Castella Protestants getuigenis paviljoen op Expo: van samenwerking Telefoon maakt Bernhardhonden overbodig REDE VAN PRINS ALBERT WEKTE NOGAL BEROERING schoonheidszeep SCHIP VAN ROOSEVELT WERD IN 1943 BIJNA GETORPEDEERD DINSDAG 18 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUW BB COURANT. 7 TENTOONSTELLINGCONCERTENKERKDIENSTEN Verfijnd bouwwerk van glas en aluminium (Van een correspondent) Vrijwel in het centrum van de grootse Wereldtentoonstelling, die op 17 april haar poorten te Brussel zal openen, zullen zes eenvoudige palen de synthese van een toren vormen en op de top daarvan zullen drie verlichte kruisen, Golgotha, de plaats waar Christus werd gekruisigd, verbeelden. Deze merkwaardige toren bevindt zich naast het paviljoen, dat gewijd is aan de Protestantse kerken in de wereld en als zodanig werd georgani seerd door de Wereldraad der Kerken te Genève. Het paviljoen van de Protestantse kerken is een niet groot, maar zeer verfijnd bouwwerk van glas en alu minium, dat de bezoeker door zijn open uitvoering als het ware uitno digt om binnen te treden. Het werd ontworpen door de Zwitserse archi tect Calame, die reeds dertig jaar in Brussel woont. Eveneens Zwitser is de kunstenaar Peter Diebold, die zo juist voor dit paviljoen een groots mozaïeek voltooide, voorstellende de predikende Christus en daaromheen, naar Hem luisterend, in groepjes ver deeld alle volkeren der aarde. Ge noemde kunstenaar volgt een zeer merkwaardige, maar eclatante tech niek. Hij zoekt persoonlijk in Zwit serland en in Zweden in de rivieren de kleurrijke stukjes natuursteen, die hij voor zijn scheppingen nodig heeft. De tentoonstelling die men in het gé- bouw zal inrichten wordt opzettelijk klein gehouden om de bezoeker niet te vermoeien. Als thema gebruikte men twee woorden van Christus: „Ik ben het Licht der Wereld" en „Gij zijt het Licht der Wereld". Aan het hand hiervan worden foto's getoond en men zal een aantal oude en nieu we bijbels kunnen bewonderen. Samenwerking „Men heeft het Protestantisme dik wijls verweten dat het verdeeld is", zo sprak onlangs ds. P. Fagel, Ne derlands predikant in België en toe gevoegd algemeen commissaris van 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Ij Te Dar mouth in de Ame- g rikaanse staat Massa- s chussets heeft een aan- M tal mensen zich verenigd H in een club, die zich tot s doel stelt het duiken in bevroren water te bevor- deren, dit dan wel in M speciale kleding. Zij oe- H H fenen zich vooral in deze liefhebberij om assist en- s H tie te kunnen verlenen bij ongelukken enz. Op de foto: enkele leden in f§ =- actie. het Nederlandse paviljoen, „maar hier in Brussel zal de wereld een schitterend getuigenis van samen werking kunnen zien!" De kosten van het paviljoen zijn zes miljoen Belgische francs en daar komen nog enige miljoenen voor de exploitatie bij. Dit bedrag dient geheel bijeenge bracht te worden door giften en tot heden kwamen deze van de meest uiteenlopende Protestantse richtin gen uit de Verenigde Staten, Enge land, Duitsland, Nederland, Schot land, Frankrijk, Nieuw Zeeland en niet te vergeten België. Nog steeds komen bedragen binnen. In het kerkgebouw van het paviljoen zullen dagelijks godsdienstoefeningen gehouden worden volgens de verschil lende tradities, zoals Luthers, Angli- kaans, Evangelisch enz. Iedere zon dag zullen vier diensten elkander op volgen en wel in het Nederlands, Frans, Duits en Engels. De liturgie en de liederen worden bovendien in vier talen gedrukt, zodat de vreem deling altijd in een anderstalige dienst kan meebidden en zingen. Een lekespelgroep uit Berlijn zal hier een liturgisch spel komen op voeren en er zullen ontelbare orgel- en andere concerten gegeven worden. Het orgel is, zoals bekend, bestemd voor de Gereformeerde kerk te Geers- dijk. Vooraanstaande Protestanten, zowel uit België als uit het buitenland, zul len lezingen houden en men ziet voor al met bijzonder veel interesse uit naar de komst van ds. Niemöller, die op 13 juni zal spreken over het on derwerp „Duitsland tussen Oost en West". Na de tentoonstelling hoopt men dit merkwaardige gebouw te kunnen be houden als oecumenisch centrum in België. Maar hiervoor zullen de fond sen nog gevormd moeten worden! 0 Een door het Westberlijnse „genoot schap van vrije Juristen" ingesteld on derzoek heeft uitgewezen, dat 450 leden der „Jehova's getuigen in Oostduitse gevangenissen en tuchthuizen zijn op gesloten. De communistische autoriteiten hebben het genootschap der Jehova's Getuigen tot een verboden godsdienstige gemeenschap verklaard. BELGISCHE PERSCOMMENTAREN De rede die prins Albert van Luik deze week bij zijn installatie als senator heeft uitgesproken, heeft in België, naar de perscommentaren te oordelen, nogal wat beroering verwekt. Zo schreef „Het belang van Limburg" vrijdag o.m., dat er grote be zwaren kunnen worden ingebracht tegen het door de prins voorgestelde ministerie voor havenkwesties. Tegenover het voorstel voor het kanaal van Gent naar Zelzate aan de Nederlandse grens kan men volgens het blad, de grote kosten stellen. In dit verband merkte het blad voorts op, dat de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen ook veel geld kost (3 tot. 4 miljard fr.) en dat de Ne derlanders België dwingen het leeuwendeel te betalen (85 procent), hoewel zij zelf er een groot voordeel bij hebben. Kritiek op enkele passages Het gevaar bestaat dat de Neder landers Terneuzen uitbouwen tot een soort voorhaven van Gent en Ant werpen en dat België met een deel van Noord-Frankrijk het achterland wordt van een Nederlandse haven. De Nederlanders hebben het recht een havenpolitiek te voeren die strookt met de Nederlandse belan gen, aldus het blad, maar België heeft ook het recht uit zijn ogen te kijken en te voorkomen, dat een ruim deel van een Nederlandse toekomst berekening op zijn schouders gelegd wordt. Sommige passages in de rede van de prins geven in onze ogen aanlei ding tot kritiek, en wel omdat er sommige argumenten van het depar tement van openbare werken worden overgenomen, waarmee we niet in stemmen. Een minister is al te zeer geneigd zijn eigen politiek te beman telen met de goedkeuring van de ko ning of van de koninklijke familie. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig, aldus „Het belang van Limburg". „Le Soir" schreef: „Zijn onze in lichtingen juist, dan hebben de auto riteiten van de havens van Gent en van Antwerpen gereageerd op de passus in de rede waarin prins Al- bert sommige gedachten uiteenzette over de politiek die ten opzichte van de haven van Antwerpen, Gent en Zeebrugge zou moeten worden ge voerd. De door de prins van Luik gebezig de woorden zouden volgens haven autoriteiten hier en daar in tegen spraak zijn met de door de regering overwogen plannen. Te Gent zowel als te Antwerpen gelooft men dat de Advertentie Een stuk voor slechts Alle koopsters van twee pakken Castella wasmiddel (Castella Gezinswas of Castella Parels) kunnen daarbij tijdelijk een stuk Castella Schoonheidszeep ontvangen voor slechts 25 cent! U kent het befaamde motto van Castella SchoonheidszeepIedere vrouw kan mooi zijn. Profiteer dus van het bijzondere aanbod! Werkgevers verontrust over exportfinanciering. Rapport aan Staten-Generaal Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Katholiek Verbond van werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestants Christe lijke werkgevers in Nederland hebben In verband met de verontrustende ontwikkeling op het gebied van de exportfinanciering een rapport sa mengesteld en de inhoud daarvan ter kennis gebracht van regering en Sta ten-Generaal. Het probleem doet zich voor, dat vooral de vergroting van de export van kapitaalgoederen de laatste ja ren wordt belemmerd door een ge brek aan gelden op middellange ter mijn voor de financiering van deze export, mede tengevolge van een zich voordoende kapitaalschaarste in Ne derland. De financiering van de ex port blijkt echter een knelpunt te vormen voor het verkrijgen van ex portorders met uitgestelde betaling. Met kracht moet thans naar een zodanige herziening van onze ex portfinanciering worden gestreefd, dat Nederland niet achterblijft bij kredietfaciliteiten, welke onze be langrijkste buitenlandse concur renten verstrekken. Zeer waar- waarschijnlijk zal de jaarlijkse behoefte aan middelen voor de fi nanciering van de export tenmin ste f 250 miljoen bedragen. De drie verbonden zijn van me ning, dat de Nederlandsche Kre dietverzekering Maatschappij de behandeling van de aanvragen van een kredietverzekering, die thans in verband met de overleg procedure zeer veel tijd vergt, tot het uiterste dient te bespoedigen. Voorts menen de drie verbonden, dat de behandeling van exportkredieten en kredietverzekeringen gecoördi neerd zou moeten worden in een li chaam. Ter verbetering op korte termijn van de exportfinanciering dienen volgens het rapport ook de algemene banken in deze financiering te worden inge schakeld. Ter wille van een dunrzame oplos sing zal gestreefd moeten worden naar een regelmatige toevloeiing van middelen naar de Export-Finan ciering-Maatschappij. De verbonden denken in dit verband aan het plaat sen van obligatieleningen, en aan een grotere deelneming van de banken en de institutionele beleggers in het ver mogen van deze instelling. Tenslotte bepleiten de verbonden de instelling van een Raad van Advies, waarin ook de industrie is vertegen woordigd. Temporisering vervroegde afschrijving in 1958 Nu de vervroegde afschrijving met een jaar is verlengd en derhalve ook toepassing kan vinden op investerin gen in 1958, heeft de minister van financiën, in overeenstemming met de minister van economische zaken, bepaald dat de reeds bestaande alge mene temporisering van de vervroeg de afschrijving tot ten hoogste 10% per jaar van de aanschaffings- of voortbrengingskosten eveneens zal gelden voor investeringen in 1958. regering haar houding duidelijk moet bepalen. De „Volksgazet" meende dat som mige gedeelten van de rede te Gent en te Antwerpen aanleiding tot pole miek zullen geven. De reeds gemaak te opmerkingen, aldus het blad, rich ten zich tot degenen, die aan de prins de raad hebben gegeven zich te wagen aan een bespreking van deze kiese problemen. Wederom is geble ken dat er aan het hof slechte raad gevers zijn. Uit de talrijke in parle mentaire kringen gemaakte opmer kingen kan men afleiden, aldus het blad, dat de kritiek op alle banken vrij heftig is, zowel onder de par tijen van de meerderheid als bij de oppositie. Onverantwoordelijke raad gevers hebben de regering, de ge meente-autoriteiten en het parle ment benevens alle verantwoordelijke instanties in een uiterst kiese positie geplaatst, maar de pers mag spre ken, en het is haar plicht dit te doen, zo schrijft de „Volksgazet". Abuis op Amerikaans escortevaartuig Een gepensioneerde Amerikaanse luitenant-ter-zee heeft onthuld, dat het slagschip „Iowa" waarmee wij len president Roosevelt in 1943 naar het Midden-Oosten reisde voor zijn conferentie te Teheran met Churchill en Stalin, bij die gelegenheid bijna was geraakt door een per ongeluk gelanceerde torpedo van een escorte- vaartuig. Dit schip, de torpedoboot- jager William D. Porter", moest di rect naar Nassau, op de Bahama- eilanden terugkeren en de gehele be- Naar bekendgemaakt werd namens de St. Bernard Koorheren in het Aostadal is er een eind gekomen aan het reddingswerk van de beroemde St. Bernardhondcn van het hospitium op de Grote St. Bernard, de 2.500 meter hoge Alpenpas tussen het Zwitserse kanton Wallis en het Italiaanse Aostadal, waar deze hernem- de honden tot nu toe werden gebruikt voor het opsporen van verdwaalde reizigers. Sedert enkele red dingsstations werden ingericht met telefoons en een slaapgelegenheid en de belangrijkste le vensmiddelen er werden opgeslagen, is het aan tal gevallen, waarin on middellijke hulpverle ning nodig was, sterk gedaald. Verdwaalde of ingesneeuwde toeristen of zelfs smokkelaars vluchten thans in een van de stations en tele foneren van daar naar de monniken van het klooster om hulp, die dan snel op ski's naar de hut toe komen, zon der dat zij de verdwaal den eerst door de hon den behoeven te laten opsporen. De Sint-Bernardshon- den hebben daarmee hun belangrijkste rol uitgespeeld. De beroem de kennel van het klooster wordt thans alleen nog om toeris tische redenen in stand gehouden. Overigens verkopen de monniken nog altijd het grootste deel van de nesten aan rijke hondenliefhebbers en bekostigen daarmee een belangrijk deel van hun levensonderhoud. Eeuwenlang waren de enorme St.-Ber- nardshonden met hun gewicht van een flink kalf, hun geweldige kracht en hun spreek woordelijk uithoudings vermogen de zegen en redding van talloze in moeilijkheden ge raakte reizigers in de bergen. Hun afkomst is niet geheel zeker. Vol gens de overlevering komen zij voort uit een kruising van de thans uitgestorven Molosser- honden van Klein-Azië en ccn langharig ras Pyreneeënhonden. Als zij volgroeid zijn, be reiken zij met gemak een gewicht van 150 kilo. Hun eetlust maakt het onmogelijk er veel tegelijkertijd te hou den. Hun tegenwoordige plaats van herkomst, het klooster op de Grote St .-Bernard, werd in 982 door Bernhard van Mentone ter hoogte van de pas gebouwd op een der in die tijd belang rijkste wegen door de bergen. Hierlangs trokken reeds de legers van Ju lius Caesar en Karei de Grote en later van de Duitse keizer en Napo leon. Vooral het In de mideeleeuwen opko mende verkeer van pel grims naar Rome maakte een onderko men noodzakelijk voor de door duisternis of noodweer overvallen groepen reizigers, die te voet, te paard of in een karos, de pas overtrok ken. Nog in de eerste ja ren van onze eeuw gold het overtrekken van de pas als een hoogst ge vaarlijke onderneming en kostte zij ook jaar lijks honderden men sen het leven. De win ter duurt hier negen maanden, het hospitium is vaak wekenlang vol ledig afgesloten van de buitenwereld en ook in de zomer heerst hier koude, terwijl sneeuw val er het gehele jaar door verwacht kan wor den. Bovendien is de weg over de pas moeilijk be reikbaar en zeer ver verwijderd van de dichtstbijzijnde alpen dorpen. En zo hebben dus de St.-Bernards- honden vaak als redders in de hoogste nood kun nen optreden. Tot zij nu overbodig worden door... de telefoon. manning werd onder arrest gesteld. Later werd het vaartuig door Ja panse zelfmoordpiloten in de Stille Oceaan tot zinken gebracht. Volgens de luitenant-ter-zce b.d. Seward Lewis gebeurde het voorval bij een oefening, waarbij zogenaam de torpedo's op de „Iowa" werden afgevuurd. Tot grote ontsteltenis van de opvarenden van de torpedoboot- jager schoot inderdaad een geladen torpedo op het slagschip af. Aan boord hiervan bevonden zich behalve de president nog talrijke andere be langrijke functionarissen, zoals de staf-chef van de marine, admiraal King. Op het laatste ogenblik wist de „Iowa" nog van koers te veranderen, waardoor de torpedo achter het slag schip ontplofte. „Toen iedereen ten slotte begreep wat er was gebeurd, was de taal van de gezagvoerder van de „Iowa" en van de commandant van de groep torpedojagers niet ge schikt om te worden gedrukt", aldus de voormalige marineman. Illllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllliiill!lllilllliliilllil!lllllillllllllllllllllll!lllil)ll Heel België op een hectare te Eigenbrakel. In één oogopslag zal men met in gang van 1 april te Eigenbrakel (Braine l'Alleud) niet ver van de Leeuw van Waterloo heel België kunnen overzien. Daar zal dan „Mi niatuur België" voltooid zijn een ver kleinde weergave van het land. Voor de oppervlakte Is de schaal I 2.500 en voor de hoogte 1 250. De haven van Antwerpen Is opgenomen op een schaal van 1 100. Bij deze bijzondere attractie, die vooral voor de toeristen, maar ook voor de schooljeugd bedoeld is, z(jn allerlei historische, aardrijkskundige, economische en toeristische gegevens beschikbaar voor de bezoekers. De landkaart van België is getrouw nagebootst. Elke gemeente wordt voorgesteld door een toren en een aantal huizen. Er komt een uitzicht toren, waarop men lichtjes kan be dienen. die een gemeente, provincie, textiel-, landbouw- of staalcentrum aangeven. Aan de rand van het terrein staan I- maquettes van grote Belgische onder nemingen op een dertigste van de wa re grootte. Het gehele terrein beslaat een oppervlakte van acht hectare.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3