PROVINCIALE7EEUWSE CÜUQAMT K.L.M.-VLIEGERS LEGGEN WERK NEER MEDAN (Noord-Sumatra) in handen van opstandelingen Eerste Kamerleden pleitten voor Zeeuwse belangen de BILT Protest tegen opzienbarend ontslag van woordvoerders Aler: redenen steekhoudend VERWACHT. Directie: F. v. d. Velde en F. B. iWK B B JBf B H ^3 B.B B JrB B B fl B B_fl H W II B g^JR VK W §8 fl fl Ing. mededelingen driemaal Uriel, den Boer, Adjunct: W. de Pagter. B V BB 1 wfll fl&HBBBI BB Bi BI V V V W Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur: w. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum «»'KP" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J meó" p"^' 5 Oir» no. =5.3». Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel. 2425. adm. tel. 2034. „CONSEQUENTIES NOG NIET TE OVERZIEN" Radio-Padang heeft gisteren meegedeeld, dat Medan in Noord- Sumatra in handen van de opstandelingenregering is gevallen. De val van de stad werd gemeld, nadat eerder bekend was ge maakt, dat troepen uit Midden-Sumatra, met dc steun van over gelopen troepen der centrale regering, het vliegveld van Medan iijtdden bezet. De aanval op het vliegveld was ondernomen door tWee bataljons, en wel het te Medan gelegerde 131ste bataljon en een bataljon van het regiment uit Tapanoeli. United Press ver nam te Singapore, dat de troepen, die onder bevel stonden van majoor Nangolan, 21 Javaanse militairen en burger-employé's in Medan hebben gearresteerd. „Nangolan is nu heer en meester in Medan", verklaarden de zegslieden. DjakartaSiak Sri Indrapoera bezet Volgens hetzelfde persbureau wordt het nu waarschijnlijk geacht, dat be halve het midden ook het noordelijk deel van Sumatra tegen Djakarta in opstand zal komen. Radio-Padang vertelde, dat briga de-generaal Djatikoesoemo, die in Noord-Sumatra het commando had over de eenheden der centrale regering, Medan heeft verlaten en naar verwacht wordt via de haven Belawan de vlucht zal nemen. In de nieuwsuitzending van het Indo nesische persbureau Antara werd zondag verklaard, dat de regerings troepen het belangrijke oliegebied van Siak Sri Indrapoera „bezet en van op- standigen gezuiverd hebben". De ver binding tussen Pakanbaroe en do Su- matraanse oostkust is nu stevig in handen van de regering, aldus Anta ra. De California Texas Oil Company zal zijn werkzaamheden spoedig kun nen hervatten. De revolutionairen hebben, volgens Antara, ten gevolge van de bezetting SCHRAAL WEER. Wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid voorkomende sneeuwbuit- jes. Koud en schraal weer, met een matige tot vrij krachtige oostelijke wind. ZON EN MAAN 18 maart Zon op 6.49 onder 18.48 Maan op 5.46 onder 17J.0 Schiphol vannacht net als anders „Aangezien de onrechtvaardige ontslagen van de gezagvoerders De Laat en Metz alle leden met ontsteltenis hebben vervuld; de leden verder van oordeel zijn dat deze aantasting van het recht om hun opinie tot uitdrukking te brengen bij monde van hun leiders, niet onbeantwoord kan blijven; dat verder alle leden van ganser harte de bestuursleden die hen op persconferentie van 13 maart vertegenwoordigden, steunen, is besloten dat 1. Het bestuur opgedragen wordt, van de K.L.M.-directie het onver wijlde herstel in hun oorspronkelijke functie en rang te eisen van de ge zagvoerders De Laat en Metz; 2. Uitblijven van de inwilliging van deze eis na 23.59 uur plaatselijke tijd op zondag 16 maart 1958 tot gevolg zal hebben, de onmiddellijke onthouding van de diensten van alle vlieger-leden, aanwezig hier te lande op en na dit tijdstip". Aldus een resolutie, die zaterdagavond in het Carltonhotel te Amsterdam werd aangenomen door de buitengewone algemene vergadering, die de Vereniging van K.L.M.-vliegers had uitge schreven. De president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, deelde zondagavond in het hoofdkantoor der maatschap pij in een persconferentie mee, dat de directie der K.L.M. de vliegers per brief heeft geantwoord, het ont slag wel degelijk rechtvaardig en de redenen daartoe volkomen steek houdend te achten. „In klare taal betekent dit dus dat de vliegers in staking zullen gaan en dat er een ernstige storing zal optreden in de van Nederland vertrekkende lucht- diensten". Deze staking bij de K.L.M., die pas vanmorgen werkelijkheid zal worden „indien zich geen onverwachte ver anderingen voordoen", zoals de pilo- tenorganisatie gisteravond meedeel de, was,het gevolg van de jongste toe spitsing in het conflict tussen piloten en directie, dat voornamelijk de sala rissen betreft en dat reeds jarenlang „hangende" is. Tijdens een op donderdag 13 maart te Amsterdam gehouden perscon ferentie werd onder meer meege deeld, dat dc Vereniging van K.L. M.-vlicgers bevreesd is voor de discriminatie van vliegers in ver band met aantekeningen op hun conduitestaat en dat men het niet eens is met de wyze. waarop drie vliegers onlangs zijn ontslagen. Ook werd toen de mening uitge sproken dat het bestuur van de vereniging gebrek aan vertrouwen heeft in de rapporten, door de me dische afdeling van de K.L.M. over de fysieke en mentale toestand van de vliegers uitgebracht. Het pros pectus. uitgebracht bij de aande lenemissie van de K.L.M., zou mis leidend zijn geweest ten aanzien van de mededeling, als zou er op dat moment een akkoord zijn bereikt inzake de salarissen. (Van een speciale verslaggever) Schiphol Nacht van zondag op maandag, half één. Zo even heeft het uur nul letterlijk geslagen en is de staking der K.L.M.-piloten begon nen. Op dit tijdstip ziet Schiphol er net zo uit als iedere nacht om deze tijd: slaperig. In de wachtka mer is men bezig de vloer te boe nen en een paar late passage-em ployes zijn bezig de passagiers van de laatste machine, die uit New York, af te helpen. De passagiers met bestemming Amsterdam gaan normaal naar hun hotel en zullen verder van het conflict geen last hebben. Er zijn in deze machine uiteraard ook transito-passagiers. Ook zij weten van niets en zij worden, wat ook in een andere nacht gebeurd zou zijn, voorlopig naar hun hotel ge zonden. Pas in de ochtend zullen zij bemerken, dat er een staking is. Dat betekent op zichzelf niet, dat zij niet van Schiphol naar hun verdere bestemming wegkomen, want uiteraard heeft de K. L. M. maatregelen getroffen om zoveel mogelijk passagiers met andere lijnen naar hun bestemming te doen vervoeren. De bemanning van deze laatste machine was nog niet op de hoog te van de staking en had er, na een motorstoring op het ijskoude vliegveld van Gander op New- Foundland, eigenlijk ook betrek kelijk weinig belangstelling voor. Ze waren blij dat ze thuis wa ren. Pas zo straks, om 8.45 uur zul len de ernstige gevolgen van dit conflict zich aftekenen. De eerste machine, welke in de morgenuren moet vertrekken, om 8.45 uur, is die voor Lima. Het staat, zoals het er op het ogenblik uitziet wel vast dat deze machine niet zal opstijgen. De ontslagenen De beide woordvoerders van de ver eniging werden daarop vrijdag j.l. op staande voet ontslagen. Eén hunner is de heer J. F. de Laat te Amster dam, die op de Midden-Atlantische route vliegt en op het ogenblik het Nederland heeft reserve krediet van I.M.F. niet meer nodig Nederland heeft het Internationale Monetaire Fonds in Washington mee gedeeld, dat het als gevolg van de verbeterde positie van de Neder landse Bank het reservekrediet van 68.750.000 dollar van het I.M.F. niet meer nodig heeft. De regeling is met ingang van 11 maart vervallen. De maatregel was aanvankelijk voor één jaar, ingaande op 12 september, getroffen. Nederlandse functionarissen in Wash ington verklaarden zondag, dat in de afgelopen maanden de positie der Ne derlandse betalingsbalans verbeterd is en dat de bestedingsbeperking in Nederland heeft geholpen bij het te rugdringen van de inflatie. Deze foto toont de twee door de di rectie van de K.L.M. op staande voet ontslagen gezagvoerders. Zittend de heer J. F. de Laat en staande de heer L. Metz. RADIO-PADANG OVER TEGENAANVAL van praktisch heel het oliegebied van Midden-Sumatra door de regerings troepen, te kampen met gebrek aan benzine. Radio-Padang zei zaterdag dat kust batterijen in Padang zaterdag een korvet van de Indonesische marine buiten werking hadden ge steld. Het werd in noordelijke rich ting weggesleept door een ander korvet, de „Radjawali". Voordat het korvet buiten werking werd gesteld, hadden beide schepen ge durende vijftien minuten Padang beschoten, waarbij een tehuis voor moederzorg en het gebouw van de Bank Indonesië beschadigd wer den, aldus de radio. Voorts werd gezegd dat een verzoek van beide korvetten om versterkingen uit Djakarta was gehoord. Zaterdag zijn de Sumatraanse opstan delingen, die zich woensdag uit Pa kanbaroe hebben teruggetrokken, langs beide oevers van de Siak tot de tegenaanval overgegaan, zo heeft United Press te Singapore vernomen. Negenenvijftig soldaten van de cen trale regering werden gevangen ge maakt: Over doden of gewonden is door geen der strijdende partijen iets medegedeeld. Tekort aan parachutes De regeringstroepen in Pakanba roe, zo wordt verder te Singapore vernomen, kunnen geen uitval on dernemen en geen versterkingen ontvangen, naar verluidt omdat er een tekort aan parachutes heerst. Alle gebruikte valschermen moe ten per vliegtuig naar Bandoeng worden teruggebracht om daar op nieuw „gepakt" te worden. De on geveer 1000 man sterke brigade parachutisten beschikt slechts over 400 parachutes. Het Indonesische kabinet heeft in een regeringsuitzending voor de binnen landse radio-omroep verklaard, dat de hulp in de vorm van buitenlandse wapens aan de rebellen, niet in ver band moet worden gebracht met het een of andere land, daar uitsluitend „buitenlandse avonturiers" in wapen transacties met de rebellen betrokken zijn. Op 1 april eindigt gironummer 777. De gezamenlijke hulpactie van het Nederlandsche Roode Kruis en het Centraal Comité van kerkelijk en par ticulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden, «aar voor de speciale girorekening 777 in gebruik werd gesteld, wordt per 1 april aanstaande beëindigd, aldus deelt het Roode Kruis mede. Per 15 maart was op deze giro gestort 759.851,84. voorzitterschap waarneemt van de Vereniging van K.L.M.-vliegers, om dat de voorzitter, de heer W. F. Bei- link, het pilotencongres te Bogota bij woont. De andere is de Engelse piloot de heer Lionel Metz van de Xoordatlanti- sche lyn. Geruime t\jd is hij voorzitter geweest van de International Pilots Association. Deze functie legde h\j onlangs neer, toen de buitenlandse organisatie op ging in de Nederlandse pilotenvereni ging. De heer Lionel Metz was vrij dagavond naar Engeland gegaan om voor z\jn zoontje een school te zoeken. Toen hy 's avonds om tien uur per vliegtuig op Schiphol terugkeerde, werd de jongen per auto naar huis gestuurd; de heer Metz zelf kreeg de order naar het directiegebouw te gaan waar hem het ontslag werd medege deeld. Zeer beledigend Op zijn persconferentie van gister avond verklaarde de president-direc teur van de K.L.M., dat de directie vooral de uitlatingen betreffende de conduitestaten en over de medische rapporten zeer beledigend achtte. De mededelingen, die tegen de K.L.M. waren gericht, waren, aldus de heer Aler, van dien aard. dat deze in de verhouding tussen bedrijf en perso neel met een zo verantwoordelijke functie niet te tolereren zijn. Het feit. dat de betrokkenen als woordvoerders voor hun organisatie zouden optreden, doet hieraan niets af. Deze kwaliteit ontslaat hen niet van hun plichten als verantwoordelijk personeelslid en verschaft hun niet (Vervolg op pagina 5). Massabetoging voor president Soekarno Meer dan de helft communisten President Soekarno heeft zondagmid dag, kort na zijn terugkeer van een reis door Java en Bali, een massebe- toging voor het Merdeka-paleis in Djakarta toegesproken. Voor dc betoging hadden tienduizen den zich verzameld op het Banteng- plein, vanwaar zij in gesloten gele deren naar het paleis marcheerden en voor de president defileerden. Er waren groepen gevormd van arbei ders, oudstrijders, studenten, boeren en militairen. Meer clan de helft van de betogers waren communisten. Sommige groepen droegen communis tische vlaggen met zich mee en brachten met gebalde vuist de com munistische groet. Nadat de laatste groep gepasseerd was. verklaarde Soekarno, die een blauw marine-uniform droeg, onder meer, dat de Indonesiërs geen tweede centrale regering erkennen. De rebel len verraden onze onafhankelijkheid. Wij moeten de revolutionaire rege ring verpletteren. TECHNISCHE ASPECTEN VAN HET DELTAPLAN In verband met het ontslag op staan de voet van de K.L.M. gezagvoerders J. F. de Laat en L. Metz heeft de ver eniging van K.L.M.-vliegers zaterdag avond in een Amsterdams hotel een buitengewone algemene ledenverga dering gehouden. De foto geeft hier van een beeld. Onderzoek naar mogelijkheden dam Zierikzee - Colijnsplaat gevraagd Verschillende Eerste Kamerleden hebben in het voorlopig verslag over het ontwerp-Deltawet gevraagd de opvattingen van de regering over de havenplannen in het Zuldsloe te mogen vernemen. Deze leden, die de ont wikkeling van de Europoort alleszins toejuichten, waren niettemin van mening, dat voldoende spreiding van industrialisatiecentra aan diep vaar water binnen het Deltabekken een voorwaarde is voor een goede ruimtelijke opbouw. In dit verband verzochten zjj de regering reeds thans haar aan dacht te schenken aan de Brabants-Zeeuwse plannen ter ontwikkeling van een industrialisatieeentram in de omgeving van het Kreekrak. Zij acht ten deze zaken van nationaal, economisch belang. Sommige leden merkten ook op, dat de uitvoering van het Drie-eilanden plan duur zal worden, doordat de Zandkreek hoger zal komen te liggen. Zij vroegen, of dit peil niet lager kan worden gesteld dan thans is voorzien, om dusdoende de natuurlijke afwatering van Noord-Beveland te behouden. De ten gevolge van de totstandko ming der Deltawerken te verwachten gemiddelde waterstanden van het Zeeuwse meer en het Hollandsch Diep zullen, naar de mening van vele leden, de afwatering van West Noord- Brabant in sterke mate beïnvloeden. Zy zouden dan ook gaarne inlichtin gen ontvangen omtrent de wijze, waarop de moeilijkheden te dezen zullen worden opgelost. Het leek verschillende leden ook een open vraag, op welke wijze de ontzilting van het Zeeuwse meer het beste zou kunnen worden bereikt en tevens hoe een teveel aan water zou kunnen worden gespuid. .De rege ring werd gevraagd of de mo gelijkheid van spuling door een kanaal, gemeenliggend met de Zandkreek. naar het in de Zuid- sloe ontworpen industrieterrein geen nadere bestudering ver dient. Zij vroegen of de afsluiting van het oostelijk bekken van dc Oosterschelde ook in studie is by de Rijkswater staat en voorts, welke de opvatting van de regering met betrekking tot bedoelde afsluiting is. Vaste oeververbindingen Enige leden konden zich niet ver enigen met dc opvatting, dat langer wachten met liet inpoidèren van het Land van Saeftinge niet schadelijk (Venrolg op pagé 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1