Deemoedige verdachten in fraude met Zeeuwse Metaal Maatschappij VAN in DE KLERKeZN „JOY-RIDERS" GAAN ER MET TALRIJKE BROMMERS VANDOOR OPGRAVINGEN BIJ BAARLAND Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 21 MAART 1958 ALS IK SCHULDIG BENWIL IK BOETEN Anderhalf en twee jaar geëist in geruchtmakende schroot-affaire (Van een onzer redacteuren) Het was een deemoedige verdachte, die donderdagmiddag voor de Haagse rechtbank na een langdurige zitting verklaarde: „Ik heb er spijt van en als ik schuldig ben, wil ik daarvoor boeten". Van die schuld was de officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris, overtuigd. Hij eiste tegen de 33-jarige B. M., een der directeuren van de Zeeuwse Metaal Maatschappij te Vlissingen een gevange nisstraf van anderhalf jaar wegens 't verstrekken van steekpen ningen aan de 56-jarige D. van der G., referendaris op het depar tement van economische zaken. Tegen deze verdachte eiste de officier twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzegging uit de bevoegdheid om een ambtelijke functie te bekleden met teke ningsbevoegdheid voor de tijd van zeven jaar. Uitspraak over veertien dagen. Dat waren dan de voorlopige „baten" uit de geruchtma kende schroot-affaire, die eind vorig jaar aan het licht kwam en waarbij de Europe se Kolen en Staal Gemeen schap voor rond twee miljoen gulden benadeeld zou zijn. Iu een weinig bewogen zitting, waar bij in de morgenuren eerst v. d. G. aan de tand was gevoeld, werden de feiten nog eens zorgvuldig nagegaan. Zoal» men zich zal herinneren worden M. en zijn beide mede-directeuren, de 46-jarige S. C. uit Vlissingen en de 39-jarige H. O. uit Middelburg, er van verdacht met steekpenningen zo genaamde „derde-landenverklarin- gen" te hebben verkregen van de re ferendaris Van der G. Deze verkla ringen gelden voor schroot, dat ver kregen wordt uit niet bij de K. S. G. aangesloten landen en van scheeps wrakken, tenzij die laatste in een K. S.G.-land zijn gesloopt. Uit de kas van de K.S.G. wordt voor dit duurde re schroot 10 dollar per ton vergoe ding gegeven. De Zeeuwse Metaal Maatschappij nu zou tegen betaling van steekpenningen tot een bedrag van .25.000 „derde-landenverklafin- gen" hebben gekregen voor schroot, dat wel degelijk uit bij de K.S.G. aan gesloten landen kwam. Uit de spaarzame bewoordingen van beide verdachten sobere fi guren, wie met niet aanzag, dat zij met tienduizenden guldens wa ren omgesprongen of 't om 'n paar tientjes ging uit hun bewoordin gen kwamen de feiten eerst heel langzaam naar voren. „Kwam M. bij U werd bij de eerste keer al 'n bedrag genoemd?" vroeg de pre sident, mr. H. K. A. Stoffels, aan v. d. G. Na lang zwijgen kwam het antwoord, aarzelend: „Nee, er werd geen bedrag-genoemd. M. zei dat er iets aan te verdienen was" Eerst tijdens de middagzitting kwam vast te staan, dat „iets" in dit geval voor v. d. G. in ieder ge val 25.000 was geweest. De voor deze geschiedenis uitgetrok ken gelden werden in de bedrijfs- boekhouding, voornamelijk gevoerd door H. O. (die evenmin als S. C. donderdag terecht stond omdat zij be zwaarschriften tegen de dagvaarding hebben ingediend), „verantwoord" met schertsfacturen en schertskwi- tanties, zoals de president het uit drukte. Volgens die bescheiden zou het oni rond 80.000 gaan, maar ter zitting werd niet duidelijk waar het resterende bedrag gebleven is. M., een genaturaliseerde Pool, die slechts gebrekkig Nederlands sprak, verklaarde aanvankelijk nooit goed te hebben begrepen waar het precies om ging. Op een vraag van de president antwoordde hij v. d. G. alleen maar geld te hebben gegeven om diens sympathie te winnen. De „derde lan- denverklaringen" had hij alleen maar TOT MARINEHAVEN. De vluchthaven van Bruinisse is tijdelijk als het ware de thuishaven geworden van de mijnenvegers, die op het ogenblik deelnemen aan oefe ningen in de Zeeuwse wateren. Eni ge lijd geleden brachten deze mari neschepen een bezoek aan Bruinisse en nu liepen ze dezer dagen opnieuw de haven van deze vissersgemeente binnen. Het schijnt in de bedoeling te liggen om gedurende deze oefe ning nog eens terug te komen. PRIJSPIERING. De heren J. Pauwels, J. de Gijsel en F. Marcus, alle drie in woners van Vogelwaarde zijn de gelukkige winnaars geworden van de prijspiering, die door het V. V. V.-comité te Hengstdijk werd georganiseerd om de kas een beetje aan te sterken. Het comi té kan namelijk heel wat geld ge- bruiken. Het zal bestemd zijn voor de organisatie van de offi ciële ontvangst van de Neder landse Tour de Krance-ploeg. Of de jongens nu gewonnen zullen hebben of niet, Hengstdijk zal ze als vanouds hartelijk ontvangen. TELEFOON In. Oostburg bestaat er nog per soonlijk contact tussen telefognbezit- ters en de dames van de centrale, omdat de automatisering daar nog niet helemaal in kannen en kruiken is. Je hebt er de haak maar van het toestel te nemen om prómpt een vriendelijke vrouwenstem naar je verlangens (op telefoon gebied dan alttidte horen vragen. Dut had ook dc jeugdige dochter in een Oostburgs gezin ontdekt en ze vond het een pracht van een spelletje. In een nog niet helemaal feilloos Nederlands brabbelde ze de juffrouw van alles in het oor, totdat deze meende haar diensttijd beter te kunnen gebruiken en de verbinding verbrak. Juist op dat moment stapte mama de huls kamer binnen en dochterlief, wel be grijpend dat ergens" een verbod werd- overtreden. legde snel de tele foon neer. Om haar goede bedoelin gen helemaal overtuigend te maken sprak ze nog: Juffrouw thuis!", in de volle overtuiging, dat ze goed nieuws had In ieder geval werkt men aan de voorbereiding van de ontvangst allemaal mee. Daarvan moge de ze prijspiering getuigen, want er was veel belangstelling voor. VORSTELIJKE RECEPTIE. Koningin Elizabeth van Engeland zal tijdens haar bezoek aan Neder land ook met de Axelse klederdracht kennismaken. Zij zal daarvoor niet helemaal naar Zeeland komen, maar drie echtparen uit Axel zullen in de oude dracht naar Den Haag gaan om er op 26 maart dc receptie voor Engelsen, die in Nederland wonen, te bezoeken. Deze receptie wordt ge houden in de Haagse Dierentuin en de drie echtparen die aan de vorstin worden voorgesteld zijn L. Kay Van Opdorp, C. StallaertDieleman en G. HowellDe Jonge. BEVROREN KNOPPEN In de vroege morgen van 11 maart omstreeks vijf uur, daalde op Schouwen plotseling de tempera tuur tot 13 graden Celclus beneden het vriespunt. Dit bleek uit waar nemingen gedaan op het proefveld van de Nederlandse Heidemij. aan de Kloosterweg te Haamstede. De ze daling van de temperatuur, heeft voor de fruitteelt nadelige gevolgen gehad. Uit onderzoekin gen is gebleken, dat vele jonge knopjes van de vroege perenras sen zijn bevroren. De fruittelers hebben dus reeds de eerste tegen vallers in 1958 moeten boeken. t Advertentie) Kracht voor de hele dag, Meneer ontbijt Vlieg niet met zo'n enkel boterham metje of met 'n helemaal lege maag de deur uit. Zo kunt U de dagtaak niet beginnen. - Gun Uzelf die paar minuten voor een lekker, voedzaam ontbijt. Neem een bord Lassie Klaar Havermout, dan voelt U zich fit en bent U de gehele dag meer waard. Teveel gedoe op de vroege morgen Dat dacht U maar Lassie Klaar Havermout is al gekookt. U strooit het zo uit het pak op 't hord. Melk cn suiker erover en klaar is de pap. Er komt geen pan of gas aan te pas. Grote pakken 75. normale pakken 40 cent. Lassie Klaar Havermout. - Het beste ontbijt in de kortste tijd pro forma beschouwd, evenals zo veel bij de schroothandel vereiste docu menten. Na enkele ontwijkende ant woorden. die mr. Stoffels de opmer king ontlokten „Laten we nu niet kinderachtig doen" erkende M. ten slotte de ambtenaar geld te hebben gegeven „onder meer voor derde landenverklaringen". „Ernstige inbreuk „Een ernstige Inbreuk op de rechts orde", zo noemde de officier van jus titie de gepleegde frauduleuze hande lingen. Temeer omdat het hier gaat om zaken in Europees verband. Mr. Maris stipte nog aan, dat een derge lijke fraude strafrechterlijk uiteen valt in vele verschillende strafbare feiten, die al dan niet samenhangen en dat ook in deze kwestie de afloop daarom nog niet duidelijk is. Wel was het omkopen van een depar- tements-ambtenaar tot klaarheid ge komen. De officier zei verder o.m. nog, dat de Zeeuwse Metaal Maat schappij wel gedwongen was om een beroep op v. d. G. te doen, omdat zij in de Nederlandse sfeer geen afzet had. De maatschappij moest het wel in het buitenland zoeken, aldus mr. Maris, die bewezen achtte, dat M. be wust de ambtenaar v. d. G. geld had gegeven, wetend, dat v. d. G. handel de in strijd met zijn plichten als amb tenaar. Dit laatste betwistten de verdedi gers, mr. Maud uit Den Haag en mr. Wijl uit Rotterdam, die be toogden, dat M. de ambtenaar al leen maar „gunstig had willen stemmen". Zij wezen daarbij op zijn onvoldoende kennis van de Nederlandse wetten en voerden als verzachtende omstandigheden aan, dat M. van zijn 16e tot zijn 21ste jaar een afschuwelijke tijd in con centratiekampen heeft doorge maakt. Ook werd nog opgemerkt, dat de Zeeuwse Metaal Maat schappij herhaaldelijk heeft ge tracht aan Nederlandse staalfa brieken te leveren, maar dit werd geweigerd. Tenslotte voerde de (Vervolg op pag. 7) President pleitte pro pers p Een der verdedigers van M. M meende in zijn pleidooi te moe- |j H ten opmerken, dat hem eerst na de krantenberichten over de vermeende vlucht van M. dui- deiijk was geworden, waar de H p uitdrukking „liegen alsof het M gedrukt staat" vandaan was H gekomen. De president, mr, Stoffels, sprak de pleiter na af- loop van diens betoog bijna n H vaderlijk toe: „Neemt U even H de tijd om rustig na te den- l§ H ken over wat U van de pers zei. Het is misschien beter dat U die woorden terugneemt", aldus mr. Stoffels. Hetgeen de g advocaat deed. Hij had het niet zo bedoeld iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Commissie huishoudelijke- en gezinsvoorlichting Voor de plaatselijke commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting te Middelburg sprak mejuffrouw N. Onderdyk van het Gezinsbegrotings- instituut te Rotterdam over de beste ding van het inkomen, over het geven van zakgeld, kleedgeld en kostgeld. Mej. Onaerdijk gaf een interessante uiteenzetting. Veel van wat zij vertel de, werd met behulp van een flanel bord verduidelijkt. Tijdens de lezing stelden de aanwezigen vele vragen, die door de spreekster uitvoerig wer den beantwoord. In de pauze werden de uitgaven van het Gezinsbegrotlngsinstituut ver kocht. De lezing werd bijgewoond door mevrouw H. M. van der HeldMu- lock van der Vlies Bik, hoofd van de afd. organisatie voorlichting doelma tige inkomensbesteding der P.T.T.-R. P.S. uit Den Haag. (Advertentie) Morgen 9 uur beginnen wij met de verkoop van een speciale en zeer voordelige fabriekspartij CRETONNE gordijnstoffen. Prachtige kwaliteit cretonne in fraai en kleurrijk fantasie dessin, kleurecht, 120 cm. breed, nu per meter 1.95 Moderne gordijnstof van zware kwaliteit in 3 zeer aparte meerkleurige en de- 'coratieve dessins, kleur- en zonecht, 120 cm. breed, nu per meter 2.39 BELLAMY PARK VLISSINGEN Middelburgse Jeugdraad geeft openluchtspel 's-Middags gevarieerd program voor de jeugd op de Markt Leden van de Middelburgse Jeugd raad het overkoepelend orgaan van de hoofdstedelijke jeugdvereni gingen geven op zaterdag 7 juni a.s. in het openluchttheater „Toorcn- vliedt" een openluchtuitvoering van „De rattenvanger van Hameln" en van een bewerking van het gedicht „Marco" van Staring. De uitvoerenden zijn thans druk be zig met de repetities. De Jeugdraad heeft er echter voor gezorgd, dat de niet aan dit openluchtspel deelnemen de leden van de Middelburgse vereni gingen niet werkloos hoeven te zijn. Zij kunnen deelnemen aan een wed strijd in het maken van affiches voor deze uitvoering. Daarvoor zijn de deelnemers ingedeeld in twee groe pen: een voor de leeftijd van 8 tot 14 jaar en voor-die van 14 tot 18 jaar De uitslag van deze wedstrijd zal be kend gemaakt worden tijdens een to neelavond van de Middelburgse Jeugdraad, die op 18 april a.s. in de Schouwburg gehouden wordt. Te vens zal er dan een tentoonstelling van alle inzendingen zijn. De Jeugdraad heeft evenwel nog meer op het programma staan. De middag voorafgaande aan de open luchtuitvoering zullen zich enkele „rattenvangers" naar de buitenwij ken begeven. De bedoeling van deze „vangers" is de jeugd uit deze stads gedeelten „mee te lokken" naar de Markt, waar de jongens en meisje» een programma vann volksdans e muziek en poppenkast wordt aange boden. Stremming middensluis Hansweert In verband met het uitvoeren van herstelwerkzaamheden aan de mid densluis te Hansweert, is de scheep vaart door die sluis van dinsdag 1 april 1958 tot en met maandag 30 ju ni 1958, of zoveel korter als mogelyk of langer dan nodig zal blijken te zijn, gestremd. Schelde en het Deltaplan. De Belgische senaatscommissie van openbare werken heeft woensdag de gedachtenwisseling voortgezet over het regime der Westerschelde in ver band met de verwezenlijking van het Deltaplan. De kabinetschef van de Belgische minister van openbare werken en di recteur-generaal van bruggen en wegen, Willems, gaf over de kwestie een volledige wetenschappelijke uit eenzetting. Hij wees op de gevaren welke een stuw ter hoogte van Hansweert oplevert voor de Schelde zelf en voor haar uitwegen naar zee. Hij zei ook dat de rpgering de mo gelijkheid van het aanleggen van een slnis bestudeert. Deze stuw zou de bescherming van de polders strooni- opwaats van Antwerpen mogelijk ma ken. Wat de stroomafwaarts gelegen gedeelten betreft, belet niets het aanleggen van onoverstroombare dij ken. Ten opzichte van de bepleite gemengde en beweegbare stuw, heb ben summiere berekeningen, aange toond, dat die ongeveer 19 milliard frank zou kosten. Senator van Buggenhout sprak over het bouwen van een stuw ter hoogte van Hansweert en hij had ook het graven van een kanaal, van deze stuw naar de Antwerpse haven be pleit. Volgens hem zou dit de be scherming van de naburige streken tegen stormvloed mogelijk maken. Ook zou men bescnermingsdijken moeten aanleggen. Maandblad „In Dienst der Kerk" K. J. Ikkink (Middelburg) tot eindredacteur benoemd Tijdens de landelijke algemene ver gadering van de organisatie voor her vormde gemeenteleden „In Dienst der Kerk" is de heer H. J. Ikkink te Mid delburg als opvolger van de heer F. Goudzwaard uit Rotterdam, benoemd tot eindredacteur van het maandblad der organisatie. De heer Goudzwaard blijft adviserend lid. INDIEN ZE NIET OP SLOT ZIJN Rit eindigt meestal voor de kinderrechter De laatste weken heeft de Middel burgse politie onophoudelijk te ma ken met gevallen van „joy-riding" op bromfietsen, waaraan zich kna pen van omstreeks 12 tot 16 jaar schuldig maken. Deze jongelui ne men onbeheerd staande brommers mee en maken er rustig een toertje mee over de Walchcrse wegen. Maar evenzoveie malen is de hoofdstedelij ke politie deze „joy-riders" al voor geweest. Want na lange tijd ge waarschuwd te hebben, gaan de die naren der wet er thans toe over om niet-op-slot-staande bromfietsen en gewone fietsen over te brengen naar het politiebureau. Deze voertuigen worden dan „opge slagen" in de Graanbeurs, het ge bouw vlak naast het bureau. Gemid deld „vangen" de politieagenten twee drie brommers per dag, maar er komen ook dagen voor, dat er min stens 5 6 een dag of twee op de rechtmatige eigenaars staan te wach ten. Wanneer die komen moeten ze flink diep in de beurs tasten om het „bewaarloon" te betalen. Er zijn zelfs eigenaars, die daarover veront waardigd zijn. Verontwaardigd, om dat de agenten hun „karretjes" van f 700.tot f 1000.— beschermd hebben voor de „joy-ridende" kna pen. ZELF SCHULDIG Want een jongeman van 12-16 jaar kan niet gemakkelijk een onbeheer de blinkende brommer laten staan. En meestal hebben de eigenaars er de grootste schuld aan, wanneer deze bromlustigen er met hun voertuig vandoor gaan. Elke brommer krijgt van de fabriek een slot mee en het is een kleine moeite om het sleutel tje even om te draaien. Bovendien mogen van zoosonclor- tot zonsop gang geen bromfietsen of rijwielen bulten staan, ook niet als ze op slot zijn. - Onder de „joy-riders" was er zelfs een knaap, die een ritje naar Dis hoek gemaakt had. Hij was de dui nen overgetrokken en zijn weg ver volgd over het strand.... De eigenaar kreeg zijn voertuig terug in een staat, die een reparatie van enkele honderden guldens noodzakelijk maakte. „Joy-riding" is een misdrijf. Het gevolg er van is, dat de jongelui moeten verschijnen voor de kinder rechter of indien zij 18 jaar zijn voor de rechtbank. Dat kan toch met weinig moeite voorkomen worden 1 (Slot van pag. 1) slaagd uit te zoeken wie de bewoners van kasteel „Hellenburg" waren! In een oud archiefstuk had hij de naam Jan van Renesse, heer van Rrjnauwen en Hellenburg, ontdekt, waarmee hij op een spoor Kwam. Al spoedig^bleek hem, dat het geslacht van de Renes- se's omstreeks 1300 uit Schouwen was verdreven en zich in Utrecht had ge vestigd. Hun relaties met Baarland dateren uit de jaren 1313,1314 of 1315. De Utrechtse Renesse's hadden inmid dels de naam van Rynauwen aan de hunne verbonden en in de archieven van enkele decennia later is er zelfs sprake van een Jan van Renesse, heer van Rijnauwen en Hellenburg. Omstreeks 1450 veroorzaakte Fre- derik van Renesse moeilijkheden met de bisschop van Utrecht en dat had tot gevolg, dat hy werd verbannen. Frederlk vestigde zich op zijn kasteel „Hellenburg" by Baarland, waar hy in 1452 overleed. Aangenomen wordt,-dat hy het is geweest, die het kasteel heeft verbouwd en uitgebreid. Dit laatste kunnen de oudheidkundigen zien aan de funderingen. Ook zijn er grote hoe veelheden scherven cn nog intact ge bleven aardewerk, zoals potten, kan nen en kruiken, gevonden, die om streeks de helft van de 15de eeuw moeten zijn gemaakt. Later is het kasteel geheel ver waarloosd en in verval geraakt. In de Kroniek van Smallegange uit 1696 wordt reeds gesproken van de ruïne „Hellenburg", terwijl er voorts een gravure van het bouwwerk is, date rende uit 1606. Raadselachtig is, dat men in een oud boek, waarin gravu res zijn afgebeeld van oude Italiaan se bouwwerken, plotseling met de bouwvallen van kasteel Hellenburg" bij Baarland wordt geconfronteerd. Hiervoor kon de heer Renaud geen verklaring geven. Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee Exploitatietekort op 70.000 geraamd In de jongste vergadering van de ge meenteraad van Kerkwerve heeft bur gemeester S. Francke mededeling ge daan van de ingekomen begroting van het Zweedse Roode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee voor het jaar 1958. Uit de toelichting bij deze be groting blijkt, dat het dagelijksbc- stuur veel moeite heeft gehad om dc begroting voor het eerste volle jaar dat het ziekenhuis zal functioneren, sluitend te krijgen. Dit is dan ook niet gelukt. Het netto verlies zal cir ca 70.000 bedragen, welk bedrag door de gemeenten zal moeten worden bijgedragen. Dit zal neerkomen op een bijdrage van ongeveer 3 per in woner. Voorts deelde de voorzitter mede, dat uit de toelichting blijkt, dat kader van de bestedingsbeperking er de minister van sociale zaken in het naar streeft, om te komen tot het doen aflopen van de rijksbijdragen in de onrendabele kosten aan zieken huizen. Ondanks de toezeggingen aan Zweden, zou ook de bijdrage van het Zweedse Roode Kruis ziekenhuis be ëindigd moeten worden. Door het ver minderen van deze bijdrage zouden dc kosten van verpleging aanmerkelijk stijgen, of de gemeenten zouden deze last moeten gaan dragen. Het dage lijks bestuur van het ziekenhuis, heeft echter de minister bericht, dat deze- bijdrage bij dit ziekenhuis niet kan worde ngemist. Enkele raadsleden vroegen of de tarieven die in het zie kenhuis tjians worden gerekend niet erg hoog zijn. De voorzitter ant woordde hierop, dat de verpleegprij- zen niet boven het landelijk gemid delde uitkomen. De heer Renaud maakte in de ver gadering van gistermiddag tevens van de gelegenheid gebruik om met name de N.V. Wegenbouw Joh. de Kroon te danken voor het vele werk, dat zij by de opgravingen heeft verzet. Ook de directeur van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, dr. P. Glazema, voerde op deze bijeenkomst het woord. Hij ver klaarde, dat de opgravingen verras sende resultaten nebben opgeleverd, die niet alleen van belaner zijn voor de plaatselijke historie, doen er ook me de toe bijdragen, dat de kennis van de vaderlandse geschiedenis steeds wordt uitgebreid. Namens het ge meentebestuur sprak burgemeester W. N. van Liere enkele woorden. Onder leiding van de heer Renaud werden vervolgens de funderingen van het slot bezichtigd, waarby hy deskundige voorlichting gaf. Met wat fantasie ziet men de funderingen groeien tot vele meters hoge en dikke muren en kan men zich zo Ln de mid deleeuwen wanen. De bezoekers wa ren vol enthousiasme over hetgeen zy te zien kregen en met een zekere be zorgdheid vroegen zü of de funda menten ook bewaard zullen blyven. Daarop moesten zowel de heer Renaud als burgemeester Van Liere het ant woord schuldig blyven. Hierover I» nog niets beslist. Advertentie f Voor Uw „verre" bloemengroet... FLEUROP VANDAAG. Middelburg Electro: „Slssl, de jonge keizerin", 7 en 9.15 uur. Schouwburg: „Aan de rand van de hel", B uur, 14 Jaar. Vlissingen Alhambra: „My man God frey", 7 en 9 uur, 14 j.; Luxor: ,,'t Is zo in het leger", 8 uur," 14 Jaar: Jeugdherberg: Visserijdag Volksho geschool en Zevibel, 5 uur. Goes Grand: „Groot alarm bij de ge heime dienst", 8 uur, 14 j. PrLns van Oranje: Optreden Harry van Oss voor Ver. Alg. Wetenschappelijke Belangen, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2