Meubelhandelaar verdwenen met achterlating van ruim 3 ton schuld BELANGSTELLING VOOR VOORTGEZET ONDERWIJS STIJGT POGING TOT DOODSLAG OP P0LITIE-0FFICIER ONTMOETINGSCENTRUM VOOR MIDDENSTAND OP JAARBEURS DUITSER ZAT ZES DAGEN MET VISK0TTERVAST0PWAD 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DINSDAG 18 MAART 1958 Hij begon zijn carrière als ijscoventer... De 29-jarige meubelhandelaar J. B. K. uit Zvvijndrecht is spoorloos ver dwenen, met achterlating van een schuld tot een bedrag van f 362.000. De Zwijndrechtse politie stelt op het ogenblik alles in het werk om het in handen te krijgen en heeft daartoe onder meer de hulp ingeroepen van Interpol. De voortvluchtige meubelhandelaar heeft zich volgens de politie bij herhaling schuldig gemaakt aan oplichting. Hij leefde weliswaar bo ven zijn stand, maar toch acht men het onwaarschijnlijk, dat hij de grote bedragen, die hij door handige manipulaties in zijn bezit kreeg, helemaal heeft opgemaakt. De mogelijkheid bestaat, dat hij de wijk genomen heeft naar België. Zijn signalement is doorgegeven aan de grensposten en ook in het buitenland verspreid. K., die volgens de politie een intelli gente jongeman is, begon zijn car rière als ijscoventer in Dordrecht. Enkele jaren geleden begon hij een handel in kleine meubelen in Zwijn- drecht. De zaken liepen zo goed, dat hij eind vorig jaar in een groot pand te Zwijndrecht, nadat hij dit grondig had laten verbouwen, een meubel zaak vestigde. Toen het succes dat hij ook met deze zaak had, hem naar het hoofd sloeg, zo zegt de politie, waagde hij zich aan gevaarlijke fi nanciële manipulaties met welk doel is tot dusver niet erg duidelijk. In elk geval is uit het onderzoek, dat terstond na zijn verdwijning door de politie is ingesteld komen vast te staan, dat hij bij een bank te Dordrecht voor een bedrag van f 27.600 in het krijt staat. Bij een Rotterdamse zaak voor woning inrichting heeft hij een schuld van f 160.000. Vier Barendrechtse kooplieden hebben tezamen f 103.000 van hem tegoed, drie Dortse handelaren krijgen f 44.000 van hem, een Rotterdamse zaken man „leende hem f 17.000, en j.l. donderdag maakte hij nog bij een Rotterdamse firma en een Dorts bankbedrijf respectievelijk f 27.540 en f 20.500 los. Bij enkele schuldeisers heeft hij een deel van zijn schuld afgelost, maar in totaal staat op zijn debetzijde toch Vermindering aantal dorpen in O.-Flevoland De minister van verkeer en water staat heeft aan de Eerste Kamer meegedeeld, dat, hoewel hij nog geen definitief voorstel heeft ontvan gen, de dienst der Zuiderzeewerken en de directie Wieringermeer een plan in behandeling heeft, het aan tal in Oostelijk Flevoland te stichten dorpen te verminderen van 10 tot 6. Verloving van Robin en Margaretha in juni? De verloving van prinses Margaretha van Zweden en Robin Douglas-Home zal „hoogstwaarschijnlijk" in juni worden bekend gemaakt, zo is giste ren uit gezaghebbende bron in Stock holm vernomen. De zegsman, die onbekend wenst te blijven en nauw in contact staat met het koninklijk gezin, verklaarde voorts dat prinses Sibyla, de moeder van Margaretha. geen bezwaar heeft tegen een huwelijksverbintenis tussen haar dochter en de Engelsman, zoals sommige Britse bladen hadden ge meld. „De verloving zal hoogstwaar schijnlijk bekend worden gemaakt, wanneer Robin in juni (in Stockholm) is teruggekeerd", aldus de zegsman. llilllllllllllllllillllilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll H Audrey Hepburn, die in de Bel- |f gische Congo heeft gefilmd en 11 nu in Rome is voor de studio- M opnamen, heeft een korte va- s kantte van tien dagen met haar man, Mel Ferrer, voordat deze weer naar de Verenigde Staten moet. Over enkele dagen begint |r voor beiden weer het harde werk, maar eerst een korte ,Jloman Holyday".... een bedrag van f 362.000. Hiertegen over staat een waarde van 70 a 80 mille aan meubelen, die in zijn ma gazijn aanwezig zijn. Om geld los te krijgen gebruikte K. onder meer facturen van een firma in IJsselstein, die hij zelf had laten drukken. Hij vulde op zo'n factuur een „order" in, die hij bij die firma zou hebben ge plaatst, en liet tegelijkertijd met dit bewijs een telegram zien dat hem zogenaamd door een groot bedrijf, zo als een warenhuis, was gestuurd, en waarin hem werd bevestigd, dat hem de betreffende order was gegeven. Hij vroeg dan of men hem even wil de helpen met de betaling. Twee Amerikaanse Suez- loodsen ontslagen „Vakbondsactiviteit ontwikkeld" De directie van de Egyptische Suez- kanaal maatschappij heeft twee Ame rikaanse loodsen ontslagen, omdat zij „vakbonds-activiteit" ontwikkel den onder de loodsen en het bedie- nings-personeel van het kanaal, aldus werd gisteren uit wei-ingelichte krin gen vernomen. Beweerd is, dat zij geprobeerd had den, een protest-staking van drie uren te organiseren, teneinde de autoritei ten ertoe te brengen de Egyptische loods Abdel Kader Eloui vrij te laten. Deze was, naar gemeld, onder huis arrest geplaatst, toen hij trachtte steun te krijgen voor „zekere eisen" aan de directie te stellen. De staking mislukte, omdat andere Egyptische en buitenlandse loodsen weigerden er aan deel te nemen. ZO ÉCHT EEN BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aan getrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eem extr» goed op MARGRIET met haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want— MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. NOTA VAN MINISTER CALS In 1960 zal achterstand ingelopen zijn De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer ingediend een „nota over de te verwachten aantallen leer lingen en de behoefte aan leerkrach ten bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes". Zoals bij de jongens is ook bij de meisjes een belangrijke stij ging van de belangstelling voor voort gezet onderwijs te constateren. Mede als gevolg van de achterstand, die de meisjes in dit opzicht hadden en ook thans nog hebben in te halen, voltrekt deze stijging zich In een nog sneller tempo dan bij de jongens. De minister verwacht, dat omstreeks 1960-1961 de achterstand zal zijn in gelopen. Evenals dit bij de jongens reeds omstreeks 1958 het geval 'jzal zijn, zullen omstreeks 1960-1961 praktisch alle meisjes, die het lager onderwijs vanuit de klassen 6, 7 of 8 van het g-l.o. of I of II van het v.g.l.o. verlaten, voor een of andere vorm van verder voortgezet dagon derwijs opteren. Naar de minister verwacht, zal de toeloop tot het primaire nijverheids onderwijs voor meisjes, eveneens voor 1956 tot 1960-1961, nog met onge veer 4 stijgen. De overige 12 zal zich dan over vJi.m.o. en ulo verdelen. Het aantal meisjes, dat dan na de lagere school naar het nijver heidsonderwijs gaat, zal, tevens reke ning houdende met omstandigheden zoals bijv. een oorspronkelijke foutie ve schoolkeuze, ca. 42,5 van de ge middelde generatie van de 1215 jaar tevoren geborenen gaan bedra gen. Van deze cijfers uitgaande en te vens rekening houdende met de ge stegen geboortecijfers komt de mi nister in 1961 tot een schoolbevolking van bijna 84000 leerlingen bij het primaire nijverheidsonderwijs voor meisjes en bij het totale nijverheids onderwijs voor meisjes (overig la ger, uitgebreid lager en middelbaar inbegrepen) tot een schoolbevolking van bijna 126000. Na 1961 zal als gevolg van de cor responderende lagere geboortecijfers de schoolbevolking weer enigszins afnemen, om na 1965 op een niveau van ongeveer 77000 resp. 115000 leer lingen constant te blijven. Evenals bij de jongens constateert de minister een afnemen van geo grafische verschillen in de belang stelling. Dit wordt voornamelijk ver oorzaakt door een in snel tempo ver dwijnen van achterstanden met be trekking tot de deelneming aan het voortgezet onderwijs ten plattclande. De minister verwacht en consta teert reeds hier en daar, dat in stre ken waar de belangstelling oorspron kelijk gering was, tijdelijk een ab normaal hoge belangstelling voor het nijverheidsonderwijs zal ontstaan om daarna echter weer naar het landelij ke gemiddelde te tenderen. De toeneming van het aantal leer lingen tot 1961 met ca 45 en na 1965 met nog altijd bijna 35 heeft uiteraard belangrijke consequenties met betrekking tot de leerkrach tenvoorziening. Als gevolg hiervan zal alleen reeds bij het primaire nijverheids onderwijs de jaarlijkse behoefte aan nieuwe leerkrachten stijgen van ongeveer 1000 in 1958 tot ruim 1700 in 1960. Daarna treedt een daling in tot 600 a 700 in 1963 cn in 1964, om in 1965 en daarna constant te blij ven op een aantal van 800 a 900. Voor het overige nijverheidsonderwijs zijn jaarlijks nog eens 400 k 500 nieuwe leerkrachten extra nodig en in het topjaar 1960 800 a 900. 65.000 voor C.J.M.V. Opbrengst eigen actie overtrof verlies subsidie Vertegenwoordigers van de provin ciale commissies en van de drie grote steden in het Christelijk Jonge Man nen Verbond hebben op het buitenhuis van deze organisatie, de Ernst Sillem- hoeve te Lage Vuürsche. ongeveer 65.000 aan het bondsbestüur van het C.J.M.V. aangeboden. Dit was het voorlopige eindbedrag van een actie van vier maanden, die tot doel had het verlies aan regeringssubsidie voor 1958 25.000 te compenseren. Onder het motto „De jongeren ste ken zelf de handen uit de mouwen om het verbondswerk gaande te houden" brachten de jongensclubs van het C.J.M.V. ruim ƒ34.000 bijeen. De seniorenclubs zorgden voor een bedrag van ruim ƒ30.000. Verwacht mag worden, dat de jongensclubs, waar de actie nog niet is afgesloten, tot een eindbedrag zullen komen, dat ligt tussen de 40.000 en 50.000. Veroordeeld tot twee jaar jeugdgevangenis met aftrek „Ik had niet de bedoeling om te do- don, wel om te raken", zei gistermor gen de 19-jarige A. de B., uit St.Wil- lebrord tegen de president van de Bredase rechtbank, mr. Holleman, waarvoor hij terecht moest staan we gens poging tot doodslag op de com mandant van het jachtdetachement van de rijkspolitie, de majoor jhr. B. E. P. de Beaufort uit Doorn, op wie hij met een dubbelloops jachtgeweer had geschoten. De officier van justitie mr. Thijssen, achtte de poging tot doodslag wel bewezen en eiste twee jaar jeugdgevangenis met aftrek. Het dubbelloops jachtgeweer van licht kaliber, dwars op de tafel liggend vlak voor de president, was op de nd van 29 december in handen ge weest van de toen nog achttienjarige verdachte. Tezamen met zijn broer en een vriend twee ervaren stro pers was hij voor de eerste keer in zijn leven ook mee op jacht gegaan. Eerst hadden de beide anderen met behulp van een lichtbak wild gescho ten. Op de terugweg was de B. aan de beurt gekomen. Nauwelijks had hij het geweer vast of er klonk: „Halt... rijkspolitie". Het drietal ging aan de haal, doch de B. kon niet zo vlug mee komen. Hij werd ingehaald door de majoor en kwam in diens lichtbundel. Dol van angst had de B. zich omge draaid en had geroepen: „Staan blij ven of ik schiet". Met het pistool in de hand was de majoor op hem toe blijven stormen. Toen had de B. ge schoten. Het schot hagel drong bij de politieofficier in diens linkerbeen en linkerhand. Toch was de politieman doorgelopen en had de B. overrom peld. „U zult er waarschijnlijk geen be hoefte aan hebben", aldus de pre sident tegen de als getuige opge roepen majoor, „maar ik kan U wel zeggen, dat de rechtbank de grootste achting heeft voor uw onverschrokken gedrag". De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de strenge straffen tegen de stropers in Brabant de laat ste tijd er oorzaak van was geworden dat de heren op alle mogelijke ma nieren uit de handen van de politie trachten te blijven. „Willens en we tens heeft deze verdachte op een po litieofficier geschoten", aldus de of ficier. „Bij het bepalen van de straf maat wil ik wel rekening houden met zijn leeftijd en zijn blanco strafregis ter". De raadsman, mr. Kuipers, achtte po ging tot doodslag of zware mishande ling niet bewezen, want hij vond, dat verdachte in een panische angst had geschoten toen hij door de lantaarn van de politieman was verblind. De bekentenis van verdachte tegenover de politie schreef de raadsman toe aan geveinsde stoerheid. Aangedron gen werd op onmiddellijke in vrij heidsstelling. Na raadskamer werd dit verzoek afgewezen. Na afloop van de middagzitting deed de rechtbank uit spraak. Conform de eis werd verdachte ver oordeeld tot twee jaar met aftrek. NIEUW INITIATIEF Gelegenheid tot gesprek en informeel contact Voor de Nederlandse middenstands- wereld zal voor het eerst in de ge schiedenis van de Jaarbeurs op de komende voorjaarsmanifestatic met ingang van vandaag tot en met 27 maart een ontmoetingscentrum wor den ingesteld. Als uitvloeisel van de belangrijke taak van de Jaarbeurs, om de mid denstand die het grootste percen tage uitbaakt van haar exposanten en bezoekers in de gelegenheid te stellen een zo nattig mogelijk ge bruik te maken van de concentratie van vraag en aanbod, heeft de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs reeds lang de noodzaak Ingezien naast haar strikt zakelijke functie grotere aandacht te besteden aan de voorlichting van de middenstand. Re kening houdende met de veranderde eisen van de tijd, een tijd die voor de middenstand in al zijn geledingen uitermate gecompliceerd is gewor den, heeft het instituut gemeend een nieuwe richting te moeten inslaan om de dienstverlenende taak van de Jaarbeurs sterker nog dan in het ver leden het geval was, tot uiting te la ten komen. Daarom heeft de Koninklijke Ne- derlandsche Jaarbeurs besloten, een middenstandscentrum te organise ren, dat als ontmoetingspunt kan die nen voor de Jaarbeurs bezoekende middenstanders en vertegenwoordi gers van een aantal belangrijke mid denstandsorganisaties en -instellin gen. Het begin is nog bescheiden, maar gezien de belangstelling die bij ver schillende kringen voor dit object bestaat, mag verwacht worden dat dit initiatief in de naaste toekomst verder zal worden ontwikkeld. De Centrale Middenstandsbonden hebben hun volledige instemming met het plan betuigd en alle medewerking toegezegd. Het ontmoetingspunt zal, bij ge brek aan plaats op het Jaarbeurster rein, gevestigd zijn in een restaurant INCIDENT OP ZEILTOCHT NAAR ENGELAND Mede-opvarende die op vlot overging vermist Naar eerst gisteren bekend is gewor den Is vorige week een Duitse viskot- tcr, een zeilboot, waarmee twee Duit se jongelieden, beiden 23 jaar, van Duitsland naar Engeland wilden over steken, op het ten oosten van Schier monnikoog gelegen Simonszand ge strand. De rijkspolitie van Usquert heeft in samenwerking met de Ko ninklijk Marechaussee uit Delfzijl een van de jongens totaal uitgeput van boord kunnen halen maar de andere, die in overleg met zijn kameraad op een zelfgemaakt vlot was vertrok ken om hulp te halen, is nog niet ge vonden. Wel heeft een Lockheed Neptune van de Koninklijke Marine, die te half drie gistermiddag is opgestegen, het vlot zien drijven, maar de jongeman heeft men met ontdekt. Het zoeken. naar hem is gisteravond omstreeks zeven uur gestaakt wegens de toene mende duisternis. De rijkspolitie te Usquert werd gistermiddag te onge veer één uur gewaarschuwd door de bemanning van een vaartuig van rijkswaterstaat die de zeilboot op het wad zag zitten. Toen men de op de viskotter achtergebleven jongeman van boord had gehaald, bleek dat de boot met 2 man aan boord reeds woensdag uit Bremershaven was ver trokken, op weg naar Engeland. Het scheepje kwam ter hoogte van Usquert op het ondiepe wad vast te zitten, en toen een uitgestoken witte vlag niet werd opgemerkt, besloten de jongelui vrijdagmiddag een vlot te maken. Daar dit vlotje slechts een persoon kon dragen, bleef een van hen achter op de boot en vertrok de an dere naar de vaste wal, met de bedoe ling hierbij de zuid-westelijke stro mingen te gebruiken. Hij wordt nu vermist. Beide opvarenden zijn ge huwd en afkomstig uit Bad Homburg. tegenover de Jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg („Noord-Brabant"). In een daartoe gereserveerde zaal, waar de middenstanders elke dag tus sen 12.30 en 14.30 de lunch kunnen gebruiken, zullen tczelfder tijd voor aanstaande personen uit de verschil lende organisaties en instellingen van en voor de middenstand aanwezig zijn, die een korte inleiding zullen houden over de belangwekkende ac tuele onderwerpen met betrekking tot de middenstand. De volgende onderwerpen worden behandeld: financiering, bedrijfsor ganisatie, overheid en middenstand, noodzakelijkheid van wetenschappe lijk onderzoek, produktiviteitsbevor- dering, parlement en middenstand, opvolging in het bedrijf en nieuwe vestigingen. Deze onderwerpen zullen als uit gangspunt kunnen worden be schouwd, niet voor algemene discus sies, maar als gcdachtenbepaling over de vraagstukken die de midden stand bezighouden. Er zal ruim ge legenheid worden geboden onderling, met de sprekers of de aanwezige ver tegenwoordigers van de Midden standsorganisaties en -instellingen van gedachten te wisselen. In de lunchzaal is een gedeelte als club ingericht, waar de midden standers in gemakkelijke stoelen zich voor een gesprek kunnen terugtrek ken. Daar kan men op informele wij ze in contact treden met leidende fi guren van Middenstandsbonden en -instituten. Naast deze geheel nieuwe opzet, welke zal kunnen bijdragen tot beter begrip van de heersende middenstandsvraagstukken en tot opheldering van eigen zakelijke problemen, zal op de voorjaars- beurs, in een apart paviljoen bij de hoofdinging van de Jaarbeurs gebouwen op het Vredenburg, een Middenstandsinformatiecentrum worden ingericht. De volgende voorlichtende instanties, waarvan de meeste reeds enkele jaren gast vrijheid van de Jaarbeurs genie ten, zullen daar tijdens dc gehele beurs aanwezig zijn: het Alge meen Waarborgfonds van de Mid denstand, de Nederlandsche Mid- denstandsbank, het Produktivi- teitscentrum voor Midden- en Kleinbedrijf en de Rijksmidden- standsvoorlichtingsdienst. Centrale training voor Oranje-spelers Voor de centrale training van het Nederlands elftal op dinsdag 18 maart, woensdag 26 maart en woens dag 9 april zyn dc volgende spelers uitgenodigd: De Munck (DOSk Pie- ters Graafland (Ajax), Kraay (DOS), Kuys (NAC), Wiersma (PSV). Van der Hart (Fortuna '54). Klaassêns (V VV), Notermans (Fortuna '54), Van Wissen (MVV). Carlier (Fortuna '54). Kruiver (PSV). Van der Kuil (Ajax). Lenstra (Sportclub Ensche de). Moulyn (Feijenoord), Rijvers (Feijenoord) en Wilkes (VW). De training, die onder leiding staat van Elek Schwartz, wordt in het sport park „de Vllert" te Den Bosch ge houden. Toestand Louis van Gasteren nog ernstig De toestand van de 70-jarige acteur Louis van Gasteren, die zondagmid dag onverwachts in het ziekenhuis der Algemene Ziekenverpleging te Zeist moest worden opgenomen, is nog steeds ernstig, zo werd desgevraagd gisterochtend medegedeeld, HULP VAN INTERPOL INGEROEPEN (Advertentie) IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 10