Scheepsbouwer uit Sneek sticht een werf in Bruinisse Zeeuwse Almanak BOUW KEERSLUIS ZIERIKZEE WEER IN NIEUWE FASE :mn VRIJSPRAAK VOOR CHAUFFEUR, DIE BROMFIETS „KRAAKTE" NED0-MEX kleurlak Z0MERM0DE VOOR KLEINE ÉN VOOR GROTE DAMES x Agenda a PROVINCIALS SMBUW8B COURANT. DONDERDAG 20 MAART 1958 VOL LOF OVER ZEEUWSE MEDEWERKING Plannen voor machinefabriek (Van een speciale verslaggever) Scheepsbouwer B. J. Fikkers uit Sneek houdt, zoals een goed zakenman betaamt, ernstig rekening met de toekomst. Hij doet, in alle bescheiden- he4d, aan marktonderzoek en de resultaten van de navorsingen blijken, althans voor het bedrijf, dat hij op het ogenblik voert (scheepswerf „De Tijdgeest") niet bepaald rooskleurig te zijn. „Ik zie aankomen, zegt de heer Fikkers, dat de schepen alsmaar groter worden. Het binnenschip van nu Is gedoemd te verdwijnen. Vanzelfsprekend dienen de hellingen zich aan de ontwikkeling aan te passen, maar wanneer de ruimte voor uitbreiding ont breekt, komt er van aanpassing bitter weinig en varen de klanten door naar collega's, die wel over de nodige mogelijkheden beschikken. De (dwars)helling van „De Tijdgeest" heeft ongeveer de maximale bereikba rs lengte. Toch is ze net iets te kort voor het meest gangbare type bin- nenschip. Ergo, ik zit straks met de gebakken peren". Nu ligt het de heer Fikkers aller minst om bij de pakken te gaan neerzitten. Hij keek nog eens in de toekomst en ontdekte in Zee land gloednieuwe mogelijkheden voor een scheepsbouwer. Bij de uitvoering van de Deltawerken zullen namelijk veel bakken, bag germolens, kranen en aanverwan te vaartuigen moeten worden ge bruikt. Dit materieel Is, zo bleek in het verleden, sterk aan slijtage onderhevig. Een scheepsbouwer met open ogen zjet uiteraard licht in deze situatie. Fik kers zag, sa men met collega P. J. Muchall uit Vlissingen, het licht en gaat niet over al te lange tijd, tenminste als de financiering naar genoegen verloopt, een fikse werf stichten in Bruinisse op Duiveland. Volgens de heer Fikkers zal Rijks waterstaat in het midden van april hot leggen van een afsluitdam tussen Bruinisse en Overflakkee aanbeste den. Voor de uitvoering van dit werk lo het nodig vlakbij het dorp (Brui nisse) een werkhaven te graven. Mot de uitgebaggerde specie wordt een industrie-terrein aangelegd en op dat terrein komt de scheepswerf. Op hot ogenblik ligt het „terrein" nog onder golven. Do heren Fikkers en Muchall (wiens grootvader een Schot was) zijn zeker van de klandizie van de Rijkswater staat gedurende de eerste jaren. Ze zijn van plan naast de werf ook een machinefabriek op touw te zetten, zodat ze zich niet behoeven te beper ken tot de casco's alleen, maar ook motoren onder handen kunnen nemen. Vijf fasen Do opbouw van het bedrijf werd ln vijf fasen verdeeld. Men begint met oen dwarshelling van 50 meter (voor (Advertentie) T Tién tegen één! Tien tegen één dat negen van 4e tien huisvrouwen MAÏZENA DURYBA gebruiken. Ben keuken* geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al einde vele genera* tiet. Voor het binden van groen- ten, soepen en eau ten ie er niett betert. Met MA1 ZB NA DURYBA #VH mislukkingen uitgesloten. Maar.laat niets aan het toeval ever. Alt U Uw leverancier vraagt om'maizêna, zeg er dan uitdruk- keltfk 5* DURYBA. Dan pat weet hit, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. reparatie) en, als er belangstelling voor bestaat, met nieuwbouw op blokken tot een lengte van ongeveer 80 meter. In het eerste stadium kun nen ten hoogste 50 arbeiders worden geplaatst. De moeilijkheid ls evenwel, dat in deze streek van Zeeland vrij wel geen geschoold personeel ter be schikking staat. De heer Fikkers stelt zich voor met een kern van goede (import-) krachten arbeiders om te scholen. De regering toont zich bereid een deel van de daaraan ver bonden kosten te dragen. In de tweede fase (na een jaar of twee-drie) wordt de dwarshelling uit gebreid tot 100 meter en komt er een torenkraan bij. Vervolgens gaat het Rtapje voor stapje verder: een langshelling van 90 meter met 'n tweede kraan (nieuwbouw van schepen tot een paar duizend ton), het ingebruik- nemen van 't hele terrein (schier eiland van 300 tot 100 meter), een derde kraan en een afbouw-steiger en als laatste de bouw van een grote scheepsbouwloods, kantoren, kantines en het graven van een dok voor schepen tot 4000 ton (nieuwbouw). In de afsluitdam komt een sluis-van 120 bij 16 meter, zodat grote sche pen de werf gemakkelijk kunnen be reiken. Wagens en lieren worden in Sneek gemaakt, op het bedrijf van de heer Fikkers alleen het heien van de palen wordt aan derden over gelaten. Hoe de heren Fikkers en Muchall met elkaar in contact zijn gekomen, is een verhaal op zichzelf. Details doen ln dit verband minder ter zake. Het ligt ongeveer zo, dat de heer Mu chall bij Fikkers als bedrijfsleider solliciteerde en dat Fikkers toen tij dens een gesprek ontdekte, dat Mu chall optie had op het terrein bij Bruinisse, waar hijzelf ook over be zig was. Belde zochten om tot de stichting over te kunnen gaan, een compagnon welnu, ze werden com pagnon van elkaar en de kwestie was rond. Fikkers Is bijzonder enthousiast. In die Delta-werken zit veel werk en re paratie blijft er altijd. Bruinisse ligt namelijk aan de scheepvaartroute Rotterdam-Antwerpen, waarvan per dag een 200 vaartuigen gebruik ma ken. „Aanzien doet gedenken", zegt Fikkers, die niet kon nalaten de lof trompet te steken over de medewer king van de Zeeuwse autoriteiten. BETON IS GESTORT Gemeentepersoneel De bouw van de keersluis te Zierik- zee Is weer een fase dichter bij de voltooiing gekomen. Sinds het begin van deze week is men bezig geweest met het storten van de vloer van de sluis en vandaag, donderdag, hoopt men hiermee gereed te komen. Dan zal veertienhonderd kubieke meter beton gestort zijn, een karwei waar men dag en nacht aan heeft gewerkt. Woensdagmiddag heeft het gehele gemeentepersoneel van Zierikzee, on der leiding van de directeur van de Centrale Dienst Noord Zeeland, d.e heer A. J. Argelo, een bezoek ge bracht aan de sluiswerken in het ha venkanaal. In een der directieketen gaf de heer Argelo een uiteenzetting aan de hand van verschillende teke ningen. Daarna werd het werk beke ken. Onderin de werkput, op de bo dem van het havenkanaal was het personeel van de firma Volkerbeton bezig met het storten van de 1.80 me ter dikke betonvloer voor de sluis. Zoals bekend komt de keersluis van Zierikzee twaalf meter uit de as van het havenkanaal te liggen, aan de kant van de Oosthavendijk. Na ver loop van tijd zal de verbinding naar beide oevers gevormd worden door sluishoofden. waarin de machineka mer en de elektrische installaties on dergebracht zullen worden. De doorvaartbreedte van de sluis wordt 12.50 meter en de sluisdrempel komt op 4.50 meter N.A.P. Bij laag water blijft dan nog een door- VAN TOT TOCH HERSTELD Bij de vele voorwerpen, die in de donkere jaren 1944-'45 te Brui nisse door in het rondvliegende gra naatscherven werden getroffen en naar het scheen onherstelbaar ver nield, was ook het avondmaalsstel van de Nederlands Hervormde Kerk. De tinnen bekers en kan waren op diverse plaatsen doorboord: de tin kanker ueed zijn werk grondig, toen het stel enige jaren ongebruikt bleef. Een oud-Bruinissenaar gaf in 1946 een nieuw avondmaalsstel aan de Hervormde Kerk cadeau, dat dank baar werd aanvaard en het oude stel KATER... ln tegenstelling tot vele die nooit een kater wensen, maar er soms volkomen ongemerkt een ver werven, zócht die man in Koudekerke een kater. Een niet-aUedaags stre ven, maar wellicht had de man last van muizen en wenste hij zich een flink uit de kluiten gewassen poese- beest als afweermiddel. Hij plaatste een advertentie en wachtte af. Er kwam evenwel niemand opda gen, want dat gaat zo met die din gen. Wanneer je- een kuter nodig hebt, is er geen een te krijgen cn wanneer je zulk een verschijning (of verschijnselkunt missen als kies pijn kloppen ze bij je aan. De man wachtte een dag en nóg een dag, maar zijn advertentie lokte geen enkele reactie van katerhou- dende medemensen op. Een dag later stapte hij ietwat mismoedig de voor deur ttif en nu moogt ge drie keer raden, wie er op zijn stoep zaten. Twee levensgrote katers. En héél intelligente dieren, want die hebben zelf de advertentie gele zen. Dat kan niet anders in „de rommelhoek" deed verdwijnen. Tot onlangs. Want de pas benoem de (Jonge) kerkvoogden hadden geen vrede daarmee. De heer M. Jumelet- Kleppe heeft nu het oude stel zo grondig en vakkundig gerepareerd, dat men moeite moet doen om te zien, dat het eens kapot was. Gerei nigd en opgepoetst is het nu een sie raad voor de Nederlands hervormde kerk te Bruinisse. Kenners meenden, dat het zou da teren uit de zestiende eeuw. ORANJECOMITE De bevolking van Retranchement, dat mooie grensplaatsje, is voor he denavond opgeroepen, teneinde te zamen te trachten een nieuw Oranje comité te vormen, zo vernemen wij van onze correspondent. Door verhui zing en andere redenen bestond het Oranjecomité te Retranchement nog slechts uit een paar leden. Van van daag af zal dat dus anders zijn. KLEEDLOKAALTJE „Om de spelers en speelsters de gelegenheid te geven zich vóór en na de wedstrijd te kleden", zo meldt onze correspondent in Ooa- terland, zal men alles doen om, in dien de financiën het toelaten, op het sportveld „de Saële" te Ooster- land ook een klecdlokaaltje te doen verrijzen. Bereids hebben gemeen tewerklieden een riolering aange legd. aansluitend op het gemeente riool aan de Sint-Joostdijk. Men hoopt ln Oosterland maar, dat de sportvereniging „Duiveland" spoe dig over de nodige financiën be schikt... vaartdiepte over van 2.70 meter, die volgens de deskundigen voldoende is voor de scheepvaart in het havenka naal. De waterkerende hoogte van de sluis deuren wordt 5 meter -f N.A.P.even hoog als de aansluitende dijken. Het sluisplateau komt nog een meter hoger. Bij de waterkerende hoogte van vijf meter, heeft men zeventig centimeter over. in vergelijking met de hoogste stand van het water tijdens de wa tersnood in februari 1953. Advertentie) 100 dragees f. 2.88 150 dragees (de helft meer) f. 3.7S VITAMINEN VAN PHILIPS - ROXANE Dameskoor en dansgroep uit Goes naar Den Haag „Het Zuid-Bevelands Dameskoor" dirigent de heer Jac. H. Tamminga te Goes, en de dansgroep va/i „Kaspor- go", onder leiding van de heer W. de Valk te Goes, z\jn uitgenodigd om op woensdag 2 april aanstaande in Den Haag op te treden voor een groep stu denten uit drieëndertig verschillende landen. De uitrtodiging ls afkomstig van het Instituut voor Sociale Studiën te Den Haag, dat zich ten doel stelt wetenschappelijk onderzoek en onder was op gevorderd niveau te geven in de sociale wetenschappen, met bijzon dere aandacht voor problemen van economische en sociale ontwikkeling. Momenteel studeren circa 90 studen ten aan het instituut, voor het groot ste deel afkomstig uit Azië en Zuid- Amerika. Niet alleen komen deze stu denten naar Nederland voor het vol gen van onderwfjscursussen, doch ook maken zij kennis met de algehele ont wikkeling in ons land. De Zeeuwen zullen thans optreden tijdens de di ploma-uitreiking aan vijftien studen ten van de cursus Sociale Welvaarts- politiek. Dag en nacht werkt het personeel van Volkerbeton tti het havenkanaal van Zierikzee aan de vloer voor de keersluis. Veertienhonderd kubieke meter beton moet in vier dagen tus sen een netwerk van gevlochten ijzer zijn gestort. De vloer krijgt een dik te van 1,80 meter. (Foto P.Z.C.), UITSPRAKEN RECHTBANK In Korte Delft te Middelburg De Middelburgse rechtbank heeft de chauffeur W. van de V. uit Den Bosch die op 9 september in de Korte Delft te Middelburg met zijn vrachtauto met oplegger een op het trottoir staande bromfiets „gekraakt" had, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Van de V. was in appél ge komen tegen het vonnis van de kan tonrechter, die hem veroordeeld had tot 25. De officier van justitie bij de rechtbank had bevestiging van dit vonnis gevraagd. Tijdens de rechtbankzitting had de raadsman van de chauffeur, mr. F. W. Adriaanse, er op gewezen, dat de oorzaak van de aanrijding eerder te wijten was aan de zorgloze wijze van stalling te dicht bij de stoeprand van de brommer. De raadsman wees er op, dat het voertuig door trillingen enkele centimeters verscho ven kan zijn volgens een bewering van een deskundige „en dat is juist de fatale afstand", aldus plei ter. De rechtbank achtte niet bewe zen. dat de chauffeur schuld aan dit ongeluk had. Men zal er zich bij het neerzetten van fiets of bromfiets dus goed rekenschap van moeten geven hoe dit gebeurt. Tegen de muur, en niet zo, dat men nog tussen de muur en de fiets kan doorlopen. Vooral in nauwe straten. Lak 't zeil met Kinderkleding hoofdzaak op show in „Britannia" (Van onze redactrice) Omdat de doorsnee-modeshow zich meestal bezig houdt met kleding voor grote mensen, komt de jeugd maar sporadisch aan bod op de vele mode exposities die dit voorjaar allerwe gen in onze provincie worden gehou den. Het modehuis Filius in Vlissin- gen heeft hierin verandering ge bracht door gisteravond in „Britan nia" te Vlissingen een modeshow te geven die voornamelijk gewijd was aan kleding voor de jeugd. Kinder mode is trouwens een onderwerp dat belangrijk genoeg is om eens in de belangstelling te worden gehaald; daarvan weet iedere moeder mee tc praten, vooral wanneer haar kinde ren toevallig meisjes zijn! Kleine meisjes plegen doorgaans op haar jurkjes en manteltjes nuffiger te zijn dan menige volwassen jongedame Ze liepen haar „rondjes" gisteravond in de grote zaal van Britannia dan ook met grote ernst, de kleine meisjes die hier als mannequins fun geerden. Ze toonden fleurige zomer jurkjes, plooirokjes, truitjes en blous- jes en zagen er soms uit als echte „dames in miniatuur": met een pak je, bestaande uit een effen rokje met een gestreept jasje, of in een marine blauw delana-pakje met wijde plooi rok. Ze waren fris en fleurig in een wit-blauw gestreept jurkje met blau we mouwkapjes, en zagen er aller liefst en vertederd uit in een wit groen gestreept pyjamaatje of in een coquette miniatuur „baby doll" van cloquéstof, terwijl ze een pop onder de arm geklemd hielden Alleen de allerjongste „manne quin" die men met recht drie- turven-hoog kon noemen kwam niet onder de indruk van de ern stige taak die op haar rustte; welgemoed holde ze tussen de ta fels en stoelen door, gekleed in een roze katoenen pique jurkje, of in een wit jurkje met gekleurde motiefjes, waaronder een snoezig strandpakje bleek te zitten. De „mannen" die aan de show mee werkten, liepen stoer rond in hun jongenskleding: sportieve jakken, stevige broeken en als fleurige noot een opzichtig, felgekleurd „Tryman- shirt". Een van de jongelui liep zijn rondjes zó op l zijn gemak, dat mén hem er haast van zou verdenken dat hij het festijn zoveel mogelijk rekte, om het dreigende sein van „bed-tijd" te ontlopen Niet alleen kleine dames, ook grote dames kwamen aan bod op deze show. Ze toonden rokken en vesten, zomerse blouses, combinaties voor het badseizoen, bestaande uit spor tieve pantalons met gestreepte, mouwloze, soms loshangende jum pers. Het was een show voor moe ders, voor grote dochters en voor kleine dochters en eigenlijk ook een beetje voor kleine zoons maar die waren tussen het publiek toch niet te bespeuren. Die waren vermoede lijk thuisgebleven met de „grote mannen", terwijl „die vrouwen" naar de show gingen. Aan pianist Leen Zietse was ook dit maal de taak van de muzikale bege leiding opgedragen en hij speelde dan ook menig kinderliedje ter illustratie van deze modeshow, waar ditmaal eens de jeugd de boventoon voerde. Een dame-in-miniatuur, deze kleine „mannequin" in haar plooirokje met geruit vestje, die gisteravond mee werkte aan de show van kinderkle ding in Britannia te Vlissingen. (Foto P.Z.C. Ruim 700 Zeeuwen wachten op tel. aansluiting In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1958 van het Staatsbedrijf der poste rijen, telegrafie en telefonie deelt de minister van verkeer en waterstaat mede, dat de wachtlijst voor tele foonaansluitingen per 31 december 1957 nog 39.607 namen bevatte, waar van 769 in Zeeland. De stand van het aantal wachtenden is In 1957 echter aanzienlijk afgenomen, namelijk met 15.265. Drie C.H.U.-raadsleden in Kloetinge niet terug in de raad De drie leden van de C.H.U.-fractie van de gemeenteraad van Kloetinge zullen straks geen zitting meer ne men. De heren M. Reijnhoudt cn D. Koster hadden het bestuur van de afdeling Kloetinge van de Christelijk Historische Unie vooraf doen weten dat zij geen prijs stelden op een nieu we kandidatuur, terwijl de heer J. van Llere dat deed op de dezer da gen gehouden vergadering. De kandidatenlijst voor de raads verkiezing werd aldus samengesteld: B. M. van Nieuwenhuijze; S. Duve- kot; P. Lampert; M. J. de Looze; J. Verburg; J. de Schipper; M. A. D. Boller; W. Ruissen; C. J. Bak; J. Breeweg. De typiste L. M. uit Bruinisse, die op 22 juli van het vorige jaar met haar scooter onvoldoende rechts over de Bruinisser Dorpsweg reed, waardoor een haar passerende au to ln de sloot terecht kwam, werd veroordeeld tot 5 of 1 dag. Mej. M. verklaarde, dat zij moest uit wijken voor een plotseling de weg overstekende wielrijdster. De offi cier had 20 geelst, waarmee hij overigens niet wilde aanduiden, dat mej. M. schuld had aan het ongeluk. De Amsterdamse koopman A. C. P. B. Taf op 1 mei jl. op de weg Oostburg- 3choondijke bij het inslaan van de Nozemansweg geen voorrang aan de autobestuurder A. J. V. uit Schoon- dijke. Tegen het vonnis van de kan tonrechter te Oostburg was verdachte ln appél gekomen, omdat hij naar zijn zeggen niet verkeerd gehan deld had. De officier vroeg bevesti ging van het vonnis van de kanton rechter, hetgeen de rechtbank con form overnam: 20 of 4 dagen. Tenslotte werd de bakker Ph. J. M. uit Retranchement wegens het rijden onder invloed van sterke drank ver oordeeld tot 1 week onvoorwaardelij ke gevangenisstraf en eveneens onverwaardelijk ontzegging van de rijbevoegdheid voor 3 jaar. De of ficier had behalve de week hechtenis onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering geëist. Jonge man uit Retranchement tijdens eggen omgekomen In de Oudelandse Polder onder Re tranchement is gistermiddag om streeks vijf uur een ongeluk gebeurd, waarbij de 21-Jarige A. S. om het le ven kwam. A. S. was aan het eggen, toen de tractor die hij bestuurde, door een onverklaarbare oorzaak 'n zwenking van 90 graden maakte en in de sloot terecht kwam. S. is onder de tractor gevallen en werd later door een toe vallig passerende vrachtautochauf feur, die de tractor zag liggen, dood aangetroffen. Het stoffelijk over schot werd naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Om de plotselin ge draai, die de tractor gemaakt moet hebben, te verklaren, neemt men aan dat S. reeds overleden was, vóórdat hij onder de tractor terecht kwam. Het slachtoffer, woonachtig in Retranchement, was ongehuwd. Mosselzaadbanken in Zeeuwse Stromen op 31 maart gesloten De mosselzaadbanken in de Zeeuw se stromen zullen op 31 maart met zonsondergang voor de publieke vis serij worden gesloten. Bij de opening in september 1957 werd er op enkele plaatsen mossel zaad op de banken gevonden, maar dit is tegenwoordig in slechts enkele dagen weggevist. De banken worden gesloten om straks de jonge mossel- farven weer gelegenheid te geven, zich op de banken te vestigen en voor nieuwe „zaadval" te zorgen. Examen. Mej. M. Schout tc St.-Jansteen slaag de te Hulst cum laudc voor het diplo ma kraamverzorgster. Middelburg Electro: „De dochter van de ambassadeur", 7 en 9.15 uur, alle leeftijden. Vlissingen Alhambra: „Meisjes to de gevaarlijke leeftijd", 7 en 9 uur, 18 Jaar; Luxor: „De misstap van ka pitein Stuart", 8 uur, 14 Jaar. Goes Grand: „Marguerite de la nuit", 8 uur, 18 Jaar; Prins van Oranje: Ver gadering afdeling Zuid-Beveland West Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, 2 Uur; Z.V.U.-lezing Jan P. Strljbos. 8 uur; Schuttershof: Uitvoering Ohris- telijk Lyceum voor Zeeland: „De fa milie Kegge", 7.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2