PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT BEMIDDELING IN K.L.M.-CONFLICT Voorbesprekingen op hoog niveau „Padang" bevestigt terugtocht uit Medan Bij Breskens is geen gevaar voor doorbraak, wel voor overstroming KANTONRECHTER IN ROL VAN VERZOENER? Reger afzijd ing niet Vandaag... 201e jaargang - no. 67 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagfer. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 20 maart '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Wellicht is staking spoedig voorbij Naar het A.N.P. vannacht uit welingelichte bron vernam zijn de eerste stappen voor een bemidde lingspoging op hoog niveau inzake opheffing van de K.L.M.-pilotenstaking gedaan. In Utrecht zijn onder leiding van een vooraanstaande figuur in formatieve besprekingen, welke uit de aard der zaak vooraf dienen te gaan aan een bemidde lingspoging, wil deze een goede kans van slagen hebben, gehouden, welke in de loop van vandaag zullen worden voortgezet. De kans bestaat, dat deze voorbesprekingen vanmiddag in een beslis send stadium zullen zijn gekomen. Men volgt naar het schijnt in de kringen van de directie zo wel als in die van de vliegers deze ontwikkeling met welwillende belangstelling. In ieder geval In het gebouw van het kantongerecht te Den Haag is gistermiddag om ruim drie uur het eerste verhoor begonnen in de zaak die de beide vrijdag j.l. door de directie der K.L.M. op staande voet ontslagen vliegers, de he ren De Laat en Metz, bij dat kantongerecht hebben aanhangig gemaakt. Het duurde tot ongeveer half zes. Dit verhoor, dat werd geleid door de kantonrechter mr. G. Haselager, zal op vrijdag 21 maart a.s. des middags om drie uur worden voortgezet. Zowel de vliegers als de vertegenwoordigers van de K.L.M.-directie heb ben verscheidene keren met hun adviseurs de zittingszaal verlaten om in afzondering te confereren, en wel zo, dat beide groepen steeds gescheiden overleg pleegden. De bij dit verhoor gevolgde gang van zaken doet ver moeden (althans die indruk hebben degenen die deze zitting buiten de zit tingszaal hebben „meegemaakt") dat er een poging is, of meer pogingen zijn, gedaan, de standpunten van beide partijen nader tot elkaar te bren gen. Of deze pogingen inderdaad zijn gedaan konden wij niet bevestigd krijgen, omdat geen der bij de zaak betrokkenen iets wilde vertellen Dus ook in Den Haag: stilzwijgen. door het uitvallen van verbindin gen met het buitenland; De staat heeft bijna de volledige opleiding van de K.L.M.-pilotcn betaald. Internationale solidariteit De conferentie van de Internationale Federatie van Piloten in de Burger luchtvaart (I.F.A.L.P.) te Bogota staat het vast, dat zowel de directie van de K.L., M. als het bestuur van de vereniging van K.L.M.- vliegers in deze bereid zijn de nodige activiteiten te ontwikkelen om te trachten zo snel mogelijk tot een redelijke oplossing te komen. Bij beide partijen heerst volgens deze inlichtingen het ver trouwen, dat nu de eerste positieve stappen zijn gedaan, een redelijke basis wordt gevonden om uit de impasse te geraken. Van andere zijde verneemt het A.N.P. nog, dat vrijdagmorgen in Amsterdam een ledenvergade ring wordt gehouden van de Vereniging van K.L. M.-vliegers, waarin de vliegers op de hoogte zul len worden gebracht van de stand van zaken. Naar wij eerder op de dag vernamen zoekt de regering achter de schermen naar een doeltreffende methode om een spoedige oplossing van het con flict te bereiken. In de ministerraad van vrijdag 21 maart a.s. zal, naar men aanneemt, de situatie op het al lerhoogste niveau worden besproken. Er bestaat, zo menen wij te weten, bij de regering geen twijfel meer aan, dat zij verplicht is in te grijpen. Daarvoor zijn verscheidene argu menten aan te voeren: De goede naam van Nederland wordt ernstig benadeeld; A De staat is financieel sterk bij de K.L.M. geïnteresseerd en onder vindt dus schade, en dat betekent indirect ook schade voor de bur gers; A Ons land ondervindt grote econo- nomische schade door het conflict ...viert Rcné Coty, president II van Frankrijk, zijn 76e ver- M H jaardag. ...viert de "bekende film- en toneelspeler en scena- H rioschrijvcr Michael Redgrave M s zijn vijftigste verjaardag. H ...viert de Duitse opera-compo- ee nist prof, dt\ Karl Hasse te Keulen zijn 75e verjaardag. II !ll!!lllllllllll!l!llllllllllllllllllllllll!!llllllllll!llll!llllll!llllllllllllllll'l!lini Schuman voorzitter van Europese Assemblee Robert Schuman, voormalig Frans minister van buitenlandse zaken en een groot voorvechter van de Europe se eenheid, is woensdag met algeme ne stemmen te Straatsburg tot voor zitter van de nieuwe assemblee van „Klein Europa" gekozen. De drie fracties van het nieuwe Euro pese parlement hebben gisteravond laat een onderhoud gehad met Schu man, waarbij zij als voorwaarde voor deze benoeming tot voorzitter van dit parlement stelden, dat deze hiernaast geen enkele andere functie zou aan nemen. Schuman blijkt, na enig be raad, deze voorwaarde te hebben ge accepteerd, waarna de andere kandi daten, de Italiaanse gewezen minis ter van buitenlandse zaken Gaetano Martino en de voorzitter van de as semblee der Europese Gemeenschap voor Kolen- en Staal, Hans Furler hun kandidatuur terugnamen. De benoeming werd gedaan op de gis teren te Straatsburg gehouden eerste zitting van het Europese parlement der drie economische gemeenschap pen. heeft zich dinsdagavond solidair ver klaard met de stakende piloten van de K.L.M. De conferentie nam een resolutie aan waarin V(erd verklaard dat het ont slag van twee K.L.M.-piloten „een ernstige zaak van vervolging" is, „welke de unanieme afkeer en afwij zing van alle vakgroepen van de we reld opwekt". In de resolutie worden de ontslagen veroordeeld en wordt gezegd dat „de bond van Nederlandse piloten kan re kenen op de algehele steun van de gedelegeerden van de 25 nationale bonden die in Bogota samen zijn en (Vervolg op pag. 3) Kind (ongedeerd) bijna I km door auto meegesleurd M Het 5-jarig meisje A. Pol heeft woensdag de schrik van haar leven gehad en is op wonder- n II baarlijke wijze aan de dood m ontsnapt. Het kind stond bij s de kleuterschool in de Molen- H straat bij een auto te kijken. Toen de chauffeur van deze auto wegreed, bleef het kind II met de sjaal achter de kruk H van het portier zitten, en werd over een afstand van bijna een km door de auto meegesleept. II De chauffeur merkte pas wat M er gebeurd was toen hij bij zijn woning stopte. Het kind werd s onmiddellijk in het ziekenhuis onderzocht. Daar bleek dat het slechts wat schrammen en bui- s len had opgelopen. Bovendien si waren de kleren flink geha- vend. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllH^ Boelganins brief aan MacMillan Maarschalk Boelganin verklaart zich la zijn jongste schrijven aan zijn Britse ambtgenoot MacMillan ak koord met het denkbeeld van een bij eenkomst van ministers van buiten landse zaken ter voorbereiding van 'n topconferentie. Hij stelt voor, deze bij eenkomst In april te honden, maar hij noemt geen datum voor de topconfe rentie. Boelganin verklaart dat hij niet kan instemmen met een gesprek over de kwestie van de hereniging van de twee delen van Duitsland en over de toestand in Oost-Europa. Koninklijk gezin met vakantie Het ligt in de bedoeling van H.M. de Koningin, op 31 maart met de prin sessen Beatrix en Irene voor een va kantie van ongeveer twaalf dagen naar Sankt Anton am Arlberg in Oostenrijk te vertrekken. Z.K.H. Prins Bernhard zal enkele dagen la ter eveneens naar Sankt Anton ver trekken om zich bij H.M. de Konin gin en de prinsessen te voegen. ee De Franse regering heeftom p ee in ieder geval de orde in de M H straten van Parijs te handha- ee ven en om demonstraties bij de Kamer van afgevaardigden te voorkomen, de Garde Republi- ee H caine ingezet. Men ziet hier een H groepje gardisten op een van de Seine-kaden; op de achtergrond ei een drietal Parijse agenten j= s (met politiemuts) Djoeanda laat een waarschuwing tegen inmenging horen Radio-Padang, de zender van de In donesische opstandelingen-regering, heeft gisteravond bevestigd, dat de opstandige troepen zich uit Medan hebben teruggetrokken. Hiertoe was besloten, „omdat de revolutionaire regering niet wenst, dat onschuldige burgers door de strijd worden ge troffen". Volgens Radio-Padang heeft de centrale regering haar troe pen in Medan met 600 parachutisten versterkt. Meer versterkingen zouden uit Java onderweg zijn. Met uitzon dering van deze stad, aldus werd in de uitzending gezegd, is thans geheel Noord-Sumatra aan de zijde van de revolutionaire regering. Voorts zou den twee bataljons infanterie uit Atjeh en een uit Tapanoeli zich bij de opstandige strijdkrachten hebben aangesloten. Radio Medan maakte woensdag avond bekend, dat bij Pematangsian- tar, ten zuiden van Medan, een ge vecht is geleverd, waarbij vijftig re bellen zouden zijn gedood en 32 ge vangen genomen. Aan regeringszijde was slechts één militair gedood. Een aantal wapens, voldoende om een gehele compagnie uit te rusten, werd buitgemaakt. Vierhonderd op standelingen werden gevangen geno men. Het persbureau Antara heeft gemeld dat een eskader jachtvliegtuigen een uit Medan vluchtend konvooi van het opstandelingenleger van majoor Nain golan, bestaande uit zestig vrachtau- DIJKRAAD HEEFT ERNSTIGE ZORGEN „Compromis-plan" ligt al bijna twee jaar op verwezenlijking te wachten Van een duinenrij is geen sprake meer in de zeewering even ten westen van Breskens. Bunkerbouw in oorlogstijd en rampvloed in 1953 hébben deze waterkering zo ernstig verzwakt, dat de dijkraad van de waterkering van het calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens de verantwoordelijk heid niet meer aandurft, indien de minister niet ingrijpt. (Foto P.Z.C.). De dijkraad voor de waterkering van het calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens heeft ernstige zorgen. „Als er weer een vloedgolf in alle hevigheid toeslaat, gebeurt er in Breskens onherroepelijk een ramp", zeg gen velen die betrokken zijn bij dit waterschap. Het gaat hier om de wa terkering langs een gedeelte van Breskens, tussen de nieuwe veerhaven en de bestaande Westhavendam. „Wat daar ligt, raag nog maar nauwelijks een waterkering genoemd worden", zegt men somber. En inderdaad is de situatie er weinig rooskleurig. Door bunkerbouw in de oorlog en door de vloedgolven van februari 1953 is er van een stevige duinenrij weinig meer overgebleven dan een zanderig walletje. Verbazingwekkend is het dan ook niet, dat de dijkraad voor de water kering van dit calamiteuze water schap een telegram aan minister Al- gera heeft gezonden, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken. De dijkraad wil zelfs geen enkele ver antwoording meer nemen als niet op korte termijn eindelijk ingegrepen wordt Ja, eindelijkwant actueel is dit probleem al sinds jaar en dag. Al voor de ramp was de duinenrij ern stig verzwakt, maar pas in 1953 werd do situatie werkelijk hachelijk. Toen de februari-stormen van 1953 uitgeraasd waren, was er op de plaats waar nu de nieuwe veer haven aangelegd wordt nog een „richel-zeewering" van 50 centi meter breedte overgebleven Maar ook op andere plaatsen tus sen Breskens en de nieuwe veer haven, is de schakel in de ketting van zeeweringen niet meer dan een broos veiligheidsspeldje, dat ieder ogenblik open kan knappen. Geen doorbraak Hoe is het mogelijk, dat men deze toestand al sinds 1953 gehandhaafd i heeft Voor .vele Bressiaanders is dat inderdaad onbegrijpelijk, maar daar staat tegenover, dat er ook ve len zijn die niet aan een doorbraak geloven, zelfs al zou een vloedgolf de hoogte van de ramp-vloed bereiken. De waterkering is namelijk wel erg laag, daarentegen is ze ook erg breed. Achter de lage zandwal ligt ongeveer op gelijke hoogte de „Bres- kense boulevard", waarbij men echter meer aan een straat achter een zee wering dan aan een boulevard zoals in Vlissingen moet denken. En ook die boulevard mag men tot de water kering rekenen. Dat alles ligt echter op een hoogte van nauwelijks vijf meter, terwijl het rijdek van de Vlis- singse boulevard bijvoorbeeld op een hoogte van 8.80 meter ligtVoor een dijkdoorbraak is men dan ook niet zo bang, voor een overstroming echter zoveel temeer Plannen genoeg Wat is er nu gedaan om die nood-si tuatie tot een oplossing te brengen? Wel, er zijn van allerlei kanten plan nen ingediend. In september 1955 kwam Rijkswaterstaat met een plan voor het opwerpen van een kunst- (Vervolg op pag, 5) Duitsland staking openbare diensten Het personeel van de Westduitsé openbare diensten heeft woensdag 24 uur gestaakt om kracht bij te zetten aan looneisen en te protesteren tegen de „vertragingstactiek" der werkge vers de bond van gemeentelijke autoriteiten. De stakers willen een loonsverhoging van 23 pfennig per uur. Een woordvoerder der betrokken Westduitse vakhonden heeft medege deeld dat het stakingsparool vrijwel overal is gevolgd. 225.000 werkne mers hebben woensdag niet gewerkt. De betrokken vakbondsleiders hebben verklaard maandag a.s. een staking voor onbepaalde tijd te zullen afkon digen, indien de werkgevers de eisen van het personeel der openbare ver voersbedrijven zondag nog niet heb ben ingewilligd. Er dreigt ook een staking in de West duitse ijzer- en staalbedrijven. Hier zijn de besprekingen tussen de direc ties en de leiders van de 200.000 ar beiders in deze bedrijven vrijdag jl. afgebroken. to's en pantserwagens heeft vernie tigd. Radio Padang berichtte dat de strijd krachten van de revolutionaire rege ring inmiddels een tegenaanval heb ben ingezet op Pakanbaroe. Volgens in Djakarta uit Hong kong ontvangen berichten zouden agenten van de opstandelingen van Midden-Sumatra pogingen doen in contact te komen met Chi nese zakenlieden op Formosa voor de aankoop van vliegtuigen. Ook zouden zij voor hetzelfde doel de „Vliegende Tijgers", de lucht vaartonderneming van generaal Claire Chermault in Taipeh, willen benaderen. De pogingen der op standelingen om zich in de Phi lip pijnen vliegtuigen aan te schaffen, zijn mislukt, aldus deze berichten. De Indonesische premier Djoeanda heeft woensdag in een door hem af gelegde verklaring een waarschu wing doen horen tegen buitenlandse inmenging in de Indonesische binnen landse aangelegenheden. „De Indonesische regering kan niet toestaan, dat het huidige conflict in Indonesië wordt herleid tot een, machtsstrijd tussen de communisti sche en de anti-communistische groe pen, evenmin als de regering kan toe staan dat de situatie in Indonesië wordt uitgelegd als een „eompagne hetzij tegen de Verenigde Staten, of de Sowjet-Unie". Kostbaar beeldje van expositie gestolen Van de tentoonstelling „Nieuwe religieuze kunst", die in het Stede lijk Museum het Prinsenhof te Delft is gehouden en zondag j.l. is gesloten, wordt een bronzen beeldje van St. Anna te Drieën van de beeldhouwer F. Verhaak vermist. Het beeldje was in bruikleen gegeven door de provin cie Noord-Brabant en de verzekerde waarde ervan bedroeg 2400, Aanvankelijk meende men dat men te doen had met een studentengrap en dat het beeldje wel weer op zijn plaats zou worden teruggebracht. Doch nu dit niet is gebeurd, werd aangifte van diefstal gedaan door de president van de r.-k. studenten vereniging „Sanctus Virgilius" te Delft, die de tentoonstelling naar aanleiding van haar twaalfde lustrum had georganiseerd. VERWACHT. AANHOUDEND KOUD WEER Plaatselijk enkele sneeuwbuien, maar ook opklaringen. Aanhoudend koud. Overwegend matige wind uit ooste lijke richtingen. ZON EN MAAN 21 maart Zon op 6.42 onder 18.54 Maan op 6.50 onder 20.20.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1