Forumavond te Seherpenisse met een Thools „Delta-gesprek" Dames :mn m Zeeuwse Almanak MARGRIET-MODE" IN ZEELAND Agenda PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT. DINSDAG 18 MAART 1958 V.P.R.O. MAAKTE OPNAMEN Gift van f 2500.- voor cursus algemene ontwikkeling De V.P.R.O. is vorig jaar gestart met een serie „veertiendaagse" uitzen dingen op vrijdagavond, die gewijd zün aan provinciale zaken. De eerste provincie, die onder de etherloep werd genomen, was Friesland. De tweede provincie, waarop de V.P.R.O.-microfoon werd gericht, was Zeeland. Zee land, omdat deze provincie door het Deltaplan in het middelpunt van de belangstelling is komen te staan, zo vertelde de heer H. Teeuw, die de pro- duktie van deze veertiendaagse „streekultzendlngen" is toevertrouwd. Daarom stond de reportagewagen van de V.P.R.O. gisteravond in Seher penisse, naast het Holland-Huis, waarin de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen in samenwerking met de Provinciale Jeugdraad een forumavond had belegd, waarop de „verschillende aspecten" van het Deltaplan werden behandeld. Het deskundige forum, waarin de heren ir. H. D. J. Swaters, hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, drs. M. C. Verburg, di recteur van het E.T.I. voor Zeeland, ir. J. G. Smp, hoofd bureau bijzondere werken van de Provinciale Water staat en mr. J. F. Hornstra. directeur van de Stichting Zeeland, zitting had den genomen ir. M. de Vink. de di recteur van de P.P.D. was wegens ziekte verhinderd leverde mét de talrijke vragenstellers en -stelsters de stof voor de uitzending. Deze zal niet op de gebruikelijke vrijdagavond aan de ether worden toevertrouwd, maar op woensdagavond 19 maart a.s. in het programma „Rijp en Groen", dat voor deze avond de ondertitel „Jeugd en Delta" zal krijgen. Want daar ging het Hènk Teeuw om: de jeugd en de nieuwe toekomst voor die jeugd die het Deltaplan zal brengen. Wellicht zal in deze streekuitzending 't accent op „Rijp" vallen, want tijdens deze forumavond zijn vooral de problemen van geheel Tholen waarbij uiter aard steeds die van de werkgelegen- k-bhamea-C handen ruw of schraal .-geleiEEUS] heid, de industrievestiging-en de ver bindingen naar voren komen aan de orde gesteld. De vier forumleden hielden ieder bij wijze van inleiding eerst een vijf-mi- nuten-praatje. Zo gaf drs. Ver burg zijn visie op de Thoolse problemen rond het Deltaplan, nadat hn dit plan eerst in zijn algemeenheid nad be sproken. In een gezamenlijke aanpak van het probleem van de industrieves tiging zag de E.T.I.-directeur een mo gelijkheid op korte termijn een enkel bedrijf, mede door bemiddeling van overheid, naar Tholen te krijgen. Het belang van de aanleg van een dam met weg van Gorïshoek naar Yerseke betrok drs. Verburg meer in de sociale sfeer. Hierdoor zal het eiland worden ontsloten; omdat Tholen daardoor een door verbinding zou krijgen, kan de dam ook van economische betekenis zyn. Ir. Swaters. die „verkeer en wegen" belichtte, stipte aan, dat de zogenaam de „Zoomweg" voor Tholen van be lang kan worden. Er zijn plannen voor wegen via dammen naar Zuld- Reveland en Sint-Philipsland, maar deze plannen staan niet vast. Wan neer de Oosterschelde eenmaal is af gesloten. zal men deze dammen met minder kosten kunnen aanleggen. Het zijn „toekomstwegen", aldus ir. Swa ters, die er misschien over een VAN TOT MANNEQUIN Naast Neerland's oudste mannelijke inwoner opa Rip, die vandaag 107 wordt woont in Dreischor nóg ie mand, die opvalt, niet door haar leef tijd, maar door haar beroep. Niet dat mevrouw M. Krijnse LockerVis zo'n zeer bijzonder beroep uitoefent, maar wél een beroep, dat men in Dreischor niet zou verwachten. Zij is namelijk mannequin. Dezer dagen behaalde zij het diploma mannequin bij een in Den Haag gehouden exa men. DIJKGRAAF In een drukbezochte vergadering, van het waterschap „Hengst- en Rum- mersdijk" nam de heer E. van Es- broeck uit Hengstdijk afscheid als OEFENING..... Een ijverig B.B.-man in een der Zeeuwse steden had ter voorberei ding van een oejening bereids enige maatregelen getroffen. Nu is de B.B. niet kinderachtig wanneer l\et er op aankomt de realiteit zo dicht moge lijk te benaderen en tijdens de oefe ningen wemelt het van „bominslagen, uitslaande branden, licht- en zwaar gewonden" en van andere, niet di rect. knusse toestanden. Een goed en nuttig werk overigens, want wanneer het. ooit. werkelijkheid wordt, belooft het ook niet bepaald een gezellig onderonsje te worden. Maar goed, die B.B.-man liad zo een oefening voorbereid. Daartoe had hij een zorgvuldig uit stro cii andere za ken geconstrueerd ,tfachtoffer op het dak. van zijn woning gedeponeerd. Dat lag al klaar om gered te worden. Nou, er werd in ieder geval vroeg ge noeg alarm geslagen. Want toen ei- even later een niets vermoedende overbuurvrouw uit het raam keek, zag zij tot haar met geringe schrik een man „voor lijk" op 's buurmans dak liggen, 't Goeie mens rukte de bel bijna uit de deurpost en het heeft onze B.B.-man nog wel enige moeite gekost om haar er van te overtuigen dat het maar om een numuuk-slacht- offer ging dijkgraaf. De heer Van Esbroeclc is 72 jaar en nam afscheid omdat hij naar zijn kinderen in Canada gaat. Hij was ruim veertig jaar dijkgraaf en werd nu opgevolgd door z\jn zoon A. van Esbroeclcdie Nederland trouw bleef. HUWELIJK Vrijdag was het echtpaar M. Hage Quist uit de Nieuwstraat in Sint- Annaland vèertig jaar getrouwd. De echtelieden genieten beiden nog een goede gezondheid en... zoals wel te verwachten was, het heeft het jubi lerende tweetal vrijdag niet aan be langstelling ontbroken... KONING EN MINISTERS De schuttcrs-sociëteit „Onder onna" te Axel hield onlangs haar „Konings- schieting 1958". De heer E. Ticleman haalde de hoogvogel omlaag en werd daarbij op slag koning van „Onder i" over 1958. De heer P. Oosting werd eerste minister; tweede minister werd de heer M. Herman uit Zuid- dorpe. Koning en eerste minister zijn Axelaars. Een welvoorziene dis be sloot het schuttersfestijn. WENEN, STAD MIJNER DROMEN Vanavond zorgt de personeelsvereni ging „Sas van Gent" voor een plezie rige avond in het sociaal gebouw in Sas van Gent. De heer R. van Dijck, muzlckprogrammator van do N.I.R. (in Gent) geeft een voordracht over de geschiedenis van de Wcense mu ziek, getiteld „Wenen, stad mijner dromen". De voordracht wordt ge ïllustreerd met fragmenten uit ro mantische Weense muziekjes en mu ziekwerken. f Advertentie/ Het „Delta-forum", dat maandag avond tn 't „Holland-Huis" te Seher penisse Thoolse Delta- en andere pro blematiek behandelde. Van rechts naar links: ir. J. G. Snip, drs. M. C. Verburg, burgemeester D. C. Bou- wense van Seherpenisse, ir. H. D. J. Swaters en mr. J. F. Hornstra. (Foto P.Z.C.). jaar of twintig komen. Nadat ir. Snip de technische kant van de Deltawer ken onder de loep had genomen, zei mr. Hornstra. die uiteraard de maat schappelijke en culturele kant van de Deltazaak voor Tholen besprak, dat het bij de huidige stand van zaken niet mogelijk is te zeggen, welke in vloed het Deltaplan op Tholen zal uitoefenen. Tholen worstelt ook In so ciaal en cultureel opzicht met vele problemen. Moeilijk is het ook kader te vinden, dat de leidinggevende func ties in het verenigingsleven op zich kan nemen. Hij meende, dat met be wuste kadervorming op het eiland nog veel te bereiken Is. Daarom was hij daarom te kun nen bekendmaken, dat de commis saris der koningin van de gelden van de Stichting Zuid-West-Neder land de zogenaamde „Commis- sarissenpot" een bedrag van 2500.beschikbaar heeft ge steld voor de kadervorming op 't eiland. Algemene ontwikkeling Tevoren had burgemeester D. C. Bouwënse, de voorzitter van de „Stich ting Gemeenschap eiland Tholen", reeds bekendgemaakt, dat een nieu we commissie, de commissie tot be vordering van de algemene ontwik keling op het eiland Tholen, op kor te termijn een cursus zal organiseren. Hij bracht in zijn openingswoord ook de Thoolse wens naar voren van een „hechtere" verbinding met de andere Zeeuwse gebiedsdelen. Zo memoreerde hij, dat de oude post weg ook over Gorishoek-Yerseke liep. De heer Bouwense wilde dit niet lou ter als een gevoelskwestie zien: cr zijn ook economische belangen in het geding. Zo zijn, vooral ook toen het forum tal van vragen beantwoordde, on der meer van enkele eilandelijke bur gemeesters en van het eerste' kamer lid, ir. M. A. Geuze tal van Thoolse wensen eu problemen naar voren gekomen, waarvan zowel de stelling als de antwoorden door drie gigantische microfoons, die op de Bakfiets met brood reed Middelburgse kaai in Meeuwen deden zich te goed aan brood en koekjes Omstreeks tien minuten voor één is maandagmiddag een (lriewielige bak fiets in het water van de Londensc kaai te Middelburg terecht gekomen. Het voertuig behoorde toe aan de bakker S. K. uit Middelburg. De bakkersknecht J. van S. uit Souburg was er 's morgens welgemoed mee vertrokken om de klanten van vers brood, kadetjes en koekjes te voor zien. Omstreeks één uur was hij op de Londense kaai gekomen, waar hij zoals gewoonlijk zijn bakfiets ter hoogte van de Segeersstraat neerzet te om de huizen aldaar van brood te voorzien. Waarschijnlijk tengevolge van de harde wind begon het voertuig plot seling uit zichzelf te rijden. Daar de straat ter plaatse enigszins afloopt, hobbelde de bakfiets naar de water kant en verdween met een sierlijke boog in het water. Daar ging het deksel van de bakfiets open, waarna een vijftiental broden en andere bak kersingrediënten als kleine bootjes het water indreven. Tot groot genoe gen van enkele tientallen meeuwen, die zich dit buitenkansje niet lieten ontgaan.... Een takelwagen van de garage Zee land heeft de bakfiets even later uit 't water opgevist. Van S. vertelde de Solitie, dat hij het voertuig op de andrem gezet had. Voor een bedrag van ongeveer f 25.ging aan brood en koekjes verloren. Verdachte M. in schrootzaak weer in arrest Op last van fiscale recherche Kort nadat do directeur van de Zeeuwse Metaalmaatschappij, de heer B. M., in Nederland was terugge keerd van zijn vermeende vlucht naar Israël waar wij gisteren over berichtten is hij op last van de fiscale recherche in Rotterdam gear resteerd. M. wordt er van verdacht uit de schroot-affaire verkregen gel den voor de inkomstenbelasting te hebben verzwegen. Het zou hier om grote bedragen gaan. Hij werd aan- B'houden in zijn woning te Den aag. M. zal donderdag terecht staan. In tegenstelling vermoedelijk tot zijn beide mede-directeuren, de heren S. C. en H. O. uit Vlissingen, die be zwaarschriften tegen de dagvaarding hebben ingediend. Bovendien is de heer C. sinds enkele dagen in ver band met een zenuwinstorting in een ziekenhuis opgenomen. Wel zal donderdag voor de Haagse rechtbank ook de refrendaris van het ministerie van economische zaken, D. v. d. G., terechtstaan. Zoals bekend wordt v. d. G. er van verdacht steek penningen van de Zeeuwse Metaal- maatschappij te hebben aangenomen voor het verstrekken van de zoge naamd^ „d&r^e landenverklaringen". groene forumtafel op het podium van het Holland-Huis troonden, geregis treerd. Over de loswal bij Gorishoek, het scheppen van werkgelegenheid, de bestemming van de Pluimpot en ookwaar de gelden vandaan moeten komen om die bestemming waar te maken. De Thoolse jeugd klopte daarbij aan met de wens: geef ons recreatie. Een zwembad, sport terreinen en een ijsbaan in de Pluim pot. Vragen ook over de haven van Tholen, die „open" zal blijven, vra gen over de autobusverbindingen. De charmante Joke Broekhuis van de programmadienst van de V.P.R.O. mat de duur van vragen en antwoor den alle met een uitgebreide stop watch. Woensdagavond 19 maart, om half acht, kan men dus beluisteren, welke flitsen van dit Thoolse „Delta- gesprek" door het gehele land te ho ren zullen zijn. Fleurige lenteshow in het Vlissingse Concertgebouw (Van onze redactrice) De vrouw die moedig genoeg is om te durven helpen bij het introduceren van een nieuwe mode, kan in de vopr- jaarsmodeshow van het damesweek blad „Margriet" twee modellen vin den die de nieuwe mode-tendenzen vertegenwoordigen: een lange blouse van groene shantung, aan de onder zijde met een band om de heupen slui tend op een witte rok, en een gedurf de zwarte cocktailjapon met laag heup-accent die met een iets kortere rok sprekend op de uitgaans-japon anno 1920 zou hebben geleken „Margriet" viert met het brengen van deze voorjaars- en zomercollectie die gistermiddag en gisteravond in het Concertgebouwte Vlissingen werd getoond, het eerste lustrum van haar reizende modeshow en evenals vorige jaren is het ook nu weer een char mante verzameling van fleurige, vaak jeugdige en altijd uitgesproken vrou welijke kledingstukken. De kleuren zijn met zorg gekozen en vele kleine praktische suggesties kan men. „tus sen de regels door" op de show note ren een ideetje voor een originele streepverwerking, voor een aparte knoopgarnering of voor het combine ren van diverse kledingstukken. Juist bij het zelf maken van kleren zijn die combinatie-mogelijkheden veel groter dan de meeste vrouwen zich realise ren. Een aardig voorbeeld was een blauw mantelkostuumpje, waaronder een witte blouse met tientallen kleine blauwe bloempjes gedragen werd; een blouse die even later gecombineerd werd met een wijde rok van dezelfde stof. Een alleraardigst garderobe stuk voor een jong meisje! Modieus was ook de japon met bloesend rugpand in prince-de-gal- les ruit, gecombineerd met een lindebloesemkleurige mantel, en hét applaus van de show was terecht! voor een blauwe impri- mé zonnejurk waarover een gele overjapon werd gedragen. Ook grotere maten kunnen een zon- nejapon dragen, mits de juiste stof en het goede model worden gekozen; de in stemmige tinten uitgevoerde ja pon met een contrasterende bolero die van binnen met de japonstof gevoerd bleek te zijn en ook op die binnenzij de kon worden gedragen, was er een geslaagd bewijs van. De blauw-wit gestreepte japon met originele streepverwerking, 't zachtge Vacature directeur gemeentebedrijven B. en W. Middelburg leggen aanbeveling aan raad voor Nu Ir. B. C. Roeters van Lennep per 1 mei a.s. ontslag heeft gevraagd als directeur van gemeentebedrijven te Middelburg, hebben B. en W. sollici tanten opgeroepen ter vervulling van de hierdoor ontstane, vacature. Na herhaalde oproep noodzakelijk ge worden door de aanvankelijkè moei lijkheden met de kwestie van de top salarissen heeft zich een aantal sollicitanten gemeld. Na bestudering van de verschillende bescheiden en be sprekingen met enkele voor benoe ming in aanmerking komende gega digden, stellen B. en W. de raad voor tot benoeming over te gaan, waartoe zij de raad de volgende aanbeveling voorleggen: 1 ir. O. S. Hoogewerff, voorheen di recteur van het elektriciteits- en gas bedrijf te Medan, 2 ir. W. Hylkema, raadgevend ingenieur. De datum van ingang der benoeming zouden B. en w. willen stellen op 1 mei a.s. Fabriek te Sas van Geul in nieuwe combinatie De N.V. Nieuwe Ned. Mij. tot ver vaardiging van Spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische produkten te Sas van Gent heeft met enkele an dere bedrijven een overeenkomst ge sloten om tot nauwere samenwerking te komen op het gebied van de niest- stoffen-produktie. Samen met Albatros Superfosfaatfa- briek N.V. te Utrecht en do Chemi sche Fabriek Coenen en Schoenma kers N.V. te Veghel wordt de oprich ting van een in Utrecht te vestigen dochter-maatschappij voorbereid, waarin verschillende werkzaamheden en belangen van de deelgenoten ge combineerd zullen worden. Op die ma nier wil men-tot een rationeler en meer efficiënte produktie komen en daarmee de cóncurrentie-positic 'te genover het buitenland versterken. Ook meent men zo beter tegemoet te kunnen komen aan de eisen, die dc Europese Economische Gemeenschap aan het bedrijfsleven stelt. De „Spiegelglasfabriek" te Sas van Gent neemt deel als dochter-onderne ming van het Franse concern St.-Go- bain, dat ruim twintig fabrieken om vat. gevestigd in Frankrijk, België, Duitsland en Spanje. De nieuwe doch teronderneming krijgt de naam „Al- go", een samentrekking van „Alba tros" en „Göbain". Na afloop van de forumavond, die gisteren te Seherpenisse .werd ge houden, beluisterde de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, in de reportagewagen van de V.P.R.O. de opname die van deze déze avond werden gemaakt. (Foto P.Z.C.). Jaarverslag V.A.R.A. Uit het dezer dagen verschenen jaarverslag van het district Zeeland van de VARA blijkt, dat het leden tal blijft stijgen. Het bedraagt mo menteel 10.957 tegen 10.263 vorig jaar. Ook financieel ging het gewest vooruit. Het kassaldo steeg van 58,22 tot 97,18 en het banksaldo van 353,35 tot 359,52. Op de ge westelijke vergadering van de VARA te Goes die zaterdag 29 maart wordt gehouden, zullen de Zeeuwse proble men aan de orde worden gesteld. Na mens het hoofdbestuur zal de heer J. Ringeling spreken. De heer A. J. Wijnands uit Goes zal Zeeland in de verenigingsraad vertegenwoordigen. Een school voor een dorpshuis in het Schouwse Serooskerke De gemeente Seroos kerke op Schouwen Duiveland mag dan een kleine gemeente zij», de gemeenschapszin is er groot. Dit blijkt uit het voornemen van de bevolking om de oude openbare lagere school af te breken. De vrij komende materialen zullen daarna gebruikt worden voor de bouw van 't dorpshuis, waar deze gemeente reeds lang reikhalzend naar uit ziet. Na een lange periode van voorbereiding en onderhandeling hoeft de gemeente onlangs de vergunning voor de houw van het dorpshuis gekregen, dat inmid dels ook al is nanhe- steed. Het geld is ook aanwezig, maar de be groting is krap, zij laat geen uitgaven toe voor de afbraak. Enkele inwoners van het dorp hebben enige tijd geleden echter het voorstel gedaan de sehool door de Ingezete nen op deskundige wij ze te laten slopen. Dit voorstel heeft bij het gemeentebestuur ge hoor gevonden en vrij dag aanstaande wordt in het café vah de heer Geluk te Serooskerke een bijeenkomst belegd waarin de gang van za ken besproken zal «or den. Het ts niet uitgesloten, dat nog 's zaterdags met de afbraak zal worden «begonnen. In ieder geval hoopt men er de volgende week mee gereed té komen, zodat zo snel mogelijk met de bouw van het dorpshuis kan worden begonnen. Ie positiefdeuxpièces met handig» ruimteverwerking aan de achterzijde de wit-gri-js genopte nylon cocktailja pon, de mantel van waterafstotend zwart fluweel gedragen over een wit te japon,met grote kraag: het waren allemaal uiterst plezierige kleding stukken,- torwyl de^ cocktailjaponnen door kun eenvoud bijzdhder aantrek kelijk waren. Maar de grootste waar dering moest ditmaal eigenlijk uit gaan naar de bekende mode-explica- trice Maria van der Eist die, worste lend met een fikse griep, toch kans zag om deze show even vlot te doen verjopen als gewoonlijk! Jeugdig palcje uit de „Margriet-mo deshow": een blauw kostuumpje waaronder een wit-blauw gebloemd blousje wordt, gedragen dat- met een rok. van dezelfde stof een zomerjurk je kan vormen. (Foto P.Z.C Aanbesteding herverkavelingswerk In hotel Concordia te Zierikzee, heeft de Nederlandse Heidemaat schappij namens de herverkavelings commissie Zeeland, bureau van uit voering Schouwen Duiveland aan besteed: het aanleggen, verbeteren en verharden van wegen en toegangs wegen (no's 13, 81, 90, 108 gcd. en 108a, totale lengte 4.9 km), een en ahder met bijbehorende werken in de polders Dreischor, Bettewaarde, Noordgouwe, Zonnemaire en Gouwe- veer. De raming was 227.200 -Er werd ingeschreven door M. van der Velde Bruinisse 192.960; tweede manier M. van der Velde Bruinisse 210.960; firma Blok, Rotterdam 219.900; Jasper van 't Verlaat Har- dinkxveld 230.400; De Oude en De Jonge, Zierikzee 233.600; A. P. Vol- ker, Siiedrecht 234.700; J. D. Jan sen Middelburg 236.600; A. W. Wan del, Nieuwerkerk 241.000: Maat schappij Zeeland Middelburg 241.800; Van Dongen en De Voogd Zierikzee 245.675; De Oude. Biervliet 247.690; firma Van den Heuvel, Werkendam 249.000. Promotie in Utrecht van schoolarts te Zierikzee De districts-schoolarts te Zierikzee, de heer A. J. Schjlstra hoopt dinsdag 6 mei aanstaande aan de Utrechtse universiteit te promoveren tot doctor in de sociale geneeskunde. (Advertentie/ VANDAAG Middelburg Electro: „Slssi, de liefdes roman van een prinses", 8 uur. alle leeftijden; Schouwburg: Koninklijke Nederlandse Schouwburg Antwerpen, 8' uur. Vlissingen Alhambra: „Salzburger Ge- schichten", 7 en 9 uu:, 14 Jaar; Luxor: „De misstap van kapitein Stuart", g uur, 14 Jaar. Goes Grand: „Koningin der arena", 8 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2