3\oyqw^ 31CH en.... sc/irijven MET BEHULP VAN POLITIE HEROVERT EVC EIGEN GEBBOUW STEMMEN UIT DE KERKEN ZATERDAG 15 MAART 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE CO URANT. 11 DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG Èf^WÊf VRIJDAG ÊF^^Ê/ ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG ^^^^JpONDERDAt 18 Mg f 19 i W 20 /if 21 I J 22 I mM 23 Hf 24 t i 25 J 26 L^f 27 MAART MT^ MAART W y MAART J MAART g A MAART t MAART MAART MAART ^J^MAART^ TERREIN VREDENBURG Huishoudelijke artikelen en onder houdsmiddelen cias, aardewerk, porselein, kristal Luxe metaal, en houtwaren, kunstnijverheids- en reli gieuze artikelen, bestek Goud, zil ver, bijouterieën, uurwerken, rokers benodigdheden Woninginrichting: w.o. woningtextiel «n fournituren, kleinmeubelen, spiegels, schilderijen, lijsten Lederwaren Textiel, kleding, mode- en kleinvakartikelen Parfumerieën en cosmetica, toilet artikelen Speelgoed, Sportartikelen Reclame-toegiftartikelen, papier waren, souvenir- en feestartikelen Winkelinrichting, etalage- en recla me-artikelen Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten TERREIN CROE5ELAAN Huishoudelijke verwarmings- en kookapparatcn voor gas-, kolen- en ölleverbruik Machines en materieel voor het bouwbedrijf, wegen-, water en mijnbouw, grondwerk Bouw materialen Scheepsbouw Interne transportmiddelen Machines en apparaten voor de luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrich tingen Elektrische installaties.voor de industrie (w.o. elektromotoren - transformatoren - gelijkrichters - draad en kabel - schakelmateriaal - telefonie - telegrafie enz.) Stoom machines, stoomketels en appendages Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties Verbranding*. en -mach stoffen gereedschappen de 'metaalindust reedschappen houtindustr' Teegangsprija - eek voer de eerste twee dagen - 12.80. Catalogus I 3.-, verkrijgbaar san de loketten. RADIO- EN T V-RUBRIEK Kinderprogramma's I n september j.l. vond een moe- I der in Malvern in Engeland, haar tienjarige zoon met een touw opgehangen aan de knop \an een kast. Hij was dood. Bij de latere constructie bleek dat de jongen enige dagen tevoren een opvoering van het vervolgkijk- spel „Robin Hood" had gezien. Hij liad volledig de omstandighe den die hij daar zag nagemaakt. Bij het beproeven van zijn instal latie was hij gevallen en daardoor gedood. Dit. tragische ongeval heeft nogal wat stof doen opwaaien rond de kinderprogramma's van de Engel se televisie. Er bleek echter bij onderzoekingen niet. dat er meer van zulke gevallen aan te' wijzen waren De Nuffield-organisatie bekostigde een uitgebreide studie van een vrouwelijke psychiater, die meer dan 3000 kinderen onder vroeg en deze kwam tot de con clusie dat de televisie een minder dominerende positie innam dan men gewoonlijk beweert en dat er maar weinig families door gedes organiseerd zijn. Een ondervra ging van bekende televisiesterren in Engeland leerde echter, dat de ze zeer nauwlettend toezien op hetgeen hun kinderen bekijken, terwijl zij vooral niet willen, dat de kinderen in de avonduren kij ken. Kinderprogramma's II ..In de kinderprogramma's van de beide Engelse omroepen werden in een week tijds 18 personen ge dood, 23 aangevallen en verwond met stompe voorwerpen en 11 anderen kregen trappen in de maagstreek. Het enig hoopgeven de li ierbij is, dat 90 van de slachtoffers Amerikanen betrof. Maar ik betwijfel toch of zulk een voortdurende en genadeloze moord partij, zelfs op Amerikanen, nut tig is", aldus Vivian Milroy, een Engels T.V.-regisseur, tijdens de jaarvergadering van de bond van film- en T.V.-technici. Van de 12 Amerikaanse films hebben 9 de misdaad tot hoofdthema, vertelde Milroy verder, die er op wees dat er iets gedaan moet worden aan de grootscheepse import van Ame rikaanse films. De vergadering nam tenslotte met algemene stemmen een reso lutie aan waarin zij zegt de toe neming van het gebruik van Ame rikaans materiaal door de Engel se televisie te betreuren. Strubbelingen I Er is in de Duitse Bondsdag on langs urenlang fel gedebatteerd over de toekomst van radio en te levisie. De Bondsregering heeft n.l. plannen 0111 de gehele Duitse omroep anders op te gaan zetten. Men wil een Bondsomroep. De re geringspartijen voelen daar wat voor, tde oppositie echter niets. De regering vond aanleiding om hierover de gedachten te bepalen omdat men bijtijds een regeling wil van de z.g. banden IV en V. Dit zijn de ultra, ultra korte gol ven, die nog niet in gebruik zijn en waaromtrent, naar buiten al thans, nog niet veel bekend is. Maar zullen ze in gebruik komen dan zullen de mogelijkheden niet te overzien zijn. De Bondsrege ring denkt er nu over, wanneer er een Tweede Programma moge lijk zou zijn, dit programma over te laten aan vrije instanties dat wil dus zeggen een commer ciële maatschappij. Strubbelingen II Evenals in ons land. zijn omroep- zaken ook in Duitsland bijzonder moeilijk. De door de Bondsrege ring gedachteontwikkeling ont moet niet alleen tegenstand bij de oppositie, maar vooral ook bij de regeringen van de landen. De op positie wijst een Bondsomroep af, omdat men teveel staatsinmen ging en bemoeiing vreest. En voor een commerciële omroep voelt men nog minder omdat men overheersing van belangengroepen niet wenst. De Landen staan op 't standpunt, dat een regeling van bovenaf hun culturele onafhanke lijkheid, die in de Grondwet gere geld is, in gevaar zal komen. Vooral in de Beierse Landdag is uitvoerig en met nadruk over de ze zaken gesproken. De minister president Hanns Seidel deelde mede, dat hij en de regeringen van de andere landen, het er over eens waren dat hierover niet zo maar bondswetten gemaakt kun nen worden. Weg transisters De transistor is een versterker- element, dat te vergelijken is met het vroegere „kristalletjes". Transistors hebben veel voordelen, worden sythetiseli vervaardigd en 0.111. toegepast in de moderne ge hoorapparaten. Ook in radio- en televisietoestellen bieden transis tors veel mogelijkheden 0.111. door hun bijzonder geringe omvang. In Amerika is nu echter weer een nieuw versterkerelement vervaar digd dat „sapcistor tetrodes" heet en weer zeer veel voordelen boven transistors heeft. Zo is het zeer goed bestand tegen lioge tempera turen, terwijl het meer bezwaren van de transistors ondervangt. Men ziet het: de ene vinding wordt nog nauwelijks volledig toegepast, of een nieuwe vinding overtreft de vorige. Modern Jazz Quartet In het dorpje Donauschingen in het zuiden van Beieren wordt ie der jaar in een prachtig oud slot een muziekfestival gehouden, ge heel gewijd aan moderne composi ties. Daarbij wordt er ook steeds een avond besteed aan een genre dat buiten het terrein van de se rieuze muziek ligt. Zo was dit jaar het vermaarde Modern Jazz Quar tet te gast. Enige opnamen van hun optreden worden maandag avond door de N.C.R.V. ten geho re gebracht. Hart van dit fraaie ensemble is de pianist John Le wis. Men kan verder genieten van de weergaloze vibrafonist Milt Jackson. NA FRAUDE VAN 1.8 MILJOEN Verlies bij Berger Co van beperkte omvang In de gisteren gehouden jaarver gadering van de Twentsche Bank N.V. heeft de directie een medede ling gedaan waaraan het volgende is ontleend: naar de aan het licht ge komen malversaties bij F. Berger en Co N.V., welke ondanks geregelde accountantscontrole gedurende tien jaren hebben plaats gevonden, stelt de justitie een onderzoek in, in sa menwerking met een accountantsbu- Dit onderzoek is nog niet voltooid, zodat thans geen verdere gegevens beschikbaar zijn. Wel staat zo goed als zeker vast, dat het in de pers genoemde bedrag van 1,8 miljoen juist is. F. Berger en Co. is een doch teronderneming van Van Mierlo en Zoon. Van laatstgenoemde instelling zijn alle aandelen in hét bezit van dc Twentsche Bank. De valutamakelarij bij Van Berger en Co. is per 31 de cember 1957 beëindigd, zodat men zich thans uitsluitend beweegt op het gebied van het bemiddelen bij onder handse leningen van de handel in schatkistpapier. De jaarlijkse omzetten waren aan zienlijk. De periode van lage rente is voor de firma zeer winstgevend ge weest. maar de snelle stijging van de ■entevoet heeft de resultaten van de latere jaren ongunstig beïnvloed en tot verliezen geleid. Met inbegrip van de gehele gecon stateerde fraude welke gedeeltelijk door verzekering is gedekt, is uitein delijk het resultaat van de laatste vijf jaren een vet lies van slechts be perkte omvang. Bij Van Mierlo zijn voldoende stille reserves aanwezig, waardoor het mogelijk was de nodige voorzieningen té treffen. Bij de Twentsche Bank bestaat derhalve geen aanleiding om de, waardering van de aandelen van Van Mierlo te herzien. Hieruit zal tevens duidelijk zijn, aldus de me dedeling, dat het voorstel van 9 pet. dividend van de Twentsche Bank over 1957 niet in velband staat met de malversaties. Overi gens zijn deze pas gebleken nadat bet dividend voorstel was goedge keurd. TEGENAANVAL VERBONDSBESTUUR ^AA/WWNAA/WNA/VWSA/\A*W>AAAA^A^^VNAA«A^V^A^W^'^'W^VWWWWWWWWWS^' (Slot van pag. 3) Hier duiken natuurlijk de vragen op naar de mogelijkheid van een „rechtvaardige oorlog". Wanneer hij zegt dat ie c e oorlog tegenwoordig leidt ,.tot een ongeremd losbreken van oorlog, tot uitwissing der vol- kenrechtsg»enzen en daarmee tot op heffing der westelijke beschaving en zeden zonder meer", zal hij niet veel tegenspraak ontmoeten. Waar blijft tegenwoordig de oude opvatting dat iedere oorlog, die niet onrechtvaardi ge middelen gevoerd wordt, geen rechtvaardige oorlog kan zijn? Goll- witzer vindt het onbegrijpelijk, dat theologen zo weinig hebben nage dacht over het verschil tussen toe laatbare en ontoelaatbare middelen. Men is blijven staan in de vraag of er een principieel verschil is tussen de zgn. conventionele wapens en de tegenwoordige massale vernietigings middelen. Dit leidt tot een onbeperk te heiliging van alle middelen door het doel. Bovendien vallen alle onderschei dingen die men vroeger maakte, nu weg. De nieuwe wapenen heffen door hun aard het onderscheid op tussen strijders en niet-strijders. Deze wape nen „passen bij een gezindheid die de tegenstanders geen recht op leven toekent, wat ingaat tegen de grond slagen van de christelijke ethiek". De atoomwapens treffen niet alleen dit geslacht, maar ook het komende. Zij brengen „het mens-blijven der mens heid in gevaar". Door deze wapens is een verdedigingsoorlog onmogelijk geworden. Een verdedigingsoorlog werd tot nu toe door de kerk als de enige beschouwd waaraan een chris ten zonder bezwaar kon deelnemen. De komende oorlog stelt niet alleen het probleem van het doden, maar te gelijk dat van de zelfmoord. Zie hier enige stellingen van prof. Gollwitzer, die hij aan de kerk voor houdt. Hij komt tot de conclusie dat de kerk heiaas niet waakzaam is ge weest, wat betreft het doordenken van de toelaatbaarheid van de oor logsmiddelen, „aanvankelijk door te sterke binding aan nationale belan gen, later uit angst voor het commu nisme". Tenslotte herinnert hij de christe nen aan hun vredesopdracht die zij hebben in deze wereld en dit is voor hen het enig mogelijke beginpunt, „van waaruit de problemen van het deelnemen van de christen aan het politieke leven steeds nieuw door dacht moeten worden. Wie van daar uit denkt, kan niet lang aarzelen in zake zijn houding tegenover de atoomwapenen". „De consequenties mogen ons niet afschrikken, zij ver langen geen andere geloofsmoed dan alle christelijk leven". II. Klein model a-bom voor Amerikaanse jagers Generaal O. P. Weyland, oud-oppcr- bevelhebber van de luchtstrijdkrach ten der Verenigde Naties gedurende de Koreaanse oorlog en thans com mandant van de Amerikaanse tactische luchtmacht, heeft donder dag op een vergadering te Fort Worth, in Texas, verklaard dat de Verenigde Staten een kleine water stofhom hebben vervaardigd, die door de jachtbommenwerpers van zijn wa pen kan worden vervoerd. „Er bevinden zich op dit ogenblik op verschillende punten in de vrije landen eskaders vliegtuigen van dc Amerikaanse tactische luchtmacht, die sneller vliegen dan de geluids golven zich verplaatsen en die in staat zij op elk gewenst tijdstip een aanval op een vijandelijk doel uit te voeren. Luistert Annemarie heeft nieuws! ANNEMARIE VAN RADIO LUXEMBURG verklapt Zondag alia Naderlandse huisvrouwen belangrijk nieuw». Haarlijk nieuws, dal te hoorde van vakmannen-slagers. Stam morgenochtend a( op 208 meter (Kc/s 1439) Om half tlf, hall twaalf en half één tal ia hat imlkkelgeheim vertellen I Bank Ned. Gemeenten verdeelt opb'eoest van rentespaarbrieflening De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal thans overgaan tot de aanbieding van leningen aan de ge meentebesturen uit de opbrengst van de rentespaarbrieflening 1957, voor zover deze opbrengst niet door de in schrijvers voor aanbieding aan be paalde gemeenten is aangewezen. In verband met de omstandigheid dat de regering het dringend noodza kelijk acht ook aandacht te schen ken aan de definitieve financiering van reeds voltooide of in aanbouw zijnde woningen en andere in uitvoe ring zijnde werken op het gebied van de woningbouw in ruime zin, waar van de kapitaaluitgaven nog niet zijn gedekt door een vaste lening, hebben de ministers van binnenland se zaken en van financiën aan de gemeentebesturen kenbaar gemaakt, dat zij van oordeel zijn, dat de op brengst van de krachtens het verde- lingsschcma verkregen leninggelden alleen dient te worden bestemd voor de vaste financiering van onder de omschrijving van het prospectus van de rentespaarbrieflening 1957 val lende objecten welke reeds tot stand zijn gekomen of welker uitvoering reeds is begonnen, maar nog niet is voltooid. De opbrengst van de krachtens bo venstaand verdelingsschema aan geboden leningen kan derhalve niet strekken tot het ter hand nemen van nieuwe investeringen, tenzij alle bedoelde kapitaaluitgaven reeds uit de opbrengst van lang lopende leningen zijn gedekt. Gevecht in Italiaanse Kamer: 7 gewonden Bij een vechtpartij in (le Italiaan se Kanier van afgevaardigden zijn vrijdagochtend vier afgevaardigden (twee christen-democraten en twee neo-faseisten) en drie zaalwachters die probeerden de vechtenden te scheiden, licht gewond De vechtpartij begon toen de neo fascist Domenieo Leccisi verklaarde, dat het een schande was dat onlangs bij een demonstratie in Rome de vlag van de partisanen naast de Italiaan se vlag had gewapperd. De linkse af gevaardigden vlogen daarop woedend uit hun banken op en stormden met opgeheven vuisten op de neo-fascis- ten toe. Penningmeester in telefooncel mishandeld AMSTERDAM, vrijdag. Hef E.V.C.-verbondsbestuur is tot de te genaanval overgegaan. Donderdag hebben, aldus meldt „Het Parool", de heren F. Reuter en B. Brandsen, resp. voorzitter en secretaris van het ver- bondsbestunr van de Eenheidsvak centrale met politie-assistentie het gebouw van de E.V.C. aan de Prin sengracht te Amsterdam, dat sinds maandag jl. was bezet door aanhan gers van C.P.N.-secretaris Paul de Groot, heroverd. Voorts heeft het E.V.C.-verbonds- bestunr kans gezien tegen alle tegen werking van de C.P.N. en de met haar verbonden drukkerij van het dagblad De Waarheid in een nummer van Werkend Nederland, het orgaan van de vakcentrale, te doen uitko- In dit nummer wordt fël van leer getrokken tegen de pogingen van de heer De Groot om de meningsver schillen in de C.P.N.-leiding uit te vechten binnen de E.V.C. en wordt een scherpe aanval gedaan op de lei ding van de E.V.C.-bouwvakarbei- dersbond, de Algemene Bond van Werkers in het Bouwbedrijf. Uit het nieuwe nummer van Werkend Neder land blijkt, dat de aanhangers van de heer De Groot in het E.V.C.-ver- bondsbestuur de heren Wessel Har- tog, voorzitter van de bouwarbei- dersbond, en Freek Meis, secretaris van de Algem. Bedrijfsbond Trans port zijn. Naar wij vernemen heeft de heer Meis binnen zijn eigen bond de aanval op de heren Joop van der Ward en Dirk Hooft. resp. voorzitter en secretaris van de afdeling Am sterdam, ingezet Vrije Geluiden: 150.000 abonnes In de loop van woensdagochtend 12 ïhaart kon de V.P.R.O. zijn 150.000ste abonnee op z'n blad „Vrije Geluiden" noteren. Het was de heer G. Kamerbeek uit Zaltbommel. Bij de herovering van het gebouw van de E.V.C. aan de Prinsengracht werden enkele leden van het zondag door een gedeelte van de bondsraad van de E.V.C.-Metaal gekozen tijde lijke hoofdbestuur van deze bond aangetroffen. Zij zijn door de politie uit het gebouw verwijderd. Inmid dels heeft de groep-Paul de Groot binnen de E.V.C.-Metaal, of zoals_de ze georganiseerde groep in E.V.C.- kringen wordt genoemd: „de knok ploeg van Paul de Groot", donderdag" een vergadering gehouden in gebouw Lückner op de Rozengracht. Waar schijnlijk om te voorkomen, dat men zou opmarcheren naar het donderdag voor deze groep verloren gegane ge bouw aan de Prinsengracht, waren minstens drie politieagenten in het gebouw ezig. Hoewel over het verloop van dc vergadering niets be kend is geworden, mag men wel aan nemen dat de leiding van de verga dering scherpe aanvallen op het E.V.C.-verbondsbestuur en op de le den van het zondag (wettig of on wettig) geschorste bestuur van de E.V.C.-Metaal heeft gedaan. Inmiddels is de penningmeester van de E.V.C'., de heer Rein Smidt, in een telefooncel aangevallen en ernstig mishandeld. Hij heeft de heer Reuter benoemd tot zijn vervanger als penningmeester van de coöpera tieve vereniging „Westeinde", die het pand aan de Prinsengracht had ge huurd. Nu staan de aanhangers van Paul de Groot op hun achterste be nen over de benoeming van de heer Reuter tot vervanger van de heer Rein Smidt. Wellicht zullen zij trachten, nu zelfs de zaterdagavond aangekon digde geweldpleging tegen het be stuur van de E.V.C.-Metaal. de tegen standers van de heer De Groot niet tot overgave kan dwingen, door middel van de civiele procedure in het bezit van het gebouw aan de Prinsengracht te komen. Inmiddels hebben de juridisch adviseuse van de C.P.N., mr. Clara Enthoven en enke le andere volgelingen van de heer De Groot reeds geprotesteerd tegen de tussenkomst van de politie bij de strijd om de Prinsengracht. Kenne lijk willen de De Groot-stalinisten het gebouw met hun aan de Wl. herinnerende knokploegmethoden in handen trachten te krijgen. Het Residentie-Orkest concerteer- d* gisteravond onder leiding Otterloo in de Jacobs- i I georganiseerd door de Zeeuwse van I kerk te VlissingenDit concert was I Volksuniversiteit,. Iplo P.Z.Ctj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7