TWEE MILJARD MINDER INVESTERINGEN Verwacht gemiddeld werklozental 110.000 Kinderpostzegelactie 1957 bracht bijna 2 miljoen gulden op Feiten over vorig jaar in Plan '58 INGRID VALERIUS DAAGDE SONNEVELD VOOR RECHTER KLANKBORD PILOTENSTAKING BIJ K.L.M. AFGELOPEN VRIJDAG 21 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 8 CENTRAAL ECONOMISCH PLAN 1958 Zojuist is liet Centraal Economisch Plan 1958 verschenen. Karakteristiek voor de verwachte situatie in 1958 is het in ver gelijk tot 1957 aanzienlijk lagere peil der investeringen. Ver wacht wordt een volumedaling van de bruto-investeringen in vaste activa niet 550 min. gulden of 7,5 door teruglopende in vesteringen in de industrie (met ruim 10 en in de verkeers- sector. Tevens lijkt het aannemelijk, dat er in 1958 sprake zal zijn van intering op voorraden, waaronder begrepen een daling van het onderhanden werk, met name in de woningbouw. In totaal bedraagt de afneming van de investeringen in bedrijven dan ongeveer 2 miljard gulden ten opzichte van 1957. Onder de veronderstellingen van een stringente monetaire po litiek zullen de materiële bestedingen van de lagere overheid enigszins geringer van omvang zijn. Wat de toeneming van de particuliere consumptie betreft, mag worden verwacht aan nemende dat een algemene loonronde in 19858 niet plaatsvindt - dat zij tot geringe proporties blijft beperkt (0,9 Een en ander leidt ertoe, dat de produktie en ook het reële nationale inkomen in 1958 bijna 2 lager zullen zijn dan in 1957. Op zijn beurt heeft dit een verdere ontspanning op de ar beidsmarkt tot gevolg. De geregisteerde arbeidsreserve zal ver moedelijk stijgen tot een aantal van ca. 110.000 personen als jaargemiddelde voor 1958, dat is 3,3 c/c van de onafhankelijke beroepsbevolking. een zeer belangrijk deel op rekening van de overheid. Met name is hier onder begrepen een bedrag van 560 miljoen gulden ter aflossing van in 1956 en 1957 ontstane kortlopende schuld. Deze conclusie geldt uitsluitend wanneer de jongste ontwikkelingen in Indonesië geen merkbare reper cussies zouden hebben op de beta lingsbalanssituatie. Hoewel de econo- Het betalingsbalanssaldo zal zich naar verwachting gunstig kunnen ontwikkelen. Vooral tengevolge van de daling der investeringen in vaste activa en in voorraden, wordt met een afneming van de invoer rekening gehouden'. Indien het uitvoervolume bovendien nog met 3 kan worden vergroot, resulteert naar raming van het Centraal Planbureau voor 1958 een overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans ten be drage van bijna 900 miljoen gulden. De deviezenvoorraad zal in verband met de te verwachten, omvangrijke kapitaalexport niettemin enigszins dalen en wél met 150 miljoen gul den. Deze kapitaalexport komt voor Betreffende de economische ontwikkeling van ons land in 1957 wordt in het Centraal Econo mische Plan 1958 geconstateerd, dat deze onder invloed stond van de voortgaande overbestediug. Dit blijkt uit het tekort, op de lopende rekening van de betalingsbalans, dat in 1957 overigens iets kleiner was dan in 1956. n.l. 500 miljoen gulden tegen 650 miljoen gulden in het voorafgaande jaar. Op basis van de jaargemiddel den van 1956 en 1957 trad per sal do geen wijziging op in het totale volume der binnenlandse bestedin gen. waaronder begrepen de voor- raadvorming. Ten aanzien van de volume ontwikkeling van de afzonderlijke componenten der binnenlandse be stedingen kunnen aanmerkelijke verschillen worden geconstateerd. De particuliere consumptie daalde met mede als gevolg van de prijsstijging. Groot daarentegen was de toeneming van de investe ringen in vaste activa met 79c, vooral door de hogere investerin gen in de woningbouw (toeneming 23%) en in de verkecrssector (toeneming 12De industriële investeringen bleven met een vo- lumestijging van naar schatting 2% beneden het gemiddelde stij- ghigspercentage. Het bruto nationale produkt nam met 1,8% toe ten opzichte van 1956. In de industrie steeg de produktie met 2%. De produktivi- teit nam nog toe met 1% rnische betekenis van Indonesië voor ons Innd niet meer zo groot is als voor de Tweede Wereldoorlog en de ze betekenis ook nadien nog geleide lijk is gedaald, bestonden er tot voor kort nog sterke economische banden tussen de beide gebieden. Zouden de ze banden worden verbroken, dan zullen diensten- en handelsbalans daarvan de weerslag ondervinden en zou het deviezenverues bij gevolg het genoemde bedrag van 150 miljoen gulden aanzienlijk overtreffen. Enige daling van de prijzen Wat het prijsverloop betreft lijkt een rustige ontwikkeling in begin sel moeilijk. Het jaargemiddelde van het consumptieprijspeil wordt voor 1958 gemiddeld 1 hoger geschat dan dat van 1957. Dit impliceert eni ge prijsdaling in de loop van 1958 ten opzichte van het einde 1957 be reikte niveau. Krappe kapitaalmarkt De algemene situatie op de kapi taalmarkt blijft naar het Centraal Planbureau verwacht nog krap in 1958. Wel Iaat het zich aanzien, dat de overheid hierop tengevolge van een geringere behoefte aan financie ringsmiddelen bij de particuliere sec tor een aanzienlijk groter beroep zal kunnen doen. Ondermeer wordt ook opgemerkt, dat de concurrentiepositie van Ne derland, gemeten aan de prijsni veaus van Nederland en zijn concur renten gedurende het laatste jaar, weinig is veranderd. De concurrentie positie op lange termijn, gemeten aan de relatieve arbeidskosten, is in de jaren 1954 tot en met 1956 ech ter verslechterd. In de eerste helft van 1957 zijn de industriële arbeids kosten in de meeste landen onge veer even sterk gestegen als in Ne derland. Het Centraal Planbureau verwacht voor 1958 een prijsdaling van de uitvoer met 1 en een ster kere daling van de invoerprijs met V eronderstellingen Het Centraal Planbureau is I bij zijn ramingen voor 1958 I uitgegaan van cle volgende ver- onderstellingen In 1958 zal geen algemene loonronde optieden. H Overeenkomstig de rijksbe- groting voor 1958 zal geen H belangrijke stijging van de overheidsuitgaven optreden. M Het aantal gereedgekomen H woningen zal nog 80.000 s kunnen bedragen, het aantal woningen in uitvoering zal H echter teruglopen. H Het exportvolume zal naar schatting met 3 pet. stijgen. Aangezien de gevolgen van de Ij gebeurtenissen in Indonesië op de Nederlandse economie bij de afsluiting van het plan 1958 nog niet konden worden voor- lij speld, zijn deze niet in de ra- mingen voor1958 verwerkt. Het Centraal Planbureau twijfelt er niet aan, dat bij de H gemaakte veronderstellingen de lichting van de ontwikke-, 1| ling in 1958 zal aansluiten bij die in de tweede helft van 1957. Zij houdt in een verdere verbe tering van de betalingsbalans situatie, doch tevens een da ling van het produktievolume met bijna 2 pet. Het totaal der binnenlandse bestedingen zal naar volume in 1958 dalen met ruim 5 pet. ten opzichte van 1957. Illlllllllllllllllllllllllllllll De Jf5-jarige mevrouw Henrietta ran Schirach, cle vroegere vrouw van Baldur von Schirach, de voormalige leider van de Duitse Hitler-jeugd, die thans zijn straf uitzit in de gevan genis van Spaiulau, is per vliegtuig naar Londen gereisd om bij de Èritse regering te pleiten voor de vrijlating van haar vroegere man. Zij kicam naar Londen onder de naam „me vrouw Hoffmann", niet zo vreemd, als men bedenkt, dat zij de dochter is van 'Wijlen Heinrich Hoffman de voormalige lijf fotograaf van Hitier. De foto toont haar aankomst op Lon don Airport. NETELIGHEID NA ONTSLAG HET KAN VERKEKEN. De vrou welijke studenten van de Purdue-uni- versiteit te Lafayette vertroetelen deze week hun mannelijke collega'3. Zij helpen de mannen in hun jassen, draf# hun boeken en betalen hun consumpties. Vandaag zullen de man nelijke studenten hun vrouwelijke collega's niet uitnodigen voor de dans, maar de dames zullen de hei'en komen vragen. TOEGEPASTE PSYCHOLOGIE. Een psychiater, dr. Hanley, sprak woensdagavond tot een overvolle zaal, hoewel het onderwen) dat hij voor militairen zou inleiden een der gelijke opkomst niet zou doen ver wachten. De reden was, dut de militaire club van Calgary in Canada die de avond organiseerde, wijs was geworden door een pijnlijke ervaring. Er daagde namelijk niemand op toen dr. Hanley onlangs zou spreken over „Jeugd criminaliteit". Men kondigde toen 'n nieuwe lezing aan over het onder werp „Sexualiteit en hoe men een miljoen dollar kan verdienen zonder te werken." Dr. Hanley begon zijn lezing mot de woorden: „Dit is een truc. Het is bekend, dat iedereen aanleiding zal vinden te komen luisteren naar ie- man ddie spreekt over sexualiteit of een manier om gemakkelijk geld te verdienen." Zijn werkelijke onder werp was: ..krachten in de menselij ke natuur die de oorlog veroorza ken." Plaatsvervangster trad op onder haar naam j reeds vorig jaar werden gedrukt en gedurende het gehele winterseizoen j worden gebruikt, te herdrukken. Ook .de kostbare affiches konden naai De 16-jarige cabaretartieste Ingrid hij zeide niet zonder meer veran- in-1 derd- worden. Dit zou geruime tijd vergen en duizend guldens kosten. Wél zijn in de programma's thans van der Geest, die onder de naam grid Valerius optrad bij het ensemble van Wim Souneveld, heeft bezwaar gemaakt tegen het feit dat haar plaatsvervangster in Sonnevelds ca baret thans onder haar toneelnaam optreedt. In een kort geding, dal donderdag- mórgen voor de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft gediend, eiste haar advocaat, mr. A. Dienaar dat deze onjuiste indruk bij het publiek ongedaan wordt gemaakt en dat voor iedere voorstelling waarbij ten on rechte van mej. Van der Geest toneel naam gebruikt wordt gemaakt aan eiseres een schadevergoeding van dui zend gulden moet worden betaald. Mr. Dienaar betoogde, dat zijn cliënte door het optreden van een ander meisje onder haar toneelnaam schade ondervindt, aangezien haar goede naam en goodwill bij liet publiek 'wordt aangetast. Hij verlangde dat de programma's en de affiches zoda nig zullen worden gewijzigd dat zij in overeenstemming met de werkelijk heid zijn. Wim Sonncveld heeft op 15 maart het contract met mej. Van dei- Geest verbroken. Over de rechtmatig heid van dit ontslag is thans een pro cedure gaande bij de kantonrechter. Namens de heer Sonneveld betoogde mr. K. E. Leoni dat het onmogelijk was geweest de programma's die Het grootste en laatste in aan bouw zijnde gemaal van het waterschap Schouwen nadert zijn voltooiing. Het is het ge maal Prommelsluis onder Kerk werve, dat voor de bemaling zal zorgen van het grootste deel van het gebied van het waterschap in het platte van Schouwen". Naast het gemaal zullen binnenkort twee tvonin- gen gebouwd worden. (Foto P.Z.C.) gedrukte kaartjes gelegd waarop staat vermeld dat in plaats van Ingrid van der Geest thans Fizje Glossen optreedt. Bij liet begin van elke voorstelling wordt dit boven dien nog- aangekondigd. De presi dent vroeg eiseres, of zij na deze wijziging nog van mening is dat zij nadeel ondervindt. Mej. Van der Geest kon zich niet verenigen met het gebruik van de oude affi ches waarop liaar naam voorkomt. Uitspraak 27 maart. Plannen voor onderzeese super-atoomtankers Uitgebreide proefnemingen hebben volgens een Engels constructiebedrijf. Mitchell Engineering Ltd. aange toond, dat door kernenergie aange dreven onderzeese olietankschepen tot de mogelijkheden behoren. Onder zeese scheepvaart zul in de toekomst waarschijnlijk een zeer doelmatige en economische vorm- van vervoer worden, zo meent deze firma. Zij heeft bekendgemaakt, dat zij de con structiemogelijkheden van snelle on derzeese super-atoomtankers zal on derzoeken. Hierbij wordt zelfs ge dacht aan schepen met een inhoud van 100.000 ton. Brand in New York eist 24 levens By een brand in een handelsgebouw te New York zjjn 24 mensen om liet leven gekomen. Veertien personen werden gewond. De brand brak uit op de derde'.verdieping van het ge bouw, waar een textielbedrijf was ge vestigd. Er ontstond een paniek onder de dertig mensen die zich op de vierde etage bevonden. Drie personen spron gen gillend uit ramen, vóór de brand weer tijd had gehad, vangnetten uit te zetten. Zeventien ingesloten personen werden gered met behulp van net ten en ladders. De tragedie begon met een explosie, gevolgd door ccn vlammenzee, toen één der eige naars van de textielonderneming op de derde verdieping de deur van een textieloven opende en een bran dende lucifer bij de gaskraan hield. De vlammen schoten door de zaal en bereikten weldra de etage er boven. Gouverneur Averell Harriman van de staat New York heeft donderdag een grondig onderzoek gelast naar (Ie oorzaak van de brand. Rebellen wensen nieuwe president van Indonesië Pematang Siantar zou veroverd zijn In de kringen van de Indonesische op standelingen, voor zover deze zich te Singapore bevinden, werd gisteren ge zegd, dat de tegenregering in Middeu- Sumatra binnenkort een nieuwe presl- dent van Indonesië zal aanwijzen, ter vervanging van president Soekarno. die door de tegenregering niet langer als president wordt erkend. Men noemde als kandidaten voor 't presidentschap dr. Moh. Hatta, en de voorzitter van de „Masjoemi", Moh. Natsir. Volgens een bericht van Radio-Pa- dang zouden de opstandige troepen in Noord-Sumatra de plaats Pematang Siantar, ten zuiden van Medan. heb ben veroverd, waarbij de regerings- troepen vluchtten met achterlating van hun wapenen. Luitenant-kolonel Simbolon, minis ter van buitenlandse zaken in de te genregering, is uit Padang vertrok ken om persoonlijk leiding aan de ope raties te geven, aldus dit radio-sta tion. Volgens Radio-Djakarta heeft de woordvoerder van het leger, overste Pirngadi. ten stelligste de berichten vafx de opstandelingen over de herove ring van Pakan Baroe tegengespro ken. De regeringstroepen hebben, al dus Pirngadi, integendeel in de streek van Pakan Baroe, Doemai, Siak. Sri Indrapoera en Soegam de zuiverings actie voortgezet, waarbij twee com x wapens h i overgegeven. Het Wereldgebeuren Premier-pianist Zou Felix Gaillard zich in deze dagen weieens overgeven aan een zijner hobbies, piano spelen? Hij houdt ervan om ten aanhoren van zijn lieftallige vrouw en de kinderen ivan wie er één in de letterlijke zin van het woord „pas komt kijken") composities te spelen van allerlei soort. Het kan voorkomen, dat hij een klassiek werk laat volgen door een of ander zeer modern muziekje. Maar men kan zich voorstellen, dat hij thans noch de rust, noch de lust zou hebben om muziek te maken. Hij raakt immers mede door eigen manipulaties uiteraard van de ene vertrouwenskwestie in de andere ver zeild. De persbureaus en Parijse cor respondenten maken telkens opnieuw melding van dreigende kabinetsexisee. En zo'n crisis zou betekenen dat Gaillard een buiteling maakte als Frankrijks premier. Nu heeft hij zich waarschijnlijk niet de illusie gemaakt, van een een dergelijke val verschoond te zullen blijven. Sinds 1947 heeft hij verscheidene functies op ministerieel niveau bekleed en van nabij heeft hij dus gezien, dat de meeste ambtspe riodes van premiers een ontijdig ein de vinden. Zijn wetsontwerp om de grondwet te wijzigen heeft ten doel, het fundament voor" de regeringen in de toekomst wat hechter te maken. Hij kreeg er dinsdag in de Nationale Vergadering een vertrouwensvotum op, maar menige voorstemmer zei j meteen, dat hij later bij de be- handeling in tweede lezing uitvoe riger dan nu, met zijn bezwaren op I de proppen zou komen. In de wandel- gangen werd ter verklaring van de- i ze houding gezegd, dat men zich op dit kritieke ogenblik, nu extremisti- i sche stromingen ter rechter en ter j linker zijde demonstraties houden, j niet kon storten in een politiek i „avontuur". De betoging door poli- j tiemensen, die in verband met de (Algerijnse incidenten te Parijs een flink gevarentoelage wensten maar die i gelegenheid meteen te baat I nai om allerlei politieke grieven ken1' te maken, had onderwijl aan prestige van dit kabinet geen goed gedaan gisteren dreigde opnieuw rege- i* ingscrisis; nu omdat de con- 'servatieve groep in de Nationale Vergadering zei. haar drie ministers en vier staatssecretarissen uit de re gering te zullen nemen, als er naar haar mening buitensporige concessies aan Tunesië worden gedaan. Op deze dreigementen reageerde Gaillard met een tegendreigenxent: dat hij onmid dellijk zijn ontslag zal indienen wan neer deze mede-bewindslieden tot een dergelijke protest-actie overgaan. De laatste ontwikkelingen van de Tunesische kwestie vormen de ach tergrond van deze moeilijkheden. Da Amerikaan Murphy en de Engelsman Beeley reizen heen en weer tussen Tunis en Parijs om te zoeken naar een weg die leidt tot verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. Men weet. hoe het conflict ontstond: de Fransen waren boos omdat de Tu- nesiëis toelieten dat Algeiijnse op standelingen van Tunesië uit ope reerden. Zij voerden een vergeldings luchtbombardement uit op de Tune sische grensplaats Sakiet. Een bom bardement. waarmee zij niet alleen Habib Bourguiba en diens Tunesi sche volk, maar eigenlijk de hele wereld tegen zich in het harnas joe gen. In principe was Felix Gaillard, die geenszins bekend staat als een ultra-nationalist, verantwoordelijk voor deze daad, die echter naar men althans meent te weten werd gepleegd zonder dat op hoog niveau een beslissing ertoe was ge nomen. meningsuiting aan te tasten. Zulks wordt door de directie evenzeer be treurd". De partijen hebben hun volledige me dewerking toegezegd aan de totstand- boming van een betere overlegsfi- gunr, opdat een herhaling van de thans plaats gehad hebbende moei lijkheden kan worden voorkomen, al dus besluit het communiqué. T elegrammen Het. bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft onmiddellijk na het bekend worden van de gevon den oplossing telegrammen gezonden naar de internationale federatie van vliegersverenigingen (I.F.A.L.P.A.) en naar de zusterorganisaties in En geland, België en Zweden, de Pliilip- pijnen, Pakistan, Australië en nog enkele andere landen, waarin werd medegedeeld, dat het conflict was op gelost en wel op een wijze, die het be stuur van de Nederlandse vereniging volkomen heeft bevredigd. De voor vanmiddag om lialf drie vastgestelde voortgezette verhoren voor de kantonrechter te Den Haag- in de zaak die de vliegers De Laat en Metz hadden aanhangig gemaakt te gen de directie der K.L.M. op grond van het hun \erleende ontslag op staande voet zal, zo vernemen wij, geen doorgang vinden. i x m aai-, hoe dan ook: het is zaak IWI om het conflict nu uit de we- j reld te helpen en dat zal moei- lijk anders kunnen gebeuren dan door toe te geven aan enkele van Bourguiba's eisen. Het schijnt, dat Murphy en Beeley (die door de Fran- sen de Heren Goéde Diensten worden Igenoemd) zojuist aan Gaillard het J denkbeeld hebben voorgelegd, om we- l liswaar de vlootbasis Bizerta voor j Frankrijk te behouden, maar de I Franse troepen tci'Ug te trekken van de Tunesische vliegvelden. En het is speciaal tegen dit idee. dat dc Frans» I conservatieven in opstand komen, i Bovendien vrezen zij dal bij aanvaar- ding van Gaillardg plan tot oprichting van een Middellandse-Zee-pact (dat zich ook tot Tunesië en een „Frans" Algerije zou moeten uitstrekken), de Algerijnse kwestie geïnternationali seerd zou worden. Zij zijn zich nog steeds niet ervan bewust, dat hun ei gen mensen, door het bombardement op Sakiet, deze intex-nationalisatie eigenlijk al tot stand hebben ge bracht. Evenmin willen zij erkennen dat Frankrijks aanzien wellicht met een behandeling op internationaal ni veau gebaat zou kunnen zijn.... Mis schien dat Gaillard pas na het vin den van een ook door de bondgeno ten van harte aanvaarde regeling voor het Algerijnse geschil weer wer- Ondanks tegenwerkende factoren (Van onze speciale verslaggever) De kinderpostzegel-actie .1957 ten bate van het misdeelde kind heeft 1.950.000 gulden opgebracht, dat is meer dan in enig voorafgaand jaar. Juhileumactic 1956 was reeds een groot succes: de opbrengst steeg in één jaar met niet minder dan f 400.000.van f 1.400.000.in 1955 tot f 1.800.000.in 1956. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat dit hoge bedrag bereikt zou worden. Het jaar 1957 was nauwelijks begonnen, of er kwamen donkere wolken aan de kinderpostzegel-hemel: de bestedingsbe- 1 perking, een bijzondere toeslag-zegel, uitgegeven ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van liet, Rode Kruis, de goklust door middel van kranten- puzzels, dat alles werkte tegen. Daarna kwam de zeer vertrouwelijke jobstijding dat de P.T.T. zich genood- zaakt zag. om waarschijnlijk al op 1 november ook het briefport van 10 tot 12 cent te verhogen. Het resultaat I was één nog duurdere serie kinder postzegels 1957. Aan een verdere uitbreiding van het i medewerkei'sapparaat werd hard ge- werkt en met succes. Aan de actie 11956 deden 6730 scholen mee. Op 1 I oktober 1957 hadden zich ruim 7100 /scholen aangemeld, j Daarna kwam de A-griep. Op 15 ok- Itober lag naar schatting 25 procent van de jeugdige medewerkers met koorts en drupneuzen onder de wol. Desondanks is het gelukt om de op brengst van de kinderpostzegels op het hoge bedrag van f 1.950.00(1.te brengen. Dit verheugende succes werd bereikt door de grootse presta tie van 18.556 leerkrachten en ruim 500.000 leerlingen door de trouw en toewijding van duizenden vrijwilli gers en vrijwilligsters en door een voortzetten van het streven naar een zo goedkoop mogelijke actie. Kuiiu 100.000 Nederlandse misdeelde kinde- ren profiteren van liet ingezamelde bedrag ondanks alle tegenslag. FELIX GAILLARD van votum op votum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3