PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee K.L.M.-toestellen (inplaats van 32) vertrokken van Schiphol Ook Amerikaanse marine heeft kunstmaan gelanceerd ln Zeeland zijn mannen zonder werk BILT OVERLEG SUURH0FF - ALGERA - ALER Overleg te Naarden Vandaag... 201e jaargang - no. 65 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw,; £r. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 maart 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad'' 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorstetr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. OP EERSTE PILOTENSTAKINCSDAG Slechts twee van de 32 K.L.M.-vliegtuigen die gisteren van Schiphol moesten vertrekken, zijn inderdaad opgestegen. De eerste was, om tien over vijf gistermiddag, de Super Constellation „Isotoop", die 's morgens vroeg al was gereed gezet voor een vlucht naar Lima, maar waarvoor toen geen vlieger was te vinden. Het toestel ver trok naar Londen Airport om daar passagiers voor een chartervlucht voor de Iranian Petro leum Company met bestemming Beiroet op te nemen. De „Isotoop" werd gevlogen door gezag voerder J. A. Deknatel, die zaterdag jl. telegra fisch zijn lidmaatschap van de Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft opgezegd, en de heer F. A. M. W. Houba, die te boek staat als lid van de vereniging, „maar of hij het nog is, weten we niet" aldus een zegsman. De machine werd zwaar bewaakt; de vliegers bracht men erheen Geen salaris voor stakers Volgens het A.N.P. heeft de directie van de K.L.M. meegedeeld dat een vlieger die het hem opgedragen werk niet verricht, van dat moment af geen betaling krijgt. Hem wordt voorts, officieel aangezegd, dat hij bij volharding in zijn weigering op grond van dringende redenen ontslagen kan worden. een ramp, zo verklaarde hij. Hij is van mening, dat de gehele gang van zaken mede werd veroorzaakt door de omstandigheid, dat het vliegend personeel van de K.L.M. met uit zondering van de bij de vakcentralen aangesloten telegrafisten niet vol doende representatief bij de erkende vakbeweging is aangesloten, waar door een voor alle partijen construc tieve overlegsfiguur ontbreekt. Het bestuur van de afdeling hoger en lei dinggevend personeel K.L.M., aange sloten bij de bedrijfsgroep burger luchtvaart van de Christelijke Be drijfsgroepencentrale in Nederland (C.N.V.) heeft de directie van de K. L.M. een telegram gezonden, waarin het de actie van de vliegers hartgron dig verwerpt. Het bestuur heeft de directie dan ook verzekerd van zijn volledige steun ln deze moeilijke tij den. De heer P. J. van Hout, voorzitter van de bedrijfsgroep burgerlucht vaart van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel verklaar de desgevraagd, te hopen dat de sta king, waarmee de vakbeweging, gelet op de haar bekende feiten, niet kan instemmen, op de kortst mogelijke termijn beëindigd zal worden. Pilotenberaad Niet-leden van de Vereniging van K. L.M.-vliegers hebben zich gisteren in de loop van de dag met elkaar ver staan teneinde zich nader te beraden over de situatie. Volgens een medede ling van het bestuur der Vereniging van K.L.M.-vliegers hebben ook enke le niet-leden verklaard, dat zij zich niet kunnen verenigen met het op staande voet verleende ontslag van de beide gezagvoerders Metz en De Laat. Op de eerste dag van de sta king waren de vliegers, die voor een van de 32 K.L.M.-vluchten van deze dag waren aangewe- Vervolg op pag. 3) in een vierpersoons auto die met grote snelheid kwam aanstuiven Het tweede K.L.M.-toestel dat de lucht in ging, was de DC-7c „Rode Zee", die volgens schema via Prestwïck naar New-York zou reizen. Deze machine werd gevlogen door de gezagvoerders G. J. Schipper en D. Warnink, van wie de eerste nog wel en de laatste sedert gistermiddag niet meer op de ledenlijst der Vereniging van K.L.M.- vliegers voorkomt. Zij waren minstens een half uur voor het vertrek bijna onopgemerkt aan boord gegaan. Behalve de bemanning vervoerde de „Rode Zee" 29 passagiers en 2Y> ton lading. In tegenstelling tot het vertrek van de „Isotoop" was er nu vrijwel geen belangstelling toen het vliegtuig wegtaxïede. Voorts waren er geen op vallende beveiligingsmaatregelen genomen. En terwijl op Schiphol piloten in uni form weigerden te werken maar zich gereed hielden om bij een spoedige oplossing van hnn conflict met de di rectie meteen in actie te komen, wer den van diverse zijden verklaringen afgelegd en kwamen berichten bin nen over besprekingen op hoog ni veau. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde vernam, is ten huize van de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid te Naarden in de loop van gistermiddag een bespreking gehou den tussen minister J. G. Suurhoff, de minister van verkeer en waterstaat mr. J. Algera en de president-direc teur van de K.L.M., de heer I. A. Al er. Tijdens deze besprekingen is de ontwikkeling der salarisonderhande lingen, die tenslotte geleid hebben tot de staking van de diensten der K.L. M.-vliegers, uitvoerig behandeld. Na de conferentie te Naarden is de pre sident-directeur van de K.L.M. naar Schiphol gegaan. Vakbonden keuren staking af „De vakorganisaties, die deel uitma ken van N.V.V., C.N.V. cn K.A.B. staan buiten dit conflict", zo is gis teren in verschillende toonaarden uit vakbondskringen medegedeeld. De heer J. de Graaff (secretaris van de Bond van Luchtvaartpersoneel, aan gesloten bij het N.V.V., waarin leden van het grondpersoneel en telegrafis ten van de K.L.M. zijn georganiseerd) zei de staking diep te betreuren: zij is voor de gehele K.L.M. niet minder dan Ex-Jceizerin Soraya, gefotogra- m feerd tijdens haar eerste ver- M schijning in het publiek na het H bekendmaken van de scheiding, i» Keulen. Achter haar loopt ëe H een agent van de Westduitse M veiligheidspolitie. „Isotoop" werd zwaar bewaakt (Van een speciale verslaggever) Om 17.10 uur maandagmiddag sloegen de vier motoren aan van de K.L.M.-Superconstellatlon „Iso toop" met bestemming Beiroet. Het was de eerste K-L.M.-machine die vertrok op deze eerste sta kingsdag van de K.L.M.-vliegers. Ondanks de trieste achtergrond van een lamgelegd K.L.M.-bedrüf, was de voorbereiding van deze vlucht nogal wonderlijk. Vlak vóór het vertrek zelfs lachwekkend. De leiding van de K.L.M. had de na men van de twee vliegers, die de machine zouden besturen, angst vallig geheim gehouden. Rond half vijf waren de leden van het cabinepersoneel «an boord gegaan. Daarna de werktuigkun digen. Er woei over het platform een nzige noordooster en in die bit tere kou stond een groot aantal lie den te kleumen, een veel groter aantal dan gebruikelijk is bij het vertrek van een Constellation. De machine werd zwaar be waakt door nogal grimmig kijken de leden van de luchthavenpolitie en de K.L.M.-bedrijfsbeveiliging. Enkele rechercheurs liepen schijn baar achteloos rond. Er kwam steeds meer K.L.M.- personeel naar de machine kijken. Het werd steeds ijziger op het plat form. En juist toen men tot de conclusie was gekomen, dat de volledige bemanning wel aan boord moést zijn, kwam met een grote vaart een klein geel autootje aan rijden. dat voor de trap stopte. Een vlieger In uniform, een man In bur ger en daarachter nog een man in burger stapten uit, stormden de trap op zonder om te kyken en verdwenen in (Ie machine. Het au tootje reed snel weg en de derde man kwam naar bulten en daalde de trap weer af. De deur werd ge sloten en de trap weggehaald het was 17.03 uur. Zeven minuten later stonden wjj In de schroefwind van de vertrek kende machine en hoorden dat de gezagvoerder-In-unlform de heer J. A. Deknatel was. De man in burger was vlieger F. A. M. W. Houba. Een gedramatiseerd ver trek was achter de rug ...viert opa Jan Kip, de oudste p mannelijke inwoner van Neder- M land te Dreischor zijn 107e ver- n H ...is het honderd jaar geleden, n dat de beroemde Duitse werk- tuigkundige, dr. ir. Rudolf Die- gel, uitvinder van de naar hem genoemde dieselmotor, in Pa- n H rijs werd geboren. j§ ...viert de bekende kunstfoto- M graaf Martien Fr. J. Coppens uit Eindhoven zijn 50e verjaar- g dag. n ...viert Otto Jochum, Duits di- rigent en componist, in Bad ee f§ Reichenhall zijn zestigste ver- H jaardag. IlllltllillllllllllllllllllllllllllltllllllllllM In Moskou is een bioscoop geopend, die het grootste cineramadoek van de wereld zou hebben. Het doek is meer dan 27 meter ttx.cd en circa 11 meter hoog, zo meldt Tass. Gronchi ontbindt Italië's parlement President Gronchi heeft maandag de twee kamers van de Italiaanse volksvertegenwoordiging ontbonden. Op 25 mei zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. Het besluit is genomen op verzoek van de christen-democratische rege ring. Het vyfjarige mandaat van het huis van afgevaardigden is b\jna afge lopen. maar voor de senaat zouden er pas volgend jaar verkiezingen behoe ven te worden gehouden. Als verklaring van de ontbinding van beide kamers werd opgegeven, dat men twee algemene verkiezingen in twee achtereenvolgende jaren wil de vermijden om financiële redenen. Algemene verkiezingen kosten 't land ongeveer dertig miljard lire (ongeveer 180 miljoen gulden). Bovendien gaan dergelijke verkiezingen gepaard met een langdurige politieke spanning. De oppositie acht het besluit van de president In strijd met de grondwet. Maandagochtend op Schiphol: H vanuit de restauratie werd de- H ze opname gemaakt van de ee ee (KL 781) die om 8.1/5 uur zou ee K.L.M.-machine voor Lima moeten vertrekken, doch roer- m loos op het platform bleef h staan. lillllllll Aanslagen op joodse gebouwen in Amerika Door een ontploffing is in het af gelopen weekeinde de hoofdingang van een Joods gemeenschapscentrum in Nashville (Tenessee) vernield. Een dynamietaanslag op een Joods centrum in Miami (Florida) veroor zaakte een schade van 30.000 dollar. De schade, toegebracht aan het cen trum te Nashville, wordt geschat op 6.000 dollar. Bij de aanslagen die za terdagavond zijn gepleegd, werd nie mand gewond. BETA '58 BOLLETJE MET TWEE ZENDERS Dr. HagenWellicht binnen jaar een satelliet rond de maan De Amerikaanse marine is maandag er in geslaagd met behulp van een Vanguard-raket een tweede Amerikaanse kunstmaan in liaar baan om de aarde te brengen, zodat er nu drie kunstmanen om de aarde draaien: de Russische Spoetnik II, de Verkenner van het Amerikaanse leger en deze „Beta 1958". De slanke driedelige Vanguard-raket met de slechts 16 cm grote satelliet werd maan dag om 13.16 uur Nederlandse tijd onder bijzonder gunstige weersomstandigheden gelanceerd en steeg vlot op, een spoor van vuur en rook achterlatend. President Eisenhower heeft het succes 1 officiële Sowjet-persbureau Tass van de marine dat volgt op twee meldde maandagavond de geslaagde mislukkingen waarover in de pers lancering, zonder enige commentaar, heel wat te doen is geweest per- Dr. John Hagen, de directeur van soonlijk wereldkundig gemaakt. Het het Vanguard-project, heeft ver- „Geen armoe, maar ook geen weelde IN VIJF DELEN van Zeeland kunt ge in deze maartse dagen van 1958 de mannen thuis treffen, gezeten „in de schoot van het gezin", terwijl moeder de vrouw de theepot nog eens laat rondgaan. „Een koekje kan ik U tot m'n spijt niet aanbieden; ik ben nog niet naar de markt geweest", verontschuldigde zich een Oostburgse huisvrouw. En onwillekeurig rijst dan de vraag of dit geen huis vrouwelijke diplomatie is om te camoufleren, dat een koekje er niet af kan. Want vader is immers werkloos Wat betekent dat in deze dagen werkloos zijn? Velen weten zich nog terdege te herinneren wat het in de voor-oorlogse crisisjaren betekende: „stempelen", oftewel in de rij staan bij de arbeidsbureaus rondkomen met belachelijke weekgelden, „steun" heette dat, en die steun werd aange vuld met goederen in natura. Braad vet op speciale bonnen, goedkope margarine voor werklozen, klompen op bonnen en gratis rijwielplaatjes. Daar werd dan van overheidswege een gat in geslagen, zodat de fietsen de werkloze onmiddellijk als zodanig te herkennen was. In die dagen zong i"Willy Derby zijn droevig lied over de man-zonder-werk, waarin telken male een met veel pathos gezongen regel terugkeerde, die luidde: „Als ik kijk naar mijn werkloze handen..." Goed, dat lied droop van de valse sentimenten, maar de kern was maar al te waar. Talloze mannen in de kracht van hun leven w&ren de wan hoop naby, murw geworden door het eindeloze nlets-doen cn moedeloos staarden zij dag-in-dag-uit in een uitzichtsloze toekomst. Nu is 't rond twintig jaar later. „Be zuiniging" heet bestedings-beperking, bij ontslag van werknemers wordt heel elegant gesproken over „ont spanning van (le arbeidsmarkt", maar de feiten bleven gelijk. Er zijn man nen zonder werk. De laatste weken werden telkenmale cijfers gepubliceerd en daar is zonne klaar- uit gebleken, dat de toestand verre van rooskleurig is. Uit een op gave van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland kwam nog onlangs o.m. vast te staan, dat Oostburg, Hulst en Tholen het hoogst aantal werklozen tellen per duizend leden van de mannelijke be roepsbevolking (respectievelijk 97, 94 en 80) en in die sectoren is het, dat men in deze maartse dagen man nen thuis kan treffen. „Kijkend naar hun werkloze handen..." Maar het lied van Willy Derby is toch in vele opzichten verouderd. Wat het in deze dagen betekfent om werkloos te zijn? „Geen armoede, maar... ook geen weelde!" Zo formu leerde het een werkloze landarbeider in West Zeeuwsch-Vlaanderen, die nu sinds half januari „zonder" is. Een man, die zich ook de voor-oorlogse crisisjaren nog herinnerde en die in staat was vergelijkingen te maken, Want ook in die tijd was hi loos. i hij werk- VEEL VERBETERD Hy was en velen zijn dat met hem van mening, dat er ontegenzegge lijk veel verbeterd is. De sociale voor zieningen (wachtgeld- en werkloos heidswet) zijn redelijk te noemen. Maar dat is dan toch ook wel de maximale kwalificatie, die men er aan mag toekennen, wantweelde is het beslist niet!" Ook in 1958 wor den in gezinnen met kinderen de dub beltjes weer vele malen omgedraaid, voor en aleer ze uitgegeven worden en ten plattelande is het zelfs zo, dat men in de zomermaanden al rekening houdt met een mogelijke werkloos heid in de winter. De landarbeider legt een voorraadje aan, er wordt met overleg „ingemaakt", teneinde 's winters wat meer armslag te heb ben. Dat gebeurt vooral in West Zecuwscli-Vlaanderen, waar de werk loosheid tengevolge van een samen loop van omstandigheden het grootst is. De wederopbouw is er zo goed als afgesloten; vele grondwerkers en landarbeiders, die hier destyds een goede boterham in vonden, keerden terug naar hun oorspronkelijke stiel', (Vervolg op pag, 5) klaard, dat de vrijwel bolvormige Vanguard-satelliet en het derde deel van de raket met een snelheid van 29.000 tot 30.500 km per uur een baan beschrijven waarvan de afstand tot de aarde varieert van 4000 tot 640 km. De satelliet heeft volgens dr. Hagen een levensduur van vijf tot tien jaar, de omloop tijd bedraagt 135 minuten. De baan maakt een hoek van 33 gra den met de evenaar, waardoor men de kunstmaan in Europa, met uit- dering van het zuiden der Sowjet- Unie, niet zal kunnen zien. De Beta 1958 heeft twee zenders, waarvan er één op zonne-energie werkt en mogelijk dus, zolang de sa telliet bestaat, zal blijven uitzenden. De zenders seinen onder meer gege vens uit over de hitte van de zon en de temperatuur van de kosmische ruimte. Dr. Hagen verklaarde voorts nog, dat tijdens het lopende geofysische jaar nog zeven pogingen zullen worden gedaan om volledig uitgeruste Ame rikaanse satellieten het luchtruim in te zenden. De nu gelanceerde kunst maan is, evenals de Verkenner, een proefsatelliet. De volgende kunstma nen zullen verder in de ruimte door dringen en dr. Hagen achtte het niet uitgesloten, dat binnen een jaar een kunstmaan gelanceerd zal worden die een reis rondom de maan maakt. De Amerikaanse marine noemde haar satelliet aanvankelijk „Vanguard 1", doch bij nader inzien wil zij deze be naming reserveren voor de eerste vol ledig uitgerust Vanguard-satelliet die gelanceex-d zal worden. De maandag gelanceerde kunstmaan heet nu Beta 1958, de naam die de functionarissen van het Internationale Geofysische Jaar eraan geven omdat het de tweede kunstmaan van dit jaar is. De Verkenner I heet in de kring der geleerden Alpha 1958. VERWACHT. AANHOUDEND KOUD WEER Droog weer met plaatselijk wolken velden. Overwegend matige wind tus sen oost en noord. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 19 maart Zon op 6.47 onder 18.50 Maan op 6.08 onder 18.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1