PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT K.L.M.-PIL0TEN WEER IN DE WOLKEN Indonesië zal schepen aan KPM teruggeven Opgravingen bij Baarland hebben grote oudheidkundige waarde Staking afgelopen: ontslagen herroepen Vandaag... GROTE VREUGDE OP SCHIPHOL 201e jaargang - no. 68 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per Jtw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 maart 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cènt per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel roet een minimum van I.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g-g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Dank zij bemiddeling Stichting van de Arbeid De staking bij de K.L.M. is voorbij. Gisteravond vertrokken de eerste vliegtuigen van Schiphol, die bemand waren met ex-sta kers. En van half vijf vanmorgen af werd de gehele dienstrege ling van de K.L.M. van Nederland uit weer normaal gevlogen. Het bestuur van de Vereniging van K.L.M. vliegers heeft zijn le den gisteren geadviseerd de werkzaamheden zo spoedig mogelijk te hervatten, terwijl de directie van de K.L.M. zich bereid ver klaarde de heren De Laat en Metz onmiddellijk in hun vorige be trekking te herstellen. Het eind van de staking werd meegedeeld na afloop van een gehele dag overleg tussen de directie en de stakende vliegers in het gebouw van de Kon. Papierfabriek Van Gelder en Zonen aan het Singel te Amsterdam gisteravond om vijf uur. Bemiddeling van de Stichting van de Arbeid heeft beide partijen gisteren tot elkaar gebracht. Van beide zijden zal men zich van elke rancunemaatregel onthouden. De directie zal geen gebruik maken van haar bevoegdheid om over de stakingsdagen geen salaris te betalen. Ook goede diensten in salarisconflict hi Om tien minuten over vijf verliet de •resident-directeur van de K.L.M., de leer I. A. Aler, glimlachend het kantoorgebouw van de firma Van Gelder en Zonen tussen de vliegers De Laat en Metz in, die hij vorige week vrijdag j.l. wegens door hen op een persconferentie gedane uitlatin gen op staande voet had ontslagen. In het overleg van gisteren hebben de voorzitters van de werkgevers- en werknemersvakbonden, samenwer kende in de Stichting van de Arbeid, zich bereid verklaard ook bemidde ling te verlenen in het geschil tussen K.L.M .-directie en de vliegers over de salarissen en verdere arbeids voorwaarden. Na afloop van 't klaar blijkelijk geslaagde overleg werd of ficieel medegedeeld, dat deze bemid deling zo spoedig mogelijk zal ge schieden, nadat de minister van so ciale zaken en volksgezondheid zijn door de partijen als bindend aan vaard oordeel liceft gegeven over de vraag of de reële salarissen van de K.L.M.-vliegers een achterstand ver tonen ten opzichte van die der andere West-Europese luchtvaartmaatschap pijen. Dit oordeel kan dezer dagen worden verwacht. In een communiqué hieromtrent werd onder meer gezegd: „Met het oog op het natio naal belang hebben de voor- zitters van de drie werkgevers verbonden en van de drie Neder landse werknemers-vakcentralen, samenwerkende in de Stichting van de Arbeid, de heren A. Borst Pzn. (Prot. Chr. Werkgevers), mr. F. H. A. de Graaff (een der di recteuren van de firma Van Gel der en Zonen) voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversver- hond, J. A. Middelhuis (K.A.B.), M. Ruppert (C.N.V.), bovendien Bij de herverkavelingswerkzaamhe den in Baarland zijn belangwekkende oudheidkundige vondsten gedaan. Op de foto zijn duidelijk de funderingen van de ronde torens van het 14de eeuwse kasteel Hellenburgte zien. Foto P.Z.C.) commissaris van de K.L.M., F. H. Terwindt (voorzitter Kath. Werk gevers Verbond) en de N.V.V.- voorzitter C. W. van Wingerden, gisteren 'n vertrouwelijke bespre king gevoerd met de directie van de K.L.M. en het bestuur van de vereniging van K.L.M.-vliegers. Alle aanwezigen gaven uiting aan de wens, dat niet alleen de acute moeilijkheden doch ook het dieper liggende geschil zo spoedig moge lijk tot oplossing zal worden ge bracht". Oorzaken Volgens het communiqué hebben de voorzitters der vakbonden geconsta teerd „dat een belangrijk deel van de werkelijke oorzaak gelegen is in de combinatie van lid van het personeel en bestuurslid van een vakvereniging van de beide ontslagen vliegers". „Het staat vast", aldus het commu niqué, „dat de in de nacht van 13 op 14 maart j.l. door het bestuur van de vereniging gedane mededelingen me de als gevolg van het gebruik van de Engelse taal, een onjuiste indruk heb ben doen ontstaan over de opvattin gen van dit bestuur. Het bestuur der vereniging van K.L.M.-vliegers be treurt dit zeer". „Aan de andere kant heeft het ont slag van de beide vliegers bij de le den van de vereniging van K.L.M.- vliegers de indruk gewekt, dat de di rectie de bedoeling heeft gehad de vrijheid van vakorganisatie en van (Vervolg op pag. 3) H.LENTEjg is het 25 jaar geleden, dat jj =in de historische garnizoens- =kerk te Potsdam in tegen- =woordigheid van generaal-veld- ^maarschalk Von Hindenburg =en Adolf Hitler de nieuwe =|Duitse Rijksdag plechtig werd M Ügeopend, waarmee de overwin- p §|ning van het nationaal-socialis- m pme in Duitsland was bezegeld, p lllllllllllllllllillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll'IIHil'I U. F. M. Dellaert K.L.M. kan vleugels weer uitslaan „Dacht men nu heus, dat wij lie ver aan de grond staan dan in de lucht te zijn", zo lieten verschei dene gezagvoerders en andere vliegers zich bij het vernemen van het einde der staking op Schiphol uit. Ergens in een ka mer plofte de kruk van een champagnefles, een biertje werd weggegeven (wij zijn nu toch op de grond aldus de commen taar) en vele handen werden ge schud om de bestuursleden te dan ken voor hun pogingen om het conflict op een bevredigende wijze op te lossen. En daarna gingen zij uit elkaar, naar huis, hun spullen bij elkaar zoeken om zo spoedig mogelijk klaar te staan als zij een oproep kregen voor het bemannen van een vliegtuig. Stralend toonden de vliegers Lionel Metz en Frays de Laat, zich bij de journalisten. Men eis te een verklaring, in de eerste plaats van Lionel Metz, de 34-ja- rige Britse K.LM.-gezagvoerder. „Hoe ik me voel"? „Happy, na tuurlijk en dankbaar", verklaar de hij. „Acht U het een over winning?" „Geen commentaar". Vragen en antwoorden flitsten heen en weer. En toen zei de heer Metz. Dat alle piloten die de afge lopen vier dagen zo'n prachtige mentaliteit in de staking gedemon streerd hebben, thans deze zelfde mentaliteit zouden gebruiken om de K.L.M. weer de plaats in de wereld terug te geven die ze voor het conflict innam. „Het is vandaag een belangrij ke dag", zo zeide de president-di recteur van de K.L.M., de heer A. Aler, gisteravond opgewekt. „Met voldoening heb ik de spirit van de vliegers ook gewaardeerd, dat ze meteen weer aan de slag willen gaan. Op die manier zal de schade die het bedrijf in de gehele we reld heeft geleden, spoedig weer kunnen worden gecompenseerd. Ik heb goede hoop op toekomstige betere samenwerking dan de laat ste tijd het geval is geweest en daar reken ik dan ook op". „Heerlijk, dat die staking is af gelopen", aldus de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de lucht haven Schiphol N.V. „Ik heb al leen heel eenvoudige dingen te zeggen", toen het A.N.P. hem vroeg of het voor hem niet een blijde mededeling was, dat nu de staking is afgelopen, de luchtha ven weer volop in bedrijf zal ko men. „Ik betreur diep, wat er gebeurd is. Verheugd ben ik, dat de K.L.M. weer haar vleugels kan uitslaan. En ik hoop, dat zoiets zich nim mer in ons Nederlands luchtver keer zal herhalen. Want alleen door alle krachten, waarover wij beschikken, voortdurend in te spannen, kunnen wij Nederlanders de sterke concurrentiestrijd blij ven voeren". De vereniging van K.L.M.-ste- wardessen heeft zich donderdag avond telegrafisch tot het bestuur van de vereniging van K.L.M.- vliegers gewend. In het telegram stond slechts één woord: Proficiat. Op de rede van Sorong liggen op het ogenblik de drie uit In- donesië ontsnapte K.P.M.-sche- pen SwartenhondtKalabahi en Banjoewangi. Op de foto ziet men hoe Nederlandse militai- H ren aan boord van een van de K.P.M.-schepen gaan. mil Conservatieven nog in Frans kabinet De conservatieve afgevaardigden in de Franse Nationale Vergadering hebben donderdag besloten, een be slissing om hun vertegenwoordigers In het kabinet al dan niet terug te trekken, tot volgende week dinsdag uit te stellen. Zoals bekend willen de conservatieven niet langer aan de re gering deelnemen, als Gaillard ak koord gaat met de ontruiming van de militaire vliegvelden in Tunesië. Ook de organisatie van oudstrij ders heeft de regering gewaar schuwd. Een deputatie deelde de premier mee. dat de oudstrijders op grote schaal zullen gaan de monstreren als de regering een zwakke houding aanneemt in het geschil met Tunesië. Gaillard heeft de conservatieven enigszins de wind uit óe zeilen geno men door de mededeling, dat het ka binet vandaag de Tunesische tegen voorstellen, die Robert Murphy en Harold Beeley naar Parijs hebben ge bracht, zal bespreken, maar dat op die bijeenkomst geen enkel onherroe pelijk besluit zal worden genomen. Murphy en Beeley verlenen, zoals be kend, namens de V.S. en Engeland goede diensten in het Frans-Tunesi- sche geschil. VOLGENS BUITENLANDSE PERSBUREAUS Verbod om er lijndiensten te onderhouden Antara meldt volgens United Press, dat de Indonesische re gering heeft besloten alle K.P. M.-scliepen aan de directie van de maatschappij terug te geven. Het besluit hiertoe, aldus het Amerikaanse persbureau, is gis teren bekendgemaakt door de officiële woordvoerder van de regering, luitenant-kolonel Ru dy Pirngadi. De Indonesische regering besloot tevens de K.P. M. voorgoed te verbieden lijn diensten tussen de Indonesische eilanden te onderhouden. De schepen zullen teruggeven wor den aan de directie van de K.P.M. of aan personen, die bevoegd geacht worden namens de directie op te tre den. liet regeringsbesluit gaat heden in. Pirngadi verklaarde, dat het re geringsbesluit o.a. gebaseerd is op de overweging, dat „onder de huidige omstandigheden de aanwezigheid van K.P.M.-schepen in de Indonesische territoriale wateren niet langer kan worden getolereerd, daar dit in strijd is met de belangen van de staat". Ter uitvoering van het besluit is een commissie van staatscontrole inge steld. Het A.N.P. had eerder bericht dat in Djakarta geruchten de ronde deden over zulk een besluit. Het zou worden genomen na door Lloyds, de assuradeuren, gestelde KASTEEL UIT DE 14e EEUW GEVONDEN Funderingen van burcht van de Renesse's blootgelegd ER IS LICHT GEKOMEN IN de geschiedenis van de „Hellenburg", het trotse laat-middeleeuwse kasteel naby het tegenwoordige Bevelandse dorpje Baarland. Tydens de herverkavelingswerkzaamheden zyn zoals reeds eerder gemeld de resten van dit oude slot blootgelegd. Zij geven een dui delijk beeld van de vorm en de grootte van het kasteel met zyn hoofdburcht en voorburcht. De opgravingen hebben uitgewezen, dat het kasteel om streeks de jaren 1380 tot 1400 moet zijn gebouwd en dat het In de eerste decennia van zjjn bestaan verschillende uitbreidingen en veranderingen heeft ondergaan. Was tot voor kort evenmin bekend wie het slot hebben bewoond, de heer J. G. M. Rcnaud, wetenschappelijk ambtenaar eerste klas van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, heeft thans dit raadsel opgelost. De oudheidkundigen hebben met hun mi nutieus onderzoek bepaald verrassende en belangwekkende resultaten be haald, hetgeen nóg meer gaccentueerd wordt door het feit, dat noch Smaile- gange In zyn bekende Kroniek van 1696, noch mr. S. de Wind In de Zeeuwse olksalmanak van 1837 iets over het ntstaan en over de bewoners van Kasteel „Hellenburg" konden vertellen i.^h. tloor de N.V. Wegenbouw Joh. de Kroon te Rhenen, met kracht voort te zetten. Enkele weken later waren reeds de funderingen van een muur, een ronde en 'n vierkante toren bloot gelegd. Nadat nog enkele duizenden kubieke meters zand en klei waren verwijderd, kreeg men eerst goed een indruk van de grootte van net slot. Aan de hand van deze funderingen kon de heer Renaud zich een beeld De heer Renaud deed deze interes sante mededelingen tijdens een don derdagmiddag voor een vijftigtal ge nodigden gehouden bijeenkomst in het verenigingsgebouw van Baarland. Aanvankelijk scheen het zo'n vaart niet te lopen met de opgravingen, doch op een gegeven moment stuitte de bak van de dragline op een bijna 2 meter dikke muur. Dat betekende het sein om de opgravingen» die werden ver vormen hoe de 40 meter lange en 30 meter brede hoofdburcht was opge bouwd. Rond dit gedeelte van het kasteel, waarin de burchtheer met zijn fa milie woonde, lag een diepe en brede gracht. Thans kan men aan de noordzijde nog duidelijk de over blijfselen van dc ophaalbrug onder scheiden. Aan de noordzijde van de hoofdburcht zyn funderingen van stallen en schuren opgegraven het geen cr op duidt, dat daar het pachtbedrijf was gevestigd. Deze zogenaamde voorburcht vormde 't grootste deel van het kasteel, maar het werd bij een belegering niet verdedigd. Dit laatste blijkt uit het feit, dat de hoofdburcht met ver scheidene ronde, vierkante en uit gebouwde torens en zijn bijna 2 me ter dikke muren geheel van het an dere gedeelte van het slot kon worden gescheiden en de voor burcht over een dam, inplaats van over een ophaalbrug was te berei ken. DE RENESSE'S Wie zijn de bewoners geweest van dit slot Smallegange kon drie en een halve eeuw geleden geen antwoord geven op deze vraag en ook mr. De Wind wist hierover ruim honderd jaar geleden niets te vermelden. De heer Renaud daarentegen is er wél in ge- Vervolg op pag, 2) i Zal koning Saoed afstand van troon doen? Het Arabische persbureau uit Aden heeft donderdag uit gewoonlijk be trouwbare bron vernomen dat men verwacht dat koning Saoed van Saoe- di-Arabië binnenkort afstand van de troon zal doen ten gunste van zijn broer Mohammed. Voorts zou kroon prins Feisal. die premier en minister van buitenlandse zaken van Saoedi- Arabië is, sedert begin deze week huisarrest hebben. Men wist niet Waarnemers in de Libanese hoofd stad Beiroet vragen zich af waarom er niets meer gehoord wordt van ko ning Saoeds commissie, welke Nas sers en Serrajs beschuldigingen moest onderzoeken dat de koning tegen de Egyptisch-Syrische unie had samen gespannen. Volgens Syrische en Liba nese bladen zijn er veel terechtstellin gen en arrestaties in Saoedi-Arabië verricht. Er zou een opstandige sfeer heersen. eisen. Een schijn van waarheid werd, aldus het A.N.P. aan deze geruchten gegeven door een hoofd artikel in het communistische par tij-orgaan „Harian Rakjat", waar in werd gezegd, dat teruggave van de schepen aan de K.P.M. voor de arbeiders onaanvaardbaar zou zijn. Het blad bracht in her innering, dat de K.P.M. tot de eer ste ondernemingen behoorde, die in december bij de campagne tot de bevrijding van Nieuw-Guinea, werden overgenomen, nadat het Indonesische personeel de hoofd kantoren had bezet. Het blad betoogt, dat teruggave der sche pen het begin van een capitulatie en een „gevaarlijk precedent" zou zijn. In Bandoeng zijn op last van de plaatselijk militair commandant twee Nederlandse bedrijven, die in decem ber tijdens de anti-Nederlandse cam pagne werden overgenomen, verze geld. Gemeld werd. dat de eigenaren zouden hebben getracht hun bedrijven te verkopen zonder toestemming van de bevoegde autoriteiten. Koningin Juliana bezoekt West-Brabant H.M. de Koningin is voornemens op zaterdag 29 "maart enige der in het bijzonder door de werke loosheid getroffen gemeenten in West-Brabant te bezoeken. Prinsessen Beatrix en Irene ook naar Rotterdam Aan het bezoek van H.M. Koningin Elizabeth H en Z.K.H. Prins PhiTip, hertog van Edinburgh, met H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden aan Rotterdam op donder dag 27 maart zullen ook deelnemen H.K.H. prinses Beatrix en H.K.H. prinses Irene. KOUD Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende sneeuwbuien. Aanhoudend koud weer. Meest mati ge noordoostelijke wind. ZON EN MAAN 22 maart Zon op 6 40 onder 18.55 Maan op 7.13 onder 21.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1