Ook KERNENERGIE op de Voorjaarsbeurs is present In Koninklijk Paleis op de Dam hangt nog de kilte van een grot Van en voor de boekenplank AVONTUREN IN DE JUNGLE EN IN HET ZAANSE WATERLAND Klacht van ruimtevaartbemanning er was geen raam VRIJDAG 21 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. EXPOSITIERUIMTE UITGEBREID „Solarion"-klok werkt op zelfde principe als zender kunstmaan (Van onze speciale verslaggever Met enige trots heeft de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit, verleden week bekendgemaakt, dat de voorjaarsbeurs een rechtstreekse busverbinding zou krijgen met Schiphol. Buitenlandse be zoekers zouden drie kwartier na de Landing op Schiphol de voet kunnen zetten op de jaarbeursterreinen. „Deze service zal er hopelijk toe bijdragen dat het buitenlands bezoek zal worden gestimuleerd," aldus mr. Schuit. En uitgerekend nu gaan de piloten van de K.L.M. in staking. De eigen buslijn van de jaarbeurs moet het nu hebben van de toestellen van buiten landse maatschappijen, die jaarbeursbezoekers op Schiphol aanvoeren. Reeds op de eerste dag was niettemin de buitenlandse belangstelling ver rassend groot, hoewel de openingsdag toch nooit een topdag is. Ook het aantal gebouwen is uitge breid. Er is op het Croeselaanterrein een nieuwe hal bijgekomen. De Mer- wedehal. Deze hal, met een opper vlakte van 2000 vierkante meter, is door 50 exposanten volgestouwd met kachels, haarden en fornuizen voor allerlei 'brandstof. En zelfs het Mer- wedekanaal is ditmaal bij de tentoon stellingruimte betrokken. Kernenergie Het Croeselaanterrein moet wel een paradijsje zijn voor de liefheb bers der techniek. Wie een gemoto riseerde kruiwagen zoekt kan er terecht. Heeft men een torenkraan nodig, er is volop keus. Vrijwel al les op het gebied van machines, in stallaties en apparaten voor de in dustrie, voor weg-, water- en wo ningbouw, voor in- en extern trans port is er te vinden. En in de lijst van noviteiten vindt men zowel een nieuwe Nederlandse sleep-schop- lift-doseerinstallatie als 'n vervaar lijk luchtdrukpistool, waarmee de importeur demonstratief schroef bouten in zware ijzeren balken en een brok bikkelhard beton staat te schieten. De punt van de schroef blijft scherp, de schroefdraad gaaf. .Dertig cent per schot," zegt de importeur. „Als U gaten moet la ten boren, kan het daar niet voor." Maar reeds worden de gedachten van de bezoeker met een grote sprong in een geheel andere rich ting gedwongende kernenergie geeft acte de présence: trots tonen de diverse machinefabrieken (Werkspoor en Stork) de alumi nium bodem-plughouder (die nog in het opbouwstadium verkeert) voor de beproevingsreactor te Petten. De lasnaden zo staat er nadruk kelijk bjj moeten aan hoge eisen voldoenr o.m. ter voorkoming van het lekken van radio-actief koelwa ter. Dezelfde stand toont ook een overzicht van het hele object, dat voor de bouw van deze experimen tele kernenergiereactor van 20 MW nodig is. Ook een model van de waterfilterinstallatie voor de reactor in Petten is op de Jaar beurs reeds te zien. Een nog beter beeld van de elektri citeitscentrales van de toekomst geeft het ingenieursbureau ir. B. P. Verel met een schaalmodel van de atoom- centrale, die door General Electric in Hunterston in Schotland zal worden Huis in de olie te Papendrecht De bewoners van een woning aan het Bosch te Papendrecht, die de laatste dagen veel last hadden van een ben zinelucht, hebben ontdekt, dat onder hun huis uit de grond een mengsel van olie en benzine opwelt. Zij waar schuwden de autoriteiten, die ter stond een onderzoek lieten instellen. Tot dusver is het echter een raadsel, waardoor dit verschijnsel veroorzaakt wordt. De woning is op het ogenblik vrijwel onbewoonbaar, want de in huis han gende benzinedamp levert niet alleen gevaar voor dc gezondheid op. maar maakt het bovendien onmogelijk te koken en te stoken. De brandweer van Papendrecht is op alles voorbereid. Van bevoegde zijde deelt men mee dat van een spontane opwelling van olie geen sprake is. Wat wel de oor zaak van het verschijnsel kan zijn, zal nog door de autoriteiten moeten worden onderzocht. gebouwd. Deze maquette Is daar niet opgesteld voor eventuele gegadigden, kernreactor willen aanschaffen, maar die zich van vandaag op morgen een in hoofdzaak representatief. Ook weer niet geheel echter, want naar ons werd verzekerd heeft Nederland daadwerkelijke interesse voor deze centrale van 360 MW. Nadere bijzon derheden konden echter niet worden verstrekt. Het geheim van de klok Op een jaarbeurs moet men niet terugdeinzen voor een overstapje van kernenergiecentrales op bijvoorbeeld een horloge voor blinden. Dit Zwit serse produkt wordt door de NV Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven in de han del gebracht. Mei) kan het deksel la ten opklappen door een knopje in te drukken. Op de plaats, waar op ge wone wijzerplaten de 12 staat, bevin den zich drie scherp uitstekende pun ten, op de plaatsen van de 3, de 6 en de 9 twee punten en op de plaatsen van de andere cyfers is één punt aan- gebracht. Door de sterk gecon strueerde wjjzers en deze punten te betasten, kan de blinde de juiste tijd aflezen. Dit horloge wordt zo goedkoop mogelijk in de handel ge bracht. De prys ligt ongeveer 30 gul den lager dan van een .gewoon" hor loge van dezelfde kwaliteit en ma kelij. Op dezelfde verdieping van het ge bouw Vredenburg vindt men de be faamde „Solarion"-klok, die een maand lang op een „lading" gewoon dag- of kunstlicht loopt. Het geheim van deze klok schuilt in enkele sili- cium-elementen, die stroom produce ren, wanneer ze aan licht worden blootgesteld en met die stroom wordt een kleine krachtbron opgeladen. Maar hoe dat nu precies gaat, is „ontzettend geheim", werd ons verze kerd, door de importeur. Deze Ame rikaanse klok werkt namelyk precies eender als het zendertje van de deze week afgeschoten Amerikaanse kunstmaan en de werking daarvan hangt men voorlopig liever niet aan 'de grote klok. Zelfs niet aan deze „Solarion"-klok, die meer als stunt dan als normaal handelsartikel is be doeld. Wie er beslist een bezitten wil, zal er 1800 gulden voor moeten neer tellen. Dat is trouwens nog betrekke lijk weinig in vergelijking met een dergelijke klok van Zwitsers fabri kaat, die voor 3200 gulden in de han del wordt gebracht. Vier verdiepingen hoger kan men een man tegenkomen met een rode pinknagel. Dat rood is geen lak. Het is een zeer dun nylon vliesje, zo soe pel als papier, nauwelijks te onder scheiden van nagellak en het gaat veel langer mee. De importeur van deze nylon nagels werkt ermee, gaat ermee in bad, wast zeer geregeld zyn handen naar hü ons zelf verzeker de en loopt toch al veertien dagen met dat rode vliesje op zijn linker pinknagel rond. H\j kan het er ge- makkelijk aftrekken en zet met een lichte druk zijn kunstnagel weer vast. Hy is er nog trotser op dan op de poederdoos-met-ruitenwisser, die hij ook als nieuwtje op de markt brengt. rs vJ Davy Crockett, historische figuur uit wilde westen Bij H. Meulenhoff te Amsterdam verschenen enige nieuwe aanwinsten in de Davy Crockett-serie, namelijk „De ondergang van de Cove-kreek" en „Avonturen met Indianen, poe ma's en bisons". Over de figuur van Davy Crocket behoeven we weinig te vertellen want een bekender fi guur uit het Noordamerikaanse pio niersleven van de vorige eeuw is er bijkans niet te noemen. Er is een film over de belevenis sen van deze pionier vervaardigd en er werd een lied over hem geschre ven, dat een top-hit werd. Zelfs wor den in de Verenigde Staten hersle ren Davy Crockett-pakjes verkocht, die heus niet alleen op verkleedpar tijen worden gedragen. Tim Maran brengt nu via uitgeve rij Meulenhoff de Nederlandse jeugd in kennis met deze legendarische fi guur uit het Amerikaanse grens gebied .Een kennismaking, die de moeite waard is, want de boekjes zijn vlot geschreven in een eenvou dige taal, recht op de man af. S. M. van de Galien's serie boeken over boze bleekgezichten is nu vol ledig, want dezer dagen verschenen de laatste drie. hoeken van de zes. De boeken zijn zeer geschikt voor jongens, die de werken van Karl May reeds hebben gelezen. In plaats van Winnetou zullen zij Eenzame Wolf ontmoeten en met de avontu ren van deze edele roodhuid meele ven. Van de Galien heeft in zijn boe ken zoveel mogelijk getracht om historische feiten uit de niet 20 biJ"s- te ropgewckte geschiedenis der In dianen een rol te laten spelen in het verhaal. Eenzame Wolf is de tolk Soldaten van het koninklijk Marok kaanse leger delen voedsel uit aan vluchtelingen meest vrouwen en kinderen bij de aankomst te Gou- limin. De vluchtelingen komen bijna alle uit de onder Spaanse controle staande Sahara-gebieden om de strijd te ontwijken. van het rode ras en hij komt fel op tegen de vernederingen, zijn rasge noten aangedaan. De zeer suggestie ve 'titels van de laatste drie boeken zijn „Het fluisterende dal", „Het teken van de lobo" en „Vliegende schijven over de prairie". Uitgever: Jan Haan N.V., Gronin gen. Aan de Zaan bloeit de water sport zegt C. Joh. Kievit in zijn boek „Het kamp in het spookbos", waarin hij een aantal leden van de Zaanse Kano Club allerlei avontu ren laat beleven. De jongens bren gen hun vakantie door op het water en overnachten in een tent. De climax is de ontdekking van een verborgen schat. Het hele ver haal straalt frisheid en gezondheid uit. Een echt Nederlands jongens boek met strakke illustraties van T. Leeser, dat werd uitgegeven bij Andries Blitz in Laren. AMERICAN CIGARETTES vxrtn. cAjZ. (W> A--.C Xv-czV 4vcvt"" oyeerii "fcvii/y. Operateur verduisterde bedrag van 12.000 En meldde zich platzak bij Amsterdamse politie De 86-jarige operateur T. A. P. uit Amsterdam, die gedurende een jaar een deel van de recettes van een bioscoopbedrijf aan de Nieuwendijk in Amsterdam tot een totaal van 12.000 in zijn eigen zak had laten glijden, heeft zich gisteravond plat zak bij de politie gemeld. De man heeft gedurende een jaar de zaken van het bedrijf voor de eigenaar tij dens diens ziekte waargenomen. In die periode heeft hij door eenvoudige manipulaties de geldbedragen ver duisterd. Toen de inmiddels herstelde eigenaar tien dagen geleden de opbrengsten controleerde en argwaan begon te krijgen, nam de operateur de vlucht. Sedertdien werd hij door de politie gezocht. Van het geld is niets meer over, zo deelde de politie mee. Hij heeft het gebruikt voor allerlei dure film- en fototoestellen. Toen hij in moeilijkheden was geraakt meldde hij zich. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid, verdacht van verduistering in dienstbetrekking. De vijf „ruimtemannen" van de Amerikaanse luchtmacht hebben een imltatievlucht van vijf dagen door het wereldruim voltooid, ken nelijk zonder nadelige gevolgen van dit „avontuur", maar zij heb ben één grote klacht. Zij zijn het er over eens dat zij graag uit zicht zouden hebben als zij ooit een echte ruimtevaart zouden ma ken. Hun imitatie-ruimteschip van 17 voet waarin zij gedurende 120 uur „om de aarde gezweefd" hebben, bood met geen kiertje uitzicht op de buitenwereld. „Er moet een raam in", verklaarde Russell Bre- wington, de 33-jarige comman dant van het ruimteschip. Zijn be manning beaamde dit. De vijf waren goed geluimd toen zij het ruimteschip verlieten. Zij werden onmiddellijk gewogen. Een van hen was een pond zwaar der geworden, een een half pond lichter en een anderhalf pond lich- (Van onze speciale verslaggever.) In het Koninklijk Paleis op de Dam hangt nog de kilte van een grot. Wanneer men er een uurtje heeft vertoefd, is men koud geworden tot op het merg. Het lijkt de ongeschikste plaats voor een gala-diner met hooggeplaatste gasten in ijl avondtoilet. In de dertig meter hoge Burgerzaal in het centrum van Van Cam- pens schepping zijn de brede tafels reeds in de vereiste formatie op de marmervloer geplaatst. Het is niet moeilijk zich voor te stellen, hoe deze tafels gedekt zijn met kostbaar damast, en hoe het twinkellicht van honderden kaarsen in zilveren kandela bers weerkaatst wordt door het glinsterend kristal van de drink glazen. De avond van de 25ste maart zal dat sprookje weer werkelijk heid zijn. De avond van de eerste dag van het bezoek van het Britse koningspaar aan Nederland. Maar reeds een week voor deze gebeur tenis zal de heer A. Perfors, op zichter van bet Amsterdamse pa lcis, geleidelijk aan de kilte uit het gebouw gaan verdrijven. Zo nodig' zou het in vier-en- twintig uur op temperatuur ge bracht kunnen worden", vertelde hij ons. „Het gebeurt door warme lucht in de zalen en kamers te stuwen. Om geen brokken te ma ken. is het beter het gebouw ge leidelijk te verwarmen. Er is dan ook een volle week voor uitge trokken". In deze dagen vóór het bezoek van het Britse vorstenpaar bezoch ten we het Dampaleis. We stonden in de Gele Salon of Justitiekamer, waar leden van de hofhouding direct na aankomst aan het Engelse ko ningspaar zullen worden voorgesteld onder het wakend oog van niemand minder dan onze grote 17e eeuwse admiraal Michiel Adriaansz. de Ruy- ter. Daar ook zullen de hoge bezoe kers vanaf het balkon de verzamelde menigte begroeten. Eeu blik door de brede balkondeuren leert, dat de (vergulde) balkonbalustrade nog een fikse schoonmaakbeurt moet hebben vanwege de honderden duiven, die te genwoordig ons beroemde hoofdste delijke Damplein sieren. Via de oostelijke galerij langs de burgerzaal bereikt men de Mo- zeszaal, de oude vergaderzaal van de Amsterdamse vroedschap, toen het paleis nog raadhuis was. Deze zaal ten noorden van het Dambal- kon, en uitzicht gevend op de Dam, wordt de zit-werkkamer van prins Philip. Er bevinden zich twee stookplaatsen voor een blok- kenvuur in de kamer. Hoewel het hout gestapeld ligt, zullen de vu ren niet branden. De prachtige schilderingen (Govert Flink: „Sa- lomo's gebed om wijsheid", Jan Brinkhorst: „Jethro raadt Mozes aan goede mannen tot hoofden des volks te kiezen; Jacob de Wit: „De verkiezing van de zeventig oudsten door Mozes") zouden er teveel van te lijden hebben. Via een klein portaal komt men van de Mozeszaal in de voormalige Weeskamer. Het wordt prins Philips' slaapkamer. Ze is geheel in empire stijl gestoffeerd. De eerste indruk is, dat het bed met zijn sterke rondin gen aan hoofd- en voeteneinde, veel te kort moet zijn voor de prins, die niet minder dan 1.90 meter lang heet te zijn. Er werd ons echter verze kerd, dat het groot genoeg is, maar alleen een korte indruk maakt door zijn overmatige breedte. De „Boedelkamer", eveneens ge stoffeerd met prachtig koperingelegd empire-meubilair, is gereserveerd als zitkamer van koningin Elisabeth. Ze geeft uitzicht op de Grote Kerk. Er hangen portretten van koning Willem I en van Maarten Harpertsz. Tromp. Aan de moderne tijd herinnert alleen de verlichting, een geblindeerde tele foon en een schelinrichting. De naast de „boedelkamer" gele gen „Verzekeringskamer" is de slaapkamer van koningin Elisabeth voor de nacht van dinsdag 25 op woensdag 26 maart. Deze kamer, noch de bijbehorende bad- en toilet- vertrekken hebben we gezien. „Er moet iets „privacy", vertrouwe lijks, persoonlijks blijven", gaf on ze begeleider te kennen. „Meen niet", zo vertelde hij ten slotte, „dat er voor dit bezoek van het Britse koninklijk paar extra regelingen zijn getroffen in ver gelijking met die bij bezoeken van andere staatshoofden. De kamers, die hun ter beschikking staan, zijn de vorstelijke logeerkamers van het paleis. De kamers van ko ningin Juliana en prins Bernhard liggen op dezelfde verdieping, maar ln de zuidelijke vleugel". ter. Onmiddellijk weren de vijf officieren onderworpen aan proe ven in de link-trainer en aan psy chologische proeven. Hun reactie op de proeven in de link-trainer bleek even scherp als voor de imitatie^reis. Charles Dempsey, de leider van het project, zeide dat de imitatie- vlucht diende om te bepalen hoe bemanning zich onderling ge draagt op een ruimtevlucht en hoeveel voedsel en water nodig is. De vijf officieren zeiden dat zij het onderweg goed met elkaar konden vinden. Twee van hen ga ven toe dat zij wel wat „heimwee" gehad hebben. Alle leden van de bemanning zijn gehuwd. Brewington vertelde nog: „ik had het gevoel dat ik een echte ruimtevlucht maakte, toen we po sitie-rapporten maakten boven Japan, India, de Verenigde Staten en andere plaatsen". Een van de officiële conclu sies is dat er geen bemannings probleem zal bestaan op een ruimtevlucht Ieder goed-ge- oriënteerd bemanningslid zal zich in zulk een situatie kunnen schikken. Er is bij de keuze van de leden van deze bemanning geen rekening gehouden met leeftijd. Zij werden gekozen op basis van hun prestaties in het instrumentvliegen en voorts moesten de deelnemers aan de reis minstens 2500 vlieguren hebben. Het uitwerken van de met deze proef verkregen gege vens, zal verscheidene weken vergen. „Berenring aangeboden Ergens in de winterse wouden van Finland, ziet een eenzame jager mis schien een klein gat in het neeuw- dek. U en ik zouden daar waarschijn lijk weinig betekenis aan hechten. Doch de ervaren jager weet dat het naar de winterslaapplaats van 'n beer leidt. De beer wacht slapend het eind van de winter af in een grot die be dekt is met takken en een dikke sneeuwlaag en die een klein gat heeft voor luchttoevoer. De jager kan de beer wakker maken en 't der neerknallen als 't half-ver blind buiten komt. Maar als de jager slim is. markeert hij de plek met een touw en vlaggetjes er. gaat hij naar de stad om zijn vondst aan de hoog ste bieder te verkopen. Een gemar keerde slaapplaats van een beer, met de beer er in, wordt een berenring ge noemd. Menig boer in Finland heeft op die manier een aardig centje bij verdiend. In de lente is de berenjacht een 'at tractie voor jagers op groot wild. Maar het is een dure sport. Dit voor jaar is de gangbare prijs van een berenring een slordige vierduizend gulden. Berenringen worden in de krant geadverteerd en in Helsinki bren gen tussenpersonen de transactie tot stand. Daar beren steeds schaarser worden, kan de verkoper een stevige prijs vragen. Op heden is het bestaan van slechts twee berenringen bekend en beide zijn haastig gekocht door buitenlanders: een Belg en een Ame rikaan. Het verluidt dat sommige buitenlandse gegadigden momenteel al zesduizend gulden bieden voor ge val nog berenringen gevonden wor den. (UJ>.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5