- Mil KAPPIE en de jungle-man Blooker fel tijd! DEEMOEDIGE VERDACHTEN IN „ZEEUWSE" SCHROOT-AFFAIRE uit de ETHER WALCHEREN LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE MIDDELBURG27 DIPLOMA'S OFFICIËLE PUBLIKATIES (m'zumÈ) VRIJDAG 21 MAART 1958 PROVINOIALti 'A bi hl U W S B COURANT. i Slot van pag. 2 verdediging nog aan, dat het gros van de schroot-transacties nor maal was geweest en dat de „Zeeuwse Metaal Maatschappij" er niet „bovenop" was gekomen door frauduleuze transacties. Over de reis van M. naar Israël werd nog verklaard, dat hij daar getracht had bij relaties geld te lenen, omdat hij in Europa geen familie heeft. De verdediging vroeg vrijspraak voor M. op grond van het feit, dat het bij de wet vereiste bewustzijn tot het plegen van een strafbare handeling niet aan wezig zou zijn geweest. Waar bleef het geld Het optreden van v. d. G. noemde de officier „gruwelijk misbruik maken van een vertrouwenspositie". De ver dachte, een uiterst zwijgzame figuur („openhartigheid is hem vreemd", al dus mr. Maris) wist geen antwoord te geven op de vraag wat hij met al het geld had gedaan. Slechts moeizaam kwam er met behulp van zijn verde diger, mr. L. P. van der Does uit Am sterdam, uit dat het in zijn gezin, aan behoeftige familieleden en aan een auto was opgegaan. Maar dat gebeur de ook pas, nadat de officier in ge- moede had gevraagd, of v. d. G. het misschien „verzwabberd" had. Dat had hij niet. Plezierige uitvoering van „Con Amore" Met een gevarieerd programma van muziek, zang, dans en voor dracht heeft de christelijke mando linevereniging „Con amore" woens dagavond in het Vlissingse Concert gebouw haar talr\jk publiek een bij zonder plezierige avond bezorgd. De uitvoering werd geopend door de vice-voorzitster van „Con amore", mejuffrouw S. de Ridder, die de aan wezigen verwelkomde en tevens me dedeelde, dat de opbrengst van de in de pauze te houden verloting, en dat die opbrengst flink was bleek later, bestemd was voor het instrumenten fonds van de vereniging. Hierna trad „Con amore" op onder leiding van mejuffrouw J. P. Kuqpers met zeven nummers, die bewezen, dat er sedert de laatste uitvoering Mrd is gewerkt en met succes. Vooral in „Veneta Glocken" en in de „Concert Ouver ture" klonk het mandoline-orkest, waarin naast mandolines slechts en kele gitaren spelen, bijna orchestraal. Met vaart en verve werkte „Con amore" de nummers af, terwijl de luisteraars zich met stevig applaus niet onbetuigd lieten. Na de pauze volgde een vlot programma, waaraan naast „Pedro Ekardo y sun kwintetto „Los Burachos" met bekender songs dan de naam van het kwintet doet vermoeden ook het cabaret van de personeelsvereniging van „De Schelde" zijn medewerking verleen de. Enige schetsjes, wat aardige mu ziek en een praatje zorgden ervoor, dat de bezoekers zich niet behoefden te vervelen. Vice-voorzitster mejuffrouw Hen- drikse deelde nog mede, dat mevrouw v. d, Linde-Hendrikse, die vele jaren haar beste beentje voor „Con amore" voorzette, spoedig zal emigreren en het orkest dus zal verlaten. Zij én de zaal brachten de scheidende mando- linespeelster het verdiende applaus. ZATERDAG 22 MAART. HILVERSUM I. 402 ra 748 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Instr. sext. 10 50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Annema- rleke, hoorspel met muz. 11.35 Kamer- muz. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land en tuinfaouwmeded. 12.33 Gram, 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Harmonle- ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de Jeugd. 14.35 Lichte muz. 15.00 Boeken wijsheid. 15.20 Operakoor, mannenkoor en ork. 15.35 Streekuitz. 16.00 Kamerork. en soliste. 16.45 Is de maat voir, caus. 17.00 Dansmuz. 17.30 Act. -8.00 Nws. en comm. 18.20 Amus, muz. 18.45 Regerlngs- uitz.: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Martin Buber, caus. 19.55 Deze week caus. VARA: 20.00 Nws. 20 05 Waar gaan \vU heen...., schets. 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing ver zocht! 22.35 Een huwelijksaanzoek, hoor spel. 23.00 NWS. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/S. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor do kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tulnbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. M.oo Voor de Jeugd. 1430 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Fanfare or*. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Mannenkoor. 16.00 Voor de Jeugd. 18.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.S0 De springplank 17.45 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz 18.25 Strtjkork. >845 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Omr. ork. en solist. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 De gewone man 2045 Gram. 21.05 Pleidooi voor een non. hoor spel. 22.00 Amus.muz. 22.35 WIJ lulden de zondag in. Aansluitend: avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. In Espe ranto. 23.22—24,00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20 00 Journ. en weeroverzlcht. KRO: 20 15 Vragenspel 20.45 Caralbl- sche rapsodie, documentaire film. 21.15— plm. 22.00 Een wereld als Wiever, TV- spel, met muziek. De verdediger bepleitte clementie. Hij noemde de ambtenaar een „teleurge stelde figuur", die in de na de oorlog ontbrande strijd om topfuncties op het departement achter was gebleven, ondanks zijn houding in de bezettings tijd. Toen had hij onjuiste verklarin gen afgegeven om de goede zaak te dienen, aldus mr. Van der Does, die meende dat hier sprake moest zijn van een „afgestompt verantwoorde lijkheidsgevoel". Zo eindigde deze akte in de schroot- affaire; twee trieste figuren in de verdachtenbank, van wie noch de handelaar noch de ambtenaar ook maar iets hadden van de zwier en de vlotheid, die men „zwendelaars" zo gaarne toedicht. Integendeel, bedrem meld en schuchter stonden zij voor hun rechters, als betrapte kwajon gens. „En als ik schuldig ben, wil ik daar voor boeten"; deze woorden van M. waren met die houding volkomen in overeenstemming. f Advertentie) 's morgens e/r savontfy St. Joris Wandeltocht te Terneuzen Door de commissie St. Joris Wan deltocht te Terneuzen wordt ook dit jaar weer de traditionele wandeltocht voor padvinders, verkenners, gidsen, welpen en kabouters georganiseerd. Deze vindt plaats op zaterdagmiddag 12 april in de omgeving van Terneu-« zen. De ouderen zullen daarbij een afstand van twintig kilometer en de kabouters en welpen een afstand van tien kilometer moeten afleggen. Groepen uit Walcheren, Zuid-Beve land, Zeeuwsch-Vlaanderen en België werden uitgenodigd om aan deze wan deltocht deel te hemen. MIDDELBURG Mevrouw De Casembroot opent expositie De stichting kunstzaal Van Ben- them en Jutting te Middelburg houdt van a.s. zaterdag 22 maart tot en met 5 april een expositie, waaraan zullen deelnemen mevrouw Margo Steinmetz-Vink uit Hamersveld met; weefwerk, mej. Nel van der Chys uit Amersfoort met sieraden, de heer Wicher Meursing uit Amsterdam met beeldhouwwerk en de heer en me vrouw Aalbers-Kollewijn uit Voor burg met boekbindwerk en decoratief werk. De tentoonstelling zal zaterdag middag om half drie worden geopend door mevrouw S. C. de Casembroot baronesse van der Feltz. Harry van Oss trad op voor scholieren Voor de leerlingen van de Middel burgse scholen voor m.o., u.l.o., en n.o. trad donderdagmiddag tot twee maal toe de voordrachtskunstenaar Harry van Oss op. Zijn programma bestond uit Nederlandse, Schotse, En gelse en Spaanse volksliederen en balladen, die hij op de luit voorspeel de of die hij zong. Heel aardig was de bewerking van een Zwitsers lied je, dat enkele jaren geleden in Ame rika een „top-hit" was. Tot twee maal toe mocht de heer Van Oss van een volle zaal met scholieren een dankbaar applaus in ontvangst ne men. Deze voorstelling ging uit van de Z.V.U. Filmavond belastingdienst en Raad van Arbeid Voor de gezamenlijke personeelsver enigingen van de belastingdienst op Walcheren en de Raad van Arbeid te Middelburg werd in de Concert- en Gehoorzaal een interessante film ver toond over de oestercultuur. Deze film was beschikbaar gesteld door de rijksvoorlichtingsdienst en werd ge draaid door de heer Van Liere uit Goes. Deze rolprent was oorspronke lijk voor vertoning in het buitenland bestemd, maar „doet" het voor bin nenlands gebruik ook best. De film gaf een interessant beeld van de oes tercultuur van uitzaai tot consumptie. Tijdens de pauze werd een ieder in de gelegenheid gesteld om enkele oes ters te nuttigen, waarbij velen onge- maakten met deze bij uitstek Zeeuw se lekkernij. Om niet alleen in Yerse- ke te blijven had het bestuur ook de goochelaar-mentalist Mystic Marco uitgenodigd, die de aanwezigen mee nam op een reis door de magische wereld. De voorzitter van de perso neelsvereniging van de Raad van Ar beid de heer M. Sanderse, sprak een openingswoord. KOUDEKERKE Kandidatenlijst A.R. De anti-revolutionaire kiesvereni ging te Koudekerke vergaderde de zer dagen onder voorzitterschap van de heer D. Hoekstra. Na het wel- komtswoord van de voorzitter sprak de heer L. A. van Splunder, gemeen tesecretaris te Koudekerke, over de gemeentelijke herindeling. Vervol gens werd de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen als volgt opgesteld: 1 K. van Sparrentak, 2 P. D. Izeboud, 3 Joh. Tevel, 4 C. Sanderse, 5 A. L. Jacobse, 6 J. Breel. RAAD WESTKAPELLE Verzoek om verhoging algemene uitkering Dinsdagavond kwam de raad van Westkapelle bijeen onder voorzitter schap van burgemeester mr. M. Thy« deman. Van de minister was een cir culaire ontvangen dat er nog tot 20 maart gelegenheid is een verzoek in te dienen om verhoging van de alge mene uitkering over 1958. Door de bouw van een nieuwe school en nieu we controleputten voor de riolering is er meer geld nodig dan aanvanke lijk werd gedacht, zodat van deze ge legenheid gebruik zal worden ge maakt. De politieverordening werd gewijzigd in verband met het verle nen van vergunningen voor geluids wagens. Het presentiegeld voor de leden van de stembureaus werd ge bracht op ƒ15. Voorts werd besloten tot het ophokken van duiven te be sluiten op de daarvoor bestemde tijd. WESTKAPELLE C.H.U.-kandidaten Dinsdagavond kwam de C.H.U.- kiesvereniging te Westkapelle bijeen onder voorzitterschap van de heer P. Lievense Jz. Na gebed, schriftlezing en openingswoord werd de kandida tenlijst voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen vastgesteld. 1. P. Lie vense Jz.; 2. P. K. van Rooijen; 3. P, Lievense Cz.; 4. K. Lievense Cz.; 5. N.- Verhulst Az.; 6. As. Flipse. Jan Lemaire sprak over de ontwikkeling van bet toneel Van het (oude) Griekse drama tot de tijd van de „ismen" Voor een gehoor van enkele tiental len leden van het departement Vlis- singen van 't Nut heeft Jan Lemaire donderdagavond in Britannia veel verteld over „de ontwikkelingsgang van het toneel". Deze toneeladviseur voor Zeeland stelde in de eersteplaats vast, dat toneel door alle tijden heen een belangrijk maatschappelijk, cul tureel en geestelijk verschijnsel is geweest, dat mede de grootheid van een volk bepaalt. Aan de natuurlijke menselijke drang om te spelen gaven de oude Grieken voor het eerst vorm. Bij hen ontstond de dialoog en de handeling, het drama dus. Als bewijs, dat de ontwikkeling van het toneel zonder de Grieken on denkbaar is, mag onder meer gelden, dat bepaalde stukken van de oude Grieken nu nog „speelbaar" zijn. Tijdens de middeleeuwen stond het toneel vooral In dienst van het chris tendom en werd dan ook voornamelijk gespeeld door lekenbroeders. Ook de ze christelijke cultuur had een grote invloed op de ontwikkeling van het toneel en ook in die periode ontston den er onsterfelijke stukken. Maar pas in de Renaissance trad de mens als persoonlijkheid in het toneel naar voren. Daarvóór waren de to neelfiguren vooral personificaties van abstracte eigenschappen als kwaad, goed, haat, deugd, verdorvenheid enz. Ook in de tijd van de Renaissance, met Shakespeare als grootste figuur, was het eèn eigenaardig verschijnsel, dat de toneelkunst onder het volk leefde. Daarna werd het toneel ech ter steeds meer naar de hoven gezo gen en dit hoftoneel was in zekere zin noodlottig, omdat het een belang rijke voedingsbodem miste: het volk. Uit de drang om de gezapigheid van dit hoftoneel kwijt te raken groeide het romantische theater, belangrijk in de ontwikkeling, maar met een teveel aan wit-zwart-tekening. Infniddels was men in de 19e eeuw gekomen en door technische ontwikkeling, het streven naar de emancipatie van de vrouw enz., kwam ook de reactie op het romantische toneel. Nu kwam het naturellistisch toneel, als protest te gen de romantiek verantwoord, maar als kunst gevaarlijk omdat het, zoals de heer Lemaire het noemde, een fo to gaf van de werkelijkheid. Beter was het realistische toneel, waarbij men slechts uitging van de werkelijk heid om vervolgens iets nieuws te scheppen. Nu heeft de verwarring van deze 20e eeuw <*>k het toneelle ven aangetast. De tijd van de „ismen" begon en iedere lijn ontbrak. De heer Lemaire was van mening, dat in deze tijd van atoom en kunstmanen, ook de toneelontwikkeling nog verwarder zal worden. De lijn, die vroeger altijd in de ontwikkeling te onderkennen was, is nu zoek. Na de pauze was er een interessante discussie tussen Jan Lemaire en zijn toehoorders, groten deels amateur-tonelisten. GESLAAGDE EINDLES Rijkslandbouwconsulent reikte diploma's uit Tijdens de gebruikelijke jaarlijkse eindles, de woensdagmorgen in de school werd gehouden, heeft de Chris telijke Lagere Landbouwschool te Middelburg van de Z.L.M. 27 ge slaagden „afgeleverd". De diploma's werden in tegenwoordigheid van vele ouders en vooraanstaande figuren uit landbouvvkringen uitgereikt door de rijkslandbouwconsulent, ir. J. Ver steeg. In zijn felicitaties wees ir. Ver steeg op het fundament, dat de ge slaagden in de afgelopen vier jaar voor hun landbouwkundige kennis hebben gelegd. Hij brak een lans voor de aansluitende cursussen, die de geslaagden thans zullen kunnen volgen. Bijzondere aandacht vroeg hij daarbij voor de cursus in paarden- gebruik. Ook de vakliteratuur dient niet te wórden vergeten. Voordat de rijkslandbouwconsu lent overging tot het uitreiken van de diploma's testte hij de leer lingen op hun kennis van de plan tenziekten. Zoals dit al eerder bij deze eindles was gebleken, toen de leerkrachten de geslaagden aan de tand voelden, bleek ook 'nu weer, dat de leerlingen de „stof" goed beheersten! Veeteelt, plantenteelt en bemes-, tingsleer passeerden zo de revue; een viertal leerlingen verscheen ver volgens voor de klas en gaf daar een beschouwing over een door het school hoofd opgegeven onderwerp. Felicitaties werden achtereenvolgens uitgesproken door de heer M. Ton, die namens de C.V. „Eiland Walche ren" het woord voerde; de heer J. Vos, narrtens het hoofdbostuur van de Z.L.M. en de heer C. Polderdijk, namens de kring Walcheren van de Z. L. M. Namens de ouders sprak de heer P. Wielemaker uit Koudekerke 'n dank woord. Namens de leerlingen deed dit de heer A. J. Breel uit Ritthem, die dank bracht aan het schoolhoofd, de heer J. K. Voogd en de leraar land bouwwerktuigen en motorenkennis, de heer A. Nieuwenhuijzen. Als „stof felijke blijk" overhandigde hij de bei de leerkrachten een boekenbón. Ten slotte sprak nog de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer W. de Buck uit Meliskerke, die tevens aan het begin van deze geslaagde eindles een welkomstwoord had ge sproken. De geslaagden De namen van de geslaagden zijn. C. Koppejan, Zoutelande; J. Hop pe jan, Zoutelande; W. Joziasse, Kou dekerke; W. de Visser, Zoutelande; J. C. Abrahamse, St. Laurens; D. C. Wielemaker, Koudekerke; J. Brasser. Vrouwenpolder; L. Cijsouw, Westka pelle; W. Marinissen, St. Laurens; J. de Lange, Ritthem; A. C. Wielemaker, Koudekerke; J. Geschiere, Biggeker- ke; -J. A. Vos, Souburg; W. Verhage, Koudekerke; C. Ton, Grijpskerke; L. Poppe, Meliskerke; C. Lievense. West kapelle; Jac. Hoogerheide, Grijpsker ke; J. Osté, Koudekerke; P. Janse, Middelburg; J. M. Verhage, Koude kerke: H. Boone, Koudekerke; L. Job- se, Souburg; A. J. Breel, Ritthem; L. Reijnierse, Koudekerke; C. Brasser, Koudekerke; L. Arendse, Souburg. De geslaagden C. Koppejan en J. Koppejan, beiden uit Zoutelande, die bijzonder goede prestaties leverden, mochten respectievelijk van 't hoofd bestuur van de Z.L.M. en van de kring Walcheren van de Z.L.M. een boek werk in ontvangst nemen. BESTEMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE De burgemeesters van Vlisslngen en Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ingeschrevenen voor de lichting 1959 bestemd kunnen worden tot buitenge woon dienstplichtige. Ten aanzien hiervan gelden de vol gende bepalingen: Om tot buitengewoon dienstplichtige te worden bestemd op grond, dat een broeder van de ingeschrevene met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld, moet de ingeschrevene een wettige broeder of halfbroeder hebben gehad, die: hetzb als miiltair: a. Is overleden of vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; b. Is overleden ten gevolge van verwon dingen of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen; c. is overleden of vermist in en door de militaire dienst; d. Is overleden tengevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan ln en door de militaire dienst; hetzl) als lid van een verzetsorganisatie: e. is overleden of vermist tengevolge van het plegen van actief verzet; f. is overleden tengevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan bij het ple gen van actief verzet; g. tengevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of een con centratiekamp is opgesloten geweest en aldaar is overleden; h. een opsluiting, als onder g bedoeld, heeft ondergaan en als gevolg van de daarbij doorstane ontberingen na te rugkeer uit een van de bedoelde In richtingen Is overleden; hetzij als zeeman in de zin van artikel 1 onder c van het vaarpllchtbesluit 1942: L is overleden of vermist tengevolge van oorlogshandelingen; J. Is overleden tengevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan btj of door oorlogshandelingen. Door af vanwege de ingeschrevene, die voor bestemming tot buitengewoon dienstplichtige in aanmerking wenst komen wordt daartoe aanvraag gedaan bij de burgemeester van de gemeente, waar de naam van de ingeschrevene in het dienstplichtreglster voorkomt vóór 1 april 1958. Vlissingen, Middelburg, 19 maart 1958. De burgemeesters van Vlisslngen en Middelburg brengen ter algemene kennis dat aan Ingeschrevenen voor de lichting 1959 vrijstelling wegens broederdlenst kan worden verleend. Ten aanzien van deze vrijstelling gel den de volgende bepalingen: 1. De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de land macht, bij de zeemacht of bij de over zeese krijgsmacht, en deze vrijstelling tijdig aanvraagt. 2. In een van deze gevallen wordt ge- acht te verkeren de broeder, die vóór 1 Januari van het komende Jaar a. ten minste 30 dagen ln werkelijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een n4 31 december >945 verleend uitstel van eerste oefe ning nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst ls geweest, of c. in het genot van militair pensioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf ln werke lijke dienst is overleden. Als broederdlenst blijft buiten aan merking de werkelijke dienst, dit slechts bestaat in het bijwonen van oefeningen gedurende daarvoor vast gestelde oefeningsuren. 3. Voor vrijstelling wegens broederdlenst worden onder broeders alleen verstaan wettige broeders. 4. Als werkelijke dienst wordt ook schouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren ls ie werk gesteld bij een burgerlijke taic van staatsdienst. 5. Door of vanwege de Ingeschre vene, die voor vrijstelling we gens broederdlenst ln aanmer king wenst te komen, wordt Marktberichten VISMIJN VEERE 20 maart. 219 kg exportgarnalen 3.46. 107 kg bot 0.19. 40 kg schar 0.30-0.33. S40 kg pufgarnalen 0.06. (Advertentie) Wasmachines v.a. f198.- Centrifuges v.a. f 189.- Stofzuigers v.a. f 120.- Gasfornuizen v.a. f226.- Laat VELO U voorlichten zónder U ta verplichten l Eigen financiering VELO Bierkade 1. Goes Walstraat 53, Ylissingmi 27. Rlvaldi ging hevig tekeer tegen de leeuw, dJe het had gewaagd om een scene van zijn film ln het honderd te laten lopen. HU liet wel dui delijk uitkomen, dat het deel van de film, waarin de leeuw optrad, niet het leeuwenaan deel ln de filmondememing wasl Kappie en de Jungle man luisterden op veilige hoogte met ontzag toe. „Bliksiekater!" riep Kappie met eerlijke bewondering „Die Rlvaldi staat me Ja die leeuw uit te veteren, ol het een scheepshondja was: Wie had dat van zo'n land- slurp gedacht die kerel heeft ja leeuwenmoedl" Het was tBoerdaad verba zingwekkend. dat Rlvaldi btj zoveel warmb.oedlge drift te genover het gevaarlijke root- dier zoveel koelbloedigheid toonde. HIJ raakte zelfs niet onder de indruk, toen het dier zich grommend op de achter poten verhief, ofschoon dit op Kappie en oe jungleman toch een zeer dreigende Indruk maakte. „Stomsuffelingi" riep hij. terwijl hij een vuist voor de leeuwenmuil zwaaide ..ik heb Je toch al honderdduizend maalkeren gezegd, dat Je niet zo hard moet loelbrieseni Al dat gebrulbrles ls zeer overdreven en het Jaagt mijn jungleoer- wouaman de stuipschrik op het njflichaami" Plotseling scheen de leeuw genoeg te krijgen van Rivaldl's getier. HIJ vond het nu blijkbaar tijd worden om iets terug te doen. Zodoende sperde hij z«n vervaarlijke muil wijd open. „Man, weet Je wel wie lk benT" klonk het toor nig uit ae oek .ik Den ae oesle leeuw van Holly wood! Moet ju mij vertellen hoe lk moet brullen?' Ik ga me beklagen bij de Dlerenberoepsbescher- mingli" daartoe aanvraag gedaan bij de burgemeester. 6 De aanvraag moet worden gedaan ln het tijdvak van 1—15 april a.s. Ont staat het recht eerst na 14 april a.s. dan moet de aanvraag binnen veertien dagen na het ontstaan worden gedaan. Omtrent het verlenen van vrijstelling beslist de minister van oorlog of, al» de Ingeschrevene voor de zeemacht bestemd ls of tot de zeemacht behoort, de minis ter van marine. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd ln dienst te treden en twee andere broeder# verkeren in één der gevallen onder 2 ge noemd, kunnen belanghebbenden bi) de burgemeester aanvraag doen om vrij stelling van de dienstplicht wegens aan wezigheid van een bijzonder geval van één of meer hunner. VRIJSTELLING OUDSTE ZOON. Vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige zal worden verleend aan de Ingeschrevenen, behorende tot de lich ting 1957 of een jongere lichting, te wten* aanzien zich de volgende omstandigheden te zamen voordoen: a. het hoofd van het gezin, waarvan hij deel uitmaakt, ls weduwe; b. hij is het eerstgeboren kind; c. tot het gezin behoren nog tenminste vier jongere kinderen: d. hij ls voor de weduwe een onontbeer lijke stteun bij de opvoeding van de an dere kinderen. (als „onontbeerlijke" steun kan zowel mo rele als financiële steun worden aange merkt). De ingeschrevene, die hiervoor in aan merking wenst te komen, moet hiertoe een aanvraag indienen bij de burgemees ter van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht ls ingeschreven, doch in dit geval eerst, nadat de Inge schrevene de oproeping ter inlijving heeft ontvangen. Vlisslngen, Middelburg, 19 maart 1958. VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE GEMEENTERAAD KANDIDAATSTELLING De burgemeesters van Middelburg en Vlissingen brengen het volgende ter openbare kennis: l. Op dinsdag 15 april 1958 zal de kandi daatstelling voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad plaatsheb ben. 2. Op die dag kunnen van de» voor- middags 9 tot des namiddags 5 uur bij de voorzitter van de hoofdstembureaus of bij daartoe aangewezen leden van de hoofdstembure*is, ter gemeente secretarie lijsten van kandidaten (model G 5) worden Ingeleverd. 3. Iedere lijst moet worden ondertekend door ten min ste vijfentwintig kiezers, die binnen de kieskring, waarvoor die lijst geldt), kies- gerechitgd zijn voor de gemeenteraad. Voor een kieskring, die op de dag der kandidaatstelling 1200 of minder kiezers telt, kan echter worden volstaan met de ondertekening van 1/50 gedeelte van deze kiezers. 4. Een kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. 5. De ra men der kandidaten moeten op de lijst worden geplaatst in de volgorde, waarin de ondertekenaars aan hen de voor keur geven. 6. Op dezelfde lijst mogen worden geplaatst de namen van ten hoogste vijf kandidaten meer dan het aantal te vervullen plaatsen bedraagt. Heeft de gemeente meer dan 20.000 zie len en is zij ln twee resp. drie kies kringen verdeeld, dan mogen op een lijst worden geplaatst ten hoogste vUf kandidaten meer dan de helft resp. een derde van het aantal te vervullen plaat sen bedraagt (eventuele breuken worden verwaarloosd). Op een lijst mogen echter nimmer meer dan twintig kandidaten worden geplaatst. 7. Is een gemeente met meer dan 20.000 zielen niet in kies kringen verdeeld, dan mogen op een lijst, welke door ten minste tien leden van de raad voor een voorkeurnummer wordt aanbevolen, de namen van ten hoogste veertig kandidaten worden ge plaatst. In dit geval dient de aanbeve ling voor het voorkeurr.ummer tegelUk met de kandidatenlijst te worden inge diend. 8. De naam van een kandidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, welke bij de voorzitter van eenzelfde hoofdstembureau zijn Inge leverd. 9. De kandidaten moeten op de lijst worden vermeld mei naam, voorlet ters (welke geheel of ten dele door de voornamen mogen women vervangen), Jaar en datum van geboorte, alsmede woonplaats en adres. 10. Gehuwde vrou wen en weduwen moeten op de lijst worden vermeld, hetzij met de naam van haar echtgenoot óf overleden echtge noot, onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord, hetzij met haar eigen naam, ge volgd door de woorden .echtgenote van" of „weduwe van" of een afkorting van deze woorden en de naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot Aan de naam van een ongehuwde vrouw wordt het woord „mejuffrouw" of een afkorting van dit woord toegevoegd, ten zij het betreft een vrouwelijke kandidaat met een adellijke titel of predikaat, li. Bij de lijst moet worden overgelegd een schriftelijke verklaring (model G 12) van iedere daarop voorkomende kandi daat. dat hij bewilligt in zijn kandidaat stelling op deze lijst. Een dergelijke verklaring kan niet worden ingetrok ken. 12. Indien de kandidaat zich bui ten het rijk In Europa bevindt, is de onder li bedoelde verklaring niet aan enig formulier gebonden en kan zij ook telegrafisch worden gedaan. 13. Op de üjst van kandidaten kunnen de onder tekenaars schriftelijk een gemachtigde en desgewehst diens plaatsvervanger aan wijzen, bevoegd tot het verbinden van de lijst. Lijsten, ingediend in een zelfde kieskring, kunnen niet worden verbon den. 14 Indien degene c.le de lijst inle vert daartoe gemachtigd is. kan hij bo ven de lijst van kandidaten de naam of aanduiding van de desbetreffende po litieke groepering plaatsen. Deze machtiging (model G 2-2) moet bij de in levering van de lijst worden overgelegd alsmede, indien het betreft de raad ener gemeente die In krleskringen is ver deeld, een door de voorzitter van het centraal stembureau afgegeven bewijs van registratie «model G 13) van de naam of aanduiding der politieke groepering. 15. De inlevering van de lijst moet per soonlijk geschieden door een kiezer, be voegd tot deelneming aan de verkie zing van de leden van de gemeenteraad (binnen de onder 2 genoemde kieskring). De kandidaten kunnen bij de inlevering tegenwoordig zijn. 16. De tot invulling bestemde formulieren voor de lijsten van kandidaten (model G 5), voor de schrif telijke verklaring, genoemd onder 11 (model G 12) en voor de machtiging, be doeld onder 14 (model G 2-2) zijn vanaf heden tot en met de dag der kandidaat stelling ter secretarie dezer gemeente kosteloos voor die kiezers verkrijgbaar. Vlissingen, Middelburg, 19 maart 1958,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15