 18 260 m. z. v. Mobile. Corilla 17 van Singapore n. Abadan. Cottlca 19 van Savannah n. Jacksonville. Aeneas 18 te Malta. Alhcna 18 170 m. n.o. van Bahia. Alkald verw. 20 te Antwerpen. Congokust 18 te Hamburg Crania 15 te Birkenhead. DalerdIJk 19 te Rotterdam. Delfland 19 te Amsterdam, Delfshnven p. 19 te Fern, Noronha. Dïemerdijlc 19 te Antwerpen. Dongedljk 19 té Kingston. Eemdljk 17 te Havana. Eenhoorn 16 te ïstanboel. Esso Amsterdam 18 440 m. z.w. van Fayal Esso Den Haag p. 19 Fayal. Esso Nederland 17 van Pit. Said n. Lands End. Garoet 16 te Djakarta. Gele Zee p, 18 Dublin. Hoogkerk 19 van Les Palmas n. Duinkerken. Houtman 14 te Singapore. Hulst 19 te Dover. Ivoorkust 15 te Matadi. Jagersfontein 20 te Kaapstad. Japara (K.R.L.) 20 te Houston. J. van Oldenbarnevelt verw. 24 te Amsterdam. Kabylla 18 188 m. w. Str. Ormuz. Kelletia 19 te Frederlcla Kenia 18 340 m, n,w. Mlnlcol. Khasiclla 18 200 m. n.o. van Fayal. Kieldrecht 15 te Lourenco Marquez. Korenla 16 te Curagao. Kylix 18 van Stockholm n. Rotterdam. Kalinga 18 90 m.' z. Galapagos eil. Kara 18 p. Merseyrivier Korovlna 18 v. San Antonio n. Curagao. Langkoeas 17 te Surabaja. Lemaire 18 100 m. o.z.o. van Shanghai. Lemsterkerk i9 té Ras Tanura. Llndekerk 15 te Kuweit. Loosdrecht 15 te Khorramshahr. Luna p. 19 Dover. Lutterkerk 19 van Abadan n. Karachi. Moetsuycker 18 te Fremanlle. Marne Lloyd 14 te New York. Merwe Lloyd 13 te Ras Tanura. Mirzam-N. 17 25 m. o.n.o. v. Kp. de Gata. Munttoren 18 140 m. o. van Fortaleza. Mijdrecht p. 17 Singapore. Neass Commander 17 dw, van Flnisterre. Nieuw-Amsterdam 19 v. Prt au Prince n. Havana. Nieuw-Holland 19 v. Bombay n. Alleppey Noordam 18 600 m. n.n.o. Azoren GEEN GEMAKKELIJKE TAAK Landarbeider uit Clinge dreigde zijn baas met een hakmes De Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda, lieeft het don derdagmiddag niet bepaald eenvoudig gehad. Zeker in de twee zaken, waarbij mr. Sieperda zich kennelijk als taak had gesteld om te trachten een heftige burenruzie bij te leggen. In de eerste zaak stonden terecht de 61-jarige mej. J. B. en de 26-jarige mej. H. YV., buurvrouwen uit het overigens zo rustige 's-Heerenhoek. De oorzaak van de ruzie waren enkele balen stroo, die voor mej. YV.'s vader, die caféhouder is, bezorgd waren, echter in het tuin tje van mej. B. „YY'aag het niet om ze er uit te halen", zei buur vrouw tot papa, die dat natuurlijk niet op zich kon laten zitten. Hij had het stroo al beet, toen zijn wang in onzachte aanraking kwam met de hand van mej. B. De dochter des huizes, die alles vanuit een dakraam had gadegeslagen, snelde naar buiten en gaf de buurvrouw een klap terug. Mej. W. gaf, na aanvankelijke ont kenning toe, te hebben geslagen, maar buurvrouw deed dat niet. „Ik heb absoluut m'n handen niet uit de zak gehaald", verklaarde zij verschei dene malen. Dat leverde dus enige moeilijkheden op en nadat mej. W. door de politierechter conform tot 20 veroordeeld was, werd zij als ge tuige gehoord in de zaak tegen mej. B. Uit de verklaringen van dochter en vader kwamen officier, mr. J. L. Andreae, en politierechter tenslotte tot de overtuiging, dat ook buur vrouw geslagen had. „U bent bepaald niet de vermoorde onschuld", aldus de officier, die 20 eiste, welke vor dering conform overgenomen werd door de politierechter. Mej. B. ver klaarde onmiddellijk hoger beroep te willen aantekenen, hetgeen op de grif fie dan ook geschiedde. Twee buurvrouwen in Kwadendamme hadden eveneens ruzie gekregen. Het waren mevrouw S. C. D.de K. en mevrouw D. I. B.B. Hier waren duiven de oorzaak. Deze onschuldige diertjes, eigendom van de heer B., maakten te veel rommel bij de wo ning van mevrouw D. Tijdens het matten kloppen was het tot een uit barsting gekomen: Mevrouw D. be ledigde en mevrouw B. sloeg, zodat het ook hier niet bijster vriendelijk toeging. „Leeft U nu In het vervolg in vre de met elkaar?", vroeg de offi cier. „Absoluut niet, edelachtba re", was het antwoord. „U kunt de ruzie toch best onder het genot van een kopje koffie bijleggen", meende mr. Sieperda. Tot slot wa ren heide dames het er over eens, dat het een „grote komedie" was die hen evenwel geld kostte. Na melijk 10, terwijl de eis van de officier 20 was geweest. Geen kwaad De landbouwer R. J. H. uit Clinge zou op de 25e januari jl. in het café van G. van D. te Clinge zijn plaatsgenoot De K. beledigd hebben. Maar ver dachte wist van de prins geen kwaad. „Ik heb helemaal geen ruzie met hem gehad; ik geloof, dat ik hem niet eens heb zien binnenkomen. Nee hoor, met geen mens had ik die avond ruzie", verklaarde hij. Uit enkele getuigen verklaringen bleek echter, dat hij wél woorden van beledigende strekking geuit had. De zaak werd tenslotte aangehouden om een derde getuige te horen. De landarbeider G. Z. uit Nieuw-Na- men (gemeente Clinge) had op 17 ok tober van het vorige jaar zijn werk gever, dc landbouwer J. Th. M. S., be dreigd met doodslag. Tijdens het bie- tenrooien waren moeilijkheden ont staan over een ontslagkwestie. Ver dachte verklaarde wel kwaad en drif tig te zijn geweest, maar zeker niet gedreigd te hebben. „S. riep me te komen en naar hem toelopend had ik het hakmes in m'n hand", verklaarde Jfij. De 21-jarige landbouwer J. F. M. S., die als getuige gehoord werd, had echter de indruk gekregen, dat de knecht met het hakmes achter zijn baas aanholde. Hij hoorde hem ten minste roepen: „Kom hier, dan hak ik je de kop af". Z. bleef echter ten stelligste ontkennen, maar de officier achtte wettig en overtuigend bewe zen, dat Z. gedreigd had. Mr. Andreae eiste éen voorwaardelijke gevange nisstraf van 1 maand met een proef tijd van 3 jaar, alsmede een boete van 30. De politierechter veroordeelde Z. conform. Ondlna 17 v. Miri n. Singapore. Oostkerk 19 v. Bangkok n. Hongkong. Oranje-Nassau 19 te Barbados. OveriJsel 18 te Manilla. Parkhaven 17 210 m. n.n.o. v. St. Pauls Rock. Peperkust 19 v. Bordeaux n. Dakar. Ridderkerk 18 250 tn. w. v. Perim. Rita verw. 20 te Pladjoe. Roggeveen 17 te Auckland. Schelpwijlc 17 225 m. n.n.w. v. Paramaribo. Scherpendrepht 18 40 m. o.z.o. Ras al Hadd. Schle 18 te Algeciras. Merwede 19 v. Liverpool n. Dakar. RWnkerk 19 v. Rotterdam n. Marseille. Leopoldskerk 19 te Antwerpen. Lieve Vrouwekerk 18 anker Khorramshar Limburg p. 18 Alicante. Mataram 19 te Hamburg. Rempang 18 te Durban. Schledijk 18 500 m. w. van Lands End. Slamat 19 te Rotterdam. Sommelsdjjk 19 te New York. Stella Prima 18 dw. van Algiers. Straat Singapore 18 te Durban. Sumatra 19 te Genua. Tara 20 te Antwerpen. Tawall 19 te Bremen. Telamon 18 te New York. Ternate 18 100 m. w. str. Soenda. Teucer 19 te Colombo. Titus 19 te Belize, TJjlluwah 18 90 m. o.t.z. van Hainan. Tjipondok 18 550 m. o. van Shanghai. TJisadane 17 v. Kobe n. Okinawa. Tomori 18 Tj. Padang n. Djakarta. Utrecht 20 te Colombo. Van Waerwijck 18 200 m. o.t.z. van Kaapstad. Vasum 18 790 m. z.w. van Fayal. Vlvipara 19 v. Rotterdam n. Mena al Ahmadi. Waterman 18 te Montevideo. Willem Ruys 20 te Rotterdam. Wltmarsum 20 te Le Havre. Wonogirl 18 te Bombay. Wonorato 18 van Singapore n. Chlttagong. Wonosarl 18 van Djibouti n. Surabaja. Zaankerk 18 te Kobe. Zeeland verw. 20 te New Orleans. Talisse p. 19 Ras Fartak. Westerdam 18 270 m. z.o. v. Kp. Race. Sliedrecht 19 te Portsmouth. Oplichting De chauffeur W. A. uit Tholen had zich schuldig gemaakt aan oplich ting. In november 1956 had hij als zelfstandig chauffeur aan een fi nancieringsmaatschappij een ver haal opgedist, dat hij voor 13.500 een auto kon kopen, maar geen geld had. Het bleek, dat de wa gen maar 6500 kostte, maar toen had hij reeds een voorschot van acht mille in zijn zak. De officier stipte aan, dat de finan cieringsmaatschappij met buitenge woon grote lichtvaardigheid dit kre diet verstrekt heeft. „Dit leidt tot ernstige dingen", merkte de officier op, die tegen A. een voorwaardelijke gevangenisstraf eiste van 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar, alsmede toezicht. Mr. Sieperda vonniste con form. Ook gaat er geen zitting voorbij, zon der dat er verdachten verschijnen, die onder invloed van sterke drank hun voertuig bestuurd hebben. Deze mid dag waren het de Westkappelse grondwerker H. C., die op zijn fiets over de Pekelingseweg te Aagtekerke in die toestand gereden had en de Ioonslager J. P. de L. uit Draaibrug, die in Oostburg onder invloed op de fiets zat. Hoewel belden niet voor de eerste maal voor een dergelijk feit bekeurd waren, hadden zij zich thans onder doktersbehandeling gesteld, hetgeen voor de officier aanleiding was om de beide mannen nog een kans te geven. Zij werden conform de eis veroor deeld: C. tot een week voorwaardelijk niet een proeftijd van 3 jaar, alsmede 6 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, eveneens voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar; De L. tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, en een geld boete van J' 40. Advertentie Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 PHtUPS-ROXANE NEDERLAND H.K,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6